Passwd H3 (3.0.1) - en to tr translation catalogue (1949 entries)

en:  (%s days ago)
tr:  (%s gün önce)

en:  (Accesskey %s)
tr: (Erişim Anahtarı %s)

en:  (in %s days)
tr:  (%s günde)

en:  (today)
tr:  (bugün)

en:  (tomorrow)
tr:  (yarın)

en:  (yesterday)
tr:  (dün)

en:  at
tr:  de(da)

en: "%s" already exists
tr: "%s" zaten var

en: "%s" is not a directory.
tr: "%s" bir dizin değil

en: "%s" is not a valid choice.
tr: "%s" geçerli bir seçim değil.

en: "%s" is not a valid email address.
tr: "%s" geçerli bir eposta adresi değil

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
tr: "%s" Horde Kayıtlarında yapılandırılmamış.

en: "%s" share driver not found.
tr: "%s" paylaşım sürücüsü yok

en: "%s" tree renderer not found.
tr: "%s" ağaç çözümleyici bulunamadı.

en: "%s" was added to the groups system.
tr: "%s" grup sistemine eklendi.

en: "%s" was added to the permissions system.
tr: "%s" izin sistemine eklendi.

en: "%s" was not created: %s.
tr: "%s" yaratılamadı: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
tr: %.2fMB kullanıldı. İzin verilen %.2fMB . (%.2f%%)

en: %d %s and %s
tr: %d %s ve %s

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
tr[0]: Şifrenizin son kullanım tarihine %d gün kaldı.

en: %d days until your password expires.
tr: Şifrenizin son kullanım tarihine %d gün kaldı.

en: %d minutes
tr: %d dakika

en: %d sync anchors for device '%s' database '%s' deleted.
tr: %d eşleme çapaları silindi. Algıt: '%s', Veritabanı: '%s'

en: %d sync data deleted.
tr: %d eşleme verisi silindi.

en: %d to %d of %d
tr: %d den %d e. toplam: %d

en: %d-day forecast
tr: %d-günlük hava tahmini

en: %s - Notice
tr: %s - Bildirim

en: %s Fingerprint
tr: %s Parmak İzi

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
tr: %s Bakım İşlemleri - Onaylama

en: %s Setup
tr: %s Ayarlar

en: %s Sign Up
tr: %s Giriş

en: %s Terms of Agreement
tr: %s Anlaşma Koşulları

en: %s already exists.
tr: %s zaten var.

en: %s at %s %s
tr: %s de %s %s

en: %s does not exist or is not executable.
tr: %s yok, ya da çalıştırılabilir değil.

en: %s is not authorised for %s.
tr: %s, %s için yetkili değil.

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
tr: %s aşağıda işaretlenmiş bakım işlemleri yapılmaya hazır. Şimdi uygulamak istediğiniz işlemlere ait kutuları işaretleyiniz.

en: %s is required
tr: %s istenmektedir.

en: %s not found.
tr: %s bulunamadı.

en: %s's Address Book
tr: %s Adres Defteri

en: %s's Calendar
tr: %s Takvim

en: %s's Notepad
tr: %s Not Defteri

en: %s's Tasklist
tr: %s Görev Listesi

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
tr: %s: Bu mesaj, gönderdiğini idda eden kişiden gelmiyor olabilir. Lütfen mesaj içerisindeki bağları ve/veya gönderenin kişisel bilgilerini değerlendiriniz.

en: %s: unable to load driver: %s
tr: %s: sürücü yüklenemedi: %s

en: , gusting
tr: , fırtınalı

en: , gusting %s %s
tr: , fırtınalı %s %s

en: , variable from %s to %s
tr: , değişim %s -> %s

en: -- select --
tr: -- Seç --

en: 1 day
tr: 1 gün

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 12 Hour Format
tr: 12 Saatlik Zaman Biçimi

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 24 Hour Format
tr: 24 Saatlik Zaman Biçimi

en: 24 hours
tr: 24 saat

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: 6 hours
tr: 6 saat

en: <Previous
tr: <Önceki

en: A characters
tr: Bir karakter

en: A database backend is required for this block.
tr: Bu öbek için veritabanı arka aracı gerekmektedir.

en: A fatal error has occurred
tr: Onulmaz bir hata oluştu

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
tr: "%s" adresine, adresin gerçekten size ait olduğunu doğrulamak için bir mesaj gönderilmiştir. Bu mesajı onayladığınızda yeni eposta adresi faal olacaktır.

en: A newer version (%s) exists.
tr: Daha yeni bir sürüm (%s) var.

en: A passphrase is required to decrypt a message.
tr: Bir mesajın şifresini açmak için geçiş tümceciği gerekmektedir.

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
tr: İletiyi şifreleyebilmek için PGP açık anahtarı gerekmektedir.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
tr: İmzalanmış iletiyi doğrulamak için PGP açık anahtarı gerekmektedir.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
tr: İletiyi imzalamak için açık PGP anahtarı,özel PGP anahtarı ve geçiş tümceciği gerekmektedir.

en: A public S/MIME key is required to encrypt a message.
tr: Bir mesajı şifrelemek için S/MIME açık anahtarı gereklidir.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
tr: İletinin şifresini çözmek için açık S/MIME anahtarı, özel S/MIME anahtarı ve geçiş tümceciği gerekmektedir.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
tr: İletiyi imzalamak için açık S/MIME anahtarı, özel S/MIME anahtarı ve geçiş tümceciği gerekmektedir.

en: ADSI error %s.
tr: ADSI hatası %s.

en: AM Clouds
tr: ÖÖ Bulutlu

en: AM Dizzle
tr: ÖÖ Hafif Yağışlı

en: AM Fog
tr: ÖÖ Sis

en: AM Light Rain
tr: ÖÖ Hafif Yağmur

en: AM Light Snow
tr: ÖÖ Hafif Kar

en: AM Rain
tr: ÖÖ Yağmur

en: AM Showers
tr: ÖÖ Sağnak

en: AM Snow
tr: ÖÖ Kar

en: AM Snow Showers
tr: ÖÖ Hafif Kar

en: AM Sun
tr: ÖÖ Güneşli

en: AM T-Storms
tr: ÖÖ Gökgürültülü

en: AM/PM
tr: ÖÖ/ÖS

en: About...
tr: Hakkında...

en: Access Denied.
tr: Erişim Engellendi.

en: Access denied creating VFS directory.
tr: VFS dizini yaratırken erişim engellendi.

en: Access denied creating VFS file.
tr: VFS dizini yaratılırken erişim engellendi.

en: Account Information
tr: Hesap Bilgileri

en: Account Password
tr: Hesap Paralosı

en: Account frozen.
tr: Hesap donduruldu.

en: Accounting
tr: Hesap Tutma

en: Add
tr: Ekle

en: Add Child Permission
tr: Alt İzin EKle

en: Add Content
tr: İçerik Ekle

en: Add Here:
tr: Buraya Ekle:

en: Add Members
tr: Üye Ekle

en: Add New Permission
tr: Yeni İzin Ekle

en: Add Permission
tr: İzin Ekle

en: Add a child group to "%s"
tr: "%s" için alt grup ekle

en: Add a child permission to "%s"
tr: "%s" için alt izin ekle

en: Add a new group
tr: Yeni grup ekle

en: Add a new user:
tr: Yeni kullanıcı ekle:

en: Add new alarm
tr: Yeni alarm ekle

en: Add pair
tr: İkili Ekle

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
tr: %s Menüsünü Mozilla Kenar Çubuğu Olarak Ekle

en: Add to address book:
tr: Adres defterine ekle:

en: Add to my address book
tr: Adres defterime ekle

en: Add user
tr: Kullanıcı Ekle

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
tr: "%s" sisteme eklendi, fakat ek giriş bilgileri eklenemedi: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
tr: "%s" sisteme eklendi.Giriş yapabilirsiniz.

en: Adding users is disabled.
tr: Kullanıcı ekleme seçilemez kılındı.

en: Address
tr: Adres

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: Administer
tr: Yönet

en: Administer - set permissions for other users
tr: Yönetim--Diğer kullanılar için izinleri belirleyin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Aland Islands
tr: Aland Adaları

en: Alarm end
tr: Alarm sonu

en: Alarm methods
tr: Alarm yöntemi

en: Alarm not found
tr: Not bulunamadı.

en: Alarm start
tr: Alarm başı

en: Alarm text
tr: Alarm metni

en: Alarm title
tr: Alarm başlığı

en: Alarms
tr: Alarmlar

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: Alias
tr: Takma Ad

en: All
tr: Tümü

en: All Authenticated Users
tr: Tüm Doğrulanmış Kullanıcılar

en: All Groups
tr: Tüm Gruplar

en: All Permissions
tr: Tüm İzinler

en: Allow multiple addresses?
tr: Birden çok adrese izin verilsin mi?

en: Allow setting of ordered list type
tr: Sıralı liste tipi seçimine izin verilsin mi?

en: Alternate IMSP Login
tr: Öteki IMSP Girişi

en: Alternate IMSP Password
tr: Öteki IMSP Şifresi

en: Alternate IMSP Username
tr: Öteki IMSP Kullanıcı Adı

en: Alternate email address
tr: Öteki elektronik posta adresi

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoa

en: An illegal value was specified.
tr: Geçersiz değer belirtildi.

en: An unknown error has occured.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: An unknown person
tr: Bilinmeyen bir kişi

en: Andorra
tr: Andora

en: Anonymous Proxy
tr: Anonim Proxy

en: Answer
tr: Cevap

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Application
tr: Uygulama

en: Application Context:
tr: Uygulama Bağlamı:

en: Application List
tr: Uygulama Listesi

en: Application is ready.
tr: Uygulama Hazır

en: Application is up-to-date.
tr: Uygulama güncel.

en: Apply to Child Shares
tr: Alt paylaşımlara uygula

en: Approve
tr: Onayla

en: April
tr: Nisan

en: Arabic (Windows-1256)
tr: Arapça (Windows-1256)

en: Archive File Size
tr: Belgelik Dosya Boyutu

en: Archive Name
tr: Belgelik Adı

en: Are you sure you want to delete '%s'?
tr: '%s' silinecek. Emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
tr: "%s" için kayıt olma talebi iptal edilecek. Emin misiniz?

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
tr: "%s" ve alt gruplarını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Armenian (ARMSCII-8)
tr: Ermenice (ARMSCII-8)

en: Art
tr: Sanat

en: Ascension Island
tr: Ascension Adaları

en: Ascii Art
tr: Ascii Sanatı

en: Asia/Pacific Region
tr: Asya/Pasifik Bölgesi

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
tr: Bakım işlemlerinden önce doğrulama sorulsun mu?

en: Assignment columns
tr: Atama Kolonları

en: Attachment
tr: Ek Olarak

en: Attempt to delete a non-existent group.
tr: Var olmayan bir grubu silme girişimi.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
tr: Var olmayan bir izni silme girişimi.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
tr: Var olmayan bir grubu düzenleme girişimi.

en: Attempt to edit a non-existent share.
tr: Var olmayan bir paylaşımı düzenleme girişimi.

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: August
tr: Ağustos

en: Australia
tr: Avusturalya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
tr: Auth_cyrsql: İstenen imap uzatatısı bulunamadı.

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
tr: Auth_cyrus: İstenen yeteneklere sahip değil.

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
tr: Auth_cyrus: İstenen imap uzantısı bulunamadı.

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
tr: Auth_ftp: İstenen FTP uzantısı bulunamadı. PHP'yi --enable-ftp switch değiştirgesiyle derleyin.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
tr: Auth_imap: İstenen IMAP uzantısı bulunamadı.

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
tr: Auth_krb5: İstenen krb5 uzantısı bulunamadı.

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
tr: Auth_ldap: "Active Directory" için kullanıcı ekleme, desteklenmiyor

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
tr: Auth_ldap: "Active Directory" için kullanıcı silme, desteklenmiyor

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
tr: Auth_ldap: İstenen LDAP uzantısı bulunamadı.

en: Auth_ldap: Unable to add user "%s". This is what the server said:
tr: Auth_ldap: Kullanıcı "%s" eklenemedi. Sunucu şöyle diyor:

en: Auth_ldap: Unable to remove user "%s"
tr: Auth_ldap: "%s" kullanıcısı silinemedi

en: Auth_ldap: Unable to update user "%s"
tr: Auth_ldap: "%s" kullanıcısı günlenemedi

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
tr: Auth_ldap: "Active Directory" için kullanıcı günleme, desteklenmiyor

en: Auth_msad: Unable to add user "%s". This is what the server said:
tr: Auth_msad: Kullanıcı "%s" eklenemedi. Sunucu şöyle diyor:

en: Auth_msad: Unable to remove user "%s"
tr: Auth_msad: "%s" kullanıcısı silinemedi

en: Auth_msad: Unable to update user "%s"
tr: Auth_msad: "%s" kullanıcısı günlenemedi

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
tr: Auth_smbauth: İstenen smbauth uzantısı bulunamadı.

en: Authentication at IMAP server failed.
tr: IMAP sunucusundan yetkilendirme başarısız oldu

en: Authentication failed
tr: Doğrulama başarısız oldu.

en: Authentication failed. %s
tr: Doğrulama başarısız oldu. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
tr: Doğrulama RADIUS sunucusu tarafından geri çevrildi.

en: Authentication to FTP server failed.
tr: FTP sunucusuna doğrulama başarısız oldu.

en: Authentication to SSH2 server failed.
tr: SSH2 sunucusundan yetkilendirme başarısız oldu

en: Authentication to the SMB server failed.
tr: SMB sunucusundan yetkilendirme başarısız oldu

en: Available fields:
tr: Kullanılır alanlar:

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: BOFH Excuses
tr: BOFH Açıklamaları

en: Backend not correctly implemented.
tr: Arka araç doğru uygulanmamış.

en: Bad kerberos password.
tr: Kötü kerberos şifresi.

en: Bad kerberos username.
tr: Kötü kerberos kullanıcı adı.

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Baltic (ISO-8859-13)
tr: Baltık (ISO-8859-13)

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Barbie
tr: Barbi

en: Base graphics directory "%s" not found.
tr: Taban grafik dizini "%s" bulunamadı.

en: Bcc
tr: Gizli kk

en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Birthday
tr: Doğumgünü

en: Block "%s" of application "%s" not found.
tr: Uygulama "%s" sahip olduğu "%s" öbeği bulunamadı.

en: Block Settings
tr: Öbek Ayarları

en: Block Type
tr: Öbek Türü

en: Blue Moon
tr: Mavi Ay

en: Blue and White
tr: Mavi ve Beyaz

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Both
tr: Her İkisi

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adaları

en: Brazil
tr: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr: Britanya Hint Okyanusu Bölgesi

en: Brown
tr: Kahverengi

en: Browser:
tr: Tarayıcı

en: Brunei Darussalam
tr: Brunei

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Burnt Orange
tr: Kırmızımsı Sarı

en: CRC
tr: CRS

en: CRL Distribution Points
tr: CRL Dağıtım Noktaları

en: Cache init was not completed.
tr: Önbellek başlangıcı tamamlanamadı.

en: Calendar
tr: Takvim

en: Calm
tr: Durgun

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Camouflage
tr: Kamuflaj

en: Can't connect to IMAP server: %s
tr: IMAP sunucusuna bağlanıladı: %s

en: Canada
tr: Kanada

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Problem Report
tr: Sorun Raporunu İptal Et

en: Cannot add this share! The name has not yet been set.
tr: Bu paylaşım eklenemez! İsim henüz tanımlanmadı.

en: Cannot administer external session handlers.
tr: Dış oturum idarecisi yönetilemez.

en: Cannot connect to IMAP server: %s
tr: %s IMAP sunucusuna bağlanılamıyor

en: Cannot copy file(s) - source and destination are the same.
tr: Hedef ve kaynak aynı. Kopyalama yapılamıyor.

en: Cannot delete file "%s".
tr: "%s" dosyası silinemedi.

en: Cannot find a temporary directory.
tr: Geçici dizin bulunamadı.

en: Cannot modify the owner of a share!
tr: Paylaşımın sahibi değiştirilemez!

en: Cannot move file(s) - destination is within source.
tr: Hedef kaynağın içerisinde. Taşıma yapılamaz.

en: Cannot open file "%s".
tr: "%s" dosyası açılamıyor.

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
tr: 'targetFile' değiştirgesi olmadan devam edilemez.

en: Cannot remove directory "%s".
tr: "%s" dizini kaldırılamadı.

en: Cannot remove, %d child exists. | Cannot remove, %d children exist.
tr[0]: Silinemez, %d adet alt birim içeriyor.

en: Cannot remove, %d children exist.
tr: Silinemedi ,%d alt birim var.

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
tr: Yeniden düzenlemedi, yeniden düzenleme için sağlanan kayıtların sayısı ile depolanmış olanların sayısı eşleşmemektedir.

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
tr: Otomatik olarak şifre sıfırlanamadı, sistem yönetisi ile görüşünüz.

en: Cannot route message to specified number.
tr: Belirtilmiş numaraya ileti yönlendirilemedi.

en: Cannot send command to server.
tr: Sunucuya komut gönderilemiyor.

en: Cannot trigger shared folder %s.
tr: Paylaşılan dizin %s tetiklenemez.

en: Cannot write to file "%s"
tr: "%s" dosyasına yazılamadı.

en: Carrier
tr: Taşıyıcı

en: Categories and Labels
tr: Kategoriler ve Etiketler

en: Category
tr: Sınıf

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Cc
tr: Kk

en: Cell Phone
tr: Cep Telefonu

en: Celtic (ISO-8859-14)
tr: Keltik (ISO-8859-14)

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Central European (ISO-8859-2)
tr: Orta Avrupa (ISO-8859-2)

en: Certificate Details
tr: Onay Belgesi Ayrıntıları

en: Certificate Owner
tr: Onay Belgesi Sahibi

en: Certificate Policies
tr: Onay Belgesi Kuralları

en: Chad
tr: Çad

en: Change
tr: Değiştir

en: Change Password
tr: Şifre Değiştir

en: Change Your Password
tr: Şifre Değiştirme

en: Change password on:
tr: Şifre değiştir:

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
tr: İnsanların sizden gelen elektronik postaları okurken ve cevaplarken gördükleri ad ve adresinizi değiştirin.

en: Change your password
tr: Şifrenizi değiştirin

en: Changing password on %s
tr: %s şifreniz değiştiriliyor

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
tr: Geçerli yapılandırmada, şifre değiştirme desteklenmiyor. Lütfen sistem yöneticiniz ile temasa geçiniz.

en: Character to split multiple addresses with
tr: Birden fazla adresi ayırmak için kullanılan karakter

en: Check
tr: İşaret

en: Check for newer versions
tr: Yeni sürüm varlığını kontrol et

en: Checking
tr: Kontrol ediyor

en: Child
tr: Alt Birim

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Chinese Simplified (GB2312)
tr: Basitleştirilmiş Çince (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
tr: Geleneksel Çince (Big5)

en: Choose %s
tr: %s seç

en: Choose Application:
tr: Uygulama Seç:

en: Choose a password
tr: Şifre seçin

en: Choose a username
tr: Kullanıcı adı seçin

en: Choose how to display dates:
tr: Tarihlerin nasıl gösterileceğini seçin:

en: Christmas Island
tr: Christmas Adaları

en: Class definition of %s not found.
tr: Sınıf tanımı bulunamadı:%s

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear Query
tr: Sorgulu Temizle

en: Clear out user: %s
tr: Kullanıcıyı temizle: %s

en: Clear user
tr: Kullanıcı temizle

en: Clear user data
tr: Kullanıcı verisi temizle

en: Clearing Early
tr: Erken Saatte Açacak

en: Clearing Late
tr: Geç Vakitte Açacak

en: Click to Continue
tr: Devam etmek için tıklayın

en: Clickatell via HTTP
tr: HTTP yoluyla Clickatell

en: Client-TS
tr: İstemci TS

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Clouds
tr: Bulutlar

en: Clouds Early
tr: Erken Saatte Bulutlu

en: Clouds Late
tr: Geç Saatte Bulutlu

en: Cloudy
tr: Bulutlu

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos Adaları

en: Collapse
tr: Daralt

en: Collapse Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Daralt

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Color Picker
tr: Renk Seçici

en: Colour selection
tr: Renk Seçimi

en: Column titles
tr: Kolon Başlıkları

en: Comics
tr: Karikatür

en: Command
tr: Komut

en: Command Shell
tr: Komut Kabuğu

en: Comment
tr: Açıklama

en: Common Name
tr: Ortak Adı

en: Company
tr: Firma

en: Computers
tr: Bilgisayarlar

en: Condition
tr: Durum

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Configuration Differences
tr: Yapılandırma Farkları

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
tr: PDAs, Smartphones ve Outlook ile eşleme yapılandırması

en: Configuration is out of date.
tr: Yapılandırma güncel değil.

en: Configure %s
tr: Yapılandır:%s

en: Confirm Password
tr: Paraloyı Doğrula

en: Confirm new email address
tr: Yeni eposta adresini doğrula

en: Confirm new password:
tr: Yeni şifreyi doğrulayınız:

en: Congo
tr: Kongo

en: Congo, Republic of
tr: Kongo Cumhuriyeti

en: Congo, The Democratic Republic of the
tr: Demokratik Kongo Cumhuriyeti

en: Connection failed.
tr: Bağlantı başarısız oldu.

en: Connection failed:
tr: Bağlantı başarısız oldu:

en: Connection refused to the public keyserver.
tr: Açık anahtar sunucusuna bağlantı reddedildi.

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
tr: Açık anahtar sunucusuna bağlantı reddedildi. Sebeb: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
tr: FTP sunucuna bağlantı başarısız oldu.

en: Connection to SSH2 server failed.
tr: SSH2 sunucusuna bağlantı kurulamadı.

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Contacts were successfully added to your address book.
tr: İletişim noktaları başarıyla adres defterinize eklendi.

en: Content type of compressed file: %s
tr: Sıkıştırılmış dosyanın içerik tipi: %s

en: Contents of "%s"
tr: İçindekiler "%s"

en: Continue
tr: Devam

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Cookie
tr: Çerez

en: Copy failed: %s
tr: Kopyalama başarısız oldu: %s

en: Cornflower
tr: Peygamber Çiçeği

en: Cost ID
tr: Maliyet No

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Could not PGP encrypt message:
tr: İleti PGP ile şifrelenemedi:

en: Could not PGP sign message:
tr: İleti PGP ile imzalanamadı:

en: Could not S/MIME encrypt message.
tr: İleti S/MIME ile sifrelenemedi.

en: Could not S/MIME sign message.
tr: İleti S/MIME ile imzalanamadı.

en: Could not add contact. %s
tr: İletişim noktası eklenemedi. %s

en: Could not bind to LDAP server
tr: LDAP sunucuya bağ kurulamadı.

en: Could not bind to LDAP server.
tr: LDAP sunucusuna bağlanılamadı.

en: Could not bind to MSAD server.
tr: MSAD sunucusu ile bağ kurulamadı.

en: Could not check balance. %s
tr: Bakiye denetlenemedi. %s

en: Could not connect to LDAP server
tr: LDAP sunucuya bağlanılamadı

en: Could not connect to LDAP server.
tr: LDAP sunucusuna bağlantı kurulamadı.

en: Could not connect to memcache servers.
tr: memcache sunucusuna bağlantı kurulamadı.

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
tr: Sunucu "%s"'e FTP kullanılarak bağlanılamadı: %s

en: Could not create distribution list. %s
tr: Dağıtım listesi yaratılamadı. %s

en: Could not decrypt PGP data:
tr: PGP verisinin şifresi açılamadı:

en: Could not decrypt S/MIME data.
tr: S/MIME verisinin şifresi çözülemedi.

en: Could not delete contact. %s
tr: İletişim noktası silinemedi. %s

en: Could not delete distribution list. %s
tr: Dağıtım listesi silinemedi. %s

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
tr: Ayar güncelleme betiği "%s" silinemedi.

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
tr: Alıcının elektronik posta adresi belirlenemedi.

en: Could not fetch complete address book.
tr: Adres defteri tamamen getirilemedi.

en: Could not fetch complete distribution list.
tr: Dağıtım listesi tamamen getirilemedi.

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
tr: Dağıtım listelerinin listesi tamamen getirlemedi.

en: Could not load strategy "%s".
tr: "%s" yöntemi yüklenemedi.

en: Could not mkdir "%s".
tr: "%s" dizini yaratılamadı.

en: Could not obtain public key from the keyserver.
tr: Anahtar sunucusundan açık anahtar edinilemedi.

en: Could not open "%s" for writing.
tr: "%s" yazılmak için açılamadı.

en: Could not open %s.
tr: %s açılamadı.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
tr: Maintenance_Task birimi %s açılamadı.

en: Could not open directory "%s".
tr: "%s" dizini açılamadı.

en: Could not open pipe to smbpasswd.
tr: smbpasswd komutuna tünel açılamadı.

en: Could not reach the LDAP server
tr: LDAP sunucusuna ulaşılamadı.

en: Could not reach the LDAP server: %s
tr: LDAP sunucusuna ulaşılamadı: %s

en: Could not read %s.
tr: %s okunamadı.

en: Could not read response PDU
tr: PDU tepkisi okunamadı

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
tr: İstenen kullancı için şifre sıfırlanamadı. Bazı yada tüm ayrıntılar doğru değil. Yeniden deneyin yada daha fazla yardım için sistem yönetinizle görüşün.

en: Could not retrieve ACL
tr: ACL erişilemedi.

en: Could not retrieve address book. %s
tr: Adres defterine erişilemedi. %s

en: Could not retrieve distribution list. %s
tr: Dağıtım listesine erişilemedi. %s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
tr: Dağıtım listelerine erişilemedi. %s

en: Could not retrieve server's capabilities
tr: Sunucunun yeteneklerine erişilemedi.

en: Could not revert configuration.
tr: Yapılandırma geri döndürülemedi..

en: Could not rmdir "%s".
tr: "%s" dizini silinemedi.

en: Could not save %s configuration.
tr: %s yapılandırma kaydedilemedi.

en: Could not save a backup configuation.
tr: Yedek bir yapılandırma kaydedilemedi.

en: Could not save a backup configuation: %s
tr: Yedek bir yapılandırma kaydedilemedi: %s

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
tr: Ayar güncelleme betiği kaydedilemedi: "%s".

en: Could not save the backup configuration file %s.
tr: Yedek yapılandırma dosyası %s kaydedilemedi.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
tr: Yapılandırma dosyası %s kaydedilemedi. Bu durumda, kodu tekrar %s içine kaydetmek yada takip eden kodu el ile %s içine kopyalamak, seçeneklerini kullanabilirsiniz.

en: Could not search the LDAP server.
tr: LDAP sunucusu aranamadı.

en: Could not search the MSAD server.
tr: MSAD sunucusu aranamıyor.

en: Could not start TLS connection to LDAP server
tr: LDAP sunucuya TLS bağlantısı başlatılamadı

en: Could not unlink "%s".
tr: "%s" silinemedi.

en: Could not update contact. %s
tr: İletişim noktası güncellenemedi. %s

en: Could not update distribution list. %s
tr: Dağıtım listesi güncellenemedi. %s

en: Could not write configuration for "%s": %s
tr: "%s" için yapılandırma yazılamadı: %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
tr: Mozilla kenar çubuğu bulunamadı. Kenar çubuğunun açık olduğundan emin olun.

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
tr: "%s" kullanıcısı için "%s" dizini üzerinde verilemeyen haklar: %s

en: Counted text
tr: Sayılmış metin

en: Country
tr: Ülke

en: Country drop down list
tr: Açılır ülke listesi

en: Courses
tr: Dersler

en: Create
tr: Yarat

en: Create Folder
tr: Dizin Yarat

en: Create Folders
tr: Dizin Oluştur

en: Create a new one
tr: Yeni Yarat

en: Create sub folders
tr: Alt dizin yarat

en: Creator Permissions
tr: Yaratıcı İzinleri

en: Credit card number
tr: Kredi kart numarası

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Croatia/Hrvatska
tr: Hırvatistan

en: Cuba
tr: Küba

en: Current 4 Phases
tr: Şu Andaki 4 Evre

en: Current Alarms
tr: Şu Andaki Alarmlar

en: Current Sessions
tr: Şu Andaki Oturumlar

en: Current Time
tr: Şu Andaki Zaman

en: Current Weather
tr: Şu Andaki Hava Durumu

en: Current condition:
tr: Şu Andaki Şartlar:

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
tr: %s girişinde çalışacak görevleri kişiselleştirin.

en: Cyprus
tr: Kıbrıs Rum Kesimi

en: Cyrillic (KOI8-R)
tr: Kiril (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
tr: Kiril (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
tr: Kiril/Ukrayna (KOI8-U)

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: DD
tr: GG

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
tr: DSN (bkz. http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Daily
tr: Günlük

en: Data
tr: Veri

en: Data value for %s is empty in Kolab XML object!
tr: Kolab XML nesnesinde, %s için veri değeri boş!

en: DataTree
tr: Veri Ağacı

en: DataTree Browser
tr: Veri Ağacı Tarayıcısı

en: Database
tr: Veri Tabanı

en: Database lookup
tr: Veritabanı sorgusu

en: Date
tr: Tarih

en: Date Received
tr: Geliş Tarihi

en: Date and time selection
tr: Tarih ve saat seçimi

en: Date selection
tr: Tarih Seçimi

en: Date: %s; time: %s
tr: Tarih: %s; zaman: %s

en: Day
tr: Gün

en: December
tr: Aralık

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Default Color
tr: Ön Tanımlı Renk

en: Default Identity
tr: Ön Tanımlı Kimlik

en: Default Shell
tr: Varsayılan Kabuk

en: Default folder of type %s does not exist!
tr: %s tipindeki varsayılan dizin yok!

en: Definitions
tr: Tanımlar

en: Delete
tr: Sil

en: Delete "%s"
tr: Sil: "%s"

en: Delete All SyncML Data
tr: Tüm SyncML Eşleme Verisini Sil

en: Delete Folders
tr: Dizinleri Sil

en: Delete Group
tr: Grup Sil

en: Delete Permission
tr: İzin Sil

en: Delete and purge messages
tr: İletileri sil ve temizle

en: Delete messages
tr: İletileri Sil

en: Delete permissions for "%s"
tr: "%s" için izinleri sil

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
tr: "%s" için izinler ve olası alt izinler silinsin mi?

en: Delete selected identity
tr: Seçilmiş kimliği sil

en: Delete sub folders
tr: Alt dizinleri sil

en: Delete/purge
tr: Sil/tasfiye

en: Deleted setup upgrade script "%s".
tr: Ayar güncelleme betiği "%s" silindi.

en: Delivery time
tr: Teslim zamanı

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Department
tr: Bölüm

en: Describe the Problem
tr: Sorunu Tanımlayın

en: Description
tr: Açıklama

en: Details (also in Horde's logfile):
tr: Ayrıntılar (Aynı zamanda Horde'un günlük dosyasının içinde):

en: Details have been logged for the administrator.
tr: Ayrıntılar yönetici için günlük olarak kaydedildi.

en: Development
tr: Gelişim

en: Device
tr: Algıt

en: Dew Point
tr: Nem Miktarı

en: Dew Point for last hour:
tr: Son saatteki nem miktarı:

en: Dew point:
tr: Nem miktarı:

en: Dial %s
tr: %s i çevir

en: Dismiss
tr: İptal

en: Display 24-hour times?
tr: 24 saatlik zaman mı gösterilsin?

en: Display Options
tr: Görüntüleme Seçenekleri

en: Display detailed forecast
tr: Detaylı tahmini görüntüle

en: Display forecast (TAF)
tr: Hava tahminini görüntüle (TAF)

en: Display format
tr: Görüntüleme Biçimi

en: Disposition Notification
tr: Düzen Bildirimi

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Do not delete
tr: Silmeyin

en: Do not directly access maintenance.php
tr: maintenance.php dosyasına doğrudan erişmeyin.

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
tr: İlk satır alan adlarını içeriyor mu? Evet ise bu kutuyu seçin:

en: Dominica
tr: Dominik

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Don't have an account? Sign up.
tr: Hesabınız yok mu? Kayıt olun.

en: Download %s
tr: %s İndir

en: Download generated configuration as PHP script.
tr: Oluşturulan yapılandırmayı PHP betiği olarak indir.

en: Drop down list
tr: Aşağı açılır liste

en: Drugs
tr: İlaçlar

en: Dynamic Mail
tr: Dinamik Posta

en: E characters
tr: E karakterleri

en: E-Mail
tr: E-Posta

en: EU VAT identification
tr: AB KDV tanımlaması

en: East Timor
tr: Doğu Timor

en: Ecuador
tr: Ekvator

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit "%s"
tr: Düzenle "%s"

en: Edit Block
tr: Blok Düzenle

en: Edit Group
tr: Grup Düzenle

en: Edit Permission
tr: İzin Düzenle

en: Edit options for:
tr: Seçenekleri düzenle:

en: Edit permissions
tr: İzin Değiştirme

en: Edit permissions for "%s"
tr: "%s" için izinleri düzenle

en: Education
tr: Eğitim

en: Egypt
tr: Mısır

en: Email
tr: Eposta

en: Email Address
tr: Elektronik Posta Adresi

en: Email Notification
tr: Eposta Uyarısı

en: Email addresses must match.
tr: Eposta adresleri eşleşmeli.

en: Email addresses to confirm not found.
tr: Doğrulanacak eposta adresi bulunamadı.

en: Email with confirmation
tr: Onaylı elektronik posta

en: Email-to-SMS Gateway
tr: Eposta > SMS Geçidi

en: Emoticons
tr: Duygu simgerleri

en: Empty message.
tr: Boş ileti.

en: Empty result
tr: Boş sonuç

en: Empty result.
tr: Boş sonuç.

en: End year
tr: Bitiş yılı

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
tr: Şifrenizi sıfırlamak istediğinizde sorulmak üzere bir güvenlik sorusu girin, Ör. 'Evcil hayvanınızın adı nedir?':

en: Enter the letters below:
tr: Aşağıdaki harfleri giriniz:

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Error
tr: Hata

en: Error deleting from path %s; must be [app]/[path]
tr: Erişim yolundan (%s) silinemedi; [uygulama]/[yol] şeklinde olmalı.

en: Error deleting sync anchor: %s
tr: Eşleme çapası silinemedi: %s

en: Error deleting sync info: %s
tr: Eşleme bilgisi silinemedi: %s

en: Error deleting sync log: %s
tr: Eşleme kütüğü silinemedi: %s

en: Error searching for user with the ID "%s"!
tr: "%s" kimlikli kullanıcı aranırken hata oluştu!

en: Error searching for user with the email address "%s"!
tr: "%s" eposta adresli kullanıcı aranırken hata oluştu!

en: Error searching for user with the uid "%s"!
tr: "%s" kimlik numaralı (uid) kullanıcı aranırken hata oluştu!

en: Error sending PDU
tr: PDU gönderirken hata oluştu

en: Error sending data to smbpasswd.
tr: smbpasswd ye veri gönderirken hata oluştu.

en: Error setting LDAP protocol on server %s to v3!
tr: %s sunucusunda LDAP v3 iletişim kuralı etkin kılınamadı!

en: Error updating password: %s
tr: Şifre güncellenirken hata oluştu: %s

en: Error with email message.
tr: Eposta iletisinde hata.

en: Error writing "%s".
tr: "%s"'i yazaken hata oluştu.

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Ethnic
tr: Etnik

en: Europe
tr: Avrupa

en: European Union
tr: Avrupa Birliği

en: Every 15 minutes
tr: Her 15 dakika

en: Every 2 minutes
tr: Her 2 dakika

en: Every 30 seconds
tr: Her 30 saniye

en: Every 5 minutes
tr: Her 5 dakika

en: Every Login
tr: Her Girişte

en: Every half hour
tr: Her yarım saat

en: Every hour
tr: Her saat

en: Every minute
tr: Her dakika

en: Example values:
tr: Örnek değerler:

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Expand
tr: Genişlet

en: Expiration Date
tr: Geçerlilik Son Tarihi

en: Exponent
tr: Üst

en: Extra Large
tr: Çok Büyük

en: FTP upload of setup
tr: Ayarlar için FTP yüklemesi

en: Fade to Green
tr: Uçuk Yeşil

en: Failed fetching IMAP message %s. Error was %s
tr: IMAP mesajı %s alınırken hata oluştur. Hata şöyle: %s

en: Failed fetching body of IMAP message %s. Error was %s
tr: IMAP mesajı %s metni alınırken hata oluştur. Hata şöyle: %s

en: Failed fetching headers of IMAP message %s. Error was %s
tr: IMAP mesajı %s başlığı alınırken hata oluştur. Hata şöyle: %s

en: Failed to connect to LDAP server.
tr: LDAP sunucusuna bağlantı başarısız.

en: Failed to connect to MSAD server.
tr: MSAD sunucuya bağlantı kurulamadı.

en: Failed to connect to SMB server.
tr: SMB sunucusuna bağlantı başarısız.

en: Failed to connect to the LDAP server.
tr: LDAP sunucusuna bağlantıda hata oluştu.

en: Failed to copy from "%s".
tr: "%s" konumundan kopyalama başarısız.

en: Failed to copy to "%s".
tr: "%s" konumuna kopyalama başarısız.

en: Failed to create new SASL connection.
tr: Yeni SASL bağlantısı oluşturulamadı.

en: Failed to load Kolab IMAP driver %s
tr: Kolab IMAP sürücüsü %s yüklenemedi

en: Failed to load Kolab XML driver %s
tr: Kolab XML sürücüsü %s yüklenemedi

en: Failed to move to "%s".
tr: "%s" konumuna taşıma başarısız.

en: Failed to retrieve: %s
tr: %s alınması başarısız oldu

en: Failed to verify old password.
tr: Eski şifre doğrulanamadı.

en: Failure in changing password on %s: %s
tr: %s için şifre değiştirilemedi: %s

en: Fair
tr: Uygun Hava

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr: Falkland Adaları (Malvina)

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Fatal Error:
tr: Onulmaz Hata:

en: Fax
tr: Faks

en: February
tr: Şubat

en: Feed
tr: Besleme

en: Feed Address
tr: Besleme Adresi

en: Feels Like
tr: Hissediliyor

en: Feels like:
tr: Hissediliyor:

en: Few Showers
tr: Hafif Sağanak

en: Few Snow Showers
tr: Hafif Kar Sağanağı

en: Field matrix
tr: Alan matrisi

en: Figlet font
tr: Figlet harf

en: File Count: %d file | File Count: %d files
tr[0]: Dosya Sayısı: %d dosya

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: File selection
tr: Dosya seçimi

en: File upload
tr: Dosya yükleme

en: File uploads not supported.
tr: Dosya yükleme desteklenmiyor.

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Finland
tr: Finlandiya

en: First Half
tr: İlk Yarı

en: First Quarter
tr: İlk Çeyrek

en: Fix ratio
tr: Oranı sabitle

en: Flash
tr: Flaş

en: Flip
tr: Çevir

en: Fog
tr: Sis

en: Fog Early
tr: Erken Saatte Sis

en: Fog Late
tr: Geç Saatte Sis

en: Foggy
tr: Sisli

en: Folder "%s" does not exist
tr: Dizin "%s" yok

en: Folder %s does not exist!
tr: Dizin "%s" yok!

en: Folder %s has type "%s" not "event"!
tr: Dizin %s, "%s" tipinde, "olay" değil!

en: Font
tr: Harf Tipi

en: Food
tr: Yemek

en: Forecast (TAF)
tr: Tahmin (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
tr: Tahmin Günleri (Not: Geri dönülecekler hem gün hem gece olarak dönülecek; )büyük bir sayı geniş bir öbekle sonuçlanacaktır)

en: Forgot your password?
tr: Şifrenizi mi unuttunuz?

en: Forms
tr: Formlar

en: Fortune
tr: Deyiş

en: Fortune type
tr: Deyiş türü

en: Fortunes
tr: Deyişler

en: Fortunes 2
tr: Deyişler 2

en: Forums
tr: Forumlar

en: Forwards
tr: Yöneltme

en: Fr
tr: Cu

en: France
tr: Fransa

en: France, Metropolitan
tr: Fransa, Mertopolitan

en: Freezing Drizzle
tr: Dondurucu Serpinti

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Bölgesi

en: From
tr: Kimden

en: From the
tr: Kimden

en: Full Description
tr: Tam Betimleme

en: Full Moon
tr: Dolunay

en: Full Name
tr: Açık Ad

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Generate %s Configuration
tr: %s Yapılandırmasını Oluştur

en: Generated Code
tr: Oluşturulan Kod

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Germany
tr: Almanya

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Given Name
tr: Verilen Ad

en: Global Options
tr: Genel Seçenekler

en: Go
tr: Git

en: Google Maps
tr: Google Maps (haritalar)

en: Google Search
tr: Google Arama

en: Google search is not enabled.
tr: Google arama etkinleştirilmedi.

en: Grayscale
tr: Siyah Beyaz

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greek (ISO-8859-7)
tr: Yunanca (ISO-8859-7)

en: Green
tr: Yeşil

en: Greenland
tr: Grönland

en: Grey
tr: Gri

en: Group Administration
tr: Grup Yönetimi

en: Group names must be non-empty
tr: Grup isimleri dolu olmalıdır

en: Group was not created: %s.
tr: Grup yaratıldı: %s.

en: Group_ldap: Unable to add group "%s". This is what the server said:
tr: Grup_ldap: Grup "%s" eklenemedi. Sunucu şöyle diyor:

en: Group_ldap: Unable to delete group "%s". This is what the server said: %s
tr: Grup_ldap: Grup "%s" silinemedi. Sunucu şöyle diyor: %s

en: Group_ldap: Unable to update group "%s". This is what the server said:
tr: Grup_ldap: Grup "%s" güncellenemedi. Sunucu şöyle diyor:

en: Group_ldap: Unable to update group "%s". This is what the server said: %s
tr: Grup_ldap: Grup "%s" güncellenemedi. Sunucu şöyle diyor: %s

en: Groups
tr: Gruplar

en: Guadeloupe
tr: Guadalup

en: Guest Permissions
tr: Konuk İzinleri

en: Guestbook
tr: Konuk Defteri

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Guine Bissau

en: HTML Version of Message
tr: İletinin HTML Sürümü

en: HTTP Authentication not found.
tr: HTTP Kimlik Denetimi bulanamadı.

en: Hash-Algorithm
tr: Hash Algoritması

en: Haze
tr: Hafif Sis

en: Header
tr: Başlık

en: Headers
tr: Başlık Bilgisi

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Heard and McDonald Islands
tr: Heard ve McDonald Adaları

en: Heavy Rain
tr: Sağnak Yağmur

en: Heavy T-Storm
tr: Ağır Gökgürültülü Fırtına

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
tr: İbranice (ISO-8859-8-I)

en: Height
tr: Yükseklik

en: Help
tr: Yardım

en: Help _Topics
tr: Yardım _Başlıkları

en: Helper?
tr: Yardımcı?

en: Hemisphere
tr: Yarıküre

en: Here is the beginning of the file:
tr: Dosyanın başlangıcı:

en: Hi-Contrast
tr: Yüksek Kontrast

en: Hide Results
tr: Sonuçları Gizle

en: High
tr: Yüksek

en: Holy See (Vatican City State)
tr: Vatikan

en: Home Address
tr: Ev Adresi

en: Home Directory
tr: Ev Dizini

en: Home Phone
tr: Ev Telefonu

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
tr: Horde/Kolab: %s türünde hiç bir nesne %s mesajı içinde yok.

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
tr: Horde/Kolab: %s türündeki kısım için MIME ID bulunamadı

en: Host
tr: Sunucu

en: How many fields (columns) are there?
tr: Kaç alan (kolon) var?

en: How many seconds before we check for new articles?
tr: Yeni makale kontrolleri arası kaç saniye olsun?

en: Humidity
tr: Nem

en: Humidity:
tr: Nem:

en: Humorists
tr: Mizahçılar

en: Hungary
tr: Macaristan

en: I characters
tr: I karakterleri

en: IMAP error. Folder: %s. Error: %s
tr: IMAP hatası. Dizin: %s. Hata: %s

en: IMAP error. Message: %s. Error: %s
tr: IMAP hatası. Dizin: %s. Hata: %s

en: IMAP error. Server: %s. Error: %s
tr: IMAP hatası. Dizin: %s. Hata: %s

en: IMAP mailbox creation failed: %s
tr: IMAP posta kutusu oluşturulamadı: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
tr: IMAP posta kutusu silinemedi: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
tr: IMAP posta kutusu kotası oluşturulamadı: %s

en: IP Address not available.
tr: IP adresi mevcut değil.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
tr: IP Adresi izin verilen CIDR bloğu içinde değil.

en: IP address
tr: IP adresi

en: IP lockdown violation.
tr: IP kilitleme ihlali.

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Icons Only
tr: Sadece Simgeler

en: Icons for %s
tr: %s için simgeler

en: Icons with text
tr: Metin ile birlikte simgeler

en: Id
tr: No

en: Ideas
tr: Fikirler

en: Identity's name:
tr: Kimliğin adı:

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
tr: Eğer doğru görüntülenemiyorsa, yeni pencerede açmak için tıklayın %s.

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
tr: Görüntüleri göremiyor fakat bu mesajı görebiliryorsanız, yüklemek istediğiniz görüntü tarayıcınız tarafından gösterilememektedir.

en: Image
tr: Resim

en: Image CAPTCHA
tr: Resim CAPTCHA

en: Image upload
tr: Görüntü yüklemek

en: Import, Step %d
tr: İçeri Aktar, Adım %d

en: Imported field: %s
tr: İçeri aktarılan alan: %s

en: Imported fields:
tr: İçeri aktarılan alanlar:

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
tr: Aşağıdaki listeden, solda kaynak dosyadaki alanı ve sağda bununla eşleşen adres defteri alanını seçiniz. Daha sonra "İkili Ekle" butonuna tıklayarak, ikilileri içeri taşımak için işaretleyiniz. Bitirince "Devam" butonuna tıklayınız.

en: Incorrect Password
tr: Hatalı Şifre

en: Incorrect action code given.
tr: Yanlış eylem kodu girildi.

en: Incorrect username and/or password.
tr: Yanlış kullanıcı adı ve/veya şifre.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
tr: Yanlış kullanıcı adı veya öteki adres.Yeniden deneyin veya daha fazla yardım için yöneticinizle görüşün.

en: India
tr: Hindistan

en: Individual Users
tr: Bireysel Kullanıcılar

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Information
tr: Bilgi

en: Information no longer available.
tr: Bu bilgiye artık ulaşılamıyor.

en: Inherited Members
tr: Miras Üyelikler

en: Inline Notification
tr: İçsel Uyarı

en: Insert
tr: Araya Ekle

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
tr: Yeni bir paraloyı alabileceğiniz bir elektronik posta adresi girin:

en: Insert messages
tr: Mesaj gir

en: Insert the required answer to the security question:
tr: Güvenlik sorusunun cevabı:

en: Insertion of images from Photo Galleries in text
tr: Fotoğraf Sergilerinden metin olarak resim alma

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
tr: Dağıtım listesi göndermek için yetersiz kredi.

en: Insufficient credit.
tr: Yetersiz kredi

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Integer list
tr: Tamsayı listesi

en: Internal Error: An attribute must ALWAYS match itself: %s
tr: İçsel Hata: Bir öznitelik, HER ZAMAN kendi ile eşleşmelidir: %s

en: Invalid UDH. (User Data Header).
tr: Geçersiz UDH. (Kullanıcı Veri Başlık Bilgisi)

en: Invalid VAT identification number format.
tr: Geçersiz KDV tanımlama numarası biçimi.

en: Invalid ZIP data
tr: Geçersiz ZIP verisi

en: Invalid application.
tr: Geçersiz uygulama.

en: Invalid basedn configured
tr: Yapılandırılan "basedn" geçersiz

en: Invalid batch ID.
tr: Geçersiz yığın kimliği.

en: Invalid character in e-mail address: %s.
tr: Elektronik Posta adresinde geçersiz karakter: %s.

en: Invalid data submitted.
tr: Geçersiz veri gönderildi.

en: Invalid destination address.
tr: Geçersiz teslim adresi

en: Invalid file format
tr: Geçersiz dosya biçimi

en: Invalid group ID passed (bad DN syntax)
tr: Geçersiz grup no (ID) iletildi (hatalı DN sözdizimi)

en: Invalid license key.
tr: Geçersiz lisans anahtarı.

en: Invalid location provided.
tr: Geçersiz yer belirtildi.

en: Invalid msg_type.
tr: Geçersiz msg_type

en: Invalid or missing api_id.
tr: Geçersiz yada atlanmış api_id

en: Invalid or missing parameters.
tr: Geçersiz yada atlanmış değiştirgeler

en: Invalid parent permission.
tr: Geçersiz üst izin.

en: Invalid partner id.
tr: Geçersiz ortak kimliği.

en: Invalid product code.
tr: Geçersiz ürün kodu

en: Invalid protocol.
tr: Geçersiz iletişim kuralları

en: Invalid recipient: "%s"
tr: Geçersiz alıcı: "%s"

en: Invalid response from server.
tr: Sunucudan gelen tepki geçersiz.

en: Invalid source address.
tr: Geçersiz kaynak adresi.

en: Invalid unicode data.
tr: Geçersiz unicode verisi.

en: Inventory
tr: Stok

en: Invert selection
tr: Seçimi tersle

en: Iran, Islamic Republic of
tr: İran İslam Cumhuriyeti

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Isle of Man
tr: Man Ada Devleti

en: Isolated T-Storms
tr: Yalıtılmış gök gürültülü fırtına

en: Israel
tr: İsrail

en: Issuer
tr: Çıkaran

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: January
tr: Ocak

en: Japan
tr: Japonya

en: Japanese (ISO-2022-JP)
tr: Japonca (ISO-2022-JP)

en: Jordan
tr: Ürdün

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Keep original?
tr: Özgün olan saklansın mı?

en: Kerberos server rejected authentication.
tr: Kerberos sunucu doğrulamayı reddetti.

en: Kernel Newbies
tr: Çekirdek Acemileri

en: Key Creation
tr: Anahtar Yarat

en: Key Fingerprint
tr: Anahtar Parmakizi

en: Key Length
tr: Anahtar Uzunluğu

en: Key Type
tr: Anahtar Tipi

en: Key Usage
tr: Anahtar Kullanımı

en: Key already exists on the public keyserver.
tr: Açık anahtar sunucusunda anahtar zaten var.

en: Keyword
tr: Anahtar Kelime

en: Kids
tr: Çocuklar

en: Kolab XML: Missing function %s!
tr: Kolab XML: Eksik işlev (fonksyon) %s!

en: Kolab cache: Object uid %s does not exist in the cache!
tr: Kolab cache: uid nesnesi %s, ön bellekte yok!

en: Korea, Democratic People's Republic of
tr: Kuzey Kore

en: Korea, Republic of
tr: Güney Kore

en: Korean (EUC-KR)
tr: Korece (euc-KR)

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: LDAP Error searching for DN %s: %s!
tr: DN %s: %s aranırken LDAP hatası oluştu!

en: Language
tr: Dil

en: Lao People's Democratic Republic
tr: Lao Demokratic Halk Cumhuriyeti

en: Large
tr: Geniş

en: Last Half
tr: Son Dördün

en: Last Password Change
tr: Son Şifre Değişimi

en: Last Quarter
tr: Şişkin Ay

en: Last Updated:
tr: Son Güncelleme:

en: Last login: %s
tr: Son Giriş: %s

en: Last login: %s from %s
tr: Son Giriş: %s üzerinden %s

en: Last login: Never
tr: Son Giriş: Asla

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lavender
tr: Lavanta

en: Law
tr: Yasa

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Left header
tr: Sol başlık bilgisi

en: Left values
tr: Soldaki değerler

en: Liberia
tr: Liberya

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr: Libya

en: Light Blue
tr: Açık Mavi

en: Light Drizzle
tr: Çiseliyor

en: Light Rain
tr: Hafif Yağmur

en: Light Rain Early
tr: Erken Saatlerde Hafif Yağmur

en: Light Rain Late
tr: Geç Saatlerde Hafif Yağmur

en: Light Rain Shower
tr: Hafif Yağmur Sağanağı

en: Light Rain with Thunder
tr: Gök gürültülü hafif yağmur

en: Light Snow
tr: Hafif Kar

en: Light Snow Shower
tr: Hafif Kar Sağanağı

en: Limerick
tr: Nükteli Şiir

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link URL
tr: URL Bağı

en: Link access key
tr: Bağ erişim anahtarı

en: Link style
tr: Bağ tipi

en: Link target
tr: Bağ hedefi

en: Link text
tr: Bağ metni

en: Link the email address to the compose page when displaying?
tr: Görüntüleme sırasında eposta adresi ileti oluşturma sayfasına bağlansın mı?

en: Link title attribute
tr: Başlık niteliğini bağla

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Linux Cookie
tr: Linux Çerezi

en: List
tr: Liste

en: List - user can see the folder
tr: Listele - kullanıcı dizini görebilir

en: List Databases
tr: Veri Tabanlarını Listele

en: List Tables
tr: Çizelgeleri Listele

en: List-Archive
tr: Listele-Arşiv

en: List-Help
tr: Listele-Yardım

en: List-Id
tr: Listele-Id

en: List-Owner
tr: Listele-Sahip

en: List-Post
tr: Listele-Gönderilmiş Öğeler

en: List-Subscribe
tr: Listele-Sürdürümcüler

en: List-Unsubscribe
tr: Listele-Sürdürümcü Olmayanlar

en: Listing alarms failed: %s
tr: Alarm listeleme başarısız oldu: %s

en: Listing sessions failed: %s
tr: Oturum listeleme başarısız oldu: %s

en: Listing users is disabled.
tr: Kullanıcı listeleme seçilemez kılındı.

en: Literature
tr: Edebiyat

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Local time:
tr: Yerel zaman:

en: Locale and Time
tr: Yer ve Zaman

en: Location
tr: Yer

en: Log in
tr: Giriş

en: Log out
tr: Çıkış

en: Login
tr: Giriş

en: Login Tasks
tr: Giriş Görevleri

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
tr: Kullanıcı adı veya porola doğru olmadığı için giriş başarısız oldu.

en: Login failed.
tr: Giriş başarısız oldu.

en: Long text
tr: Uzun metin

en: Love
tr: Aşk

en: Low
tr: Düşük

en: Loyola Blue
tr: Loyola Mavi

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: MM
tr: AA

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
tr: MS-TNEF Eki veri içermemektedir.

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
tr: Makedonya

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Magic
tr: Büyü

en: Mail
tr: Posta

en: Mail Admin
tr: Posta Yöneticisi

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
tr: Öğeleri etiketleyeceğiniz kategori listesini ve kategorileri ilişkilendireceğiniz renkleri yönetin.

en: MapQuest map
tr: MapQuest haritası

en: March
tr: Mart

en: Mark (Other)
tr: İşaretle (Diğer)

en: Mark (Seen)
tr: İşaretle (Görüldü)

en: Mark with Seen/Unseen flags
tr: Okunmuş/Okunmamış olarak işaretle

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
tr: Diğer ileti işaretleriyle işaretle (örnek: Önemli/Cevaplanmış)

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Matching fields:
tr: Eşleşen alanlar:

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mauritius
tr: Mauritus

en: Max allowed credit.
tr: İzin verilen en yüksek kredi.

en: Max message parts exceeded.
tr: En yüksek mesaj parçası sayısı aşıldı.

en: Max temp last 24 hours:
tr: Son 24 saatteki en yüksek sıcaklık:

en: Max temp last 6 hours:
tr: Son 6 saatteki en yüksek sıcaklık:

en: Maximum Number of Portal Blocks
tr: En Fazla Portal Öbeği Sayısı

en: Maximum file size in bytes
tr: Bayt cinsinden en fazla dosya boyu

en: Maximum length
tr: En yüksek uzunluk

en: May
tr: Mayıs

en: Medicine
tr: Tıp

en: Medium
tr: Orta

en: Members
tr: Üyeler

en: Memcache session tracking not enabled.
tr: Memcache oturum takibi etkin değil.

en: Menu mode:
tr: Menü Kipi:

en: Message
tr: İleti

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
tr: İleri başarıyla doğrulandı ama imzalayıcının onay belgesi doğrulanamadı.

en: Message expired.
tr: Mesajın süresi bitti.

en: Message type
tr: Mesaj tipi

en: Metar Weather
tr: Hava Raporu

en: Metar block not available.
tr: Hava raporu öbeği kullanılabilir değil.

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
tr: Hava raporu öbeği kullanılabilir değil. Ayrıntılar yönetici için günlüklendi

en: MetarDB is not connected.
tr: MetarDB'ye bağlanılamadı.

en: Method
tr: Yöntem

en: Method "%s" is not defined
tr: Yöntem "%s" tanımlı değil

en: Metric
tr: Metrik

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
tr: Mikronesya

en: Mime Type
tr: Mime Türü

en: Min temp last 24 hours:
tr: Son 24 saatteki en düşük sıcaklık:

en: Min temp last 6 hours:
tr: Son 6 saatteki en düşük sıcaklık:

en: Minimum password age has not yet expired
tr: En az şifre kullanım süresi henuz dolmadı

en: Mirror
tr: Yansı

en: Miscellaneous
tr: Muhtelif

en: Missing configuration. You must generate it before using this application.
tr: Yapılandırma yok. Uygulamayı kullanmadan once yaratınız.

en: Missing message ID.
tr: Atlanmış mesaj ID.

en: Missing session ID.
tr: Atlanmış oturuma ait ID.

en: Mo
tr: Pzt

en: Mobile Mail
tr: Gezici Posta

en: Mobile phone number
tr: Cep telefonu numarası

en: Moderate
tr: Sakin

en: Modified Date
tr: Değişim Tarihi

en: Modulus
tr: Mod Tabanı

en: Moldova, Republic of
tr: Moldovya

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Dağlık Karadağ

en: Month and year
tr: Ay ve yıl

en: Monthly
tr: Aylık

en: Moon Phases
tr: Ay Evreleri

en: More fields found in line %d than the expected %d.
tr: Alanda beklenenden fazla satır var. Satır:%d Beklenen:%d

en: Morocco
tr: Fas

en: Mostly Clear
tr: Genellikle Açık

en: Mostly Cloudy
tr: Genellikle Bulutlu

en: Mostly Cloudy and Windy
tr: Çoğunlukla Bulutlu ve Rüzgarlı

en: Mostly Sunny
tr: Genellikle Güneşli

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Move Left
tr: Sola Taşı

en: Move Right
tr: Sağa Taşı

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move down
tr: Aşagı taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Multi-level drop down lists
tr: Çoklu düzey aşağı açılır listeler

en: Multimap UK map
tr: Multimap İngiltere haritası

en: Multiple selection
tr: Çoklu Seçim

en: My Account
tr: Hesabım

en: My Account Information
tr: Hesap Bilgilerim

en: My Portal
tr: Portalım

en: My Portal Layout
tr: Portal Düzenim

en: NO, I Do NOT Agree
tr: Kabul ETMIYORUM

en: Name
tr: Ad

en: Namibia
tr: Namibya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: Netscape Base URL
tr: Netscape Taban URL

en: Netscape CA Revocation URL
tr: Netscape CA İptal URL

en: Netscape CA policy URL
tr: Netscape CA kural URL

en: Netscape Renewal URL
tr: Netscape Yenileme RL

en: Netscape Revocation URL
tr: Netscape İptal URL

en: Netscape SSL server name
tr: Netscape SSL sunucu adı

en: Netscape certificate comment
tr: Netscape onay belgesi açıklaması

en: Netscape certificate type
tr: Netscape onay belgesi türü

en: Network Tools
tr: Ağ Araçları

en: Never
tr: Asla

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Category
tr: Yeni Kategori

en: New Message to %s
tr: %s'e Yeni İleti

en: New Moon
tr: Yeni Ay

en: New Username (optional)
tr: Yeni Kullanıcı Adı (Seçimli)

en: New Zealand
tr: Yeni Zellanda

en: New password
tr: Yeni şifre

en: New password will expire on %s.
tr: Yeni şifrenin son kullanma tarihi: %s

en: New password:
tr: Yeni şifre:

en: New passwords don't match.
tr: Yeni şifre eşleşmedi.

en: News
tr: Haberler

en: Next
tr: Sonraki

en: Next 4 Phases
tr: Sonraki 4 Evre

en: Next options
tr: Sonraki Seçenekler

en: Next>
tr: Sonraki>

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijerya

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Night
tr: Gece

en: No
tr: Hayır

en: No Sound
tr: Ses Yok

en: No available configuration data to show differences for.
tr: Farkların gösterilebileceği kullanılabilir yapılandırma verisi yok.

en: No available strategy for making ISO images.
tr: ISO imajları ouşturmak için kullanılabilir bir yöntem yok.

en: No batch template.
tr: Yığın taslağı yok.

en: No block exists at the requested position
tr: İstenen konumda hiçbir öbek bulunmamaktadır

en: No change.
tr: Değişiklik Yok

en: No children can be added to this permission.
tr: Bu izne hiçbir alt izin eklenemeyecektir.

en: No configuration information specified for %s.
tr: %s için hiçbir yapılandırma bilgisi belirtilmedi.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
tr: FTP VFS için hiçbir yapılandırma bilgisi belirtilmedi.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
tr: SQL VFS için hiçbir yapılandırma bilgisi belirtilmedi.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
tr: SQL-File VFS için hiçbir yapılandırma bilgisi belirtilmedi.

en: No configuration information specified for SSH2 VFS.
tr: SSH2 VFS için yapılandırma bilgisi belirtilmedi.

en: No credit left.
tr: Kredi yok.

en: No destination supplied.
tr: Hiçbir teslim noktası belirtilmemiştir.

en: No file uploaded
tr: Hiçbir dosya yüklenemedi

en: No icons found.
tr: Hiçbir simge bulunamadı.

en: No location is set.
tr: Hiçbir yer belirtilmedi.

en: No location provided.
tr: Hiçbir yer belirtilmedi.

en: No message corresponds to object %s
tr: %s ye karşılık gelen bir mesaj yok

en: No message supplied.
tr: Hiçbir mesaj sağlanmadı.

en: No name specified.
tr: Ad belirtilmedi.

en: No number specified.
tr: Numara belirtilmedi.

en: No offensive fortunes
tr: Saldırgan deyiş kullanma

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
tr: OpenSSL ikilisine hiçbir yol bulunamadı.OpenSSL ikilisi PKCS 12 verisiyle calışmak için gerekli.

en: No pending signups.
tr: Üye olmak için bekleyen yok.

en: No prompt returned from server.
tr: Sunucudan tepki gelmedi.

en: No quota set.
tr: Kota ayarlanmadı.

en: No recurrence
tr: Özyineleme yok

en: No separator specified.
tr: Ayıraç belirtilmedi.

en: No stable version exists yet.
tr: Henüz duraylı bir sürüm yok.

en: No such backend "%s" found.
tr: "%s" arka aracı bulunamadı.

en: No such file
tr: Böyle bir dosya yok

en: No such object %s!
tr: Böyle bir nesne yok %s!

en: No temporary directory available for cache.
tr: Önbellek için geçici dizin bulunamadı.

en: No username and/or password sent.
tr: Kullanıcı adı ve/veya şifre gönderilmedi.

en: No valid XML data returned
tr: Geçerli XML verisi geri dönmedi.

en: No values
tr: Değer yok

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
tr: Özgün yapılandırmada sürüm bulunamadı.Yapılandırmayı tekrar üretin.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
tr: Özgün yapılandırmanızda sürüm bulunamadı.Yapılandırmayı tekrar üretin.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Nordic (ISO-8859-10)
tr: Kuzey Avrupalı (ISO-8859-10)

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: Northern Hemisphere
tr: Kuzey Yarımküre

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Not After
tr: Sonrasında Değil

en: Not Before
tr: Öncesinde Değil

en: Not a directory
tr: Dizin değil

en: Not implemented.
tr: Gerçekleştirilmemiş

en: Not supported.
tr: Desteklenmiyor.

en: Notes
tr: Notlar

en: Nothing to browse, go back.
tr: Göz atılacak birşey yok, geri dönün.

en: November
tr: Kasım

en: Number
tr: Sayı

en: Number of articles to display
tr: Görüntülenecek makale sayısı

en: Number of characters
tr: Karakter sayısı

en: Number of columns
tr: Kolon sayısı

en: Number of rows
tr: Satır sayısı

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
tr: Dağıtım listelerinin güncellenmesi için numaralar belirtilmemiş.

en: O characters
tr: O karakterleri

en: Object
tr: Nesne

en: Object Creator
tr: Nesne Yaratıcısı

en: Object not found.
tr: Nesne bulunamadı.

en: Octal
tr: Sekizlik Sistem

en: October
tr: Ekim

en: Offense filter
tr: Saldırganlık süzgeci

en: Office
tr: Ofis

en: Old and new passwords must be different.
tr: Eski ve yeni şifreler farklı olmalı.

en: Old object %s does not exist.
tr: Eski nesne %s yok.

en: Old object %s does not map to a uid.
tr: Eski nesne %s, bir uid ile eşleşmiyor.

en: Old password
tr: Eski şifre

en: Old password is not correct.
tr: Eski şifre doğru değil.

en: Old password:
tr: Eski şifre:

en: Oman
tr: Umman

en: Onclick event
tr: Tıklandığında eylem

en: Only IMAP servers support shared folders.
tr: Sadece IMAP sunucuları paylaşılan dizinleri desteklemektedir.

en: Only offensive fortunes
tr: Sadece saldırgan deyişler

en: Only one email address allowed.
tr: Sadece bir elektronik posta adresine izin verilmektedir.

en: Only one email address is allowed.
tr: Sadece bir eposta adresine izin var.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
tr: Bir paylaşımın sahipliğini veya sahibini sadece sisyem yöneticisi veya sahibi değiştirebilir.

en: Open in a new window
tr: Yeni pencerede aç

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
tr: OpenSSL hatası:İmzalanmış S/MIME parçasından veri seçip çıkatılamadı.

en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options for %s
tr: %s için seçenekler

en: Organisation
tr: Kuruluş

en: Organisational Unit
tr: Kurumsal Birim

en: Organizing
tr: Düzenleme

en: Other
tr: Diğer

en: Other Information
tr: Diğer Bilgiler

en: Other characters
tr: Diğer karakterler

en: Owner Permissions
tr: Sahip izinleri

en: Owner of folder %s cannot be determined.
tr: %s dizininin sahibi belirlenemedi.

en: Owner:
tr: Sahip:

en: PAM authentication is not available.
tr: PAM doğrulaması mevcut değil.

en: PEAR::Mail backend
tr: PEAR::Mail arka aracı

en: PGP Digital Signature
tr: PGP Sayısal İmza

en: PGP Encrypted Data
tr: PGP Şifrelenmiş Veri

en: PGP Public Key
tr: PGP Açık Anahtarı

en: PGP Signed/Encrypted Data
tr: PGP ile İmzalanmış/Şifrelenmiş Veri

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: PHP Shell
tr: PHP Kabuğu

en: PHP does not support imap_myrights.
tr: PHP imap_myrights desteklemiyor.

en: PM Clouds
tr: ÖS Bulutlu

en: PM Dizzle
tr: ÖÖ Hafif Yağmurlu

en: PM Fog
tr: ÖS Sisli

en: PM Light Rain
tr: ÖS Hafif Yağmur

en: PM Light Snow
tr: ÖS Hafif Karlı

en: PM Rain
tr: ÖS Yağmurlu

en: PM Showers
tr: ÖS Sağanakları

en: PM Snow
tr: ÖS Kar

en: PM Snow Showers
tr: ÖS Kar Sağanakları

en: PM Sun
tr: ÖS Güneşli

en: PM T-Storms
tr: ÖS Gök gürültülü fırtına

en: POSIX extension is missing
tr: POSIX uzantısı eksik

en: P_HP Shell
tr: P_HP Kabuğu

en: Palestinian Territory, Occupied
tr: İşgal Edilmiş Filistin Bölgesi

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Partly Cloudy
tr: Kısmen Bulutlu

en: Passwd is not properly configured.
tr: Şifre doğru yapılandırılmadı.

en: Password
tr: Şifre

en: Password changed on %s.
tr: %s için şifre değiştirildi.

en: Password changed successfully.
tr: Şifre başarı ile değiştirildi.

en: Password column "%s" not found in password table.
tr: "%s" şifre kolonu, şifre tablosunda bulunamadı.

en: Password incorrect
tr: Yanlış şifre

en: Password module can't find the supplied bin.
tr: Şifre modülü, belirtilen uygulamayı bulamıyor.

en: Password module is missing required parameters.
tr: Şifre modülü için gerekli değişkenler eksik.

en: Password module is missing target parameter.
tr: Şifre modülü için gerekli hedef değişken eksik.

en: Password module is not properly configured
tr: Şifre modülü doğru yapılandırılmadı

en: Password module is not properly configured.
tr: Şifre modülü doğru yapılandırılmadı .

en: Password required for RADIUS authentication.
tr: RADIUS doğrulaması için şifre gerekmektedir.

en: Password with confirmation
tr: Onaylı Şifre

en: Password:
tr: Şifre:

en: Password:
tr: Şifre:

en: Passwords must match.
tr: Şifreler eşleşmek zorundadır.

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Pending Signups:
tr: Bekleyen Üyelikler:

en: People
tr: İnsanlar

en: Perform Maintenance Operations
tr: Bakım İşlemlerini Gerçekleştir

en: Perform maintenance operations on login?
tr: Bakım işlemleri girişte gerçekleştirilsin mi?

en: Permission
tr: İzin

en: Permission "%s" not deleted.
tr: "%s" izni silindi.

en: Permission Denied
tr: İzin Yok

en: Permissions
tr: İzinler

en: Permissions Administration
tr: İzin Yönetimi

en: Personal Information
tr: Kişisel Bilgiler

en: Pets
tr: Evcil Hayvanlar

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Photos
tr: Fotoğraflar

en: Pitcairn Island
tr: Pitcairn Adası

en: Plaintext Version of Message
tr: İletinin Düz Metin Sürümü

en: Platitudes
tr: Beylik Sözler

en: Please choose a sound.
tr: Lütfen bir ses seçiniz.

en: Please enter a month and a year.
tr: Lütfen bir ay ve bir yıl girin.

en: Please enter a name for the new category:
tr: Lütfen yeni kategorinin adını girin:

en: Please enter a valid IP address.
tr: Lütfen geçerli bir IP adresi girin.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
tr: Lütfen geçerli bir gün girin, aydaki gün sayısını kontrol edin.

en: Please enter a valid time.
tr: Lütfen geçerli bir zaman girin.

en: Please provide a new password
tr: Lütfen yeni bir şifre giriniz

en: Please provide a summary of the problem.
tr: Lütfen sorunun bir özetini yapın.

en: Please provide your current password
tr: Lütfen şu anda geçerli olan şifreyi giriniz

en: Please provide your username and password
tr: Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi girin

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
tr: Lütfen aşağıdaki metni okuyunuz. Sistemi kullanma şartlarını KABUL ETMELİSİNİZ.

en: Please type the new category name:
tr: Lütfen yeni kategorini adı girin:

en: Please verify your new password
tr: Lütfen yeni şifrenizi doğrulayınız

en: Poland
tr: Polonya

en: Politics
tr: Politika

en: Polls
tr: Oylamalar

en: Popup Notification
tr: Açılan Uyarı

en: Port
tr: Kapı

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Post
tr: Gönder

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
tr: Bu dizine gönder (IMAP tarafından zorlanmamaktadır)

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
tr[0]: Son %d saat için yağış:

en: Precipitation<br />chance
tr: Yağış<br />olasılığı

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
tr: Prefs_ldap: İstenen LDAP uzantısı bulunamadı.

en: Pressure
tr: Basınç

en: Pressure at sea level:
tr: Deniz seviyesindeki basınç:

en: Pressure:
tr: Basınç:

en: Preview
tr: Önizleme

en: Previous options
tr: Önceki seçenekler

en: Private Key
tr: Özel Anahtar

en: Problem
tr: Sorun

en: Problem Description
tr: Sorun Tanımlaması

en: Prompt text
tr: Metin bilgi istemi

en: Protect address from spammers?
tr: Adres spamcilerden korunsun mu?

en: Public Key
tr: Açık Anahtar

en: Public Key Algorithm
tr: Açık Anahtar algoritması

en: Public Key Info
tr: Açık Anahtar Bilgisi

en: Public/Private keypair not generated successfully.
tr: Açık/Özel anahtar ikilisi başarıyla yaratılamadı.

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Purge
tr: Temizle

en: Purge messages
tr: İletileri temizle

en: Purple Horde
tr: Horde'u Temizle

en: Qatar
tr: Katar

en: Query
tr: Sorgu

en: Quota
tr: Kota

en: RSA Public Key (%d bit)
tr: RSA Açık Anahtarı (%d bit)

en: Radio selection
tr: Radyo Seçimi

en: Rain
tr: Yağmur

en: Rain Early
tr: Erken Saatlerde Yağmur

en: Rain Late
tr: Geç Saatlerde Yağmur

en: Rain Shower
tr: Sağanak Yağış

en: Rain and Snow
tr: Yağmur ve Kar

en: Rain to Snow
tr: Kara dönüşecek yağmur

en: Random Fortune
tr: Rastgele Deyiş

en: Ratio
tr: Oran

en: Read
tr: Okuma

en: Read messages
tr: İletileri Oku

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
tr: "%s" gerçekten silinsin mi? Bu işlem geri döndürülemez.

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
tr: Gerçekten "%s" için kullanıcı verilerinin silinmesini istiyor musunuz? Bu işlemin geri dönüşü yoktur.

en: Realm:
tr: Alan:

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
tr: Devingen Menü Öğelerini Tazele:

en: Refresh Portal View:
tr: Portal Görünümünü Tazele:

en: Refresh rate:
tr: Tazeleme sıklığı

en: Regex
tr: Düzenli İfade

en: Relationship browser
tr: İlişki tarayıcı

en: Remarks
tr: Açıklamalar

en: Remote Host:
tr: Uzaktaki Sunucu:

en: Remote Servers
tr: Uzaktaki Sunucular

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
tr: Uzaktaki URL (http://www.example.com/horde):

en: Remove
tr: Sil

en: Remove pair
tr: Ikiliyi Sil

en: Remove saved script from server's temporary directory.
tr: Kaydedilmiş betiği sunucunu geçici dizininden sil.

en: Remove user
tr: Kullanıcı Sil

en: Remove user: %s
tr: Kullanıcıyı sil: %s

en: Reply-To
tr: Yanıt-Adresi

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
tr: İstek cevaplanamadı.Dönülen hata kodu:

en: Requested service could not be found.
tr: Belirtilen servis bulunamadı.

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
tr: İstenene "%s" %s yapılandırmasında belirtilmemiş.

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
tr: İstenen "%s" VFS yapılandırmasında belirtilmemiş.

en: Required "%s" not specified in configuration.
tr: İstenen "%s" yapılandırmada belirtilememiş.

en: Required 'drivers' is misconfigured in Composite configuration.
tr: Gerekli 'sürücü', bileşik yapılandırmada hatalı ayarlanmış.

en: Required 'phptype' not specified in Passwd SQL configuration.
tr: Şifre SQL yapılandırmasında gerekli olan 'phptype' belirtilmedi.

en: Required 'phptype' not specified in SQL configuration.
tr: SQL yapılandırmasında gerekli olan 'phptype' belirtilmedi.

en: Required Field
tr: Gereken Alan

en: Required secret is invalid - potentially malicious request.
tr: Gerekli olan gizli alan geçersiz - olası kötü niyetli istek.

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset Password
tr: Şifreyi Sıfırla

en: Reset Your Password
tr: Şifrenizi Sıfırlayınız

en: Restore Last Query
tr: Son Sorguyu Geri Al

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Results for %s
tr: %s için sonuçlar

en: Return to Options
tr: Seçeneklere Dönün

en: Returned error message:
tr: Dönen hata mesajı:

en: Retype new password
tr: Yeni şifreyi tekrar yazınız

en: Reunion Island
tr: Reunion Adası

en: Revert Configuration
tr: Yapılandırmayı Geri Döndür

en: Revocation key not generated successfully.
tr: İptal anahtarı başarıyla oluşturulamadı.

en: Rich Text Editor Options
tr: Zengin Metin Düzenleyicisi Seçenekleri

en: Riddles
tr: Bilmeceler

en: Right click context menu
tr: Sağ tık bağlam menüsü

en: Right header
tr: Sağ başlık bilgisi

en: Right values
tr: Doğru değerler

en: Role
tr: Görev

en: Romania
tr: Romanya

en: Rotate 180
tr: 180 derece döndür

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Run
tr: Çalıştır

en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: S/MIME Cryptographic Signature
tr: S/MIME Şifreleme İmzası

en: S/MIME Encrypted Message
tr: S/MIME ile Şifrelenmiş İleti

en: SASL authentication is not available.
tr: SASL doğrulaması mevcut değil.

en: SMPP Gateway
tr: SMPP Geçidi

en: SMS Messaging
tr: SMS Mesajlaşma

en: SQL Shell
tr: SQL Kabuğu

en: SQL statement for value lookups
tr: Değer sorguları için SQL cümlesi

en: SUCCESS
tr: BAŞARILI

en: S_QL Shell
tr: S_QL Kabuğu

en: Sa
tr: Cts

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadines

en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Satellite Provider
tr: Uydu Sağlayıcı

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Save
tr: Kaydet

en: Save "%s"
tr: Sakla: "%s"

en: Save Options
tr: Seçenekleri Kaydet

en: Save and Finish
tr: Kaydet ve Sonlandır

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
tr: Oluşturulan yapılandırmayı PHP betiği olarak sunucunun geçici dizinine kaydet.

en: Saved %s configuration.
tr: %s yapılandırması kaydedildi.

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
tr: Ayar güncelleme betiğini kaydet: "%s".

en: Scattered Showers
tr: Mevzi Sağnak

en: Scattered T-Storms
tr: Dağınık Gökgürülütülü Fırtınalar

en: Science
tr: Bilim

en: Sea_rch
tr: A_ra

en: Search
tr: Arama

en: Search Engines
tr: Arama Motorları

en: Search:
tr: Ara:

en: Select Files
tr: Dosyaları Seç

en: Select a date
tr: Bir tarih Seçin

en: Select a group to add:
tr: Eklenecek grubu seçin:

en: Select a new owner:
tr: Bir sahip seçin:

en: Select a server
tr: Bir sunucu seçin

en: Select a user to add:
tr: Eklenecek kullanıcıyı seçin

en: Select all
tr: Hepsi

en: Select all date components.
tr: Bütün tarih bileşenlerini seçin.

en: Select an image
tr: Bir resim seçin

en: Select an object
tr: Bir nesne seçin

en: Select editor plugins
tr: Düzenleme eklentilerini seçin

en: Select none
tr: Hiçbiri

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
tr: İstediğniz karakterleri aşağıdaki kutulardan seçin. Daha sonra metin alanından kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

en: Select the date and time format:
tr: Tarih ve zaman biçimini seçin:

en: Select the date delimiter:
tr: Tarih sınırlayıcısını seçın:

en: Select the date format:
tr: Tarih biçimini seçin:

en: Select the day and time order:
tr: Gün ve zaman sırasını seçin:

en: Select the identity you want to change:
tr: Değiştirmek istediğiniz kimliği seçin:

en: Select the time delimiter:
tr: Saat sınırlayıcısını seçin:

en: Select the time format:
tr: Saat biçimini seçin:

en: Select your color scheme.
tr: Renk düzeninizi seçin.

en: Select your preferred language:
tr: Tercih ettiğiniz dili seçin:

en: Self-destructing...
tr: Kendini imha ediyor...

en: Send Problem Report
tr: Sorun Raporu Gönder

en: Send SMS
tr: SMS Gönder

en: Sending failed: %s
tr: Gönderim başarısız oldu: %s

en: Sensor:
tr: Algılayıcı:

en: September
tr: Eylül

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Serbia and Montenegro
tr: Sırbistan ve Karadağ

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Server data wrong or not available.
tr: Sunucu bilgisi yanlış yada mevcut değil.

en: Server-TS
tr: Sunucu TS

en: Session Admin
tr: Oturum Yöneticisi

en: Session ID expired.
tr: Oturum kimliğinin süresi doldu.

en: Session Timestamp:
tr: Oturum Zaman Bilgisi:

en: Sessions
tr: Oturum

en: Set
tr: Belirt

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
tr: Şifrenizi unutursanız sıfırlamanıza izin verecek seçenekleri belirtin.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
tr: Ulaşmak isteğiniz uzaktaki sunucuları belirleyin.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
tr: Tercih ettiğiniz dil, saat dilimi ve tarih seçeneklerini belirleyin.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
tr: Başlangıç uygulamanızı, renk düzeninizi, sayfa tazeleme, ve diğer görüntü seçeneklerini belirleyin.

en: Setup
tr: Ayarlar

en: Setup upgrade scripts available
tr: Kurulum güncelleme betikleri kullanılabilir durumda.

en: Several locations possible with the parameter:
tr: Değiştirge ile birden fazla yer mümkün:

en: Seychelles
tr: Seyşel

en: Share "%s" does not exist.
tr: "%s" paylaşımı yok.

en: Share %s does not exists
tr: "%s" paylaşımı yok.

en: Share ID "%s" not found.
tr: "%s" patlaşım kimliği bulunamadı.

en: Share id %d does not exists
tr: Paylaşım numarası %d yok.

en: Shibboleth authentication not available.
tr: Shibboleth yetkilendirmesi kullanılabilir değil.

en: Shopping
tr: Alış veriş

en: Short Summary
tr: Kısa Özet

en: Should access keys be defined for most links?
tr: Çoğu bağlantı için erişim anahtarı tanımlansın mı?

en: Show
tr: Göster

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
tr: Halen kayıtlı olan yapılandırma ile yeni yaratılan yapılandırma arasındaki farkları göster.

en: Show extra detail?
tr: Ek detay gösterilsin mi?

en: Show icon?
tr: Simgeler gösterilsin mi?

en: Show last login time when logging in?
tr: Girişte en son giriş tarihi gösterilsin mi?

en: Show option to keep original?
tr:  saklama seçeneği gö

en: Show picker?
tr: Seçici gösterilsin mi?

en: Show seconds?
tr: Eylem tuşları gösterilsin mi?

en: Show the %s Menu on the left?
tr: %s Menüsü solda gösterilsin mi?

en: Show upload?
tr: Not defteri adı gösterilsin mi?

en: Showers
tr: Sağanak

en: Showers Early
tr: Erken Saatlerde Sağanak

en: Showers Late
tr: Geç Saatlerde Sağanak

en: Showers in the Vicinity
tr: Çevrede Sağanak

en: Shrink
tr: Küçült

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
tr: İlk olarak komşu öğeler küçültsün yada taşınsın

en: Sign up
tr: Üye ol

en: Signature
tr: İmza

en: Signature Algorithm
tr: İmza Algoritması

en: Simplex
tr: Tekli

en: Singapore
tr: Singapur

en: Size
tr: Boyut

en: Skip Maintenance
tr: Bakımı Atla

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Small
tr: Küçük

en: Snooze...
tr: Uyuyor...

en: Snow
tr: Kar

en: Snow Shower
tr: Kar Sağanağı

en: Snow Showers
tr: Kar Sağanakları

en: Snow Showers Early
tr: Erken Saatlerde Kar Sağanakları

en: Snow Showers Late
tr: Geç Saatlerde Kar Sağanakları

en: Snow depth:
tr: Kar Derinliği:

en: Snow equivalent in water:
tr: Yağan karın su eşiti:

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: Songs & Poems
tr: Şarkılar & Şiirler

en: Sort order selection
tr: Sıralama düzeni seçimi

en: Source address
tr: Kaynak adresi

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South European (ISO-8859-3)
tr: Güney Avrupa (ISO-8859-3)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: Southern Hemisphere
tr: Güney Yarımküre

en: Soviet Union
tr: Sovyetler Birliği

en: Spacer
tr: Boşluk Ayarlayıcı

en: Spain
tr: İspanya

en: Spam
tr: İstenmeyen İleti

en: Special Character Input
tr: Özel Karakter Girişi

en: Special characters
tr: Özel karakterler

en: Sports
tr: Sporlar

en: Standard
tr: Standart

en: Star Trek
tr: Uzay Yolu

en: Start year
tr: Başlangıç yılı

en: State or Province
tr: Eyalet veya İl

en: Status
tr: Durum

en: Storage format
tr: Depolama biçimi

en: Street Address
tr: Sokak Adresi

en: String list
tr: Dizgi listesi

en: Su
tr: Pzr

en: Subdirectory "%s" not found.
tr: Altdizin "%s" bulunamadı.

en: Subject
tr: Konu

en: Submit
tr: Gönder

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
tr: "%s" yi sisteme ekleme talebiniz alındı. Talep onaylanana kadar sisteme giriş yapamazsınız.

en: Success
tr: Başarı

en: Successfully added "%s" to the system.
tr: "%s" başarıyla sisteme eklendi.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
tr: "%s" kullanıcısının bilgileri başarıyla sistemden temizlendi.

en: Successfully deleted "%s".
tr: "%s" başarıyla silindi.

en: Successfully removed "%s" from the system.
tr: "%s" başarıyla sistemden kaldırıldı.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
tr: Yapılandırma başarıyla geri döndürüldü. Değişiklikleri görmek için yeniden yükleyin.

en: Successfully saved backup configuration.
tr: Yedek yapılandırma başarıyla kaydedildi.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
tr: Yedek yapılandırma dosyası %s başarıyla kaydedildi.

en: Successfully updated "%s"
tr: "%s" başarıyla güncellendi

en: Successfully wrote %s
tr: %s başarıyla yazıldı.

en: Sun Rise
tr: Gün Doğumu

en: Sun Set
tr: Gün batımı

en: Sunday
tr: Pazar

en: Sunny
tr: Güneşli

en: Sunrise
tr: Gün doğumu

en: Sunrise/Sunset
tr: Gün doğumu/Gün batımı

en: Sunrise:
tr: Gün doğumu:

en: Sunset
tr: Gün batımı

en: Sunset:
tr: Gün batımı:

en: Suriname
tr: Surinam

en: Surname
tr: Soyadı

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
tr: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Sync log deleted
tr: Eşleme kütüğü silindi

en: Syndicated Feed
tr: Ortak Besleme

en: Syrian Arab Republic
tr: Suriye

en: T-Storm
tr: Gök gürültülü fırtına

en: T-Storm and Windy
tr: Gökgürültülü Fırtına ve Rüzgarlı

en: T-Storms
tr: Gök gürültülü fırtınalar

en: T-Storms Early
tr: Erken Saatlerde Gökgürültülü Fırtına

en: T-Storms Late
tr: Geç Saatte Gökgürültülü Fırtına

en: TSV file
tr: TSV dosyası

en: Table Set
tr: Tablo Grubu

en: Table operations menu bar
tr: Tablo işlemleri menu çubuğu

en: Tag Cloud
tr: Ağırlıklı Liste

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Taiwan, Province of China
tr: Tayvan, Çin eyaleti

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tango Blue
tr: Tango Mavisi

en: Tanzania, United Republic of
tr: Tanzanya

en: Tasks
tr: Görevler

en: Teal
tr: Ördek

en: Telephone Number
tr: Telefon Numarası

en: Temp for last hour:
tr: Son saat için sıcaklık:

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Temperature:
tr: Sıcaklık:

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
tr: Sıcaklık<br />(%sYük%s/%sAlç%s) &derece;%s

en: Template "%s" not found.
tr: Taslak "%s" bulunamadı.

en: Text
tr: Metin

en: Text Area
tr: Metin Alanı

en: Text Only
tr: Sadece Metin

en: Th
tr: Prş

en: Thai (TIS-620)
tr: Tai (TIS-620)

en: Thailand
tr: Tayland

en: The FTP extension is not available.
tr: FTP uzantısı kullanılabilir durumda değil.

en: The History system is disabled.
tr: Tarih sistemi devre dışı bırakıldı.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
tr: Horde/Kolab bütünleştirme motoru desteklememektedir: "%s"

en: The IMSP log could not be initialized.
tr: IMSP günlük kaydına başlanamadı.

en: The Maintenance:: class did not load successfully
tr: Bakım:: sınıf başarıyla yüklenemedi.

en: The SSH2 PECL extension is not available.
tr: SSH2 PECL uzantısı kullanılılabilir değil.

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
tr: Eğer izinleri kullanmak istiyorsanız yöneticinizin İzin sistemini yapılandırması gerekmektedir.

en: The alarm backend is not currently available.
tr: Alarm arka aracı şu anda kullanılabilir değil.

en: The alarm backend is not currently available: %s
tr: Alarm arka aracı şu anda kullanılabilir değil: %s

en: The alarm has been deleted.
tr: Alarm silindi.

en: The alarm has been saved.
tr: Alarm sakladı.

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
tr: İletişim noktasının ID'si belirlenemedi, boş bırakılmış veya veri tabanında bulunamadı.

en: The contact was successfully added to your address book.
tr: İletişim noktası başarıyla adres defterinize eklendi.

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
tr: Çıkartılmış PGP imza öbeği imzalanmış iletinin doğruluğunun sağlanması için gerekmektedir.

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
tr: Dağıtım listesi ID'si belirlenemedi, boş bırakılmış veya veri tabanında bulunamadı.

en: The distribution list was not specified.
tr: Dağıtım listesi belirlenemedi.

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
tr: %s eposta adresi kimlikleriniz arasına eklendi. Şimdi bu pencereyi kapatabilirsiniz.

en: The encryption features require a secure web connection.
tr: Şifreleme özellikleri güvenli bir web bağlantısı gerektirmektedir.

en: The file %s should contain a %s setting.
tr: %s dosyası %s ayarı içermelidir.

en: The file %s should contain some %s settings.
tr: %s dosyası %s ayarları içermelidir.

en: The file contained no data.
tr: Dosya veri içermiyor.

en: The following applications encountered errors removing user data: %s
tr: Kullanıcı bilgisi silinirken şu uygulamalarda hata oluştu: %s

en: The identity "%s" has been deleted.
tr: Kimlik "%s" silindi.

en: The image file size could not be determined or it was 0 bytes. The upload may have been interrupted.
tr: Resim dosyası boyu belirlenemedi ya da boyu 0. Yükleme kesilmiş olabilir.

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
tr: Resim dosyası, izin verilen en fazla boydan (%d bayt) büyüktü.

en: The links that caused this warning have the same background color as this message.
tr: Uyarıyı üreten bağ, bu mesaj ile aynı arkaplan rengine sahip.

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
tr: Crypt_pgp:: sınıfına GnuPG ikilisinin konumu verilmek zorundadır.

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
tr: Üye ülke hizmetine ulaşılamadı. Daha sonra ya da farklı bir üye seçerek tekrar deneyiniz.

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
tr: Üye ülke hizmeti şuanda kullanılabilir değil. Daha sonra ya da farklı bir üye seçerek tekrar deneyiniz.

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
tr: %s de %s e gönderilen "%s" konulu ileti görüntülendi.
    
    İletinin okunduğu ve/veya anlaşıldığının garantisi yoktur.

en: The name to use when linking to the compose page
tr: Oluştur penceresine bağlanırken kullanılacak isim

en: The new from address can't be verified, try again later:
tr: Yeni "gönderen" adresi doğrulanamadı. Daha sonra tekrar deneyiniz:

en: The number of fields must be numeric.
tr: Alan adedi, sayısal bir değer olmalıdır.

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
tr: Horde_Crypt_sime:: sınıfı openssl birimi için gerekmektedir.

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
tr: "%s" tercihi verisi izin verilen en yüksek boyutu geçtiği için kaydedilememektedir.

en: The preferences backend is currently unavailable and your preferences have not been loaded. You may continue to use the system with default settings.
tr: "Tercihler" arka aracı şu anda kullanılabilir değil. Tercihleriniz yüklenmedi. Sistemi öntanımlı ayarlar ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
tr: Bu veri yapsını(%s) göstermek için kullanılan program sistemde bulunmamaktadır.

en: The provided country code is invalid.
tr: Belirtilen ülke kodu geçersiz.

en: The quote character must be one single character.
tr: Alıntı ayırıcı, tek bir karakter olmalıdır.

en: The separator must be one single character.
tr: Ayırıcı tek bir karakter olmalıdır.

en: The server "%s" has been deleted.
tr: "%s" sunucusu silindi.

en: The server "%s" has been saved.
tr: "%s" sunucusu kaydedildi.

en: The service is currently not available. Try again later.
tr: Hizmet şu anda kullanılabilir değil. Daha sonra tekrar deneyin.

en: The service is currently too busy. Try again later.
tr: Hizmet şu anda çok yoğun. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: The signup request for "%s" has been removed.
tr: "%s" için kayıt talebi iptal edildi.

en: The specified row (%d) does not exist.
tr: Belirtilen satır (%d) yok.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
tr: Girdiğiniz metin, ekrandaki ile eşleşmiyor.

en: The uploaded data was lost since the previous step.
tr: Bir önceki adım sırasında yüklenen veri kaybedildi.

en: The uploaded file could not be saved.
tr: Yüklenen dosya kaydedilemedi.

en: The user "%s" already exists.
tr: "%s" kullanıcısı zaten var.

en: The weather.com block is not available.
tr: weather.com kullanılabilir değil.

en: Themes directory "%s" not found.
tr: Tema dizini "%s" bulunamadı.

en: There are no email addresses to confirm.
tr: Doğrulanacak eposta adresi yok.

en: There are no options available.
tr: Hiçbir seçenek mevcut değil.

en: There are no parts that can be displayed inline.
tr: Metne gömülü olarak gösterilebilecek kısım yok

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
tr[0]: Bu alanda çok fazla karakter var. %d adet karakter girdiniz;

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
tr: "%s"'in sisteme eklenmesinde sorun oluştu: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
tr: "%s" kullanıcının verilerinin sistemden silinmesinde sorun var:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
tr: "%s" kullanıcısını sistemden çıkartılmasında sorun var:

en: There was a problem updating "%s": %s
tr: "%s" güncellenirken sorun oluştu: %s

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
tr: Dosya (karşıdan) yüklenmesinde sorun var: %s yüklenemedi.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
tr: Dosya yüklenirken bir sorun oluştu: %s en büyük izin verilen boyuttan (%d byte) daha büyük.

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
tr: Dosya yüklenirken bir sorun oluştu: %s sadece kısmi olarak yüklendi.

en: There was an error displaying this message part
tr: İletinin bu kısmını görüntülenmesinde hata oluştu.

en: There was an error importing the contact data.
tr: İletişim noktasının verileri (içeri) aktarılırken hata oluştu.

en: There was an error importing the iCalendar data.
tr: iCalendar verisini içeri aktarılırken hata oluştu.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
tr: Yapılandırma formunda bir hata var. Gerekli bir alanı doldurmamış olabilirsiniz.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
tr: Belirtilen adres defteri işlevinin gerçekleştirilmesi sırasında sorun oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
tr: İletişim noktasının ayrıntılarını güncellerken hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
tr: Dağıtım listesini güncellerken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
tr: Bu IMAP sunucusu paylaşılan dizinleri desteklemiyor.

en: This VAT identification number is invalid.
tr: Bu KDV numarası geçersiz.

en: This VAT identification number is valid.
tr: Bu KDV numarası geçerli.

en: This alarm cannot be snoozed.
tr: Bu alarm ertelenemez.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
tr: Bu geçerli bir rar arşivi değil.

en: This does not appear to be a valid zip file.
tr: Bu geçerli bir zip dosyası değil.

en: This does not seem to be a valid card number.
tr: Bu geçerli bir kart numarası değil.

en: This driver allows sending of messages through an SMPP gateway.
tr: Bu sürücü, iletilerin bir SMPP geçidi aracılığı ile gönderimini sağlar.

en: This driver allows sending of messages through an email-to-SMS gateway, for carriers which provide this service.
tr: Bu sürücü, iletilerin bir eposta>SMS geçidi aracılığı ile gönderimini sağlar.Bu hizmeti sunan taşıyıcılar kullanılır.

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
tr: Bu sürücü Clickatell (http://clickatell.com) ağ geçidi üzerinden HTTP API kullanarak mesaj atmanıza izin verir.

en: This driver allows sending of messages through the WIN (http://winplc.com) gateway, using the HTTP API
tr: Bu sürücü, WIN (http://winplc.com) geçidi aracılığı ile HTTP API kullanarak ileti gönerimini sağlar

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
tr: Bu sürücü sms2email (http://sms2email) ağ geçidi üzerinden HTTP API kullanarak mesaj atmanıza izin verir.

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
tr: Bu sürücü SMTP yoluyla Vodafone Italy ağ geçidi üzerinden, sadece Vodefone numaralarına mesaj atmanıza izin verir. Vodefone Italy (http://www.190.it) elektronik posta adresi gerektirmektedir.

en: This field is required.
tr: Bu gerekli bir alandır.

en: This field may only contain integers.
tr: Bu alan sadece sayı içermelidir.

en: This field may only contain numbers and the colon.
tr: Bu alan sadece sayı ve iki nokta üstüste işareti içerebilir.

en: This field may only contain octal values.
tr: Bu alan sadece sekizlik sayı sisteminden değerle içerebilir.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
tr: Bu alan virgül veya boşlukla ayrılmış sayı liste olmalıdır.

en: This field must be a valid number.
tr: Bu alan geçerli bir numara olmalıdır.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
tr: Bu alan RGB Hex biçiminde bir renk kodu içermelidir, örnek: '#1234af'

en: This form has already been processed.
tr: Bu form zaten işlendi.

en: This is %s.
tr: Bu %s.

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
tr: Bu bir Kolab Groupware nesnesidir. Bu nesneyi görebilmek için Kolab Groupware biçimini anlayabilen bir elektronik posta istemcisine gerek var.Bu elektronik istemci listesi için %s adresine uğrayın.

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
tr: Bu ileti sizin karakter kümenizden farklı olarak(%s) yazılmıştır.

en: This number must be at least one.
tr: Bu numara en azından bir olmalıdır.

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
tr: Bu sunucu zip ve gzip dosyalarını açamamaktadır.

en: This system is currently deactivated.
tr: Sistemin etkinliği kaldırılmıştır.

en: This value must be a number.
tr: Bu değer bir sayı olmalıdır.

en: Thunder
tr: Gök gürültüsü

en: Tickets
tr: Biletler

en: Time
tr: Zaman

en: Time Tracking
tr: Zaman İzleme

en: Time format
tr: Zaman Biçimi

en: Time selection
tr: Zaman Seçimi

en: Timestamp or unknown
tr: Zaman bilgisi ya da bilinmiyor

en: Timestamps of successful sync sessions
tr: Başarılı eşleme oturumlarının zamanları

en: Title
tr: Başlık

en: To
tr: Kime

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
tr: Dışarıdan taşınan veridenki bir alanı tipini almamak için ya da hatalı bir eşlemeyi düzeltmek için, aşağıdaki listeden bir alan seçerek "İkili sil".a tıklayınız.

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
tr: Çoklu öğe seçimi için, tıklarken Control (PC) veya Command (Mac) tuşuna basın.

en: Today
tr: Bugün

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Too many invalid logins during the last minutes.
tr: Son dakikalarda çok fazla geçersiz

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: True or false
tr: Doğru veya Yanlış

en: Tu
tr: Sa

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkish (ISO-8859-9)
tr: Türkçe (ISO-8859-9)

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Type your choice:
tr: Seçiminizi girin:

en: U characters
tr: U karakterleri

en: U.V. index:
tr: U.V. endeks:

en: UID not found in Kolab XML object
tr: Kolab XML nesnesinde UID bulunamadı

en: URL for your script delivery status report
tr: Betiklerin durum raporlarının teslim edileceği URL

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Unable to access VFS directory.
tr: VFS dizinine erişilememiyor.

en: Unable to add %s: destination folder already exists
tr: %s eklenemedi: hedef dizin zaten var

en: Unable to bind to the LDAP server as %s!
tr: LDAP sunucu ile %s olarak bağ kurulamadı!

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
tr: "%s" VFS dosyasının izinleri değiştirilemiyor.

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
tr: %s/%s VFS dosyasının izinleri değiştirilemiyor.

en: Unable to change to %s.
tr: %s değiştirilemedi.

en: Unable to check file size of "%s".
tr: "%s" dosyasının boyutu kontrol edilemedi.

en: Unable to check file size of "%s/%s".
tr: "%s/%s" dosyasının boyutu kontrol edilemedi.

en: Unable to connect to SQL server.
tr: SQL sunucuya bağlantı kurulamadı.

en: Unable to connect with SSL.
tr: SSL ile bağlanılamıyor.

en: Unable to copy VFS file.
tr: VFS dosyası kopyalanamıyor.

en: Unable to create VFS directory "%s".
tr: "%s" VFS dizini yaratılamıyor.

en: Unable to create VFS directory.
tr: VFS dizini yaratılamıyor.

en: Unable to create VFS file.
tr: VFS dosyası yaratılamıyor.

en: Unable to create VFS folder "%s".
tr: VFS dizini %s yaratılamadı.

en: Unable to create directory %s; must be [app]/[path]
tr: Dizin %s yaratılamadı; [uyglama]/[yol] şeklinde olmalı

en: Unable to create empty VFS file.
tr: Boş VFS dosyası yaratılamıyor.

en: Unable to decompress data.
tr: Veri sıkıştırılamıyor.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
tr: "%s" dizini silinemiyor, dizin boş değil.

en: Unable to delete "%s": %s.
tr: "%s" silinemedi: %s

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
tr: %s silinemiyor, dizin boş değil

en: Unable to delete VFS directory recursively.
tr: VFS dizini özyineli olarak silinemiyor.

en: Unable to delete VFS directory.
tr: VFS dizini silinemiyor.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
tr: VFS dizini silinemiyor: %s.

en: Unable to delete VFS file "%s".
tr: VFS dosyası "%s" silinemiyor.

en: Unable to delete VFS file.
tr: VFS dosyası silinemiyor.

en: Unable to delete VFS folder "%s".
tr: VFS dizini "%s" silinemedi.

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
tr: VFS özyineli olarak silinemiyor: %s.

en: Unable to determine current directory.
tr: Yürürlükteki dizine karar verilemiyor.

en: Unable to execute smbclient.
tr: smbclient ağ istemcisi çalıştırılamadı.

en: Unable to extract certificate details
tr: Onay belgesi ayrıntıları çıkartılamıyor

en: Unable to load the definition of %s.
tr: %s in tanımı yüklenemedi.

en: Unable to move VFS file.
tr: VFS dosyası taşınamıyor.

en: Unable to open VFS file "%s".
tr: VFS dosyası "%s" açılamıyor.

en: Unable to open VFS file for writing.
tr: VFS dosyası yazmak için açılamıyor.

en: Unable to open VFS file.
tr: VFS dosyası açılamıyor.

en: Unable to open compressed archive.
tr: Sıkıştılımış arşiv açılamıyor.

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
tr: VFS dosyası okunamadı (dosya boyu işlevi filesize() başarısız oldu).

en: Unable to read VFS file (size() failed).
tr: VFS dosyası okunamadı (boy işlevi size() başarısız oldu).

en: Unable to read the vfsroot directory.
tr: Vfsroot dizini okunamıyor.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
tr: %s->%s olarak yeniden adlandırılamıyor: hedef dizin zaten var.

en: Unable to rename %s; must be [app]/[path] and within the same application.
tr: %s yeniden adlandırılamadı; [uygulama]/[yol] şeklinde, aynı uygulamada olmalı.

en: Unable to rename VFS directory.
tr: VFS dizini yeniden adlandırılamıyor.

en: Unable to rename VFS directory: %s.
tr: VFS dizini yeniden adlandırılamıyor: %s

en: Unable to rename VFS file "%s".
tr: VFS dosyası "%s" yeniden adlandırılamıyor.

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
tr: %s/%s VFS dosyası yeniden adlandırılamıyor.

en: Unable to rename VFS file.
tr: VFS dosyası yeniden adlandırılamıyor.

en: Unable to run 'mkisofs'.
tr: 'mkisofs' çalıştırılamıyor.

en: Unable to translate this RTF document
tr: Bu RTF belgesi çevirilemedi

en: Unable to translate this Word document
tr: Bu Word belgesi çevirililemiyor.

en: Unable to translate this WordPerfect document
tr: Bu WordPerfect belgesi çevirilemedi

en: Unable to trigger free/busy update for folder %s on URL %s
tr: %s dizini için boş/meşgul güncellemesi tetiklenemedi. URL: %s

en: Unable to write VFS file "%s".
tr: VFS dosyası "%s" yazılamıyor.

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
tr: VFS dosyası yazılamıyor (copy() başarısız oldu).

en: Unable to write VFS file data.
tr: VFS dosya verisi yazılamıyor.

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
tr: VFS dosyasına yazılamadı. Kota aşılmış olacak.

en: Undo Changes
tr: Değişiklikleri Geri Al

en: Unexpected response from server on connection:
tr: Bağlantıda sunucudan beklenmeyen yanıt:

en: Unexpected response from server to:
tr: Sunucudan beklenmeyen yanıt:

en: Unexpected response from server, try again later.
tr: Sunucudan beklenmeyen bir cevap geldi. Daha sonra tekrar deneyin.

en: Unfiled
tr: Doldurulmamış

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: United States Minor Outlying Islands
tr: Amerika Birleşik Devletlerinin Küçük Uzak Adaları

en: Units
tr: Birimler

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
tr: Bilinmeyen apimsgid (API Mesaj ID)

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
tr: Bilinmeyen climsgid (İstemci mesaj ID)

en: Unknown location provided.
tr: Bilinmeyen yer belirtildi.

en: Unknown username or password.
tr: Bilinmeyen kullanıcı adı veya şifre.

en: Unnamed
tr: İsimsiz

en: Unsupported
tr: Desteklenmiyor.

en: Unsupported Extension
tr: Desteklenmeyen Uzantı

en: Update
tr: Güncelle

en: Update %s
tr: Güncelle: %s

en: Update user
tr: Kullanıcıyı güncelle

en: Updated "%s".
tr: "%s" Güncellendi.

en: Upgrade script deleted.
tr: Yükseltme betiği sililndi.

en: Upload
tr: Yükle

en: Uploaded all application setup files to the server.
tr: Bütün uygulamaların ayar dosyaları sunucuya yüklendi.

en: Use Current: %s
tr: Kullan: %s

en: Use SSL
tr: SSL kullan

en: Use if name/password is different for IMSP server.
tr: Kullanıcı adınız/şifreniz IMSP sunucu için farklı ise kullanın.

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Administration
tr: Kullanıcı Yönetimi

en: User Options
tr: Kullanıcı Seçenekleri

en: User Registration
tr: Kullanıcı Kayıt

en: User Registration has been disabled for this site.
tr: Bu site için kullanıcı kaydı seçilmez kılınmıştır.

en: User account not found
tr: Kullanıcı hesabı bulunamadı

en: User name %s is no kolab user!
tr: %s kullanıcı adı bir kolab kullanıcısı değil!

en: User not found
tr: Kullanıcı bulunamadı

en: User not found.
tr: Kullanıcı bulunamadı.

en: User to add:
tr: Eklenecek kullanıcı:

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Username "%s" already exists.
tr: Kullanıcı Adı "%s" zaten var.

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Users in the system:
tr: Sistemdeki kullanıcılar:

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: VAT id number verification
tr: KDV numarası doğrulama

en: VAT identification number:
tr: KDV numarası:

en: VAT number
tr: KDV numarası

en: VFS directory does not exist.
tr: VFS dizini yok.

en: Vacation
tr: Tatil

en: Validity
tr: Geçerlilik

en: Value in minutes from now.
tr: Şu andan itibaren dakika değeri

en: Value is over the maximum length of %d.
tr: Değer, en fazla boydan (%d) daha büyük.

en: Values
tr: Değerler

en: Values to select from
tr: Değerlerin seçileceği

en: Variable
tr: Değişken

en: Venezuela
tr: Venezuella

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
tr: Doğrulama başarısız oldu - bu ileti kurcalanmış olabilir.

en: Version
tr: Sürüm

en: Version Control
tr: Sürüm Kontolü

en: Very High
tr: Çok Yüksek

en: Viet Nam
tr: Vietnam

en: Vietnamese (VISCII)
tr: Vietnamca (VISCII)

en: View %s
tr: Görüntüle %s

en: View %s [%s]
tr: Görüntü %s [%s]

en: View an external web page
tr: Bir dış web sayfası görüntüle

en: Virgin Islands, British
tr: Britanya'ya ait Virgin Adaları

en: Virgin Islands, U.S.
tr: Amerika Birlerşik Devletleri'ne ait Virgin Adaları

en: Visibility
tr: Görüş

en: Visibility:
tr: Görüş:

en: Vodafone Italy via SMTP
tr: SMTP yoluyla Vodafone İtalya

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
tr: UYARI!!!%s İÇİNDEN BETİĞİ EL İLE ÇIKARTIN.

en: WIN via HTTP
tr: HTTP ile WIN

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
tr: Wallis and Futuna Adaları

en: Warning
tr: Uyarı

en: We
tr: Çrş

en: Weather Forecast
tr: Hava Tahmini

en: Weather data provided by
tr: Hava verisi sağlayıcısı

en: Web Site
tr: Web Sitesi

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Welcome to %s
tr: %s Hoşgeldiniz

en: Welcome, %s
tr: Hoşgeldiniz, %s

en: Western (ISO-8859-1)
tr: Batı (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
tr: Batı (ISO-8859-15)

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: What application should %s display after login?
tr: %s girişten sonra hangi uygulamayı görüntülesin?

en: What is the delimiter character?
tr: Sınırlayıcı karakter nedir?

en: What is the quote character?
tr: Aktarım karakteri nedir?

en: Whereis Australia map
tr: Whereis Australia haritası

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
tr: Haftanın ilk günü olarak hangi gün görüntülensin?

en: Which phases
tr: Hangi Evre

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
tr: Zengin Metin düzenleyicisi için hangi uyumlu ekler seçilebilir kılınsın.

en: Width in CSS units
tr: CSS birimiyle genişlik

en: Width of the %s menu on the left (takes effect on next log-in):
tr: Soldaki %s menüsünün genişliği (bir sonraki girişte etkin olacak):

en: Wind
tr: Rüzgar

en: Wind Early
tr: Erken Saatlerde Rüzgar

en: Wind Late
tr: Geç Saatte Rüzgarlı

en: Wind speed in knots
tr: Knot biriminde rüzgar hızı

en: Wind:
tr: Rüzgar:

en: Wind:
tr: Rüzgar:

en: Windows
tr: Pencereler

en: Wisdom
tr: Bilgelik

en: Wishlist
tr: İstek listesi

en: Work
tr: İş

en: Work Address
tr: İş Adresi

en: Work Phone
tr: İş Telefonu

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
tr: %d satırında hatalı sayıda alan var. %d bekleniyordu, %d alan bulundu.

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
tr: Hatalı sayıda alan. %d bekleniyordu, %d bulundu.

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
tr: Bir VFS dosyası okunurken hatalı bağıl konum %d.

en: X509v3 Basic Constraints
tr: X509v3 Temel Kısıtlamaları

en: X509v3 Extended Key Usage
tr: X509v3 Genişletilmiş Anahtar Kullanımı

en: X509v3 Subject Alternative Name
tr: X509v3 Öteki Konu Adı

en: X509v3 Subject Key Identifier
tr: X509v3 Konu Anahtar Tanıtıcısı

en: X509v3 extensions
tr: X509v3 uzantıları

en: Yahoo! map
tr: Yahoo! haritası

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Yes
tr: Evet

en: Yes, I Agree
tr: Evet, Kabul Ediyorum

en: You are not allowed to add groups.
tr: Grup ekleme izniniz yok.

en: You are not allowed to add shares.
tr: Paylaşım ekleme izniniz yok.

en: You are not allowed to change groups.
tr: Grupları değiştirme izniniz yok.

en: You are not allowed to change shares.
tr: Paylaşımları değiştirme izniniz yok.

en: You are not allowed to create more than %d block. | You are not allowed to create more than %d blocks.
tr[0]: En fazla %d adet öbek oluşturulmasına izin var.

en: You are not allowed to delete groups.
tr: Grupları silme izniniz yok.

en: You are not allowed to delete shares.
tr: Paylaşımları silme izniniz yok.

en: You are not allowed to list groups of shares.
tr: Paylaşım gruplarını listeleme izniniz yok.

en: You are not allowed to list share permissions.
tr: Paylaşım izinlerini listeleme izniniz yok.

en: You are not allowed to list shares.
tr: Paylaşımları listeleme izniniz yok.

en: You are not allowed to list users of groups.
tr: Grup kullanıcılarını listeleme izniniz yok.

en: You are not allowed to list users of shares.
tr: Paylaşım kullanıcılarını listeleme izniniz yok.

en: You are not allowed to remove user data.
tr: Kullanıcı verisini silmeye yetkili değilsiniz.

en: You are not authenticated.
tr: Doğrulanamadınız.

en: You can't change password for user %s
tr: %s kullanıcısı için şifre değiştiremezsiniz

en: You cannot have the '\' character in your full name.
tr: Tam adınızda '\' karakteri olamaz.

en: You did not authenticate.
tr: Yetkilendirilmediniz.

en: You did not enter a valid email address.
tr: Geçerli bir elektronik posta adresi girmediniz.

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
tr: %s içinde karşılık gelen alanlarla (içeri) aktarılan dosyadaki alanları eşleştirmediniz.

en: You have been logged out.
tr: Çıkış yaptınız.

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
tr: "%s" eposta adresini, kişisel eposta adresleriniz arasına ekleme talebinde bulundunuz.
    
    Bu adresin gerçekten size ait olduğunu doğrulamak için şu bağı takip ediniz:
    %s
    
    Bu iletinin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız silebilirsiniz.

en: You must choose a date.
tr: Bir tarih seçmelisiniz.

en: You must choose a time.
tr: Bir zaman seçmelisiniz.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
tr: Üye kaydı yapabilmek için bir VeriAğacı yapılandırmalısınız.

en: You must configure a VFS backend.
tr: VFS son aşamasını yapılandırmalısınız.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
tr: Problem raporu göndermeden önce sorunu tarfi etmelisiniz.

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
tr: Sadece rakamlardan oluşan, isteğe bağlı uluslararası ön ek '+' içeren birtelefon numarası girmelisiniz.

en: You must enter a valid value.
tr: Geçerli bir değer girmelisiniz.

en: You must enter an email address.
tr: Bir eposta adresi girmelisiniz.

en: You must enter at least one email address.
tr: En az bir eposta adresi girmelisiniz.

en: You must give your current password
tr: Şu anda geçerli olan şifrenizi girmelisiniz

en: You must give your new password
tr: Yeni şifrenizi girmelisiniz

en: You must provide a setting for "%s".
tr: "%s" için bir ayar belirtmelisiniz.

en: You must select an server to be deleted.
tr: Silinmesi için bir sunucu seçmelisiniz.

en: You must specify a username to clear out.
tr: Temizlenmesin için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: You must specify a username to remove.
tr: Silinmesi için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: You must specify the username to add.
tr: Eklenmesi için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: You must specify the username to update.
tr: Güncellenmesi için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: You must specify what action to perform.
tr: Gerçekleştirilecek bir eylem belirtmelisiniz.

en: You must type a new category name.
tr: Yeni kategory adı girmelisiniz.

en: You must verify your new password
tr: Yeni şifrenizi doğrulamalısınız

en: You need to provide an Italian phone number
tr: İtalyan bir telefon numarası sağlamanız gerekmektedir

en: Your %s session has expired. Please login again.
tr: %s oturumunun süresi doldu. Lütfen tekrar giriş yapın.

en: Your Email Address
tr: Elektronik Posta Adresiniz

en: Your From: address:
tr: Kimden: adres:

en: Your Information
tr: Bilgileriniz

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
tr: %s oturumunuzun başlangıcında İnternet Adresininiz değişti. Güvenliğinizi korumak için, yeniden giriş yapmalısınız.

en: Your Name
tr: Adınız

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
tr: Yetkilendirme arka aracınız, kullanıcı eklemeyi desteklemiyor. Horde'un kullanıcı hesaplarını yönetmesini istiyorsanız, farklı bir yetkilendirme arka aracı kullanmalısınız.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
tr: Kimlik denetiminiz kullanıcı listelemeyi desteklememektedir veya bu özellik bir neden yüzünden seçilemez kılınmıştır.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
tr: %s oturumunuzun başlangıcında tarayıcınız değişti. Güvenliğinizi korumak için, yeniden giriş yapmalısınız.

en: Your browser does not support this feature.
tr: Tarayıcınız bu özelliği desteklememektedir.

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
tr: Tarayıcınız bu yazdırma seçeneğini desteklememektedir. Yazdırmak için Control/Command + P tuşlarına basınız.

en: Your current time zone:
tr: Zaman Diliminiz:

en: Your default identity has been changed.
tr: Öntanımlı kimliğiniz değiştirildi.

en: Your default identity:
tr: Ön tanımlı kimliğiniz:

en: Your full name:
tr: Tam Adınız:

en: Your login has expired.
tr: Girişiniz zaman aşımına uğradı.

en: Your new password for %s is: %s
tr: %s için yeni şifreniz: %s

en: Your new password is too long; passwords may not be more than %d characters long!
tr: Yeni şifreniz çok uzun. Şifre %d karakterden daha uzun olamaz!

en: Your new password is too simple to guess!  Not changed!
tr: Yeni şifrenizi tahmin etmek çok kolay! Değiştirilmedi!

en: Your new password is too simple to guess. Not changed!
tr: Yeni şifrenizi tahmin etmek çok kolay. Değiştirilmedi!

en: Your new password must be at least %d characters long!
tr: Yeni şifreniz en az %d karakter uzunluğunda olmalıdır!

en: Your new password must be different from your current password
tr: Yeni şifreniz, şu anda geçerli olandan farklı olmalıdır

en: Your new password must contain at least %d alphabetic characters.
tr: Yeni şifreniz en az %d harf içermelidir.

en: Your new password must contain at least %d alphanumeric characters.
tr: Yeni şifreniz en az %d alfasayısal karakter içermelidir.

en: Your new password must contain at least %d different types of characters. The types are: lower, upper, numeric, and symbols.
tr: Yeni şifreniz en az %d değişik çeşit karakter içermelidir. Çeşitler: küçük harf, büyük harf, sayı ve simge.

en: Your new password must contain at least %d lowercase characters.
tr: Yeni şifreniz en az %d küçük harf içermelidir.

en: Your new password must contain at least %d numeric characters.
tr: Yeni şifreniz en az %d sayı içermelidir .

en: Your new password must contain at least %d uppercase characters.
tr: Yeni şifreniz en az %d büyük harf içermelidir.

en: Your new password must contain less than %d whitespace characters.
tr: Yeni şifreniz, %d adetden daha az boşluk içermelidir.

en: Your new password must not contain whitespace characters.
tr: Yeni şifreniz boşluk içermemelidir.

en: Your new passwords didn't match
tr: Yeni şifreniz uymadı

en: Your options have been updated for the duration of this session.
tr: Seçenekleriniz bu oturumun süresi içinde güncellendi.

en: Your options have been updated.
tr: Seçenekleriniz güncellendi.

en: Your password has been reset
tr: Şifreniz sıfırlandı.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
tr: Şifreniz sıfırlandı, elektronik postanızı kontol edin ve yeni şifrenizle giriş yapın.

en: Your password has expired
tr: Şifrenizin son kullanma tarihi doldu

en: Your password has expired.
tr: Şifrenizin son kullanma tarihi doldu.

en: Your passwords do not match
tr: Şifreleriniz uymuyor

en: Your remote servers:
tr: Uzaktaki sunucularınız:

en: Yugoslavia
tr: Yugoslavya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Zippy
tr: Hızlı

en: [Hide Quoted Text]
tr: [Alıntı Metni Sakla]

en: [None]
tr: [Hiçbiri]

en: [Problem Report]
tr: [Problem Raporu]

en: [Show Quoted Text -
tr: [Alıntı Metni Göster -

en: [Show Quoted Text - %d line] | [Show Quoted Text - %d lines]
tr[0]: [Alıntı Metni Göster - %d satır]

en: [Unknown]
tr: [Hiçbiri]

en: [line %d of %s]
tr: satır %d, toplam %s]

en: _Alarms
tr: _Alarmlar

en: _DataTree
tr: _VeriAğacı

en: _Groups
tr: _Gruplar

en: _Home
tr: _Ev

en: _Log in
tr: Gi_riş

en: _Log out
tr: Çı_kış

en: _Options
tr: _Seçenekler

en: _Permissions
tr: _Haklar

en: _Setup
tr: _Ayarlar

en: _Users
tr: K_ullanıcılar

en: address book
tr: adres defteri

en: addressee unknown
tr: adres bilinmiyor

en: attachment
tr: Ek

en: calendar
tr: takvim

en: calm
tr: ılımlı

en: cannot create output file
tr: çıktı dosyası yaratamıyor

en: cannot open input
tr: girdi açamıyor

en: click here
tr: buraya tıklayın

en: command line usage error
tr: komut satırı kullanım hatası

en: configuration error
tr: yapılandırma hatası

en: critical system file missing
tr: önemli sistem dosyası eksik

en: data format error
tr: veri yapısı hatası

en: entry not found
tr: kayıt bulunamadı

en: falling
tr: düşüyor

en: file
tr: dosya

en: from the %s (%s) at %s %s
tr: %s (%s) den %s %s de

en: gusting
tr: bora

en: host name unknown
tr: alan ismi bilinmiyor

en: immediate
tr: Acil

en: inline
tr: Metne gömülü

en: input/output error
tr: girdi/çıktı hatası

en: internal software error
tr: iç yazılım hatası

en: lines]
tr: satırlar]

en: mkisofs error code %d while making ISO.
tr: mkisofs ISO yaparken hata kodu:%d.

en: mm
tr: dd

en: name
tr: ad

en: not yet implemented
tr: henüz gerçekleştirilmedi

en: notepad
tr: not defteri

en: permission denied
tr: izin yok

en: recurrence tag error: cycle attribute missing
tr: tekrarlama işareti hatası: tekrar niteliği eksik

en: recurrence tag error: day tag missing for type weekday
tr: tekrarlama işareti hatası: haftaiçi türü için gün işareti eksik

en: recurrence tag error: day tag missing for weekly recurrence
tr: tekrarlama işareti hatası: haftalık tekrar için gün işareti eksik

en: recurrence tag error: daynumber tag missing
tr: tekrarlama işareti hatası: gün sayısı işareti eksik

en: recurrence tag error: interval tag missing
tr: tekrarlama işareti hatası: aralık işareti eksik

en: recurrence tag error: month tag missing for type monthday
tr: tekrarlama işareti hatası: "ay" türü için ay işareti eksik

en: recurrence tag error: type attribute missing
tr: tekrarlama işareti hatası: tür niteliği eksik

en: recurrence tag error: type monthday/yearday is only allowed for yearly recurrences
tr: tekrarlama işareti hatası: ayın günü/yılın günü türü yılık olarak kullanılamaz

en: remote error in protocol
tr: protokolde uzaktan hata

en: rising
tr: yükseliyor

en: service unavailable
tr: servis bulunamıyor

en: show differences
tr: farkları göster

en: sms2email via HTTP
tr: HTTP yoluyla sms2email

en: steady
tr: sabit

en: system error
tr: sistem hatası

en: task list
tr: görev listesi

en: temporary failure
tr: geçici hata

en: type the password twice to confirm
tr: şifreyi doğrulamak için iki defa girin

en: unified
tr: birleştirilmiş

en: unknown error
tr: bilinmeyen hata

en: unnamed
tr: adlandırılmamış

en: user select
tr: kullanıcı seçimi

en: you must enter less than %d.
tr: girdiğiniz değer, %d 'den daha az olmalı.
