Passwd H3 (3.0-cvs) - en to ru translation catalogue (357 entries)

en:  &#151; %s is ready to perform the maintenance operations checked below.
ru: Приложение %s готово к осуществлению операций поддержки, отмеченных ниже.

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
ru: Операция поддержки %s - Подтверждение

en: %s does not exist or is not executable.
ru: %s не существует или не исполняемый

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
ru: Приложение %s готово к осуществлению операций поддержки, отмеченных ниже.Отметьте флажками операцию(ии), которые Вы хотите осуществить.

en: %s: unable to load driver: %s
ru: %s: невозможно загрузить драйвер: %s

en: 12 Hour Format
ru: 12-часовой

en: 24 Hour Format
ru: 24-часовой

en: 24 hours
ru: 24 часа

en: ADSI error %s.
ru: Ошибка ADSI %s

en: Access Denied.
ru: Доступ запрещен

en: Account Information
ru: Учетная запись

en: Add
ru: Добавить

en: Add Content
ru: Добавить блок

en: Add Here:
ru: Добавить:

en: Add pair
ru: Добавить пару

en: Address
ru: Адрес

en: Address Book
ru: Адресная книга

en: Administer - set permissions for other users
ru: Настройки - установка прав для других пользователей

en: Administration
ru: Управление

en: Alarm
ru: Уведомить

en: Alarms
ru: Оповещения

en: Alias
ru: Псевдоним

en: All
ru: Все

en: All Authenticated Users
ru: Все вошедшие

en: All Groups
ru: Все группы

en: All Permissions
ru: Все права

en: Allow setting of ordered list type
ru: Разрешить операции со списками

en: Alternate IMSP Login
ru: Альтернативный ISMP

en: Alternate IMSP Password
ru: Пароль:

en: Alternate IMSP Username
ru: Имя пользователя ISMP:

en: An illegal value was specified.
ru: Было указано некорректное значение.

en: Application
ru: Приложение

en: Application is ready.
ru: Настроено

en: April
ru: Апрель

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
ru: Запрашивать подтверждение перед выполнением операций обслуживания?

en: Attempt to delete a non-existent permission.
ru: Попытка удалить несуществующие права

en: Attempt to edit a non-existent permission.
ru: Попытка редактировать несуществующие права

en: August
ru: Август

en: Available fields:
ru: Доступные поля:

en: Backend not correctly implemented.
ru: Backend не корректно настроен

en: Birthday
ru: День рождения

en: Block Settings
ru: Настройка:

en: Block Type
ru: Расширение

en: Both
ru: Вместе

en: Calendar
ru: Календарь

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel Problem Report
ru: Отмена отчета о проблеме

en: Categories and Labels
ru: Категории и метки

en: Category
ru: Категория

en: Cell Phone
ru: Клеточная радиосвязь

en: Change Password
ru: Сменить пароль

en: Change password on:
ru: Сменить пароль на:

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
ru: Настройки имени, адреса, подписи.

en: Change your password
ru: Сменить пароль

en: Changing password on %s
ru: Сменить пароль на %s

en: Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
ru: Отметьте флажками операцию(ии), которые Вы хотите осуществить.

en: Choose Application:
ru: Выберите приложение:

en: Choose how to display dates:
ru: Формат отображения даты:

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Collapse Sidebar
ru: Убрать меню

en: Company
ru: Компания

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
ru: Конфигурация синхронизации с ПДА, смартфонами и MS Outlook

en: Configuration is out of date.
ru: Конфигурация устарела

en: Confirm new password:
ru: Подтвердите новый пароль:

en: Could not bind to ldap server
ru: Невозможно связаться с ldap сервером.

en: Could not connect to ldap server
ru: Невозможно соединится с ldap сервером.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
ru: Не могу открыть модуль Maintenance_Task %s

en: Could not open pipe to smbpasswd.
ru: Невозможно открыть pipe для smbpasswd.

en: Create
ru: Создать

en: Create Folder
ru: Создать папку

en: Create a new one
ru: Создать новый профиль

en: Creator Permissions
ru: Создатель

en: Current Time
ru: Текущее время

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
ru: Задачи, запускаемые при входе в %s

en: DD
ru: ДД

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Date
ru: Дата

en: Default Color
ru: Цвет по умолчанию

en: Default Identity
ru: Профиль по умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete selected identity
ru: Удалить выбранный профиль

en: Describe the Problem
ru: Опишите проблему

en: Details have been logged for the administrator.
ru: Подробности были записаны в журнал для администратора.

en: Display 24-hour times?
ru: Отображать время в 24-часовом формате?

en: Display Options
ru: Другие настройки

en: Do not directly access maintenance.php
ru: Не вызывайте maintenance.php непосредственно

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
ru: В первой строке указаны имена полей? Если да, поставьте галочку:

en: Download %s
ru: Загрузить %s

en: Dynamic Mail
ru: dIMP

en: Edit
ru: Редактирование

en: Edit Block
ru: Редактировать

en: Edit options for:
ru: Настройки для:

en: Empty result.
ru: Нулевой результат.

en: Error
ru: Ошибка

en: Error sending data to smbpasswd.
ru: Ошибка отправки данных для smbpasswd.

en: Every 15 minutes
ru: Каждые 15 минут

en: Every 2 minutes
ru: Каждые 2 минуты

en: Every 30 seconds
ru: Каждые 30 секунд

en: Every 5 minutes
ru: Каждые 5 минут

en: Every Login
ru: Каждый раз при входе

en: Every half hour
ru: Каждые полчаса

en: Every minute
ru: Каждую минуту

en: Example values:
ru: Пример значений:

en: Expand
ru: Расширить

en: Failed to connect to LDAP server.
ru: Неудачное соединение с сервером LDAP.

en: Failed to verify old password.
ru: Неудалось подтвердить старый пароль

en: Failure in changing password on %s: %s
ru: Не удается сменить пароль на %s: %s

en: Fax
ru: Факс

en: February
ru: Февраль

en: File Manager
ru: Хранилища

en: Filters
ru: Фильтры

en: Full Description
ru: Полное описание проблемы:

en: Global Options
ru: Портал

en: Go
ru: Перейти

en: Google Search
ru: Поиск в Google

en: Google search is not enabled.
ru: Поиск в Google не включен

en: Groups
ru: Группы

en: Guest Permissions
ru: Гость

en: Headers
ru: Заголовки

en: Help
ru: Подсказка

en: Hemisphere
ru: Полушарие

en: Here is the beginning of the file:
ru: Ниже представлена информация из самого начала файла:

en: Ho_me
ru: Портал

en: Home Address
ru: Домашний адрес

en: Home Phone
ru: Домашний телефон

en: Horde
ru: Портал

en: Icons Only
ru: Только иконки

en: Icons with text
ru: Иконки с текстом

en: Identity's name:
ru: Имя профиля:

en: Import, Step %d
ru: Импорт, шаг %d

en: Imported field: %s
ru: Импортировано поле: %s

en: Imported fields:
ru: Импортированы поля:

en: Incorrect Password
ru: Неверный пароль

en: Individual Users
ru: Пользователи

en: Insertion of images from Photo Galleries in text
ru: Вставка изображений из Фотогалереи в текст

en: January
ru: Январь

en: July
ru: Июль

en: Key Length
ru: Длина ключа

en: La_yout
ru: Раскладка

en: Language
ru: Язык

en: Last login: %s
ru: Предыдущий вход был: %s

en: Last login: %s from %s
ru: Предыдущий вход был: %s с компьютера %s

en: Last login: Never
ru: Предыдущий вход не зафиксирован

en: Layout
ru: Выход

en: List
ru: Список

en: Locale and Time
ru: Локализация

en: Location
ru: Расположение

en: Log in
ru: Вход

en: Log out
ru: Выход

en: Login
ru: Учетная запись

en: Login Tasks
ru: Вход

en: Low
ru: Низкий

en: MM
ru: ММ

en: Mail
ru: Почта

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
ru: Настройка списка категорий и цветов их отображения

en: Medium
ru: Средний

en: Menu mode:
ru: Режим меню:

en: Message
ru: Сообщение

en: Minimum password age has not yet expired
ru: Минимальный срок действия пароля еще не истек

en: Monday
ru: Понедельник

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Moon Phases
ru: Фазы Луны

en: Move Down
ru: переместить вниз

en: Move Left
ru: переместить влево

en: Move Right
ru: переместить вправо

en: Move Up
ru: переместить вверх

en: Move down
ru: переместить вниз

en: Move up
ru: переместить вверх

en: My Account
ru: Учетная запись

en: My Account Information
ru: Ваша информация

en: Name
ru: Имя

en: Never
ru: Никогда

en: New Category
ru: Новая категория

en: New password:
ru: Новый пароль

en: News
ru: Новости

en: Next
ru: Далее

en: Next options
ru: Следующая страница

en: No
ru: Нет

en: No such backend '%s' found.
ru: Не найден backend %s

en: No values
ru: Не определено

en: None
ru: -не выбран-

en: Northern Hemisphere
ru: Северное полушарие

en: Notes
ru: Заметки

en: October
ru: Октябрь

en: Old password:
ru: Старый пароль:

en: Options
ru: Настройки

en: Options for %s
ru: Настройки для: %s

en: Organizing
ru: Органайзер

en: Other Information
ru: Прочая информация

en: PGP Public Key
ru: Публичный ключ PGP

en: Passwd is not properly configured.
ru: Passwd не сконфигурирован должным образом

en: Password
ru: Пароль

en: Password changed on %s.
ru: Пароль изменен на %s

en: Password module can't find the supplied bin.
ru: Passwd модуль не может найти необходимые

en: Password module is missing required parameters.
ru: Passwd модуль. Отсутствуют необходимые параметры

en: Password module is missing target parameter.
ru: Passwd модуль. Отсутствуют выходные параметры

en: Password module is not properly configured
ru: Passwd модуль не настроен должным образом

en: Password module is not properly configured.
ru: Passwd модуль не настроен должным образом

en: Password:
ru: Пароль

en: Password:
ru: Пароль

en: Perform Maintenance Operations
ru: Осуществление операций поддержки

en: Perform maintenance operations on login?
ru: Выполнить операции обслуживания при входе в систему?

en: Permission
ru: Права

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Personal Information
ru: Личные

en: Phone
ru: Телефон

en: Please enter a name for the new category:
ru: Введите название новой категории:

en: Please provide a new password
ru: Необходим новый пароль

en: Please provide a summary of the problem.
ru: Пожалуйста, сообщите суть проблемы.

en: Please provide your current password
ru: Необходим текущий пароль

en: Please provide your username and password
ru: Пожалуйста, введите Ваши имя пользователя и пароль

en: Please verify your new password
ru: Вы должны подтвердить новый пароль

en: Previous options
ru: Предыдущая страница

en: Problem
ru: Проблема?

en: Problem Description
ru: Описание проблемы

en: Read
ru: Читать

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
ru: Обновлять динамические пункты меню:

en: Refresh Portal View:
ru: Обновлять информацию:

en: Remote Servers
ru: Почтовые сервера

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
ru: Адрес сервера (например http://mail.ru)

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove pair
ru: Удалить пару

en: Reply-To
ru: Кому ответить:

en: Required 'drivers' is misconfigured in Composite configuration.
ru: Требуемые драйвера не сконфигурированы в составной (Composite) конфигурации

en: Required 'phptype' not specified in Passwd SQL configuration.
ru: Требуемый 'phptype' не определен в конфигурации Passwd SQL

en: Required 'phptype' not specified in SQL configuration.
ru: Требуемый 'phptype' не определен в конфигурации SQL

en: Reset
ru: Сбросить

en: Return to Options
ru: Вернуться к настройкам

en: Rich Text Editor Options
ru: Настройки визуального редактора

en: Right click context menu
ru: Контекстное меню по нажатии правой кнопки мыши

en: Role
ru: Сценарий

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Options
ru: Сохранить настройки

en: Search
ru: Поиск

en: Search:
ru: Искать:

en: Select a server
ru: Выберите сервер

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select editor plugins
ru: Выберите модули редактора

en: Select none
ru: Отменить выбор

en: Select the date delimiter:
ru: Выберите разделитель полей даты:

en: Select the date format:
ru: Выберите формат даты:

en: Select the identity you want to change:
ru: Выберите профиль для настройки:

en: Select the time format:
ru: Выберите отображения формат времени:

en: Select your color scheme.
ru: Ваша цветовая схема

en: Select your preferred language:
ru: Язык отображения

en: Send Problem Report
ru: Послать сообщение о проблеме

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
ru: Дополнительные почтовые сервера, к которым вы хотите иметь доступ из Портала.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
ru: Установка языка вывода, временной зоны и формата отображения времени.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
ru: Установка приложения по умолчанию, цветовой схемы и прочих опций отображения

en: Setup
ru: Приложения

en: Short Summary
ru: Краткое обобщение:

en: Should access keys be defined for most links?
ru: Определить быстрые клавиши для ссылок?

en: Show
ru: Показать

en: Show last login time when logging in?
ru: Показывать информацию о предыдущем входе?

en: Show the %s Menu on the left?
ru: Отображать меню %s слева?

en: Shrink
ru: Сузить

en: Size
ru: Размер

en: Skip Maintenance
ru: Пропустить поддержку

en: Southern Hemisphere
ru: Южное полушарие

en: Special Character Input
ru: Специальные символы

en: Special characters
ru: Специальные символы

en: Status
ru: Статус

en: Subject
ru: Тема

en: Submit
ru: Искать

en: Success
ru: Успешно

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
ru: Старая конфигурация сохранена в файл: %s

en: Successfully wrote %s
ru: Новая конфигурация сохранена в: %s

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Sunrise/Sunset
ru: Время восхода/заката

en: Table operations menu bar
ru: Показать меню операций с таблицами

en: Tasks
ru: Задачи

en: Text Only
ru: Только текст

en: The server "%s" has been deleted.
ru: Сервер %s был удален

en: The server "%s" has been saved.
ru: Сервер %s был создан

en: There are no options available.
ru: Нет доступных настроек.

en: There are no parts that can be displayed inline.
ru: Сообщение в неверном формате и не может быть отображено

en: There was an error displaying this message part
ru: Ошибка при отображении этой части сообщения

en: This number must be at least one.
ru: Это число не может быть меньше единицы.

en: This value must be a number.
ru: Это значение должно быть числом.

en: Tickets
ru: Запросы

en: Time format
ru: Формат отображения

en: Title
ru: Заголовок

en: To
ru: Кому

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
ru: Чтобы выбрать несколько элементов, удерживайте нажатой клавижу Ctrl

en: Unable to connect to SQL server.
ru: Не могу соединится с SQL сервером

en: Unable to load the definition of %s.
ru: Невозможно загрузить определение %s.

en: Unable to translate this Word document
ru: Этот документ Word не может быть переведен.

en: Undo Changes
ru: Отменить изменения

en: Unfiled
ru: Пустой

en: Unknown
ru: Неизвесно

en: Update
ru: Применить

en: Use if name/password is different for IMSP server.
ru: Используется если ваши имя/пароль для IMSP сервера отличаются от текущих

en: User
ru: Пользователь

en: User Options
ru: Настройки пользователя

en: User not found
ru: Пользователь не найден

en: User not found.
ru: Пользователь не найден

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Username:
ru: Имя пользователя

en: View %s
ru: Просмотр %s

en: View an external web page
ru: Показать веб-страницу

en: Warning
ru: Внимание

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Welcome to %s
ru: Добро пожаловать в %s

en: Welcome, %s
ru: Добро пожаловать, %s

en: What application should %s display after login?
ru: Что отображать после входа в систему:

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
ru: Какой день считать первым днем недели?

en: Which phases
ru: Фаза

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
ru: Какие опции будут доступны в визуальном редакторе

en: Width of the %s menu on the left (takes effect on next log-in):
ru: Ширина меню %s слева (будет применена при следующем входе)

en: Work Address
ru: Рабочий адрес

en: Work Phone
ru: Рабочий телефон

en: YY
ru: ГГ

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Yes
ru: Да

en: You can't change password for user %s
ru: Вы не можете менять пароль для пользователя %s

en: You have been logged out.
ru: Вы вышли из системы.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
ru: Вы должны описать проблемы, прежде чем сможете отослать сообщение о ней.

en: You must give your current password
ru: Необходим текущий пароль

en: You must give your new password
ru: Необходим новый пароль

en: You must verify your new password
ru: Вы должны подтвердить новый пароль

en: Your %s session has expired. Please login again.
ru: Ваша %s сессия закончилась. Пожалуйста, войдите в систему заново.

en: Your Email Address
ru: Ваш Email:

en: Your From: address:
ru: Ваш адрес отправителя:

en: Your Information
ru: Ваша информация

en: Your Name
ru: Ваше имя:

en: Your current time zone:
ru: Часовой пояс

en: Your default identity:
ru: Ваш профиль по умолчанию:

en: Your full name:
ru: Ваше имя:

en: Your new password is too long; passwords may not be more than %d characters long!
ru: Пароль слишком длинный; пароль не должне привышать длинну %d символов

en: Your new password is too simple to guess!  Not changed!
ru: Пароль слишком легкий! Изменений не произведено

en: Your new password is too simple to guess. Not changed!
ru: Пароль слишком легкий! Изменений не произведено

en: Your new password must be at least %d characters long!
ru: Пароль должен быть более %d символов

en: Your new password must be different from your current password
ru: Новый пароль должен отличаться от текущего

en: Your new password must contain at least %d alphabetic characters.
ru: Новый пароль должен содержать как минимум %d алфавитных символов

en: Your new password must contain at least %d alphanumeric characters.
ru: Новый пароль должен содержать как минимум %d алфавитных символов

en: Your new password must contain at least %d lowercase characters.
ru: Новый пароль должен содержать как минимум %d символов в нижнем регистре

en: Your new password must contain at least %d numeric characters.
ru: Новый пароль должен содержать как минимум %d числовых символов

en: Your new password must contain at least %d uppercase characters.
ru: Новый пароль должен содержать как минимум %d символов в верхнем регистре

en: Your new password must contain less than %d whitespace characters.
ru: Новый пароль должен содержать пробелы. Как минимум %d шт.

en: Your new password must not contain whitespace characters.
ru: Новый пароль должен не должен содержать пробелов

en: Your new passwords didn't match
ru: Новый пароль не совпадает

en: Your options have been updated.
ru: Ваши настройки были обновлены.

en: Your passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Your remote servers:
ru: Сторонний сервер:

en: [Problem Report]
ru: [Сообщение о проблеме]

en: _Administration
ru: Управление

en: _Groups
ru: Группы

en: _Home
ru: Портал

en: _Log out
ru: Выход

en: _Options
ru: Настройки

en: _Permissions
ru: Права

en: _Setup
ru: Приложения

en: _Users
ru: Пользователи

en: ldap_start_tls failed
ru: ldap_start_tls неудался

en: unnamed
ru: текст сообщения
