Horde 2.1 Passwd - en to pt translation catalogue (1920 entries)

en:  (%s days ago)
pt:  (%s dias atrás)

en:  (Accesskey %s)
pt:  (Chave de acesso %s)

en:  (in %s days)
pt:  (dentro de %s dias)

en:  (today)
pt:  (hoje)

en:  (tomorrow)
pt:  (amanhã)

en:  (yesterday)
pt:  (ontem)

en:  at
pt:  com

en: "%s" is not a directory.
pt: "%s" não é um directório.

en: "%s" is not a valid choice.
pt: "%s" não é uma escolha válida.

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
pt: "%s" não está configurado no Registo do Horde.

en: "%s" tree renderer not found.
pt: "%s" representador de árvore não encontrado.

en: "%s" was added to the groups system.
pt: "%s" foi adicionado ao sistema de grupos.

en: "%s" was added to the permissions system.
pt: "%s"' foi adicionado ao sistema de permissões.

en: "%s" was not created: %s.
pt: "%s" não foi criado: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
pt: %.2f MB usados de %.2f MB autorizados (%.2f %%)

en: %d %s and %s
pt: %d %s e %s

en: %d days until your password expires.
pt: %d dias até a sua palavra-passe expirar.

en: %d-day forecast
pt: previsão de %d dias

en: %s - Notice
pt: %s - Notificação

en: %s Fingerprint
pt: %s Impressão Digital

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
pt: %s Operações de Manutenção - Confirmação

en: %s Setup
pt: Configurar %s

en: %s Sign Up
pt: %s Subscrever

en: %s Terms of Agreement
pt: %s Termos do Acordo

en: %s already exists.
pt: %s já existe.

en: %s at %s %s
pt: %s em %s %s

en: %s does not exist or is not executable.
pt: %s não existe ou não é executável.

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
pt: %s está preparado para realizar as operações de manutenção assinaladas abaixo. Assinale as operações que deseja realizar neste momento.

en: %s is required
pt: %s é obrigatório

en: %s minutes
pt: %s minutos

en: %s not found.
pt: %s não foi encontrado.

en: %s to %s of %s
pt: %s a %s de %s

en: %s's Address Book
pt: Contactos de %s

en: %s's Calendar
pt: Calendário de %s

en: %s's Notepad
pt: Notas de %s

en: %s's Tasklist
pt: Tarefas de %s

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
pt: %s: Esta mensagem pode não ter origem no rementente indicado. Evite seguir ligações contidas na mensagem ou revelar informação pessoal.

en: %s: unable to load driver: %s
pt: %s: impossível carregar o controlador: %s

en: , gusting
pt: , com rajadas

en: , gusting %s %s
pt: , com rajadas %s %s

en: , variable from %s to %s
pt: , variável de %s a %s

en: -- select --
pt: -- escolha --

en: 12 Hour Format
pt: Formato de 12 horas (AM/PM)

en: 24 Hour Format
pt: Formato de 24 horas

en: 24 hours
pt: 24 horas

en: <Previous
pt: <Anterior

en: A database backend is required for this block.
pt: Este bloco exige um mecanismo usando bases de dados.

en: A fatal error has occurred
pt: Ocorreu um erro fatal

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
pt: É necessária uma chave pública PGP para encriptar a mensagem.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
pt: É necessária uma chave pública PGP para verificar a assinatura de uma mensagem

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to decrypt a message.
pt: Para decifrar uma mensagem são necessárias uma chave pública PGP, uma chave privada PGP e uma frase-passe.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
pt: Para assinar uma mensagem são necessárias uma chave pública PGP, uma chave privada PGP e uma frase-passe.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
pt: Para decifrar uma mensagem são necessárias uma chave pública S/MIME, uma chave privada S/MIME e uma frase-passe.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
pt: Para assinar uma mensagem são necessárias uma chave pública S/MIME, uma chave privada S/MIME e uma frase-passe.

en: A public SMIME key is required to encrypt a message.
pt: É necessária uma chave pública S/MIME para encriptar uma mensagem.

en: ADSI error %s.
pt: Erro ADSI %s.

en: AM Clouds
pt: Núvens de manhã

en: AM Light Rain
pt: Chuviscos de Manhã

en: AM Light Snow
pt: Neve Ligeira de Manhã

en: AM Rain
pt: Chuva de manhã

en: AM Showers
pt: Aguaceiros de manhã

en: AM Snow Showers
pt: Nevões de manhã

en: About this editor
pt: Acerca deste editor

en: About...
pt: Acerca...

en: Absbottom
pt: Bases alinhadas

en: Absmiddle
pt: Centros alinhados

en: Access Denied.
pt: Acesso Negado.

en: Access denied creating VFS directory.
pt: Acesso negado ao criar pasta VFS.

en: Access denied creating VFS file.
pt: Acesso negado ao criar arquivo VFS.

en: Account Information
pt: Informação de Conta

en: Account Password
pt: Palavra-Passe da Conta

en: Account frozen.
pt: Conta congelada.

en: Accounting
pt: Contabilidade

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Child Group
pt: Adicionar Grupo Filho

en: Add Child Permission
pt: Adicionar Permissão Filha

en: Add Here:
pt: Acrescentar Aqui:

en: Add Members
pt: Adicionar Membros

en: Add New Group
pt: Addicionar Novo Grupo

en: Add New Permission
pt: Adicionar Nova Permissão

en: Add a child group to "%s"
pt: Adicionar um grupo filho a "%s"

en: Add a child permission to "%s"
pt: Adicionar uma permissão filha a "%s"

en: Add a new user:
pt: Adicionar novo utilizador:

en: Add column
pt: Adicionar coluna

en: Add pair
pt: Adicionar parceiro

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
pt: Adicionar o Menu %s como Barra Lateral Mozilla

en: Add to address book:
pt: Adicionar aos Contactos:

en: Add to my address book
pt: Adicionar aos meus contactos

en: Add user
pt: Adicionar utilizador

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
pt: Adicionei "%s" ao sistema, mas não pude adicionar informação de subscrição adicional: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
pt: Adicionei "%s" ao sistema. Já pode entrar.

en: Adding users is disabled.
pt: A adição de utilizadores está desactivada.

en: Address
pt: Endereço

en: Address Book
pt: Contactos

en: Administer - set permissions for other users
pt: Administrar - atribuir permissões a outros utilizadores

en: Administration
pt: Administração

en: Ads
pt: Anúncios

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: Alias
pt: Alcunha

en: Align
pt: Alinhar

en: Alignment:
pt: Alinhamento:

en: All
pt: Tudo

en: All Authenticated Users
pt: Todos os Utilizadores Autenticados

en: All Groups
pt: Todos os Grupos

en: All Permissions
pt: Todas as Permissões

en: All four sides
pt: Todos os (quatro) lados

en: Allow multiple addresses
pt: Permitir múltiplos endereços

en: Allow setting of ordered list type?
pt: Permitir atribuição do tipo de listas ordenadas?

en: Already exists
pt: Já existe

en: Alternate IMSP Login
pt: Entrada IMSP Alternativa

en: Alternate IMSP Password
pt: Palavra-Passe IMSP Alternativa

en: Alternate IMSP Username
pt: Nome de Utilizador IMSP Alternativo

en: Alternate email address
pt: Endereço inválido

en: Alternate templates
pt: Modelos alternativos

en: Alternate text:
pt: Texto alternativo:

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: An illegal value was specified.
pt: Foi especificado um valor inválido.

en: An unknown error has occured.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Anonymous Proxy
pt: Entreposto (proxy) Anónimo

en: Answer
pt: Resposta

en: Antarctica
pt: Antárctico

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Application
pt: Aplicação

en: Application List
pt: Lista de Aplicações

en: Application is ready.
pt: Aplicação pronta.

en: Apply to Child Shares
pt: Aplicar a Partilhas Filhas

en: Approve
pt: Aprovar

en: Approximate Size
pt: Tamanho Aproximado

en: April
pt: Abril

en: Arabic (Windows-1256)
pt: Arábico (Windows-1256)

en: Archive File Size
pt: Tamanho do Ficheiro de Arquivo

en: Archive Name
pt: Nome do Arquivo

en: Are you sure you want to remove the signup request for %s ?
pt: Tem a certeza que quer remover o pedido de subscrição para %s ?

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
pt: Tem a certeza que quer remover "%s" e quaisquer sub-grupos?

en: Armenia
pt: Arménia

en: Armenian (ARMSCII-8)
pt: Arménio (ARMSCII-8)

en: Art
pt: Arte

en: Ascension Island
pt: Ilha de Ascensão

en: Ascii Art
pt: Arte ASCII

en: Asia/Pacific Region
pt: Região Ásia/Pacífico

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
pt: Pedir confirmação antes de realizar operações de manutenção?

en: Assignment columns
pt: Colunas de atribuição

en: Attempt to delete a non-existent group.
pt: Tentativa de remoção de um grupo inexistente.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
pt: Tentativa de remoção de uma permissão inexistente.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
pt: Tentativa de edição de uma permissão inexistente.

en: Attempt to edit a non-existent share.
pt: Tentativa de edição de uma partilha inexistente.

en: Attributes
pt: Atributos

en: August
pt: Agosto

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
pt: Auth_cyrsql: A extensão imap necessária não foi encontrada.

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
pt: Auth_cyrus: O mecanismo não tem as capacidades necessárias.

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
pt: Auth_cyrus: A extensão imap necessária não foi encontrada.

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
pt: Auth_ftp: A extensão FTP necessária não foi encontrada. Compile o PHP com a opção --enable-ftp.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
pt: Auth_imap: A extensão IMAP necessária não foi encontrada.

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
pt: Auth_krb5: A extensão krb5 necessária não foi encontrada.

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
pt: Auth_ldap: Não é possível adicionar utilizadores a uma Active Directory

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
pt: Auth_ldap: Não é possível remover utilizadores de uma Active Directory

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
pt: Auth_ldap: A extensão LDAP necessária não foi encontrada.

en: Auth_ldap: Unable to add user %s. This is what the server said:
pt: Auth_ldap: Impossível adicionar utilizador %s. Eis o que o servidor disse:

en: Auth_ldap: Unable to remove user %s
pt: Auth_ldap: Impossível remover o utilizador %s

en: Auth_ldap: Unable to update user %s
pt: Auth_ldap: Impossível actualizar o utilizador %s

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
pt: Auth_ldap: Não é possível actualizar utilizadores de uma Active Directory

en: Auth_mcal: Required MCAL extension not found.
pt: Auth_mcal: A extensão MCAL necessária não foi encontrada.

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
pt: Auth_smbauth: A extensão smbauth necessária não foi encontrada.

en: Authentication at IMAP server failed.
pt: A autenticação no servidor IMAP falhou.

en: Authentication failed
pt: A autenticação falhou

en: Authentication failed. %s
pt: A autenticação falhou. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
pt: A autenticação foi rejeitada pelo servidor RADIUS.

en: Authentication to FTP server failed.
pt: A autenticação no servidor FTP falhou.

en: Authentication to the SMB server failed.
pt: A autenticação no servidor SMB falhou.

en: Available fields:
pt: Campos disponíveis:

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: BOFH Excuses
pt: Desculpas "BOFH"

en: Backend not correctly implemented.
pt: Mecanismo mal implementado.

en: Background
pt: Fundo

en: Background Color
pt: Cor do Fundo

en: Bad kerberos password.
pt: Palavra-Passe kerberos errada.

en: Bad kerberos username.
pt: Nome de Utilizador kerberos errado.

en: Bahamas
pt: Baamas

en: Bahrain
pt: Barém

en: Baltic (ISO-8859-13)
pt: Báltico (ISO-8859-13)

en: Bangladesh
pt: Bangladeche

en: Base graphics directory "%s" not found.
pt: A pasta base de gráficos "%s" não foi encontrada.

en: Baseline
pt: Linha base

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Benin
pt: Benim

en: Bhutan
pt: Butão

en: Birthday
pt: Aniversário

en: Block "%s" of application "%s" not found.
pt: O bloco "%s" da aplicação "%s" não foi encontrado.

en: Block Settings
pt: Configurações de Blocos

en: Block Type
pt: Tipo de Bloco

en: Bold
pt: Negrito

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: Border
pt: Borda

en: Border thickness:
pt: Espessura da borda:

en: Borders
pt: Bordas

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia-Herzegovina

en: Both
pt: Ambas

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bottom
pt: Base

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bulleted List
pt: List Itemizada

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Burundi
pt: Burúndi

en: CRL Distribution Points
pt: Pontos de Distribuição CRL

en: C_ell Properties...
pt: Propriedades da(s) Cé_lula(s)...

en: Cache init was not completed.
pt: Inicialização da "cache" não foi concluída.

en: Calendar
pt: Calendário

en: Calm
pt: Calmo

en: Cambodia
pt: Cambodja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Can't administer external session handlers.
pt: Impossível administrar referências de sessão externas.

en: Can't connect to IMAP server: %s
pt: Impossível conectar ao servidor IMAP: %s

en: Can't open file "%s".
pt: Impossível abrir o ficheiro "%s".

en: Canada
pt: Canadá

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel Problem Report
pt: Cancelar Relatório de Problemas

en: Cannot copy file(s) - source and destination are the same.
pt: Impossível copiar arquivo(s) - fonte e destino são idênticas.

en: Cannot delete file "%s".
pt: Não consigo remover o ficheiro "%s".

en: Cannot find a temporary directory.
pt: Não consigo encontrar um directório temporário.

en: Cannot move file(s) - destination is within source.
pt: Impossível mover arquivo(s) - destino está contido na fonte.

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
pt: Impossível continuar sem o parâmetro 'targetFile'.

en: Cannot remove directory "%s".
pt: Não foi possível remover a pasta "%s".

en: Cannot remove, %d children exist.
pt: Impossível remover, existem %d filhos.

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
pt: Não é possível reordenar: o número de entradas fornecidas não corresponde ao número guardado.

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
pt: Não é possível reiniciar a palavra-passe automaticamente, contacte o seu administrador de sistemas.

en: Cannot route message to specified number.
pt: Não foi possível encaminhar a mensagem para o número indicado.

en: Cannot write to file "%s"
pt: Impossível escrever no ficheiro "%s"

en: Cape Verde
pt: República de Cabo Verde

en: Caption
pt: Legenda

en: Carrier
pt: Operadora

en: Categories and Labels
pt: Categorias e Cores

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Cell Phone
pt: Telefone Celular

en: Cell Properties
pt: Propriedades das Células

en: Cell padding:
pt: Enchimento das Células:

en: Cell properties
pt: Propriedades das células

en: Cell spacing:
pt: Espaçamento das células:

en: Cellphone
pt: Telemóvel

en: Celtic (ISO-8859-14)
pt: Céltico (ISO-8859-14)

en: Center
pt: Centrar

en: Central African Republic
pt: República Centro Africana

en: Central European (ISO-8859-2)
pt: Europa Central (ISO-8859-2)

en: Certificate Details
pt: Pormenores do Certificado

en: Certificate Owner
pt: Dono do Certificado

en: Certificate Policies
pt: Políticas de Certificado

en: Chad
pt: República do Chade

en: Change
pt: Alterar

en: Change Password
pt: Alterar Palavra-Passe

en: Change Your Password
pt: Altere a Sua Palavra-Passe

en: Change password on:
pt: Alterar palavra-passe em:

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
pt: Altere o nome e endereço que as pessoas verão quando lerem e responderem às suas mensagens.

en: Change your password
pt: Altere a sua palavra-passe

en: Changing password on %s
pt: Alterando palavra-passe em %s

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
pt: Não é possível alterar a sua palavra-passe com a configuração corrente. Contacte o seu administrador de sistemas.

en: Char
pt: Caractere

en: Chec_k Link...
pt: Veri_ficar Ligação...

en: Chile
pt: República do Chile

en: China
pt: República Popular da China

en: Chinese Simplified (GB2312)
pt: Chinês Simplificados (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
pt: Chinês Tradicional (Big5)

en: Choose Application:
pt: Escolha Aplicação:

en: Choose a password
pt: Escolha a palavra-passe

en: Choose a username
pt: Escolha um Nome de Utilizador

en: Choose how to display dates:
pt: Escolha como mostrar as datas:

en: Choose list style type (for ordered lists)
pt: Escolha o estilo das lista (para listas ordenadas)

en: Christmas Island
pt: Ilha do Natal

en: Class definition of %s not found.
pt: Não foi encontrada a definição da classe %s.

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear MSOffice tags
pt: Limpar etiquetas do MSOffice

en: Clear Query
pt: Limpar Interrogação

en: Clear out user: %s
pt: Limpar dados do utilizador: %s

en: Clear user
pt: Limpar dados do utilizador

en: Clear user data
pt: Limpar dados do utilizador

en: Clearing Late
pt: Limpa Tarde

en: Click to Continue
pt: Clique para Continuar

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Clouds
pt: Núvens

en: Clouds Early
pt: Núvens Matinais

en: Cloudy
pt: Enevoado

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Collapse Sidebar
pt: Colapsar Barra Lateral

en: Collapsed borders
pt: Bordas Colapsadas

en: Colombia
pt: República da Colômbia

en: Color
pt: Cores

en: Color Picker
pt: Palete

en: Colour selection
pt: Selecção de corer

en: Cols:
pt: Colunas:

en: Column titles
pt: Títulos das colunas

en: Comics
pt: BD

en: Command
pt: Comando

en: Command Shell
pt: Consola de Comandos

en: Comment
pt: Comentário

en: Common Name
pt: Nome Comum

en: Company
pt: Empresa

en: Computers
pt: Computadores

en: Condition
pt: Condição

en: Conditions
pt: Condições

en: Configuration Differences
pt: Diferenças de Configuração

en: Configuration is out of date.
pt: A configuração está desactualizada

en: Configure %s
pt: Configurar %s

en: Confirm Password
pt: Confirme a Palavra-Passe

en: Confirm new password:
pt: Confirme a sua nova palavra-passe:

en: Congo
pt: República Democrática do Congo

en: Congo, The Democratic Republic of the
pt: República Democrática do Congo

en: Connection failed.
pt: Conexão falhou.

en: Connection failed:
pt: Conexão falhou:

en: Connection refused to the public keyserver.
pt: Conexão ao servidor de chaves públicas recusada.

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
pt: Conexão ao servidor de chaves públicas recusada. Razão: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
pt: Conexão ao servidor FTP recusada.

en: Contacts
pt: Contactos

en: Contacts were successfully added to your address book.
pt: Contactos adicionados com sucesso ao seu livro de endereços.

en: Content type of compressed file:
pt: Tipo de conteúdo do arquivo comprimido:

en: Contents of "%s"
pt: Conteúdo de %s

en: Continue
pt: Continuar

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cookie
pt: Bolinho chinês

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy failed: %s
pt: Cópia falhou: %s

en: Copy selection
pt: Copiar selecção

en: Cost ID
pt: ID de custo

en: Costa Rica
pt: República da Costa Rica

en: Cote d'Ivoire
pt: República da Costa do Marfim

en: Could not PGP encrypt message:
pt: Não foi possível cifrar com PGP a mensagem:

en: Could not PGP sign message:
pt: Não foi possível assinar com PGP a mensagem:

en: Could not S/MIME encrypt message.
pt: Não foi possível encripar a mensagem com S/MIME.

en: Could not S/MIME sign message.
pt: Não foi possível assinar a mensagem com S/MIME.

en: Could not add contact. %s
pt: Não foi possível adicionar o contacto. %s

en: Could not bind to LDAP server.
pt: Falha na ligação (bind) ao servidor LDAP.

en: Could not bind to ldap server
pt: Falha na ligação (bind) ao servidor LDAP

en: Could not check balance. %s
pt: Não foi possível verificar o saldo. %s

en: Could not connect to LDAP server.
pt: Falha na ligação ao servidor LDAP.

en: Could not connect to ldap server
pt: Falha na conexão ao servidor LDAP

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
pt: Não foi possível conectar ao servidor "%s" usando FTP: %s

en: Could not create distribution list. %s
pt: Não foi possível criar lista de distribuição. %s

en: Could not decrypt PGP data:
pt: Não foi possível decifrar com PGP a mensagem:

en: Could not decrypt S/MIME data.
pt: Não foi possível desencriptar os dados com S/MIME.

en: Could not delete contact. %s
pt: Não foi possível remover contacto. %s

en: Could not delete distribution list. %s
pt: Não foi possível remover lista de distribuição. %s

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
pt: Não foi possível remover o "script" de actualização "%s".

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
pt: Não foi possível determinar o endereço de correio electrónico do destinatário.

en: Could not fetch complete address book.
pt: Não foi possível obter o livro de endereços completo.

en: Could not fetch complete distribution list.
pt: Não foi possível obter a lista de distribuição completa.

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
pt: Não foi possível obter a lista completa das listas de distribuição.

en: Could not load strategy "%s".
pt: Impossível carregar estratégia "%s".

en: Could not mkdir "%s".
pt: Impossível mkdir "%s".

en: Could not obtain public key from the keyserver.
pt: Não foi possível obter a chave pública a partir do servidor de chaves públicas.

en: Could not open "%s" for writing.
pt: Não foi possível abrir "%s" para escrita.

en: Could not open %s.
pt: Não foi possível abrir %s.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
pt: Não foi possível abrir o módulo de Manutenção de Tarefas %s

en: Could not open directory "%s".
pt: Não foi possível abrir pasta "%s".

en: Could not open pipe to smbpasswd.
pt: Falha na abertura de ligação (pipe) a smbpasswd.

en: Could not reach the LDAP server.
pt: Não foi possível atingir o servidor LDAP.

en: Could not read %s.
pt: Não foi possível ler %s.

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
pt: Não foi possível reiniciar a palavra-passe do utilizador indicado. Algum ou todos os pormenores não estavam correctos. Por favor tente de novo ou contacte o seu administrador de sistemas se precisar de mais ajuda.

en: Could not retrieve ACL
pt: Não foi possível obter ACL

en: Could not retrieve address book. %s
pt: Não foi possível obter livro de endereços. %s

en: Could not retrieve distribution list. %s
pt: Não foi possível obter lista de distribuição. %s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
pt: Não foi possível obter listas de distribuição. %s

en: Could not retrieve server's capabilities
pt: Não foi possível obter as competências do servidor

en: Could not revert configuration.
pt: Não foi possível reverter a configuração.

en: Could not rmdir "%s".
pt: Impossível rmdir "%s".

en: Could not save %s configuration.
pt: Não foi possível guardar a configuração de %s.

en: Could not save a backup configuation.
pt: Não foi possível guardar a configuração de salvaguarda.

en: Could not save a backup configuation: %s
pt: Não foi possível guardar a configuração de salvaguarda: %s

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
pt: Não foi possível guardar o "script" de actualização em: "%s".

en: Could not save the backup configuration file %s.
pt: Não foi possível guardar a configuração de salvaguarda %s.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
pt: Não foi possível guardar o arquivo de configuração %s. Pode usar uma das opções para guardar o código em %s ou copiar manualmente o código abaixo para %s.

en: Could not search the LDAP server.
pt: Não foi possível procurar no servidor LDAP.

en: Could not unlink "%s".
pt: Não foi possível desligar "%s".

en: Could not update contact. %s
pt: Não foi possível actualizar contacto. %s

en: Could not update distribution list. %s
pt: Não foi possível actualizar a lista de distribuição. %s

en: Could not write configuration for "%s": %s
pt: Não foi possível escrever a configuração para "%s": %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
pt: Não encontrei a Barra Lateral do Mozilla. Assegure-se que a barra lateral está aberta.

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
pt: Não foi possível atribuir ao utilizador "%s" os seguintes direitos sobre a pasta "%s": %s

en: Counted text
pt: Texto Contado

en: Country
pt: País

en: Courses
pt: Cursos

en: Create
pt: Criar

en: Create a link
pt: Criar uma ligação

en: Create a new one
pt: Criar uma nova

en: Create sub folders
pt: Criar sub-pastas

en: Creator Permissions
pt: Permissões do Criador

en: Credit card number
pt: Número do cartão de crédito

en: Croatia
pt: República da Croácia

en: Cuba
pt: República de Cuba

en: Current 4 Phases
pt: Quatro fases correntes

en: Current Sessions
pt: Sessões Correntes

en: Current Time
pt: Data/Hora

en: Current URL is
pt: URL corrente é

en: Current Users
pt: Utilizadores Correntes

en: Current Weather
pt: Estado do Tempo

en: Current condition:
pt: Situação actual:

en: Current style
pt: Estilo actual

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
pt: Personalizar as tarefas que serão executadas quando entrar no %s.

en: Cut
pt: Cortar

en: Cut selection
pt: Cortar a selecção

en: Cyprus
pt: República de Chipre

en: Cyrillic (KOI8-R)
pt: Cirílico (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
pt: Cirílico (Windows-1256)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
pt: Cirílico/Ucraniano (KOI8-U)

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
pt: DSN (veja http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Daily
pt: Diariamente

en: DataTree Browser
pt: Navegador de Árvore de Dados

en: Database Lookup
pt: Procura em Base de Dados

en: Date
pt: Data

en: Date Received
pt: Data de Recepção

en: Date selection
pt: Selecção de data

en: Date: %s; time: %s
pt: Data: %s; hora: %s

en: Day
pt: Dia

en: De_lete Column
pt: Remover Co_luna

en: December
pt: Dezembro

en: Decimal numbers
pt: Números decimais

en: Decrease Indent
pt: Reduzir indentação

en: Default
pt: Por Omissão

en: Default Color
pt: Cor Por Omissão

en: Default Identity
pt: Identidade Padrão

en: Default Shell
pt: Consola de Comandos Por Omissão

en: Definitions
pt: Definições

en: Delete
pt: Remover

en: Delete Cell
pt: Remover Célula

en: Delete Group
pt: Remover Grupo

en: Delete Log
pt: Remover Registo

en: Delete Permission
pt: Remover Permissão

en: Delete and purge messages
pt: Remover e purgar mensagens

en: Delete cell
pt: Remover célula

en: Delete column
pt: Remover coluna

en: Delete existing alternate template
pt: Remover modelo alternativo existente

en: Delete messages
pt: Remover Mensagens

en: Delete permissions for "%s"
pt: Remover permissões de "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
pt: Remover permissões e quaisquer sub-permissões de "%s"?

en: Delete row
pt: Remover linha

en: Delete selected identity
pt: Remover identidade seleccionada

en: Delete sub folders
pt: Remover sub-pastas

en: Delete the current column
pt: Remover a coluna corrente

en: Delete the current row
pt: Remover a linha corrente

en: Deleted setup upgrade script "%s".
pt: "Script" de actualização "%s" removido.

en: Delivery time
pt: Momento de entrega

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Describe the Problem
pt: Descreva o Problema

en: Description
pt: Descrição

en: Details (also in Horde's logfile):
pt: Pormenores (também no registo, "log", do Horde):

en: Details have been logged for the administrator.
pt: Os detalhes foram enviados para o administrador do sistema.

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Dew Point
pt: Ponto de Orvalho

en: Dew Point for last hour:
pt: Ponto de Orvalho na última hora:

en: Dew point:
pt: Ponto de orvalho:

en: Direction left to right
pt: Direcção da esquerda para a direita

en: Direction right to left
pt: Direcção da direita para a esquerda

en: Directory
pt: Directório

en: Display 24-hour times?
pt: Mostrar tempos com 24 horas?

en: Display Options
pt: Opções de Visualização

en: Display detailed forecast
pt: Mostrar previsão pormenorizada

en: Display forecast (TAF)
pt: Mostrar previsão (TAF)

en: Display format
pt: Formato de visualização

en: Disposition Notification
pt: Notificação de Disposição

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Do not delete
pt: Não remover

en: Do not directly access maintenance.php
pt: Não utilize o maintenance.php directamente

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
pt: A primeira linha contém os nomes dos campos? Se sim, assinalar esta caixa:

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Don't have an account? Sign up.
pt: Não tem uma conta? Subscreva o serviço.

en: Download
pt: Receber

en: Download %s
pt: Receber %s

en: Download generated configuration as PHP script.
pt: Descarregar a configuração gerada como um "script" PHP.

en: Drop down list
pt: Lista de desenrolar

en: Drugs
pt: Drogas

en: E-Mail
pt: Correio electrónico

en: EMail-to-SMS gateway driver, for carriers which provide this service.
pt: Controlador de conversor Correio Electrónico - SMS, para operadoras que forneçam este serviço.

en: Ecuador
pt: República do Equador

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Block
pt: Editar Bloco

en: Edit Group
pt: Editar Grupo

en: Edit Permission
pt: Editar Permissões

en: Edit Permissions
pt: Editar Permissões

en: Edit Permissions for %s
pt: Editar permissões de %s

en: Edit options for:
pt: Editar opções de:

en: Edit permissions for "%s"
pt: Editar permissões de "%s"

en: Edit permissions for %s
pt: Editar permissões de %s

en: Education
pt: Educação

en: Egypt
pt: Egipto

en: El Salvador
pt: República de El Salvador

en: Element...
pt: Elemento...

en: Email
pt: Correio Electrónico

en: Email Address
pt: Endereço de Correio Electrónico

en: Email addresses must match.
pt: Os endereços têm que coincidir.

en: Email with confirmation
pt: Mensagem com confirmação

en: Email-to-SMS Gateway
pt: Conversor Correio Electrónico - SMS

en: Emoticons
pt: Símbolos de Emoção

en: Empty message.
pt: Mensagem vazia.

en: Empty result.
pt: Sem resultados.

en: Empty search terms
pt: Sem termos de procura

en: Enable insertion of images from Photo Galleries in text?
pt: Activar inserção de imagens de Galerias Fotográficas no texto?

en: Enable right click context menu?
pt: Activar menu de contexto no botão direito do rato?

en: End year
pt: Ano de fim

en: Enlarge Editor
pt: Aumentar Editor

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
pt: Introduza uma pergunta de segurança que será convidado a responder se precisar de reiniciar a sua palavra-passe, e.g., 'como se chama o seu animal de estimação?':

en: Enter the image URL here
pt: Introduza o URL da imagem aqui

en: Enter the letters below:
pt: Escreva as letras abaixo:

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Estado da Eritreia

en: Error
pt: Erro

en: Error creating block: %s
pt: Erro ao criar bloco: %s

en: Error deleting sync anchor: %s
pt: Erro ao remover âncora de sincronização: %s

en: Error deleting sync log: %s
pt: Erro ao remover registo de sincronização: %s

en: Error getting content: %s
pt: Erro ao obter conteúdo: %s

en: Error sending data to smbpasswd.
pt: Erro ao enviar dados para smbpasswd.

en: Error updating password: %s
pt: Erro ao actualizar a palavra-passe: %s

en: Error with email message.
pt: Erro na mensagem de correio electrónico.

en: Error writing "%s".
pt: Erro ao escrever "%s".

en: Estonia
pt: República da Estónia

en: Ethiopia
pt: República Democrática Federal da Etiópia

en: Ethnic
pt: Ético

en: Europe
pt: Europa

en: Every 15 minutes
pt: Cada 15 minutos

en: Every 2 minutes
pt: Cada 2 minutos

en: Every 30 seconds
pt: Cada 30 segundos

en: Every 5 minutes
pt: Cada 5 minutos

en: Every Login
pt: Cada Entrada

en: Every half hour
pt: Cada meia hora

en: Every minute
pt: Cada minuto

en: Example values:
pt: Valores exemplo:

en: Execute
pt: Executar

en: Expand
pt: Expandir

en: Expected ')'
pt: ')' esperado

en: Expected bare word or quoted search term
pt: Esperava uma simples palavra ou um termo de procura entre aspas

en: Expiration Date
pt: Data de Expiração

en: Exponent
pt: Expoente

en: FG Color
pt: Cor do Primeiro Plano

en: FTP upload of setup
pt: Carregar configuração de instalação por FTP

en: Failed retrieving preferences.
pt: Não foi possível puxar as preferências.

en: Failed to connect to LDAP server.
pt: Falha na ligação ao servidor LDAP.

en: Failed to connect to SMB server.
pt: Falha na ligação ao servidor SMB.

en: Failed to copy from "%s".
pt: Falha ao copiar de "%s".

en: Failed to copy to "%s".
pt: Falha ao copiar para "%s".

en: Failed to create new SASL connection.
pt: Falha ao criar uma nova conexão SASL.

en: Failed to move to "%s".
pt: Falha ao mover para "%s".

en: Failed to retrieve: %s
pt: Erro ao recuperar: %s

en: Failed to verify old password.
pt: Falha ao verificar a antiga palavra-passe.

en: Failure in changing password on %s: %s
pt: Falha ao alterar a palavra-passe em %s: %s

en: Fair
pt: Bom

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt: Ilhas Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Faroe

en: Fatal Error:
pt: Erro Fatal:

en: February
pt: Fevereiro

en: Feels Like
pt: Aparenta

en: Feels like:
pt: Aparenta:

en: Few Showers
pt: Alguns Aguaceiros

en: Few Snow Showers
pt: Alguns Nevões

en: Field matrix
pt: Matriz de campos

en: Figlet font
pt: Fonte tipográfica para o Figlet

en: File
pt: Arquivo

en: File Count: %s file
pt: Contagem de Arquivos: %s arquivo

en: File Count: %s files
pt: Contagem de Arquivos: %s arquivos

en: File Manager
pt: Gestão de Ficheiros

en: File Name
pt: Nome do Arquivo

en: File selection
pt: Selecção do arquivo

en: File upload
pt: Carregamento de arquivo

en: File uploads not supported.
pt: Carregamentos de ficheiros não são suportados.

en: Filters
pt: Filtros

en: Finland
pt: Finlândia

en: First Half
pt: Quarto Crescente

en: First Quarter
pt: Quarto Crescente

en: Fix ratio
pt: Fixar rácio

en: Flip
pt: Inverter

en: Float
pt: Flutuante

en: Fog
pt: Nevoeiro

en: Folder %s does not exist
pt: A pasta %s não existe.

en: Font Color
pt: Cor do Texto

en: Food
pt: Comida

en: For browsers that don't support images
pt: Para navegadores que não suportam imagens

en: Forecast (TAF)
pt: Previsão (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
pt: Dias de Previsão (note-se que as previsões incluem tanto dias como noites; um valor demasiado grande pode resultar num bloco muito largo)

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu-se da palavra-passe?

en: Forms
pt: Modelos

en: Fortune
pt: Ditos

en: Fortune type
pt: Tipo de ditos

en: Fortunes
pt: Ditos

en: Fortunes 2
pt: Ditos 2

en: Forums
pt: Fóruns

en: Forwards
pt: Reenvios

en: Fr
pt: 6ª

en: Frames
pt: Molduras

en: France
pt: República Francesa

en: France, Metropolitan
pt: França, Metropolitana

en: Freezing Drizzle
pt: Chuva "Molha-Tolos" Gelada

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt: Terras Austrais e Antárcticas Francesas

en: From
pt: De

en: From the
pt: De

en: Full Description
pt: Descrição Completa

en: Full Moon
pt: Lua Cheia

en: Full Name
pt: Nome Completo

en: Gabon
pt: República Gabonesa

en: Gallery to take image from
pt: Galeria de onde retirar a imagem

en: Gallery:
pt: Galeria:

en: Gambia
pt: República da Gâmbia

en: Generate %s Configuration
pt: Gerar Configuração %s

en: Generated Code
pt: Código Gerado

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Germany
pt: República Federal da Alemanha

en: Ghana
pt: República do Gana

en: Given Name
pt: Nome Próprio

en: Global Options
pt: Opções Globais

en: Go
pt: Ir

en: Goedel
pt: Gödel

en: Google Maps
pt: Mapas Google

en: Google Search
pt: Pesquisa Google

en: Grayscale
pt: Níveis de cinzento

en: Greece
pt: Grécia

en: Greek (ISO-8859-7)
pt: Grego (ISO-8859-7)

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Group Administration
pt: Administração de Grupos

en: Group names must be non-empty
pt: Nomes de grupos não podem estar vazios

en: Group_ldap: Unable to add group %s. This is what the server said:
pt: Group_ldap: Impossível adicionar grupo %s. Eis o que o servidor disse:

en: Group_ldap: Unable to delete group %s
pt: Group_ldap: Impossível remover grupo %s

en: Group_ldap: Unable to update group %s
pt: Group_ldap: Impossível actualizar grupo %s

en: Groups
pt: Grupos

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guatemala
pt: República da Guatemala

en: Guest Permissions
pt: Permissões das Visitas

en: Guestbook
pt: Livro de Visitas

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: República Co-operativa da Guiana

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last cell in row.
pt: O HTMLArea recusa-se cobardemente a remover a última célula da linha.

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last column in table.
pt: O HTMLArea recusa-se cobardemente a remover a última coluna da tabela.

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last row in table.
pt: O HTMLArea recusa-se cobardemente a remover a última linha da tabela.

en: HTTP Authentication not found.
pt: Autenticação HTPP não foi encontrada.

en: Haiti
pt: República do Haiti

en: Hash-Algorithm
pt: Algoritmo de "Hash"

en: Haze
pt: Neblina

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Headers
pt: Cabeçalhos

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilhas Heard e McDonald

en: Heavy T-Storm
pt: Temporal-T Forte

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
pt: Hebreu (ISO-8859-8-I)

en: Height
pt: Altura

en: Help
pt: Ajuda

en: Help using editor
pt: Ajuda sobre o editor

en: Helper
pt: Ajuda

en: Hemisphere
pt: Hemisfério

en: Here is the beginning of the file:
pt: Aqui está o início do arquivo:

en: High
pt: Alta

en: Ho_me
pt: Ca_sa

en: Holy See (Vatican City State)
pt: Estado da Cidade do Vaticano

en: Home Address
pt: Endereço de Casa

en: Home Directory
pt: Directório Casa

en: Home Phone
pt: Telefone de Casa

en: Honduras
pt: República das Honduras

en: Hong Kong
pt: Honguecongue

en: Horde/Kolab: Invalid %s XML data encountered in message %s
pt: Horde/Kolab: Dados XML %s inválidos na mensagem %s

en: Horde/Kolab: No message corresponds to object %s
pt: Horde/Kolab: Nenhuma mensagem corresponde ao objecto %s

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
pt: Horde/Kolab: Nenhum objecto do tipo %s encontrado na mensagem %s

en: Horde/Kolab: Successfully removed %s "%s"
pt: Horde/Kolab: Remoção de %s "%s" teve sucesso

en: Horde/Kolab: The integration engine requires the 'domxml' PHP extension
pt: Horde/Kolab: O motor de integração requer a extensão PHP 'domxml'

en: Horde/Kolab: Unable to create new XML tree for object %s
pt: Horde/Kolab: Não foi possível criar uma nova árvores XML para o objecto %s

en: Horde/Kolab: Unable to remove %s "%s": %s
pt: Horde/Kolab: Não foi possível remover %s "%s": %s

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
pt: Horde/Kolab: Não foi possível obter o ID MIME para a parte de tipo %s

en: Horde/Kolab: Unable to synchronise %s "%s": %s
pt: Horde/Kolab: Não foi possível sincronizar %s "%s": %s

en: Horde/Kolab: Unable to synchronise shares: %s
pt: Horde/Kolab: Não foi possível sincronizar partilhas: %s

en: Horde/Kolab: Unknown share "%s"
pt: Horde/Kolab: Partilha "%s" desconhecida

en: Horizontal Rule
pt: Traço Horizontal

en: Horizontal padding
pt: Enchimento horizontal

en: How did you get here? (Please report!)
pt: Como chegou aqui? (Por favor reporte-o!)

en: How many columns would you like to merge?
pt: Quantas colunas pretende juntar?

en: How many fields (columns) are there?
pt: Quantos campos (colunas) existem?

en: How many rows would you like to merge?
pt: Quantas linhas pretende juntar?

en: Humidity
pt: Humidade

en: Humidity:
pt: Humidade:

en: Humorists
pt: Humoristas

en: Hungary
pt: República da Hungria

en: IMAP mailbox creation failed: %s
pt: A criação da caixa postal IMAP falhou: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
pt: Remoção da caixa postal IMAP falhou: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
pt: Criação de quota de caixa postal IMAP falhou: %s

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: IP Address not available.
pt: Endereço IP indisponível.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
pt: Endereço IP fora do bloco CIDR permitido.

en: IP lockdown violation.
pt: Violação de bloqueio de IP

en: I_nsert Row Before
pt: I_nserir Linha Antes

en: Iceland
pt: República da Islândi

en: Icons Only
pt: Apenas Ícones

en: Icons for %s
pt: Ícones de %s

en: Icons with text
pt: Ícones com Texto

en: Identity's name:
pt: Nome da identidade:

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
pt: Se não for mostrado correctamente, %s para o abrir numa nova janela.

en: If you don't see any icons using Internet Explorer, you may need to check this box to turn off PNG transparency.
pt: Se não vir qualquer ícone ao usar o Internet Explorer, pode precisar de seleccionar esta caixa para desligar a transparência.

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
pt: Se vir esta mensagem nmas não a imagem propriamente dita, a imagem que pretende carregar não pode ser mostrada pelo seu navegador.

en: Image Preview:
pt: Previsão da Imagem:

en: Image URL
pt: URL da imagem

en: Image URL:
pt: URL da imagem:

en: Image from gallery
pt: Imagem de galeria

en: Image from gallery:
pt: Imagem de galeria:

en: Image upload
pt: Carregamento da imagem

en: Images
pt: Imagens

en: Import, Step %d
pt: Importar, Passo %d

en: Imported field: %s
pt: Campo importado: %s

en: Imported fields:
pt: Campos importados:

en: In_sert Row After
pt: In_serir Linha Depois

en: Incorrect Password
pt: Palavra-Passe Incorrecta

en: Incorrect action code given.
pt: Código de acção introduzido está incorrecto.

en: Incorrect username and/or password.
pt: Nome de utilizador ou palavra-passe errados.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
pt: Nome de utilizador ou endereço alternativo errados. Contacte o seu administrador de sistema para obter ajuda.

en: Increase Indent
pt: Aumentar a Indentação

en: India
pt: República da Índia

en: Individual Users
pt: Utilizadores Individuais

en: Indonesia
pt: República da Indonésia

en: Info
pt: Informação

en: Information
pt: Informação

en: Information no longer available.
pt: Informação já não está disponível

en: Inherited Members
pt: Membros Herdados

en: Insert C_olumn After
pt: Inserir C_oluna Depois

en: Insert Image
pt: Inserir Imagem

en: Insert Table
pt: Inserir Tabela

en: Insert Web Link
pt: Inserir Ligação à Web

en: Insert _Column Before
pt: Inserir _Coluna Antes

en: Insert a new column after the current one
pt: Insirir uma nova coluna depois da corrente

en: Insert a new column before the current one
pt: Insirir uma nova coluna antes da corrente

en: Insert a new row after the current one
pt: Insirir uma nova linha depois da corrente

en: Insert a new row before the current one
pt: Insirir uma nova linha antes da corrente

en: Insert a paragraph after the current node
pt: Inserir um parágrafo após o nó corrente

en: Insert a paragraph before the current node
pt: Inserir um parágrafo antes do nó corrente

en: Insert alternate template
pt: Insirir modelo alternativo

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
pt: Introduza um endereço de correio electrónico onde possa receber a nova palavra-passe:

en: Insert cell after
pt: Insirir célula após

en: Insert cell before
pt: Inserir células antes

en: Insert column after
pt: Inserir célula depois

en: Insert column before
pt: Inserir coluna antes

en: Insert messages
pt: Inserir mensagens

en: Insert paragraph after
pt: Inserir parágrafo antes

en: Insert paragraph before
pt: Inserir parágrafo antes

en: Insert row after
pt: Inserir linha depois

en: Insert row before
pt: Inserir linha antes

en: Insert the required answer to the security question:
pt: Introduza a resposta exigida para a pergunta de segurança:

en: Insert/Modify Image
pt: Inserir/Modificar Imagem

en: Insert/Modify Link
pt: Inserir/Modificar Ligação

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
pt: Crédito insuficiente para enviar para a lista de distribuição.

en: Insufficient credit.
pt: Crédito insuficiente.

en: Integer
pt: Inteiro

en: Integer list
pt: Lista de inteiros

en: Invalid UDH. (User Data Header).
pt: UDH (User Data Header) inválido.

en: Invalid ZIP data
pt: Dados ZIP inválidos

en: Invalid application.
pt: Aplicação inválida.

en: Invalid batch ID.
pt: ID de lote ("batch") inválido.

en: Invalid data submitted.
pt: Os dados submetidos são inválidos.

en: Invalid destination address.
pt: Endereço de destino inválido.

en: Invalid file format
pt: Formato do arquivo inválido

en: Invalid license key.
pt: Chave da licença inválida.

en: Invalid location provided.
pt: Localização inválida especificada.

en: Invalid msg_type.
pt: msg_type inválido.

en: Invalid or missing api_id.
pt: api_id inválido ou em falta.

en: Invalid or missing parameters.
pt: Parâmetros inválidos ou em falta.

en: Invalid parent permission.
pt: Permissão parental inválida.

en: Invalid partner id.
pt: ID de parceiro inválido.

en: Invalid product code.
pt: Código de produto inválido.

en: Invalid protocol.
pt: Protocolo inválido.

en: Invalid recipient: "%s"
pt: Destinatário inválido: "%s"

en: Invalid share object
pt: Objecto de partilha inválido

en: Invalid source address.
pt: Endereço da origem inválido.

en: Invalid unicode data.
pt: Dados unicode inválidos.

en: Inventory
pt: Inventário

en: Invert selection
pt: Inverter selecção

en: Iran, Islamic Republic of
pt: República Islâmica do Irão

en: Iraq
pt: República do Iraque

en: Ireland
pt: República da Irlanda

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Isolated T-Storms
pt: Temporais-T Isolados

en: Israel
pt: Estado de Israel

en: Issuer
pt: Emissor

en: Italic
pt: Itálico

en: Italy
pt: República Italiana

en: January
pt: Janeiro

en: Japan
pt: Japão

en: Japanese (ISO-2022-JP)
pt: Japonês (ISO-2022-JP)

en: Jordan
pt: Reino Hashemita da Jordânia

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: Justify
pt: Justificar

en: Justify Center
pt: Centrar

en: Justify Full
pt: Justificar

en: Justify Left
pt: Justificar à Esquerda

en: Justify Right
pt: Justificar à Direita

en: Kazakhstan
pt: República do Cazaquistão

en: Keep original?
pt: Preservar o original?

en: Kenya
pt: República do Quénia

en: Kerberos server rejected authentication.
pt: O servidor Kerberos rejeitou a autenticação.

en: Kernel Newbies
pt: Novatos no "Kernel"

en: Key Creation
pt: Criação da Chave

en: Key Fingerprint
pt: Impressão digital da chave

en: Key Length
pt: Comprimento da chave

en: Key Type
pt: Tipo da Chave

en: Key Usage
pt: Utilização da Chave

en: Key already exists on the public keyserver.
pt: A chave já existe no servidor de chaves públicas.

en: Kids
pt: Miúdos

en: Kiribati
pt: Quiribati

en: Korea, Democratic People's Republic of
pt: República Popular Democrática da Coreia

en: Korea, Republic of
pt: República da Coreia

en: Korean (EUC-KR)
pt: Coreano (EUC-KR)

en: Kyrgyzstan
pt: República Quirguize

en: La_yout
pt: _Disposição

en: Language
pt: Idioma

en: Lao People's Democratic Republic
pt: República Popular Democrática Lao

en: Last Half
pt: Quarto Decrescente

en: Last Password Change
pt: Última Alteração de Palavra-Passe

en: Last Quarter
pt: Quarto Decrescente

en: Last Updated:
pt: Última Actualização:

en: Last login: %s
pt: Última entrada: %s

en: Last login: %s from %s
pt: Última entrada: %s de %s

en: Last login: Never
pt: Última entrada: Nunca

en: Latvia
pt: República da Letónia

en: Law
pt: Lei

en: Layout
pt: Disposição

en: Leave empty for no border
pt: Deixar vazio para ficar sem borda

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left
pt: Esquerda

en: Left header
pt: Cabeçalho da esquerda

en: Left values
pt: Valores à esquerda

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Level
pt: Nível

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
pt: Grande Jamahiriya Socialista Popular Árabe da Líbia

en: Liechtenstein
pt: Listenstaine

en: Light Drizzle
pt: Chuva "Molha-Tolos"

en: Light Rain
pt: Chuviscos

en: Light Rain Early
pt: Chuviscos Matinais

en: Light Rain Late
pt: Chuviscos Vespertinos

en: Light Rain Shower
pt: Pequeno Aguaceiro

en: Light Rain with Thunder
pt: Chuvisco com Trovoada

en: Light Snow
pt: Queda de Neve

en: Light Snow Shower
pt: Neve

en: Limerick
pt: "Limerick"

en: Link
pt: Ligação

en: Link URL
pt: URL da Ligação

en: Link access key
pt: Chave de acesso à ligação

en: Link points to:
pt: Ligação aponta para:

en: Link target
pt: Alvo da Ligação

en: Link text
pt: Texto da Ligação

en: Link the email address to the compose page when displaying
pt: Ligar o endereço de correio electrónico à página de composição ao mostrar

en: Link title attribute
pt: Atributo de título de ligação

en: Links
pt: Ligações

en: Linux Cookie
pt: Bolinho linuxês

en: List - user can see the folder
pt: Lista - o utilizador pode ver a pasta

en: List Databases
pt: Listar Bases de Dados

en: List Help Topics
pt: Mostrar Tópicos de Ajuda

en: List Tables
pt: Listar Tabelas

en: List-Archive
pt: Listagem-Arquivo

en: List-Help
pt: Listagem-Ajuda

en: List-Id
pt: ID da Lista

en: List-Owner
pt: Listagem-Dono

en: List-Post
pt: Listagem-Submissões

en: List-Subscribe
pt: Listagem-Subscritas

en: List-Unsubscribe
pt: Listagem-Não subscritas

en: Listing sessions failed: %s
pt: Falha ao listar sessões: %s

en: Listing users failed: %s
pt: Falha ao listar utilizadores: %s

en: Listing users is disabled.
pt: A listagem de utilizadores está desactivada.

en: Literature
pt: Literatura:

en: Lithuania
pt: República da Lituânia

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Local time:
pt: Tempo local:

en: Locale and Time
pt: Localização e Fuso Horário

en: Location
pt: Localização

en: Log in
pt: Entrar

en: Log of previous sync session
pt: Registo de sessão de sincronização anterior

en: Log out
pt: Sair

en: Login
pt: Entrar

en: Login Tasks
pt: Tarefas de Entrada

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
pt: A autenticação falhou por o Nome de Utilizador ou a Palavra-Passe estarem incorrectos.

en: Login failed.
pt: A autenticação falhou.

en: Long text
pt: Texto longo

en: Love
pt: Amor

en: Low
pt: Baixo

en: Lower greek letters
pt: Letras gregas minúsculas

en: Lower latin letters
pt: Letras latinas minúsculas

en: Lower roman numbers
pt: Números romanos minúsculos

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
pt: O anexo MS-TNEF não continha dados.

en: Macao
pt: Macau

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
pt: Macedónia, Antiga República Jugoslava da

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Magic
pt: Magia

en: Mail
pt: Correio

en: Mail Admin
pt: Administração de Correio

en: Make lin_k...
pt: Fazer li_gação...

en: Malawi
pt: Malaui

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
pt: Gira a lista de categorias que pode atribuir aos itens, bem como as cores que lhes estão associadas.

en: Map24 map
pt: Mapa Map24

en: MapQuest map
pt: Mapa MapQuest

en: Mappings stored.
pt: Mapeamentos armazenados.

en: March
pt: Março

en: Margin
pt: Margem

en: Mark with Seen/Unseen flags
pt: Marcar como Lida/Não lida

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
pt: Marcar de outras formas (e.g., Importante/Por responder)

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Matching fields
pt: Campos que correspondem

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurício

en: Max allowed credit.
pt: Máximo crédito permitido.

en: Max message parts exceeded.
pt: Máximo número de partes numa mensagem excedido.

en: Max temp last 24 hours:
pt: Temperatura máxima nas últimas 24 horas:

en: Max temp last 6 hours:
pt: Temperatura máxima nas últimas 6 horas:

en: Maximum Number of Portal Blocks
pt: Número Máximo de Blocos de Portal

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: May
pt: Maio

en: Medicine
pt: Medicina

en: Members
pt: Membros

en: Menu mode:
pt: Modo do menu:

en: Merge cells
pt: Unir células

en: Message
pt: Mensagem

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
pt: Mensagen Verificada com Sucesso, mas o certificado do subscritor não pôde ser verificado.

en: Message expired.
pt: Mensagem expirou.

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Metar Weather
pt: Meteorologia METAR

en: Metar block not available.
pt: Bloco METAR indisponível.

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
pt: Bloco METAR indisponível. Os pormenores foram registados para o administrador.

en: MetarDB is not connected.
pt: A MetarDB não está conectada.

en: Method
pt: Método

en: Method "%s" is not defined
pt: O método "%s" não está definido

en: Method not defined. Called method: %s
pt: Método indefinido. Método invocado: %s

en: Metric
pt: Métrico

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia, Federated States of
pt: Micronésia, Estados Federados da

en: Middle
pt: Centro

en: Mime Type
pt: Tipo MIME

en: Min temp last 24 hours:
pt: Temperatura mínima nas últimas 24 horas

en: Min temp last 6 hours:
pt: Temperatura mínima nas últimas 6 horas

en: Minimum password age has not yet expired
pt: Prazo mínimo da palavra-passe ainda não expirou

en: Mirror
pt: Espelho

en: Miscellaneous
pt: Miscelânea

en: Missing PEAR package HTTP_Request.
pt: Pacote HTTP_Request do PEAR em falta.

en: Missing configuration. You have to generate it now if you want to use this application.
pt: Configuração em falta. Terá de a gerar agora se quiser usar esta aplicação.

en: Missing message ID.
pt: ID da mensagem em falta.

en: Missing required PEAR package Mail.
pt: Pacote Mail do PEAR em falta.

en: Missing session ID.
pt: ID da sessão em falta.

en: Mo
pt: 2ª

en: Mobile Mail
pt: Correio Móvel

en: Moderate
pt: Moderado

en: Modified Date
pt: Data de Modificação

en: Modify URL
pt: Modificar URL

en: Modulus
pt: Módulo

en: Moldova, Republic of
pt: República da Moldova

en: Monaco
pt: Principado do Mónaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Month and year
pt: Mês e ano

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Moon Phases
pt: Fase da Lua

en: More fields found in line %d than the expected %d.
pt: Encontrados mais campos na linha %d do que os %d esperados.

en: Morocco
pt: Reino de Marrocos

en: Mostly Clear
pt: Sobretudo Limpo

en: Mostly Cloudy
pt: Sobretudo Enevoado

en: Mostly Cloudy and Windy
pt: Sobretudo Enevoado e Ventoso

en: Mostly Sunny
pt: Sobretudo Solarengo

en: Move Down
pt: Descer

en: Move Left
pt: Mover para a Esquerda

en: Move Right
pt: Mover para a Direita

en: Move Up
pt: Subir

en: Move down
pt: Descer

en: Move up
pt: Subir

en: Mozambique
pt: República de Moçambique

en: Multi-level drop down lists
pt: Listas de desenrolar multi-nível

en: Multimap UK map
pt: Mapa Multimap do Reino Unido

en: Multiple selection
pt: Selecção múltipla

en: My Account
pt: A Minha Conta

en: My Account Information
pt: Neve Ligeira de Manhã

en: My Portal
pt: O Meu Portal

en: My Portal Layout
pt: Disposição do Portal

en: Myanmar
pt: União de Myanmar

en: NO, I Do NOT Agree
pt: Não, não concordo

en: Name
pt: Nome

en: Namibia
pt: República da Namíbia

en: Netherlands
pt: Reino dos Países Baixos

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Holandesas

en: Netscape Base URL
pt: URL de Base Netscape

en: Netscape CA Revocation URL
pt: URL de Revogação CA Netscape

en: Netscape CA policy URL
pt: URL com a política de CA Netscape

en: Netscape Renewal URL
pt: URL de Renovação Netscape

en: Netscape Revocation URL
pt: URL de Revogação Netscape

en: Netscape SSL server name
pt: Nome do servidor SSL Netscape

en: Netscape certificate comment
pt: Comentário de certificado Netscape

en: Netscape certificate type
pt: Tipo de certificado Netscape

en: Network
pt: Rede

en: Never
pt: Nunca

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: New Category
pt: Nova Categoria

en: New Moon
pt: Lua Nova

en: New Username (optional)
pt: Novo Nome de Utilizador (opcional)

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New password
pt: Nova palavra-passe

en: New password will expire on %x.
pt: A nova palavra-passe expirará em %x.

en: New password:
pt: Nova palavra-passe:

en: New passwords don't match.
pt: As novas palavras-passe não correspondem.

en: New window (_blank)
pt: Nova janela (_blank)

en: News
pt: Notícias

en: Newsgroups
pt: Grupos de Notícias

en: Next
pt: Próxima

en: Next 4 Phases
pt: Próximas 4 Fases

en: Next options
pt: Próximas opções

en: Next>
pt: Próxima>

en: Nicaragua
pt: República da Nicarágua

en: Niger
pt: República do Níger

en: Nigeria
pt: República Federal da Nigeria

en: Night
pt: Noite

en: No
pt: Não

en: No available configuration data to show differences for.
pt: Não há dados de configuração disponíveis em relação aos quais mostrar diferenças.

en: No available strategy for making ISO images.
pt: Não há nenhuma estratégia disponível para realizar imagens ISO.

en: No batch template.
pt: Não há modelo de lote "batch".

en: No block exists at the requested position
pt: Não existe bloco na posição indicada

en: No calendar name provided for MCAL authentication.
pt: Não foi fornecido um nome de calendário para a autenticação MCAL.

en: No change.
pt: Sem modificações.

en: No children can be added to this permission.
pt: Não se pode adicionar filhos a esta permissão.

en: No configuration information specified for %s.
pt: Não foi especificada a informação de configuração para %s.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
pt: Não foi especificada a informação de configuração para VFS baseado em FTP.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
pt: Não foi especificada a informação de configuração necessária para o VFS baseado em SQL.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
pt: Não foi especificada a informação de configuração necessária para o VFS baseado em SQL-File.

en: No credit left.
pt: Crédito esgotou.

en: No destination supplied.
pt: Nenhum destinatário foi fornecido.

en: No file uploaded
pt: Não se carregou nada.

en: No icons found.
pt: Ícones não encontrados.

en: No location is set.
pt: Falta indicar uma localização.

en: No location provided.
pt: A localização não foi especificada.

en: No message supplied.
pt: Nenhuma mensagem foi fornecida.

en: No name specified.
pt: Nenhum nome especificado.

en: No number specified.
pt: Nenhum número especificado.

en: No offensive fortunes
pt: Sem ditos ofensivos

en: No password provided for HTTP authentication.
pt: Não foi fornecida palavra-passe para a autenticação HTTP.

en: No password provided for IMAP authentication.
pt: Não foi fornecida palavra-passe para a autenticação IMAP.

en: No password provided for Kerberos authentication.
pt: Não foi fornecida palavra-passe para a autenticação Kerberos.

en: No password provided for Login authentication.
pt: Não foi fornecida palavra-passe para a autenticação Login.

en: No password provided for PASSWD authentication.
pt: Não foi fornecida palavra-passe para a autenticação PASSWD.

en: No password provided for SMB authentication.
pt: Não foi fornecida palavra-passe para a autenticação SMB.

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
pt: Não foi indicado caminho para o binário OpenSSL. O binário OpenSSL é necessário para trabalhar com dados PKCS 12.

en: No pending signups.
pt: Não há subscrições pendentes.

en: No quota set.
pt: Quota por atribuir.

en: No rules
pt: Sem traços

en: No separator specified.
pt: Separador por especificar.

en: No sides
pt: Sem lados

en: No such backend "%s" found.
pt: Mecanismo "%s" não encontrado.

en: No such file
pt: Arquivo inexistente

en: No temporary directory available for cache.
pt: Não há pasta temporária disponível para "cache".

en: No username and/or password sent.
pt: Não foram enviados o nome do utilizador ou a palavra-passe.

en: No valid XML data returned
pt: Não foram retornados dados em XML válidos

en: No values
pt: Sem valores

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
pt: Não foi encontrada versão na configuração original. Regenerar configuração.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
pt: Não foi encontrada versão na sua configuração. Regenerar configuração.

en: None
pt: Nenhuma

en: None (use implicit)
pt: Nenhum (usar implícito)

en: Nordic (ISO-8859-10)
pt: Nórdico (ISO-8859-10)

en: Norfolk Island
pt: Ilha de Norfolk

en: Northern Hemisphere
pt: Hemisfério Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt: Reino da Noruega

en: Not After
pt: Nunca Depois de

en: Not Before
pt: Nunca Antes de

en: Not a directory
pt: Não é um directório

en: Not found.
pt: Não encontrado.

en: Not implemented.
pt: Não implementada.

en: Not set
pt: Por atribuir

en: Not supported.
pt: Não suportado.

en: Notes
pt: Notas

en: Nothing to browse, go back.
pt: Nada para navegar, volte para trás.

en: November
pt: Novembro

en: Number
pt: Número

en: Number of characters
pt: Número de caracteres

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Number of rows
pt: Número de linhas

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
pt: Na lista de distribuição há números que não foram especificados para actualização.

en: Object
pt: Objecto

en: Object Creator
pt: Criador do Objecto

en: October
pt: Outubro

en: Offense filter
pt: Filtro de material ofensivo

en: Office
pt: Gabinete

en: Old and new passwords must be different.
pt: A nova palavra-passe tem de ser diferente da antiga.

en: Old password
pt: Palavra-passe antiga

en: Old password is not correct.
pt: Palavra-passe antiga incorrecta.

en: Old password:
pt: Palavra-passe antiga:

en: Oman
pt: Sultanato do Omã

en: Onclick event
pt: Chuva à Tarde

en: Only IMAP servers support shared folders.
pt: Só os servidores IMAP suportam pastas partilhadas.

en: Only offensive fortunes
pt: Apenas ditos ofensivos

en: Only one email address allowed.
pt: Só é permitido um endereço de correio electrónico.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
pt: Apenas o dono ou um administrador de sistemas pode alterar a titularidade de uma partilha ou as permissões do seu dono

en: Open in a new window
pt: Abre numa nova janela

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
pt: Erro OpenSSL: Não foi possível extrair dados de uma parte assinada com S/MIME.

en: Opens this link in a new window
pt: Abre esta ligação numa nova janela

en: Operating System
pt: Sistema Operativo

en: Options
pt: Opções

en: Options for %s
pt: Opções do %s

en: Ordered List
pt: Lista Ordenada

en: Organisation
pt: Organização

en: Organisational Unit
pt: Unidade Organizacional

en: Organizing
pt: Organização

en: Original application template
pt: Modelo original da aplicação

en: Original templates in %s:
pt: Modelos originais em %s:

en: Other
pt: Outro

en: Other Information
pt: Outras Informações

en: Owner Permissions
pt: Permissões do Dono

en: PAM authentication is not available.
pt: Autenticação PAM não está disponível.

en: PEAR::Mail backend
pt: Mecanismo PEAR::Mail

en: PGP Digital Signature
pt: Assinatura Digital PGP

en: PGP Encrypted Data
pt: Dados encriptados PGP

en: PGP Public Key
pt: Chave Pública PGP

en: PGP Signed/Encrypted Data
pt: Dados Assinados/Encriptados com PGP

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: PHP Shell
pt: Comandos PHP

en: PM Light Rain
pt: Chuviscos pela Tarde

en: PM Rain
pt: Chuva à Tarde

en: PM Showers
pt: Aguaceiros de Tarde

en: PM Snow
pt: Neve à Tarde

en: PM Snow Showers
pt: Nevões à Tarde

en: PM Sun
pt: Sol à Tarde

en: PM T-Storms
pt: Temporais-T à Tarde

en: POSIX extension is missing
pt: Falta extensão POSIX

en: P_HP Shell
pt: Comandos P_HP

en: Padding
pt: Enchimento

en: Pakistan
pt: República Islâmica do Paquistão

en: Palau
pt: República de Palau

en: Palestinian Territory, Occupied
pt: Território Palestiniano

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt: República do Paraguai

en: Partly Cloudy
pt: Parcialmente Encoberto

en: Passwd is not properly configured.
pt: O módulo de alteração de palavras-passe não está correctamente configurado.

en: Password
pt: Palavra-Passe

en: Password changed on %s.
pt: Palavra-passe alterada em %s.

en: Password changed successfully.
pt: Palavra-passe alterada com sucesso.

en: Password incorrect
pt: Palavra-Passe incorrecta

en: Password module can't find the supplied bin.
pt: O módulo de alteração de palavras-passe não consegue encontrar o binário fornecido.

en: Password module is missing required parameters.
pt: O módulo de alteração de palavras-passe tem parâmetros necessários em falta.

en: Password module is missing target parameter.
pt: O módulo de alteração de palavras-passe tem parâmetro alvo em falta.

en: Password module is not properly configured
pt: O módulo de alteração de palavras-passe não está correctamente configurado

en: Password module is not properly configured.
pt: O módulo de alteração de palavras-passe não está correctamente configurado.

en: Password required for RADIUS authentication.
pt: Palavra-Passe necessária para autenticação RADIUS

en: Password with confirmation
pt: Palavra-Passe com confirmação

en: Password:
pt: Palavra-Passe:

en: Password:
pt: Palavra-Passe:

en: Passwords must match.
pt: As palavras-passe têm de ser iguais.

en: Paste
pt: Colar

en: Paste from clipboard
pt: Colar de recortes

en: Path
pt: Caminho

en: Pending Signups:
pt: Subscrições Pendentes:

en: People
pt: Pessoas

en: Percent
pt: Percentagem

en: Perform Maintenance Operations
pt: Executar Operações de Manutenção

en: Perform maintenance operations on login?
pt: Executar operações de manutenção aquando da entrada?

en: Permission
pt: Permissão

en: Permission "%s" not deleted.
pt: A permissão "%s" não foi removida.

en: Permission Denied
pt: Permissão Negada

en: Permissions
pt: Permissões

en: Permissions Administration
pt: Administração de Permissões

en: Personal Information
pt: Informações Pessoais

en: Peru
pt: Perú

en: Pets
pt: Animais de Estimação

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Phone
pt: Telefone

en: Photos
pt: Fotografias

en: Pitcairn
pt: Ilhas Pitcairn

en: Pixels
pt: Píxeis

en: Please click into some cell
pt: Por favor clique sobre uma célula

en: Please confirm that you want to remove this element:
pt: Por favor confirme se realmente pretende remover este elemento:

en: Please confirm that you want to unlink this element.
pt: Por favor confirme se realmente pretende desligar este elemento.

en: Please enter a month and a year.
pt: Por favor introduza um mês e um ano.

en: Please enter a name for the new category:
pt: Por favor introduza o nome da nova categoria:

en: Please enter a valid IP address.
pt: Por favor introduza um endereço IP válido.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
pt: Por favor introduza uma data válida; verifique o número de dias do mês.

en: Please enter a valid time.
pt: Por favor introduza uma hora válida.

en: Please provide a new password
pt: Por favor introduza uma nova palavra-passe.

en: Please provide a summary of the problem.
pt: Por favor, forneça uma breve descrição do problema.

en: Please provide your current password
pt: Por favor introduza a sua palavra-passe actual.

en: Please provide your username and password
pt: Por favor, introduza o seu Nome de Utilizador e a sua Palavra-Passe

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
pt: Por favor leia o texto seguinte. Tem de CONCORDAR com os seus termos para usar o sistema.

en: Please type the new category name:
pt: Por favor introduza o nome da nova categoria:

en: Please verify your new password
pt: Por favor confirme a sua nova palavra-passe

en: Poland
pt: Polónia

en: Politics
pt: Política

en: Polls
pt: Sondagens

en: Portugal
pt: República Portuguesa

en: Positioning of this image
pt: Posicionamento desta imagem

en: Positioning of this table
pt: Posicionamento desta tabela

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
pt: "Post" para esta pasta (não é requisito do IMAP)

en: Precipitation for last %s hour(s):
pt: Precipitação nas últimas %s hora(s):

en: Precipitation<br />chance
pt: Probabilidade de<br />Precipitação

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
pt: Prefs_ldap: A extensão LDAP necessária não foi encontrada.

en: Prefs_session: Required session extension not found.
pt: Prefs_session: A extensão de sessão necessária não foi encontrada.

en: Pressure
pt: Pressão

en: Pressure at sea level:
pt: Pressão ao nível do mar:

en: Pressure:
pt: Pressão:

en: Preview
pt: Previsão

en: Preview the image in a new window
pt: Prever a imagem numa nova janela

en: Previous options
pt: Opções anteriores

en: Print document
pt: Imprimir o documento

en: Private Key
pt: Chave Privada

en: Problem
pt: Problema

en: Problem Description
pt: Descrição do Problema

en: Projects
pt: Projectos

en: Prompt text
pt: Mensagem-pronto

en: Public Key
pt: Chave Pública

en: Public Key Algorithm
pt: Algoritmo de Chave Pública

en: Public Key Info
pt: Informação Sobre a Chave

en: Public/Private keypair not generated successfully.
pt: O par de chaves Publica/Privada não foi gerada com sucesso.

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Purge messages
pt: Purgar mensagens

en: Qatar
pt: Estado do Qatar

en: Query
pt: Interrogação

en: RSA Public Key (%d bit)
pt: Chave Pública RSA (%d bit)

en: Radio selection
pt: Selecção "rádio"

en: Rain
pt: Chuva

en: Rain Early
pt: Chuva Matinal

en: Rain Late
pt: Chuva Vespertina

en: Rain Shower
pt: Aguaceiro

en: Rain and Snow
pt: Chuva e Neve

en: Rain to Snow
pt: Chuva a Neve

en: Random Fortune
pt: Dito Aleatório

en: Ratio
pt: Relação

en: Read
pt: Ler

en: Read messages
pt: Ler mensagens

en: Really delete %s? This operation cannot be undone.
pt: Quer mesmo remover %s? Esta operação não tem regresso.

en: Really remove user data for user %s? This operation cannot be undone.
pt: Remover mesmo os dados do utilizador %s? Esta operação não tem regresso.

en: Redoes your last action
pt: Refaz a sua última acção

en: Refresh
pt: Refrescar

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
pt: Refrescar Elementos de Menu Dinâmico:

en: Refresh Portal View:
pt: Refrescar Visualização do Portal:

en: Regex
pt: Expressão Regular

en: Relationship Browser
pt: Navegador de Relações

en: Reload
pt: Recarregar

en: Remarks
pt: Observações

en: Remote Servers
pt: Servidores Remotos

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
pt: URL Remoto (http://www.exemplo.pt/horde):

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Block
pt: Remover Bloco

en: Remove column
pt: Remover coluna

en: Remove formatting
pt: Remover formatação

en: Remove pair
pt: Remover par

en: Remove saved script from server's temporary directory.
pt: Remover o "script" guardado da pasta temporária do servidor.

en: Remove the
pt: Remover o

en: Remove this node from the document
pt: Remover este nó do documento

en: Remove user
pt: Remover Utilizador

en: Remove user: %s
pt: Remover utilizador: %s

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
pt: Não foi possível responder ao pedido. Código de erro devolvido:

en: Requested service could not be found.
pt: O serviço pedido não foi encontrada.

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
pt: "%s" obrigatório não foi especificado na configuração de %s.

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
pt: "%s" obrigatório não foi especificado na configuração VFS.

en: Required "%s" not specified in configuration.
pt: "%s" obrigatório não foi especificado na configuração.

en: Required 'drivers' is misconfigured in Composite configuration.
pt: O parâmetro 'drivers' está errado na configuração de Composite.

en: Required 'phptype' not specified in Passwd SQL configuration.
pt: O parâmetro 'phptype' está errado na configuração de Password SQL.

en: Required 'phptype' not specified in SQL configuration.
pt: O parâmetro 'phptype' não consta na configuração de SQL.

en: Required Field
pt: Campo Obrigatório

en: Reset
pt: Limpar

en: Reset Password
pt: Reiniciar Palavra-Passe

en: Reset Your Password
pt: Reinicie a Sua Palavra-Passe

en: Restore Last Query
pt: Recuperar Última Interrogação

en: Results
pt: Resultados

en: Return to Options
pt: Voltar às Opções

en: Retype new password
pt: Reintroduza a nova palavra-passe

en: Reunion
pt: Reunião

en: Revert Configuration
pt: Reverter Configuração

en: Rich Text Editor Options
pt: Opções de Edição Rica

en: Riddles
pt: Adivinhas

en: Right
pt: Direita

en: Right header
pt: Cabeçalho da direita

en: Right values
pt: Valores à direita

en: Ro_w Properties...
pt: Propriedades da Lin_ha...

en: Role
pt: Regra

en: Romania
pt: Roménia

en: Rotate 180
pt: Rodar 180

en: Rotate Left
pt: Rodar à Esquerda

en: Rotate Right
pt: Rodar à direita

en: Row Properties
pt: Propriedades da Linha

en: Row properties
pt: Propriedades da linha

en: Rows:
pt: Linhas:

en: Rules
pt: Traços

en: Rules will appear between all rows and columns
pt: Traços aparecerão entre todas as linhas e colunas

en: Rules will appear between columns only
pt: Traços aparecerão apenas entre as colunas

en: Rules will appear between rows only
pt: Traços aparecerão apenas entre linhas

en: Run
pt: Executar

en: Russian Federation
pt: Federação Russa

en: Rwanda
pt: República do Ruanda

en: S/MIME Cryptographic Signature
pt: Assinatura Criptográfica S/MIME

en: S/MIME Encrypted Message
pt: Mensagem Encriptada com S/MIME

en: SASL authentication is not available.
pt: Autenticação SASL indisponível.

en: SMS Messaging
pt: Mensagens SMS

en: SQL Shell
pt: Comandos SQL

en: SQL statement for value lookups
pt: Instrução SQL para procura de valores

en: SUCCESS
pt: SUCESSO

en: S_QL Shell
pt: Comandos S_QL

en: Sa
pt: sá

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Grenadines

en: Same frame (_self)
pt: Mesma moldura (_self)

en: Samoa
pt: Estado Independente da Samoa

en: San Marino
pt: República Sereníssima de São Marino

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: Satellite Provider
pt: Fornecedor do Satélite

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Save
pt: Guardar

en: Save "%s"
pt: Guardar "%s"

en: Save %s
pt: Guardar %s

en: Save Options
pt: Guardar Opções

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
pt: Guardar configuração gerada como um "script" PHP no directório temporário do seu servidor.

en: Saved %s configuration.
pt: Guardei configuração %s.

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
pt: Guardei o "script" de actualização em: "%s".

en: Scattered T-Storms
pt: Temporais-T Dispersos

en: Science
pt: Ciência

en: Search
pt: Procurar

en: Search Engines
pt: Motores de Procura

en: Select Files
pt: Seleccionar Arquivos

en: Select a date
pt: Seleccione uma data

en: Select a group to add
pt: Seleccione um grupo a acrescentar

en: Select a new owner
pt: Seleccionar um novo dono

en: Select a server
pt: Seleccione um servidor

en: Select a user to add
pt: Seleccione um utilizador a adicionar

en: Select all
pt: Seleccionar tudo

en: Select all date components.
pt: Seleccione todos os componentes da data.

en: Select an object
pt: Seleccione um objecto

en: Select none
pt: Seleccionar nenhuma

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
pt: Seleccione os caracteres nas caixas abaixo. Poderá então copiá-los e colá-los na área de texto.

en: Select the date and time format:
pt: Seleccione o formato da data e da hora:

en: Select the date delimiter:
pt: Seleccione o delimitador da data:

en: Select the date format:
pt: Seleccione o formato da data:

en: Select the day and time order:
pt: Seleccione a ordem do dia e hora:

en: Select the identity you want to change:
pt: Seleccione a identidade que pretende alterar:

en: Select the time delimiter:
pt: Seleccione o delimitador das horas:

en: Select the time format:
pt: Seleccione o formato da hora:

en: Select two matching fields.
pt: Seleccione dois campos relacionados.

en: Select your color scheme.
pt: Escolha o seu conjunto de cores.

en: Select your preferred language:
pt: Seleccione o seu idioma preferido:

en: Send Problem Report
pt: Enviar Relatório de Problemas

en: Send SMS
pt: Enviar SMS

en: Senegal
pt: República do Senegal

en: September
pt: Setembro

en: Serbia and Montenegro
pt: Sérvia e Montenegro

en: Serial Number
pt: Número de Série

en: Server data wrong or not available.
pt: Dados do servidor errados ou indisponíveis.

en: Session Admin
pt: Administração de Sessões

en: Session ID expired.
pt: ID de sessão expirou.

en: Sessions
pt: Sessões

en: Set
pt: Atribuir

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
pt: Estabeleça opções que lhe permitam reiniciar a sua palavra-passe se alguma vez dela se esquecer.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
pt: Especificar servidores remotos que deseja aceder no seu portal.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
pt: Seleccione o seu idioma preferido, o seu fuso horário e as suas opções de datas.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
pt: Escolha a sua aplicação inicial, o esquema de cores, o refrescamento de páginas e outras opções de visualização.

en: Setup
pt: Configurar

en: Setup upgrade scripts available
pt: "Scripts" de actualização disponíveis

en: Several locations possible with the parameter:
pt: Várias localizações possíveis com o parâmetro:

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Shopping
pt: Compras

en: Short Summary
pt: Breve Sumário

en: Should access keys be defined for most links?
pt: Devem-se definir teclas de acesso para a maioria das ligações?

en: Show
pt: Mostrar

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
pt: Mostrar diferenças entre a configuração guardada e aque foi agora gerada.

en: Show last login time when logging in?
pt: Mostrar momento da última entrada no sistema?

en: Show option to keep original
pt: Mostrar opção para preservar o original

en: Show picker
pt: Mostrar palete

en: Show table operations menu bar?
pt: Mostrar a barra de menu com as operações sobre tabelas?

en: Show the %s Menu on the left?
pt: Mostrar o Menu %s à esquerda?

en: Show the Table Cell Properties dialog
pt: Mostrar a caixa de diálogo das Propriedades de Células de Tabela?

en: Show the Table Properties dialog
pt: Mostrar a caixa de diálogo das Propriedades de Tabelas

en: Show the Table Row Properties dialog
pt: Mostrar a caixa de diálogo das Propriedades de Linhas de Tabela

en: Show the image properties dialog
pt: Mostrar a caixa de diálogo das Propriedades de Imagem

en: Show upload
pt: Mostrar carregamento

en: Showers
pt: Aguaceiros

en: Showers Early
pt: Aguaceiros Matinais

en: Showers Late
pt: Aguaceiros Vespertinos

en: Showers in the Vicinity
pt: Aguaceiros na Vizinhança

en: Shrink
pt: Encolher

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
pt: Encolha ou mova o(s) bloco(s) vizinho(s) primeiro

en: Sierra Leone
pt: Serra Leão

en: Sign up
pt: Subscrever

en: Signature
pt: Assinatura

en: Signature Algorithm
pt: Algoritmo de Assinatura

en: Singapore
pt: República de Singapura

en: Size
pt: Tamanho

en: Skip Maintenance
pt: Saltar Manutenção

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: República da Eslovénia

en: Snow
pt: Neve

en: Snow Shower
pt: Nevão

en: Snow Showers
pt: Nevões

en: Snow Showers Early
pt: Nevões Matinais

en: Snow Showers Late
pt: Nevões Vespertinos

en: Snow depth:
pt: Altura de neve:

en: Snow equivalent in water:
pt: Mostrar equivalente na água:

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: Songs & Poems
pt: Canções e Poemas

en: Sort order selection
pt: Selecção do sentido da ordenação

en: Source address
pt: Endereço de origem

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South European (ISO-8859-3)
pt: Europa do Sul (ISO-8859-3)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Geórgia do Sul e Ilhas Sandwich do Sul

en: Southern Hemisphere
pt: Hemisfério Sul

en: Space between adjacent cells
pt: Espaço entre células adjacentes

en: Space between content and border in cell
pt: Espaço entre o conteúdo e a borda de uma célula

en: Spacer
pt: Espaçador

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Spacing and padding
pt: Espaçamento e enchimento

en: Spain
pt: Reino de Espanha

en: Spam
pt: Correio não solicitado

en: Special Character Input
pt: Inserir Caracter Especial

en: Split cell
pt: Dividir célula

en: Split column
pt: Adicionar coluna

en: Split row
pt: Dividir linha

en: Sports
pt: Desportos

en: Sri Lanka
pt: República Democrática Socialista do Sri Lanka

en: Standard
pt: Padrão

en: Start year
pt: Ano de início

en: State or Province
pt: Estado ou Província

en: Storage format
pt: Formato de armazenamento

en: Street Address
pt: Endereço de Rua

en: Strikethrough
pt: Rasurado

en: String list
pt: Lista de cadeias de caracteres

en: Strip domain from the address
pt: Retirar domínio do endereço

en: Style [CSS]
pt: Estilo [CSS]

en: Su
pt: do

en: Subdirectory "%s" not found.
pt: Sub-pasta "%s" não foi encontrada.

en: Subject
pt: Assunto

en: Submit
pt: Submeter

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
pt: Submetido pedido para adicionar "%s" ao sistema. Não poderá entrar enquanto o seu pedido não for aprovado.

en: Subscript
pt: Inferior à linha

en: Success
pt: Sucesso

en: Successfully added "%s" to the system.
pt: "%s" adicionado com sucesso ao sistema.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
pt: Limpeza do sistema dos dados do utilizador "%s" realizada com sucesso.

en: Successfully deleted "%s".
pt: Remoção de "%s" com sucesso.

en: Successfully removed "%s" from the system.
pt: Remoção de "%s" do sistema com sucesso.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
pt: Configuração revertida com sucesso. Recarregue para ver as mudanças.

en: Successfully saved backup configuration.
pt: Configuração de salvaguarda guardada com sucesso.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
pt: Ficheiro de configuração de salvaguarda %s guardado com sucesso.

en: Successfully updated "%s"
pt: "%s" actualizado com sucesso

en: Successfully wrote %s
pt: %s escrito com sucesso

en: Sudan
pt: República do Sudão

en: Summary
pt: Resumo

en: Sun Rise
pt: Nascer do Sol

en: Sun Set
pt: Pôr do Sol

en: Sunny
pt: Solarengo

en: Sunrise
pt: Nascer do Sol

en: Sunrise/Sunset
pt: Nascer/Pôr do Sol

en: Sunrise:
pt: Nascer do Sol:

en: Sunset
pt: Pôr do Sol

en: Sunset:
pt: Pôr do Sol:

en: Superscript
pt: Superior à linha

en: Support
pt: Suporte

en: Surname
pt: Apelido

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Reino da Suazilândia

en: Sweden
pt: Reino da Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Sync log deleted
pt: Registo de sincronização removido

en: Syntax error in search terms
pt: Erro de sintaxe nos termos de procura

en: Syrian Arab Republic
pt: República Árabe Síria

en: T-Storm
pt: Temporal-T

en: T-Storm and Windy
pt: Temporal-T e Ventoso

en: T-Storms
pt: Temporais-T

en: T-Storms Early
pt: Temporais-T Matinais

en: TSV file
pt: Arquivo TSV

en: Table Properties
pt: Propriedades da Tabela

en: Table Set
pt: Conjunto Tabela

en: Table properties
pt: Propriedades da tabela

en: Taiwan
pt: Formosa

en: Taiwan, Province of China
pt: Formosa

en: Tajikistan
pt: República do Tadjiquistão

en: Tanzania, United Republic of
pt: Tanzânia

en: Target:
pt: Alvo:

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Telephone Number
pt: Número de Telefone

en: Temp for last hour:
pt: Temperatura da última hora:

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Temperature:
pt: Temperatura:

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
pt: Temperatura<br />(%sAlta%s/%sBaixa%s) &deg;%s

en: Template "%s" not found.
pt: O modelo "%s" não foi encontrado.

en: Template Administration
pt: Administração de Modelos

en: Text
pt: Texto

en: Text Only
pt: Apenas Texto

en: Text align
pt: Alinhamento do texto

en: Texttop
pt: Topo do texto

en: Th
pt: 5ª

en: Thai (TIS-620)
pt: Tailandês (TIS-620)

en: Thailand
pt: Reino da Tailândia

en: The FTP extension is not available.
pt: A extensão FTP não está disponível.

en: The History system is disabled.
pt: O sistema de Histórico está desactivado.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
pt: O engenho de integração Horde/Kolab não suporta "%s"

en: The IMSP log could not be initialized.
pt: O registo ("log") IMSP não pôde ser inicializado.

en: The Maintenance:: class did not load successfully
pt: A classe Maintenance:: não foi carregada com sucesso

en: The Options window has closed. Exiting.
pt: A janela de Opções fechou. Saíndo.

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
pt: O administrador tem de configurar um mecanismo de permissões permanente se quiser usar Permissões.

en: The bottom side only
pt: Apenas o lado inferior

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
pt: O número de ID do contacto não foi especificado, foi deixado em branco ou não foi encontrado na base de dados.

en: The contact was successfully added to your address book.
pt: O contacto foi adicionado à lista de contactos com sucesso.

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
pt: O bloco de assinatura PGP destacado é necessário para verificar uma mensagem assinada.

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
pt: O ID da lista de distribuição não foi especificado, foi deixado em branco ou não foi encontrado na base de dados.

en: The distribution list was not specified.
pt: A lista de distribuição não foi especificada.

en: The encryption features require a secure web connection.
pt: As funcionalidades de encriptação exigem uma ligação segura.

en: The file %s should contain a %s setting.
pt: O arquivo %s deveria conter um atributo %s.

en: The file %s should contain some %s settings.
pt: O arquivo %s deveria conter alguns atributos %s.

en: The file contained no data.
pt: O ficheiro não contém dados.

en: The following are the headers for this message/rfc822 message.
pt: Abaixo estão os cabeçalhos desta mensagem/mensagem rfc822.

en: The full screen mode is known to cause problems with Internet Explorer, due to browser bugs that we weren't able to workaround.  You might experience garbage display, lack of editor functions and/or random browser crashes.  If your system is Windows 9x it's very likely that you'll get a 'General Protection Fault' and need to reboot.\n\nYou have been warned.  Please press OK if you still want to try the full screen editor.
pt: O modo de ecrã inteiro causa problemas no Internet Explorer, devido a erros no navegador que não conseguimos ultrapassar.  Pode surgir lixo, podem desaparecer funcionalidades do editor e/ou o seu navegador pode abortar. Se o seu sistema é um Windows 9x, é muito provável que obtenha um 'General Protection Fault' e precise de reiniciar o sistema.\n\nFoi avisado.  Por favor pressione OK se ainda assim quiser experimentar o editor de ecrã inteiro.

en: The identity "%s" has been deleted.
pt: A identidade "%s" foi removida.

en: The left-hand side only
pt: Apenas o lado esquerdo

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
pt: A localização do arquivo executável de GnuPG tem de ser indicada à classe Crypt_pgp::.

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
pt: A mensagem enviada em %s para %s com assunto "%s" foi mostrada.
    Não há garantia de que a mensagem tenha sido realmente lida ou compreendida.

en: The name to use when linking to the compose page
pt: O nome a usar quando ligando à página de composição

en: The number of fields must be numeric.
pt: O número de campos tem de ser um valor numérico.

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
pt: O módulo openssl é necessário para a classe Horde_Crypt_smime::.

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
pt: A opção "%s" não pôde ser guardada, pois os seus dados excedem a dimensão máxima permitida

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
pt: O programa usado para ver este tipo de dados (%s) não foi encontrado no sistema.

en: The quote character must be one single character.
pt: O caractere de citação tem de ser um único caractere.

en: The right and left sides only
pt: Apenas os lados esquerdo e direito

en: The right-hand side only
pt: Apenas o lado direito

en: The separator must be one single character.
pt: O separador tem de ser um único caractere.

en: The server "%s" has been deleted.
pt: O servidor "%s" foi removido.

en: The server "%s" has been saved.
pt: O servidor "%s" foi guardado.

en: The signup request for %s has been removed.
pt: O pedido de subscrição de %s foi removido.

en: The specified row (%d) does not exist.
pt: A linha indicada (%d) não existe.

en: The temporary file "%s" does not exist.
pt: O arquivo temporário "%s" não existe.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
pt: O texto que introduziu não corresponde ao texto no ecrã.

en: The top and bottom sides only
pt: Apenas os lados superior e inferior

en: The top side only
pt: Apenas o lado superior

en: The uploaded data was lost since the previous step.
pt: Os dados carregados perderam-se desde o passo anterior.

en: The uploaded file could not be saved.
pt: O arquivo carregado não pôde ser guardado.

en: The weather.com block is not available.
pt: O bloco weather.com não está disponível.

en: Themes directory "%s" not found.
pt: A pasta de temas "%s" não foi encontrada.

en: There are no options available.
pt: Não há opções disponíveis.

en: There are no parts that can be displayed inline.
pt: Não há partes que possam ser mostradas em linha.

en: There are too many characters in this field. You have entered %s characters; you must enter less than %s.
pt: Há demasiados caracteres neste campo. Introduziu %s caracteres; tem de introduzir menos do que %s.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
pt: Ocorreu um problema na adição de "%s" ao sistema: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
pt: Ocorreu um problema ao limpar os dados do utilizador "%s" do sistema.

en: There was a problem removing "%s" from the system:
pt: Ocorreu um problema na remoção de "%s" do sistema.

en: There was a problem updating "%s": %s
pt: Ocorreu um problema ao actualizar "%s": %s.

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
pt: Houve um problema com o carregamento do ficheiro: %s não foi carregado.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
pt: Ocorreu um problema com o carregamento do arquivo: O %s excede o tamanho máximo permitido (%d bytes).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
pt: Ocorreu um problema com o carregamento do arquivo: O %s foi apenas parcialmente carregado.

en: There was an error displaying this message part
pt: Ocorreu um erro ao mostrar esta parte da mensagem

en: There was an error importing the contact data.
pt: Ocorreu um erro ao importar dados de contacto.

en: There was an error importing the iCalendar data.
pt: Ocorreu um erro ao importar dados iCalendar.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
pt: Ocorreu um erro no formulário de configuração. Talvez tenha omitido um campo obrigatório.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro ao realizar a função de livro de endereços especificada. Por favor tente de novo mais tarde.

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro ao actualizar os pormenores do contacto. Por favor tente de novo mais tarde.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro ao actualizar a lista de distribuição. Por favor tente de novo mais tarde.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
pt: Este servidor IMAP não suporta partilha de pastas.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
pt: Não parece ser um arquivo rar válido.

en: This does not appear to be a valid zip file.
pt: Não parece ser um arquivo zip válido.

en: This does not seem to be a valid card number.
pt: Não parece ser uma número de cartão válido.

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
pt: Este controlador permite o envio de mensagens através do Clickatell (http://clickatell.com), usando a API HTTP

en: This driver allows sending of messages through the WIN (http://winplc.com) gateway, using the HTTP API
pt: Este controlador permite o envio de mensagens através do conversor WIN (http://winplc.com), usando a API HTTP

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
pt: Este controlador permite o envio de mensagens através do sms2mail (http://sms2email.com), usando a API HTTP

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
pt: Este controlador permite o envio de mensagens via SMTP através da Vodafone Itália e apenas para números Vodafone. Exige uma conta de correio electrónico na Vodafone Itália (http://www.190.it).

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: This field may only contain integers.
pt: Este campo pode conter apenas inteiros.

en: This field may only contain numbers and the colon.
pt: Este campo pode apenas conter números e o símbolo dois-pontos.

en: This field may only contain octal values.
pt: Este campo pode conter apenas valores octais.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
pt: Este campo tem de conter uma lista de inteiros separados por espaços ou vírgulas.

en: This field must be a valid number.
pt: Este campo tem de ser um número válido.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
pt: Este campo tem de conter um código de cor no formato RGB hexadecimal, por exemplo '#1234af'.

en: This form has already been processed.
pt: Este modelo já foi processado.

en: This is %s.
pt: Isto é %s.

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
pt: Este é um objecto Kolab Groupware. Para ver este objecto precisa de um cliente de correio electrónico que conheça o formato Kolab Groupware. Para uma lista de clientes de correio electrónico nessas circunstâncias visite %s

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
pt: Esta mensagem foi escrita num código (%s) diferente do seu.

en: This number must be at least one.
pt: Este número precisa de ser pelo menos um.

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
pt: Este servidor não consegue descomprimir arquivos zip ou gzip.

en: This system is currently deactivated.
pt: Este sistema encontra-se desactivado.

en: This value must be a number.
pt: Esta valor tem de ser um número.

en: This window must be called from an Options window
pt: Esta janela tem de ser chamada a partir de uma janela de Opções

en: Thunder
pt: Trovoada

en: Tickets
pt: Bilhetes

en: Time
pt: Data/Hora

en: Time Tracking
pt: Seguimento Temporal

en: Time format
pt: Formato do tempo

en: Time selection
pt: Selecção data/hora

en: Timestamp or unknown
pt: Marca temporal ou desconhecido

en: Title
pt: Título

en: Title (tooltip):
pt: Título (dica):

en: To
pt: Para

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
pt: Para seleccionar múltiplos itens, carregue em Control (PC) ou Command (Mac) enquanto clicar.

en: Today
pt: Hoje

en: Toggle HTML Source
pt: Trocar Fonte HTML

en: Togo
pt: República Togolesa

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: Tonga
pt: Reino do Tonga

en: Too many invalid logins during the last minutes.
pt: Demasiadas autenticações falhadas nos últimos minutos.

en: Top
pt: Topo

en: Top frame (_top)
pt: Moldura de topo (_top)

en: Translations
pt: Traduções

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: True or false
pt: Verdadeiro ou falso

en: Tu
pt: 3ª

en: Tunisia
pt: República da Tunísia

en: Turkey
pt: República da Turquia

en: Turkish (ISO-8859-9)
pt: Turco (ISO-8859-9)

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Type your choice:
pt: Escreva a sua escolha:

en: U.V. index:
pt: Índice U.V.:

en: URL for your script delivery status report
pt: URL do seu relatório de estado do envio de "scripts"

en: Uganda
pt: República do Uganda

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Unable to access VFS directory.
pt: Não foi possível aceder à pasta VFS.

en: Unable to add extra user information when signing up.
pt: Não foi possível adicionar informação de utilizador extra aquando da subscrição.

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
pt: Não foi possível mudar as permissões do arquivo VFS "%s".

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
pt: Não foi possível mudar as permissões do arquivo VFS %s/%s.

en: Unable to change to %s.
pt: Não foi possível mudar para %s.

en: Unable to check file size of "%s".
pt: Impossível obter tamanho do arquivo "%s".

en: Unable to check file size of "%s/%s".
pt: Impossível obter tamanho do arquivo "%s/%s".

en: Unable to connect to SQL server.
pt: Não foi possível ligar ao servidor SQL.

en: Unable to connect with SSL.
pt: Não foi possível ligar usando SSL.

en: Unable to copy VFS file.
pt: Não foi possível copiar o arquivo VFS.

en: Unable to create VFS directory "%s".
pt: Não foi possível criar a pasta VFS "%s".

en: Unable to create VFS directory.
pt: Não foi possível criar a pasta VFS.

en: Unable to create VFS file.
pt: Não foi possível criar o arquivo VFS.

en: Unable to create VFS folder "%s".
pt: Impossível criar a pasta VFS "%s".

en: Unable to create empty VFS file.
pt: Não foi possível criar um arquivo VFS vazio.

en: Unable to decompress data.
pt: Não foi possível descomprimir os dados.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
pt: Não foi possível remover "%s", pois a pasta não está vazia.

en: Unable to delete "%s": %s.
pt: Não foi possível remover "%s": %s.

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
pt: Não foi possível remover %s, pois a pasta não está vazia

en: Unable to delete VFS directory recursively.
pt: Não foi possível remover a pasta VFS recursivamente.

en: Unable to delete VFS directory.
pt: Não foi possível remover a pasta VFS.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
pt: Não foi possível remover a pasta VFS: %s.

en: Unable to delete VFS file "%s".
pt: Não foi possível remover o arquivo VFS "%s".

en: Unable to delete VFS file.
pt: Não foi possível remover o arquivo VFS.

en: Unable to delete VFS folder "%s".
pt: Impossível remover a pasta VFS "%s".

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
pt: Não foi possível remover recursivamente: %s.

en: Unable to determine current directory.
pt: Não foi possível determinar a pasta corrente.

en: Unable to extract certificate details
pt: Não foi possível extrair os pormenores do certificado

en: Unable to load the definition of %s.
pt: Impossível ler a definição de %s.

en: Unable to move VFS file.
pt: Não foi possível mover o arquivo VFS.

en: Unable to open VFS file "%s".
pt: Não foi possível abrir o arquivo VFS "%s".

en: Unable to open VFS file for writing.
pt: Não foi possível abrir o arquivo VFS para escrita.

en: Unable to open VFS file.
pt: Não foi possível abrir o arquivo VFS.

en: Unable to open compressed archive.
pt: Não foi possível abrir o arquivo comprimido.

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
pt: Impossível ler o arquivo VFS (filesize() falhou).

en: Unable to read VFS file (size() failed).
pt: Impossível ler o arquivo VFS (size() falhou).

en: Unable to read file:
pt: Não consigo ler o arquivo:

en: Unable to read the vfsroot directory.
pt: Não foi possível ler a pasta vfsroot.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
pt: Não foi possível renomear %s como %s: a pasta de destino já existe

en: Unable to rename VFS directory.
pt: Não foi possível renomear a pasta VFS.

en: Unable to rename VFS directory: %s.
pt: Não foi possível renomear a pasta VFS: %s.

en: Unable to rename VFS file "%s".
pt: Não foi possível renomear o arquivo VFS "%s".

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
pt: Não foi possível renomear o arquivo VFS %s/%s.

en: Unable to rename VFS file.
pt: Não foi possível renomear arquivo VFS.

en: Unable to run 'mkisofs'.
pt: Não foi possível executar 'mkisofs'.

en: Unable to translate this Word document
pt: Não foi possível converter este documento Word

en: Unable to trigger free/busy update for %s
pt: Impossível activar actualização da informação livre/ocupado para %s

en: Unable to write VFS file "%s".
pt: Não foi possível escrever arquivo VFS "%s".

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
pt: Não foi possível escrever o arquivo VFS (copy() falhou).

en: Unable to write VFS file data.
pt: Não consigo remover '%s': %s.

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
pt: Impossível escrever arquivo VFS, pois a quota seria excedida.

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Undo Changes
pt: Desfazer Alterações

en: Undoes your last action
pt: Desfaz a sua última acção

en: Unexpected response from server on connection:
pt: Resposta inesperada do servidor na conexão:

en: Unexpected response from server to:
pt: Resposta inesperada do servidor a:

en: Unfiled
pt: Sem categoria

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos da América

en: United States Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: Units
pt: Unidades

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
pt: apimsgid (ID de Mensagem de API).

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
pt: climsgid desconhecido (ID de Mensagem de Cliente).

en: Unknown location provided.
pt: Foi fornecida uma localização desconhecida.

en: Unknown username or password.
pt: Nome de utilizador ou palavra-passe errados

en: Unlink the current element
pt: Remover ligação do elemento corrente

en: Unnamed
pt: Sem nome

en: Unprivileged scripts cannot access Cut/Copy/Paste programatically for security reasons.  Click OK to see a technical note at mozilla.org which shows you how to allow a script to access the clipboard.
pt: Por razões de segurança, "scripts" sem privilégio não podem aceder a Cortar/Copiar/Colar programaticamente. Carregue em OK para ver uma nota técnica em mozilla.org que lhe mostrará como autorizar um "script" a aceder aos recortes.

en: Unset color
pt: Remover coloração

en: Unsupported Extension
pt: Extensão não Suportada

en: Update
pt: Modificar

en: Update %s
pt: Actualizar %s

en: Update user
pt: Actualizar utilizador

en: Updated "%s".
pt: "%s" actualizado.

en: Upgrade script deleted.
pt: "Script" de actualização removido.

en: Uploaded all application setup files to the server.
pt: Carregados no servidor todos os arquivos de instalação de aplicações.

en: Upper latin letters
pt: Letras latinas em maiúsculas

en: Upper roman numbers
pt: Números romanos em maiúsculas

en: Uruguay
pt: República Oriental do Uruguai

en: Use Current: %s
pt: Usar o Corrente: %s

en: Use SSL
pt: Usar SSL.

en: Use if name/password is different for IMSP server.
pt: Usar se o nome de utilizador ou a palavra-passe forem diferentes no servidor IMSP.

en: User
pt: Utilizador

en: User %s is not authorised for %s.
pt: Utilizador %s não está autorisado para %s.

en: User Administration
pt: Administração de Utilizadores

en: User Options
pt: Opções do Utilizador

en: User Registration
pt: Registo de Utilizadores

en: User Registration has been disabled for this site.
pt: O Registo de Utilizadores está inactivo.

en: User account not found
pt: Conta de utilizador não encontrada.

en: User not found
pt: Utilizador não encontrado

en: User not found.
pt: Utilizador não encontrado.

en: Username
pt: Nome de Utilizador

en: Username "%s" already exists.
pt: O Nome de Utilizador "%s" já existe.

en: Username:
pt: Nome de Utilizador:

en: Username:
pt: Nome de Utilizador:

en: Users in the system:
pt: Utilizadores do sistema:

en: Uzbekistan
pt: República do Uzbequistão

en: VFS directory does not exist.
pt: A pasta VFS não existe.

en: Vacation
pt: Ausência

en: Valid locations found include:
pt: As localizações válidas encontradas incluem:

en: Validity
pt: Validade.

en: Value in minutes from now.
pt: Valor em minutos a partir deste instante.

en: Value is over the maximum length of %s.
pt: Valor excede o comprimento máximo de %s.

en: Values
pt: Valores

en: Values to select from
pt: Possível valores a escolher

en: Variable
pt: Variável

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
pt: Verificação falhou - esta mensagem pode ter sido adulterada.

en: Version
pt: Versão

en: Version Control
pt: Controlo de Versões

en: Vertical align
pt: Alinhamento Vertical

en: Vertical padding
pt: Calço Vertical

en: Very High
pt: Muito Alto

en: Viet Nam
pt: República Socialista do Vietname

en: Vietnamese (VISCII)
pt: Vietnamita (VISCII)

en: View %s
pt: Visualizar %s

en: View an external web page
pt: Ver uma página externa

en: View as %s
pt: Visualizar como %s

en: Virgin Islands, British
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visibility:
pt: Visibilidade:

en: Vodafone Italy via SMTP
pt: Vodafone Itália via SMTP

en: WARN
pt: AVIS

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
pt: ATENÇÃO!!! REMOVA O "SCRIPT" MANUALMENTE DE %s.

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Warning
pt: Aviso

en: We
pt: 4ª

en: Weather Forecast
pt: Previsão do Tempo

en: Weather data provided by
pt: Dados meteorológicos fornecidos por

en: Web Site
pt: Página

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Welcome
pt: Bem-vinda(o)

en: Welcome to %s
pt: Bem-vinda(o) a %s

en: Welcome, %s
pt: Bem-vinda(o), %s

en: Western (ISO-8859-1)
pt: Ocidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
pt: Ocidental (ISO-8859-15)

en: Western Sahara
pt: Saara

en: What application should %s display after login?
pt: Que aplicação deve o %s mostrar após a entrada?

en: What is the delimiter character?
pt: Qual é o caractere delimitador?

en: What is the quote character?
pt: Qual é o caractere de citação?

en: Whereis Australia map
pt: Mapa Whereis da Austrália

en: Which phases
pt: Que fases

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
pt: Que extras ("plugins") activar para a Edição Rica.

en: Width
pt: Largura

en: Width in CSS units
pt: Largura em unidades CSS

en: Width of the %s menu on the left (takes effect on next log-in):
pt: Largura do Menu %s à esquerda (tem efeito na próxima entrada):

en: Width of the table
pt: Largura da tabela

en: Width unit
pt: Unidade de largura

en: Width:
pt: Largura:

en: Wind
pt: Vento

en: Wind Early
pt: Vento Matinal

en: Wind speed in knots
pt: Velocidade do vento em nós

en: Wind:
pt: Vento:

en: Wind:
pt: Vento:

en: Wisdom
pt: Sabedoria

en: Wishlist
pt: Lista de Desejos

en: Work
pt: Trabalho

en: Work Address
pt: Endereço (Emprego)

en: Work Phone
pt: Telefone (Emprego)

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
pt: Número de campos errado na linha %d. Esperavam-se %d, encontraram-se %d.

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
pt: Número de campos errado. Esperavam-se %d, encontraram-se %d.

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
pt: Localização (offset) %d errada ao ler arquivo VFS.

en: X-Ref
pt: Referências cruzadas

en: X509v3 Basic Constraints
pt: Restrições Básicas X509v3

en: X509v3 Extended Key Usage
pt: Utilização de Chave Extendida X509v3

en: X509v3 Subject Alternative Name
pt: Nome Alternativo de Sujeito X509v3

en: X509v3 Subject Key Identifier
pt: Identificador Chave de Sujeito X509v3

en: X509v3 extensions
pt: Extensões X509v3

en: YY
pt: AA

en: YYYY
pt: AAAA

en: Yahoo! map
pt: Mapa Yahoo!

en: Yearly
pt: Anualmente

en: Yemen
pt: Iémen

en: Yes
pt: Sim

en: Yes, I Agree
pt: Sim, Concordo

en: You are in TEXT MODE.  Use the [<>] button to switch back to WYSIWYG.
pt: Está em MODO de TEXT.  Use o botão [<>] para trocar para o modo VISUAL.

en: You are not allowed to create more than %d blocks.
pt: Não tem permissão para criar mais de %d blocos.

en: You are not authenticated.
pt: Não está autenticado.

en: You can't change password for user %s
pt: Não pode alterar a palavra-passe do utilizador %s

en: You cannot have the '\' character in your full name.
pt: Não pode incluir o caractere '\' no seu nome completo.

en: You did not enter a valid email address.
pt: Não introduziu um endereço de correio electrónico válido.

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
pt: Não mapeou nenhum campo do arquivo importado para os campos correspondentes em %s.

en: You have been logged out.
pt: Acabou de sair.

en: You have to enter a valid cellphone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
pt: Tem de introduzir um número de telemóvel válido, só com dígitos, mas com um '+' opcional para o prefixo internacional.

en: You have to enter a valid value.
pt: Tem de introduzir um valor válido.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
pt: Tem de configurar um mecanismo básico para DataTree se quiser usar Subscrições

en: You must configure a VFS backend.
pt: Tem de configurar um mecanismo base para o VFS.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
pt: Deve descrever o problema antes de enviar o relatório.

en: You must enter the URL where this link points to
pt: Tem de introduzir o URL do recurso que esta ligação se refere

en: You must give your current password
pt: Tem de fornecer a sua palavra-passe actual

en: You must give your new password
pt: Tem de fornecer a sua nova palavra-passe

en: You must select an server to be deleted.
pt: Tem de seleccionar um servidor a remover.

en: You must specify a username to clear out.
pt: Deve especificar o utilizador a limpar.

en: You must specify a username to remove.
pt: Deve especificar o nome do utilizador a remover.

en: You must specify the username to add.
pt: Tem de especificar o nome do utilizador a adicionar.

en: You must specify the username to update.
pt: Tem de especificar o utilizador a actualizar.

en: You must specify what action to perform.
pt: Tem de especificar a acção a desempenhar.

en: You must type a new category name.
pt: Tem de introduzir um novo nome de categoria.

en: You must verify your new password
pt: Tem de confirmar a sua nova palavra-passe

en: You need to provide an Italian phone number
pt: Tem de fornecer um número de telefone italiano

en: Your %s session has expired. Please login again.
pt: A sua sessão %s expirou. Por favor entre de novo.

en: Your Email Address
pt: O seu Endereço de Correio Electrónico:

en: Your From: address:
pt: O seu endereço "De:"

en: Your Information
pt: A sua Informação

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
pt: O seu endereço IP parece ter mudado desde o início da sessão %s. Para garantir a sua segurança, deve autenticar-se de novo.

en: Your Name
pt: O Seu Nome

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
pt: O seu mecanismo de autenticação não suporta a adição de utilizadores. Se deseja usar o Horde para administrar contas de utilizadores, terá de recorrer a um outro mecanismo de autenticação.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
pt: O seu mecanismo de autenticação não suporta listagem de utilizadores ou esta opção foi desactivada por algum outro motivo.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
pt: O seu navegador parece ter mudado desde o início da sessão %s. Para garantir a sua segurança, deve autenticar-se de novo.

en: Your browser does not support this feature.
pt: O seu navegador não suporta esta funcionalidade.

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
pt: O seu navegador não suporta esta opção de impressão. Pressione Control/Command + P para imprimir.

en: Your current time zone:
pt: Fuso horário actual:

en: Your default identity has been changed.
pt: A sua identidade por omissão foi alterada.

en: Your default identity:
pt: Identidade padrão:

en: Your full name:
pt: Nome completo:

en: Your login has expired.
pt: A sua entrada no sistema expirou.

en: Your new password for %s is: %s
pt: A sua nova palavra-passe para %s é: %s

en: Your new password is too long; passwords may not be more than %d characters long!
pt: A sua nova palavra-passe é demasiado longa; as palavras-passe não podem ter mais de %d caracteres!

en: Your new password is too simple to guess!  Not changed!
pt: A sua nova palavra-passe adivinha-se facilmente! Não foi alterada!

en: Your new password is too simple to guess. Not changed!
pt: A sua nova palavra-passe adivinha-se facilmente. Não foi alterada!

en: Your new password must be at least %d characters long!
pt: A sua nova palavra-passe tem de ter pelo menos %d caracteres!

en: Your new password must be different from your current password
pt: A sua nova palavra-passe tem de ser diferente da actual

en: Your new password must contain at least %d alphabetic characters.
pt: A sua nova palavra-passe tem de conter pelo menos %d letras.

en: Your new password must contain at least %d alphanumeric characters.
pt: A sua nova palavra-passe tem de conter pelo menos %d caracteres alfanuméricos.

en: Your new password must contain at least %d different types of characters. The types are: lower, upper, numeric, and symbols.
pt: A sua nova palavra-passe tem de conter pelo menos %d tipos de caracteres. Os tipos são: letra mínuscula, letra maiúscula, dígito e símbolo.

en: Your new password must contain at least %d lowercase characters.
pt: A sua nova palavra-passe tem de conter pelo menos %d letras minúsculas.

en: Your new password must contain at least %d numeric characters.
pt: A sua nova palavra-passe tem de conter pelo menos %d dígitos.

en: Your new password must contain at least %d uppercase characters.
pt: A sua nova palavra-passe tem de conter pelo menos %d letras maiúsculas.

en: Your new password must contain less than %d whitespace characters.
pt: A sua nova palavra-passe tem de conter menos de %d caracteres brancos (espaços, etc.).

en: Your new password must not contain whitespace characters.
pt: A sua nova palavra-passe não pode conter caracteres brancos (espaços, etc.).

en: Your new passwords didn't match
pt: As suas novas palavras-passe não correspondem

en: Your options have been updated for the duration of this session.
pt: As suas opções foram alteradas até ao final desta sessão.

en: Your options have been updated.
pt: As suas opções foram actualizadas.

en: Your password has been reset
pt: A sua palavra-passe foi recriada

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
pt: A sua palavra-passe foi recriada, verifique o seu correio electrónico e entre com a sua nova palavra-passe.

en: Your password has expired.
pt: A sua palavra-passe expirou.

en: Your passwords do not match
pt: As palavras-passe não correspondem

en: Your remote servers:
pt: Os seus servidores remotos:

en: Yugoslavia
pt: Jugoslávia

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbabué

en: [Hide Quoted Text]
pt: [Esconder Texto Citado]

en: [Problem Report]
pt: [Relatório de Problemas]

en: [Show Quoted Text -
pt: [Mostrar Texto Citado -

en: [Show Quoted Text - %s lines]
pt: [Mostrar Texto Citado - %s linhas]

en: [line %s of %s]
pt: [linha %s de %s]

en: _Administration
pt: _Administração

en: _CLI
pt: _Consola

en: _DataTree
pt: Ár_vore

en: _Delete Row
pt: _Remover Linha

en: _Groups
pt: _Grupos

en: _Image Properties...
pt: Propriedades da _Imagem

en: _Log in
pt: _Entrar

en: _Log out
pt: _Sair

en: _Modify Link...
pt: _Modificar Ligação

en: _Options
pt: _Opções

en: _Permissions
pt: _Permissões

en: _Remove Link...
pt: _Remover Ligação...

en: _Setup
pt: _Configuração

en: _Table Properties...
pt: Propriedades da _Tabela

en: _Users
pt: _Utilizadores

en: address book
pt: contactos

en: addressee unknown
pt: destinatário desconhecido

en: calendar
pt: calendário

en: calm
pt: calmo

en: cannot create output file
pt: Impossível criar ficheiro de saída

en: cannot open input
pt: impossível abrir entrada

en: click here
pt: clique aqui

en: command line usage error
pt: erro de utilização da linha de comandos

en: configuration error
pt: erro de configuração

en: critical system file missing
pt: arquivo crítico de sistema em falta

en: data format error
pt: erro de formato de dados

en: edit
pt: editar

en: entry not found
pt: entrada não encontrada

en: falling
pt: diminuindo

en: file
pt: ficheiro

en: from the %s (%s) at %s %s
pt: do %s (%s) às %s %s

en: gusting
pt: rajadas

en: host name unknown
pt: nome de servidor desconhecido

en: immediate
pt: imediato

en: inline
pt: em linha

en: input/output error
pt: erro de entrada/saída

en: internal software error
pt: erro de software interno

en: ldap_start_tls failed
pt: ldap_start_tls falhou

en: lines]
pt: linhas]

en: mkisofs error code %d while making ISO.
pt: Erro mkisofs com código %d ao construir ISO.

en: name
pt: nome

en: not implemented
pt: não implementada

en: not yet implemented
pt: ainda por implementar

en: notepad
pt: caderno de notas

en: percent
pt: percentagem

en: permission denied
pt: permissão negada

en: pixels
pt: píxeis

en: remote error in protocol
pt: erro remoto de protocolo

en: rising
pt: subindo

en: service unavailable
pt: serviço indisponível

en: show differences
pt: mostrar diferenças

en: steady
pt: estável

en: system error
pt: erro de sistema

en: task list
pt: lista de tarefas

en: temporary failure
pt: falha temporária

en: type the password twice to confirm
pt: introduza a palavra-passe duas vezes, para confirmação

en: unified
pt: unificado

en: unnamed
pt: sem nome

en: user select
pt: seleccionada pelo utilizador

en: w:
pt: Reenc:
