Passwd H3 (3.0) - en to pt translation catalogue (2005 entries)

en:  (%s days ago)
pt:  (%s dias atrás)

en:  (Accesskey %s)
pt:  (Tecla de Atalho %s)

en:  (in %s days)
pt: (em %s dias)

en:  (today)
pt:  (hoje)

en:  (tomorrow)
pt:  (amanhã)

en:  (yesterday)
pt:  (ontem)

en:  at
pt:  em

en: "%s" already exists
pt: "%s" já existe

en: "%s" is not a directory.
pt: "%s" não é um diretório.

en: "%s" is not a valid choice.
pt: "%s" não é uma escolha válida.

en: "%s" is not a valid email address.
pt: "%s" não é um e-mail válido.

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
pt: "%s" não está configurado no Registro do Horde.

en: "%s" share driver not found.
pt: driver "%s" de compartilhamento não encontrado.

en: "%s" tree renderer not found.
pt: Construtor "%s" de árvore não encontrado.

en: "%s" was added to the groups system.
pt: "%s" foi adicionado ao sistema de grupos.

en: "%s" was added to the permissions system.
pt: "%s" foi adicionado ao sistema de permissão.

en: "%s" was not created: %s.
pt: "%s" não foi criado: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
pt: %.2fMB usado de %.2fMB permitido (%.2f%%)

en: %d %s and %s
pt: %d %s e %s

en: %d contact was successfully added to your address book. | %d contacts were successfully added to your address book.
pt[0]: %d contato foi adicionado com sucesso aos seus contatos.
pt[1]: %d contatos foram adicionados com sucesso ao seu catálogo de endereços.

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
pt[0]: %d dia até sua senha expirar.
pt[1]: %d dias até sua senha expirar.

en: %d days until your password expires.
pt: %d dias até sua senha expirar.

en: %d minutes
pt: %d minutos

en: %d to %d of %d
pt: %d a %d de %d

en: %d-day forecast
pt: %d-previsão do dia

en: %s - Notice
pt: %s - Nota

en: %s Fingerprint
pt: %s Impressão digital

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
pt: %s Operações de Manutenção- Confirmação

en: %s Setup
pt: Configuração %s

en: %s Sign Up
pt: %s Registrar

en: %s Terms of Agreement
pt: %s Termos de Acordo

en: %s already exists.
pt: %s já existe.

en: %s at %s %s
pt: %s em %s %s

en: %s authentication credentials
pt: Credenciais de autenticação para %s

en: %s does not exist or is not executable.
pt: %s não existe ou não é executável.

en: %s has accepted the invitation to the following event:
pt: %s aceitou o convite para o seguinte evento:

en: %s has accepted the update to the following event:
pt: %s aceitou a atualização para o seguinte evento:

en: %s has been cancelled
pt: %s foi cancelado

en: %s has declined the invitation to the following event:
pt: %s recusou o convite para o seguinte evento:

en: %s has declined the update to the following event:
pt: %s recusou a atualização para o seguinte evento:

en: %s has tentatively accepted the invitation to the following event:
pt: %s aceitou provisoriamente o convite para o seguinte evento:

en: %s has tentatively accepted the update to the following event:
pt: %s aceitou provisoriamente a atualização para o seguinte evento:

en: %s is not activated.
pt: %s não está ativado.

en: %s is not authorised for %s.
pt: %s não está autorizado para %s.

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
pt: %s está pronto para executar operações de manutenção. Marque a caixa abaixo para a(s) operação(ões) que quiser executar agora.

en: %s is required
pt: %s é exigido

en: %s not found.
pt: %s não encontrado.

en: %s option does not take a value
pt: Opção %s não leva um valor

en: %s option requires %d arguments
pt: opção %s requer %d argumentos

en: %s option requires an argument
pt: opção %s requer um argumento

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
pt: %s: Essa mensagem pode não ser de quem alega ser. Cuidado ao clicar em qualquer link abaixo ou ao fornecer qualquer informação ao remetente.

en: %s: unable to load driver: %s
pt: %s: Impossível carregar driver: %s

en: (UNTRUSTED, sender <%s> is not authenticated)
pt: (INSEGURO, remetente <%s> não está autenticado)

en: (UNTRUSTED, sender is <%s>)
pt: (INSEGURO, remetente é <%s>)

en: , gusting
pt: , ventando

en: , gusting %s %s
pt: , ventando %s %s

en: , variable from %s to %s
pt: , variável de %s a %s

en: -- select --
pt: -- selecione --

en: 1 day
pt: 1 dia

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: 12 Hour Format
pt: Formato 12 Horas

en: 15 minutes
pt: 15 minutos

en: 24 Hour Format
pt: Formato 24 Horas

en: 24 hours
pt: 24 horas

en: 401 Unauthorized
pt: 401 Não autorizado

en: 404 Not Found
pt: 404 Não Encontrado

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: 500 Server Error
pt: 500 Erro de Servidor

en: 6 hours
pt: 6 horas

en: <Previous
pt: <Anterior

en: A characters
pt: Caracteres A

en: A database backend is required for this block.
pt: Um banco de dados é necessário para este bloco.

en: A fatal error has occurred
pt: Um erro fatal ocorreu

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
pt: Uma mensagem foi enviada para "%s" a fim de verificar que este é realmente seu endereço. O novo endereço de e-mail será ativado assim que você confirmar esta mensagem.

en: A new account for the user "%s" has been requested through the signup form.
pt: Uma nova conta para o usuário "%s" foi requisitada por meio do formulário de registro.

en: A newer version (%s) exists.
pt: Uma nova verão (%s) existe.

en: A passphrase is required to decrypt a message.
pt: Uma palavra-chave é necessária para descriptografar uma mensagem.

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
pt: Uma chave pública PGP é necessária para criptografar uma mensagem.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
pt: Uma chave pública PGP é necessária para validar uma mensagem assinada.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
pt: Uma chave pública PGP, uma chave privada PGP, e uma palavra-chave são necessários para assinar uma mensagem.

en: A public S/MIME key is required to encrypt a message.
pt: Uma chave pública S/MIME é necessáira para criptografar uma mensagem.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
pt: Uma chave pública S/MIME , uma chave privada S/MIME, e uma palavra-chave são necessários para descriptografar uma mensagem.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
pt: Uma chave pública S/MIME, uma chave privada S/MIME, e uma palavra-chave são necessários para assinar uma mensagem.

en: A temporary directory
pt: Um diretório temporário

en: ADSI error %s.
pt: Erro ADSI %s.

en: AM Clouds
pt: AM Nuvens

en: AM Drizzle
pt: Garoa AM

en: AM Fog
pt: AM Neblina

en: AM Light Rain
pt: AM Chuva Leve

en: AM Light Snow
pt: AM Neve Fraca

en: AM Rain
pt: AM Chuva

en: AM Showers
pt: AM Pancadas

en: AM Snow
pt: AM Neve

en: AM Snow Showers
pt: AM Pancadas de Neve

en: AM Sun
pt: AM Sol

en: AM T-Showers
pt: AM Pancadas T

en: AM T-Storms
pt: AM Trovoadas

en: Accepted:
pt: Aceito:

en: Access Denied.
pt: Acesso negado.

en: Access denied creating VFS directory.
pt: Acesso negado ao criar diretório VFS.

en: Access denied creating VFS file.
pt: Acesso negado ao criar arquivo VFS.

en: Access to special Kolab users is denied.
pt: Acesso a usuários especiais Kolab é negado.

en: Account Information
pt: Informação da Conta

en: Account Password
pt: Senha da Conta

en: Account frozen.
pt: Conta congelada.

en: Account signup request for "%s"
pt: Requisição de registro de conta para "%s"

en: Accounting
pt: Contabilidade

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Child Permission
pt: Adicionar Permissão Subordinada

en: Add Content
pt: Adicionar Conteúdo

en: Add Here:
pt: Adicionar Aqui:

en: Add Members
pt: Adicionar Membros

en: Add New Permission
pt: Adicionar Nova Permissão

en: Add Permission
pt: Adicionar Permissão

en: Add a child group to "%s"
pt: Adicionar um grupo subordinado em "%s"

en: Add a child permission to "%s"
pt: Adicionar uma permissão subordinada em "%s"

en: Add a new group
pt: Adicionar novo grupo

en: Add a new user:
pt: Adicionar novo usuário:

en: Add new alarm
pt: Adicionar novo alarme

en: Add pair
pt: Adicionar par

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
pt: Adicionar o Menu %s como Painel do Mozilla

en: Add to address book:
pt: Adicionar aos contatos:

en: Add to my address book
pt: Adicionar aos meus contatos

en: Add user
pt: Adicionar usuário

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
pt: "%s" adicionado ao sistema, mas não foi possível adicionar informação de cadastro: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
pt: "%s" adicionado ao sistema. Você pode entrar agora.

en: Adding users is disabled.
pt: Adicionar usuários desativado.

en: Address
pt: Endereço

en: Address Book
pt: Contatos

en: Address Link
pt: Link de Endereço

en: Administer
pt: Administrar

en: Administer - set permissions for other users
pt: Administrar - ajustar permissões para outros usuáriofs

en: Administration
pt: Administração

en: Ads
pt: Anúncios

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Aland Islands
pt: Ilhas Aland

en: Alarm
pt: Alarme

en: Alarm end
pt: Fim do alarme

en: Alarm methods
pt: Métodos do alarme

en: Alarm not found
pt: Alarme não encontrado

en: Alarm start
pt: Início do alarme

en: Alarm text
pt: Texto do alarme

en: Alarm title
pt: Título do alarme

en: Alarms
pt: Alarmes

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Algéria

en: Alias
pt: Apelido

en: All
pt: Todos

en: All Authenticated Users
pt: Todos os usuários autenticados

en: All Groups
pt: Todos os Grupos

en: All Permissions
pt: Todas as Permissões

en: All synchronization sessions deleted.
pt: Todas as sessões sincronizadas apagadas.

en: Allow multiple addresses?
pt: Permitir endereços múltiplos?

en: Allow setting of ordered list type
pt: Permitir ajuste de lista orndenada de tipo

en: Alternate IMSP Login
pt: Login IMSP alternativo

en: Alternate IMSP Password
pt: Senha IMSP alternativa

en: Alternate IMSP Username
pt: Nome de usuário IMSP alternativo

en: Alternate email address
pt: Endereço de e-mail alternativo

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: An illegal value was specified.
pt: Uma valor ilegal foi especificado.

en: An unknown error has occured.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: An unknown person
pt: Uma pessoa desconhecida

en: Anonymous Proxy
pt: Proxy Anônimo

en: Answer
pt: Resposta

en: Antarctica
pt: Antárctica

en: Antigua and Barbuda
pt: Antigua e Barbuda

en: Application
pt: Aplicação

en: Application Context:
pt: Contexto da Aplicação:

en: Application List
pt: Lista da Aplicação

en: Application is ready.
pt: Aplicação está pronta.

en: Application is up-to-date.
pt: Aplicação está atualizada.

en: Approve
pt: Aprovar

en: Approve the account:
pt: Aprovar a conta:

en: April
pt: Abril

en: Archive File Size
pt: Tamanho do Arquivo

en: Archive Name
pt: Nome do Arquivo

en: Are you sure you want to delete '%s'?
pt: Tem certeza que deseja excluir'%s'?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
pt: Tem certeza que deseja excluir o pedido de cadastro de "%s"?

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
pt: Tem certeza que deseja excluir "%s" e quaisquer sub-grupos?

en: Art
pt: Arte

en: Ascension Island
pt: Ilhas Ascension

en: Ascii Art
pt: Arte Ascii

en: Asia/Pacific Region
pt: Ásia/Região do Pacífico

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
pt: Pedir confirmação antes de efetuar operações de manutenção?

en: Assignment columns
pt: Colunas de designação

en: Attachment
pt: Anexo

en: Attempt to delete a non-existent group.
pt: Tentar apagar um grupo não existente.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
pt: Tentar apagar uma permissão não existente.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
pt: Tentar editar uma permissão não existente.

en: Attempt to edit a non-existent share.
pt: Tentar editar um compartilhamento não existente.

en: Attribute "%s" not supported!
pt: Atributo "%s" não suportado!

en: Attributes
pt: Atributos

en: August
pt: Agosto

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
pt: Auth_cyrsql: Extensão imap necessária não encontrada.

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
pt: Auth_cyrus: Estrutura não possui requisitos necessáiros.

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
pt: Auth_cyrus: Extensão imap necessária não encontrada.

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
pt: Auth_ftp: Extensão FTP necessáira não encontrada. Compile o PHP com a chave --enable-ftp switch.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
pt: Auth_imap: Extensão IMAP necessária não encontrada.

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
pt: Auth_krb5: Extensão krb5 necessária não encontrada.

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
pt: Auth_ldap: Adicionar usuário não é permitido para Active Directory

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
pt: Auth_ldap: Remover usuários não é permitido para Active Directory

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
pt: Auth_ldap: Extensão LDAP necessáira não encontrada.

en: Auth_ldap: Unable to add user "%s". This is what the server said:
pt: Auth_ldap: Não foi possível adicionar o usuário "%s". A mensagem do servidor foi:

en: Auth_ldap: Unable to remove user "%s"
pt: Auth_ldap: Impossível remover o usuário "%s"

en: Auth_ldap: Unable to update user "%s"
pt: Auth_ldap: Impossível atualizar o usuário "%s"

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
pt: Auth_ldap: Atualizar não é permitido para o Active Directory.

en: Auth_msad: Unable to add user "%s". This is what the server said:
pt: Auth_msad: Impossível adicionar o usuário "%s". A mensagem do servidor foi:

en: Auth_msad: Unable to remove user "%s"
pt: Auth_msad: Impossível remover o usuário "%s"

en: Auth_msad: Unable to update user "%s"
pt: Auth_msad: Impossível atualizar o usuário "%s"

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
pt: Auth_smbauth: Extensão necessária não encontrada.

en: Authentication Credentials
pt: Credenciais de Autenticação

en: Authentication at IMAP server failed.
pt: Autenticação falhou no servidor IMAP.

en: Authentication failed
pt: Autenticação falhou

en: Authentication failed. %s
pt: Autenticação falhou. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
pt: Autenticação rejeitada pelo servidor RADIUS.

en: Authentication to FTP server failed.
pt: Autenticação com o servidor FTP falhou.

en: Authentication to SSH2 server failed.
pt: Autenticação com o servidor SSH2 falhou.

en: Authentication to the SMB server failed.
pt: Autenticação com o servidor SMB falhou.

en: Available fields:
pt: Campos disponíveis:

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Backend not correctly implemented.
pt: Backend não implementado ainda.

en: Bad kerberos password.
pt: Senha kerberos ruim.

en: Bad kerberos username.
pt: Nome de usuário kerberos ruim.

en: Base graphics directory "%s" not found.
pt: Diretório básico de gráficos "%s" não encontrado.

en: Bcc
pt: Cco

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Birthday
pt: Aniversário

en: Block "%s" of application "%s" not found.
pt: Bloco "%s" da aplicação "%s" não encontrado.

en: Block Settings
pt: Ajustes de Bloco

en: Block Type
pt: Tipo de Bloco

en: Blue Moon
pt: Lua Azul

en: Blue and White
pt: Azul e Branco

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bookmarks
pt: Favoritos

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bosnia e Herzegovina

en: Both
pt: Ambos

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Oceânico Britânico Índico

en: Brown
pt: Marrom

en: Browser:
pt: Navegador:

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Burnt Orange
pt: Laranja Queimado

en: CRL Distribution Points
pt: Pontos de Distribuição CRL

en: Cache init was not completed.
pt: Cahe de init não foi completado.

en: Calendar
pt: Calendário

en: Calm
pt: Calmo

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Camouflage
pt: Camuflagem

en: Can not display contents of text part inline.
pt: Não pode exibir conteúdo de parte do texto incorporado.

en: Can't connect to IMAP server: %s
pt: Não é possível conectar ao servidor IMAP: %s

en: Canada
pt: Canadá

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel Problem Report
pt: Cancelar Relatório do Problema

en: Cannot administer external session handlers.
pt: Não é possível administrar controladores de sessão externos.

en: Cannot connect to IMAP server: %s
pt: Não é possível conectar ao servidor IMAP: %s

en: Cannot connect to the Kolab LDAP server. PHP does not support LDAP!
pt: Impossível conectar ao servidor LDAP Kolab. PHP não suporta LDAP!

en: Cannot copy file(s) - source and destination are the same.
pt: Não é possível copiar arquivo(s) - origem e destino são iguais.

en: Cannot create this folder! The name has not yet been set.
pt: Impossível criar esta pasta! O nome ainda não foi definido.

en: Cannot delete file "%s".
pt: Não é possível apagar o arquivo "%s".

en: Cannot find a temporary directory.
pt: Não é possível encontrar um diretório temporário.

en: Cannot move file(s) - destination is within source.
pt: Não é possível mover o(s) arquivo(s) - destino está dentro da origem.

en: Cannot open file "%s".
pt: Não é possível abrir o arquivo "%s".

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
pt: Não é possível prosseguir sem o parâmetro'targetFile'.

en: Cannot remove directory "%s".
pt: Não é possível remover o diretório "%s".

en: Cannot remove, %d child exists. | Cannot remove, %d children exist.
pt[0]: Não é possível remover, há a permissão subordinada %d.
pt[1]: Não é possível remover, há as permissões subordinadas %d.

en: Cannot remove, %d children exist.
pt: Impossível remover, há a permissão subordinada %d.

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
pt: Impossível reordenar, o número de entradas fornecido para reordenar não equivale ao número arquivado.

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
pt: Impossível limpar automaticamente a senha, entre em contato com o seu administrador.

en: Cannot route message to specified number.
pt: Impossível direcionar a mensagem para o número especificado.

en: Cannot write to file "%s"
pt: Impossíve gravar no arquivo "%s"

en: Categories and Labels
pt: Categorias e Nomenclaturas

en: Category
pt: Categoria

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Cayman

en: Cell Phone
pt: Telefone Celular

en: Certificate Details
pt: Detalhes do Certificado

en: Certificate Owner
pt: Proprietário do Certificado

en: Certificate Policies
pt: Política do Certificado

en: Change
pt: Alterar

en: Change Password
pt: Modifique sua senha

en: Change Your Password
pt: Mudar Sua Senha

en: Change password on:
pt: Modificar senha em

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
pt: Mudar o nome e endereço exibidos para as pessoas que lêem e respondem seus e-mails.

en: Change your password
pt: Modifique sua senha

en: Changing password on %s
pt: Alterando senha em %s

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
pt: Mudar a sua senha não é permitido com a configuração atual. Entre em contato com o seu administrador.

en: Character to split multiple addresses with
pt: Caracter para separar endereços múltiplos

en: Check
pt: Verificar

en: Check for newer versions
pt: Procurar novas versões

en: Checking
pt: Verificando

en: Child
pt: Subordinada

en: Choose %s
pt: Escolha %s

en: Choose Application:
pt: Escolha a Aplicação:

en: Choose a password
pt: Escolha uma senha

en: Choose a username
pt: Escolha um nome de usuário

en: Choose how to display dates:
pt: Como exibir as datas:

en: Christmas Island
pt: Ilha Christmas

en: Class definition of %s not found.
pt: Definição de classe de %s não encontrada.

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear Query
pt: Limpar Pesquisa

en: Clear out user: %s
pt: Limpar usuário: %s

en: Clear user
pt: Limpar usuário

en: Clear user data
pt: Limpar dados do usuário

en: Clearing Early
pt: Limpando Cedo

en: Clearing Late
pt: Limpando Tarde

en: Click to Continue
pt: Clique para Continuar

en: Client Anchor
pt: Âncora de Cliente

en: Close Window
pt: Fechar Janela

en: Clouds
pt: Nuvens

en: Clouds Early
pt: Nuvens Cedo

en: Clouds Late
pt: Nuvens Tarde

en: Cloudy
pt: Nebuloso

en: Collapse
pt: Contrair

en: Collapse Sidebar
pt: Contrair Painel

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Color Picker
pt: Palheta de Cor

en: Colour selection
pt: Seleçõa de cor

en: Column titles
pt: Títulos de coluna

en: Comics
pt: Quadrinhos

en: Command
pt: Comando

en: Command Shell
pt: Comando de Shell

en: Comment
pt: Comentar

en: Common Name
pt: Nome Comum

en: Company
pt: Empresa

en: Computers
pt: Computadores

en: Condition
pt: Condição

en: Conditions
pt: Condições

en: Configuration
pt: Configuração

en: Configuration Differences
pt: Diferenças de Configuração

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
pt: Configuração para sincronizar PDAs, Smartphones e Outlook.

en: Configuration is out of date.
pt: Configuração está desatualizada.

en: Configure %s
pt: Configurar %s

en: Confirm Password
pt: Confirmar Senha

en: Confirm new email address
pt: Confirmar novos endereços de e-mail

en: Confirm new password:
pt: Confirme a senha nova:

en: Congo, Republic of
pt: Congo, Republic do

en: Connection failed.
pt: Conexão falhou.

en: Connection failed:
pt: Conexão falhou:

en: Connection refused to the public keyserver.
pt: Conexão recusada para o servidor público de chaves.

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
pt: Conexão recusada para o servidor público de chaves. Motivo: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
pt: Conexão com servidor FTP falhou.

en: Connection to SSH2 server failed.
pt: Conexão com o servidor SSH2 falhou.

en: Contacts
pt: Contatos

en: Content type of compressed file: %s
pt: Tipo de conteúdo do arquivo compactado: %s

en: Contents of "%s"
pt: Conteúdo de "%s"

en: Continue
pt: Continuar

en: Copy failed: %s
pt: Cópia falhou: %s

en: Cost ID
pt: ID de Custo

en: Could not PGP encrypt message:
pt: Não foi possível criptografar a mensagem com PGP:

en: Could not PGP sign message:
pt: Não foi possível assinar a mensagem com PGP:

en: Could not S/MIME encrypt message.
pt: Não foi possível criptografar a mensagem com S/MIME.

en: Could not S/MIME sign message.
pt: Não foi possível assinar a mensagem com S/MIME.

en: Could not add contact. %s
pt: Não foi possível adicionar contato. %s

en: Could not bind to LDAP server
pt: Não foi possível unir-se ao servidor LDAP

en: Could not bind to LDAP server.
pt: Não foi possível unir-se ao servidor LDAP.

en: Could not bind to MSAD server.
pt: Não foi possível unir-se ao servidor MSAD.

en: Could not bind to ldap server
pt: Não foi possível conectar ao servidor LDAP.

en: Could not check balance. %s
pt: Não foi possível verificar saldo. %s

en: Could not connect to LDAP server.
pt: Não foi possível conectar ao servidor LDAP.

en: Could not connect to ldap server
pt: Falha ao conectar ao servidor LDAP.

en: Could not connect to memcache servers.
pt: Não foi possível conectar aos servidores de memcahce.

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
pt: Não foi possível conectar ao servidor "%s" usando FTP: %s

en: Could not create distribution list. %s
pt: Não foi possível criar lista de distribuição. %s

en: Could not decrypt PGP data:
pt: Não foi possível descriptografar dados PGP:

en: Could not decrypt S/MIME data.
pt: Não foi possível descriptografar dados S/MIME.

en: Could not delete contact. %s
pt: Não foi possível apagar contato. %s

en: Could not delete distribution list. %s
pt: Não foi possível criar lista de distribuição. %s

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
pt: Não foi possível apagar script de upgrade "%s".

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
pt: Não foi possível determinar o endereço de e-mail do destinatário.

en: Could not fetch complete address book.
pt: Não foi possível obter a lista completa de contatos.

en: Could not fetch complete distribution list.
pt: Não foi possível obter a lista completa de distribuição.

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
pt: Não foi possível obter a lista completa de listas de distribuição.

en: Could not load strategy "%s".
pt: Não foi possível carregar estratégia "%s".

en: Could not mkdir "%s".
pt: Não foi possível executar mkdir "%s".

en: Could not obtain public key from the keyserver.
pt: Não foi possível obter a chave pública do servidor de chaves.

en: Could not open "%s" for writing.
pt: Não foi possível abrir "%s" para redação.

en: Could not open %s.
pt: Não consegui abrir %s.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
pt: Não foi possível abrir o módulo Maintenance_Task %s

en: Could not open directory "%s".
pt: Não foi possível abrir a pasta "%s".

en: Could not open pipe to smbpasswd.
pt: Não foi possível se comunicar com smbpasswd.

en: Could not reach the LDAP server
pt: Não foi possível contactar o servidor LDAP

en: Could not reach the LDAP server: %s
pt: Não foi possível contactar o servidor LDAP: %s

en: Could not read %s.
pt: Não foi possível ler %s.

en: Could not read response PDU
pt: Não foi possível ler resposta PDU

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
pt: Não foi possível limpar a senha para o usuário requerido. Alguns ou todos os detalhes não estão corretos. Tente novamente ou avise o seu administrador se precisar de mais ajuda.

en: Could not retrieve ACL
pt: Não foi possível obter ACL

en: Could not retrieve address book. %s
pt: Não foi possível obter os contatos. %s

en: Could not retrieve distribution list. %s
pt: Não foi possível obter a lista de distribuição. %s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
pt: Não foi possível obter as listas de distribuição. %s

en: Could not retrieve server's capabilities
pt: Não foi possível obter a capacidade dos servidor

en: Could not revert configuration.
pt: Não foi possível restaurar a configuração.

en: Could not rmdir "%s".
pt: Não foi possível executar rmdir "%s".

en: Could not save %s configuration.
pt: Não foi possível gravar a configuração %s .

en: Could not save a backup configuation.
pt: Não foi possível gravar uma configuração de backup.

en: Could not save a backup configuation: %s
pt: Não foi possível gravar uma configuração de backup: %s

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
pt: Não foi possível gravar script de upgrade para: "%s".

en: Could not save the backup configuration file %s.
pt: Não foi possível gravar o arquivo de configuração de backup %s.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
pt: Não foi possível gravar o arquivo de configuração %s. Você pode usar uma das opções para gravar o conteúdo de volta em %s ou copiar manualmente o conteúdo abaixo para %s.

en: Could not search the LDAP server.
pt: Não foi possível procurar o servidor LDAP.

en: Could not search the MSAD server.
pt: Não foi possível procurar o servidor MSAD.

en: Could not unlink "%s".
pt: Não foi possível remover o link "%s".

en: Could not update contact. %s
pt: Não foi possível atualizar o contato. %s

en: Could not update distribution list. %s
pt: Não foi possível atualizar a lista de distribuição. %s

en: Could not write configuration for "%s": %s
pt: Não foi possível gravar configuração para "%s": %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
pt: Não foi possível achar o Painel Mozilla. Verifique se ele está aberto.

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
pt: Não foi possível dar ao usuário "%s" as seguintes permissões para a pasta "%s": %s

en: Counted text
pt: Texto contado

en: Country
pt: País

en: Country drop down list
pt: Lista de países

en: Create
pt: Criar

en: Create Folder
pt: Criar Pasta

en: Create Folders
pt: Criar Pastas

en: Create a new one
pt: Criar um novo

en: Create sub folders
pt: Criar sub pastas

en: Creator Permissions
pt: Criador de Permissões

en: Credit card number
pt: Número do Cartão de crédito

en: Current 4 Phases
pt: Atual 4 Fases

en: Current Alarms
pt: Alarmes Atuais

en: Current Sessions
pt: Sessões Atuais

en: Current Time
pt: Horário Atual

en: Current Weather
pt: Clima Atual

en: Current condition:
pt: Condição atual:

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
pt: Ajustar tarefas a executar quando ocorrer o ingresso em %s.

en: Czech Republic
pt: República Tcheca

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
pt: DSN (veja http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Daily
pt: Diariamente

en: Data
pt: Dados

en: Data value for %s is empty in Kolab XML object!
pt: Valor do dado para %s é vazio no objeto Kolab XML!

en: DataTree
pt: Estrutura de dados

en: DataTree Browser
pt: Navegador de DataTree

en: Database
pt: Banco de Dados

en: Database lookup
pt: Consulta banco de dados

en: Date
pt: Data

en: Date Received
pt: Data de Recebimento

en: Date and time selection
pt: Seleção de data e hora

en: Date selection
pt: Seleção de data

en: Date: %s; time: %s
pt: Data: %s; hora: %s

en: Day
pt: Dia

en: December
pt: Dezembro

en: Declined:
pt: Declinado:

en: Default
pt: Padrão

en: Default Color
pt: Cor Padrão

en: Default Identity
pt: Identidade Padrão

en: Default Shell
pt: Shell padrão

en: Definitions
pt: Definições

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete "%s"
pt: Excluir "%s"

en: Delete All SyncML Data
pt: Exclui todos os dados SyncML

en: Delete Folders
pt: Excluir Pastas

en: Delete Group
pt: Excluir Grupo

en: Delete Permission
pt: Excluir Permissão

en: Delete and purge messages
pt: Excluir e purgar mensagens

en: Delete messages
pt: Excluir Mensagens

en: Delete permissions for "%s"
pt: Excluir permissões para "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
pt: Excluir permissões para "%s" e qualquer outra sub-permissão?

en: Delete selected identity
pt: Excluir identidade selecionada

en: Delete sub folders
pt: Excluir sub pastas

en: Delete/purge
pt: Excluir/apagar

en: Deleted setup upgrade script "%s".
pt: Script de atualização de configuração "%s" excluído.

en: Deleted synchronization session for device "%s" and database "%s".
pt: Excluida a sessao de sincronização para o aparelho "%s" e banco de dados "%s".

en: Delivery time
pt: Hora de entrega

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Deny the account:
pt: Negar a conta:

en: Department
pt: Departamento

en: Describe the Problem
pt: Descreva o problema

en: Description
pt: Descrição

en: Details have been logged for the administrator.
pt: Os detalhes foram gravados em log para o administrador.

en: Details:
pt: Detalhes:

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Device
pt: Aparelho

en: Dew Point
pt: Ponto de Orvalho

en: Dew Point for last hour:
pt: Ponto de Orvalho para a última hora:

en: Dew point:
pt: Ponto de Orvalho:

en: Dial %s
pt: discar %s

en: Directory %s is not writeable
pt: Diretório %s não é gravável

en: Dismiss
pt: Liberar

en: Display 24-hour times?
pt: Exibir em formato 24 horas?

en: Display Options
pt: Opções de Exibição

en: Display detailed forecast
pt: Exibir previsão detalhada

en: Display forecast (TAF)
pt: Exibir Previsão (TAF)

en: Display format
pt: Exibir formato

en: Disposition Notification
pt: Notificação de Disposição

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Do not delete
pt: Não excluir

en: Do not directly access maintenance.php
pt: Não acesse diretamente maintenance.php

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
pt: A primeira linha contém os nomes dos campos? Se sim, clique nesta caixa:

en: Domestic Address
pt: Endereço Residencial

en: Dominica
pt: Dominicana

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Don't have an account? Sign up.
pt: Não tem uma conta? Inscreva-se.

en: Download %s
pt: Baixar %s

en: Download generated configuration as PHP script.
pt: Baixar a configuração gerada como um script PHP.

en: Drop down list
pt: Lista de seleção

en: Drugs
pt: Drogas

en: Dynamic Mail
pt: Correio dinâmico

en: E characters
pt: Caracteres E

en: E-Mail
pt: Correio

en: EU VAT identification
pt: Identificação EU VAT

en: East Timor
pt: Timor Leste

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit
pt: Editar

en: Edit "%s"
pt: Editar "%s"

en: Edit Block
pt: Editar Bloco

en: Edit Group
pt: Editar Grupo

en: Edit Permission
pt: Editar Permissão

en: Edit options for:
pt: Editar opções de:

en: Edit permissions
pt: Editar permissões

en: Edit permissions for "%s"
pt: Editar permissões para "%s"

en: Education
pt: Educação

en: Egypt
pt: Egito

en: Email
pt: E-mail

en: Email Address
pt: Endereço de E-Mail

en: Email Notification
pt: Notificação de e-mail

en: Email address (optional)
pt: Endereço de e-mail (opcional)

en: Email addresses must match.
pt: O endereço de e-mail deve corresponder.

en: Email addresses to confirm not found.
pt: Endereços de e-mail para confirmação não encontrados.

en: Email with confirmation
pt: Mensagem com confirmação

en: Email-to-SMS Gateway
pt: Gateway de Email-para-SMS

en: Empty message.
pt: Mensagem vazia.

en: Empty result
pt: Resultado vazio

en: Empty result.
pt: Resultado vazio.

en: End year
pt: Final do ano

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
pt: Forneça uma pergunta de segurança a qual você será perguntado se você necessitar gerar uma nova senha, ex. 'qual o nome do seu cachorro?':

en: Enter the letters below:
pt: Digite as letras abaixo:

en: Enter value for pref_name:
pt: Digite o valor para pref_name:

en: Enter value for pref_scope:
pt: Digite o valor para pref_scope:

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritréia

en: Error
pt: Erro

en: Error connecting to LDAP server %s!
pt: Erro ao conectar ao servidor LDAP %s!

en: Error converting notes.
pt: Erro convertendo notas.

en: Error deleting from path %s; must be [app]/[path]
pt: Erro excluindo do caminho %s; deve ser [app]/[caminho]

en: Error deleting synchronization session:
pt: Erro excluindo sessão de sincronização:

en: Error deleting synchronization sessions:
pt: Erro excluindo sessões de sincronização:

en: Error processing "%s"
pt: Erro ao processar "%s"

en: Error searching for user with the email address "%s"!
pt: Erro procurando pelo usuário com o endereço de e-mail "%s"!

en: Error sending PDU
pt: Erro enviando PDU

en: Error sending data to smbpasswd.
pt: Erro enviando dados para smbpasswd.

en: Error setting LDAP protocol on server %s to v3: %s
pt: Erro ao configurar o protocolo LDAP no servidor %s para v3: %s

en: Error updating password: %s
pt: Erro ao atualizar a senha: %s

en: Error with email message.
pt: Erro na mensagem.

en: Error writing "%s".
pt: Erro gravando "%s".

en: Errors:
pt: Erros:

en: Estonia
pt: Estônia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Ethnic
pt: Étnico

en: Europe
pt: Europa

en: European Union
pt: União Européia

en: Every 15 minutes
pt: Cada 15 minutos

en: Every 2 minutes
pt: Cada 2 minutos

en: Every 30 seconds
pt: Cada 30 segundos

en: Every 5 minutes
pt: Cada 5 minutos

en: Every Login
pt: Cada Conexão

en: Every half hour
pt: Cada meia hora

en: Every hour
pt: De hora em hora

en: Every minute
pt: Cada minuto

en: Example values:
pt: Valores de exemplo:

en: Execute
pt: Executar

en: Expand
pt: Expandir

en: Expiration Date
pt: Data de Expiração

en: Exponent
pt: Expoente

en: Extra Large
pt: Muito grande

en: FTP upload of setup
pt: Configuração de upload FTP

en: Fade to Green
pt: Degradê para verde

en: Failed fetching IMAP message %s. Error was %s
pt: Falhou ao buscar a mensagem IMAP %s. Erro foi %s

en: Failed fetching body of IMAP message %s. Error was %s
pt: Falhou ao buscar o corpo da mensagem IMAP %s. Erro foi %s

en: Failed fetching headers of IMAP message %s. Error was %s
pt: Falhou buscando cabeçalhos de mensagem IMAP %s. Erro foi %s

en: Failed identifying the UID of the Kolab user %s. Error was: %s
pt: Falha ao identificar o UID do usuário Kolab %s. Erro foi: %s

en: Failed regenerating calendar %s: %s
pt: Falha ao regenerar o calendário %s: %s

en: Failed retrieving the message with ID %s. Original error: %s.
pt: Falha ao obter a mensagem com o ID %s. Erro original: %s.

en: Failed saving object. Error was: %s
pt: Falha ao gravar o objeto. Erro foi: %s

en: Failed to connect to LDAP server.
pt: Falha ao conectar ao servidor LDAP.

en: Failed to connect to MSAD server.
pt: Falhou ao conectar ao servidor MSAD.

en: Failed to connect to SMB server.
pt: Falha ao conectar ao servidor SMB.

en: Failed to copy from "%s".
pt: Falha ao copiar de "%s".

en: Failed to copy to "%s".
pt: Falhou ao copiar para "%s".

en: Failed to create new SASL connection.
pt: Falha ao criar uma nova conexão SASL.

en: Failed to load Kolab Format driver %s
pt: Falhou ao carregar o driver Kolab Format %s

en: Failed to load Kolab IMAP driver %s
pt: Falha ao carregar o driver IMAP %s do Kolab

en: Failed to load Kolab XML driver %s
pt: Falha ao carrear o driver XML %s do Kolab

en: Failed to move to "%s".
pt: Falha ao mover para "%s".

en: Failed to retrieve: %s
pt: Falha ao ler: %s

en: Failed to verify old password.
pt: A senha antiga não confere.

en: Failed triggering folder %s. Error was: %s
pt: Falha ao acionar a pasta %s. Erro foi: %s

en: Failure in changing password on %s: %s
pt: Ocorreu uma falha ao modificar sua senha em %s: %s

en: Fair
pt: Justo

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt: Ilhas Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Faroe

en: Fatal Error:
pt: Erro Fatal:

en: February
pt: Fevereiro

en: Feed
pt: alimentar

en: Feed Address
pt: Enderêço de alimentação

en: Feels Like
pt: Sensação térmica

en: Feels like:
pt: Sensação térmica:

en: Few Showers
pt: Pancadas de Chuva

en: Few Snow Showers
pt: Neve Fraca

en: Field matrix
pt: Matriz do campo

en: Figlet font
pt: Fonte de figlet

en: File Count: %d file | File Count: %d files
pt[0]: Contagem de Arquivo: %d arquivo
pt[1]: Contagem de Arquivos: %d arquivo

en: File Manager
pt: Gerenciador de Arquivos

en: File Name
pt: Nome do Arquivo

en: File selection
pt: Seleção de arquivo

en: File upload
pt: Envio de arquivo

en: File uploads not supported.
pt: Envio de arquivos não é suportado.

en: Filters
pt: Filtros

en: Finland
pt: Finlândia

en: First Half
pt: Primeira Metade

en: First Quarter
pt: Primeiro Quarto

en: Fix ratio
pt: Taxa fixa

en: Flip
pt: Girar

en: Fog
pt: Névoa

en: Fog Early
pt: Névoa matinal

en: Fog Late
pt: Nevoa vespertina

en: Foggy
pt: Nublado

en: Folder "%s" does not exist
pt: Pasta "%s" não existe

en: Folder %s does not exist!
pt: Pasta %s não existe!

en: Folder %s has type "%s" not "event"!
pt: Pasta %s tem o tipo "%s" não "evento"!

en: Font
pt: Fonte

en: Food
pt: Comida

en: Forecast (TAF)
pt: Previsão (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
pt: Dias Previstos (Note que a previsão retornada exibe ambos dia e noite; um número muito alto aqui pode resultar em um bloco extenso)

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu a senha?

en: Forms
pt: Formulários

en: Fortune
pt: Sorte

en: Fortune type
pt: Tipo de Sorte

en: Fortunes
pt: Sortes

en: Fortunes 2
pt: Sortes 2

en: Forums
pt: Fóruns

en: Forwards
pt: Redirecionamentos

en: Found %s results when expecting only one!
pt: Encontrados %s resultados quando o esperado era só um!

en: Fr
pt: Sex

en: France
pt: França

en: France, Metropolitan
pt: França Metropolitana

en: Freezing Drizzle
pt: Chuvisco gelado

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt: Territórios Franceses do Sul

en: From
pt: De

en: From the
pt: Do(a)

en: Full Description
pt: Descrição Completa

en: Full Moon
pt: Lua Cheia

en: Full Name
pt: Nome Completo

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Generate %s Configuration
pt: Gerar a Configuração de %s

en: Generated Code
pt: Código Gerado

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Germany
pt: Alemanha

en: Ghana
pt: Gana

en: Given Name
pt: Primeiro Nome

en: Global Options
pt: Opções globais

en: Go
pt: Ir

en: Google Search
pt: Pesquisar no Google

en: Google search is not enabled.
pt: Pesquisa no Google não habilitada.

en: Grayscale
pt: Escala de Cinzas

en: Greece
pt: Grécia

en: Greek (ISO-8859-7)
pt: Grego (ISO-8859-7)

en: Green
pt: Verde

en: Greenland
pt: Groelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Grey
pt: Cinza

en: Group Administration
pt: Administração de Grupos

en: Group names must be non-empty
pt: Nomes de grupos não devem estar em branco

en: Group was not created: %s.
pt: Grupo não foi criado: %s.

en: Group_ldap: Unable to add group "%s". This is what the server said:
pt: Group_ldap: Impossível adicionar grupo "%s". Resposta do servidor:

en: Group_ldap: Unable to delete group "%s". This is what the server said: %s
pt: Group_ldap: Impossível excluir grupo "%s". Resposta do servidor: %s

en: Group_ldap: Unable to update group "%s". This is what the server said: %s
pt: Group_ldap: Impossível atualizar grupo "%s". Resposta do servidor: %s

en: Groups
pt: Grupos

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guatemala
pt: Guatelama

en: Guest Permissions
pt: Pesmissões de Convidado

en: Guestbook
pt: Livro de Visitas

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: HTML Version of Message
pt: Versão HTML da Mensagem

en: HTTP Authentication not found.
pt: Autenticação HTTP não encontrada.

en: Hash-Algorithm
pt: Algorítimo Hash

en: Haze
pt: Neblina

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Headers
pt: Cabeçalhos

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Heard and McDonald Islands
pt: Ilhas Heard e Ilhas McDonald

en: Heavy Rain
pt: Chuva pesada

en: Heavy T-Storm
pt: Trovoada pesada

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
pt: Hebreu (ISO-8859-8-I)

en: Height
pt: Altura

en: Help
pt: Ajuda

en: Help _Topics
pt: _Tópicos de Ajuda

en: Helpers
pt: Assistentes

en: Hemisphere
pt: Hemisfério

en: Here is the beginning of the file:
pt: Aqui está o início do arquivo:

en: Hi-Contrast
pt: Alto-contraste

en: Hide Results
pt: Esconder resultados

en: High
pt: Alta

en: Holy See (Vatican City State)
pt: Santa Sé (Cidade-Estado do Vaticano)

en: Home Address
pt: Endereço Residencial

en: Home Directory
pt: Diretório principal

en: Home Phone
pt: Fone Residencial

en: Horde Website
pt: Site do Horde

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
pt: Horde/Kolab: Nenhum objeto do tipo %s foi encontrado na mensagem %s

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
pt: Horde/Kolab: Impossível obter a identificação MIME para a parte do tipo %s

en: Horde_Kolab_Server_ldap needs a base_dn parameter!
pt: Horde_Kolab_Server_ldap precisa de um parâmtero de base_dn!

en: Horde_Kolab_Server_ldap needs a server parameter!
pt: Horde_Kolab_Server_ldap precisa de um parâmetro de servidor!

en: Host
pt: Servidor_Hospedeiro

en: How many fields (columns) are there?
pt: Quantos campos (colunas) existem?

en: How many seconds before we check for new articles?
pt: Quantos segundos antes de buscar novos artigos?

en: Humidity
pt: Umidade

en: Humidity:
pt: Umidade:

en: Humorists
pt: Humoristas

en: Hungary
pt: Hungría

en: I characters
pt: caracteres I

en: IMAP error. Folder: %s. Error: %s
pt: Erro IMAP. Pasta: %s. Erro: %s

en: IMAP error. Message: %s. Error: %s
pt: Erro IMAP. Mensagem: %s. Erro: %s

en: IMAP error. Server: %s. Error: %s
pt: Erro IMAP. Servidor: %s. Erro: %s

en: IMAP mailbox creation failed: %s
pt: Falha ao criar caixa postal IMAP: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
pt: Falha ao excluir caixa postal IMAP: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
pt: Falha ao criar quota da caixa postal IMAP: %s

en: IP Address not available.
pt: Endereço IP não disponível.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
pt: Endereço IP não está no bloco permitido CIDR.

en: IP address
pt: Enderêço IP

en: IP lockdown violation.
pt: Violação do bloqueio IP.

en: Iceland
pt: Islândia

en: Icons Only
pt: Somente Ícones

en: Icons for %s
pt: Ícones para %s

en: Icons with text
pt: Ícones e texto

en: Id
pt: ID

en: Ideas
pt: Idéias

en: Identity's name:
pt: Nome da identidade:

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
pt: Se não for exibido corretamente, %s para abrí-lo em uma nova janela.

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
pt: Se você vê esta mensagem mas não a imagem, a imagem que você quer enviar não pode ser exibida pelo seu navegador.

en: Image
pt: Imagem

en: Image CAPTCHA
pt: Imagem CAPTCHA

en: Image upload
pt: Envio de Imagem

en: Import, Step %d
pt: Importar, Passo %d

en: Imported field: %s
pt: Campo importado: %s

en: Imported fields:
pt: Campos importados:

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
pt: Na lista abaixo selecione ambos, um campo importado do arquivo origem à esquerda, e o campo correspondente disponível nos seus contatos à direita. Em seguida selecione "Add pair" para marcá-los para a importação. Uma vez terminado, selecione "Next".

en: Incorrect Password
pt: Senha Incorreta

en: Incorrect action code given.
pt: Código de ação fornecido está incorreto.

en: Incorrect username and/or password.
pt: Usuário e/ou senha incorretos.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
pt: Usuário ou endereço alternativo incorretos. Tente novamente ou entre em contato com o administrador se você necessita de mais ajuda.

en: India
pt: Índia

en: Individual Users
pt: Usuários individuais

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Information
pt: Informação

en: Information no longer available.
pt: Informanão está mais disponível.

en: Inherited Members
pt: Membros herdados

en: Inline Notification
pt: Notificações em-linha

en: Insert
pt: Incluir

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
pt: Forneça um endereço de e-mail no qual você pode receber a nova senha:

en: Insert messages
pt: Inserir mensagens

en: Insert the required answer to the security question:
pt: Forneça a resposta obrigatória para a pergunta de segurança:

en: Insertion of images from Photo Galleries in text
pt: Inclusão de imagens de Photo Galleries em texto

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
pt: Crédito insuficiente para enviar para a lista de distribuição.

en: Insufficient credit.
pt: Crédito insuficiente.

en: Integer
pt: Número Inteiro

en: Integer list
pt: Lista de Inteiros

en: Internal Error: An attribute must ALWAYS match itself: %s
pt: Erro interno: Um atributo precisa SEMPRE corresponder a sí mesmo: %s

en: Internal LDAP error.  Details have been logged for the administrator.
pt: Erro interno do LDAP.  Detalhes foram gravados no log para o administrador.

en: Internal database error.  Details have been logged for the administrator.
pt: Erro interno do banco de dados. Os detalhes foram gravados em log para o administrador.

en: International Address
pt: Endereço Internacional

en: Invalid Kolab object type "%s".
pt: Tipo de objeto Kolab inválido "%s".

en: Invalid UDH. (User Data Header).
pt: CDU (Cabeçalho de Dados de Usuário) inválido.

en: Invalid VAT identification number format.
pt: Formato do número de identificação VAT é inválido.

en: Invalid ZIP data
pt: Dados de CEP inválidos

en: Invalid action %s
pt: Ação inválida %s

en: Invalid application.
pt: Aplicação inválida.

en: Invalid authentication for user %s!
pt: Autenticação inválida para o usuário %s!

en: Invalid basedn configured
pt: basedn inválida configurada

en: Invalid batch ID.
pt: Grupos de ID inválidos.

en: Invalid character in e-mail address: %s.
pt: Caracter inválido no endereço de e-mail: %s.

en: Invalid data submitted.
pt: Dados enviados são inválidos.

en: Invalid destination address.
pt: Endereço de destino é inválido.

en: Invalid file format
pt: Formato do arquivo é inválido

en: Invalid group ID passed (bad DN syntax)
pt: Passado ID de grupo inválido (sintaxe DN inválida)

en: Invalid hash.
pt: Hash inválido.

en: Invalid license key.
pt: Chave de licença inválida.

en: Invalid location provided.
pt: Localidade fornecida inválida.

en: Invalid msg_type.
pt: Tipo da mensagem é inválido.

en: Invalid or missing api_id.
pt: Api_id é inválido ou está faltando.

en: Invalid or missing parameters.
pt: Parâmetros inválidos ou faltando.

en: Invalid parent permission.
pt: Permissões do pai são inválidas.

en: Invalid partner id.
pt: ID de cliente inválido.

en: Invalid product code.
pt: Código de produto inválido.

en: Invalid protocol.
pt: Protocolo inválido.

en: Invalid recipient: "%s"
pt: Destinatário inválido: "%s"

en: Invalid response from server.
pt: Resposta inesperada do servidor.

en: Invalid source address.
pt: Fonte do endereço inválida.

en: Invalid unicode data.
pt: Dados unicode inválidos.

en: Inventory
pt: Inventário

en: Invert selection
pt: Inverter a seleção

en: Iran, Islamic Republic of
pt: Irã, República Islâmica do

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Isle of Man
pt: Ilha do Homem

en: Isolated T-Storms
pt: Trovoadas Isoladas

en: Issuer
pt: Emissor

en: Italy
pt: Itália

en: January
pt: Janeiro

en: Japan
pt: Japão

en: Japanese (ISO-2022-JP)
pt: Japonês (ISO-2022-JP)

en: Jordan
pt: Jordânia

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Keep original?
pt: Manter o original?

en: Kenya
pt: Quênia

en: Kerberos server rejected authentication.
pt: Servidor kerberos rejeitou a autenticação.

en: Kernel Newbies
pt: Novatos de Kernel

en: Key Creation
pt: Criação de Chave

en: Key Fingerprint
pt: Impressão Digital da Chave

en: Key ID
pt: Chave ID

en: Key Length
pt: Tamanho da Chave

en: Key Type
pt: Tipo da Chave

en: Key Usage
pt: Uso da Chave

en: Key already exists on the public keyserver.
pt: Chave já existe no servidor de chaves públicas.

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Kids
pt: Crianças

en: Kolab cache: Object uid %s does not exist in the cache!
pt: Kolab cache: Objeto uid %s não existe no cache!

en: Korea, Democratic People's Republic of
pt: Coréia, República Popular Democrática da

en: Korea, Republic of
pt: Coréia, República da

en: Korean (EUC-KR)
pt: Coreano (EUC-KR)

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: LDAP Error: Empty result for: %s.
pt: Erro LDAP: Resultado vazio para: %s.

en: LDAP Error: Failed to search using filter %s. Error was: %s
pt: Erro LDAP: Falhou ao procurar usando o filtro %s. O erro foi: %s

en: LDAP Error: No such dn: %s: %s
pt: Erro LDAP: Não há o dn: %s: %s

en: LDAP Error: No such object: %s: %s
pt: Erro LDAP: Nenhum objeto: %s: %s

en: Language
pt: Idioma

en: Lao People's Democratic Republic
pt: Lao República Democrática Popular

en: Large
pt: Grande

en: Last Half
pt: Última Metade

en: Last Password Change
pt: Última troca de Senha

en: Last Quarter
pt: Último Quarto

en: Last Updated:
pt: Última Atualização:

en: Last login: %s
pt: Última conexão: %s

en: Last login: %s from %s
pt: Última conexão: %s a partir de %s

en: Last login: Never
pt: Última conexão: Nunca

en: Latvia
pt: Letônia

en: Lavender
pt: Alfazema

en: Law
pt: Lei

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left header
pt: Cabeçalho esquerdo

en: Left values
pt: Valores da esquerda

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
pt: Líbia Árabe Jamahiriya

en: Light Blue
pt: Azul claro

en: Light Drizzle
pt: Chuva Fraca

en: Light Rain
pt: Chuva Fraca

en: Light Rain Early
pt: Chuva Fraca Matutina

en: Light Rain Late
pt: Chuva Fraca Vespertina

en: Light Rain Shower
pt: Leves Pancadas de Chuva

en: Light Rain with Thunder
pt: Chuvas Fracas com Trovões

en: Light Snow
pt: Neve Fraca

en: Light Snow Early
pt: Neve Fraca Matutina

en: Light Snow Late
pt: Neve Fraca Vespertina

en: Light Snow Shower
pt: Breve Nevasca

en: Limerick
pt: Poêmas

en: Link access key
pt: Tecla de Atalho para link

en: Link style
pt: Estilo de link

en: Link target
pt: Destino do Link

en: Link text
pt: Texto de link

en: Link the email address to the compose page when displaying?
pt: Linkar o endereço de e-mail da página de composição ao apresentar?

en: Link title attribute
pt: Atributo de título do Link

en: Linux Cookie
pt: Cookie do Linux

en: List
pt: Lista

en: List - user can see the folder
pt: Listar - usuário pode ver a pasta

en: List Databases
pt: Listar Bancos de Dados

en: List Tables
pt: Listar Tabelas

en: Listing alarms failed: %s
pt: Falhou listando os alarmes: %s

en: Listing sessions failed: %s
pt: Falhou listando as sessões: %s

en: Listing users is disabled.
pt: Listagem de usuários está desabilitada.

en: Literature
pt: Literatura

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Local time:
pt: Hora local:

en: Locale and Time
pt: Localidade e Hora

en: Location
pt: Localidade

en: Log in
pt: Conectar

en: Log out
pt: Sair

en: Login
pt: Conectar

en: Login Tasks
pt: Tarefas de Conexão

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
pt: A conexão falhou porque seu usuário ou senha estava incorreta.

en: Login failed.
pt: Falha de Conexão.

en: Long text
pt: Texto longo

en: Love
pt: Amor

en: Low
pt: Baixa

en: Loyola Blue
pt: Azul Loyola

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
pt: O anexo MS-TNEF não contém dados.

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
pt: Macedonia, Antiga República Iugoslávia da

en: Magic
pt: Mágico

en: Mail
pt: Correio

en: Mail Admin
pt: Administrador do Correio

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
pt: Gerencia a lista de categorias e as cores associadas a elas.

en: March
pt: Março

en: Mark (Other)
pt: Marcar (outro)

en: Mark (Seen)
pt: Marcar (visto)

en: Mark with Seen/Unseen flags
pt: Marcar com flags Lida/Não Lida

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
pt: Marcar com outros flags (ex. Importante/Respondida)

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Matching fields:
pt: Campos correspondentes:

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurício

en: Max allowed credit.
pt: Crédito máximo permitido.

en: Max message parts exceeded.
pt: Número máximo de partes da mensagem excedeu.

en: Max temp last 24 hours:
pt: Temperatura máxima nas últimas 24 horas:

en: Max temp last 6 hours:
pt: Temperatura máxima nas últimas 6 horas:

en: Maximum Number of Portal Blocks
pt: Número máximo de Portal Blocks

en: Maximum file size in bytes
pt: Tamanho máximo de arquivo em bytes

en: Maximum length
pt: Tamanho máximo

en: May
pt: Maio

en: Medicine
pt: Medicina

en: Medium
pt: médio

en: Members
pt: Membros

en: Memcache session tracking not enabled.
pt: Rastreamento de sessão Memcache não permitido.

en: Menu mode:
pt: Modo do menu:

en: Message
pt: Mensagem

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
pt: Mensagem Verificada com Sucesso mas o certificado do assinante não pôde ser verificado.

en: Message expired.
pt: Mensagem expirada.

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Metar Weather
pt: Clima Metar

en: Metar block not available.
pt: Bloco Metar não disponível.

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
pt: Bloco Metar não disponível. Detalhes foram gravados em log para o administrador.

en: MetarDB is not connected.
pt: MetarDB não está conectado.

en: Method
pt: Método

en: Method "%s" is not defined
pt: Método "%s" não está definido

en: Metric
pt: Métrica

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia, Federated States of
pt: Micronésia, Estados Federados da

en: Mime Type
pt: Tipo Mime

en: Min temp last 24 hours:
pt: Temperatura mínima nas últimas 24 horas:

en: Min temp last 6 hours:
pt: Temperatura mínima nas últimas 6 horas:

en: Minimum password age has not yet expired
pt: A validade mínima da senha ainda não foi alcançada

en: Mirror
pt: Espelho

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: Missing configuration. You must generate it before using this application.
pt: Configuração errada. Você deve gerá-la antes de utilizar esta aplicação.

en: Missing message ID.
pt: ID da mensagem faltando.

en: Missing session ID.
pt: ID da sessão faltando.

en: Mist
pt: Neblina

en: Mo
pt: Seg

en: Mobile Mail
pt: Correio Móvel

en: Mobile phone number
pt: Número do Celular

en: Moderate
pt: Moderar

en: Modified Date
pt: Data Modificada

en: Modulus
pt: Módulo

en: Moldova, Republic of
pt: Moldova, República da

en: Monaco
pt: Mônaco

en: Monday
pt: Segunda-Feira

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Month and year
pt: Mês e ano

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Moon Phases
pt: Fases da Lua

en: More fields found in line %d than the expected %d.
pt: Mais campos encontrados na linha %d que o número experado %d.

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mostly Clear
pt: Grande Parte Limpa

en: Mostly Cloudy
pt: Grande Parte Nublado

en: Mostly Cloudy and Windy
pt: Na maior parte nublado e ventando

en: Mostly Sunny
pt: Grande Parte Ensolarado

en: Move Down
pt: Mover Abaixo

en: Move Left
pt: Mover à Esquerda

en: Move Right
pt: Mover à Direita

en: Move Up
pt: Mover Acima

en: Move down
pt: Abaixo

en: Move up
pt: Acima

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Multi-level drop down lists
pt: Listas de seleção de múltiplos níveis

en: Multimap UK map
pt: Mapas Ingleses Multimap

en: Multiple selection
pt: Seleção múltipla

en: Must supply a valid lock ID.
pt: Deve fornecer um ID de travamento válido.

en: My Account
pt: Minha Conta

en: My Account Information
pt: Informações da minha conta

en: My Portal
pt: Meu Portal

en: My Portal Layout
pt: Meu Layout de Portal

en: Myanmar
pt: Birmânia

en: NO, I Do NOT Agree
pt: NÃO, Eu NÃO Concordo

en: Name
pt: Nome

en: Namibia
pt: Namíbia

en: NeXT
pt: Próximo

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Holandesas

en: Netscape Base URL
pt: URL Base do Netscape

en: Netscape CA Revocation URL
pt: URL de Revogação de CA do Netscape

en: Netscape CA policy URL
pt: URL de políticas de CA do Netscape

en: Netscape Renewal URL
pt: URL de Renovação do Netscape

en: Netscape Revocation URL
pt: URL de Revogação do Netscape

en: Netscape SSL server name
pt: Nome do servidor SSL do Netscape

en: Netscape certificate comment
pt: Comentário do certificado do Netscape

en: Netscape certificate type
pt: Tipo de certificado do Netscape

en: Network Tools
pt: Ferramentas de rede

en: Never
pt: Nunca

en: New Caledonia
pt: Nova Caledônia

en: New Category
pt: Nova Categoria

en: New Message to %s
pt: Nova mensagem para %s

en: New Moon
pt: Lua Nova

en: New Username (optional)
pt: Novo Usuário (opcional)

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New password
pt: Nova senha

en: New password will expire on %s.
pt: Nova senha expirará em %s.

en: New password:
pt: Senha nova:

en: New passwords don't match.
pt: As novas senhas não são iguais.

en: News
pt: Notícias

en: Next
pt: Próxima

en: Next 4 Phases
pt: Próximas 4 fases

en: Next options
pt: Próximas opções

en: Next>
pt: Próxima>

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Night
pt: Noite

en: No
pt: Não

en: No API found.
pt: Nenhuma API encontrada.

en: No Sound
pt: Sem som

en: No available configuration data to show differences for.
pt: Nenhum dado de configuração disponível para exibir as diferenças.

en: No available strategy for making ISO images.
pt: Nenhuma estratégia disponível para criar imagens ISO.

en: No batch template.
pt: Nenhum modelo de batch.

en: No block exists at the requested position
pt: Nenhum bloco existe na posição solicitada

en: No change.
pt: Nenhuma alteração.

en: No children can be added to this permission.
pt: Nenhum subordinado pode ser adicionado a esta permissão.

en: No configuration information specified for %s.
pt: Nenhuma informação de configuração especificada para %s.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
pt: Nenhuma informação de configuração especificada para FTP VFS.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
pt: Nenhuma informação de configuração especificada para SQL VFS.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
pt: Nenhuma informação de configuração especificada para SQL-File VFS.

en: No configuration information specified for SSH2 VFS.
pt: Nenhuma informação de configuração especificada para SSH2 VFS.

en: No credit left.
pt: Nenhum crédito restante.

en: No destination supplied.
pt: Nenhum destino fornecido.

en: No file uploaded
pt: Nenhum arquivo enviado

en: No icons found.
pt: Nenhum ícone encontrado.

en: No location is set.
pt: Nenhuma localidade configurada.

en: No location provided.
pt: Nenhuma localidade fornecida.

en: No lock driver configured!
pt: Nenhum driver de travamento foi configurado!

en: No message corresponds to object %s
pt: Nenhuma mensagem corresponde ao objeto %s

en: No message supplied.
pt: Nenhuma mensagem fornecida.

en: No name specified.
pt: Nenhum nome especificado.

en: No number specified.
pt: Nenhum número especificado.

en: No offensive fortunes
pt: Sem sortes ofensivas

en: No or unreadable content in Kolab XML object
pt: Nenhum ou ilegível conteúdo em objeto Kolab XML

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
pt: Nenhum path para o binário do OpenSSL foi fornecido. O binário do OpenSSL é necessário para manipular os dados PKCS 12.

en: No pending signups.
pt: Nenhum registro pendente.

en: No preference "%s" found in scope "%s".
pt: Preferência "%s" não encontrada no escopo "%s".

en: No quota set.
pt: Quota não definida.

en: No recurrence
pt: Sem recorrência

en: No separator specified.
pt: Nenhum separador foi especificado.

en: No stable version exists yet.
pt: Versão estável ainda não existe.

en: No such account %s!
pt: Não existe a conta %s!

en: No such backend "%s" found.
pt: Não foi encontrado o backend "%s".

en: No such file
pt: Sem tal arquivo

en: No such folder %s
pt: Não existe a pasta %s

en: No summary available
pt: Não há resumo disponível

en: No temporary directory available for cache.
pt: Nenhum diretório temporário disponível para o cache.

en: No username and/or password sent.
pt: Nenhum usuário e/ou senha fornecidos.

en: No username specified.
pt: Nenhum nome de usuário especificado.

en: No valid XML data returned
pt: Nenhum dado XML válido retornado

en: No values
pt: Sem valores

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
pt: Nenhum versão encontrada na configuração original. Gere novamente a configuração.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
pt: Nenhuma versão encontrada na sua configuração. Gere novamente a configuração.

en: None
pt: Nenhuma

en: Nordic (ISO-8859-10)
pt: Nórdico (ISO-8859-10)

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: Northern Hemisphere
pt: Hemisfério Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Mariana do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Not After
pt: Não Após

en: Not Before
pt: Não Antes

en: Not a directory
pt: Não é um diretório

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Not implemented!
pt: Não implementado!

en: Not implemented.
pt: Não Implementado.

en: Not supported.
pt: Não suportado.

en: Notes
pt: Anotações

en: Nothing to browse, go back.
pt: Nada para exibir, volte.

en: November
pt: Novembro

en: Number
pt: Número

en: Number of articles to display
pt: Quantidade de artigos a mostrar

en: Number of characters
pt: Número de caracteres

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Number of rows
pt: Número de linhas

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
pt: Número não especificado para atualização na lista de distribuição.

en: O characters
pt: caracteres O

en: Object
pt: Objeto

en: Object Creator
pt: Criador do Objeto

en: Object not found.
pt: Objeto não encontrado.

en: Object type %s not allowed for folder type %s!
pt: Tipo de objeto %s não permitido para pasta tipo %s!

en: October
pt: Outubro

en: Offense filter
pt: Filtrar ofensivos

en: Office
pt: Escritório

en: Old and new passwords must be different.
pt: Senhas antiga e nova devem ser diferentes.

en: Old object %s does not exist.
pt: Objeto %s anterior não existe.

en: Old object %s does not map to a uid.
pt: Objeto %s anterior não aponta para uma uid.

en: Old password
pt: Senha antiga

en: Old password is not correct.
pt: Senha antiga não está correta.

en: Old password:
pt: Senha antiga:

en: Oman
pt: Omã

en: Onclick event
pt: Evento OnClick

en: Only IMAP servers support shared folders.
pt: Somente servidores IMAP suportam pastas compartilhadas.

en: Only offensive fortunes
pt: Somente sortes ofensivas

en: Only one email address allowed.
pt: Somente um endereço de e-mail permitido.

en: Only one email address is allowed.
pt: Somente um endereço de e-mail é permitido.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
pt: Somente o proprietário ou o administrador do sistema podem alterar as permissões de propriedade ou proprietário de um compartilhamento

en: Open in a new window
pt: Abrir em uma nova janela

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
pt: Erro do OpenSSL: Não pude extrair dados da parte assinada S/MIME.

en: Operating System
pt: Sistema Operacional

en: Options
pt: Opções

en: Options for %s
pt: Opções de %s

en: Or enter a user name:
pt: Ou digite um nome de usuário:

en: Organisation
pt: Organização

en: Organisational Unit
pt: Unidade Organizacional

en: Organizing
pt: Organizando

en: Other
pt: Outro

en: Other Information
pt: Outras Informações

en: Other characters
pt: Outros caracteres

en: Owner
pt: Proprietário

en: Owner of folder %s cannot be determined.
pt: Proprietário da pasta %s não pode ser determinado.

en: Owner:
pt: Proprietário:

en: PAM authentication is not available.
pt: Autenticação PAM não está disponível.

en: PGP Digital Signature
pt: Assinatura Digital PGP

en: PGP Encrypted Data
pt: Dados Criptografados com PGP

en: PGP Key
pt: Chave PGP

en: PGP Public Key
pt: Chave Pública PGP

en: PGP Signed/Encrypted Data
pt: Dados Assinados/Criptografados com PGP

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: PHP Shell
pt: Linha de Comando PHP

en: PHP does not support imap_myrights.
pt: O PHP não suporta imap_myrights.

en: PM Clouds
pt: Nuvens vespertinas

en: PM Drizzle
pt: Garoa PM

en: PM Fog
pt: Névoa vespertina

en: PM Light Rain
pt: Chuva Fraca Vespertina

en: PM Light Snow
pt: Neve Fraca vespertina

en: PM Rain
pt: Chuva vespertina

en: PM Showers
pt: Chuvas Vespertinas

en: PM Snow
pt: Neve Vespertina

en: PM Snow Showers
pt: Nevasca Vespertina

en: PM Sun
pt: Sol Vespertino

en: PM T-Showers
pt: PM Pancadas T

en: PM T-Storms
pt: Trovoadas Vespertinas

en: POSIX extension is missing
pt: Extensão POSIX inválida

en: P_HP Shell
pt: Linha de Comand P_HP

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Palestinian Territory, Occupied
pt: Palestino, Território Ocupado

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Pápua Nova Guiné

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Parcel Address
pt: Endereço do Lote

en: Partly Cloudy
pt: Parcialmente Nublado

en: Passwd is not properly configured.
pt: O módulo de senha não está configurado corretamente.

en: Password
pt: Senha

en: Password changed on %s.
pt: Senha modificada em %s.

en: Password changed successfully.
pt: Senha alterada com sucesso.

en: Password incorrect
pt: Senha incorreta

en: Password module can't find the supplied bin.
pt: O módulo de senha não está configurado corretamente

en: Password module is missing required parameters.
pt: Parâmetros inválidos ou faltando.

en: Password module is missing target parameter.
pt: Parâmetros inválidos ou faltando.

en: Password module is not properly configured
pt: O módulo de senha não está configurado corretamente

en: Password module is not properly configured.
pt: O módulo de senha não está configurado corretamente

en: Password required for RADIUS authentication.
pt: Senha obrigatória para a autenticação RADIUS.

en: Password with confirmation
pt: Senha com confirmação

en: Password:
pt: Senha:

en: Password:
pt: Senha:

en: Passwords must match.
pt: Senhas devem ser iguais.

en: Paste
pt: Colar

en: Path to the GnuPG binary
pt: Caminho para o binário GnuPG

en: Pending Signups:
pt: Registros Pendentes:

en: People
pt: Pessoas

en: Perform Maintenance Operations
pt: Executar Operações de Manutenção

en: Perform maintenance operations on login?
pt: Executar operações de manutenção ao conectar?

en: Permission
pt: Permissão

en: Permission "%s" not deleted.
pt: Permissões "%s" não excluídas.

en: Permission Denied
pt: Permissão Negada

en: Permissions
pt: Permissões

en: Permissions Administration
pt: Administração de Permissões

en: Personal Information
pt: Informações Pessoais

en: Pets
pt: Animais de Estimação

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone number
pt: Número do Telefone

en: Photo
pt: Foto

en: Photos
pt: Fotos

en: Pitcairn Island
pt: Ilha Pitcairn

en: Plaintext Version of Message
pt: Versão da Mensagem em Texto Puro

en: Platitudes
pt: Cliché

en: Play a sound?
pt: Tocar um som?

en: Please authenticate!
pt: Por favor autentique!

en: Please choose a sound.
pt: Por favor selecione um som.

en: Please enter a month and a year.
pt: Por favor forneça um mês e um ano.

en: Please enter a name for the new category:
pt: Por favor forneça um nome para a nova categoria:

en: Please enter a valid IP address.
pt: Por favor forneça um endereço IP válido.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
pt: Por favor forneça uma data válida, verifique o número de dias no mês.

en: Please enter a valid time.
pt: Por favor forneça uma hora válida.

en: Please provide a new password
pt: Por favor forneça sua nova senha.

en: Please provide a summary of the problem.
pt: Por favor forneça um resumo do problema.

en: Please provide your current password
pt: Por favor forneça sua senha atual.

en: Please provide your username and password
pt: Por favor forneça seu usuário e senha

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
pt: Por favor leia o texto a seguir. Você DEVE concordar com os termos de uso do sistema.

en: Please type the new category name:
pt: Por favor digite o nome da nova categoria:

en: Please verify your new password
pt: Você deve confirmar sua senha nova

en: Poland
pt: Polônia

en: Politics
pt: Política

en: Polls
pt: Enquete

en: Popup Notification
pt: Notificação de popup

en: Port
pt: porta

en: Post
pt: postar

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
pt: Envie para esta pasta (não é obrigado pelo IMAP)

en: Postal Address
pt: Endereço Postal

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
pt[0]: Precipitação para a última %d hora:
pt[1]: Precipitação para a últimas %d horas:

en: Precipitation<br />chance
pt: Precipitação<br />probabilidade

en: Preference storage directory is not available.
pt: Diretório de armazenamento preferencial não disponível.

en: Preferences
pt: Preferências

en: Preferences "%s" deleted in scope "%s".
pt: Preferências "%s" apagadas no escopo "%s".

en: Preferred Address
pt: Endereço Preferido

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
pt: Prefs_ldap: Extensão LDAP obrigatória não encontrada.

en: Pressure
pt: Pressão

en: Pressure at sea level:
pt: Pressão em nível do mar:

en: Pressure:
pt: Pressão:

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Previous options
pt: Opções anteriores

en: Private Key
pt: Chave Privada

en: Problem
pt: Problema

en: Problem Description
pt: Descrição do Problema

en: Prompt text
pt: Texto breve

en: Protect address from spammers?
pt: Proteger endereço de spammers?

en: Public Key
pt: Chave Pública

en: Public Key Algorithm
pt: Algorítimo da Chave Pública

en: Public Key Info
pt: Informação de Chave Pública

en: Public/Private keypair not generated successfully.
pt: Par de chaves Pública/Privada não foram gerados com sucesso.

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Purge
pt: Excluir

en: Purge messages
pt: Excluir mensagens

en: Purple Horde
pt: Roxo Horde

en: Query
pt: Consultar

en: RSA Public Key (%d bit)
pt: Chave Pública RSA (%d bit)

en: Radio selection
pt: Botões de seleção

en: Rain
pt: Chuva

en: Rain Early
pt: Chuva Matutina

en: Rain Late
pt: Chuva Vespertina

en: Rain Shower
pt: Pancadas de Chuva

en: Rain and Snow
pt: Chuva e Neve

en: Rain to Snow
pt: Chuva para Neve

en: Random Fortune
pt: Sorte Aleatória

en: Ratio
pt: Relação

en: Read
pt: Ler

en: Read messages
pt: Ler mensagens

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
pt: Excluir realmente "%s"? Esta operação não pode ser desfeita.

en: Really delete this block?
pt: Excluir realmente este bloco?

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
pt: Remover realmente os dados do usuário "%s"? Esta operação não pode ser desfeita.

en: Realm:
pt: Âmbito:

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
pt: Atualizar Menu de Elementos Dinâmicos:

en: Refresh Portal View:
pt: Atualizar Exibição do Portal:

en: Refresh rate:
pt: Taxa de atualização:

en: Relationship browser
pt: Navegador de Relacionamento

en: Remarks
pt: Observações

en: Remote Host:
pt: Servidor remoto:

en: Remote Servers
pt: Servidores Remotos

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
pt: URL Remota (http://www.example.com/horde):

en: Remove
pt: Remover

en: Remove pair
pt: Remover par

en: Remove saved script from server's temporary directory.
pt: Remover script gravado no diretório temporário do servidor.

en: Remove user
pt: Remover usuário

en: Remove user: %s
pt: Remover usuário: %s

en: Reply-To
pt: Responder para

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
pt: Solicitação não pôde ser respondida. Código de erro retornado:

en: Requested service could not be found.
pt: O serviço solicitado não foi encontrado.

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
pt: "%s" obrigatório não foi especificado na configuração %s.

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
pt: "%s" obrigatório não foi especificado na configuração VFS.

en: Required "%s" not specified in configuration.
pt: "%s" obrigatório não foi especificado na configuração.

en: Required 'drivers' is misconfigured in Composite configuration.
pt: Parâmetro 'drivers' não foi configurado corretamente.

en: Required 'phptype' not specified in Passwd SQL configuration.
pt: Parâmetro 'phptype' não foi especificado na configuração SQL do módulo passwd.

en: Required 'phptype' not specified in SQL configuration.
pt: Parâmetro 'phptype' não foi especificado na configuração SQL.

en: Required Field
pt: Campo Obrigatório

en: Required secret is invalid - potentially malicious request.
pt: Senha requerida é inválida - requisição potencialmente maliciosa.

en: Reset
pt: Limpar

en: Reset Password
pt: Gerar Nova Senha

en: Reset Your Password
pt: Gerar Nova Senha

en: Restore Last Query
pt: Restaurar última pesquisa

en: Results
pt: Resultados

en: Results for %s
pt: Resultados para %s

en: Retrieving DN failed. Error was: %s
pt: Retorno de DN falhou. Erro foi: %s

en: Retrieving attributes failed. Error was: %s
pt: Retorno de atributos falhou. Erro foi: %s

en: Return to Options
pt: Retornar às Opções

en: Returned error message:
pt: Mensagem de erro retornada:

en: Retype new password
pt: Digite a nova senha novamente

en: Reunion
pt: Reunião

en: Reunion Island
pt: Ilha Reunion

en: Revert Configuration
pt: Reverter Configuração

en: Revocation key not generated successfully.
pt: Chave de revogação não foi gerada com sucesso.

en: Rich Text Editor Options
pt: Opções do Editor Rich Text

en: Riddles
pt: Charadas

en: Right click context menu
pt: Menu de contexto do botão direito

en: Right header
pt: Cabeçalho direito

en: Right values
pt: Valores da direita

en: Role
pt: Função

en: Romania
pt: Romênia

en: Rotate 180
pt: Girar 180 graus

en: Rotate Left
pt: Girar para a Esquerda

en: Rotate Right
pt: Girar para a Direita

en: Run
pt: Executar

en: Russian Federation
pt: Federação Russa

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: S/MIME Cryptographic Signature
pt: Assinatura Criptográfica S/MIME

en: S/MIME Encrypted Message
pt: Mensagem Criptografada com S/MIME

en: S/MIME Key
pt: Chave S/MIME

en: SASL authentication is not available.
pt: Autenticação SASL não está disponível.

en: SMPP Gateway
pt: Gateway SMPP

en: SQL Shell
pt: Linha de comando SQL

en: SQL statement for value lookups
pt: Comando SQL para procura de valores

en: SUCCESS
pt: SUCESSO

en: S_QL Shell
pt: Linha de comando S_QL

en: Sa
pt: Sab

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Luzia

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncip

en: Satellite Provider
pt: Provedor de Satélite

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Save
pt: Gravar

en: Save "%s"
pt: Gravar "%s"

en: Save Options
pt: Gravar Opções

en: Save and Finish
pt: Gravar e Finalizar

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
pt: Gravar configuração gerada como um script PHP para o diretório temporário do seu servidor.

en: Saved %s configuration.
pt: Configuração %s gravada.

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
pt: Script de atualização de configuração gravado em: "%s".

en: Scattered Showers
pt: Pancadas dispersas

en: Scattered T-Storms
pt: Trovoadas dispersas

en: Science
pt: Ciência

en: Sea_rch
pt: _Pesquisar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search Engines
pt: Engines de Pesquisa

en: Search failed. Error was: %s
pt: A pesquisa falhou. Erro foi: %s

en: Search:
pt: Pesquisar:

en: Select Files
pt: Selecione os Arquivos

en: Select a date
pt: Selecione uma data

en: Select a group to add:
pt: Selecione um grupo para adicionar:

en: Select a new owner:
pt: Selecione um novo proprietário:

en: Select a server
pt: Selecione um servidor

en: Select a user to add:
pt: Selecione um usuário a adicionar:

en: Select all
pt: Selecionar todas

en: Select all date components.
pt: Selecione todos os componentes de data.

en: Select an image
pt: Selecione uma imagem

en: Select an object
pt: Selecione um objeto

en: Select editor plugins
pt: Selecione plug-ins de edição

en: Select none
pt: Anular seleção

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
pt: Selecione os caracteres que você precisa na caixa abaixo. Você pode então copiá-los e colá-los na área de texto.

en: Select the date and time format:
pt: Selecione o formato de date e hora:

en: Select the date delimiter:
pt: Selecione um delimitador de data:

en: Select the date format:
pt: Selecione o formato de data:

en: Select the day and time order:
pt: Selecione a ordem de hora e hora:

en: Select the identity you want to change:
pt: Selecione a identidade que você quer alterar:

en: Select the time delimiter:
pt: Selecione um delimitador de hora:

en: Select the time format:
pt: Selecione o formato de hora:

en: Select your color scheme.
pt: Selecione seu esquema de cores.

en: Select your preferred language:
pt: Selecione seu idioma preferido:

en: Self-destructing...
pt: Auto-destruindo...

en: Send Problem Report
pt: Enviar Relatório de Problema

en: Send SMS
pt: Enviar SMS

en: Sending failed: %s
pt: Envio falhou: %s

en: September
pt: Setembro

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Serbia and Montenegro
pt: Servia e Montenegro

en: Serial Number
pt: Número de Série

en: Server Time
pt: Horário do Servidor

en: Server data wrong or not available.
pt: Dados do servidor inválidos ou não disponíveis

en: Session Admin
pt: Administração de seção

en: Session ID expired.
pt: ID da Sessão expirou.

en: Session Timestamp:
pt: Carimbo de tempo da seção:

en: Sessions
pt: Sessões

en: Set
pt: Pronto

en: Set authentication credentials like user names and passwords for external servers.
pt: Defina credenciais de autenticação como usuários e senhas para servidores externos.

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
pt: Configura as opções para permitir você gerar uma nova senha se você esquecê-la.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
pt: Configura os servidores remotos que você quer acessar a partir do portal.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
pt: Configura seu idioma preferido, fuso horário e opções de data.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
pt: Configura sua aplicação inicial, esquema de cores, atualização de páginas e outras opções de exibição.

en: Setup
pt: Configuração

en: Setup upgrade scripts available
pt: Scripts de atualização de configuração disponíveis

en: Several locations possible with the parameter:
pt: Diversas localidades possíveis com o parâmetro:

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Share "%s" does not exist.
pt: O compartilhamento "%s" não existe.

en: Share ID %d does not exist.
pt: ID de compartilhamento %d não existe.

en: Share names are not supported in this driver
pt: Nomes de compartilhamento não são suportados neste servidor

en: Shibboleth authentication not available.
pt: Autenticação Shibboleth não disponível.

en: Shopping
pt: Compras

en: Short Summary
pt: Resumo

en: Should access keys be defined for most links?
pt: Teclas de atalho deverão ser definidas para a maioria dos links?

en: Show
pt: Exibir

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
pt: Exibir as diferenças entre a configuração atual e a nova gerada.

en: Show extra detail?
pt: Mostrar detalhes extras?

en: Show icon?
pt: Mostrar ícone?

en: Show last login time when logging in?
pt: Exibir data e hora da última conexão ao se conectar?

en: Show option to keep original?
pt: Exibir a opção de manter o original?

en: Show picker?
pt: Exibir seletor?

en: Show seconds?
pt: Exibir segundos?

en: Show the %s Menu on the left?
pt: Exibir o Menu %s à esquerda?

en: Show upload?
pt: Exibir upload?

en: Showers
pt: Chuvas

en: Showers Early
pt: Chuvas matinais

en: Showers Late
pt: Chuvas Vespertinas

en: Showers in the Vicinity
pt: Chuvas nas redondezas

en: Shrink
pt: Reduzir

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
pt: Primeiramente reduza ou tire do caminho o(s) bloco(s) adjacente(s)

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Sign up
pt: Registrar

en: Signature
pt: Assinatura

en: Signature Algorithm
pt: Algorítimo da Assinatura

en: Singapore
pt: Cingapura

en: Size
pt: Tamanho

en: Skip Maintenance
pt: Ignorar Manutenção

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovenia

en: Small
pt: pequeno

en: Snooze...
pt: Tocar...

en: Snow
pt: Neve

en: Snow Early
pt: Neve Matutina

en: Snow Late
pt: Neve Vespertina

en: Snow Shower
pt: Nevasca

en: Snow Showers
pt: Nevascas

en: Snow Showers Early
pt: Nevascas matinais

en: Snow Showers Late
pt: Nevascas Vespertinas

en: Snow depth:
pt: Profundidade da Neve:

en: Snow equivalent in water:
pt: Equivalente de neve em água:

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: Songs & Poems
pt: Canções e Poemas

en: Sort order selection
pt: Ordenar seleção

en: Sound selection
pt: Seleção de som

en: Source address
pt: Endereço de origem

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South European (ISO-8859-3)
pt: Sul Europeu (ISO-8859-3)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Sul da Georgia e Sul das Ilhas Sanduíche

en: Southern Hemisphere
pt: Hemisfério Sul

en: Soviet Union
pt: União Soviética

en: Spacer
pt: Espaçador

en: Spain
pt: Espanha

en: Special Character Input
pt: Entrada de Caracteres Especiais

en: Special characters
pt: Caracteres Especiais

en: Specify either the UID or a search result!
pt: Especifique o UID ou um resultado de busca a search result!

en: Sports
pt: Esportes

en: Standard
pt: Padrão

en: Start year
pt: Ano inicial

en: Starting to regenerate the free/busy cache...
pt: Iniciando regeneração do cache livre/ocupado...

en: State or Province
pt: Estado ou Província

en: Status
pt: Situação

en: Storage format
pt: Formato do armazenamento

en: Street Address
pt: Nome da Rua

en: String list
pt: Lista de cadeias de caracteres

en: String list returning an array
pt: Lista de string retornando um arranjo

en: Su
pt: Dom

en: Subdirectory "%s" not found.
pt: Subdiretório "%s" não encontrado.

en: Subject
pt: Assunto

en: Submit
pt: Enviar

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
pt: Enviada a solicitação para adicionar "%s" ao sistema. Você não pode conectar-se até que sua solicitação seja aprovada.

en: Subpath of folder %s cannot be determined.
pt: Subcaminho da pasta %s não pode ser determinado.

en: Success
pt: Sucesso

en: Successfully added "%s" to the system.
pt: "%s" adicionado com sucesso ao sistema.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
pt: Os dados do usuário "%s" foram removidos do sistema com sucesso.

en: Successfully deleted "%s".
pt: "%s" excluido com sucesso.

en: Successfully regenerated all calendar caches!
pt: Todos os caches de calendário foram regenerados com sucesso!

en: Successfully regenerated calendar "%s"!
pt: Calendário "%s" regenerado com sucesso!

en: Successfully removed "%s" from the system.
pt: "%s" excluído do sistema com sucesso.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
pt: Configuração revertida com sucesso. Atualize para ver as alterações.

en: Successfully saved backup configuration.
pt: Backup da configuração gravada com sucesso.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
pt: O backup do arquivo de configuração %s foi gravado com sucesso.

en: Successfully updated "%s"
pt: "%s" atualizado com sucesso

en: Successfully wrote %s
pt: %s gravado com sucesso

en: Sudan
pt: Sudão

en: Sun Rise
pt: Amanhecer

en: Sun Set
pt: Pôr-do-Sol

en: Sunday
pt: Domingo

en: Sunny
pt: Ensolarado

en: Sunrise
pt: Amanhecer

en: Sunrise/Sunset
pt: Amanhecer/Pôr-do-Sol

en: Sunrise:
pt: Amanhecer:

en: Sunset
pt: Pôr-do-Sol

en: Sunset:
pt: Pôr-do-Sol:

en: Surname
pt: Sobrenome

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
pt: Ilhas Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syndicated Feed
pt: Subscrição de notícias

en: Syrian Arab Republic
pt: República Árabe da Síria

en: T-Showers
pt: Pancadas T

en: T-Showers Early
pt: Pancadas T Matutinas

en: T-Showers Late
pt: Pancadas T Vespertinas

en: T-Storm
pt: Trovoada

en: T-Storm and Windy
pt: Trovoada e vento

en: T-Storms
pt: Trovoadas

en: T-Storms Early
pt: Trovoadas matinais

en: T-Storms Late
pt: Trovoadas vespertinas

en: TSV file
pt: Arquivo TSV

en: Table Set
pt: Tabela

en: Table operations menu bar
pt: Barra de menu para operações de tabela

en: Tag Cloud
pt: Dia Nublado

en: Taiwan, Province of China
pt: Taiwan, Província da China

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tango Blue
pt: Azul Tango

en: Tanzania, United Republic of
pt: Tanzânia, República da

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Teal
pt: Pato

en: Telephone Number
pt: Número de Telefone

en: Temp for last hour:
pt: Temperatura para a última hora:

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Temperature:
pt: Temperatura:

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
pt: Temperatura<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s

en: Template "%s" not found.
pt: Modelo "%s" não encontrado.

en: Tentative:
pt: Provisorio:

en: Text
pt: Texto

en: Text Area
pt: Área de texto

en: Text Only
pt: Somente Texto

en: Th
pt: Qui

en: Thai (TIS-620)
pt: Tailandês (TIS-620)

en: Thailand
pt: Tailândia

en: The FTP extension is not available.
pt: A extensão FTP não está disponível.

en: The History system is disabled.
pt: O sistema de Histórico está desabilitado.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
pt: A engine de integração Horde/Kolab não suporta "%s"

en: The IMSP log could not be initialized.
pt: O log de IMSP não pode ser inicializado.

en: The Kolab group driver requires LDAP support.
pt: O driver de grupo Kolab requer suporte a LDAP.

en: The Kolab share object has not been initialized yet!
pt: O objeto de compartilhamento Kolab não foi iniciado ainda!

en: The Maintenance:: class did not load successfully
pt: A classe "Maintenance::" não foi carregada com sucesso

en: The SSH2 PECL extension is not available.
pt: A extensão SSH2 PECL não está disponível.

en: The UID %s is already a member of the group %s!
pt: O UID %s já é um membro do grupo %s!

en: The UID %s is no member of the group %s!
pt: O UID %s não é membro do grupo %s!

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
pt: O administrador precisa configurar uma estrutura permanente de Permissões se você quiser usar Permissões.

en: The alarm backend is not currently available.
pt: O sistema de alarme não está disponível.

en: The alarm backend is not currently available: %s
pt: O sistema de alarme não está disponível: %s

en: The alarm has been deleted.
pt: O alarme foi excluído.

en: The alarm has been saved.
pt: O alarme foi gravado.

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
pt: O número ID do contato não foi especificado, deixado em branco ou não foi encontrado no banco de dados.

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
pt: Para verificar a mensagem assinada é necessário um bloco separado da assinatura PGP.

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
pt: O ID da lista de distribuição não foi especificado, deixado em branco ou não foi encontrado no banco de dados.

en: The distribution list was not specified.
pt: A lista de distribuição não foi especificada.

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
pt: O enderêço de e-mail %s foi adicionado a suas identidades. Você pode fechar esta janela agora.

en: The encryption features require a secure web connection.
pt: As funções de criptografia requerem uma conexão web segura.

en: The file %s should contain a %s setting.
pt: O arquivo %s deveria conter uma configuração de %s.

en: The file %s should contain some %s settings.
pt: O arquivo %s deveria conter algumas configurações de %s.

en: The file contained no data.
pt: O arquivo não contém dados.

en: The following applications encountered errors removing user data: %s
pt: As seguintes aplicações encontraram erros removendo dados de usuário: %s

en: The following event has been successfully removed:
pt: O seguinte evento foi removido com sucesso:

en: The following event that was canceled is not present in %s's calendar:
pt: O seguinte evento que foi cancelado não está presente no calendário de %s:

en: The full error message is logged in Horde's log file, and is shown below only to administrators. Non-administrative users will not see error details.
pt: A mensagem completa do erro foi inserida no log do Horde, e é exibida abaixo só para administradores. Usuários regulares não verão os detalhes do erro.

en: The identity "%s" has been deleted.
pt: A identidade "%s" foi excluída.

en: The image file size could not be determined or it was 0 bytes. The upload may have been interrupted.
pt: O tamanho do arquivo de imagem não pode ser determinado ou era 0 bytes. O upload deve ter sido interrompido.

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
pt: O arquivo de imagem era maior que o tamanho máximo permitido (%d bytes).

en: The links that caused this warning have the same background color as this message.
pt: Os links que causaram este aviso tem a mesma cor de fundo que esta mensagem.

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
pt: A localização do binário do GnuPG deve ser fornecida à classe "Crypt_pgp::".

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
pt: O serviço member state não pôde ser contactado a tempo. Tente novamente mais tarde ou com um member state diferente.

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
pt: O serviço member state não está disponível neste momento. Tente novamente mais tarde ou com um member state diferente.

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
pt: A mensagem enviada em %s para %s com o assunto "%s" foi exibida.
    
    Isto não garante que a mensagem foi lida ou entendida.

en: The message with ID %s does not exist. This probably means that the Kolab object has been modified by somebody else while you were editing it. Your edits have been lost.
pt: A mensagem com o ID %s não existe. Isso provavelmente significa que o objeto Kolab foi modificado por alguém enquanto você o editava. Sua edição foi perdida.

en: The name to use when linking to the compose page
pt: O nome utilizado ao vincular a página de composição

en: The new from address can't be verified, try again later:
pt: O novo enderêço DE não pode ser verificado, tente novamente mais tarde:

en: The number of fields must be numeric.
pt: O número de campos deve ser numérico.

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
pt: O módulo openssl é obrigatório para a classe "Horde_Crypt_smime::".

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
pt: A preferência "%s" não pode ser gravada porque seus dados excederam o tamanho máximo permitido

en: The preferences backend is currently unavailable and your preferences have not been loaded. You may continue to use the system with default settings.
pt: O serviço de preferências está indisponível e suas preferências não foram carregadas. Você pode continuar a usar o sistema com as configurações padrão.

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
pt: O programa utilizado para visualizar este tipo de dado (%s) não foi encontrado no sistema.

en: The provided country code is invalid.
pt: O código de país fornecido é inválido.

en: The quote character must be one single character.
pt: O caractere para citação de ser apenas um.

en: The requested URL %s was not found on this server.
pt: O URL %s requisitado não foi encontrado neste servidor.

en: The separator must be one single character.
pt: O separador deve ser um único caractere.

en: The server "%s" has been deleted.
pt: O servidor "%s" foi excluído.

en: The server "%s" has been saved.
pt: O servidor "%s" foi gravado.

en: The service is currently not available. Try again later.
pt: O serviço não está disponível. Tente novamente mais tarde.

en: The service is currently too busy. Try again later.
pt: O serviço está muito ocupado no momento. Tente novamente mais tarde.

en: The share has already been initialized!
pt: O compartilhamento já foi iniciado!

en: The signup request for "%s" has been removed.
pt: A solicitação de registro de "%s" foi excluída.

en: The signup request for user "%s" has been removed.
pt: O pedido de registro para o usuário "%s" foi removido.

en: The specified row (%d) does not exist.
pt: A linha (%d) especificada não existe.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
pt: O texto digitado não corresponde ao texto na tela.

en: The uploaded data was lost since the previous step.
pt: Os dados enviados foram perdidos desde o passo anterior.

en: The uploaded file could not be saved.
pt: O arquivo enviado não pôde ser gravado.

en: The user "%s" already exists.
pt: O usuário "%s" já existe.

en: The user "%s" does not exist.
pt: O usuário "%s" não existe.

en: The weather.com block is not available.
pt: O bloco "weather.com" não está disponível.

en: Themes directory "%s" not found.
pt: O diretório de temas "%s" não foi encontrado.

en: There are no email addresses to confirm.
pt: Não existem endereços de e-mail a confirmar.

en: There are no options available.
pt: Não existem opções disponíveis.

en: There are no parts that can be displayed inline.
pt: Não existem partes que possam ser exibidas de forma incorporada.

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
pt[0]: Existem demais caracteres neste campo. Você digitou %d caracter;
pt[1]: Existem demais caracteres neste campo. Você digitou %d caracteres;

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
pt: Houve um problema adicionando "%s" ao sistema: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
pt: Houve um problema ao excluir do sistema os dados do usuário "%s":

en: There was a problem removing "%s" from the system:
pt: Houve um problema ao excluir "%s" do sistema:

en: There was a problem updating "%s": %s
pt: Houve um problema ao atualizar "%s":%s

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
pt: Houve um problema com o envio do arquivo: Nenhum %s foi enviado.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
pt: Houve um problema com o envio do arquivo. O %s era maior que o tamanho máximo permitido (%d bytes).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
pt: Houve um problema com o envio do arquivo. O %s foi enviado parcialmente.

en: There was an error displaying this message part
pt: Houve um erro ao exibir esta parte da mensagem

en: There was an error importing the contact data:
pt: Houve um erro ao importar os dados do contato:

en: There was an error importing the iCalendar data.
pt: Houve um erro ao importar os dados do iCalendar.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
pt: Houve um erro no formulário de configuração. Talvez você deixou um campo obrigatório em branco.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
pt: Houve um erro ao executar a função de contatos especificada. Por favor tente novamente mais tarde.

en: There was an error reading the contact data.
pt: Houve um erro ao ler os dados do contato.

en: There was an error removing global data for %s. Details have been logged.
pt: Houve erro ao remover dados globais para %s. Detalhes foram inseridos no log.

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
pt: Houve um erro ao atualizar os detalhes do contato. Por favor tente novamente mais tarde.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
pt: Houve um erro ao atualizar a lista de distribuição. Por favor tente novamente mais tarde.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
pt: Este servidor IMAP não suporta compartilhamento de pastas.

en: This VAT identification number is invalid.
pt: O número de identificação VATé inválido.

en: This VAT identification number is valid.
pt: Este número de identificação VAT é válido.

en: This alarm cannot be snoozed.
pt: O alarme não pode ser tocado.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
pt: Este não parece ser um arquivo rar válido.

en: This does not appear to be a valid zip file.
pt: Este não parece ser um arquivo zip válido.

en: This does not seem to be a valid card number.
pt: Este não parece ser um número de cartão válido.

en: This driver allows sending of messages through an SMPP gateway.
pt: Este driver permite o envio de mensagens atravéz de um gateway SMPP.

en: This driver allows sending of messages through an email-to-SMS gateway, for carriers which provide this service.
pt: Este driver permite enviar mensagens através de um gateway email-para-SMS, para operadoras que oferecem este serviço.

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
pt: Este driver permite enviar mensagens através do Clickatell (http://clickatell.com), utilizando a API HTTP

en: This driver allows sending of messages through the WIN (http://winplc.com) gateway, using the HTTP API
pt: Este driver permite o envio de mensagens através do gateway WIN (http://winplc.com), usando o HTTP API

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
pt: Este driver permite enviar mensagens através do gateway sms2email (http://sms2email.com), utilizando o API HTTP

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
pt: Este driver permite enviar uma mensagen via SMTP através do Vodafone Italiano, somente para números Vodafone. É obrigatório possuir uma conta no Vodafone Italiano (http://www.190.it).

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: This field may only contain integers.
pt: Este campo pode conter apenas números inteiros.

en: This field may only contain numbers and the colon.
pt: Este campo pode conter apenas números e vírgula.

en: This field may only contain octal values.
pt: Este campo pode conter apenas valores octais.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
pt: Este campo deve ser uma lista de números inteiros separada por vírgulas ou espaços

en: This field must be a valid number.
pt: Este campo deve ser um número válido.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
pt: Este campo deve conter um código de cor em formato RGB Hexa, por exemplo '#1234af'.

en: This form has already been processed.
pt: Este formulário já foi processado.

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
pt: Este é um objeto Kolab Groupware. Para visualizar este objeto você precisará de um cliente de correio que entenda o formato Kolab Groupware. Para uma lista de clientes de correio com estas funções por favor visite %s

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
pt: Esta mensagem foi escrita em um conjunto de caracteres (%s) que não é o mesmo que o seu.

en: This number must be at least one.
pt: Este número deve ser pelo menos um.

en: This request cannot be completed because the link you followed or the form you submitted was only valid for %s minutes. Please try again now.
pt: Essa requisição não pode ser completada porque o link em que você clicou ou o formulário que você submeteu era válido somente por %s minutes. Por favor tente de novo agora.

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
pt: Este servidor não pode descomprimir arquivos zip e gzip.

en: This system is currently deactivated.
pt: Este sistema está atualmente desativado.

en: This value must be a number.
pt: Este valor deve ser um número.

en: Thunder
pt: Ráio

en: Tickets
pt: Bilhetes

en: Time
pt: Hora

en: Time Tracking
pt: Acompanhamento de Horário

en: Time format
pt: Formato de hora

en: Time selection
pt: Seleção de hora

en: Timestamp or unknown
pt: Carimo de Horário ou desconhecido

en: Timestamps of successful synchronization sessions
pt: Carimbos de horário de sessões de sincronização bem sucedidas

en: Timor-Leste
pt: Timor Leste

en: Title
pt: Título

en: To
pt: Para

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
pt: Para excluir um campo em particular da importação ou para corrigir um casamento errôneo, selecione um campo na lista abaixo e selecione "Remove pair".

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
pt: Para selecionar múltiplos itens, segure a tecla Control (PC) ou Command (Mac) ao clicar.

en: Today
pt: Hoje

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: Too many invalid logins during the last minutes.
pt: Excesso de conexões inválidas durante os últimos minutos.

en: Translations
pt: Traduções

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: True or false
pt: Verdadeiro ou falso

en: Tu
pt: Ter

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkey
pt: Turquia

en: Turkish (ISO-8859-9)
pt: Turco (ISO-8859-9)

en: Turkmenistan
pt: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turks e Caicos

en: Type your choice:
pt: Digite sua escolha:

en: U characters
pt: caracteres U

en: U.V. index:
pt: Índice U.V.:

en: UID not found in Kolab XML object
pt: UID não encontrado no objeto Kolab XML

en: URL for your script delivery status report
pt: URL do seu relatório de situação de entrega

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Unable to access %s's calendar:
pt: Impossível acessar o calendário de %s:

en: Unable to access VFS directory.
pt: Impossível acessar diretório VFS.

en: Unable to add %s: destination folder already exists
pt: Impossível adicionar %s: a pasta de destino já existe

en: Unable to bind to the LDAP server as %s!
pt: Não foi possível conectar ao servidor LDAP como %s!

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
pt: Impossível alterar permissão do arquivo VFS "%s".

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
pt: Impossível alterar permissão do arquivo VFS %s/%s.

en: Unable to change to %s.
pt: Impossível alterar para %s.

en: Unable to check file size of "%s".
pt: Não é possível verificar o tamanho do arquivo "%s".

en: Unable to check file size of "%s/%s".
pt: Impossível verificar tamanho do arquivo de "%s/%s".

en: Unable to connect to SQL server.
pt: Impossível conectar ao servidor SQL.

en: Unable to connect with SSL.
pt: Impossível conectar utilizando SSL.

en: Unable to copy VFS file.
pt: Impossível copiar arquivo VFS.

en: Unable to create VFS directory "%s".
pt: Impossível criar diretório VFS "%s".

en: Unable to create VFS directory.
pt: Impossível criar diretório VFS.

en: Unable to create VFS file.
pt: Impossível criar arquivo VFS.

en: Unable to create VFS folder "%s".
pt: Impossível criar pasta VFS "%s".

en: Unable to create directory %s; must be [app]/[path]
pt: Impossível criar diretório %s; deve ser [app]/[diretório]

en: Unable to create empty VFS file.
pt: Impossível criar arquivo VFS vazio.

en: Unable to create temporary file.
pt: Impossível criar arquivo temporário.

en: Unable to decompress data.
pt: Impossível descomprimir dados.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
pt: Impossível excluir "%s", o diretório não está vazio.

en: Unable to delete "%s": %s.
pt: Impossível excluir "%s": %s.

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
pt: Impossível excluir %s, o diretório não está vazio

en: Unable to delete VFS directory recursively.
pt: Impossível excluir recursivamente o diretório VFS.

en: Unable to delete VFS directory.
pt: Impossível excluir diretório VFS.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
pt: Impossível excluir diretório VFS: %s.

en: Unable to delete VFS file "%s".
pt: Impossível excluir arquivo VFS "%s".

en: Unable to delete VFS file.
pt: Impossível excluir arquivo VFS.

en: Unable to delete VFS folder "%s".
pt: Impossível excluir pasta VFS "%s".

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
pt: Impossível excluir VFS recursivamente: %s.

en: Unable to determine current directory.
pt: Impossível determinar o diretório atual.

en: Unable to determine owner of the free/busy data!
pt: Impossível determinar o proprietário da informação livre/ocupado!

en: Unable to execute smbclient.
pt: Impossível executar smbclient.

en: Unable to extract certificate details
pt: Impossível extrair detalhes do certificado

en: Unable to load the definition of %s.
pt: Impossível carregar a definição de %s.

en: Unable to move VFS file.
pt: Impossível mover o arquivo VFS.

en: Unable to open VFS file "%s".
pt: Impossível abrir arquivo VFS "%s".

en: Unable to open VFS file for writing.
pt: Impossível abrir arquivo VFS para gravação.

en: Unable to open VFS file.
pt: Impossível abrir arquivo VFS.

en: Unable to open compressed archive.
pt: Impossível abrir arquivo comprimido.

en: Unable to open temporary file.
pt: Impossível abrir arquivo temporário.

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
pt: Impossível ler arquivo VFS (filesize() falhou).

en: Unable to read VFS file (size() failed).
pt: Impossível ler arquivoVFS (size() falhou).

en: Unable to read free/busy information from %s
pt: Impossível ler a informação livre/ocupado de %s

en: Unable to read the vfsroot directory.
pt: Impossível ler a raiz do diretório VFS.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
pt: Impossível renomear %s para %s: a pasta de destino já existe

en: Unable to rename %s; must be [app]/[path] and within the same application.
pt: Impossível renomear %s; deve ser [app]/[diretório] e dentro da mesma aplicação.

en: Unable to rename VFS directory.
pt: Impossível renomear o diretório VFS.

en: Unable to rename VFS directory: %s.
pt: Impossível renomear diretório VFS: %s.

en: Unable to rename VFS file "%s".
pt: Impossível renomear arquivo VFS "%s".

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
pt: Impossível renomear arquivo VFS %s/%s.

en: Unable to rename VFS file to same name.
pt: Impossível renomear arquivo VFS para o mesmo nome.

en: Unable to rename VFS file.
pt: Impossível renomear arquivo VFS.

en: Unable to run 'mkisofs'.
pt: Impossível executar 'mkisofs'.

en: Unable to translate this RTF document
pt: Impossível traduzir este documento RTF

en: Unable to translate this Word document
pt: Impossível traduzir este documento Word

en: Unable to translate this WordPerfect document
pt: Impossível traduzir este documento WordPerfect

en: Unable to trigger URL %s. Response: %s
pt: Impossível acionar o URL %s. Respota: %s

en: Unable to write VFS file "%s".
pt: Impossível gravar arquivo VFS "%s".

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
pt: Impossível gravar arquivo VFS (copy() falhou).

en: Unable to write VFS file data.
pt: Impossível gravar dados do arquivo VFS.

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
pt: Impossível gravar arquivo VFS, quota seria excedida.

en: Unable to write temporary file.
pt: Impossível gravar arquivo temporário.

en: Unauthorized
pt: Não autorizado

en: Undo Changes
pt: Desfazer Alterações

en: Unexpected response from server on connection:
pt: Resposta inesperada do servidor durante a conexão:

en: Unexpected response from server to:
pt: Resposta inesperada do servidor para:

en: Unexpected response from server, try again later.
pt: Resposta inesperada do servidor, tente novamente mais tarde.

en: Unfiled
pt: Normal

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Periféricas Menores dos Estados Unidos

en: Units
pt: Unidades

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
pt: Apimsgid desconhecido (API Message ID).

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
pt: Climsgid desconhecido (Client Message ID).

en: Unknown location provided.
pt: Localidade fornecida é desconhecida.

en: Unknown username or password.
pt: Usuário ou senha desconhecidos.

en: Unkown Kolab object type for DN %s.
pt: Tipo de objeto Kolab desconhecido para DN %s.

en: Unnamed
pt: Sem Nome

en: Unsupported
pt: Não suportado

en: Unsupported Extension
pt: Extensão Não Suportada

en: Update
pt: Atualizar

en: Update %s
pt: %s atualizado

en: Update user
pt: Atualizar usuário

en: Updated "%s".
pt: Atualizado: "%s".

en: Upgrade script deleted.
pt: Script de atualização removido.

en: Upload
pt: Enviar

en: Uploaded all application setup files to the server.
pt: Todos arquivos de  configurações das aplicações foram enviados ao servidor.

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Usage
pt: Utilização

en: Usage:
pt: Uso:

en: Use Current: %s
pt: Usar Atual: %s

en: Use SSL
pt: Usar SSL

en: Use if name/password is different for IMSP server.
pt: Usar se o nome/senha é diferente no servidor IMSP.

en: User
pt: Usuário

en: User "%s" does not exist.
pt: Usuário "%s" não existe.

en: User Administration
pt: Administração de Usuários

en: User Options
pt: Opções de Usuários

en: User Registration
pt: Registro de Usuários

en: User Registration has been disabled for this site.
pt: Registro de Usuários está desabilitado neste site.

en: User Registration is not properly configured for this site.
pt: Registro de Usuários não está configurado adequadamente neste site.

en: User account not found
pt: Conta de usuário não encontrada

en: User not found
pt: Usuário não encontrado.

en: User not found.
pt: Usuário não encontrado.

en: User to add:
pt: Usuário a adicionar:

en: Username
pt: Usuário

en: Username "%s" already exists.
pt: Usuário "%s" já existe.

en: Username:
pt: Usuário:

en: Username:
pt: Usuário:

en: Users
pt: Usuários

en: Users in the system:
pt: Usuários no sistema:

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: VAT id number verification
pt: Verificação do número VAT id

en: VAT identification number:
pt: Número de identificação VAT:

en: VAT number
pt: Número VAT

en: VFS directory does not exist.
pt: O diretório VFS não existe.

en: Vacation
pt: Férias

en: Validity
pt: Validade

en: Value in minutes from now.
pt: Valor em minutos a partir de agora.

en: Value is over the maximum length of %d.
pt: Valor está acima do tamanho máximo de %d.

en: Values
pt: Valores

en: Values to select from
pt: Valores para selecionar

en: Variable
pt: Variável

en: Verification failed - an unknown error has occurred.
pt: Verificação falhou - um erro desconhecido ocorreu.

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
pt: Falha na verificação - esta mensagem pode ter sido adulterada.

en: Version
pt: Versão

en: Version Control
pt: Controle de Versão

en: Very High
pt: Muito Alta

en: Viet Nam
pt: Vietnã

en: Vietnamese (VISCII)
pt: Vietnamita (VISCII)

en: View %s
pt: Ver %s

en: View %s [%s]
pt: Ver %s [%s]

en: View an external web page
pt: Visualizar uma página web externa

en: Virgin Islands, British
pt: Ilhas Virgens, Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt: Ilhas Virgens, E.U.A.

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visibility:
pt: Visibilidade:

en: Vodafone Italy via SMTP
pt: Vodafone Italiano via SMTP

en: WARN
pt: AVISO

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
pt: ATENÇÃO!!! REMOVA O SCRIPT MANUALMENTE DE %s.

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
pt: Ilhas Wallis e Futuna

en: Warning
pt: Atenção

en: We
pt: Qua

en: We cannot verify that this request was really sent by you. It could be a malicious request. If you intended to perform this action, you can retry it now.
pt: Não temos como verificar se esta requisição foi enviada por você. Pode se tratar de uma requisição maliciosa. Se você pretendeu executar esta ação, você pode tentar novamente agora.

en: Weather Forecast
pt: Previsão do Tempo

en: Weather data provided by
pt: Dados do Clima fornecido por

en: Web Site
pt: Site da Web

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Welcome to %s
pt: Bem-vindo ao %s

en: Welcome, %s
pt: Bem-vindo, %s

en: Western (ISO-8859-1)
pt: Ocidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
pt: Ocidental (ISO-8859-15)

en: Western Sahara
pt: Sahara Ocidental

en: What application should %s display after login?
pt: Qual aplicação o %s deve exibir após a conexão?

en: What is the delimiter character?
pt: Qual o caractere delimitador?

en: What is the quote character?
pt: Qual o caractere de citação?

en: What sequence do you want to create (_seq will be added automatically)?
pt: Que seqüência deseja criar (_seq será adicionado automaticamente)?

en: Whereis Australia map
pt: Mapa Australiano Whereis

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
pt: Qual dia você gostaria que fosse mostrado como o primeiro dia da semana?

en: Which phases
pt: Quais fases

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
pt: Quais extensões habilitar para o editor Rich Text.

en: Width in CSS units
pt: Largura em unidades CSS

en: Width of the %s menu on the left:
pt: Largura do Menu %s à esquerda:

en: Wind
pt: Vento

en: Wind Early
pt: Vento Matinal

en: Wind Late
pt: Vento Vespertino

en: Wind speed in knots
pt: Velocidade do vento em nós

en: Wind:
pt: Vento:

en: Wind:
pt: Vento:

en: Wisdom
pt: Sabedoria

en: Wishlist
pt: Lista de desejos

en: Work
pt: Trabalho

en: Work Address
pt: Endereço Comercial

en: Work Phone
pt: Fone Comercial

en: Write of preferences to %s failed
pt: Gravação das preferências para %s falhou

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
pt: Número incorreto de campos na linha %d. Esperados %d, encontrados %d.

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
pt: Número errado de campos. Esperados %d, encontrados %d.

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
pt: Offset %d errado durante leitura de arquivo VFS.

en: Wrong version number found: %s (should be %d)
pt: Número de versão errado encontrado: %s (deveria ser %d)

en: X509v3 Basic Constraints
pt: Restrições Básicas X509v3

en: X509v3 Extended Key Usage
pt: Utilização de Chave Extendida X509v3

en: X509v3 Subject Alternative Name
pt: Nome Alternativo de Assunto X509v3

en: X509v3 Subject Key Identifier
pt: Identificador da Chave de Assunto X509v3

en: X509v3 extensions
pt: Extensões X509v3

en: YY
pt: AA

en: YYYY
pt: AAAA

en: Yahoo! map
pt: Mapa Yahoo!

en: Yearly
pt: Anualmente

en: Yemen
pt: Lêmen

en: Yes
pt: Sim

en: Yes, I Agree
pt: Sim, Eu Concordo

en: You are member of a group that may not login on this server.
pt: Você é membro de um grupo que não pode fazer login neste servidor.

en: You are no member of a group that may login on this server.
pt: Você não é membro de um grupo que possa fazer login neste servidor.

en: You are not allowed to add groups.
pt: Você não está autorizado a adicionar grupos.

en: You are not allowed to add shares.
pt: Você não está autorizado a adicionar compartilhamentos.

en: You are not allowed to change groups.
pt: Você não está autorizado a alterar grupos.

en: You are not allowed to change shares.
pt: Você não está autorizado a alterar compartilhamentos.

en: You are not allowed to create more than %d block. | You are not allowed to create more than %d blocks.
pt[0]: Voce não está autorizado a criar mais de %d bloco.
pt[1]: Você não está autorizado a criar mais de %d blocos.

en: You are not allowed to delete groups.
pt: Você não está autorizado a excluir grupos.

en: You are not allowed to delete shares.
pt: Você não está autorizado a excluir compartilhamentos.

en: You are not allowed to list groups of shares.
pt: Você não está autorizado a listar grupos de compartilhamento.

en: You are not allowed to list share permissions.
pt: Você não está autorizado a listar permissões de compartilhamento.

en: You are not allowed to list shares.
pt: Você não está autorizado a listar compartilhamentos.

en: You are not allowed to list users of groups.
pt: Você não está autorizado a listar usuários de grupos.

en: You are not allowed to list users of shares.
pt: Você não está autorizado a listar usuários de compartilhamentos.

en: You are not allowed to remove user data.
pt: Você não está autorizado a remover dados de usuário.

en: You are not authenticated.
pt: Você não está autenticado.

en: You are not authorized to access the requested URL.
pt: Você não está autorizado a acessar a URL requisitada.

en: You can't change password for user %s
pt: Você não pode mudar a senha para o usuário %s

en: You cannot have the '\' character in your full name.
pt: Você não pode ter o caractere '\' em seu nome completo.

en: You did not authenticate.
pt: Você não se autenticou.

en: You did not enter a valid email address.
pt: Você não forneceu um endereço de e-mail válido.

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
pt: Você não mapeou nenhum campo do arquivo importado aos campos correspondentes em %s.

en: You have been logged out.
pt: Você foi desconectado.

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
pt: Você solicitou a adição do endereço de e-mail "%s" na lista dos seus enderêços de e-mail pessoias.
    
    Vá para o seguinte link para confirmar que este é realmente o seu enderêço:
    %s
    
    Se você não sabe o que esta mensagem significa, pode excluí-la.

en: You must choose a date.
pt: Você deve escolher uma data.

en: You must choose a time.
pt: Você deve escolher um horário.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
pt: Você deve configurar uma estrutura de Árvore de Dados para utilizar Registros.

en: You must configure a VFS backend.
pt: Você deve configurar uma estrutura de VFS.

en: You must configure a backend to use Signups.
pt: Você deve configurar uma estrutura para usar Registros.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
pt: Você deve descrever o problema antes de enviar o relatório de problema.

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
pt: Você deve preencher um número de telefone válido, somente dígitos com um '+' opcional para o prefixo de discagem internacional.

en: You must enter a valid value.
pt: Você deve digitar um valor válido.

en: You must enter an email address.
pt: Você deve fornecer um endereço de e-mail.

en: You must enter at least one email address.
pt: Você deve fornecer pelo menos um enderêço de e-mail.

en: You must give your current password
pt: Você precisa fornecer sua senha atual

en: You must give your new password
pt: Você precisa fornecer sua senha nova

en: You must provide a setting for "%s".
pt: Você deve fornecer uma configuração para "%s".

en: You must select an server to be deleted.
pt: Você deve selecionar um servidor para ser excluído.

en: You must specify a username to clear out.
pt: Você deve especificar um usuário para excluir.

en: You must specify a username to remove.
pt: Você deve especificar um usuário para remover.

en: You must specify the username to add.
pt: Você deve especificar um usuário para adicionar.

en: You must specify the username to update.
pt: Você deve especificar um usuário para atualizar.

en: You must specify what action to perform.
pt: Você deve especificar uma ação para executar.

en: You must type a new category name.
pt: Você deve preencher um nome para a nova categoria.

en: You must verify your new password
pt: Você precisa confirmar sua senha nova

en: You need to provide an Italian phone number
pt: Você deve fornecer um número de telefone Italiano

en: Your %s session has expired. Please login again.
pt: Sua sessão %s expirou. Por favor, conecte-se novamente.

en: Your Email Address
pt: Seu Endereço de E-mail

en: Your From: address:
pt: Seu endereço de Remetente: De:

en: Your Information
pt: Suas Informações

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
pt: Seu Endereço de Internet mudou desde o início de sua sessão %s. Para proteger sua segurança você deve conectar-se novamente.

en: Your Name
pt: Seu Nome

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
pt: Sua estrutura de autenticação não suporta adição de usuários. Se você deseja usar o Horde para administrar contas de usuário,você deve usar uma outra estrutura de autenticação.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
pt: Sua estrutura de autenticação não suporta listagem de usuários, ou a função foi desabilitada por alguma outra razão.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
pt: Seu navegador parece ter sido mudado desde o início de sua sessão %s. Para proteger sua segurança, você deve conectar-se novamente.

en: Your browser does not support this feature.
pt: Seu navegador não suporta esta função.

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
pt: Seu navegador não suporta esta opção de impressão. Pressione Control+P para imprimir.

en: Your current time zone:
pt: Seu fuso horário atual:

en: Your default identity has been changed.
pt: Sua identidade padrão foi alterada.

en: Your default identity:
pt: Sua identidade padrão:

en: Your full name:
pt: Seu nome completo:

en: Your login has expired.
pt: Sua conexão expirou.

en: Your new password for %s is: %s
pt: Sua nova senha para %s é: %s

en: Your new password is too long; passwords may not be more than %d characters long!
pt: A senha é muito longa; o limite é de %d caracteres.

en: Your new password is too simple to guess!  Not changed!
pt: A senha nova é muito fácil de adivinhar! Senha não alterada.

en: Your new password is too simple to guess. Not changed!
pt: A senha nova é muito fácil de adivinhar. Senha não alterada.

en: Your new password must be at least %d characters long!
pt: A senha nova deve ter no mínimo %d caracteres.

en: Your new password must be different from your current password
pt: A senha nova deve ser diferente da senha atual.

en: Your new password must contain at least %d alphabetic characters.
pt: A senha nova deve ter no mínimo %d letras.

en: Your new password must contain at least %d alphanumeric characters.
pt: A senha nova deve ter no mínimo %d caracteres alfanuméricos.

en: Your new password must contain at least %d different types of characters. The types are: lower, upper, numeric, and symbols.
pt: A nova senha deve ter no mínimo %d tipos de caracteres. Os tipos são: minúsculas, maiúsculas, números e símbolos.

en: Your new password must contain at least %d lowercase characters.
pt: A senha nova deve ter no mínimo %d letras minúsculas.

en: Your new password must contain at least %d numeric characters.
pt: A senha nova deve ter no mínimo %d caracteres numéricos.

en: Your new password must contain at least %d uppercase characters.
pt: A senha nova deve ter no mínimo %d letras maiúsculas.

en: Your new password must contain less than %d whitespace characters.
pt: A senha nova deve ter menos de %d espaços em branco.

en: Your new password must not contain whitespace characters.
pt: A senha nova não pode conter espaços.

en: Your new passwords didn't match
pt: Sua senha nova não confere

en: Your options have been updated for the duration of this session.
pt: Suas opções foram atualizadas por causa da duração desta sessão.

en: Your options have been updated.
pt: Suas opções foram atualizadas.

en: Your password has been reset
pt: Sua nova senha foi gerada

en: Your password has been reset, but couldn't be sent to you. Please contact the administrator.
pt: Sua senha foi gerada, mas não pôde ser enviada a você. Por favor contate o administrador.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
pt: Sua nova senha foi gerada, verifique seu e-mail e conecte-se com sua nova senha.

en: Your password has expired
pt: Sua senha expirou

en: Your password has expired.
pt: Sua senha expirou.

en: Your passwords do not match
pt: Sua senha nova não confere

en: Your remote servers:
pt: Seus servidores remotos:

en: Yugoslavia
pt: Iugoslávia

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: [Hide Quoted Text]
pt: [Ocultar Texto Citado]

en: [None]
pt: [Nenhum]

en: [Problem Report]
pt: [Relatório de Problema]

en: [Show Quoted Text - %d lines]
pt: [Exibir Texto Citado - %d linhas]

en: [Unknown]
pt: [Desconhecido]

en: [line %d of %s]
pt: [linha %d de %s]

en: [options]
pt: [opções]

en: _Alarms
pt: _Alarmes

en: _DataTree
pt: Árvore de _Dados

en: _Groups
pt: _Grupos

en: _Home
pt: _Início

en: _Log in
pt: _Conectar

en: _Log out
pt: _Sair

en: _Options
pt: _Opções

en: _Permissions
pt: _Permissões

en: _Setup
pt: _Configurar

en: _Users
pt: _Usuários

en: addressee unknown
pt: endereço desconhecido

en: ambiguous option: %s (%s?)
pt: opção ambígua: %s (%s?)

en: attachment
pt: anexo

en: calm
pt: calmo

en: cannot create output file
pt: não é possível criar o arquivo de saída

en: cannot open input
pt: não é possível abrir entrada

en: click here
pt: clique aqui

en: command line usage error
pt: erro no uso da linha de comando

en: configuration error
pt: erro de configuração

en: critical system file missing
pt: arquivo crítico de sistema não encontrado

en: data format error
pt: formato de data errado

en: entry not found
pt: registro não encontrado

en: falling
pt: caindo

en: file
pt: arquivo

en: from the %s (%s) at %s %s
pt: a partir de %s (%s) em %s %s

en: gusting
pt: ventando

en: host name unknown
pt: nome de servidor desconhecido

en: immediate
pt: imediato

en: inline
pt: incorporado

en: input/output error
pt: erro de entrada/saída

en: internal software error
pt: erro interno de software

en: ldap_start_tls failed
pt: ldap_start_tls falhou

en: mkisofs error code %d while making ISO.
pt: código de erro %d do mkisofs enquanto gerava a ISO.

en: no such option: %s
pt: opção inválida: %s

en: not yet implemented
pt: não implementado ainda

en: option %s: %s
pt: opção %s: %s

en: option %s: invalid choice: '%s' (choose from %s)
pt: opção %s: escolha inválida: '%s' (escolha de %s)

en: option %s: invalid floating-point value: '%s'
pt: opção %s: valor de ponto flutuante inválido: '%s'

en: option %s: invalid integer value: '%s'
pt: opção %s: valor inteiro inválido: '%s'

en: option %s: invalid long integer value: '%s'
pt: opção %s: valor inteiro longo inválido: '%s'

en: permission denied
pt: permissão negada

en: remote error in protocol
pt: erro remoto no protocolo

en: rising
pt: nascente

en: service unavailable
pt: serviço indisponível

en: show differences
pt: exibir diferenças

en: show program's version number and exit
pt: mostrar número da versão de programa e sair

en: show this help message and exit
pt: exibir esta mensagem de ajuda e sair

en: steady
pt: estável

en: system error
pt: erro de sistema

en: temporary failure
pt: falha temporária

en: type the password twice to confirm
pt: preencha sua senha duas vezes para confirmar

en: unified
pt: unificado

en: unknown error
pt: erro desconhecido

en: unnamed
pt: sem nome

en: user select
pt: seleção de usuário

en: you must enter less than %d.
pt: Você deve fornecer menos que %d.
