Passwd 3.0 - en to ja translation catalogue (2034 entries)

en:  (%s days ago)
ja:  (%s 日前)

en:  (Accesskey %s)
ja: アクセスキイ %s

en:  (in %s days)
ja: （%s 日の内に）

en:  (today)
ja:  (今日)

en:  (tomorrow)
ja: （明日）

en:  (yesterday)
ja:  (昨日)

en: "%s" already exists
ja: "%s" は既に存在します

en: "%s" is not a directory.
ja: "%s" はディレクトリーではありません。

en: "%s" is not a valid choice.
ja: "%s" は正しい選択ではありません。

en: "%s" is not a valid email address.
ja: "%s" は有効な電子メールアドレスではありません。

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
ja: "%s" は Horde レジストリに設定されていません.

en: "%s" share driver not found.
ja: 共有ドライブ "%s" が見付かりません。

en: "%s" tree renderer not found.
ja: "%s" ツリー表示機能が見付かりません。

en: "%s" was added to the groups system.
ja: "%s" がグループシステムに追加されました。

en: "%s" was added to the permissions system.
ja: "%s" がアクセス権システムに追加されました。

en: "%s" was not created: %s.
ja: "%s" は作成されませんでした: %s。

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
ja: 容量 %2$.2fMB 中の %1$.2fMB 使用(%3$.2f%%)

en: %d %s and %s
ja: %d %s と %s

en: %d contact was successfully added to your address book. | %d contacts were successfully added to your address book.
ja[0]: %d 個の連絡先があなたのアドレス帳に追加されました。

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
ja[0]: パスワードはあと %d 日有効です。

en: %d days until your password expires.
ja: パスワードはあと %d 日有効です。

en: %d minutes
ja: %d 分

en: %d to %d of %d
ja: %d から %d、合計 %d

en: %d-day forecast
ja: %d 日間の予報

en: %s - Notice
ja: 通知 - %s

en: %s Fingerprint
ja: %s 電子指紋

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
ja: %s 保守操作の確認

en: %s Setup
ja: %s の設定

en: %s Sign Up
ja: %s サインアップ

en: %s Terms of Agreement
ja: %s 同意条項

en: %s already exists.
ja: %s は既に存在します。

en: %s authentication credentials
ja: %s 認証データ(credential)

en: %s does not exist or is not executable.
ja: %s が存在しないか実行可能ではありません。

en: %s is not activated.
ja: %s は有効ではありません。

en: %s is not authorised for %s.
ja: %s は %s で認証されていません。

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
ja: %s は次に指定されている保守操作を実行する準備が整いました。実行したい操作のボックスをチェックしてください。

en: %s is required
ja: %s が必要です

en: %s not found.
ja: %s がありません。

en: %s option does not take a value
ja: オプション %s に値は不要です

en: %s option requires %d arguments
ja: オプション %s には %d の引数が必要です

en: %s option requires an argument
ja: オプション %s には引数が必要です

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
ja: %s: このメッセージは示されている送信者からのものではないと思われます。以下のリンクをクリックしたり、個人情報を送信するのは十分に注意して下さい。

en: %s: unable to load driver: %s
ja: %s: ドライバーがロードできません: %s

en: , gusting
ja: 、突風

en: , gusting %s %s
ja: 、突風 %s %s

en: , variable from %s to %s
ja: 、%s から %s へ変化

en: -- select --
ja: -- 選択 --

en: 1 day
ja: １日

en: 1 hour
ja: １時間

en: 12 Hour Format
ja: 12時間形式

en: 15 minutes
ja: 15 分

en: 24 Hour Format
ja: 24時間形式

en: 24 hours
ja: 24 時間

en: 5 minutes
ja: 5 分

en: 6 hours
ja: 6 時間

en: <Previous
ja: <前のページ

en: A characters
ja: 字形 A

en: A database backend is required for this block.
ja: このブロックにはデータベースが必要です。

en: A fatal error has occurred
ja: 致命的なエラーが発生しました

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
ja: メールアドレスを検証するためのメッセージが "%s" に送信されました。新しいメールアドレスはそのメッセージを確認してから有効になります。

en: A newer version (%s) exists.
ja: 新しいバージョン（%s）があります。

en: A passphrase is required to decrypt a message.
ja: メッセージを復号するためにパスフレーズが必要です。

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
ja: PGP公開鍵がメッセージの暗号化に必要です。

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
ja: PGP公開鍵が署名されたメッセージの検証に必要です。

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
ja: PGP公開鍵、PGP秘密鍵およびパスフレーズがメッセージの署名に必要です。

en: A public S/MIME key is required to encrypt a message.
ja: S/MIME公開鍵がメッセージの暗号化に必要です。

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
ja: S/MIME公開鍵、S/MIME秘密鍵およびパスフレーズが暗号化メッセージの復号に必要です。

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
ja: S/MIME公開鍵、S/MIME秘密鍵およびパスフレーズがメッセージの署名に必要です。

en: A temporary directory
ja: 作業ディレクトリ

en: ADSI error %s.
ja: ADSI エラー %s。

en: AM Clouds
ja: 午前中曇り

en: AM Dizzle
ja: 午前中弱い霧雨

en: AM Fog
ja: 午前中霧

en: AM Light Rain
ja: 午前中小雨

en: AM Light Snow
ja: 午前中小雪

en: AM Rain
ja: 午前中雨

en: AM Showers
ja: 午前中にわか雨

en: AM Snow
ja: 午前中雪

en: AM Snow Showers
ja: 午前中にわか雪

en: AM Sun
ja: 午前中晴れ

en: AM T-Showers
ja: 午前中にわか雷

en: AM T-Storms
ja: 午前中雷雨

en: Access Denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Access denied creating VFS directory.
ja: VFSディレクトリの作成はアクセス拒否されました。

en: Access denied creating VFS file.
ja: VFSファイルの作成はアクセス拒否されました。

en: Access to special Kolab users is denied.
ja: Kolab の特別なユーザへのアクセスは拒否されました。

en: Account Information
ja: アカウント情報

en: Account Password
ja: アカウントのパスワード

en: Account frozen.
ja: アカウントは凍結されています。

en: Accounting
ja: アカウント

en: Add
ja: 追加

en: Add Child Permission
ja: サブアクセス権を追加

en: Add Content
ja: コンテンツ追加

en: Add Here:
ja: ここに追加:

en: Add Members
ja: メンバを追加

en: Add New Permission
ja: 新しいをアクセス権を追加

en: Add Permission
ja: アクセス権を追加

en: Add a child group to "%s"
ja: サブグループを "%s" に追加

en: Add a child permission to "%s"
ja: サブアクセス権を "%s" に追加

en: Add a new group
ja: 新しいグループを追加

en: Add a new user:
ja: 新規ユーザを追加：

en: Add new alarm
ja: 新しいアラームを追加

en: Add pair
ja: ペアを追加

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
ja: %s メニューを Mozilla のサイドバーに追加する

en: Add to address book:
ja: アドレス帳に追加:

en: Add to my address book
ja: マイアドレス帳に追加

en: Add user
ja: ユーザを追加

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
ja: システムに "%s" を追加しましたが、サインアップの情報が追加できませんでした：%s

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
ja: システムに "%s" を追加しましたので、ログインできます。

en: Adding users is disabled.
ja: ユーザの追加は禁止になっています。

en: Address
ja: 住所

en: Address Book
ja: アドレス帳

en: Administer
ja: 管理

en: Administer - set permissions for other users
ja: 管理 - 他のユーザのアクセス権

en: Administration
ja: 管理

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Aland Islands
ja: オーランド諸島

en: Alarm
ja: アラーム

en: Alarm end
ja: アラーム終了

en: Alarm methods
ja: アラーム方法

en: Alarm not found
ja: アラームがありません

en: Alarm start
ja: アラーム開始

en: Alarm text
ja: アラーム文

en: Alarm title
ja: アラーム題名

en: Alarms
ja: アラーム

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Alias
ja: 別名

en: All
ja: 全部

en: All Authenticated Users
ja: 全認証ユーザ

en: All Groups
ja: 全てのグループ

en: All Permissions
ja: 全てのアクセス権

en: All synchronization sessions deleted.
ja: 全ての同期セッションは削除しました。

en: Allow multiple addresses?
ja: 複数のアドレスを許可？

en: Allow setting of ordered list type
ja: 番号付きリストを設定できるようにする

en: Alternate IMSP Login
ja: 代替の IMSP ログイン

en: Alternate IMSP Password
ja: 代替の IMSP パスワード

en: Alternate IMSP Username
ja: 代替の IMSP ユーザ名

en: Alternate email address
ja: 代替のメールアドレス

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: An illegal value was specified.
ja: 不正な値が指定されています

en: An unknown error has occured.
ja: 予期しないエラーが発生しました

en: An unknown person
ja: 予期しない人物

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ共和国

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Anonymous Proxy
ja: 匿名プロキシー

en: Answer
ja: 答え

en: Antarctica
ja: 南極（大陸）

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Application
ja: アプリケーション

en: Application Context:
ja: アプリケーション・コンテキスト：

en: Application List
ja: アプリケーション一覧

en: Application is ready.
ja: アプリケーションは使用可能です。

en: Application is up-to-date.
ja: アプリケーションは最新です。

en: Approve
ja: 承認

en: April
ja: ４月

en: Arabic (Windows-1256)
ja: アラビア語 (Windows-1256)

en: Archive File Size
ja: アーカイブファイルサイズ

en: Archive Name
ja: アーカイブ名

en: Are you sure you want to delete '%s'?
ja: 本当に '%s' を削除していいですか？

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
ja: "%s" のサインアップ要求を本当に削除していいですか？

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
ja: 本当に "%s" とサブグループ全てを削除していいですか？

en: Argentina
ja: アルゼンチン共和国

en: Armenia
ja: アルメニア共和国

en: Armenian (ARMSCII-8)
ja: アルメニア語 (ARMSCII-8)

en: Art
ja: 芸術

en: Aruba
ja: アルバ

en: Ascension Island
ja: アセンション島

en: Ascii Art
ja: ASCII アート

en: Asia/Pacific Region
ja: アジア／太平洋地域

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
ja: 保守作業の実行前に確認を求めるようにしますか？

en: Assignment columns
ja: 列の割り当て

en: Attachment
ja: 添付

en: Attempt to delete a non-existent group.
ja: 存在しないグループを削除しようとしました。

en: Attempt to delete a non-existent permission.
ja: 存在しないアクセス権を削除しようとしました。

en: Attempt to edit a non-existent permission.
ja: 存在しないアクセス権を編集しようとしました。

en: Attempt to edit a non-existent share.
ja: 存在しない共有を編集しようとしました。

en: Attribute "%s" not supported!
ja: 属性 "%s" はサポートされていません！

en: Attributes
ja: 属性

en: August
ja: ８月

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア共和国

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
ja: Auth_cyrsql: 必要なIMAP拡張機能が見つかりません。

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
ja: Auth_cyrus: バックエンドは必要な能力を有していません。

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
ja: Auth_cyrus: 要求するIMAP拡張が見つかりません。

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
ja: Auth_ftp: FTP拡張機能がみつかりません. PHPを --enable-ftp オプションをつけてコンパイルしなおしてください。

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
ja: Auth_imap: IMAP拡張機能が見つかりません。

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
ja: Auth_krb5: krb5拡張機能が見つかりません。

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
ja: Auth_ldap: Active Directory でのユーザ追加はサポートされていません

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
ja: Auth_ldap: Active Directory でのユーザ削除はサポートされていません

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
ja: Auth_ldap: LDAP拡張機能が見つかりません。

en: Auth_ldap: Unable to add user "%s". This is what the server said:
ja: Auth_ldap: ユーザ "%s" を追加できません。サーバの応答:

en: Auth_ldap: Unable to remove user "%s"
ja: Auth_ldap: ユーザ "%s" を削除できません

en: Auth_ldap: Unable to update user "%s"
ja: Auth_ldap: ユーザ "%s" を更新できません

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
ja: Auth_ldap: Active Directory でのユーザ更新はサポートされていません

en: Auth_msad: Unable to add user "%s". This is what the server said:
ja: Auth_msad: ユーザ "%s" を追加できません。サーバの応答:

en: Auth_msad: Unable to remove user "%s"
ja: Auth_msad: ユーザ "%s" を削除できません

en: Auth_msad: Unable to update user "%s"
ja: Auth_msad： ユーザ "%s" を更新できません

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
ja: Auth_smbauth: smbauth拡張機能が見つかりません。

en: Authentication Credentials
ja: 認証データ

en: Authentication at IMAP server failed.
ja: IMAP サーバでの認証に失敗しました。

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication failed. %s
ja: 認証に失敗しました。%s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
ja: RADIUS サーバで認証が拒否されました。

en: Authentication to FTP server failed.
ja: FTP サーバの認証に失敗しました。

en: Authentication to SSH2 server failed.
ja: SSH2 サーバの認証に失敗しました。

en: Authentication to the SMB server failed.
ja: SMB サーバの認証に失敗しました。

en: Available fields:
ja: 使用可能なフィールド：

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン共和国

en: Azur
ja: 空色

en: BOFH Excuses
ja: 嫌な管理人の言い訳

en: Backend not correctly implemented.
ja: バックエンドの設定が正しくありません。

en: Bad kerberos password.
ja: Keroberos パスワードが無効です。

en: Bad kerberos username.
ja: Keroberos ユーザ名が無効です。

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Baltic (ISO-8859-13)
ja: バルト言語 (ISO-8859-13)

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ人民共和国

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Barbie
ja: バービー

en: Base graphics directory "%s" not found.
ja: 基本グラフィクスのディレクトリー "%s" がありません。

en: Belarus
ja: ベラルーシ共和国

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン共和国

en: Bermuda
ja: バミューダ（諸島）

en: Bhutan
ja: ブータン王国

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Block "%s" of application "%s" not found.
ja: アプリケーション "%2$s" のブロック "%1$s" がありません。

en: Block Settings
ja: ブロック設定

en: Block Type
ja: ブロックタイプ

en: Blue Moon
ja: 青い月

en: Blue and White
ja: 青と白

en: Bolivia
ja: ボリビア共和国

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Both
ja: 両方

en: Botswana
ja: ボツワナ共和国

en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

en: Brazil
ja: ブラジル

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド諸島

en: Brown
ja: 褐色

en: Browser:
ja: ブラウザ：

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラーム

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burnt Orange
ja: 濃いオレンジ色

en: Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: CRL Distribution Points
ja: CRL 配布ポイント

en: Cache init was not completed.
ja: キャッシュの初期化が完了しませんでした。

en: Calendar
ja: 予定表

en: Calm
ja: 無風

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン共和国

en: Camouflage
ja: 迷彩色

en: Can't connect to IMAP server: %s
ja: IMAP サーバに接続できませんでした: %s

en: Canada
ja: カナダ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Problem Report
ja: 障害報告をキャンセルする

en: Cannot administer external session handlers.
ja: 外部のセッションハンドラーは管理できません。

en: Cannot connect to IMAP server: %s
ja: IMAP サーバに接続できません: %s

en: Cannot connect to the Kolab LDAP server. PHP does not support LDAP!
ja: Kolab LDAP サーバに接続できません。PHP が LDAP をサポートしていません！

en: Cannot copy file(s) - source and destination are the same.
ja: ファイルをコピーできません - コピー元とコピー先が同じです。

en: Cannot create this folder! The name has not yet been set.
ja: フォルダーが作成できません！　名前が設定されていません。

en: Cannot delete file "%s".
ja: ファイル "%s" を削除できません。

en: Cannot find a temporary directory.
ja: 作業ディレクトリが見付かりません。

en: Cannot move file(s) - destination is within source.
ja: ファイルを移動できません - 移動先は移動元の中です。

en: Cannot open file "%s".
ja: ファイル "%s" が開けません。

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
ja: 'targetFile' パラメータなしでは続行できません。

en: Cannot remove directory "%s".
ja: ディレクトリー "%s" を削除できません。

en: Cannot remove, %d child exists. | Cannot remove, %d children exist.
ja[0]: 削除できません。子孫が %d 存在します。

en: Cannot remove, %d children exist.
ja: 削除できません。子孫が %d 存在します。

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
ja: 並べ替えの対象の数が保存されている数と合わないので並べ替えができません。

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
ja: パスワードは自動ではリセットできません。管理者に連絡して下さい。

en: Cannot route message to specified number.
ja: 指定された番号にメッセージを配送できませんでした。

en: Cannot write to file "%s"
ja: ファイル "%s" に書けません

en: Cape Verde
ja: カーポベルデ共和国

en: Carrier
ja: キャリア

en: Categories and Labels
ja: 分類とラベル

en: Category
ja: 分類

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Cell Phone
ja: 携帯電話

en: Celtic (ISO-8859-14)
ja: ケルト語 (ISO-8859-14)

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Central European (ISO-8859-2)
ja: 中央ヨーロッパ (ISO-8859-2)

en: Certificate Details
ja: 証明書の詳細

en: Certificate Owner
ja: 証明書の所有者

en: Certificate Policies
ja: 証明書ポリシー

en: Chad
ja: チャド共和国

en: Change
ja: 変更

en: Change Password
ja: パスワード変更

en: Change Your Password
ja: パスワードを変更

en: Change password on:
ja: パスワード変更:

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
ja: 電子メールに使用する名前とアドレスを変更します。

en: Change your password
ja: パスワード変更

en: Changing password on %s
ja: %s のパスワードを変更します

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
ja: 現在の設定ではパスワードの変更をサポートしていません。管理者に連絡して下さい。

en: Character to split multiple addresses with
ja: 複数のアドレスを区切る文字

en: Check
ja: 確認

en: Check for newer versions
ja: 新しいバージョンを確認

en: Checking
ja: 確認中

en: Child
ja: 子

en: Chile
ja: チリ共和国

en: China
ja: 中華人民共和国

en: Chinese Simplified (GB2312)
ja: 簡体字中国語 (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
ja: 繁体字中国語 (Big5)

en: Choose %s
ja: %s から選択」

en: Choose Application:
ja: アプリケーション選択：

en: Choose a password
ja: パスワードを選択

en: Choose a username
ja: ユーザ名を選択

en: Choose how to display dates:
ja: 日付表示形式：

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Class definition of %s not found.
ja: クラス定義 %s が見付かりません。

en: Clear
ja: 晴れ

en: Clear Query
ja: クエリー消去

en: Clear out user: %s
ja: ユーザの退去：%s

en: Clear user
ja: ユーザ消去

en: Clear user data
ja: ユーザデータ消去

en: Clearing Early
ja: 始めのうち晴れ

en: Clearing Late
ja: 遅くに晴れ

en: Click to Continue
ja: クリックすると次へ

en: Clickatell via HTTP
ja: HTTP 経由の Clickatell

en: Client Anchor
ja: クライアント・アンカー

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Clouds
ja: 雲

en: Clouds Early
ja: 早朝曇り

en: Clouds Late
ja: 遅くに曇り

en: Cloudy
ja: 曇り

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Collapse
ja: 畳む

en: Collapse Sidebar
ja: サイドバーを畳む

en: Colombia
ja: コロンビア共和国

en: Color Picker
ja: 色選択

en: Colour selection
ja: 色選択

en: Column titles
ja: 列タイトル

en: Comics
ja: コミックス

en: Command
ja: コマンド

en: Command Shell
ja: コマンドシェル

en: Comment
ja: コメント

en: Common Name
ja: 共通名

en: Comoros
ja: コモロ連合

en: Company
ja: 会社

en: Computers
ja: コンピュータ

en: Condition
ja: 条件

en: Conditions
ja: 条件

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Configuration Differences
ja: 設定の差分

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
ja: PDA、スマートフォン、Outlookとの同期を設定します。

en: Configuration is out of date.
ja: 設定は賞味期限切れです。

en: Configure %s
ja: %s を設定する

en: Confirm Password
ja: パスワードを確認

en: Confirm new email address
ja: メールアドレスの確認

en: Confirm new password:
ja: 新しいパスワードの確認：

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Congo, Republic of
ja: コンゴ民主共和国

en: Congo, The Democratic Republic of the
ja: コンゴ民主共和国

en: Connection failed.
ja: 接続に失敗しました。

en: Connection failed:
ja: 接続に失敗しました：

en: Connection refused to the public keyserver.
ja: 公開鍵サーバへの接続が拒否されました。

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
ja: 公開鍵サーバへの接続が拒否されました。理由：%s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
ja: FTP サーバへの接続に失敗しました。

en: Connection to SSH2 server failed.
ja: SSH2 サーバへの接続に失敗しました。

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Content type of compressed file: %s
ja: 圧縮ファイルのコンテントタイプ： %s

en: Contents of "%s"
ja: "%s" の内容

en: Continue
ja: 続く

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Cookie
ja: クッキー

en: Copy failed: %s
ja: コピー失敗：%s

en: Cornflower
ja: 矢車草

en: Cost ID
ja: コスト ID

en: Costa Rica
ja: コスタリカ共和国

en: Cote d'Ivoire
ja: コートジボワール共和国

en: Could not PGP encrypt message:
ja: メッセージの PGP 暗号化ができませんでした：

en: Could not PGP sign message:
ja: メッセージの PGP 署名ができませんでした：

en: Could not S/MIME encrypt message.
ja: メッセージの S/MIME 暗号化ができませんでした。

en: Could not S/MIME sign message.
ja: メッセージの S/MIME 署名ができませんでした。

en: Could not add contact. %s
ja: 連絡先を追加できませんでした。%s

en: Could not bind to LDAP server
ja: LDAP サーバにバインドできません

en: Could not bind to LDAP server.
ja: LDAP サーバにバインドできませんでした。

en: Could not bind to MSAD server.
ja: MSAD サーバにバインドできません。

en: Could not bind to ldap server
ja: LDAP サーバにバインドできません

en: Could not check balance. %s
ja: 残高が確認できませんでした。%s

en: Could not connect to LDAP server.
ja: LDAP サーバに接続できませんでした。

en: Could not connect to ldap server
ja: LDAP サーバに接続できません

en: Could not connect to memcache servers.
ja: memcache サーバに接続できませんでした。

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
ja: FTP でサーバ "%s" に接続できませんでした: %s

en: Could not create distribution list. %s
ja: 送信先リストが作成できませんでした。%s

en: Could not decrypt PGP data:
ja: PGP データの復号化ができませんでした:

en: Could not decrypt S/MIME data.
ja: S/MIME データの復号化ができませんでした。

en: Could not delete contact. %s
ja: 連絡先が削除できませんでした。%s

en: Could not delete distribution list. %s
ja: 送信先リストが削除できませんでした。%s

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
ja: 設定更新用スクリプト "%s" を削除できませんでした。

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
ja: 受信者の電子メールアドレスが確定できませんでした。

en: Could not fetch complete address book.
ja: アドレス帳が完全には取得できませんでした。

en: Could not fetch complete distribution list.
ja: 送信先リストが完全には取得できませんでした。

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
ja: 送信先リストが完全には取得できませんでした。

en: Could not load strategy "%s".
ja: ストラテジー "%s" をロードできませんでした。

en: Could not mkdir "%s".
ja: Mkdir "%s" に失敗しました。

en: Could not obtain public key from the keyserver.
ja: 公開鍵を鍵サーバから取得できませんでした。

en: Could not open "%s" for writing.
ja: "%s" を書き込み用にオープンできませんでした。

en: Could not open %s.
ja: %s をオープンできませんでした。

en: Could not open Maintenance_Task module %s
ja: 保守作業モジュール %s を開けませんでした。

en: Could not open directory "%s".
ja: ディレクトリー "%s" が開けませんでした。

en: Could not open pipe to smbpasswd.
ja: smbpasswd にパイプで接続できません。

en: Could not reach the LDAP server
ja: LDAP サーバに接続できません

en: Could not reach the LDAP server: %s
ja: LDAP サーバに接続できません：%s

en: Could not read %s.
ja: %s が読み出せません。

en: Could not read response PDU
ja: 応答 PDU が読めません

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
ja: 要求されたユーザのパスワードをリセットできませんでした。いくつかあるいは全ての情報は間違っています。再度試してみるか管理者に連絡して下さい。

en: Could not retrieve ACL
ja: ACL を取得できませんでした

en: Could not retrieve address book. %s
ja: アドレス帳を取得できませんでした。%s

en: Could not retrieve distribution list. %s
ja: 送信先リストを取得できませんでした。%s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
ja: 送信先リストを取得できませんでした。%s

en: Could not retrieve server's capabilities
ja: サーバの機能一覧を取得できませんでした

en: Could not revert configuration.
ja: 設定を元に戻せませんでした。

en: Could not rmdir "%s".
ja: "%s" ディレクトリーが削除できません。

en: Could not save %s configuration.
ja: %s 設定を保存できませんでした。

en: Could not save a backup configuation.
ja: 設定のバックアップを保存できませんでした。

en: Could not save a backup configuation: %s
ja: 設定のバックアップを保存できませんでした：%s

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
ja: 設定更新用スクリプトを "%s" に保存できませんでした。

en: Could not save the backup configuration file %s.
ja: 設定のバックアップファイル %s を保存できませんでした。

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
ja: 設定ファイル %s に保存できませんでした。%s に戻って保存オプションを実行するか、手でこの画面のコードを %s にコピーして下さい。

en: Could not search the LDAP server.
ja: LDAP サーバが検索できません。

en: Could not search the MSAD server.
ja: MSAD サーバが検索できません。

en: Could not unlink "%s".
ja: "%s" を削除(unlink)できませんでした。

en: Could not update contact. %s
ja: 連絡先を更新できませんでした。%s

en: Could not update distribution list. %s
ja: 送信先リストを更新できませんでした。%s

en: Could not write configuration for "%s": %s
ja: "%s" の設定が書き込めません：%s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
ja: Mozilla のサイドバーが見付かりません。サイドバーを開いて下さい。

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
ja: ユーザ "%s" にフォルダ "%s" のアクセス権を付与できません：%s

en: Counted text
ja: 文字の統計

en: Country
ja: 国

en: Country drop down list
ja: 国名リスト

en: Create
ja: 作成

en: Create Folder
ja: フォルダを作成

en: Create Folders
ja: フォルダを作成

en: Create a new one
ja: 新規作成

en: Create sub folders
ja: サブフォルダを作成

en: Creator Permissions
ja: 作成者のアクセス権

en: Credit card number
ja: クレジットカード番号

en: Croatia
ja: クロアチア共和国

en: Croatia/Hrvatska
ja: クロアチア共和国

en: Cuba
ja: キューバ共和国

en: Current 4 Phases
ja: 現在の４相

en: Current Alarms
ja: 現在のアラーム

en: Current Sessions
ja: 現在のセッション

en: Current Time
ja: 現在の時間

en: Current Weather
ja: 現在の天気

en: Current condition:
ja: 現在の天候：

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
ja: %s へのログオン時に実行するタスクを設定します。

en: Cyprus
ja: キプロス共和国

en: Cyrillic (KOI8-R)
ja: キリル言語 (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ja: キリル言語 (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
ja: キリル/ウクライナ (KOI8-U)

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: DD
ja: 日

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
ja: DSN (参考 http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Daily
ja: 毎日

en: Data
ja: データ

en: Data value for %s is empty in Kolab XML object!
ja: Kolab XML オブジェクト %s の値が空です！

en: DataTree Browser
ja: DataTree 閲覧

en: Database
ja: データベース

en: Database lookup
ja: データベース参照

en: Date
ja: 日付

en: Date Received
ja: データ受信

en: Date and time selection
ja: 日付と時間の選択

en: Date selection
ja: 日付の選択

en: Date: %s; time: %s
ja: 日付：%s、時間：%s

en: Day
ja: 日

en: December
ja: 12月

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Color
ja: デフォルト色

en: Default Identity
ja: デフォルト ID

en: Default Shell
ja: デフォルト Shell

en: Definitions
ja: 定義

en: Delete
ja: 削除

en: Delete "%s"
ja: "%s" を削除

en: Delete All SyncML Data
ja: 全ての SyncML データを削除

en: Delete Folders
ja: フォルダを削除

en: Delete Group
ja: グループを削除

en: Delete Permission
ja: アクセス権を削除

en: Delete and purge messages
ja: メッセージの削除と清掃

en: Delete messages
ja: メッセージを削除

en: Delete permissions for "%s"
ja: "%s" のアクセス権を削除

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
ja: "%s" のアクセス権とそのサブアクセス権を全て削除しますか？

en: Delete selected identity
ja: 選択したIDを削除

en: Delete sub folders
ja: サブフォルダを削除

en: Delete/purge
ja: 削除／清掃

en: Deleted setup upgrade script "%s".
ja: 設定更新用スクリプト "%s" を削除しました。

en: Deleted synchronization session for device "%s" and database "%s".
ja: 装置"%s"とデータベース"%s"との同期セッションは削除されました。

en: Delivery time
ja: 配送時間

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Department
ja: 部署

en: Describe the Problem
ja: 障害内容の説明

en: Description
ja: 説明

en: Details have been logged for the administrator.
ja: 詳細は管理者のために記録されました。

en: Details:
ja: 詳細：

en: Development
ja: 開発

en: Device
ja: デバイス

en: Dew Point
ja: 露点

en: Dew Point for last hour:
ja: この時間の露点：

en: Dew point:
ja: 露点：

en: Dial %s
ja: ダイアル %s

en: Directory %s is not writeable
ja: ディレクトリー%s は書き込みできません

en: Dismiss
ja: 止める

en: Display 24-hour times?
ja: 24時間表示

en: Display Options
ja: 表示オプション

en: Display detailed forecast
ja: 詳細な予報の表示

en: Display forecast (TAF)
ja: 予報表示（空港）

en: Display format
ja: 表示形式

en: Disposition Notification
ja: 開封確認

en: Djibouti
ja: ジブチ共和国

en: Do not delete
ja: 削除しない

en: Do not directly access maintenance.php
ja: maintenance.php に直接アクセスしないでください

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
ja: 最初の行がフィールド名を含んでいますか？ そうならチェックしてください：

en: Domestic Address
ja: 国内郵便用住所

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Don't have an account? Sign up.
ja: アカウントが必要ならサインアップして下さい。

en: Download %s
ja: %s のダウンロード

en: Download generated configuration as PHP script.
ja: 生成された設定を PHP スクリプトをとしてダウンロードする。

en: Drizzle
ja: 霧雨

en: Drop down list
ja: ドロップダウンリスト

en: Drugs
ja: 薬物

en: Dynamic Mail
ja: 動的メール

en: E characters
ja: 字形 E

en: E-Mail
ja: 電子メール

en: EU VAT identification
ja: EU VAT（付加価値税）登録番号

en: East Timor
ja: 東ティモール民主共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル共和国

en: Edit
ja: 編集

en: Edit "%s"
ja: "%s" を編集

en: Edit Block
ja: ブロックの編集

en: Edit Group
ja: グループの編集

en: Edit Permission
ja: アクセス権の編集

en: Edit options for:
ja: オプションの編集：

en: Edit permissions
ja: アクセス権の編集

en: Edit permissions for "%s"
ja: "%s" のアクセス権の編集

en: Education
ja: 教育

en: Egypt
ja: エジプト・アラブ共和国

en: El Salvador
ja: エルサルバドル共和国

en: Email
ja: 電子メール

en: Email Address
ja: Eメールアドレス

en: Email Notification
ja: Eメール通知

en: Email address (optional)
ja: メールアドレス（オプション）

en: Email addresses must match.
ja: Eメールアドレスが一致しなければいけません。

en: Email addresses to confirm not found.
ja: 確認用メールアドレスが見つかりません。

en: Email with confirmation
ja: Eメールアドレス確認

en: Email-to-SMS Gateway
ja: 電子メール―SMS ゲートウェイ

en: Emoticons
ja: 顔文字

en: Empty message.
ja: 空メッセージです。

en: Empty result
ja: 何も見つかりません

en: Empty result.
ja: 何も見つかりません。

en: End year
ja: 終了年

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
ja: あなたのパスワードをリセットする時の用心のための質問を入力。例えば、「ペットの名前は？」など：

en: Enter the letters below:
ja: 以下の文字を入力：

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア共和国

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Error
ja: エラー

en: Error connecting to LDAP server %s!
ja: LDAPサーバ%s に接続できません！

en: Error converting notes.
ja: ノートの変換中にエラーが発生しました。

en: Error deleting from path %s; must be [app]/[path]
ja: パス %s からの削除エラーです。[app]/[path] 形式でなければなりません

en: Error deleting synchronization session:
ja: 同期セッションの削除エラー：

en: Error deleting synchronization sessions:
ja: 同期セッションの削除エラー：

en: Error searching for user with the email address "%s"!
ja: メールアドレス "%s" によるユーザ検索エラー！

en: Error sending PDU
ja: PDU 送信エラー

en: Error sending data to smbpasswd.
ja: smbpasswd へのデータ送信中エラーです。

en: Error setting LDAP protocol on server %s to v3: %s
ja: サーバ %s の LDAP プロトコルを v3 に設定できません：%s

en: Error updating password: %s
ja: パスワード更新エラー: %s

en: Error with email message.
ja: メールのエラーです。

en: Error writing "%s".
ja: "%s" の書き込みエラーです。

en: Estonia
ja: エストニア共和国

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Ethnic
ja: 民族的

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: European Union
ja: ヨーロッパ連邦

en: Every 15 minutes
ja: 15分毎

en: Every 2 minutes
ja: 2分毎

en: Every 30 seconds
ja: 30分毎

en: Every 5 minutes
ja: 5分毎

en: Every Login
ja: ログイン毎

en: Every half hour
ja: 30分毎

en: Every hour
ja: １時間毎

en: Every minute
ja: 1分毎

en: Example values:
ja: 値の例：

en: Execute
ja: 実行

en: Expand
ja: 展開

en: Expiration Date
ja: 有効期限

en: Exponent
ja: 指数

en: Extra Large
ja: 特大

en: FTP upload of setup
ja: 設定を FTP でアップロードする

en: Fade to Green
ja: 緑色にフェード

en: Failed fetching IMAP message %s. Error was %s
ja: IMAP メッセージ %s の取得に失敗しました。エラー：%s

en: Failed fetching body of IMAP message %s. Error was %s
ja: IMAP メッセージ %s 本体の取得に失敗しました。エラー：%s

en: Failed fetching headers of IMAP message %s. Error was %s
ja: IMAP メッセージ %s ヘッダの取得に失敗しました。エラー：%s

en: Failed identifying the UID of the Kolab user %s. Error was: %s
ja: Kolab ユーザ %s の UID が識別できません。エラー：%s

en: Failed retrieving the message with ID %s. Original error: %s.
ja: ID %s のメッセージの取得に失敗しました。エラー：%s

en: Failed saving object. Error was: %s
ja: オブジェクトの保存に失敗しました。エラー：%s

en: Failed to connect to LDAP server.
ja: LDAP サーバに接続できませんでした。

en: Failed to connect to MSAD server.
ja: MSAD サーバに接続できませんでした。

en: Failed to connect to SMB server.
ja: SMB サーバに接続できませんでした。

en: Failed to copy from "%s".
ja: "%s" からのコピーに失敗しました。

en: Failed to copy to "%s".
ja: "%s" へのコピーに失敗しました。

en: Failed to create new SASL connection.
ja: 新規の SASL 接続に失敗しました。

en: Failed to load Kolab Format driver %s
ja: Kolab ドライバー %s のロードに失敗しました。

en: Failed to load Kolab IMAP driver %s
ja: Kolab IMAP ドライバー %s のロードに失敗しました。

en: Failed to load Kolab XML driver %s
ja: Kolab XML ドライバー %s のロードに失敗しました。

en: Failed to move to "%s".
ja: "%s" への移動に失敗しました。

en: Failed to retrieve: %s
ja: 取得に失敗しました：%s

en: Failed to verify old password.
ja: 古いパスワードが確認できません。

en: Failed triggering folder %s. Error was: %s
ja: フォルダー %s のトリガーに失敗しました。エラー: %s

en: Failure in changing password on %s: %s
ja: %s のパスワード変更失敗: %s

en: Fair
ja: 快晴

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: フォークランド諸島（マルビナス諸島）

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Fatal Error:
ja: 致命的エラー：

en: Fax
ja: FAX

en: February
ja: ２月

en: Feed
ja: フィード

en: Feed Address
ja: フィードアドレス

en: Feels Like
ja: 気分

en: Feels like:
ja: 気分：

en: Few Showers
ja: にわか雨

en: Few Snow Showers
ja: にわか雪

en: Field matrix
ja: 行列

en: Figlet font
ja: Figlet フォント

en: Fiji
ja: フィジー諸島共和国

en: File Count: %d file | File Count: %d files
ja[0]: ファイル数: %d ファイル

en: File Manager
ja: ファイルマネージャ

en: File Name
ja: ファイル名

en: File selection
ja: ファイル選択

en: File upload
ja: ファイルアップロード

en: File uploads not supported.
ja: ファイルアップロードはサポートされていません。

en: Filters
ja: フィルタ

en: Finland
ja: フィンランド共和国

en: First Half
ja: 上弦の半月

en: First Quarter
ja: 上弦の月

en: Fix ratio
ja: 固定比率

en: Flip
ja: 上下反転

en: Fog
ja: 霧

en: Fog Early
ja: 早朝霧

en: Fog Late
ja: 遅くに霧

en: Foggy
ja: 濃霧

en: Folder "%s" does not exist
ja: フォルダー "%s" がありません

en: Font
ja: フォント

en: Food
ja: 食べ物

en: Forecast (TAF)
ja: 予報（空港）

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
ja: 予報日数（予報は昼だけでなく夜の分も含まれますので、大きな数を指定すると、ブロックは大きくなります）

en: Forgot your password?
ja: パスワードを忘れてしまいましたか？

en: Forms
ja: フォーム

en: Fortune
ja: 格言

en: Fortune type
ja: 格言の種類

en: Fortunes
ja: 格言

en: Fortunes 2
ja: 格言２

en: Forums
ja: フォーラム

en: Found %s results when expecting only one!
ja: 結果は１つのはずなのに %s 個あります！

en: Fr
ja: 金

en: France
ja: フランス共和国

en: France, Metropolitan
ja: フランス（本国）

en: Freezing Drizzle
ja: 霧氷

en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: フランス領極南諸島

en: From the
ja: 風向

en: Full Description
ja: 詳しい説明

en: Full Moon
ja: 満月

en: Full Name
ja: 氏名

en: Gabon
ja: ガボン共和国

en: Gambia
ja: ガンビア共和国

en: Generate %s Configuration
ja: %s 構成情報を生成する

en: Generated Code
ja: 生成されたコード

en: Georgia
ja: グルジア共和国

en: Germany
ja: ドイツ連邦共和国

en: Ghana
ja: ガーナ共和国

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Given Name
ja: 姓

en: Global Options
ja: 共通オプション

en: Go
ja: 移動

en: Goedel
ja: ゲーデル

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: Google Search
ja: Google 検索

en: Google search is not enabled.
ja: Google 検索は許可されていません。

en: Grayscale
ja: グレイスケール

en: Greece
ja: ギリシャ共和国

en: Greek (ISO-8859-7)
ja: ギリシャ語 (ISO-8859-7)

en: Green
ja: 緑色

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Grey
ja: 灰色

en: Group Administration
ja: グループ管理

en: Group names must be non-empty
ja: グループ名は空白ではないこと

en: Group was not created: %s.
ja: グループは作成されませんでした: %s.

en: Group_ldap: Unable to add group "%s". This is what the server said:
ja: Group_ldap: グループ "%s" を追加できません。サーバの応答:

en: Group_ldap: Unable to delete group "%s". This is what the server said: %s
ja: Group_ldap: グループ "%s" を削除できません。サーバの応答: %s

en: Group_ldap: Unable to update group "%s". This is what the server said: %s
ja: Group_ldap: グループ "%s" を更新できません。サーバの応答: %s

en: Groups
ja: グループ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ島

en: Guam
ja: グアム島

en: Guatemala
ja: グアテマラ共和国

en: Guernsey
ja: ガーンジー島

en: Guest Permissions
ja: ゲストアクセス権

en: Guestbook
ja: ゲストブック

en: Guinea
ja: ギニア共和国

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ共和国

en: Guyana
ja: ガイアナ共同共和国

en: HTML Version of Message
ja: HTML 版のメッセージ

en: HTTP Authentication not found.
ja: HTTP 認証がみつかりません。

en: Haiti
ja: ハイチ共和国

en: Hash-Algorithm
ja: ハッシュアルゴリズム

en: Haze
ja: もや

en: Header
ja: ヘッダ

en: Headers
ja: ヘッダ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード・マクドナルド諸島

en: Heard and McDonald Islands
ja: ハード・マクドナルド諸島

en: Heavy Rain
ja: 大雨

en: Heavy T-Storm
ja: 激しい雷雨

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
ja: ヘブライ語 (ISO-8859-8-I)

en: Height
ja: 高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help _Topics
ja: _Tヘルプ項目

en: Helpers
ja: ヘルパー

en: Hemisphere
ja: 半球

en: Here is the beginning of the file:
ja: ファイルの先頭部分です：

en: Hi-Contrast
ja: 高コントラスト

en: Hide Results
ja: 結果を隠す

en: High
ja: 高

en: Holy See (Vatican City State)
ja: ローマ法王庁（バチカン市国）

en: Home Address
ja: 自宅の住所

en: Home Directory
ja: ホームディレクトリー

en: Home Phone
ja: 自宅の電話番号

en: Honduras
ja: ホンジュラス共和国

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Horde Website
ja: Horde Web サイト

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
ja: Horde/Kolab: オブジェクト型 %s はメッセージ %s にはありません

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
ja: Horde/Kolab: %s の MIME ID が取得できません

en: Horde_Kolab_Server_ldap needs a base_dn parameter!
ja: Horde_Kolab_Server_ldap には base_dn パラメータが必要です！

en: Horde_Kolab_Server_ldap needs a server parameter!
ja: Horde_Kolab_Server_ldap にはサーバーパラメータが必要です！

en: Host
ja: ホスト

en: How many fields (columns) are there?
ja: フィールド(列)の数はいくつですか？

en: How many seconds before we check for new articles?
ja: 新着記事をチェックまで何秒待ちますか？

en: Humidity
ja: 湿度

en: Humidity:
ja: 湿度：

en: Humorists
ja: ユーモア

en: Hungary
ja: ハンガリー共和国

en: I characters
ja: 字形 I

en: IMAP error. Folder: %s. Error: %s
ja: IMAP エラー。フォルダ：%s。エラー：%s

en: IMAP error. Message: %s. Error: %s
ja: IMAP エラー。メッセージ：%s。エラー：%s

en: IMAP error. Server: %s. Error: %s
ja: IMAP エラー。サーバ：%s。エラー：%s

en: IMAP mailbox creation failed: %s
ja: IMAP メールボックスの作成に失敗しました: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
ja: IMAP メールボックスの削除に失敗しました: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
ja: IMAP メールボックスクォータの作成に失敗しました: %s

en: IP Address not available.
ja: IP アドレスがありません。

en: IP Address not within allowed CIDR block.
ja: IPアドレスが許可されたCIDRブロック内にありません。

en: IP address
ja: IP アドレス

en: IP lockdown violation.
ja: IP 封鎖違反です。

en: Iceland
ja: アイスランド共和国

en: Icons Only
ja: アイコンのみ

en: Icons for %s
ja: %s のアイコン

en: Icons with text
ja: アイコンとテキスト

en: Ideas
ja: アイデア（水色）

en: Identity's name:
ja: ID の名前

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
ja: もしも正しく表示されないなら、%s して新しいウインドーを開いて下さい。

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
ja: この文章が表示され、画像が表示されないなら、お使いのブラウザではアップロードする画像は表示できません。

en: Image
ja: 画像

en: Image CAPTCHA
ja: 画像 CAPTCHA

en: Image upload
ja: 画像アップロード

en: Import, Step %d
ja: インポート、ステップ %d

en: Imported field: %s
ja: インポートされたフィールド： %s

en: Imported fields:
ja: インポートされたフィールド：

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
ja: 以下のリストは、左側にファイルからインポートされた項目が、右側にアドレス帳で使用可能な項目が並んでいますので、それぞれから１つづつクリックし、「ペアを追加」をクリックして下さい。最後に「次」をクリックします。

en: Incorrect Password
ja: 不正なパスワードです

en: Incorrect action code given.
ja: 間違ったアクションコードが与えられています。

en: Incorrect username and/or password.
ja: ユーザ名かパスワードが正しくありません。

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
ja: ユーザ名か代替アドレスが正しくありません。再度試してみるか、管理者に連絡して下さい。

en: India
ja: インド

en: Individual Users
ja: 個別ユーザ

en: Indonesia
ja: インドネシア共和国

en: Information
ja: インフォメーション

en: Information no longer available.
ja: 情報はもうありません。

en: Inherited Members
ja: 継承されたメンバー

en: Inline Notification
ja: インライン通知

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
ja: 新しいパスワードを受け取るメールアドレスを入力：

en: Insert messages
ja: メッセージを挿入

en: Insert the required answer to the security question:
ja: 用心のための質問の答えを入力：

en: Insertion of images from Photo Galleries in text
ja: ギャラリーから画像を挿入

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
ja: 送信先に送るための残高が不足しています。

en: Insufficient credit.
ja: 残高が不足です。

en: Integer
ja: 整数

en: Integer list
ja: 整数の並び

en: Internal Error: An attribute must ALWAYS match itself: %s
ja: 内部エラー。属性は常にそれ自身と一致しなければなりません。%s

en: Internal LDAP error.  Details have been logged for the administrator.
ja: 内部の LDAP エラー。詳細は管理者のために記録されました。

en: Internal database error.  Details have been logged for the administrator.
ja: 内部のデータベースエラー。詳細は管理者のために記録されました。

en: International Address
ja: 国際郵便用住所

en: Invalid Kolab object type "%s".
ja: 無効な Kolab オブジェクトです："%s"

en: Invalid UDH. (User Data Header).
ja: 無効な UDH（ユーザデータヘッダ）です。

en: Invalid VAT identification number format.
ja: VAT（付加価値税）登録番号の形式が無効です。

en: Invalid ZIP data
ja: 無効な Zip データです。

en: Invalid application.
ja: 無効なアプリケーションです。

en: Invalid basedn configured
ja: 無効な basedn 設定

en: Invalid batch ID.
ja: 無効なバッチ ID です。

en: Invalid character in e-mail address: %s.
ja: メールアドレスに無効な文字が含まれています：%s

en: Invalid data submitted.
ja: 無効なデータが送信されました.

en: Invalid destination address.
ja: 送り先のアドレスが無効です。

en: Invalid file format
ja: 無効なファイルフォーマット

en: Invalid group ID passed (bad DN syntax)
ja: 無効なグループ ID が渡されました（DN 文法間違い）

en: Invalid license key.
ja: 無効なライセンスキイです。

en: Invalid location provided.
ja: 無効な場所が指定されました。

en: Invalid msg_type.
ja: 無効な msg_type です。

en: Invalid or missing api_id.
ja: 無効か空の api_id です。

en: Invalid or missing parameters.
ja: 無効か空のパラメータです。

en: Invalid parent permission.
ja: 上位のアクセス権が無効です。

en: Invalid partner id.
ja: 無効なパートナーIDです。

en: Invalid product code.
ja: 無効な製品コードです。

en: Invalid protocol.
ja: 無効なプロトコルです。

en: Invalid recipient: "%s"
ja: 無効な受信者です："%s"

en: Invalid response from server.
ja: サーバーからの無効な応答です。

en: Invalid source address.
ja: 無効な発信元アドレスです。

en: Invalid unicode data.
ja: 無効な unicode データです。

en: Inventory
ja: 在庫

en: Invert selection
ja: 選択を反転

en: Iran, Islamic Republic of
ja: イラン・イスラム共和国

en: Iraq
ja: イラク共和国

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Isolated T-Storms
ja: 局地的雷雨

en: Israel
ja: イスラエル

en: Issuer
ja: 発行者

en: Italy
ja: イタリア共和国

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: January
ja: １月

en: Japan
ja: 日本

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ja: 日本語 (ISO-2022-JP)

en: Jersey
ja: ジャージー島

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: July
ja: ７月

en: June
ja: ６月

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン共和国

en: Keep original?
ja: オリジナルを保存？

en: Kenya
ja: ケニア共和国

en: Kerberos server rejected authentication.
ja: Kerberos サーバが認証拒否しました。

en: Kernel Newbies
ja: カーネル初心者

en: Key Creation
ja: 鍵作成日

en: Key Fingerprint
ja: 鍵指紋

en: Key Length
ja: 鍵長

en: Key Type
ja: 鍵種類

en: Key Usage
ja: 鍵の使用

en: Key already exists on the public keyserver.
ja: 電子鍵がすでに公衆鍵サーバに存在します。

en: Keyword
ja: キイワード

en: Kids
ja: 子供

en: Kiribati
ja: キリバス共和国

en: Kolab cache: Object uid %s does not exist in the cache!
ja: Kolab キャッシュ： オブジェクト uid %s はキャッシュの中にありません！

en: Korea, Democratic People's Republic of
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: Korea, Republic of
ja: 大韓民国

en: Korean (EUC-KR)
ja: 韓国語 (EUC-KR)

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス共和国

en: LDAP Error: Empty result for: %s.
ja: LDAP エラー： 結果が空です： %s.

en: LDAP Error: Failed to search using filter %s. Error was: %s
ja: LDAPエラー。 フィルター %s での検索失敗。エラー: %s

en: LDAP Error: No such dn: %s: %s
ja: LDAPエラー。そのようなDNはありません： %s: %s

en: LDAP Error: No such object: %s: %s
ja: LDAPエラー。そのようなオブジェクトはありません： %s: %s

en: Language
ja: 言語

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Large
ja: 特大

en: Last Half
ja: 下弦の半月

en: Last Password Change
ja: パスワード最終変更日

en: Last Quarter
ja: 下弦の月

en: Last Updated:
ja: 最終更新：

en: Last login: %s
ja: 前回のログイン: %s

en: Last login: %s from %s
ja: 前回のログイン: %2$s から %1$s

en: Last login: Never
ja: 前回のログイン: なし

en: Latvia
ja: ラトビア共和国

en: Lavender
ja: ラベンダー色

en: Law
ja: 法律

en: Lebanon
ja: レバノン共和国

en: Left header
ja: 左ヘッダ

en: Left values
ja: 左値

en: Lesotho
ja: レソト王国

en: Liberia
ja: リベリア共和国

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja: 大リビア・アラブ社会主義人民ジャマーヒリーヤ

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン公国

en: Light Blue
ja: 淡青色

en: Light Drizzle
ja: 弱い霧雨

en: Light Rain
ja: 弱い雨

en: Light Rain Early
ja: 朝のうち弱い雨

en: Light Rain Late
ja: 遅くに弱い雨

en: Light Rain Shower
ja: 弱いにわか雨

en: Light Rain with Thunder
ja: 雷を伴う弱い雨

en: Light Snow
ja: 弱い雪

en: Light Snow Early
ja: 朝のうち弱い雪

en: Light Snow Late
ja: 遅くに弱い雪

en: Light Snow Shower
ja: 弱いにわか雪

en: Limerick
ja: リムリック

en: Link
ja: リンク

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Link access key
ja: リンクアクセスキイ

en: Link style
ja: リンクスタイル

en: Link target
ja: リンク先

en: Link text
ja: リンク文字

en: Link the email address to the compose page when displaying?
ja: メールアドレスをメール作成画面ににリンクしますか？

en: Link title attribute
ja: リンクタイトル属性

en: Links
ja: リンク

en: Linux Cookie
ja: Linux クッキー

en: List
ja: リスト

en: List - user can see the folder
ja: リスト - フォルダーを閲覧できます

en: List Databases
ja: データベース一覧

en: List Tables
ja: テーブル一覧

en: Listing alarms failed: %s
ja: アラームの一覧作成に失敗：%s

en: Listing sessions failed: %s
ja: セッション一覧取得に失敗：%s

en: Listing users is disabled.
ja: ユーザのリストは無効になっています。

en: Literature
ja: 文学

en: Lithuania
ja: リトアニア共和国

en: Loading...
ja: ロード中...

en: Local time:
ja: 現地時間：

en: Locale and Time
ja: 地域と時間

en: Location
ja: 場所

en: Log in
ja: ログイン

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Login Tasks
ja: ログイン タスク

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
ja: ユーザ名かパスワードが正しくないためにログインに失敗しました。

en: Login failed.
ja: ログインに失敗しました。

en: Long text
ja: 長い文字列

en: Love
ja: 愛

en: Low
ja: 低

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク大公国

en: MM
ja: 月

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
ja: 添付された MS-TNEF はデータを含んでいません。

en: Macao
ja: マカオ

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
ja: マケドニア旧ユーゴスラビア共和国

en: Madagascar
ja: マダガスカル共和国

en: Magic
ja: 魔法

en: Mail
ja: 電子メール

en: Mail Admin
ja: メール管理

en: Malawi
ja: マラウイ共和国

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ共和国

en: Mali
ja: メール

en: Malta
ja: マルタ共和国

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
ja: 色付けされたラベルを対応させて分類を管理します。

en: MapQuest map
ja: MapQuest マップ

en: March
ja: ３月

en: Mark (Other)
ja: マーク（その他）

en: Mark (Seen)
ja: マーク（既読）

en: Mark with Seen/Unseen flags
ja: 既読／未読の印を付ける

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
ja: その他の印を付ける（例えば、重要／返答済）

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島共和国

en: Martinique
ja: マルティニク島

en: Matching fields:
ja: 一致したフィールド：

en: Mauritania
ja: モーリタニア・イスラム共和国

en: Mauritius
ja: モーリシャス共和国

en: Max allowed credit.
ja: クレジット使用限度です。

en: Max message parts exceeded.
ja: メッセージパートの最大数を超過しています。

en: Max temp last 24 hours:
ja: 過去24時間の最高気温：

en: Max temp last 6 hours:
ja: 過去６時間の最高気温：

en: Maximum Number of Portal Blocks
ja: ポータルブロックの最大数

en: Maximum file size in bytes
ja: 最大サイズ（バイト）

en: Maximum length
ja: 最大長さ

en: May
ja: ５月

en: Mayotte
ja: マイヨット島

en: Medicine
ja: 医学

en: Medium
ja: 中くらい

en: Members
ja: メンバ

en: Memcache session tracking not enabled.
ja: Memcache によるセッション管理は有効ではありません。

en: Menu mode:
ja: メニューモード

en: Message
ja: 本文

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
ja: メッセージは検証できましたが、署名者の身元は検証できませんでした。

en: Message expired.
ja: メッセージは期限切れです。

en: Message type
ja: メッセージ種別

en: Metar block not available.
ja: Metar ブロックがありません。

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
ja: Metar ブロックがありません。詳細は管理者のために記録されました。

en: MetarDB is not connected.
ja: MetarDB は接続されていません。

en: Method
ja: メソッド

en: Method "%s" is not defined
ja: メソッド "%s" は定義されてません

en: Metric
ja: メートル

en: Mexico
ja: メキシコ合衆国

en: Micronesia, Federated States of
ja: ミクロネシア連邦

en: Min temp last 24 hours:
ja: 過去24時間の最低気温：

en: Min temp last 6 hours:
ja: 過去６時間の最低気温：

en: Minimum password age has not yet expired
ja: パスワードの有効期限は過ぎていません。

en: Mirror
ja: 左右反転

en: Miscellaneous
ja: その他諸々

en: Missing configuration. You must generate it before using this application.
ja: 未設定です。このアプリケーションを使用する前に設定ファイルを作成する必要があります。

en: Missing message ID.
ja: メッセージ ID が見当たりません。

en: Missing session ID.
ja: セッション ID が見当たりません。

en: Mo
ja: 月

en: Mobile Mail
ja: 携帯メール

en: Mobile phone number
ja: 携帯電話番号

en: Moderate
ja: 穏やか

en: Modified Date
ja: 修正日

en: Modulus
ja: モジュール

en: Moldova, Republic of
ja: モルドバ共和国

en: Monaco
ja: モナコ公国

en: Monday
ja: 月曜

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montenegro
ja: モンテネグロ共和国

en: Month and year
ja: 月と年

en: Monthly
ja: 毎月

en: Montserrat
ja: モントセラト島

en: Moon Phases
ja: 月相

en: More fields found in line %d than the expected %d.
ja: %d 行目に予想した数 %d 以上の項目があります。

en: Morocco
ja: モロッコ王国

en: Mostly Clear
ja: 晴れ所により曇り

en: Mostly Cloudy
ja: 概ね曇り

en: Mostly Cloudy and Windy
ja: 概ね曇りで強風

en: Mostly Sunny
ja: 概ね晴れ

en: Move Down
ja: 下へ

en: Move Left
ja: 左へ

en: Move Right
ja: 右へ

en: Move Up
ja: 上へ

en: Move down
ja: 下へ

en: Move up
ja: 上へ

en: Mozambique
ja: モザンビーク共和国

en: Multi-level drop down lists
ja: 多段のドロップダウン・メニュー

en: Multiple selection
ja: 複数選択

en: Must supply a valid lock ID.
ja: 正しい lock ID を指定して下さい。

en: My Account
ja: 私のアカウント

en: My Account Information
ja: 私のアカウント情報

en: My Portal
ja: マイポータル

en: My Portal Layout
ja: マイポータルの配置

en: Myanmar
ja: ミャンマー連邦

en: NO, I Do NOT Agree
ja: 同意しません

en: Name
ja: 名前

en: Namibia
ja: ナミビア共和国

en: Nauru
ja: ナウル共和国

en: Nepal
ja: ネパール王国

en: Netherlands
ja: オランダ王国

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル諸島

en: Network Tools
ja: ネットワークツール

en: Never
ja: なし

en: New Caledonia
ja: フランス領ニューカレドニア

en: New Category
ja: 新規分類

en: New Message to %s
ja: %s への新着メッセージ

en: New Moon
ja: 新月

en: New Username (optional)
ja: 新しいユーザ名(任意)

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password will expire on %s.
ja: 新しいパスワードは %s に期限切れになります。

en: New password:
ja: 新しいパスワード：

en: New passwords don't match.
ja: 新しいパスワードが一致しません。

en: News
ja: ニュース

en: Next
ja: 次

en: Next 4 Phases
ja: 次の４相

en: Next options
ja: 次のオプション

en: Next>
ja: 次のページ>

en: Nicaragua
ja: ニカラグア共和国

en: Niger
ja: ニジェール共和国

en: Nigeria
ja: ナイジェリア連邦共和国

en: Night
ja: 夜

en: Niue
ja: ニウエ島

en: No
ja: いいえ

en: No Sound
ja: 音なし

en: No available configuration data to show differences for.
ja: 差分を表示するための設定がありません。

en: No available strategy for making ISO images.
ja: ISO イメージを作る方法がありません。

en: No batch template.
ja: バッチの雛形がありません。

en: No block exists at the requested position
ja: 要求された位置にはブロックは存在しません

en: No change.
ja: 変更なし。

en: No children can be added to this permission.
ja: このアクセス権にはサブアクセス権は追加できません。

en: No configuration information specified for %s.
ja: %s の設定情報が指定されていません。

en: No configuration information specified for FTP VFS.
ja: FTP VFS の構成情報が指定されていません。

en: No configuration information specified for SQL VFS.
ja: SQL VFS の構成情報が指定されていません。

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
ja: SQLファイル VFS の構成情報が指定されていません。

en: No configuration information specified for SSH2 VFS.
ja: SSH2 VFS の構成情報が指定されていません。

en: No credit left.
ja: 残高がありません。

en: No destination supplied.
ja: 送信先が指定されていません。

en: No file uploaded
ja: ファイルがアップロードされていません

en: No icons found.
ja: アイコンがありません。

en: No location is set.
ja: 場所が設定されていません。

en: No location provided.
ja: 場所が指定されていません。

en: No lock driver configured!
ja: ロックのドライバーが設定されていません！

en: No message corresponds to object %s
ja: オブジェクト %s に対応するメッセージはありません

en: No message supplied.
ja: メッセージが指定されていません。

en: No name specified.
ja: 名前が指定されていません。

en: No number specified.
ja: 番号が指定されていません。

en: No offensive fortunes
ja: 耳に痛い格言は無し

en: No or unreadable content in Kolab XML object
ja: Kolab XML オブジェクト中に無いか読めないコンテンツです

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
ja: OpenSSL プログラムのパスが指定されていません。OpenSSL は PKCS 12 のデータを扱うのに必要です。

en: No pending signups.
ja: 保留のサインアップなし。

en: No quota set.
ja: クォータが設定されていません。

en: No recurrence
ja: 繰り返しなし

en: No separator specified.
ja: セパレータが指定されていません。

en: No stable version exists yet.
ja: まだ安定したバージョンはありません。

en: No such backend "%s" found.
ja: バックエンド "%s" が見付かりません。

en: No such file
ja: 該当ファイルなし

en: No temporary directory available for cache.
ja: キャッシュ用の一時ディレクトリがありません。

en: No username and/or password sent.
ja: ユーザ名かパスワードが送られませんでした。

en: No valid XML data returned
ja: 無効のXMLデータが返りました

en: No values
ja: 値なし

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
ja: オリジナルの設定ファイルにバージョンがありません。設定を再生成します。

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
ja: 設定ファイルにバージョンがありません。設定ファイルを作り直して下さい。

en: None
ja: なし

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: Northern Hemisphere
ja: 北半球

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー王国

en: Not After
ja: これより前

en: Not Before
ja: これより後

en: Not a directory
ja: ディレクトリではありません

en: Not implemented!
ja: 実装されていません！

en: Not implemented.
ja: 実装されていません。

en: Not supported.
ja: サポートされていません。

en: Notes
ja: メモ

en: Nothing to browse, go back.
ja: 表示するものがありません。戻って下さい。

en: November
ja: 11月

en: Number
ja: 数

en: Number of articles to display
ja: 表示する記事数

en: Number of characters
ja: 文字数

en: Number of columns
ja: 列数

en: Number of rows
ja: 行数

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
ja: 送信先リストを更新ための番号が指定されませんでした。

en: O characters
ja: 字形 O

en: Object
ja: オブジェクト

en: Object Creator
ja: オブジェクト作成者

en: Object not found.
ja: オブジェクトが見つかりません。

en: Object type %s not allowed for folder type %s!
ja: オブジェクトタイプ %s はフォルダータイプ %s には許されていません！

en: Octal
ja: 8進数

en: October
ja: 10月

en: Offense filter
ja: 耳に痛いものを選別

en: Office
ja: オフィス

en: Old and new passwords must be different.
ja: 古いパスワードと新しいパスワードが同じではいけません。

en: Old object %s does not exist.
ja: 古いオブジェクト %s がありません。

en: Old object %s does not map to a uid.
ja: 古いオブジェクト %s は UID にマップされていません。

en: Old password
ja: 古いパスワード

en: Old password is not correct.
ja: 古いパスワードが正しくありません

en: Old password:
ja: 古いパスワード：

en: Oman
ja: オマーン

en: Onclick event
ja: オンクリック・イベント

en: Only IMAP servers support shared folders.
ja: 共有フォルダは IMAP サーバだけがサポートできます。

en: Only offensive fortunes
ja: 耳に痛い格言だけ

en: Only one email address allowed.
ja: 電子メールアドレスは1つだけ指定できます。

en: Only one email address is allowed.
ja: 電子メールアドレスは1つだけ指定できます。

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
ja: 所有者かシステム管理者だけが共有の所有権とアクセス権を変更できます

en: Open in a new window
ja: 新規ウインドーに表示

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
ja: OpenSSL エラー：S/MIME 署名されたパートからデータを取り出せませんでした。

en: Operating System
ja: オペレーティング・システム

en: Options
ja: オプション

en: Options for %s
ja: %s オプション

en: Organisation
ja: 組織

en: Organisational Unit
ja: 部署

en: Organizing
ja: 整理

en: Other
ja: その他

en: Other Information
ja: 他のインフォメーション

en: Other characters
ja: その他

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner of folder %s cannot be determined.
ja: フォルダ %s の所有者が確認できません。

en: Owner:
ja: 所有者：

en: PAM authentication is not available.
ja: PAM 認証は使用できません。

en: PEAR::Mail backend
ja: PEAR::Mail バックエンド

en: PGP Digital Signature
ja: PGP 電子署名

en: PGP Encrypted Data
ja: PGP 暗号文

en: PGP Key
ja: PGP 鍵

en: PGP Public Key
ja: PGP 公開鍵

en: PGP Signed/Encrypted Data
ja: PGP 署名済/暗号化データ

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: PHP Shell
ja: PHPシェル

en: PHP does not support imap_myrights.
ja: PHP は imap_myrights をサポートしません。

en: PM Clouds
ja: 午後曇り

en: PM Dizzle
ja: 午後弱い霧雨

en: PM Fog
ja: 午後霧

en: PM Light Rain
ja: 午後小雨

en: PM Light Snow
ja: 午後小雪

en: PM Rain
ja: 午後雨

en: PM Showers
ja: 午後にわか雨

en: PM Snow
ja: 午後雪

en: PM Snow Showers
ja: 午後にわか雪

en: PM Sun
ja: 午後晴れ

en: PM T-Showers
ja: 午後にわか雷

en: PM T-Storms
ja: 午後雷雨

en: POSIX extension is missing
ja: POSIX 拡張が見当たりません

en: P_HP Shell
ja: _HPHPシェル

en: Pakistan
ja: パキスタン・イスラム共和国

en: Palau
ja: パラオ共和国

en: Palestinian Territory, Occupied
ja: パレスチナ自治区

en: Panama
ja: パナマ共和国

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア独立国

en: Paraguay
ja: パラグアイ共和国

en: Parcel Address
ja: 小包配達用住所

en: Partly Cloudy
ja: 晴れ一時曇り

en: Passwd is not properly configured.
ja: Passwd が正しく設定されていません。

en: Password
ja: パスワード

en: Password changed on %s.
ja: %s のパスワードを変更しました。

en: Password changed successfully.
ja: パスワードは正常に変更されました。

en: Password incorrect
ja: パスワードが正しくありません

en: Password module can't find the supplied bin.
ja: パスワードモジュールは指定されたパス（bin）を見つけられません。

en: Password module is missing required parameters.
ja: パスワードモジュールは要求されたパラメータを見つけられません。

en: Password module is missing target parameter.
ja: パスワードモジュールは目的のパラメータを見つけられません。

en: Password module is not properly configured
ja: パスワードモジュールが正しく設定されていません

en: Password module is not properly configured.
ja: パスワードモジュールが正しく設定されていません。

en: Password required for RADIUS authentication.
ja: RADIUS 認証のパスワードが必要です。

en: Password with confirmation
ja: パスワードの確認

en: Password:
ja: パスワード:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Passwords must match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Path to the GnuPG binary
ja: GnuPGプログラムのパス

en: Pending Signups:
ja: 保留中のサインアップ：

en: People
ja: 人々

en: Perform Maintenance Operations
ja: 保守操作を実行する

en: Perform maintenance operations on login?
ja: ログイン時に保守操作を実行しますか？

en: Permission
ja: アクセス権

en: Permission "%s" not deleted.
ja: アクセス権 "%s" は削除されませんでした。

en: Permission Denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Permissions
ja: アクセス権

en: Permissions Administration
ja: アクセス権の管理

en: Personal Information
ja: 個人情報

en: Peru
ja: ペルー共和国

en: Pets
ja: ペット

en: Philippines
ja: フィリピン共和国

en: Phone
ja: 電話

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Photo
ja: 写真

en: Photos
ja: 写真

en: Pitcairn
ja: ピトケアン島

en: Pitcairn Island
ja: ピトケアン島

en: Plaintext Version of Message
ja: メッセージのプレインテキスト版

en: Platitudes
ja: 陳腐

en: Play a sound?
ja: 音の鳴らしますか？

en: Please choose a sound.
ja: 音を選択して下さい。

en: Please enter a month and a year.
ja: 月と年を入力してください。

en: Please enter a name for the new category:
ja: 新しい分類の名前を入力して下さい:

en: Please enter a valid IP address.
ja: 正しいIPアドレスを入力して下さい。

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
ja: 正しい日付を入力してください. 月の日数をチェックしてください。

en: Please enter a valid time.
ja: 正しい時間を入力して下さい。

en: Please provide a new password
ja: 新しいパスワードを入力して下さい

en: Please provide a summary of the problem.
ja: 障害内容を要約してご記入ください。

en: Please provide your current password
ja: 現在のパスワードを入力して下さい

en: Please provide your username and password
ja: ユーザ名とパスワードを入力してください。

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
ja: 次の文書を読んでください. このシステムを使用するための規定事項に同意する必要があります。

en: Please type the new category name:
ja: 新しい分類名を入力して下さい：

en: Please verify your new password
ja: 新しいパスワードを確認して下さい

en: Poland
ja: ポーランド共和国

en: Politics
ja: 政治

en: Polls
ja: 投票数

en: Popup Notification
ja: ポップアップで通知

en: Port
ja: ポート

en: Portugal
ja: ポルトガル共和国

en: Post
ja: 掲載

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
ja: フォルダーに掲載（IMAPによってでなく）

en: Postal Address
ja: 郵便物配達用住所

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
ja[0]: 過去 %d 時間の降水量：

en: Precipitation<br />chance
ja: 降水<br />確率

en: Preference storage directory is not available.
ja: プレファレンス保存用ディレクトリーがありません。

en: Preferences
ja: プレファレンス

en: Preferred Address
ja: 優先アドレス

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
ja: Prefs_ldap: 必要なLDAP拡張機能が見つかりません。

en: Pressure
ja: 気圧

en: Pressure at sea level:
ja: 海水面の気圧：

en: Pressure:
ja: 気圧：

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous options
ja: 前のオプション

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Problem
ja: 障害

en: Problem Description
ja: 障害内容の説明

en: Prompt text
ja: プロンプト

en: Protect address from spammers?
ja: スパマーからアドレスを保護しますか？

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Public Key Algorithm
ja: 公衆鍵アルゴリズム

en: Public Key Info
ja: 公開鍵情報

en: Public/Private keypair not generated successfully.
ja: 公衆鍵/秘密鍵が生成できませんでした。

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Purge
ja: 清掃

en: Purge messages
ja: メッセージをパージ

en: Qatar
ja: カタール

en: Query
ja: クエリー

en: Quota
ja: クォータ

en: RSA Public Key (%d bit)
ja: RSA公衆鍵(%dビット)

en: Radio selection
ja: ラジオボタン

en: Rain
ja: 雨

en: Rain Early
ja: 始めのうち雨

en: Rain Late
ja: 遅くに雨

en: Rain Shower
ja: にわか雨

en: Rain and Snow
ja: 雨と雪

en: Rain to Snow
ja: 雨のち雪

en: Random Fortune
ja: 無作為の格言

en: Ratio
ja: 比

en: Read
ja: 読む

en: Read messages
ja: メッセージを読む

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
ja: 本当に "%s" を削除しますか? この操作は元に戻せません。

en: Really delete this block?
ja: このブロックを本当に削除しますか？

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
ja: 本当にユーザ "%s" のデータを削除しますか？ この操作は取り消せません。

en: Realm:
ja: レルム：

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
ja: 動的メニューの再表示間隔:

en: Refresh Portal View:
ja: ポータルの再表示：

en: Refresh rate:
ja: 再表示頻度：

en: Relationship browser
ja: 関係の表示

en: Remarks
ja: 備考

en: Remote Host:
ja: リモートホスト：

en: Remote Servers
ja: リモートサービス

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
ja: リモートURL (http://www.example.com/horde):

en: Remove
ja: 削除

en: Remove pair
ja: ペアを削除

en: Remove saved script from server's temporary directory.
ja: 保存したスクリプトを作業ディレクトリから削除する。

en: Remove user
ja: ユーザを削除

en: Remove user: %s
ja: ユーザを削除: %s

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
ja: 要求に返答できません:

en: Requested service could not be found.
ja: 要求されたサービスは見つかりませんでした。

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
ja: 要求された "%s" は %s の設定に指定されていません。

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
ja: 要求された "%s" は VFS 設定に指定されていません。

en: Required "%s" not specified in configuration.
ja: 要求された "%s" は設定に指定されていません。

en: Required 'drivers' is misconfigured in Composite configuration.
ja: 要求されたドライバーは正しく設定されていません。

en: Required 'phptype' not specified in Passwd SQL configuration.
ja: SQL 設定に必要な 'phptype' が指定されていません

en: Required 'phptype' not specified in SQL configuration.
ja: SQL 設定に必要な 'phptype' が指定されていません

en: Required Field
ja: 必須項目

en: Required secret is invalid - potentially malicious request.
ja: 必要なシークレットが無効です - 悪意のある要求かも知れません。

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Password
ja: パスワードをリセット

en: Reset Your Password
ja: あなたのパスワードをリセット

en: Restore Last Query
ja: 最後のクエリーを戻す

en: Results
ja: 結果

en: Results for %s
ja: %s の結果

en: Retrieving DN failed. Error was: %s
ja: DN の取得に失敗しました：エラー：%s

en: Retrieving attributes failed. Error was: %s
ja: 属性の取得に失敗しました：エラー：%s

en: Return to Options
ja: オプションに戻る

en: Returned error message:
ja: 返ってきたエラーメッセージ：

en: Retype new password
ja: パスワードを再入力

en: Reunion
ja: レユニオン

en: Reunion Island
ja: レユニオン島

en: Revert Configuration
ja: 元の構成に戻す

en: Revocation key not generated successfully.
ja: 失効鍵は生成できませんでした。

en: Rich Text Editor Options
ja: テキストエディターのオプション

en: Riddles
ja: なぞなぞ

en: Right click context menu
ja: 右クリックでメニューを表示

en: Right header
ja: 右ヘッダ

en: Right values
ja: 右値

en: Role
ja: 役割

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Rotate 180
ja: 180度回転

en: Rotate Left
ja: 左に回転

en: Rotate Right
ja: 右に回転

en: Run
ja: 実行

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: S/MIME Cryptographic Signature
ja: S/MIME 暗号署名

en: S/MIME Encrypted Message
ja: S/MIME 暗号文

en: S/MIME Key
ja: S/MIME 鍵

en: SASL authentication is not available.
ja: SASL 認証は使用できません。

en: SMPP Gateway
ja: SMPP ゲートウェイ

en: SQL Shell
ja: SQL シェル

en: SQL statement for value lookups
ja: 値を検索するための SQL 文

en: SUCCESS
ja: 成功

en: S_QL Shell
ja: _QSQL シェル

en: Sa
ja: 土

en: Saint Helena
ja: セントヘレナ島

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントキッツ＆ネーヴィス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエール・ミクロン島

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントピンセントおよびグレナディーン諸島

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: San Marino
ja: サンマリノ共和国

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ民主共和国

en: Satellite Provider
ja: 衛星通信会社

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア王国

en: Save
ja: 保存

en: Save "%s"
ja: "%s" を保存

en: Save Options
ja: オプションを保存

en: Save and Finish
ja: 保存して終了

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
ja: 生成された設定を PHP スクリプトとしてサーバの作業ディレクトリに保存する。

en: Saved %s configuration.
ja: %s 設定を保存しました。

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
ja: 設定更新用スクリプト "%s" を保存しました。

en: Scattered Showers
ja: 所により雨

en: Scattered T-Storms
ja: 所により雷雨

en: Science
ja: 科学

en: Sea_rch
ja: _R検索

en: Search
ja: 検索

en: Search Engines
ja: 検索エンジン

en: Search failed. Error was: %s
ja: 検索に失敗しました：エラー：%s

en: Search:
ja: 検索：

en: Select Files
ja: ファイルを選択

en: Select a date
ja: 日付を指定

en: Select a group to add:
ja: 追加するグループを選択：

en: Select a new owner:
ja: 新しい所持者を選択：

en: Select a server
ja: サーバを選択

en: Select a user to add:
ja: 追加するユーザを選択：

en: Select all
ja: 全て選択

en: Select all date components.
ja: 年月日を全て選択して下さい。

en: Select an image
ja: 画像を選択

en: Select an object
ja: オブジェクトを選択

en: Select editor plugins
ja: エディターのプラグインを選択

en: Select none
ja: どれも選択しない

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
ja: 必要な文字を下のボックスから選んで下さい。その後でコピー・ペーストして下さい。

en: Select the date and time format:
ja: 日付と時間の形式を指定：

en: Select the date delimiter:
ja: 日付の区切り文字を指定してください：

en: Select the date format:
ja: 日付の形式を指定してください：

en: Select the day and time order:
ja: 日付と時間の並びを指定：

en: Select the identity you want to change:
ja: 変更したいIDを選択:

en: Select the time delimiter:
ja: 時刻の区切り文字を指定してください：

en: Select the time format:
ja: 時刻の形式を指定してください：

en: Select your color scheme.
ja: 色調を選択してください.

en: Select your preferred language:
ja: 言語を選択してください:

en: Self-destructing...
ja: 自分自身を削除します...

en: Send Problem Report
ja: 障害レポートを送信する

en: Send SMS
ja: SMS 送信

en: Sending failed: %s
ja: 送信失敗： %s

en: Senegal
ja: セネガル共和国

en: Sensor:
ja: センサー：

en: September
ja: ９月

en: Serbia
ja: セルビア共和国

en: Serbia and Montenegro
ja: セルビア・モンテネグロ

en: Serial Number
ja: 通番

en: Server Time
ja: サーバ時刻

en: Server data wrong or not available.
ja: サーバのデータが間違っているか使用できません。

en: Session Admin
ja: セッション管理

en: Session ID expired.
ja: セッション ID が期限切れです。

en: Session Timestamp:
ja: セッション・タイムスタンプ

en: Sessions
ja: セッション

en: Set
ja: セット

en: Set authentication credentials like user names and passwords for external servers.
ja: 認証のためのデータ(credential)、ユーザ名やパスワードなどを外部のサービス用に設定します。

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
ja: 忘れてしまったパスワードをリセットできるようにします。

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
ja: ポータルでアクセスするリモートサーバを設定します。

en: Set your preferred language, timezone and date options.
ja: 言語、時間帯、日付を設定します。

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
ja: 開始時のアプリケーション、色調、ページ再表示、その他の表示オプションを選択してください.

en: Setup
ja: 設定

en: Setup upgrade scripts available
ja: 設定更新スクリプト

en: Several locations possible with the parameter:
ja: このパラメータではいくつもの場所が該当します：

en: Seychelles
ja: セーシェル共和国

en: Share "%s" does not exist.
ja: 共有 "%s" がありません。

en: Share ID %d does not exist.
ja: 共有ID %d は存在しません。

en: Share names are not supported in this driver
ja: このドライバーでは共有名はサポートしていません

en: Shibboleth authentication not available.
ja: シボリス(shibboleth)認証は使用できません。

en: Shopping
ja: 買い物

en: Short Summary
ja: 簡単な要約：

en: Should access keys be defined for most links?
ja: （メニューなどで）ショートカットキーが使えるようにしますか？

en: Show
ja: 表示

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
ja: 現在の設定と新しく生成された設定との差分を表示する。

en: Show extra detail?
ja: 拡張詳細を表示しますか？

en: Show icon?
ja: アイコンを表示しますか？

en: Show last login time when logging in?
ja: ログイン時に前回のログイン時間を表示しますか？

en: Show option to keep original?
ja: オリジナルを保存するオプションを表示しますか？

en: Show picker?
ja: カラーピッカーを表示？

en: Show seconds?
ja: 秒を表示しますか？

en: Show the %s Menu on the left?
ja: 画面左に %s メニューを表示しますか？

en: Show upload?
ja: アップロードを表示しますか？

en: Showers
ja: にわか雨

en: Showers Early
ja: 始めのうちにわか雨

en: Showers Late
ja: 遅くににわか雨

en: Showers in the Vicinity
ja: 局部でにわか雨

en: Shrink
ja: 縮小

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
ja: まず隣りのブロックを縮小または移動させてください。

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ共和国

en: Sign up
ja: サインアップ

en: Signature
ja: 電子署名

en: Signature Algorithm
ja: 電子署名アルゴリズム

en: Singapore
ja: シンガポール共和国

en: Size
ja: サイズ

en: Skip Maintenance
ja: 保守作業をスキップする

en: Slovakia
ja: スロバキア共和国

en: Slovenia
ja: スロベニア共和国

en: Small
ja: 小さい

en: Snooze...
ja: スヌーズ...

en: Snow
ja: 雪

en: Snow Early
ja: 始めのうち雪

en: Snow Late
ja: 遅くに雪

en: Snow Shower
ja: にわか雪

en: Snow Showers
ja: にわか雪

en: Snow Showers Early
ja: 始めのうちにわか雪

en: Snow Showers Late
ja: 遅くににわか雪

en: Snow depth:
ja: 積雪：

en: Snow equivalent in water:
ja: 降雪雨量：

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア民主共和国

en: Songs & Poems
ja: 唄と詩

en: Sort order selection
ja: 並び順の選択

en: Sound selection
ja: 音選択

en: Source address
ja: 送信元アドレス

en: South Africa
ja: 南アフリカ共和国

en: South European (ISO-8859-3)
ja: 南ヨーロッパ (ISO-8859-3)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: 南ジョージア島・南サンドイッチ諸島

en: Southern Hemisphere
ja: 南半球

en: Soviet Union
ja: ソビエト連邦

en: Spacer
ja: 空白

en: Spain
ja: スペイン

en: Spam
ja: SPAM

en: Special Character Input
ja: 特殊文字の入力

en: Special characters
ja: 特殊文字

en: Specify either the UID or a search result!
ja: UID か検索結果を指定して下さい！

en: Sports
ja: スポーツ

en: Sri Lanka
ja: スリランカ民主社会主義共和国

en: Standard
ja: 標準

en: Star Trek
ja: スター・トレック

en: Start year
ja: 開始年

en: State or Province
ja: 州または県

en: Status
ja: 状態

en: Storage format
ja: 保存形式

en: Street Address
ja: 住所番地

en: String list
ja: 文字並び

en: String list returning an array
ja: 文字列リストを配列で返す

en: Su
ja: 日

en: Subdirectory "%s" not found.
ja: サブディレクトリ "%s" がありません。

en: Subject
ja: 件名

en: Submit
ja: 実行

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
ja: システムへ　"%s"　の追加要求を送信しました。要求が受理されるまでログインはできません。

en: Subpath of folder %s cannot be determined.
ja: フォルダ %s の下位が決定できません。

en: Success
ja: 成功

en: Successfully added "%s" to the system.
ja: "%s" はシステムに追加されました。

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
ja: "%s" がシステムから削除されました。

en: Successfully deleted "%s".
ja: "%s" が削除されました。

en: Successfully removed "%s" from the system.
ja: "%s" がシステムから削除されました。

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
ja: 設定は正常に戻されました。リロードして確認できます。

en: Successfully saved backup configuration.
ja: 設定のバックアップは正常に保存されました。

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
ja: 設定ファイルのバックアップ %s は正常に保存されました。

en: Successfully updated "%s"
ja: "%s" は正常に更新されました

en: Successfully wrote %s
ja: %s は正常に書き込まれました

en: Sudan
ja: スーダン共和国

en: Sun Rise
ja: 日の出

en: Sun Set
ja: 日の入り

en: Sunday
ja: 日曜

en: Sunny
ja: 晴れ

en: Sunrise
ja: 日の出

en: Sunrise/Sunset
ja: 日の出/日の入り

en: Sunrise:
ja: 日の出：

en: Sunset
ja: 日没

en: Sunset:
ja: 日没：

en: Suriname
ja: スリナム共和国

en: Surname
ja: 姓

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スヴァールバル、ヤンマイエン諸島

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ja: スヴァールバル、ヤンマイエン諸島

en: Swaziland
ja: スワジランド王国

en: Sweden
ja: スウェーデン王国

en: Switzerland
ja: スイス連邦

en: Syrian Arab Republic
ja: シリア・アラブ共和国

en: T-Showers
ja: にわか雷

en: T-Showers Early
ja: 始めのうちにわか雷

en: T-Showers Late
ja: 遅くににわか雷

en: T-Storm
ja: 雷雨

en: T-Storm and Windy
ja: 雷雨と強風

en: T-Storms
ja: 雷雨

en: T-Storms Early
ja: 始めのうち雷雨

en: T-Storms Late
ja: 遅くに雷雨

en: TSV file
ja: TSVファイル

en: Table Set
ja: 表組

en: Table operations menu bar
ja: 表操作メニューバー

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Taiwan, Province of China
ja: 台湾（中国の一部）

en: Tajikistan
ja: タジキスタン共和国

en: Tango Blue
ja: 淡青色

en: Tanzania, United Republic of
ja: タンザニア連邦共和国

en: Tasks
ja: タスク

en: Teal
ja: 暗緑＋青色

en: Telephone Number
ja: 電話番号

en: Temp for last hour:
ja: この１時間の気温：

en: Temperature
ja: 気温

en: Temperature:
ja: 気温：

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
ja: 気温<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s

en: Template "%s" not found.
ja: テンプレート "%s" がありません。

en: Text
ja: テキスト

en: Text Area
ja: テキスト領域

en: Text Only
ja: テキストのみ

en: Th
ja: 木

en: Thai (TIS-620)
ja: タイ語 (TIS-620)

en: Thailand
ja: タイ王国

en: The FTP extension is not available.
ja: FTP 拡張がありません。

en: The History system is disabled.
ja: 履歴システムは無効になっています。

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
ja: Horde/Kolab 統合エンジンは "%s" をサポートしません

en: The IMSP log could not be initialized.
ja: IMSP ログは初期化できませんでした。

en: The Kolab group driver requires LDAP support.
ja: Kolab グループドライバーには LDAP のサポートが必要です。

en: The Kolab share object has not been initialized yet!
ja: Kolab 共有オブジェクトは未だ初期化されていません！

en: The Maintenance:: class did not load successfully
ja: Maintenance クラスの読込みが正常に行えませんでした

en: The SSH2 PECL extension is not available.
ja: PECL の SSH2 拡張がありません。

en: The UID %s is already a member of the group %s!
ja: UID %s は既にグループ %s のメンバーです！

en: The UID %s is no member of the group %s!
ja: UID %s はグループ %s のメンバーではありません！

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
ja: アクセス権を有効にするには管理者がそのバックエンドを設定することが必要です。

en: The alarm backend is not currently available.
ja: アラームのバックエンドがありません。

en: The alarm backend is not currently available: %s
ja: アラームのバックエンドがありません：%s

en: The alarm has been deleted.
ja: アラームは削除されました。

en: The alarm has been saved.
ja: アラームは保存されました。

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
ja: 連絡先ID番号が指定されなかったか、空だったか、あるいはデータベース中に見付かりませんでした。

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
ja: 電子署名されたメッセージを検証するには、PGP 署名が必要です。

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
ja: 送信先ID番号が指定されなかったか、空だったか、あるいはデータベース中に見付かりませんでした。

en: The distribution list was not specified.
ja: 送信先ID番号が指定されませんでした。

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
ja: メールアドレス %s があなたの ID に追加されました。このウインドーは閉じても構いません。

en: The encryption features require a secure web connection.
ja: 暗号化には安全なウェブ接続が必要です。

en: The file %s should contain a %s setting.
ja: ファイル %s には %s の設定が必須です。

en: The file %s should contain some %s settings.
ja: ファイル %s には %s の設定が必須です。

en: The file contained no data.
ja: ファイルがデータを含んでいません。

en: The following applications encountered errors removing user data: %s
ja: 以下のアプリケーションはユーザデータ削除中にエラーを検出しました：%s

en: The full error message is logged in Horde's log file, and is shown below only to administrators. Non-administrative users will not see error details.
ja: エラーメッセージの全文は Horde ログファイルに記録され、管理者だけが閲覧できます。管理者でないユーザは詳細を見ることはできません。

en: The identity "%s" has been deleted.
ja: ID "%s" は削除されました。

en: The image file size could not be determined or it was 0 bytes. The upload may have been interrupted.
ja: 画像ファイルのサイズが不明かゼロです。アップロードは中断されます。

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
ja: 画像ファイルがサイズ制限値(%dバイト)を越えています。

en: The links that caused this warning have the same background color as this message.
ja: この警告の原因となったリンクは、メッセージの背景色と同じ色です。

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
ja: GnuPG バイナリのパスが Crypt_pgp クラスに設定されている必要があります。

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
ja: メンバー用サービスに接続できませんでした。後で再度試すか、別のメンバーで試して下さい。

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
ja: メンバー用サービスは使用できませんでした。後で再度試すか、別のメンバーで試して下さい。

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
ja: 日付：%s、宛先：%s、件名："%s" のメッセージが表示されました。
    しかし、相手に読まれたか、あるいは了解されたかは保証できません。

en: The message with ID %s does not exist. This probably means that the Kolab object has been modified by somebody else while you were editing it. Your edits have been lost.
ja: ID %s のメッセージは存在しません。おそらく、あなたが編集中の Kolab オブジェクトを誰かが変更したのでしょう。編集内容は失われました。

en: The name to use when linking to the compose page
ja: メール作成画面にリンクする時に使用する名前

en: The new from address can't be verified, try again later:
ja: 新しい from アドレスは確認できませんでした。後で再度試して下さい。

en: The number of fields must be numeric.
ja: このフィールドは数字でなければなりません。

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
ja: Horde_Crypt_smimeクラスにはopensslモジュールが必要です。

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
ja: プレファレンス"%s"はデータがサイズ制限を越えたため保存できませんでした.

en: The preferences backend is currently unavailable and your preferences have not been loaded. You may continue to use the system with default settings.
ja: プレファレンスのバックエンドは現在使用不能になっており、あなたのプレファレンスはロードできませんでした。デフォルトの設定で使用は可能です。

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
ja: このデータ型(%s)を表示するためのプログラムがこのシステムにみつかりません。

en: The provided country code is invalid.
ja: 指定された国コードは無効です。

en: The quote character must be one single character.
ja: 引用符は１文字でなければなりません。

en: The separator must be one single character.
ja: 区切り符は１文字でなければなりません。

en: The server "%s" has been deleted.
ja: サーバ "%s" は削除されました。

en: The server "%s" has been saved.
ja: サーバ "%s" は保存されました。

en: The service is currently not available. Try again later.
ja: このサービスは現在使用できません。後で再度試して下さい。

en: The service is currently too busy. Try again later.
ja: このサービスは現在混んでいます。後で再度試して下さい。

en: The share has already been initialized!
ja: 共有は既に初期化されています！

en: The signup request for "%s" has been removed.
ja: "%s" へのサインアップ要求は削除されました。

en: The specified row (%d) does not exist.
ja: 指定した行（%d）がありません。

en: The text you entered did not match the text on the screen.
ja: あなたの入力した文字は画面の文字と一致しません。

en: The uploaded data was lost since the previous step.
ja: アップロードデータが直前のステップで消失しました。

en: The uploaded file could not be saved.
ja: アップロードデータを保存できませんでした。

en: The user "%s" already exists.
ja: ユーザ　"%s" は既に存在します。

en: The weather.com block is not available.
ja: weather.com ブロックがありません。

en: Themes directory "%s" not found.
ja: テーマディレクトリー "%s" がありません。

en: There are no email addresses to confirm.
ja: 確認すべきメールアドレスがありません。

en: There are no options available.
ja: 指定できるオプションはありません。

en: There are no parts that can be displayed inline.
ja: インライン表示できる部分はありません。

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
ja[0]: 文字数がこのフィールドに多過ぎます。%d の文字が入力されています。

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
ja: "%s" をシステムへ追加中に問題が発生しました: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
ja: ユーザ "%s" のデータをシステムから消去中に問題が発生しました:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
ja: "%s" をシステムから削除中に問題が発生しました:

en: There was a problem updating "%s": %s
ja: "%s" を更新中に問題が発生しました: %s

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
ja: ファイルアップロードに問題が発生しました: %s はアップロードされていません。

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
ja: ファイルアップロードに問題が発生しました: %s はファイルのサイズ制限値(%dバイト)を越えています。

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
ja: ファイルアップロードに問題が発生しました: %s は一部のみアップロードされました。

en: There was an error displaying this message part
ja: このパートを表示中にエラーが発生しました

en: There was an error importing the contact data:
ja: 連絡先データのインポート中にエラーが発生しました。

en: There was an error importing the iCalendar data.
ja: iCalendar のインポート中にエラーが発生しました.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
ja: 設定フォーム中にエラーがありました。たぶん、必須項目が空白だったのでしょう。

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
ja: 指定されたアドレス帳の操作中にエラーが発生しました。後で再度実行してください。

en: There was an error reading the contact data.
ja: 連絡先データの読み込み中にエラーが発生しました。

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
ja: 連絡先の詳細を更新中にエラーが発生しました。後で再度実行してください。

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
ja: 送信先リストの更新中にエラーが発生しました。後で再度実行してください。

en: This IMAP server does not support sharing folders.
ja: この IMAP サーバは共有フォルダをサポートしていません。

en: This VAT identification number is invalid.
ja: この VAT（付加価値税）登録番号は無効です。

en: This VAT identification number is valid.
ja: この VAT（付加価値税）登録番号は正しい。

en: This alarm cannot be snoozed.
ja: このアラームはスヌーズにできません。

en: This does not appear to be a valid rar archive.
ja: これは有効な rar アーカイブではないようです。

en: This does not appear to be a valid zip file.
ja: これは有効な zip ファイルではないようです。

en: This does not seem to be a valid card number.
ja: これは有効なカード番号ではないようです。

en: This driver allows sending of messages through an SMPP gateway.
ja: このドライバーは SMPP ゲートウェイ経由でメールを送信できるようにします。

en: This driver allows sending of messages through an email-to-SMS gateway, for carriers which provide this service.
ja: このドライバーは、通信会社がサービスを提供していれば、メール-SMS ゲートウェイ経由でメールを送信できるようにします。

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
ja: このドライバーは、HTTP API を使い、Clickatell (http://clickatell.com) ゲートウェイ経由でメールを送信できるようにします。

en: This driver allows sending of messages through the WIN (http://winplc.com) gateway, using the HTTP API
ja: このドライバーは、HTTP API を使い、WIN (http://winplc.com) ゲートウェイ経由でメールを送信できるようにします。

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
ja: このドライバーは、HTTP API を使い、sms2email (http://sms2email.com) ゲートウェイ経由でメールを送信できるようにします。

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
ja: このドライバーは、イタリア Vodafone の SMTP 経由でメールを送信できるようにします。ただし、イタリア Vodafone のアカウントが必要です。

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: This field may only contain integers.
ja: このフィールドは整数でなくてはいけません。

en: This field may only contain numbers and the colon.
ja: このフィールドは数字とコロンでなくてはいけません。

en: This field may only contain octal values.
ja: このフィールドは8進数でなくてはいけません。

en: This field must be a comma or space separated list of integers
ja: このフィールドはコンマまたは空白で区切られた整数のリストでなくてはいけません。

en: This field must be a valid number.
ja: このフィールドは数字でなければなりません。

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
ja: このフィールドは16進RGB表記の色コードなくてはいけません。例:'#1234af'.

en: This form has already been processed.
ja: このフォームは既に処理されています。

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
ja: これは Kokab グループウエアのオブジェクトです。このオブジェクトを表示するには、Kokab グループウエアの書式を理解しているメールクライアントが必要です。そのようなメールクライアントの一覧がここにあります：%s

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
ja: このメッセージはあなたが使用するのと異なる文字セット（%s）で書かれています。

en: This number must be at least one.
ja: この番号は最小でも1でなくてはいけません。

en: This request cannot be completed because the link you followed or the form you submitted was only valid for %s minutes. Please try again now.
ja: 要求が完了できません。なぜなら、あなたのクリックしたリンクや送信したフォームは %s 分間だけ有効だからです。再度試してみて下さい。

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
ja: このサーバではzipとgzipファイルを展開できません。

en: This system is currently deactivated.
ja: このシステムは一時的に無効になっています。

en: This value must be a number.
ja: この値は数字でなければなりません。

en: Thunder
ja: 雷

en: Tickets
ja: チケット

en: Time
ja: 時間

en: Time Tracking
ja: タイムシート

en: Time format
ja: 時間書式

en: Time selection
ja: 時間選択

en: Timestamp or unknown
ja: タイムスタンプが不明

en: Timestamps of successful synchronization sessions
ja: 成功した同期セッションの日時

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール民主共和国

en: Title
ja: タイトル

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
ja: インポート中の一部の欄を除外する、あるいは間違った一致を修正するには、以下の一覧から欄を選び「ペアを削除」を押して下さい。

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
ja: 複数の項目を選択するには、PCではControlキイ、MacならCommandキイを押しながらクリックします。

en: Today
ja: 今日

en: Togo
ja: トーゴ共和国

en: Tokelau
ja: トケラウ諸島

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Tonga
ja: トンガ王国

en: Too many invalid logins during the last minutes.
ja: この数分間に数多くの無効なログインが試行されました。

en: Translations
ja: 翻訳

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ共和国

en: True or false
ja: 真か虚

en: Tu
ja: 火

en: Tunisia
ja: チュニジア共和国

en: Turkey
ja: トルコ共和国

en: Turkish (ISO-8859-9)
ja: トルコ語 (ISO-8859-9)

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Type your choice:
ja: 選択：

en: U characters
ja: 字形 U

en: U.V. index:
ja: UV 指数：

en: UID not found in Kolab XML object
ja: Kolab XML オブジェクト中に UID が見つかりません

en: URL for your script delivery status report
ja: ステータスリポート用スクリプトのURL

en: Uganda
ja: ウガンダ共和国

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Unable to access VFS directory.
ja: VFS ディレクトリにアクセスできません。

en: Unable to add %s: destination folder already exists
ja: %s を追加できません：目的のフォルダーは既に存在します

en: Unable to bind to the LDAP server as %s!
ja: LDAP サーバ %s にバインドできませんでした。

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
ja: VFS ファイル "%s" のアクセス権は変更できません。

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
ja: VFS ファイル %s/%s のアクセス権は変更できません。

en: Unable to change to %s.
ja: %s に変更できません。

en: Unable to check file size of "%s".
ja: ファイル "%s" のサイズがチェックきません。

en: Unable to check file size of "%s/%s".
ja: ファイル "%s/%s" のサイズがチェックできません。

en: Unable to connect to SQL server.
ja: SQL サーバに接続できません。

en: Unable to connect with SSL.
ja: SSL で接続できません。

en: Unable to copy VFS file.
ja: VFS ファイルをコピーできません。

en: Unable to create VFS directory "%s".
ja: VFS ディレクトリ "%s" を作成できません。

en: Unable to create VFS directory.
ja: VFS ディレクトリを作成できません。

en: Unable to create VFS file.
ja: VFS ファイルを作成できません。

en: Unable to create VFS folder "%s".
ja: VFS ディレクトリ "%s" を作成できません。

en: Unable to create directory %s; must be [app]/[path]
ja: ディレクトリ %s を作成できません。[app]/[path] 形式でなければなりません

en: Unable to create empty VFS file.
ja: 空の VFS ファイルを作成できません。

en: Unable to create temporary file.
ja: 一時ファイルを作成できません。

en: Unable to decompress data.
ja: データを圧縮できません。

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
ja: "%s"を削除できません. ディレクトリが空ではありません。

en: Unable to delete "%s": %s.
ja: "%s"を削除できません: %s.

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
ja: %sを削除できません. ディレクトリが空ではありません。

en: Unable to delete VFS directory recursively.
ja: VFS ディレクトリを再帰的に削除できません。

en: Unable to delete VFS directory.
ja: VFS ディレクトリを削除できません。

en: Unable to delete VFS directory: %s.
ja: VFS ディレクトリを削除できません：%s

en: Unable to delete VFS file "%s".
ja: VFS ファイル "%s" を削除できません。

en: Unable to delete VFS file.
ja: VFS ファイルを削除できません。

en: Unable to delete VFS folder "%s".
ja: VFS ディレクトリ "%s" を削除できません。

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
ja: VFS を再帰的に削除できません：%s

en: Unable to determine current directory.
ja: 現在のディレクトリーが特定できません。

en: Unable to execute smbclient.
ja: Smbclient が実行できません。

en: Unable to extract certificate details
ja: 証明書の詳細が取り出せません

en: Unable to load the definition of %s.
ja: %s の定義がロードできません。

en: Unable to move VFS file.
ja: VFS ファイルが移動できません。

en: Unable to open VFS file "%s".
ja: VFS ファイル "%s" が開けません。

en: Unable to open VFS file for writing.
ja: VFS ファイルを書き込み用に開けません。

en: Unable to open VFS file.
ja: VFS ファイルが開けません。

en: Unable to open compressed archive.
ja: 圧縮書庫ファイルを開けません。

en: Unable to open temporary file.
ja: 一時ファイルが開けません。

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
ja: VFS ファイルが読めません（filesize() エラー）。

en: Unable to read VFS file (size() failed).
ja: VFS ファイルが読めません（size() エラー）。

en: Unable to read the vfsroot directory.
ja: vfsroot ディレクトリを読めません。

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
ja: %s を %s に変更できません：目的のフォルダーは既に存在します

en: Unable to rename %s; must be [app]/[path] and within the same application.
ja: %s の名前を変更できません。[app]/[path] 形式でかつ同一のアプリケーションでなければなりません。

en: Unable to rename VFS directory.
ja: VFS ディレクトリーの名前を変更できません。

en: Unable to rename VFS directory: %s.
ja: VFS ディレクトリーの名前を変更できません：%s

en: Unable to rename VFS file "%s".
ja: VFS ファイル "%s" の名前を変更できません。

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
ja: VFS ファイル %s/%s の名前を変更できません。

en: Unable to rename VFS file.
ja: VFS ファイルの名前を変更できません。

en: Unable to run 'mkisofs'.
ja: 'mkisofs' が実行できません。

en: Unable to translate this RTF document
ja: この RTF 文書を翻訳できません。

en: Unable to translate this Word document
ja: この Word 文書を翻訳できません。

en: Unable to translate this WordPerfect document
ja: この WordPerfect 文書を翻訳できません

en: Unable to trigger URL %s. Response: %s
ja: URL %s をトリガーできません。応答： %s

en: Unable to write VFS file "%s".
ja: VFS ファイル "%s" に書けません。

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
ja: VFS ファイルに書けません（copy()失敗）。

en: Unable to write VFS file data.
ja: VFS ファイルに書けません。

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
ja: VFS ファイルに書けません。quota を超過したようです。

en: Unable to write temporary file.
ja: 一時ファイルへの書き込みができません。

en: Undo Changes
ja: 変更を取り消す

en: Unexpected response from server on connection:
ja: 接続時のサーバーからの予期しない応答：

en: Unexpected response from server to:
ja: サーバーからの予期しない応答：

en: Unexpected response from server, try again later.
ja: サーバーから予期しない応答があります。後で再度試して下さい。

en: Unfiled
ja: 未整理

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: 米領太平洋諸島

en: Units
ja: 単位

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
ja: 不明な apimsgid（APIメッセージID）です。

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
ja: 不明な climsgid（クライアント・メッセージID）です。

en: Unknown location provided.
ja: 不明な場所が指定されました。

en: Unknown username or password.
ja: ユーザ名かパスワードが不明です。

en: Unkown Kolab object type for DN %s.
ja: DN %s 用Kolab オブジェクトが不明です。

en: Unnamed
ja: 無名

en: Unsupported
ja: サポートされていません

en: Unsupported Extension
ja: サポートしていない拡張子です

en: Update
ja: 更新

en: Update %s
ja: %s を更新する。

en: Update user
ja: ユーザを更新する

en: Updated "%s".
ja: "%s" を更新しました。

en: Upgrade script deleted.
ja: 更新スクリプトを削除しました。

en: Upload
ja: アップロード

en: Uploaded all application setup files to the server.
ja: 全てのアプリケーションの設定ファイルをサーバにアップロードしました。

en: Uruguay
ja: ウルグアイ東方共和国

en: Usage
ja: 使い方

en: Usage:
ja: 使い方：

en: Use Current: %s
ja: 現在の値を使用：%s

en: Use SSL
ja: SSL を使用

en: Use if name/password is different for IMSP server.
ja: IMSP サーバのユーザ名／パスワードが異なる場合に使用します。

en: User
ja: ユーザ

en: User "%s" does not exist.
ja: ユーザ "%s" は存在しません。

en: User Administration
ja: ユーザ管理

en: User Options
ja: ユーザオプション

en: User Registration
ja: ユーザ登録

en: User Registration has been disabled for this site.
ja: ユーザの登録はこのサイトでは禁止されています。

en: User Registration is not properly configured for this site.
ja: このサイトではユーザ登録が正しく設定されていません。

en: User account not found
ja: ユーザーアカウントがありません。。

en: User not found
ja: ユーザが見付かりません

en: User not found.
ja: ユーザが見付かりません

en: User to add:
ja: 追加するユーザ：

en: Username
ja: ユーザ名

en: Username "%s" already exists.
ja: ユーザ名 "%s" は既にあります。

en: Username:
ja: ユーザ名：

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Users
ja: ユーザ

en: Users in the system:
ja: システム中のユーザ：

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン共和国

en: VAT id number verification
ja: VAT（付加価値税）登録番号の確認

en: VAT identification number:
ja: VAT（付加価値税）登録番号

en: VAT number
ja: VAT（付加価値税）番号

en: VFS directory does not exist.
ja: VFS ディレクトリがありません。

en: Vacation
ja: 休暇

en: Validity
ja: 有効性

en: Value in minutes from now.
ja: 今からの時間を分単位で。

en: Value is over the maximum length of %d.
ja: 最大長 %d を超過しています。

en: Values
ja: 値

en: Values to select from
ja: 選択候補の値

en: Vanuatu
ja: バヌアツ共和国

en: Variable
ja: 不定

en: Venezuela
ja: ベネズエラ・ボリバル共和国

en: Verification failed - an unknown error has occurred.
ja: 検証失敗 - 予期しないエラーが発生しました。

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
ja: 検証失敗 - このメッセージは改竄されているようです。

en: Version
ja: バージョン

en: Version Control
ja: バージョン管理

en: Very High
ja: 非常に高い

en: Viet Nam
ja: ベトナム社会主義共和国

en: Vietnamese (VISCII)
ja: ベトナム語 (VISCII)

en: View %s
ja: %s を見る

en: View %s [%s]
ja: %s を表示[%s]

en: View an external web page
ja: 外部の web ページを表示

en: Virgin Islands, British
ja: 英領バージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja: 米領バージン諸島

en: Visibility
ja: 視界

en: Visibility:
ja: 視界：

en: Vodafone Italy via SMTP
ja: SMTP 経由のイタリア Vodafone

en: WARN
ja: 警告

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
ja: 警告！！スクリプトを %s から削除すること。

en: WIN via HTTP
ja: HTTP 経由の WIN

en: Wallis and Futuna
ja: ウォリス・フトゥーナ諸島

en: Wallis and Futuna Islands
ja: ウォリス・フトゥーナ諸島

en: Warning
ja: 警告

en: We
ja: 水

en: We cannot verify that this request was really sent by you. It could be a malicious request. If you intended to perform this action, you can retry it now.
ja: この要求が本当にあなたからのものであるか確認できません。不正な要求の可能性があります。もしもあなたがこの動作の実行を望むなら、もう一度行って下さい。

en: Weather Forecast
ja: 天気予報

en: Weather data provided by
ja: 気象データの提供は

en: Web Site
ja: Web サイト

en: Weekly
ja: 毎週

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome to %s
ja: %s にようこそ

en: Welcome, %s
ja: %s さん、ようこそ

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: What application should %s display after login?
ja: %sログイン後どのアプリケーションを表示しますか？

en: What is the delimiter character?
ja: 区切り文字は何ですか？

en: What is the quote character?
ja: 引用文字は何ですか？

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
ja: どちらを週の始めの日として表示しますか？

en: Which phases
ja: どちらの相

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
ja: テキストエディターのプラグインを選択します。

en: Width in CSS units
ja: CSS 単位での幅

en: Width of the %s menu on the left:
ja: 左に表示する %s メニューの幅：

en: Wind
ja: 風

en: Wind Early
ja: 早朝曇り

en: Wind Late
ja: 遅くに風

en: Wind speed in knots
ja: 風速（ノット）

en: Wind:
ja: 風：

en: Wind:
ja: 風：

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Wisdom
ja: 知識

en: Wishlist
ja: 欲しいもの一覧

en: Work
ja: 仕事

en: Work Address
ja: 勤務先の住所

en: Work Phone
ja: 勤務先の電話番号

en: Write of preferences to %s failed
ja: プレファレンスの %s への書き込みに失敗しました

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
ja: %d 行目で間違った項目数。正しくは %d、指定されたのは %d。

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
ja: 間違った項目数。正しくは %d、指定されたのは %d。

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
ja: VFSファイルの読み出し中に不正なオフセット %d が指定されました。

en: Wrong version number found: %s (should be %d)
ja: 不正なバージョン番号です： %s（%d であるべき）

en: X509v3 Basic Constraints
ja: X509v3 基本制限

en: X509v3 Extended Key Usage
ja: X509v3 鍵使用法

en: X509v3 Subject Alternative Name
ja: X509v3 主体者の別名

en: X509v3 Subject Key Identifier
ja: X509v3 主体者の鍵識別子

en: X509v3 extensions
ja: X509v3 拡張機能

en: YY
ja: 年

en: YYYY
ja: 年

en: Yahoo! map
ja: Yahoo! マップ

en: Yearly
ja: 毎年

en: Yemen
ja: イエメン共和国

en: Yes
ja: はい

en: Yes, I Agree
ja: 同意します

en: You are member of a group that may not login on this server.
ja: あなたはこのサーバにログイン不能なグループのメンバーです。

en: You are no member of a group that may login on this server.
ja: あなたはこのサーバにログイン可能なグループのメンバーではありません。

en: You are not allowed to add groups.
ja: あなたにグループを追加することは許可されていません。

en: You are not allowed to add shares.
ja: あなたに共有を追加することは許可されていません。

en: You are not allowed to change groups.
ja: あなたにグループを変更することは許可されていません。

en: You are not allowed to change shares.
ja: あなたに共有を変更することは許可されていません。

en: You are not allowed to create more than %d block. | You are not allowed to create more than %d blocks.
ja[0]: %d 以上のブロックを作成することは許可されていません。

en: You are not allowed to delete groups.
ja: あなたにグループを削除することは許可されていません。

en: You are not allowed to delete shares.
ja: あなたに共有を削除することは許可されていません。

en: You are not allowed to list groups of shares.
ja: あなたに共有グループの一覧を見ることは許可されていません。

en: You are not allowed to list share permissions.
ja: あなたに共有のアクセス権一覧を見ることは許可されていません。

en: You are not allowed to list shares.
ja: あなたに共有の一覧を見ることは許可されていません。

en: You are not allowed to list users of groups.
ja: グループのユーザ一覧を取得することは許可されていません。

en: You are not allowed to list users of shares.
ja: 共有のユーザ一覧を取得することは許可されていません。

en: You are not allowed to remove user data.
ja: ユーザのデータを削除することは許可されていません。

en: You are not authenticated.
ja: あなたは認証されていません。

en: You can't change password for user %s
ja: あなたはユーザ %s のパスワードは変更できません

en: You cannot have the '\' character in your full name.
ja: 名前の中に '\' という文字は使えません。

en: You did not authenticate.
ja: あなたは認証されていません。

en: You did not enter a valid email address.
ja: 有効な電子メールアドレスではありません。

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
ja: インポートするファイルの欄を %s 内の対応する欄に対応付けしていません。

en: You have been logged out.
ja: ログアウトしました.

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
ja: あなたはメールアドレス "%s" をあなた個人のメールアドレスとして登録するように要求しました。
    
    次のリンクで、本当にあなたのメールアドレスかどうを確認して下さい：
    %s
    
    もしもこのメッセージに心当たりがないなら、このメッセージを削除して下さい。

en: You must choose a date.
ja: 日にちを選択して下さい。

en: You must choose a time.
ja: 時間を選択して下さい。

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
ja: サインアップを利用するためには DataTree バックエンドを設定する必要があります。

en: You must configure a VFS backend.
ja: VFS バックエンドを設定する必要があります。

en: You must configure a backend to use Signups.
ja: サインアップを利用するためにはバックエンドを設定する必要があります。

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
ja: 障害の内容を記述してから、障害レポートを送信してください。

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
ja: 正しい電話番号を入力するように注意して下さい。数字だけが使用できますが、国際電話なら先頭に＋を付けます

en: You must enter a valid value.
ja: 正しい値を入力して下さい。

en: You must enter an email address.
ja: 電子メールアドレスを入力して下さい。

en: You must enter at least one email address.
ja: 少なくとも１つの電子メールアドレスを入力して下さい。

en: You must give your current password
ja: 古いパスワードを指定して下さい

en: You must give your new password
ja: 新しいパスワードを指定して下さい

en: You must provide a setting for "%s".
ja: "%s" の設定をして下さい。

en: You must select an server to be deleted.
ja: 削除するサーバを指定してください。

en: You must specify a username to clear out.
ja: 消去するユーザ名を指定してください。

en: You must specify a username to remove.
ja: 削除するユーザ名を指定してください。

en: You must specify the username to add.
ja: 追加するユーザ名を指定してください。

en: You must specify the username to update.
ja: 更新するユーザ名を指定してください。

en: You must specify what action to perform.
ja: 実行するアクションを指定してください。

en: You must type a new category name.
ja: 新しい分類名を入力して下さい。

en: You must verify your new password
ja: 新しいパスワードを確認して下さい

en: You need to provide an Italian phone number
ja: イタリアの電話番号が必要です

en: Your %s session has expired. Please login again.
ja: %s セッションの有効期限が切れています。ログインし直してください。

en: Your Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Your From: address:
ja: あなたの From: アドレス

en: Your Information
ja: あなたのインフォメーション

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
ja: セッション %s の間にあなたのIPアドレスが変更されました。セキュリティー保護のためにログインし直すべきです。

en: Your Name
ja: あなたの名前

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
ja: この認証バックエンドでは、ユーザの追加がサポートされていません。もし Horde でユーザアカウントを管理したいのなら、他の認証バックエンドを使うべきです。

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
ja: この認証バックエンドでは、ユーザのリストがサポートされていないか、あるいは何らかの理由でこの機能が無効になっています。

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
ja: セッション %s の間にあなたのブラウザが変更されたようなので、セキュリティー保護のためにログインし直すべきです。

en: Your browser does not support this feature.
ja: お使いのブラウザはこの機能をサポートしていません。

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
ja: お使いのブラウザはこの印刷オプションをサポートしていません。Control/Command + P で印刷して下さい。

en: Your current time zone:
ja: あなたのタイムゾーン：

en: Your default identity has been changed.
ja: あなたのデフォルトIDは変更されました。

en: Your default identity:
ja: あなたのデフォルトID:

en: Your full name:
ja: あなたの氏名

en: Your login has expired.
ja: ログインは期限切れです。

en: Your new password for %s is: %s
ja: 新しい %s 用のパスワード：%s

en: Your new password is too long; passwords may not be more than %d characters long!
ja: 新しいパスワードが長すぎます。%d 文字までにして下さい

en: Your new password is too simple to guess!  Not changed!
ja: 新しいパスワードは簡単すぎます！ 変更しません！

en: Your new password is too simple to guess. Not changed!
ja: 新しいパスワードは簡単すぎます！ 変更しません！

en: Your new password must be at least %d characters long!
ja: 新しいパスワードは %d 文字以上にして下さい

en: Your new password must be different from your current password
ja: 新しいパスワードは古いパスワードとは違うものにして下さい

en: Your new password must contain at least %d alphabetic characters.
ja: 新しいパスワードに %d 個以上の英字を含めて下さい。

en: Your new password must contain at least %d alphanumeric characters.
ja: 新しいパスワードに %d 個以上の英数字を含めて下さい。

en: Your new password must contain at least %d different types of characters. The types are: lower, upper, numeric, and symbols.
ja: 新しいパスワードには少なくとも %d 個の異なる文字を含めて下さい。つまり、小文字、大文字、数字と記号です。

en: Your new password must contain at least %d lowercase characters.
ja: 新しいパスワードに %d 個以上の小文字を含めて下さい。

en: Your new password must contain at least %d numeric characters.
ja: 新しいパスワードに %d 個以上の数字を含めて下さい。

en: Your new password must contain at least %d uppercase characters.
ja: 新しいパスワードに %d 個以上の大文字を含めて下さい。

en: Your new password must contain less than %d whitespace characters.
ja: 新しいパスワードに %d 個以上の空白を含めて下さい。

en: Your new password must not contain whitespace characters.
ja: 新しいパスワードに空白を入れないで下さい。

en: Your new passwords didn't match
ja: 新しいパスワードが一致しません

en: Your options have been updated for the duration of this session.
ja: あなたのオプションは現在のセッション中に変更されました。

en: Your options have been updated.
ja: オプションは更新されました。

en: Your password has been reset
ja: パスワードはリセットされました。

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
ja: パスワードはリセットされましたので、新しいパスワードでログインしてみて下さい。

en: Your password has expired
ja: パスワードが期限切れです

en: Your password has expired.
ja: パスワードが期限切れです。

en: Your passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Your remote servers:
ja: リモートサーバ:

en: Yugoslavia
ja: ユーゴスラビア

en: Zaire
ja: ザイール共和国（コンゴ民主共和国）

en: Zambia
ja: ザンビア共和国

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ共和国

en: Zippy
ja: ジッピー

en: [Hide Quoted Text]
ja: [引用文を隠す]

en: [None]
ja: [なし]

en: [Problem Report]
ja: [障害報告]

en: [Show Quoted Text - %d lines]
ja: [引用文を表示 - %d 行]

en: [Unknown]
ja: [不明]

en: [line %d of %s]
ja: [行:%d/%s]

en: [options]
ja: [オプション]

en: _Alarms
ja: _Aアラーム

en: _Groups
ja: _Gグループ

en: _Home
ja: _Hホーム

en: _Log in
ja: _Lログイン

en: _Log out
ja: _Lログアウト

en: _Options
ja: _Oオプション

en: _Permissions
ja: _Pアクセス権

en: _Setup
ja: _Sセットアップ

en: _Users
ja: _Uユーザ

en: addressee unknown
ja: 不明なアドレス

en: ambiguous option: %s (%s?)
ja: 曖昧なオプション： %s (%s?)

en: attachment
ja: 添付

en: calm
ja: 無風

en: cannot create output file
ja: 出力ファイルが作成できません

en: cannot open input
ja: 入力ファイルが開けません

en: click here
ja: ここをクリック

en: command line usage error
ja: コマンド行使用のエラー

en: configuration error
ja: 設定エラー

en: critical system file missing
ja: 重要なシステムファイルの欠落

en: data format error
ja: データ形式エラー

en: entry not found
ja: 項目がありません

en: falling
ja: 下降

en: file
ja: ファイル

en: gusting
ja: 突風

en: host name unknown
ja: ホスト名が不明

en: immediate
ja: 直ちに

en: inline
ja: インライン

en: input/output error
ja: 入出力エラー

en: internal software error
ja: ソフトウェア内部のエラー

en: ldap_start_tls failed
ja: ldap_start_tls に失敗しました

en: mkisofs error code %d while making ISO.
ja: ISO ファイル作成中での mkisofs のエラーコード %d。

en: name
ja: 名前

en: no such option: %s
ja: そのようなオプションはありません： %s

en: not yet implemented
ja: まだ実装されていません

en: option %s: %s
ja: オプション %s： %s

en: option %s: invalid choice: '%s' (choose from %s)
ja: オプション %s：無効な選択です： '%s'（%s から選択）

en: option %s: invalid floating-point value: '%s'
ja: オプション %s：無効な実数値です： '%s'

en: option %s: invalid integer value: '%s'
ja: オプション %s：無効な整数値です： '%s'

en: option %s: invalid long integer value: '%s'
ja: オプション %s：無効な整数値です： '%s'

en: permission denied
ja: アクセスは拒否されました

en: remote error in protocol
ja: リモートでのプロトコルエラー

en: rising
ja: 上昇

en: service unavailable
ja: サービス不能

en: show differences
ja: 差分を表示

en: show program's version number and exit
ja: プログラムのバージョンを表示して終了する

en: show this help message and exit
ja: このヘルプ文を表示して終了する

en: sms2email via HTTP
ja: HTTP 経由の sms2email

en: steady
ja: 安定

en: system error
ja: システムエラー

en: temporary failure
ja: 一時的なエラー

en: type the password twice to confirm
ja: 確認のためパスワード2度入力して下さい

en: unified
ja: ユニファイド

en: unknown error
ja: 予期せぬエラー

en: unnamed
ja: 無名

en: user select
ja: ユーザ選択

en: you must enter less than %d.
ja: %d 文字以下で入力してください。
