Passwd 3.2 - en to it translation catalogue (1824 entries)

en:  (%s days ago)
it:  (%s giorni fa)

en:  (Accesskey %s)
it:  (Chiave di accesso %s)

en:  (in %s days)
it:  (entro %s giorni)

en:  (today)
it:  (oggi)

en:  (tomorrow)
it:  (domani)

en:  (yesterday)
it:  (ieri)

en:  at
it:  alle

en: "%s" already exists
it: "%s" esistente.

en: "%s" is not a directory.
it: "%s" non è una directory.

en: "%s" is not a valid choice.
it: "%s" non è una scelta valida.

en: "%s" is not a valid email address.
it: "%s" non è un indirizzo email valido.

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
it: "%s" non è configurato nel Registro di Horde.

en: "%s" share driver not found.
it: "%s" non trovato.

en: "%s" tree renderer not found.
it: "%s" non trovato.

en: "%s" was added to the groups system.
it: Aggiunto '%s' al sistema di gruppi.

en: "%s" was added to the permissions system.
it: "%s" aggiunto al sistema di permessi.

en: "%s" was not created: %s.
it: "%s" non è stato creato: %s

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
it: %.2fMB usati di %.2fMB permessi (%.2f%%)

en: %d %s and %s
it: %d %s e %s

en: %d contact was successfully added to your address book. | %d contacts were successfully added to your address book.
it[0]: %d contatto aggiunto alla tua rubrica
it[1]: %d contatti aggiunti alla tua rubrica

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
it[0]: %d giorno prima della scadenza della tua password
it[1]: %d giorni prima della scadenza della tua password

en: %d days until your password expires.
it: %d giorni prima della scadenza della tua password

en: %d minutes
it: %d minuti

en: %d to %d of %d
it: %d a %d di %d

en: %d-day forecast
it: previsione di %d giorni

en: %s - Notice
it: %s - Attenzione

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
it: %s Operazioni di Manutenzione - Conferma

en: %s Setup
it: %s Configurazione

en: %s Sign Up
it: %s Registra

en: %s Terms of Agreement
it: %s Termini d'Uso

en: %s already exists.
it: %s esistente.

en: %s at %s %s
it: %s a %s %s

en: %s authentication credentials
it: Credenziali autenticazione %s.

en: %s does not exist or is not executable.
it: %s non esiste o non è eseguibile.

en: %s extension cannot be loaded!
it: L'estensione %s non può essere caricata!

en: %s is not authorised for %s.
it: %s non è autorizzato per %s.

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
it: %s è pronto per effettuare le operazioni di manutenzione selezionate. Selezionare la casella per qualsiasi operazione si desidera fare ora.

en: %s is required
it: %s è richiesto

en: %s not found.
it: %s non trovato.

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
it: %s: Questo messaggio non quello che dice di essere. Fare attenzione nel seguirei link contenuti o nel fornire informazioni personali al mittente.

en: %s: unable to load driver: %s
it: %s: impossibile caricare il driver: %s

en: , gusting
it: , folata

en: , gusting %s %s
it: , folata %s %s

en: , variable from %s to %s
it: , variabile da %s a %s

en: -- select --
it: -- seleziona --

en: 1 day
it: 1 giorno

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 12 Hour Format
it: 12 ore

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 24 Hour Format
it: 24 ore

en: 24 hours
it: 24 ore

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 6 hours
it: 6 ore

en: <Previous
it: <Precedente

en: A characters
it: Caratteri A

en: A database backend is required for this block.
it: Per questo blocco è necessario un database.

en: A fatal error has occurred
it: è avvenuto un errore fatale

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
it: Questo messaggio e stato inviato a "%s" per verificare sia realmente il tuo indirizzo. Il nuovo indirizzo email sarà attivato non appena confermerai questo messaggio.

en: A newer version (%s) exists.
it: Esiste già una nuova versione (%s).

en: A passphrase is required to decrypt a message.
it: E' necessaria una frase di cifratura per decifrare il messaggio.

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
it: E' necessaria una chiave PGP pubblica per cifrare un messaggio.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
it: E' necessaria una chiave PGP pubblica per verificare un messaggio firmato.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
it: Sono necessarie una chiave PGP pubblica, una chiave PGP privata e una frase di cifratura per firmare un messaggio.

en: A public S/MIME key is required to encrypt a message.
it: E' necessaria una chiave SMIME pubblica per cifrare un messaggio.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
it: Sono necessarie una chiave S/MIME pubblica, una chiave S/MIME privata, e una frase di cifratura per decifrare un messaggio.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
it: Sono necessarie una chiave S/MIME pubblica, una chiave S/MIME privata, e una frase di cifratura per decifrare un messaggio.

en: ADSI error %s.
it: Errore ADSI %s.

en: AM Clouds
it: AM Nuvole

en: AM Fog
it: AM Nebbia

en: AM Light Rain
it: AM Pioggia Leggera

en: AM Light Snow
it: AM Nevicata Leggera

en: AM Rain
it: AM Pioggia

en: AM Showers
it: AM Temporale

en: AM Snow
it: AM Nevicate

en: AM Snow Showers
it: AA Nevicata Intensa

en: AM Sun
it: AM Soleggiato

en: AM T-Storms
it: AM Temporali

en: About...
it: Riguardo...

en: Access Denied.
it: Accesso Proibito.

en: Access denied creating VFS directory.
it: Accesso negato creando una directory VFS

en: Access denied creating VFS file.
it: Accesso negato creando un file VFS

en: Account Information
it: Informazioni Personali

en: Account frozen.
it: Account bloccato.

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Child Permission
it: Tutti i Permessi

en: Add Content
it: Aggiungi un contenuto

en: Add Here:
it: Aggiungi qui:

en: Add Members
it: Aggiungi Membri

en: Add New Permission
it: Aggiungi un nuovo permesso

en: Add Permission
it: Aggiungi Permesso

en: Add a child group to "%s"
it: Aggiungi sotto-gruppo a "%s"

en: Add a child permission to "%s"
it: Aggiungi sotto-permesso a "%s"

en: Add a new group
it: Aggiungi un nuovo gruppo

en: Add a new user:
it: Aggiungi un nuovo utente:

en: Add new alarm
it: Aggiungi un nuovo allarme:

en: Add pair
it: Aggiungi una coppia

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
it: Aggiungi il menu %s come Sidebar di Mozilla

en: Add to address book:
it: Aggiungi alla rubrica:

en: Add to my address book
it: Aggiungi alla mia rubrica

en: Add user
it: Aggiungi utente

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
it: Aggiunto "%s" al sistema, ma non era possibile inserire informazioni aggiuntive riguardo alla registrazione: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
it: Aggiunto "%s" al sistema. Ora puoi iniziare la tua sessione.

en: Adding users is disabled.
it: La funzione di aggiunta utenti non è attiva.

en: Address
it: Rubrica

en: Address Book
it: Rubrica

en: Administer
it: Amministrazione

en: Administer - set permissions for other users
it: Amministrazione - Modifica permessi per altri utenti

en: Administration
it: Amministrazione

en: Ads
it: Pubblicità

en: Aland Islands
it: Isole Aland

en: Alarm
it: Allarme

en: Alarm end
it: Fine allarme

en: Alarm methods
it: Modalita di allarme

en: Alarm not found
it: Allarme non trovato

en: Alarm start
it: Inizio allarme

en: Alarm text
it: Testo allarme

en: Alarm title
it: Titolo allarme

en: Alarms
it: Allarmi

en: Alias
it: Pseudonimo

en: All
it: Tutti

en: All Authenticated Users
it: Tutti gli Utenti Autenticati

en: All Groups
it: Tutti i Gruppi

en: All Permissions
it: Tutti i Permessi

en: All synchronization sessions deleted.
it: Tutte le sessioni di sincronizzazione sono state cancellate

en: Allow multiple addresses?
it: Permetti indirizzi multpli?

en: Allow setting of ordered list type
it: Permetti di configurare la modalità elenco ordinato

en: Alternate IMSP Login
it: Login IMSP alternativo

en: Alternate IMSP Password
it: Password IMSP alternativa

en: Alternate IMSP Username
it: Username IMSP alternativo

en: Alternate email address
it: Indirizzo email alternativo

en: An illegal value was specified.
it: E' stato specificato un valore illegale

en: An unknown error has occured.
it: E' avvenuto un errore

en: An unknown person
it: Una persona sconosciuta

en: Anonymous Proxy
it: Proxy Anonimo

en: Answer
it: Risposta

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbados

en: Application
it: Applicazione

en: Application Context:
it: Contesto Applicazione:

en: Application List
it: Lista Applicazione

en: Application is ready.
it: L'applicazione è pronta.

en: Application is up-to-date.
it: L'applicazione e aggiornata.

en: Apply to Child Shares
it: Applicato alle sotto-condivisioni

en: Approve
it: Approvato

en: April
it: Aprile

en: Arabic (Windows-1256)
it: Arabo (Windows-1256

en: Archive File Size
it: Dimensione File Archivio

en: Archive Name
it: Nome Archivio

en: Are you sure you want to delete '%s'?
it: Sicuro di voler cancellare '%s'?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
it: Sei sicuro di voler eliminare la richiesta di iscrizione per "%s"?

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
it: Sicuro di voler cancellare "%s" e tutti i sotto-gruppi?

en: Armenian (ARMSCII-8)
it: Armeno (ARMSCII-8)

en: Art
it: Arte

en: Ascension Island
it: Isole Ascension

en: Ascii Art
it: Arte Ascii

en: Asia/Pacific Region
it: Asia/Regione del Pacifico

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
it: Chiedi conferma prima di eseguire operazioni di manutenzione?

en: Assignment columns
it: Assegnamento colonne

en: Attachment
it: Allegato

en: Attempt to delete a non-existent group.
it: Tentativo di cancellazione di un gruppo inesistente.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
it: Tentativo di eliminazione di un permesso inesistente.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
it: Tentativo di modifica di un permesso inesistente

en: Attempt to edit a non-existent share.
it: Tentativo di modifica di una condivisione inesistente

en: Attributes
it: Attributi

en: August
it: Agosto

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
it: Auth_cyrsql: Richiesta estensione imap non trovata

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
it: Auth_cyrus: Backend non ha le capacita richieste

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
it: Auth_cyrus: Richiesta estensione imap non trovata

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
it: Auth_ftp: Richiesta estensione FTP non trovata. Compila PHP con l'opzione --enable-ftp.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
it: Auth_imap: Richiesta estensione imap non trovata

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
it: Auth_krb5: Richiesta estensione krb5 non trovata

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
it: Auth_ldap: aggiungere utenti non è supportato da Active Directory

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
it: Auth_ldap: rimuovere utenti non è supportato da Active Directory

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
it: Auth_ldap: Richiede estensione LDAP non trovata.

en: Auth_ldap: Unable to add user "%s". This is what the server said:
it: Auth_ldap: Impossibile aggiungere l'utente "%s". Questo è quello che risponde il server:

en: Auth_ldap: Unable to remove user "%s"
it: Auth_ldap: Impossibile rimuovere l'utente "%s"

en: Auth_ldap: Unable to update user "%s"
it: Auth_ldap: Impossibile aggiornare l'utente "%s"

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
it: Auth_ldap: l'aggiornamento degli utenti non è supportato da Active Directory

en: Auth_msad: Unable to add user "%s". This is what the server said:
it: Auth_msad: Impossibile aggiungere l'utente "%s". Questo è quello che risponde il server:

en: Auth_msad: Unable to remove user "%s"
it: Auth_msad: Impossibile rimuovere l'utente "%s"

en: Auth_msad: Unable to update user "%s"
it: Auth_msad: Impossibile aggiornare l'utente "%s"

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
it: Auth_smbauth: Richiesta estensione smbauth

en: Authentication Credentials
it: Credenziali Autenticazione

en: Authentication at IMAP server failed.
it: Autenticazione al server IMAP fallita

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: Authentication failed. %s
it: Autenticazione fallita. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
it: Autenticazione rifiutata dal server RADIUS

en: Authentication to FTP server failed.
it: Autenticazione al server FTP fallita

en: Authentication to SSH2 server failed.
it: Autenticazione al server SSH2 fallita

en: Authentication to the SMB server failed.
it: Autenticazione al server SMB fallita

en: Available fields:
it: Campi disponibili:

en: Backend not correctly implemented.
it: Backend non implementato correttamente

en: Bad kerberos password.
it: Password kerberos errata.

en: Bad kerberos username.
it: Username kerberos errata.

en: Baltic (ISO-8859-13)
it: Baltico (ISO-8859-13)

en: Base graphics directory "%s" not found.
it: Directory base degli oggetti grafici "%s" non trovata

en: Bcc
it: Ccn

en: Belgium
it: Belgio

en: Birthday
it: Compleanno

en: Block "%s" of application "%s" not found.
it: Blocco "%s" dell'applicazione "%s" non trovato.

en: Block Settings
it: Impostazioni Blocco

en: Block Type
it: Tipo di Blocco

en: Blue Moon
it: Luna Piena

en: Blue and White
it: Blu e Bianco

en: Bookmarks
it: Preferiti

en: Both
it: Entrambi

en: Bouvet Island
it: Isole Bouvet

en: Brazil
it: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio Britannico Oceano Indiano

en: Brown
it: Marrone

en: Browser:
it: Sfoglio:

en: Burnt Orange
it: Arancio bruciato

en: CRL Distribution Points
it: CRL Punti di Ditribuzione

en: Cache init was not completed.
it: Cache init non completato

en: Calendar
it: Calendario

en: Calm
it: Calmo

en: Cameroon
it: Camerun

en: Can't connect to IMAP server: %s
it: Impossibile connettersi al server IMAP: %s

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Problem Report
it: Annulla il Rapporto del Problema

en: Cannot add this share! The name has not yet been set.
it: Non posso aggiungere questa condivisione! Il nome non è stato ancora inserito.

en: Cannot administer external session handlers.
it: Non è possibile amministrare sessioni esterne

en: Cannot connect to IMAP server: %s
it: Impossibile connettersi al server IMAP: %s

en: Cannot copy file(s) - source and destination are the same.
it: Impossibile copiare i file(s) - sorgente e destinazione sono li stessi.

en: Cannot delete file "%s".
it: Impossibile cancellare il file "%s".

en: Cannot find a temporary directory.
it: Impossibile cercare una directory temproanea.

en: Cannot modify the owner of a share!
it: Impossibile modificare il proprietario della condivisione!

en: Cannot move file(s) - destination is within source.
it: Impossibile muovere i file(s) - la destinazione è senza sorgente

en: Cannot open file "%s".
it: Impossibile aprire il file "%s".

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
it: Impossibile procedere senza il parametro 'targetFile'.

en: Cannot remove directory "%s".
it: Impossibile rimuovere la  directory "%s".

en: Cannot remove, %d child exists. | Cannot remove, %d children exist.
it[0]: Impossibile rimuovere, esiste %d figli.
it[1]: Impossibile rimuovere, esistono %d figli.

en: Cannot remove, %d children exist.
it: Impossibile rimuovere, %d esistono figli.

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
it: Impossibile riordinare, il numero de record fornito per il riordinamento non e uguale al numero memorizzato.

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
it: Impossibile resettare la password automaticamente, contatta il tuo amministratore.

en: Cannot route message to specified number.
it: Impossible inoltrare il messaggio ad un  numero specifico.

en: Cannot send command to server.
it: Impossibile inviare comandi al server.

en: Cannot trigger shared folder %s.
it: Impossibile controllare il file "%s"

en: Cannot write to file "%s"
it: Impossibile scrivere il file "%s"

en: Categories and Labels
it: Categorie e Etichette

en: Category
it: Categoria

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Cell Phone
it: Numero di Cellulare

en: Celtic (ISO-8859-14)
it: Celtico (ISO-8859-14)

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrale d'Africa

en: Central European (ISO-8859-2)
it: Europa Centrale (ISO-8859-2)

en: Certificate Details
it: Dettagli del Certificato

en: Certificate Owner
it: Proprietario del Certificato

en: Certificate Policies
it: Regole del Certificato

en: Chad
it: Ciad

en: Change
it: Modifica

en: Change Password
it: Cambia Password

en: Change Your Password
it: Cambia la tua Password

en: Change password for:
it: Cambio password per:

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
it: Modifica nome e indirizzo che le persone vedranno quando leggono e rispondono alle tue email.

en: Change your password
it: Cambia la tua password

en: Changing password for %s
it: Cambio password per %s

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
it: Cambiare la tua password non supportato nella configurazione corrente. Contatta il tuo amministratore.

en: Character to split multiple addresses with
it: Carattere per dividere gli indirizzi multipli

en: Check
it: Controllo

en: Check for newer versions
it: Controllo per nuove versioni

en: Checking
it: Verifica

en: Child
it: Figlio

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Chinese Simplified (GB2312)
it: Cinese Simplificato (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
it: Cinese Tradizionale (Big5)

en: Choose Application:
it: Scegli l'applicazione

en: Choose a password
it: Scegli una Password

en: Choose a username
it: Scegli uno username

en: Choose how to display dates:
it: Seleziona come visualizzare le date:

en: Christmas Island
it: Le Isole di Natale

en: Class definition of %s not found.
it: La definizione della classe di %s non trovata.

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear Query
it: Pulisci la Query

en: Clear out user: %s
it: Elimina utente: %s

en: Clear user
it: Elimina utente

en: Clear user data
it: Elimina le informazioni dell'utente

en: Clearing Early
it: Schiarite Presto

en: Clearing Late
it: Pulisci dopo

en: Click to Continue
it: Clicca per Continuare

en: Close Window
it: Chiudi la Finestra

en: Clouds
it: Nuvole

en: Clouds Early
it: Nuvole

en: Clouds Late
it: Nuvole Tardi

en: Cloudy
it: Nuvole

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Cocos (keeling) Islands

en: Collapse
it: Collassa

en: Collapse Sidebar
it: Collassa Sidebar

en: Color Picker
it: Seleziona Colore

en: Colour selection
it: Selezione Colore

en: Column titles
it: Titoli Colonne

en: Comics
it: Vignette

en: Command
it: Comando

en: Command Shell
it: Shell di Comandi

en: Comment
it: Commento

en: Common Name
it: Il tuo nome

en: Company
it: Azienda

en: Condition
it: Condizioni

en: Conditions
it: Condizioni

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration Differences
it: Configurazione Differenze

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
it: Configurazione per la sincoronizzazione con PDA, Smartphone e Outlook

en: Configuration is out of date.
it: La configurazione deve essere aggiornata.

en: Configure %s
it: Configura %s

en: Confirm Password
it: Conferma Password

en: Confirm new email address
it: Indirizzo email alternativo

en: Confirm new password:
it: Conferma la nuova password:

en: Congo, Republic of
it: Congo, Repubblica del

en: Congo, The Democratic Republic of the
it: Congo, Repubblica Democratica del

en: Connection failed.
it: Connessione fallita.

en: Connection failed:
it: Connessione fallita:

en: Connection refused to the public keyserver.
it: Connessione al keyserver pubblico rifiutata

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
it: Connessione al keyserver pubblico rifiutata. Ragione: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
it: Connessione fallita al server FTP

en: Connection to SSH2 server failed.
it: Connessione al server SSH2 fallita

en: Contacts
it: Contatti

en: Content type of compressed file: %s
it: Tipo di contenuto del file compresso: %s

en: Contents of "%s"
it: Contenuto di "%s"

en: Continue
it: Continua

en: Cook Islands
it: Isole di Cook

en: Copy failed: %s
it: Copia fallita: %s

en: Cornflower
it: Girasole

en: Cost ID
it: ID Costo

en: Cote d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: Could not PGP encrypt message:
it: Impossibile cifrare il messaggio in modalità PGP:

en: Could not PGP sign message:
it: Impossibile inserire la firma PGP nel messaggio:

en: Could not S/MIME encrypt message.
it: Impossibile cifrare il messaggio in modalita S/MIME.

en: Could not S/MIME sign message.
it: Impossible inserire la firma S/MIME nel messaggio.

en: Could not add contact. %s
it: Impossibile aggiungere il contatto. %s

en: Could not bind to LDAP server
it: Impossibile collegarsi al LDAP server

en: Could not bind to LDAP server.
it: Impossibile collegarsi al LDAP server

en: Could not bind to MSAD server.
it: Impossibile collegarsi al MSAD server

en: Could not change password (bad old password?)
it: Impossibile cambiare la password (vecchia password sbagliata?)

en: Could not change password.
it: Impossibile cambiare password

en: Could not check balance. %s
it: Impossibile controllare il conto.  %s

en: Could not connect to LDAP server
it: Impossibile connettersi al server LDAP

en: Could not connect to LDAP server.
it: Impossibile connettersi al server LDAP

en: Could not connect to memcache servers.
it: Impossibile connettersi al server memcache

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
it: Impossibile connettersi al server "%s" usando FTP: %s

en: Could not create distribution list. %s
it: Impossibile creare la lista di distribuzione. %s

en: Could not decrypt PGP data:
it: Impossibile decifrare i dati PGP:

en: Could not decrypt S/MIME data.
it: Impossibile decifrare dati S/MIME

en: Could not delete contact. %s
it: Impossibile cancellare il contatto. %s

en: Could not delete distribution list. %s
it: Impossibile eliminare la lista di distribuzione. %s

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
it: Impossibile eliminare lo script di aggiornamento "%s".

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
it: Impossibile determinare il destinatario dell'e-mail.

en: Could not fetch complete address book.
it: Impossibile importare completamente la rubrica

en: Could not fetch complete distribution list.
it: Impossibile importare completamente la lista di distribuzione

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
it: Impossible importare la lista completa delle liste di distribuzione

en: Could not load strategy "%s".
it: Impossibile caricare la strategia "%s".

en: Could not login to system (no password prompt)
it: Impossibile autenticarsi al sistema (mancanza di password).

en: Could not mkdir "%s".
it: Impossibile creare la directory "%s".

en: Could not obtain public key from the keyserver.
it: Impossibile ottenere la chiave pubblica per il keyserver

en: Could not open "%s" for writing.
it: Impossibile aprire "%s" in scrittura.

en: Could not open %s.
it: Impossibile aprire %s.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
it: Impossibile aprire il modulo Attività_di_Manutenzione %s

en: Could not open directory "%s".
it: Impossibile aprire la directory "%s".

en: Could not open pipe to smbpasswd.
it: Impossibile aprire un pipe a smbpasswd.

en: Could not reach the LDAP server
it: Impossibile raggiungere il server LDAP.

en: Could not reach the LDAP server: %s
it: Impossibile raggiungere il server LDAP: %s

en: Could not read %s.
it: Impossibile leggere %s.

en: Could not read response PDU
it: Impossibile leggere la risposta PDU

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
it: Impossibile resettare la password per l'utente specificato. Alcuni o tutti i dettagli non sono corretti. Prova ancora o contatta l'amministratore se hai bisogno di ulteriore aiuto

en: Could not retrieve ACL
it: Impossibile recuperare le ACL

en: Could not retrieve address book. %s
it: Impossibile recuperare la rubrica. %s

en: Could not retrieve distribution list. %s
it: Impossibile recuperare la lista di distribuzione. %s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
it: Impossibile invertire le liste di distribuzione. %s

en: Could not retrieve server's capabilities
it: Impossibile recuperare la capacità del server

en: Could not revert configuration.
it: Impossibile rirpristinare la configurazione

en: Could not rmdir "%s".
it: Impossibile eliminare la directory "%s".

en: Could not save %s configuration.
it: Impossibile salvare la configurazione %s.

en: Could not save a backup configuation.
it: Impossibile salvare una copia di backup della configurazione

en: Could not save a backup configuation: %s
it: Impossibile salvare una copia di backup della configurazione: %s

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
it: Impossibile salvare lo script di aggiornamento a: "%s".

en: Could not save the backup configuration file %s.
it: Impossibile salvare una copia di backup della configurazione %s.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
it: Impossibile salvare il file di configurazione %s. Potresti usare uno delle opzioni per salvare il codice dopo %s o copiare manualmente il codice sotto di %s.

en: Could not search the LDAP server.
it: Impossibile trovare il server LDAP

en: Could not search the MSAD server.
it: Impossibile trovare il server MSAD

en: Could not start TLS connection to LDAP server
it: Impossibile effettuare connessioni TLS al server LDAP

en: Could not start passwd program (no old password prompt)
it: Impossibile eseguire il programma passwd (mancanza della vecchia password).

en: Could not unlink "%s".
it: Impossibile scollegare "%s".

en: Could not update contact. %s
it: Impossibile aggiornare il contatto. %s.

en: Could not update distribution list. %s
it: Impossibile aggiornare la lista di distribuzione. %s.

en: Could not write configuration for "%s": %s
it: Impossibile scrivere la configurazione per "%s": %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
it: Impossibile trovare la Sidebar di Mozilla. Assicurarsi che la sidebar sia aperta.

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
it: Non è possibile dare all'utente "%s" i privilegi sulla cartella "%s": %s

en: Counted text
it: Conteggio parole

en: Country
it: Paese

en: Country drop down list
it: Menù a tendina Paese

en: Create
it: Crea

en: Create Folder
it: Crea Cartella

en: Create Folders
it: Crea Cartelle

en: Create a new one
it: Crea una nuova

en: Create sub folders
it: Crea sotto-cartelle

en: Creator Permissions
it: Permessi di Creazione

en: Credit card number
it: Numero di Carta di Credito

en: Croatia
it: Croazia

en: Croatia/Hrvatska
it: Croazia/Hrvatska

en: Current 4 Phases
it: 4 fasi correnti

en: Current Alarms
it: Allarme attuale

en: Current Sessions
it: Sessioni Correnti

en: Current Time
it: Ora attuale

en: Current Weather
it: Meteo Attuale

en: Current condition:
it: Condizioni attuali:

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
it: Imposta le operazioni da eseguire quando entri in %s.

en: Cyprus
it: Cipro

en: Cyrillic (KOI8-R)
it: Cirillico (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
it: Cirillico (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
it: Cirillico/Ucraino (KOI8-U)

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Daily
it: Giorno

en: Data
it: Dati

en: Data value for %s is empty in Kolab XML object!
it: Il valore %s è vuoto nel Kolab XML Object

en: DataTree Browser
it: Browser DataTree

en: Database lookup
it: Controllo Database

en: Date
it: Dati

en: Date Received
it: Data Ricevuto

en: Date and time selection
it: Selezione Data e Ora

en: Date selection
it: Selezione Data

en: Date: %s; time: %s
it: Data: %s: tempo: %s

en: Day
it: Giorno

en: December
it: Dicembre

en: Default Color
it: Colore di Default

en: Default Identity
it: Identità di Default

en: Default Shell
it: Shell di Default

en: Default folder of type %s does not exist!
it: La cartella di default di tipo %s non esiste!

en: Definitions
it: Condizioni

en: Delete
it: Cancella

en: Delete "%s"
it: Cancella "%s"

en: Delete All SyncML Data
it: Cancella Tutti i Dati SyncML

en: Delete Folders
it: Elimina Cartella

en: Delete Group
it: Elimina Gruppo

en: Delete Permission
it: Elimina Permesso

en: Delete and purge messages
it: Elimina e svuota i messaggi

en: Delete messages
it: Elimina messaggi

en: Delete permissions for "%s"
it: Elimina permessi per "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
it: Elimina i permessi per "%s" e qualsiasi sotto-permesso?

en: Delete selected identity
it: Elimina l'identità selezionata

en: Delete sub folders
it: Cancella sotto-cartelle

en: Delete/purge
it: Cancella/svuota

en: Deleted setup upgrade script "%s".
it: Eliminato lo script di aggiornamento del setup "%s".

en: Deleted synchronization session for device "%s" and database "%s".
it: Cancellate le sessioni di sicronizzazione per il device "%s" e il database "%s".

en: Delivery time
it: Tempo di spedizione

en: Denmark
it: Danimarca

en: Department
it: Dipartimento

en: Describe the Problem
it: Descrivi il Problema

en: Description
it: Descrizione

en: Details have been logged for the administrator.
it: Dettagli loggati per l'amministratore

en: Details:
it: Dettagli:

en: Development
it: Sviluppo

en: Dew Point
it: Punto di Rugiada

en: Dew Point for last hour:
it: Punto di Rugiada per l'ultima ora:

en: Dew point:
it: Punto di Rugiada:

en: Dial %s
it: Chiamare %s

en: Directory %s is not writeable
it: La directory %s non è scrivibile

en: Dismiss
it: Disattivato

en: Display 24-hour times?
it: Visualizza nel formato 24 ore?

en: Display Options
it: Opzioni Visualizzazione

en: Display detailed forecast
it: Opzioni Visualizzazione previsioni

en: Display forecast (TAF)
it: Visualizza previsioni (TAF)

en: Display format
it: Formato Vista

en: Disposition Notification
it: Notifica Disposizione

en: Do not delete
it: Non eliminare

en: Do not directly access maintenance.php
it: Non accedere direttamente a maintenance.php

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
it: La prima riga contiene i nomi dei campi? Se si, spunta questi campo

en: Dominican Republic
it: Repubblica Domenicana

en: Don't have an account? Sign up.
it: Non hai un account? Registrati.

en: Download %s
it: Scarica: %s

en: Download generated configuration as PHP script.
it: Scarica la configurazione generata come script PHP.

en: Drop down list
it: Menù a tendina

en: Drugs
it: Droga

en: Dynamic Mail
it: Mail Dinamica

en: E characters
it: Carattere E

en: E-Mail
it: Posta

en: EU VAT identification
it: identificazione Partita IVA

en: East Timor
it: Timor Est

en: Edit
it: Modifica

en: Edit "%s"
it: Modifica "%s"

en: Edit Block
it: Modifica Blocco

en: Edit Group
it: Modifica Gruppo

en: Edit Permission
it: Modifica Permesso

en: Edit options for:
it: Modifica opzioni per:

en: Edit permissions
it: Modifica Permessi

en: Edit permissions for "%s"
it: Modifica permessi per "%s"

en: Education
it: Educazione

en: Egypt
it: Egitto

en: Email
it: Posta

en: Email Address
it: Indirizzo di Posta

en: Email Notification
it: Notifica email

en: Email addresses must match.
it: Le password devono corrispondere.

en: Email addresses to confirm not found.
it: Indirizzo e-mail da confermare non trovato.

en: Email with confirmation
it: Email di conferma

en: Email-to-SMS Gateway
it: Gateway da Email a SMS

en: Emoticons
it: Emoticon

en: Empty message.
it: Messaggio vuoto.

en: Empty path supplied.
it: Fornito percorso vuoto

en: Empty result
it: Risultato vuoto

en: Empty result.
it: Risultato vuoto

en: End of file.
it: Fine del file.

en: End year
it: Fine anndo

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
it: Inserisci una domanda di sicurezza che ti verra chiesta se sarà necessario

en: Enter the letters below:
it: Inserire le lettere qui sotto:

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Error
it: Errore

en: Error converting notes.
it: Errore nella conversione delle note.

en: Error deleting from path %s; must be [app]/[path]
it: Errore nell'eliminazione dal percorso; %s deve essere [app]/[percorso]

en: Error deleting synchronization session:
it: Errore durante la cancellazione della sessione di sicronizzazione:

en: Error deleting synchronization sessions:
it: Errore durante la cancellazione delle sessioni di sicronizzazione: %s

en: Error searching for user with the ID "%s"!
it: Errore durente la ricerca di un utente con l'ID "%s"!

en: Error searching for user with the email address "%s"!
it: Errore durante la ricerca di un utente con indirizzo email "%s"!

en: Error searching for user with the uid "%s"!
it: Errore durente la ricerca di un utente con l'ID "%s"!

en: Error sending PDU
it: Errore durante l'invio di PDU

en: Error sending data to smbpasswd.
it: Errore nell' invio di dati a smbpasswd.

en: Error setting LDAP protocol on server %s to v3!
it: Errore durante la configurazione del protocollo LDAP v3 sul server %s!

en: Error updating password: %s
it: Errore durante l'aggiornamento della password: %s

en: Error with email message.
it: Errore con il messaggio email.

en: Error writing "%s".
it: Errore in scrittura "%s".

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Ethnic
it: Etnico

en: Europe
it: Europa

en: European Union
it: Unione Europea

en: Every 15 minutes
it: Ogni 15 minuti

en: Every 2 minutes
it: Ogni 2 minuti

en: Every 30 seconds
it: Ogni 30 secondi

en: Every 5 minutes
it: Ogni 5 minuti

en: Every Login
it: Ogni Login

en: Every half hour
it: Ogni Mezz'ora

en: Every hour
it: Ogni Ora

en: Every minute
it: Ogni minuto

en: Example values:
it: Valori di esempio:

en: Execute
it: Esegui

en: Expand
it: Espandi

en: Expiration Date
it: Data di Scadenza

en: Exponent
it: Esponente

en: FTP upload of setup
it: Upload FTP della configurazione

en: Fade to Green
it: Sfumatura verso il verde

en: Failed fetching IMAP message %s. Error was %s
it: Fallito lo scaricamento IMAP del messaggio %s. L'errore è stato %s

en: Failed fetching body of IMAP message %s. Error was %s
it: Fallito lo scaricamento IMAP del testo del messaggio %s. L'errore è stato %s

en: Failed fetching headers of IMAP message %s. Error was %s
it: Fallito lo scaricamento IMAP degli header del messaggio %s. L'errore è stato %s

en: Failed to connect to LDAP server.
it: Fallita la connessione al server LDAP.

en: Failed to connect to MSAD server.
it: Fallita la connessione al server MSAD.

en: Failed to connect to SMB server.
it: Fallita la connessione al server SMB.

en: Failed to copy from "%s".
it: Impossibile copiare da "%s".

en: Failed to copy to "%s".
it: Impossibile copiare in "%s".

en: Failed to create new SASL connection.
it: Impossibile creare una nuova connessione SASL

en: Failed to load Kolab IMAP driver %s
it: Impossibile caricare i driver Kolab IMAP %s

en: Failed to load Kolab XML driver %s
it: Impossibile caricare i driver XML %s

en: Failed to move to "%s".
it: Impossibile muovere in "%s".

en: Failed to retrieve: %s
it: Impossibile ripristinare: %s

en: Failed to verify old password.
it: Verifica della vecchia password fallita.

en: Failure in changing password for %s: %s
it: Errore nel cambiamento di password per %s: %s

en: Fair
it: Giusto

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Fatal Error:
it: Errore Fatale:

en: February
it: Febbraio

en: Feed Address
it: Indirizzo Feed

en: Feels Like
it: Si sente come

en: Feels like:
it: Si sente come:

en: Few Showers
it: Pochi Acquazzoni

en: Few Snow Showers
it: Poche Nevicate

en: Field matrix
it: Campi della matrice

en: File Count: %d file | File Count: %d files
it[0]: Numero File: %d file
it[1]: Numero File: %d file

en: File Name
it: Nome File

en: File selection
it: Selezione File

en: File upload
it: Upload File

en: File uploads not supported.
it: Upload file non supportato.

en: Filters
it: Filtri

en: Finland
it: Finlandia

en: First Half
it: Prima Metà

en: First Quarter
it: Primo Trimestre

en: Fix ratio
it: Rapporto fisso

en: Flip
it: Invertire

en: Fog
it: Nebbia

en: Fog Early
it: Nebbia Presto

en: Fog Late
it: Nebbia Tardi

en: Foggy
it: Nebbia

en: Folder "%s" does not exist
it: La cartella "%s" non esiste

en: Folder %s does not exist!
it: La cartella %s non esiste!

en: Folder %s has type "%s" not "event"!
it: La cartella %s è di tipo "%s" non evento!

en: Food
it: Cibo

en: Forecast (TAF)
it: Previsioni (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
it: Previsioni per i prossimi giorni (notare che le previsioni sono per il giorno e la notte; un alto numero di giorni potrebbe necessitare di  un blocco largo)

en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la tua password?

en: Forms
it: Moduli

en: Fortune
it: Indovino

en: Fortune type
it: Tipo di fortuna

en: Fortunes
it: Fortune

en: Fortunes 2
it: Fortune 2

en: Forums
it: Forum

en: Forwards
it: Inoltri

en: Fr
it: Ven

en: France
it: Frames

en: France, Metropolitan
it: Francia, Metropolitan

en: Freezing Drizzle
it: Freddissimo

en: French Guiana
it: Guinea Francese

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it: Territori Fracesi del Sud

en: From
it: Da

en: From the
it: Dal

en: Full Description
it: Descrizione Completa

en: Full Moon
it: Luna Piena

en: Full Name
it: Nome Completo

en: Full buffer.
it: Buffer pieno.

en: Gambia
it: Zambia

en: Generate %s Configuration
it: Genera Configurazione %s

en: Generated Code
it: Codice Generato

en: Germany
it: Germania

en: Ghana
it: Gana

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Given Name
it: Nome inserito

en: Global Options
it: Opzioni Generali

en: Go
it: Vai a

en: Google Search
it: Ricerca Google

en: Google search is not enabled.
it: La ricerca con Google non è abilitata

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Greece
it: Grecia

en: Greek (ISO-8859-7)
it: Greco (ISO-8859-7)

en: Green
it: Verde

en: Grenada
it: Granada

en: Grey
it: Grigio

en: Group Administration
it: Amministrazione Gruppi

en: Group names must be non-empty
it: Il nome del gruppo non deve essere vuoto

en: Group was not created: %s.
it: Il gruppo non è stato creato: %s

en: Group_ldap: Unable to add group "%s". This is what the server said:
it: Group_ldap: Impossibile aggiungere il gruppo %s. Questo è quello che risponde il server:

en: Group_ldap: Unable to delete group "%s". This is what the server said: %s
it: Group_ldap: Impossibile eliminare il gruppo %s. Questo è quello che risponde il server: %s

en: Group_ldap: Unable to update group "%s". This is what the server said: %s
it: Gruop_ldap: Impossibile aggiornare il gruppo "%s". Questo è quello che risponde il server: %s

en: Groups
it: Gruppi

en: Guadeloupe
it: Guadalupe

en: Guernsey
it: Guernesey

en: Guest Permissions
it: Permessi degli Ospiti

en: HTML Version of Message
it: HTML Versione del Messaggio

en: HTTP Authentication not found.
it: HTTP Autenticazione non trovata

en: Hash-Algorithm
it: Algoritmo Hash

en: Haze
it: Foschia

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Heard Island e MacDonalds Islands

en: Heard and McDonald Islands
it: Isole Heard e MacDonalds

en: Heavy Rain
it: Pioggia Intensa

en: Heavy T-Storm
it: Tempesta

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
it: Ebreo (ISO-8859-8-I)

en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Help _Topics
it: Elenca gli argomenti di Aiuto

en: Helper?
it: Aiuto

en: Hemisphere
it: Emisfero

en: Here is the beginning of the file:
it: Questo e l'inizio del file:

en: Hi-Contrast
it: Alto Contrasto

en: Hide Results
it: Nascondi Risultati

en: High
it: Alta

en: Holy See (Vatican City State)
it: Vaticano

en: Home Address
it: Indirizzo di Posta

en: Home Phone
it: Telefono di Casa

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
it: Horde/Kolab: Nessun Oggetto del tipo %s trovato nel messaggio %s

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
it: Horde/Kolab: Impossibile recuperare il MIME ID per la parte di tipo %s

en: How many fields (columns) are there?
it: Quanti campi (colonne) ci sono?

en: How many seconds before we check for new articles?
it: Quanti secondi prima di cercare nuovi articoli?

en: Humidity
it: Umidità

en: Humidity:
it: Umidità

en: Humorists
it: Umoristi

en: Hungary
it: Ungheria

en: I characters
it: I carattere

en: IMAP error. Folder: %s. Error: %s
it: Errore IMAP. Cartella: %s. Errore: %s

en: IMAP error. Message: %s. Error: %s
it: Errore IMAP. Messaggio: %s. Errore: %s

en: IMAP error. Server: %s. Error: %s
it: Errore IMAP. Server: %s. Errore: %s

en: IMAP mailbox creation failed: %s
it: Fallita creazione della casella IMAP: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
it: Fallita cancellazione della casella IMAP: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
it: Fallita creazione della quota della casella IMAP: %s

en: IP Address not available.
it: Indirizzo IP non disponibile.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
it: Indirizzo IP non permesso dentro il blocco CIDR.

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: IP lockdown violation.
it: Violazione della sicurezzza IP

en: Iceland
it: Islanda

en: Icons Only
it: Solo Icone

en: Icons for %s
it: Icone for %s

en: Icons with text
it: Icone con Testo

en: Ideas
it: Idee

en: Identity's name:
it: Nome dell'Identità:

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
it: Se non è visualizzato correttamente, %s per aprirlo in una nuova finestra

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
it: Se vedi questo messaggio ma non l'immagine, l'immagine che vuoi caricare non può essere visualizzata dal tuo browser.

en: Image CAPTCHA
it: Immagine CAPTCHA

en: Image upload
it: Uploade dell'immagine

en: Import, Step %d
it: Importa, Passo %d

en: Imported field: %s
it: Campo importato: %s

en: Imported fields:
it: Campi importati:

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
it: Nelle liste sotto selezionare entrambi, un campo importato dal file sorgente a sinistra, e il campo corrispondente disponibile nella tua agenda a destra. Quindi clicca "Aggiungi coppia" per marcarli per l'importazione. Una volta finito  clicca "Prossimo".

en: Incorrect Password
it: Password Errata

en: Incorrect action code given.
it: Il codice azione restituito è incorretto

en: Incorrect old password.
it: Vecchia password errata.

en: Incorrect username and/or password.
it: Nome utente e/o password non corretti

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
it: Nome Utente non corretto o indirizzo alternativo. Riprova o contatta l'amministratore

en: Individual Users
it: Utenti Individuali

en: Indonesia
it: indonesia

en: Information
it: Informazione

en: Information no longer available.
it: Informazione non più disponibile

en: Inherited Members
it: Membri ereditati

en: Inline Notification
it: Notifica inline

en: Insert
it: inserisci

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
it: inserisci l'indirizzo email su cui ricevere la nova password:

en: Insert messages
it: Inserisci messaggi

en: Insert the required answer to the security question:
it: Rispondi alla domanda di sicurezza:

en: Insertion of images from Photo Galleries in text
it: Inserimento di immagini dalle gallerie nel testo

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
it: Credito insufficiente per l'invio alla lista di distribuzione.

en: Insufficient credit.
it: Credito insufficiente

en: Integer
it: intero

en: Integer list
it: Elenco Intero

en: Internal Error: An attribute must ALWAYS match itself: %s
it: Errore interno: un attributo deve SEMPRE corrispondere a se stesso: %s

en: Internal LDAP error.  Details have been logged for the administrator.
it: Errore interno LDAP. Dettagli loggati per l'amministratore

en: Internal database error.  Details have been logged for the administrator.
it: Errore interno database. Dettagli loggati per l'amministratore

en: Invalid UDH. (User Data Header).
it: UDH non valido. (User Data Header).

en: Invalid VAT identification number format.
it: Formato partita IVA non valido

en: Invalid ZIP data
it: Codice di avviamento postale non valido

en: Invalid application.
it: Applicazione invalida.

en: Invalid basedn configured
it: Basedn configurato non valido

en: Invalid batch ID.
it: Batch ID non valido

en: Invalid character in e-mail address: %s.
it: Carattere non valido nell'indirizzo email : %s

en: Invalid data submitted.
it: Dato fornito non valido.

en: Invalid destination address.
it: Indirizzo di destinazione non valido

en: Invalid file format
it: Formato file non valido

en: Invalid group ID passed (bad DN syntax)
it: ID di gruppo passato non valido (errata sintassi DN).

en: Invalid license key.
it: Chiave non valida

en: Invalid location provided.
it: Località non valida.

en: Invalid msg_type.
it: msg_type non valido

en: Invalid or missing api_id.
it: Api_id non valido o mancante

en: Invalid or missing parameters.
it: Parametro non valido o mancante

en: Invalid parent permission.
it: Permesso padre non valido

en: Invalid partner id.
it: Partner id non valido.

en: Invalid product code.
it: Codice prodotto non valido.

en: Invalid protocol.
it: Protocollo non valido.

en: Invalid recipient: "%s"
it: Destinatario non valido : "%s"

en: Invalid response from server.
it: Risposta del server non valida

en: Invalid source address.
it: Indirizzo sorgente non valido

en: Invalid unicode data.
it: Dati unicode non validi.

en: Inventory
it: Inventario

en: Invert selection
it: Inverti selezione

en: Iran, Islamic Republic of
it: Iran, Repubblica Islamica dell'

en: Ireland
it: Irlanda

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Isolated T-Storms
it: Isolati temporali

en: Israel
it: Israele

en: Issuer
it: emittente

en: Italy
it: Italia

en: Jamaica
it: Giamaica

en: January
it: Gennaio

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese (ISO-2022-JP)
it: Giapponese (ISO-2022-JP)

en: Jordan
it: Giordania

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Keep original?
it: Mantieni originale?

en: Kenya
it: Kenia

en: Kerberos server rejected authentication.
it: Autenticazione rifiutata dal server Kerberos.

en: Kernel Newbies
it: Neofiti del Kernel

en: Key Creation
it: Creazione chiave

en: Key Fingerprint
it: Chiave impronta digitale

en: Key ID
it: ID Chiave

en: Key Length
it: Lunghezza chiave

en: Key Type
it: Tipo chiave

en: Key Usage
it: Utilizzo chiave

en: Key already exists on the public keyserver.
it: Chiave già esistente nel server delle chiavi pubblico.

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Kids
it: Bambini

en: Kolab XML: Missing function %s!
it: Kolab XML: funzione mancante %s!

en: Kolab cache: Object uid %s does not exist in the cache!
it: Cache Kolab: l'oggetto con uid %s non esiste nella cache!

en: Korea, Democratic People's Republic of
it: Corea, Repubblica Democratica Popolare di

en: Korea, Republic of
it: Corea, Repubblica della

en: Korean (EUC-KR)
it: Coreano (EUC-KR)

en: Kyrgyzstan
it: Kirgizstan

en: LDAP Error searching for DN %s: %s!
it: Errore LDAP nella ricerca del DN %s:%s!

en: Language
it: Lingua

en: Lao People's Democratic Republic
it: Lao, Repubblica Democratica Popolare

en: Large
it: largo

en: Last Half
it: Prima Metà

en: Last Password Change
it: Ultimo cambiamento password

en: Last Quarter
it: Ultimo Quarto

en: Last Updated:
it: Ultimo Aggiornamento:

en: Last login: %s
it: Ultimo accesso: %s

en: Last login: %s from %s
it: Ultimo accesso: %s da %s

en: Last login: Never
it: Ultimo accesso: Mai

en: Lavender
it: Lavanda

en: Law
it: Legge

en: Lebanon
it: Libano

en: Left header
it: Intestazione sinistra

en: Left values
it: Dati di sinistra

en: Libyan Arab Jamahiriya
it: Libia

en: Light Blue
it: Blu Chiaro

en: Light Drizzle
it: Pioggerellina leggera

en: Light Rain
it: Pioggia Leggera

en: Light Rain Early
it: Pioggia Leggera presto

en: Light Rain Late
it: Pioggia Leggera tardi

en: Light Rain Shower
it: Pioggia Leggera

en: Light Rain with Thunder
it: Pioggia Leggera con tuoni

en: Light Snow
it: Neve Leggera

en: Light Snow Shower
it: Neve Leggera

en: Limerick
it: Limerick (poesia tipica inglese)

en: Link URL
it: URL Link

en: Link access key
it: Chiave di accesso al link

en: Link target
it: Target del Link

en: Link text
it: Testo del link

en: Link the email address to the compose page when displaying?
it: Linka l'indirizzo email alla pagina di composizione quando mostrata?

en: Link title attribute
it: Attributo del titolo del link

en: Links
it: Link

en: Linux Cookie
it: Cookie Linux

en: List
it: Elenco

en: List - user can see the folder
it: elenco - l'utente può vedere la cartella

en: List Databases
it: Elenco dei database

en: List Tables
it: Elenco Tabelle

en: List-Archive
it: Elenco-Archivio

en: List-Help
it: elenco-Aiuto

en: List-Id
it: Elenco-Id

en: List-Owner
it: Elenco-Proprietario

en: List-Post
it: Elenco-Post

en: List-Subscribe
it: Elenco-Sottoscrivi

en: List-Unsubscribe
it: Elenco-Revoca sottoscrizione

en: Listing alarms failed: %s
it: Funzione elenco allarmi fallito: %s

en: Listing sessions failed: %s
it: Elenco sessioni fallito: %s.

en: Listing users is disabled.
it: Non è attiva la funzione di elenco utenti.

en: Literature
it: Letteratura

en: Lithuania
it: Lituania

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Local time:
it: Ora locale:

en: Locale and Time
it: Lingua e Ora

en: Location
it: Luogo

en: Log in
it: Utente

en: Log out
it: Esci

en: Login
it: Utente

en: Login Tasks
it: Compiti di inizio sessione

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
it: Accesso fallito: username o password non corretti.

en: Login failed.
it: Accesso fallito

en: Long text
it: Testo lungo

en: Love
it: Amore

en: Low
it: Bassa

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
it: L'allegato MS-TNEF non contiene dati.

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
it: Macedonia, Repubblica ex Iugoslava di

en: Magic
it: Magia

en: Mail
it: Posta

en: Mail Admin
it: Indirizzo Amministratore

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
it: Gestisci la lista delle categorie dando loro un'etichetta e associando loro un colore.

en: MapQuest map
it: Mappa MapQuest

en: March
it: Marzo

en: Mark (Other)
it: Etichetta (altro)

en: Mark (Seen)
it: Etichetta (Visto)

en: Mark with Seen/Unseen flags
it: Etichetta con flag visto/non visto

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
it: Etichetta con altri flag (es. Importante/Risposto)

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Matching fields:
it: Campi corrispondenti

en: Max allowed credit.
it: Credito massimo consentito.

en: Max message parts exceeded.
it: Numero massimo di parti del messaggio superato

en: Max temp last 24 hours:
it: Temperatura massima nelle ultime 24 ore:

en: Max temp last 6 hours:
it: Temperatura massima nelle ultime 6 ore:

en: Maximum Number of Portal Blocks
it: Numero massimo di blocchi portali

en: Maximum file size in bytes
it: Dimensione massima del file in bytes

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: May
it: Maggio

en: Medicine
it: Medicina

en: Medium
it: Mezzo

en: Members
it: Membri

en: Memcache session tracking not enabled.
it: Tracking della cache di sessione non abilitato.

en: Menu mode:
it: Modalità menu:

en: Message
it: Messaggio

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
it: Messaggio verificato con successo ma il certificato della firma non può essere verificato

en: Message expired.
it: Messaggio scaduto

en: Message type
it: Tipo di messaggio

en: Metar Weather
it: Meteo Attuale

en: Metar block not available.
it: Blocco non disponibile.

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
it: Blocco Meteo non disponibile. Dettagli loggati per l'amministratore

en: MetarDB is not connected.
it: Blocco meteo non connesso

en: Method
it: Metodo

en: Method "%s" is not defined
it: Il Metodo "%s" non è definito

en: Metric
it: metrico

en: Mexico
it: Messico

en: Micronesia, Federated States of
it: Micronesia, Stati Federati di

en: Min temp last 24 hours:
it: Temperatura minima nelle ultime 24 ore

en: Min temp last 6 hours:
it: Temperatura minima nelle ultime 6 ore

en: Minimum password age has not yet expired
it: L'età minima della password non è ancora stata raggiunta

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Missing configuration. You must generate it before using this application.
it: Configurazione mancante. Creare la configurazione prima di utilizzare l'applicazione.

en: Missing message ID.
it: ID messaggio mancante

en: Missing session ID.
it: ID sessione mancante

en: Mo
it: Lun

en: Mobile phone number
it: Cellulare

en: Moderate
it: Moderato

en: Modified Date
it: Data modificata

en: Moldova, Republic of
it: Moldavia, Repubblica della

en: Monday
it: Lunedì

en: Month and year
it: Mese e anno

en: Monthly
it: Mensilmente

en: Moon Phases
it: Fasi Lunari

en: More fields found in line %d than the expected %d.
it: La linea %d contiene più campi di quelli necessari (%d).

en: Morocco
it: Marocco

en: Mostly Clear
it: Principalmente Sereno

en: Mostly Cloudy
it: Principalmente Coperto

en: Mostly Cloudy and Windy
it: Principalmente Coperto con venti

en: Mostly Sunny
it: Principalmente Soleggiato

en: Move Down
it: Sposta in basso

en: Move Left
it: Sposta a sinistra

en: Move Right
it: Sposta a Destra

en: Move Up
it: Sposta in alto

en: Move down
it: Sposta in basso

en: Move up
it: Sposta in alto

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Multi-level drop down lists
it: Elenco a tendina su più livelli

en: Multimap UK map
it: Mappa Reggno Unito

en: Multiple selection
it: Selezione Multipla

en: Must supply a valid lock ID.
it: Occorre fornire un ID di blocco valido.

en: My Account
it: Mio Account

en: My Account Information
it: Dati del mio account

en: My Portal
it: Mio Portale

en: My Portal Layout
it: Layout del Mio Portale

en: Myanmar
it: Birmania

en: NO, I Do NOT Agree
it: NO, NON Sono d'Accordo.

en: Name
it: Nome

en: Netherlands
it: Olanda

en: Netherlands Antilles
it: Antille

en: Netscape SSL server name
it: Nome server SSL Netscape

en: Netscape certificate comment
it: Commento certificato Netscape

en: Netscape certificate type
it: Tipo di certificato Netscape

en: Network Tools
it: Strumenti di rete

en: Never
it: Mai

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Category
it: Nuova Categoria

en: New Message to %s
it: Nuovo Messaggio a %s

en: New Moon
it: Luna nuova

en: New Username (optional)
it: Nuovo Nome Utente (Opzionale)

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New password
it: Nuova Password

en: New password not valid (too short, bad password, too similar, ...)
it: Nuova password non valida (troppo corta, password errata, troppo simile, ...)

en: New password will expire on %s.
it: La nuova password scadrà tra %s.

en: New password:
it: Nuova password:

en: New passwords don't match.
it: Le password non corrispondono.

en: News
it: Notizie

en: Next
it: Prossimo

en: Next 4 Phases
it: Prossime 4 fasi

en: Next options
it: Opzioni seguenti

en: Next>
it: Prossimo>

en: Night
it: Notte

en: Niue
it: Niue (Roccia della Polinesia)

en: No Sound
it: Nessun suono

en: No available configuration data to show differences for.
it: I dati della configurazione su cui mostrare le differenze non sono disponibili.

en: No available strategy for making ISO images.
it: Non sono disponibili strategie per marcare le immagini ISO

en: No batch template.
it: Nessun batch template

en: No block exists at the requested position
it: Nessun blocco esistente nella posizione richiesta

en: No change.
it: Non modificato

en: No children can be added to this permission.
it: Non puoi aggiungere figli a questo permesso.

en: No configuration information specified for %s.
it: Nessuna configurazione specificata per %s.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
it: Nessuna configurazione specificata per FTP VFS.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
it: Nessuna configurazione specificata per SQL VFS.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
it: Nessuna configurazione specificata per SQL-File VFS.

en: No configuration information specified for SSH2 VFS.
it: Nessuna configurazione specificata per SSH2 VFS.

en: No credit left.
it: Credito esaurito.

en: No destination supplied.
it: Destinazione non fornita

en: No file uploaded
it: File non caricato

en: No icons found.
it: Icone non trovate.

en: No location is set.
it: Nessuna locazione configurata.

en: No location provided.
it: Nessuna locazione presente.

en: No lock driver configured!
it: Nessun driver di blocco configurato!

en: No message corresponds to object %s
it: Nessun messaggio corrisponde all'oggetto %s

en: No message supplied.
it: Nessun messaggio fornito

en: No name specified.
it: Nessun nome Specificato

en: No number specified.
it: Nessun numero specificato

en: No offensive fortunes
it: Nessuna fortuna offensiva

en: No or unreadable content in Kolab XML object
it: Contenuto illeggibile o inesistente nell'oggetto XML Kolab

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
it: Manca il percorso a OpenSSL binario. OpenSSL binario è necessario per lavorare con dati PKCS 12.

en: No pending signups.
it: Nessuna registrazione in attesa.

en: No prompt returned from server.
it: Nessun prompt restituito dal server.

en: No quota set.
it: Nessuna quota configurata

en: No recurrence
it: Nessuna ricorrenza

en: No separator specified.
it: Nessun separatore specificato

en: No stable version exists yet.
it: versione stabile ancora non disponibile

en: No such backend "%s" found.
it: Nessun backend "%s" trovato.

en: No such file
it: File inesistente

en: No such object %s!
it: oggetto %s non presente!

en: No temporary directory available for cache.
it: Nessun direttorio temporaneo disponibile per la cache.

en: No username and/or password sent.
it: Devi inserire il tuo nome utente e la password

en: No valid XML data returned
it: Dati XML non validi

en: No values
it: Nessun valore

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
it: Nessuna versione trovata nella configurazione originale. Rigenera la configurazione.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
it: Nessuna versione trovata nella tua configurazione. Rigenera la configurazione.

en: None
it: Nessuno

en: Nordic (ISO-8859-10)
it: Nordico (ISO-8859-10)

en: Norfolk Island
it: Isole Norfolk

en: Northern Hemisphere
it: Emisfero Boreale

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Mariana del Nord

en: Norway
it: Norvegia

en: Not After
it: Non dopo

en: Not Before
it: Non Prima

en: Not a directory
it: Non è una cartella

en: Not implemented.
it: Non implementato.

en: Not supported.
it: Non supportato.

en: Notes
it: Note

en: Nothing to browse, go back.
it: Non vi sono risorse da sfogliare, tona indietro.

en: November
it: Novembre

en: Number
it: Numero

en: Number of articles to display
it: Numero di articoli da mostrare

en: Number of characters
it: Numero di caratteri

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Number of rows
it: Numero di righe

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
it: Numeri per l'aggiornamento delle liste di distribuzione non specificati.

en: O characters
it: Caratteri O

en: Object
it: Oggetto

en: Object Creator
it: Creatore dell'oggetto

en: Object not found.
it: Oggetto Non trovato

en: Object type %s not allowed for folder type %s!
it: Tipo oggetto %s non permesso per il tipo cartella %s!

en: Octal
it: Ottale

en: October
it: Ottobre

en: Offense filter
it: Filtro per le offese

en: Office
it: Ufficio

en: Old and new passwords must be different.
it: La password nuova deve essere differente da quella vecchia.

en: Old object %s does not exist.
it: Il vecchio oggetto %s non esiste:

en: Old object %s does not map to a uid.
it: Il vecchio oggetto %s non mappa un uid

en: Old password
it: Vecchia Password

en: Old password is incorrect.
it: La vecchia password non è corretta.

en: Old password is not correct.
it: la vecchia password non è corretta

en: Old password:
it: Vecchia password:

en: Only IMAP servers support shared folders.
it: Cartelle condivise supportate solo dai server IMAP.

en: Only offensive fortunes
it: Solo fortune offensive

en: Only one email address allowed.
it: E' consentito un solo indirizzo email

en: Only one email address is allowed.
it: E' consentito un solo indirizzo email

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
it: Solamente il proprietario o l'amministratore di sistema possono modificare permessi di appartenenza di una condivisione

en: Open in a new window
it: Apri in nuova finestra

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
it: Errore OpenSSL: impossibile estrarre dati dalla porzione S/MIME firmata.

en: Operating System
it: Sistema Operativo

en: Options
it: Opzioni

en: Options for %s
it: Opzioni per %s

en: Organisation
it: Organizzazione

en: Organisational Unit
it: Unità organizzativa

en: Organizing
it: GroupWare

en: Other
it: Altro

en: Other Information
it: Altre Informazioni

en: Other characters
it: Altri caratteri

en: Owner Permissions
it: Permessi del Proprietario

en: Owner of folder %s cannot be determined.
it: Impossibile determinare il proprietario della cartella %s.

en: Owner:
it: Proprietario:

en: PAM authentication is not available.
it: Autenticazione PAM non disponibile.

en: PGP Digital Signature
it: Firma Digitale PGP

en: PGP Encrypted Data
it: Dati criptati con PGP

en: PGP Public Key
it: Chiave pubblica PGP

en: PGP Signed/Encrypted Data
it: Dati firmati/criptati con PGP

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: PHP Shell
it: Shell PHP

en: PHP does not support imap_myrights.
it: PHP non supporta imap_myrights.

en: PM Clouds
it: PM Nuvole

en: PM Fog
it: PM Nebbia

en: PM Light Rain
it: PM Pioggia Leggera

en: PM Light Snow
it: PM Nevicata Leggera

en: PM Rain
it: PM Pioggia

en: PM Showers
it: PM Acquazzoni

en: PM Snow
it: PM Nevicate

en: PM Snow Showers
it: PM brevi Nevicate

en: PM Sun
it: PM Soleggiato

en: PM T-Storms
it: PM Temporali

en: POSIX extension is missing
it: Estensione POSIX mancante

en: P_HP Shell
it: Shell PHP

en: Palestinian Territory, Occupied
it: Palestina, territori occupati

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Partly Cloudy
it: Parzialmente coperto

en: Passwd is not properly configured.
it: Passwd non è configurato correttamente

en: Password changed on %s.
it: La password su %s è stata cambiata.

en: Password changed successfully.
it: Password modificata con successo

en: Password column "%s" not found in password table.
it: Colonna password "%s" non trovata nella tabella password.

en: Password incorrect
it: Password errata

en: Password module can't find the supplied bin.
it: Il modulo password non ha trovato il binario fornito.

en: Password module is missing required parameters.
it: Al modulo password mancano dei parametri richiesti.

en: Password module is missing target parameter.
it: Al modulo password manca il parametro target.

en: Password module is not properly configured
it: Modulo password non configurato correttamente

en: Password module is not properly configured.
it: Modulo password non configurato correttamente.

en: Password required for RADIUS authentication.
it: Password richiesta per autenticazione RADIUS

en: Password with confirmation
it: Digita la password due volte per confermare

en: Passwords must match.
it: Le password devono coincidere.

en: Paste
it: Incolla

en: Pending Signups:
it: Registrazioni in Attesa:

en: People
it: Gente

en: Perform Maintenance Operations
it: Esegui le Operazioni di Manutenzione

en: Perform maintenance operations on login?
it: Esegui le operazioni di manutenzione al login?

en: Permission
it: Permessi

en: Permission "%s" not deleted.
it: Permessi '%s' non eliminati.

en: Permission Denied
it: Permessi negati

en: Permissions
it: Permessi

en: Permissions Administration
it: Amministrazione dei Permessi

en: Personal Information
it: Informazioni Personali

en: Pets
it: Animali domestici

en: Philippines
it: Filippine

en: Phone
it: Telefono

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Photos
it: Foto

en: Pitcairn
it: Pitcairn (Isole)

en: Pitcairn Island
it: Isole Pitcairn

en: Plaintext Version of Message
it: Messaggio come testo semplice

en: Platitudes
it: Sciocchezze

en: Please choose a sound.
it: Selezionare un Suono.

en: Please enter a month and a year.
it: Inserisci mese e anno.

en: Please enter a name for the new category:
it: Inserisci un nome per la nuova categoria:

en: Please enter a valid IP address.
it: Inserire un indirizzo IP valido

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
it: Inserire una data valida, verificare il giorno del mese inserito

en: Please enter a valid time.
it: Inserire un orario valido

en: Please provide a new password
it: Inserisci una nuova password

en: Please provide a summary of the problem.
it: Fornire una descrizione del problema

en: Please provide your current password
it: Inserisci la tua password attuale

en: Please provide your username and password
it: Devi inserire il tuo nome utente e la password

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
it: Leggi il seguente testo. DEVI accettare i termini d'uso per utilizzare il sistema.

en: Please type the new category name:
it: Inserisci un nome per la nuova categoria:

en: Please verify your new password
it: Verifica la tua nuova password

en: Poland
it: Polonia

en: Politics
it: Politica

en: Polls
it: Sondaggi

en: Popup Notification
it: notifica tramite pop-up

en: Port
it: porta

en: Portugal
it: Portogallo

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
it: Posta in questa cartella (non utilizzata tramite IMAP)

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
it[0]: Precipitazioni nell'ultima %s ora:
it[1]: Precipitazioni nelle ultime %s ore:

en: Precipitation<br />chance
it: Possibili<br>precipitazioni

en: Preference storage directory is not available.
it: Il direttorio di storage scelto non Ã¨ disponibile.

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
it: Prefs_ldap: Estensione LDAP richiesta non trovata.

en: Pressure
it: Pressione

en: Pressure at sea level:
it: Pressione al livello di mare:

en: Pressure:
it: Pressione:

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous options
it: Opzioni precedenti

en: Private Key
it: Chiave privata

en: Problem
it: Problema

en: Problem Description
it: Descrizione del problema

en: Prompt text
it: Prompt di testo

en: Protect address from spammers?
it: Proteggi indirizzo email dallo spam?

en: Public Key
it: Chiave Pubblica

en: Public Key Algorithm
it: Algoritmo di chiave pubblica

en: Public Key Info
it: Informazioni chiave pubblica

en: Public/Private keypair not generated successfully.
it: Coppia chiave pubblica/privata non generata.

en: Puerto Rico
it: Portorico

en: Purge
it: Elimina

en: Purge messages
it: Elimina messaggi

en: Query
it: Domanda

en: RSA Public Key (%d bit)
it: Chiave Pubblica RSA (%d bit)

en: Radio selection
it: Selezione Radio

en: Rain
it: Pioggia

en: Rain Early
it: Pioggia Presto

en: Rain Late
it: Pioggia Tardi

en: Rain Shower
it: Acquazzoni

en: Rain and Snow
it: Pioggia e Neve

en: Rain to Snow
it: Da pioggia a neve

en: Random Fortune
it: Fortuna Casuale

en: Ratio
it: Rapporto

en: Read
it: Leggi

en: Read messages
it: Leggi messaggi

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
it: Sicuro di voler eliminare %s? L'operazione non può essere annullata

en: Really delete this block?
it: Sei sicuro di eliminare questo blocco?

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
it: Eliminare i dati di %s? L'operazione non può essere annullata

en: Realm:
it: realm:

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
it: Rigenera elementi dinamici del menu

en: Refresh Portal View:
it: Aggiorna la visualizzazione Portale:

en: Refresh rate:
it: Frequenza di refresh:

en: Regex
it: Regex(espressione regolare)

en: Relationship browser
it: Browser in relazione

en: Remarks
it: Note

en: Remote Host:
it: Host remoto:

en: Remote Servers
it: Server Remoti

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
it: URL remota (http://www.esempio.com/horde):

en: Remove
it: Elimina

en: Remove pair
it: Elimina paio

en: Remove saved script from server's temporary directory.
it: Elimina gli scripts salvati dalla directory temporanea del server

en: Remove user
it: Elimina utente

en: Remove user: %s
it: Elimina utente: %s

en: Reply-To
it: Rispondi-a

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
it: La richiesta non può essere risposta. Codice errore:

en: Requested service could not be found.
it: Servizio richiesto no trovato

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
it: Richiesta "%s" non specificata nella configurazione %s.

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
it: Richiesta "%s" non specificata nella configurazione VFS.

en: Required "%s" not specified in configuration.
it: Richiesta "%s" non specificata nella configurazione.

en: Required 'drivers' is misconfigured in Composite configuration.
it: Parametro 'drivers' non configurato correttamente nella configurazione di Composite.

en: Required 'phptype' not specified in Passwd SQL configuration.
it: Parametro 'phptype' non specificato nella configurazione di Passwd SQL.

en: Required 'phptype' not specified in SQL configuration.
it: Parametro 'phptype' non specificato nella configurazione SQL.

en: Required Field
it: Campo richiesto

en: Required secret is invalid - potentially malicious request.
it: Codice richiesto non valido - richiesta potenzialmente sospetta.

en: Reset
it: Resetta

en: Reset Password
it: Annulla Password

en: Reset Your Password
it: Annulla la tua Password

en: Restore Last Query
it: Ripristina ultima richiesta

en: Results
it: Risultati

en: Results for %s
it: Risultati per %s

en: Return to Options
it: Torna alle Opzioni.

en: Returned error message:
it: Ottenuto messaggio di errore:

en: Retype new password
it: Digita ancora la nuova password

en: Reunion
it: Riunione

en: Reunion Island
it: Isole Reunion

en: Revert Configuration
it: Torna alla configurazione precedente

en: Revocation key not generated successfully.
it: Chiave di Revoca non generata.

en: Rich Text Editor Options
it: Opzioni Editor Rich Text

en: Right click context menu
it: Click tasto destro per menu contestuale

en: Right header
it: Header corretto

en: Right values
it: Valori corretti

en: Role
it: Ruolo

en: Rotate 180
it: Ruota di 180

en: Rotate Left
it: Ruota verso sinistra

en: Rotate Right
it: Ruota verso destra

en: Run
it: Esegui

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Rwanda
it: Ruanda

en: S/MIME Cryptographic Signature
it: Firma crittografica S/MIME

en: S/MIME Encrypted Message
it: Messaggio criptato S/MIME

en: SASL authentication is not available.
it: Autenticazione SASL non disponibile.

en: SMPP Gateway
it: Gateway SMPP

en: SMS Messaging
it: Messaggi SMS

en: SQL Shell
it: Shell SQL

en: SQL statement for value lookups
it: Dichiarazione SQL per valori di lookup

en: SUCCESS
it: Successo

en: S_QL Shell
it: Shell SQL

en: Sa
it: Sab

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia (Mar dei Caraibi)

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadines

en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Principe

en: Satellite Provider
it: Provider satellitare

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save
it: Salva

en: Save "%s"
it: Salva "%s"

en: Save Options
it: Salva Opzioni

en: Save and Finish
it: Salva e Chiudi

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
it: Salva la configurazione generate come script PHP nella cartella temporanea del tuo server.

en: Saved %s configuration.
it: Configurazione %s salvata.

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
it: Script di aggiornamento del setup salvato su: '%s'.

en: Scattered Showers
it: Tempeste Sparse

en: Scattered T-Storms
it: Tempeste Sparse

en: Science
it: Scienza

en: Sea_rch
it: Ricerca

en: Search
it: Ricerca

en: Search Engines
it: Motori di ricerca

en: Search:
it: Ricerca

en: Select Files
it: Scegli i file:

en: Select a date
it: Scegli una data

en: Select a group to add:
it: Seleziona un gruppo da aggiungere

en: Select a new owner:
it: Seleziona un nuovo proprietario

en: Select a server
it: Seleziona un server

en: Select a user to add:
it: Seleziona un utente da aggiungere

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all date components.
it: Scegli il formato della data:

en: Select an image
it: Scegli un'immagine

en: Select an object
it: Seleziona un oggetto

en: Select editor plugins
it: Seleziona i plugins per la modifica

en: Select none
it: Selezione nulla

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
it: Seleziona i caratteri di cui hai bisogno dalle caselle sottostanti, quindi copiarle e incollarle dall'area di testo.

en: Select the date and time format:
it: Scegli il formato di data e ora:

en: Select the date delimiter:
it: Seleziona il delimitatore di data:

en: Select the date format:
it: Scegli il formato della data:

en: Select the day and time order:
it: Scegli l'ordine di giorno e data

en: Select the identity you want to change:
it: Selezione l'identità da modificare

en: Select the time delimiter:
it: Seleziona il delimitatore dell'ora:

en: Select the time format:
it: Scegli il formato dell'ora:

en: Select your color scheme.
it: Seleziona il tuo schema colori.

en: Select your preferred language:
it: Seleziona la lingua che preferisci:

en: Self-destructing...
it: Auto-distruzione...

en: Send Problem Report
it: Invia il report del problema

en: Send SMS
it: Invia SMS

en: Sending failed: %s
it: Invio fallito: %s

en: Sensor:
it: Sensore:

en: September
it: Settembre

en: Serbia and Montenegro
it: Serbia e Montenegro

en: Serial Number
it: Numero Seriale

en: Server Time
it: Time Server

en: Server data wrong or not available.
it: Dati del server errati o non disponibili.

en: Session Admin
it: Amministratore della sessione

en: Session ID expired.
it: ID della Sessione scaduto

en: Session Timestamp:
it: Timestamp della Sessione:

en: Sessions
it: sessioni

en: Set
it: Configurato

en: Set authentication credentials like user names and passwords for external servers.
it: Imposta le credenziali di autenticazione come utente e password per server esterni.

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
it: Configura le opzioni per permetterti di resettare la password in caso di perdita

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
it: Imposta i server remoti ai quali vuoi accedere dal tuo portale.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
it: Seleziona la lingua preferita e il fuso orario.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
it: Modifica la tua applicazione di avvio, gli schemi colore, ed altre opzioni di visualizzazione.

en: Setup upgrade scripts available
it: Script di aggiornamento del setup disponibile

en: Several locations possible with the parameter:
it: Più località possibili con il parametro:

en: Share "%s" does not exist.
it: Condivisione "%s" non esistente.

en: Share ID "%s" not found.
it: ID condivisione "%s" non trovato.

en: Share ID %d does not exist.
it: ID Condivisione "%s" non esistente.

en: Share names are not supported in this driver
it: Nomi di condivisione non sono supportati da questo driver

en: Shibboleth authentication not available.
it: Autenticazione Shibboleth non disponibile.

en: Short Summary
it: Breve Riassunto

en: Should access keys be defined for most links?
it: Definire gli accessi da tastiera per i link?

en: Show
it: Mostra

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
it: Mostra differenze tra la configurazione salvata quella appena generata

en: Show extra detail?
it: Mostra dettagli aggiuntivi?

en: Show icon?
it: Mostrare le icone

en: Show last login time when logging in?
it: Mostra l'ultimo login all'accesso?

en: Show option to keep original?
it: Mostra opzione per mantenere l'originale?

en: Show picker?
it: Mostra selettore?

en: Show seconds?
it: Mostra secondi?

en: Show the %s Menu on the left?
it: Mostrare il Menu %s sulla sinistra?

en: Show upload?
it: Mostrare l'upload?

en: Showers
it: Acquazzoni

en: Showers Early
it: Acquazzoni a Breve

en: Showers Late
it: Acquazzoni Tardi

en: Showers in the Vicinity
it: Acquazzoni in prossimità

en: Shrink
it: Riduci

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
it: Restringere o spostare blocco(i) adiacente fuori della via per primo

en: Sign up
it: Firma

en: Signature
it: Firma

en: Signature Algorithm
it: Algoritmo di cifratura

en: Size
it: Dimensione

en: Skip Maintenance
it: Salta Manutenzione

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Small
it: Piccolo

en: Snow
it: Neve

en: Snow Shower
it: Breve nevicata

en: Snow Showers
it: Breve nevicata

en: Snow Showers Early
it: Breve nevicata a breve

en: Snow Showers Late
it: Breve nevicata più tardi

en: Snow depth:
it: Profondità di neve:

en: Snow equivalent in water:
it: Neve equivalente in acqua:

en: Solomon Islands
it: Salomone (Isole)

en: Songs & Poems
it: Canzoni e poemi

en: Sort order selection
it: selezione ordinamento

en: Source address
it: Indirizzo sorgente

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South European (ISO-8859-3)
it: Europa Meridionale (ISO-8859-3)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e isole Sandwich meridionali

en: Southern Hemisphere
it: Emisfero Australe

en: Soviet Union
it: Unione Sovietica

en: Spacer
it: Spaziatura

en: Spain
it: Spagna

en: Special Character Input
it: Carattere Speciale

en: Special characters
it: Carattere Speciale

en: Start year
it: Anno di partenza

en: State or Province
it: Stato o provincia

en: Status
it: Stato

en: Storage format
it: Formato di salvataggio

en: Street Address
it: Indirizzo

en: String list
it: Elenco stringhe

en: Su
it: Dom

en: Subdirectory "%s" not found.
it: Sottodirectory "%s" non trovata.

en: Subject
it: Oggetto

en: Submit
it: Invia

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
it: La richiesta per aggiungere '%s' al sistema è stata inoltrata. Non sarà possibile fare il login finché non sarà stata approvata.

en: Success
it: Successo

en: Successfully added "%s" to the system.
it: Aggiunto '%s' al sistema.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
it: Dati di '%s' eliminati dal sistema.

en: Successfully deleted "%s".
it: '%s' eliminato con successo.

en: Successfully removed "%s" from the system.
it: Rimosso '%s' dal sistema.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
it: Configurazione ripristinata. Ricaricare la pagina per vedere le modifiche.

en: Successfully saved backup configuration.
it: Configurazione di backup salvata.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
it: Backup della configurazione salvato sul file %s.

en: Successfully updated "%s"
it: '%s' aggiornato con successo

en: Successfully wrote %s
it: Scritto con successo %s

en: Sun Rise
it: Alba

en: Sun Set
it: Tramonto

en: Sunday
it: Domenica

en: Sunny
it: Soleggiato

en: Sunrise
it: Alba

en: Sunrise/Sunset
it: Alba/Tramonto

en: Sunrise:
it: Alba:

en: Sunset
it: Tramonto

en: Sunset:
it: Tramonto:

en: Surname
it: Cognome

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
it: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syndicated Feed
it: Syndicate Feed

en: Syrian Arab Republic
it: Siria

en: T-Storm
it: Tempesta

en: T-Storm and Windy
it: Temporale e vento

en: T-Storms
it: Tempeste

en: T-Storms Early
it: Temporali a Breve

en: T-Storms Late
it: Tempeste Tardi

en: TSV file
it: FILE TSV

en: Table Set
it: Proprietà Tabella

en: Table operations menu bar
it: Mostra tabella operazioni nella barra del menu

en: Taiwan, Province of China
it: Taiwan, Provincia cinese

en: Tanzania, United Republic of
it: Tanzania, Repubblica Unita di

en: Tasks
it: Attività

en: Teal
it: Totale

en: Telephone Number
it: Numero di telefono

en: Temp for last hour:
it: Temperatura ultima ora:

en: Temperature
it: Temperatura

en: Temperature:
it: Temperatura:

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
it: Temperatura<br />(%sMax%s/%sMin%s) &deg;%s

en: Template "%s" not found.
it: Template "%s" non trovato.

en: Text
it: Testo

en: Text Area
it: area di testo

en: Text Only
it: Solo Testo

en: Th
it: Gio

en: Thailand
it: Tailandia

en: The FTP extension is not available.
it: L'estensione FTP non è disponibile.

en: The History system is disabled.
it: La funzione cronologia è disattivata.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
it: Il motore Horde/Kolab non supporta "%s"

en: The IMSP log could not be initialized.
it: L'IMSP non può essere inizializzato

en: The Maintenance:: class did not load successfully
it: La classe Maintenance:: non è stata caricata correttamente

en: The SSH2 PECL extension is not available.
it: L'estensione SSH2 PECL non è disponibile.

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
it: Per utilizzare i permessi è necessario che l'amministratore configuri l' apposito backend.

en: The alarm backend is not currently available.
it: L'allarme non è attualmente disponibile.

en: The alarm backend is not currently available: %s
it: L'allarme non è attualmente disponibile: %s.

en: The alarm has been deleted.
it: L'allarme è stato eliminato.

en: The alarm has been saved.
it: L'allarme è stato salvato.

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
it: L' ID del contatto non è stato specificato, non inserito o non trovato nel database.

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
it: Il supporto alla cifratura PGP è richiesto per verificare il messaggio firmato.

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
it: L' ID della lista di distribuzione  è stato specificato (non inserito o non trovato nel database

en: The distribution list was not specified.
it: Lista di distribuzione non specificata

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
it: L'indirizzo email %s è stato aggiunto alle tue identità. Ora puoi chiudere questa finestra

en: The encryption features require a secure web connection.
it: La funzionalità di crittografia richiede una connessione al web sicura

en: The file %s should contain a %s setting.
it: Il file %s dovrebbe contenere un parametro %s

en: The file %s should contain some %s settings.
it: Il file %s dovrebbe contenere alcuni parametri %s

en: The file contained no data.
it: Il file non contiene dati

en: The following applications encountered errors removing user data: %s
it: Le seguenti applicazioni hanno generato errori durante la rimozione dei dati dell'utente: %s

en: The full error message is logged in Horde's log file, and is shown below only to administators. Non-adminitrative users will not see error details.
it: Il messaggio completo di errore è loggato nel file di log di Horde, ed è visualizzato solo per gli amministratori. Utenti non amministrativi non vedranno i dettagli.

en: The identity "%s" has been deleted.
it: L'identità "%s" è stata eliminata.

en: The image file size could not be determined or it was 0 bytes. The upload may have been interrupted.
it: La dimensione del file di immagine è nulla o non può essere determinata. L'upload è stato initerrotto

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
it: La dimensione del file di immagine supera il massimo consentito (%d bytes).

en: The links that caused this warning have the same background color as this message.
it: I link che ha causato questo avvertimento ha lo stesso colore di fondo di questo messaggio.

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
it: Fornire la posizione del binario GnuPG alla classe Crypt_pgp::

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
it: Lo stato del servizio non può essere raggiunto, riprova più tardi o con un differente stato

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
it: Lo stato del servizio non è attualmente disponibile. Riprovare in seguito con un differente stato

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
it: In messaggio inviato su %s a %s con oggetto "%s" è stato mostrato.
    
    Non c'è garanzia che il messaggio sia stato letto o compreso.

en: The name to use when linking to the compose page
it: Il nome da utilizzare sul link alla pagina di composizione

en: The new from address can't be verified, try again later:
it: Il nuovo indirizzo di provenienza non può essere verificato, riprova in seguito:

en: The number of fields must be numeric.
it: Il numero di campi va espresso in forma numerica.

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
it: Il modulo openssl è necessario per la classe Horde_Crypt_smime::

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
it: L'opzione "%s" non può essere salvata perchè di dimensione superiore alla massima consentita

en: The preferences backend is currently unavailable and your preferences have not been loaded. You may continue to use the system with default settings.
it: Il sistema di preferenze non è attualmente disponibile e le tue preferenze non sono state caricate.Puoi continuare ad utilizzare il sistema con le impostazioni di default

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
it: Programma per aprire questo tipo di dato (%s) non trovato.

en: The provided country code is invalid.
it: Codice regionale immesso non valido

en: The quote character must be one single character.
it: Il carattere di quoting deve essere un solo carattere.

en: The requested website for changing user passwords could not be reached.
it: Il sito richiesto per cambiare le password utente non è raggiungibile.

en: The separator must be one single character.
it: Il separatore deve essere un solo carattere

en: The server "%s" has been deleted.
it: Il server "%s" è stato eliminato.

en: The server "%s" has been saved.
it: Il server "%s" è stato salvato.

en: The service is currently not available. Try again later.
it: Servizio momentaneamente non disponibile. Riprova più tardi.

en: The service is currently too busy. Try again later.
it: Il servizio è attualmente occupato. Riprova più tardi.

en: The signup request for "%s" has been removed.
it: La richiesta di registrazione per %s è stata eliminata.

en: The specified row (%d) does not exist.
it: La riga specificata (%d) non esiste.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
it: Il testo immesso non coincide con quello mostrato nella schermata

en: The uploaded data was lost since the previous step.
it: I dati caricati sono stati persi dal passo precedente

en: The uploaded file could not be saved.
it: Il file caricato non può essere salvato

en: The user "%s" already exists.
it: L'utente "%s" esiste già.

en: The username could not be found.
it: L'utente non può essere trovato.

en: The weather.com block is not available.
it: Il modulo weather.com non è disponibile.

en: Themes directory "%s" not found.
it: Impossibile trovare la directory "%s" contenente i temi

en: There are no email addresses to confirm.
it: Non ci sono indirizzi email da confermare

en: There are no options available.
it: Non ci sono opzioni disponibili.

en: There are no parts that can be displayed inline.
it: Non ci sono parti da mostrare

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
it[0]: Troppi caratteri immessi. E' stato inserito %d carattere;
it[1]: Troppi caratteri immessi. Sono stati inseriti %d caratteri;

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
it: Si è verificato un problema aggiungendo "%s" al sistema: %s.

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
it: Si è verificato un problema rimuovendo i dati dell'utente "%s" dal sistema:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
it: Si è verificato un problema rimuovendo "%s" dal sistema:

en: There was a problem updating "%s": %s
it: Si è verificato un problema aggiornando '%s': %s

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
it: Si è verificato un problema nell'upload del file: %s non è stato caricato

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
it: Si è verificato un problema nell'upload del file. La dimensione del file %s è superiore a quella massima consentita (%d bytes).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
it: Si è verificato un problema nell'upload del file. Il file %s è stato caricato solo parzialmente

en: There was an error displaying this message part
it: Errore durante la visualizzazione di una parte del messaggio

en: There was an error importing the contact data:
it: Errore nell'importazione dei contatti:

en: There was an error importing the iCalendar data.
it: Errore nell'importazione di iCalendar

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
it: Errore nella compilazione del form. Verificare di aver compilato tutti i campi necessari.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
it: Errore durante l'esecuzione della funzione della rubrica. Riprovare più tardi.

en: There was an error reading the contact data.
it: Errore nella lettura dei dati del contatto

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
it: Errore nell'aggiornamento dei contatti. Riprovare più tardi.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
it: Errore nell'aggiornamento della lista di ditribuzione. Riprovare più tardi.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
it: Questo server IMAP non supporta le cartelle condivise.

en: This VAT identification number is invalid.
it: Numero di partita IVA non valido

en: This VAT identification number is valid.
it: Numero di partita IVA valido

en: This alarm cannot be snoozed.
it: L'allarme non può essere rimandato.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
it: Il file non è archivio un rar valido

en: This does not appear to be a valid zip file.
it: Il file non è archivio un zip valido

en: This does not seem to be a valid card number.
it: Numero di carta non valido

en: This driver allows sending of messages through an SMPP gateway.
it: Questa funzionalità permette di inviare messaggi tramite un gateway SMPP

en: This driver allows sending of messages through an email-to-SMS gateway, for carriers which provide this service.
it: Questa funzionalità permette di inviare messaggi tramite un gateway email-to-SMS per operatori che forniscano questa funzionalità.

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
it: Questa funzionalità permette di inviare messaggi tramite un gateway Clickatell (http://clickatell.com) gateway, tramite API HTTP

en: This driver allows sending of messages through the WIN (http://winplc.com) gateway, using the HTTP API
it: Questa funzionalità permette di inviare messaggi tramite un gateway WIN (http://winplc.com), tramite API HTTP

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
it: Questa funzionalità permette di inviare messaggi tramite un gateway sms2email (http://sms2email.com),  tramite API HTTP

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
it: Questa funzionalità permette di inviare messaggi via SMTP tramite un gateway Vodafone Italy solo verso i numeri Vodafone. Richiede un account email con Vodafone Italy (http://www.190.it).

en: This field is required.
it: Campo Obbligatorio

en: This field may only contain integers.
it: Questo campo può contenere solo interi

en: This field may only contain numbers and the colon.
it: Questo campo può contenere solo numeri e il carattere doppio apice

en: This field may only contain octal values.
it: Questo campo può contenere solo valori ottali

en: This field must be a comma or space separated list of integers
it: Questo campo deve essere una lista di interi separati da virgole o da spazi

en: This field must be a valid number.
it: Questo campo deve essere un numero valido

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
it: Questo campo deve contenere un colore in formato RGB esadecimale, ad esempio '#1234af'.

en: This form has already been processed.
it: Questa richiesta è già stata processata

en: This is %s.
it: Questo è %s.

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
it: Questo è un oggetto Kolab Groupware. Per vedere questo oggetto è necessario utilizzare un client che supporti il formato Kolab Groupware. per un elenco dei client compatibili visitare %s

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
it: Questo messaggio è stato scritto con un set di caratteri (%s) diverso dal tuo

en: This number must be at least one.
it: Questo numero deve essere maggiore o uguale a 1

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
it: Questo server non può decomprimere file zip and gzip

en: This system is currently deactivated.
it: Sistema attualmente disattivato

en: This value must be a number.
it: Questo valore deve essere un numero

en: Thunder
it: Tuono

en: Tickets
it: Ticket

en: Time
it: Tempo

en: Time Tracking
it: Gestione del Tempo

en: Time format
it: Formato Ora

en: Time out.
it: Tempo esaurito.

en: Time selection
it: Selezione orario

en: Timestamp or unknown
it: Timestamp o sconosciuto

en: Timestamps of successful synchronization sessions
it: Timestamp delle sincronizzazioni avvenute con successo

en: Timor-Leste
it: Timor Est

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
it: Per escludere un campo dall'importazione o per correggere una corrispondenza errata scegliere un campo nell'elenco sottostante e selezionare "Rimuovi coppia".

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
it: Per selezionare più voci, cliccare tenendo premuto contemporaneamente il tasto CTRL (Command su Mac)

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Too many invalid logins during the last minutes.
it: Troppi login non validi negli ultimi minuti

en: Translations
it: Traduzioni

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: True or false
it: Vero o falso

en: Tu
it: Mar

en: Turkey
it: Turchia

en: Turkish (ISO-8859-9)
it: Turco (ISO-8859-9)

en: Turks and Caicos Islands
it: Turks e Caicos

en: Type your choice:
it: Digita la tua scelta:

en: U characters
it: Caratteri U

en: U.V. index:
it: Indice UV

en: UID not found in Kolab XML object
it: ID utente non trovato nell'oggetto XML Kolab

en: URL for your script delivery status report
it: URL per lo script di invio del report di stato

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Unable to access VFS directory.
it: Impossibile accedere alla directory VFS

en: Unable to add %s: destination folder already exists
it: Impossibile aggiungere %s: cartella di destinazione già esistente

en: Unable to bind to the LDAP server as %s!
it: Impossibile collegarsi al server LDAP com %s!

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
it: Impossibile modificare permessi per il file VFS "%s".

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
it: Impossibile modificare permessi per il file VFS %s/%s.

en: Unable to change to %s.
it: Impossibile modificare %s.

en: Unable to check file size of "%s".
it: Impossibile testare la dimensione del file "%s".

en: Unable to check file size of "%s/%s".
it: Impossibile testare la dimensione del file "%s/%s".

en: Unable to connect to SQL server.
it: Impossibile connettersi al server SQL.

en: Unable to connect with SSL.
it: Impossibile connettersi in SSL.

en: Unable to copy VFS file.
it: Impossibile copiare il file VFS.

en: Unable to create VFS directory "%s".
it: Impossibile creare la directory VFS "%s".

en: Unable to create VFS directory.
it: Impossibile creare la directory VFS.

en: Unable to create VFS file.
it: Impossibile creare il file VFS

en: Unable to create VFS folder "%s".
it: Impossibile creare la cartella VFS "%s".

en: Unable to create directory %s; must be [app]/[path]
it: Impossibile creare la directory %s; deve essere [app]/[percorso]

en: Unable to create empty VFS file.
it: impossibile creare il file VFS vuoto

en: Unable to decompress data.
it: Impossibile decomprimere i dati.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
it: Impossibile eliminare "%s", la directory non è vuota.

en: Unable to delete "%s": %s.
it: Impossibile cancellare '%s': %s.

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
it: Impossibile eliminare %s, la directory non è vuota.

en: Unable to delete VFS directory recursively.
it: Impossibile eliminare la directory ricorsivamente

en: Unable to delete VFS directory.
it: Impossibile eliminare la directory VFS.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
it: Impossibile eliminare la directory VFS: %s.

en: Unable to delete VFS file "%s".
it: Impossibile eliminare il file VFS "%s".

en: Unable to delete VFS file.
it: Impossibile eliminare il file VFS.

en: Unable to delete VFS folder "%s".
it: Impossibile eliminare la cartella "%s".

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
it: Impossibile eliminare VFS in modo ricorsivo %s.

en: Unable to determine current directory.
it: Impossibile determinare la directory corrente

en: Unable to execute smbclient.
it: Impossibile eseguire smbclient

en: Unable to extract certificate details
it: Impossibile estrarre i dettagli del certificato

en: Unable to load the definition of %s.
it: Impossibile caricare le definizioni di %s.

en: Unable to move VFS file.
it: Impossibile spostare il file VFS

en: Unable to open VFS file "%s".
it: Impossibile aprire il file VFS "%s".

en: Unable to open VFS file for writing.
it: Impossibile aprire il file VFS per la scrittura

en: Unable to open VFS file.
it: Impossibile aprire il file VFS

en: Unable to open compressed archive.
it: Impossibile aprire l'archivio decompresso

en: Unable to open expect stream!
it: Impossibile aprire il flusso expect!

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
it: Impossibile leggere il file VFS (filesize() fallito).

en: Unable to read VFS file (size() failed).
it: Impossibile leggere il file VFS (size() fallito).

en: Unable to read the vfsroot directory.
it: Impossibile leggere la directory vfsroot.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
it: Impossibile rinominare %s in %s: cartella di destinazione esistente

en: Unable to rename %s; must be [app]/[path] and within the same application.
it: Impossibile rinominare %s: deve essere [app]/[percorso] e dentro la stessa applicazione

en: Unable to rename VFS directory.
it: Impossibile rinominare la directory VFS

en: Unable to rename VFS directory: %s.
it: Impossibile rinominare la directory VFS: %s

en: Unable to rename VFS file "%s".
it: Impossibile rinominare il file VFS "%s"

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
it: Impossibile rinominare il file VFS %s/%s.

en: Unable to rename VFS file.
it: Impossibile rinominare il file VFS

en: Unable to run 'mkisofs'.
it: Impossibile eseguire 'mkisofs'.

en: Unable to translate this RTF document
it: Impossibile tradurre questo documento RTF

en: Unable to translate this Word document
it: Impossibile tradurre questo documento Word

en: Unable to translate this WordPerfect document
it: Impossibile tradurre questo documento WordPerfect

en: Unable to trigger free/busy update for folder %s on URL %s
it: Impossibile attivare l'aggiornamento free/busy per la cartella %s sull' URL %s

en: Unable to write VFS file "%s".
it: Impossibile scrivere il file VFS "%s".

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
it: Impossibile scrivere il file VFS (copy() fallita).

en: Unable to write VFS file data.
it: Impossibile scrivere dati sul file VFS

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
it: Impossibile scrivere il file VFS senza superare la quota assegnata.

en: Undo Changes
it: Annulla le Modifiche

en: Unexpected response from server on connection:
it: Il server ha risposto in modo non valido

en: Unexpected response from server to:
it: Il server ha risposto in modo non valido su:

en: Unexpected response from server, try again later.
it: Il server ha risposto in modo non valido, riprovare più tardi

en: Unfiled
it: Indefinito

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole Minori Esterne degli Stati Uniti

en: Units
it: Unità

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
it: API Message ID Sconosciuto

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
it: client Message ID Sconosciuto

en: Unknown location provided.
it: Località sconosciuta

en: Unknown username or password.
it: Utente o password sconosciuti

en: Unnamed
it: Sconosciuto

en: Unsupported
it: Non supportato.

en: Unsupported Extension
it: Estensione non supportata

en: Update
it: Aggiorna

en: Update %s
it: Aggiorna %s

en: Update user
it: Aggiorna utente

en: Updated "%s".
it: Aggiornato '%s'

en: Upgrade script deleted.
it: Script di aggiornamento eliminato.

en: Upload
it: Aggiorna

en: Uploaded all application setup files to the server.
it: File caricati sul server

en: Use Current: %s
it: Utilizza corrente: %s

en: Use SSL
it: Usa SSL

en: Use if name/password is different for IMSP server.
it: Utilizza se utente/password sono differenti dal server IMSP

en: User
it: Utente

en: User Administration
it: Amministrazione Utenti

en: User Options
it: Opzioni Utente

en: User Registration
it: Registrazione Utente

en: User Registration has been disabled for this site.
it: La registrazione utente è stata disabilitata per questo sito.

en: User account not found
it: Account utente non trovato.

en: User name %s is no kolab user!
it: L'utente %s non è un utente kolab!

en: User not found
it: Utente non trovato

en: User not found.
it: Utente non trovato.

en: Username
it: Nome Utente

en: Username "%s" already exists.
it: Utente "%s" già presente

en: Username:
it: Nome utente:

en: Username:
it: Nome Utente:

en: Users
it: Utenti

en: Users in the system:
it: Utenti nel sistema:

en: VAT id number verification
it: Verifica Numero Partita IVA

en: VAT identification number:
it: Numero Partita IVA

en: VAT number
it: Partita IVA

en: VFS directory does not exist.
it: La direcorty VFS non esiste

en: Vacation
it: Vacanze

en: Validity
it: Validità

en: Value in minutes from now.
it: Valore in minuti da adesso.

en: Value is over the maximum length of %d.
it: Valore oltre il massimo consentito di %d.

en: Values
it: Valori

en: Values to select from
it: Valori su cui scegliere

en: Variable
it: Variabile

en: Verification failed - an unknown error has occurred.
it: Verifica fallita - E' avvenuto un errore sconosciuto.

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
it: Verifica fallita - Questo messaggio può essere alterato

en: Version
it: Versione

en: Version Control
it: Controllo Versione

en: Very High
it: Molto Alto

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Vietnamese (VISCII)
it: Vietnamita (VISCII)

en: View %s
it: Vista %s

en: View %s [%s]
it: Vista %s [%s]

en: View an external web page
it: Visualizza una pagina web esterna

en: Virgin Islands, British
it: Isole vergini, Britanniche

en: Virgin Islands, U.S.
it: Isole Vergini, U.S.

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visibility:
it: Visibilità:

en: WARN
it: AVVERTIMENTO

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
it: ATTENZIONE!!! RIMUOVERE MANUALMENTE LO SCRIPT DA %s.

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
it: Isole Wallis e Futuna

en: Warning
it: Attenzione

en: We
it: Mer

en: Weather Forecast
it: Previsione Meteo

en: Weather data provided by
it: Dati meteorologici forniti da

en: Web Site
it: Sito Web

en: Weekly
it: Ogni Settimana

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome to %s
it: Benvenuto a %s

en: Welcome, %s
it: Benvenuto, %s

en: Western (ISO-8859-1)
it: Occidentale (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
it: Occidentale (ISO-8859-15)

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: What application should %s display after login?
it: Che applicazione %s deve mostrare dopo il login?

en: What is the delimiter character?
it: Cosa è carattere delimitatore

en: What is the quote character?
it: Cosa è il carattere virgolette?

en: Whereis Australia map
it: Dov'è la mappa dell'Australia

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
it: Quale giorno mostrare come primo della settimana?

en: Which phases
it: Scegli fase

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
it: Plugin da utilizare per l'editor Rich Text

en: Width in CSS units
it: larcghezza in unità CSS

en: Width of the %s menu on the left (takes effect on next log-in):
it: Larghezza del menu %s nella sinistra (effettuare nuovamente il login per visualizzare le modifiche)

en: Wind
it: Vento

en: Wind Early
it: Vento Presto

en: Wind Late
it: Vento Tardi

en: Wind speed in knots
it: Velocità del vento in nodi

en: Wind:
it: Vento:

en: Wind:
it: Vento:

en: Windows
it: windows:

en: Wisdom
it: Saggezza

en: Wishlist
it: Lista dei desideri

en: Work
it: lavoro

en: Work Address
it: Tuo Indirizzo Email

en: Work Phone
it: Telefono Ufficio

en: Write of preferences to %s failed
it: Scrittura delle preferenze per %s fallita

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
it: Numeri di campi compilati nella riga %d errato.Previsti %d, trovati %d.

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
it: Numeri di campi compilati errato.Previsti %d, trovati %d.

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
it: Errato offset %d nella lettura del file VFS

en: Wrong version number found: %s (should be %d)
it: Trovato errato numero di versione: %s (deve essere %d)

en: YY
it: AA

en: YYYY
it: AAAA

en: Yearly
it: annuale

en: Yes
it: Sì

en: Yes, I Agree
it: Si, sono d'accordo

en: You are not allowed to add groups.
it: Non puoi creare gruppi.

en: You are not allowed to add shares.
it: Non puoi creare condivisioni.

en: You are not allowed to change groups.
it: Non puoi modificare gruppi.

en: You are not allowed to change shares.
it: non puoi modificare condivisioni.

en: You are not allowed to create more than %d block. | You are not allowed to create more than %d blocks.
it[0]: Non è consentito creare più di %d blocco.
it[1]: Non è consentito creare più di %d blocchi.

en: You are not allowed to delete groups.
it: Non puoi eliminare gruppi.

en: You are not allowed to delete shares.
it: Non puoi eliminare condivisioni.

en: You are not allowed to list groups of shares.
it: Non puoi elencare gruppi di condivisioni.

en: You are not allowed to list share permissions.
it: Non puoi elencare permessi di condivisone.

en: You are not allowed to list shares.
it: Non puoi elencare condivisioni.

en: You are not allowed to list users of groups.
it: Non puoi elencare gli utenti dei gruppi.

en: You are not allowed to list users of shares.
it: Non puoi elencare gli utenti delle condivisioni.

en: You are not allowed to remove user data.
it: Non puoi eliminare i dati utente.

en: You are not authenticated.
it: Non sei autenticato

en: You can't change password for user %s
it: Non puoi cambiare la password dell'utente %s

en: You cannot have the '\' character in your full name.
it: Il nome non può contenere il carattere '\'.

en: You did not authenticate.
it: Non ti eri autenticato

en: You did not enter a valid email address.
it: Indirizzo email non valido

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
it: Devi mappare i campi del file da importare nei correspondenti campi in %s

en: You have been logged out.
it: La sessione è stata terminata.

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
it: E' stato richiesto di aggiungere l'indirizzo email "%s" alla lista degli indirizzi email personali.
    
    Seguire il link seguente per confermare il proprio indirizzo email:
    %s
    
    E' possibile cancellare questo messaggio se non ne è chiaro il significato

en: You must choose a date.
it: Scegliere una data.

en: You must choose a time.
it: Scegliere un orario.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
it: E' necessari configurare un albero di dati per poter utilizzare Signups

en: You must configure a VFS backend.
it: E' necessario configurare un backend VFS

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
it: E' necessario descrivere il problema prima di inviare il report del problema

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
it: Inserire un numero di telefono valido, solo cifre tranne l'eventuale carattere '+' per il prefisso internazionale

en: You must enter a valid value.
it: Inserire un dato valido.

en: You must enter an email address.
it: Inserire un indirizzo email

en: You must enter at least one email address.
it: Inserire almeno un indirizzo email

en: You must give your current password
it: Devi inserire la tua password attuale

en: You must give your new password
it: Devi inserire la tua nuova password

en: You must provide a setting for "%s".
it: Configurare "%s".

en: You must select an server to be deleted.
it: Specificare il server da eliminare.

en: You must specify a username to clear out.
it: Specificare lo username da rimuovere.

en: You must specify a username to remove.
it: Specificare lo username da rimuovere.

en: You must specify the username to add.
it: Specificare lo username da aggiungere.

en: You must specify the username to update.
it: Specificare lo username da aggiornare.

en: You must specify what action to perform.
it: Specificare l'azione da eseguire.

en: You must type a new category name.
it: Immettere il nome della nuova categoria

en: You must verify your new password
it: Devi verificare la tua nuova password

en: You need to provide an Italian phone number
it: Immettere un numero telefonico Italiano

en: Your %s session has expired. Please login again.
it: La tua %s sessione è scaduta, accedi nuovamente.

en: Your Email Address
it: Tuo Indirizzo Email

en: Your From: address:
it: Tuo Indirizzo Email

en: Your Information
it: Vostra informazione

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
it: Il tuo indirizzo IP è cambiato dall'inizio della tua %s sessione.Per ragioni di sicurezza è necessario effettuare nuovamente l'accesso

en: Your Name
it: Il tuo nome

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
it: Il tuo backend di autenticazione non supporta la aggiunta di utenti.Se si desidera utilizzare Horde per l'amministrazione degli account utente è necesario utilizzare un differente backend di autenticazione

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
it: Il tuo backend di autenticazione non supporta la elencazione degli utenti, o la caratteristica è stata disabilitata per qualche motivo.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
it: Il tuo browser è cambiato dall'inizio della tua sessione %s. Per ragioni di sicurezza è necessario effettuare nuovamente l'accesso.

en: Your browser does not support this feature.
it: Il tuo browser non ha questa funzionalità.'.

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
it: Il tuo browser non supporta questa opzione di stampa. Premere Ctrl (Command su Mac) +P per stampare.

en: Your current time zone:
it: Fuso orario attuale:

en: Your default identity has been changed.
it: L'Identità di Default è stata modificata.

en: Your default identity:
it: Identità di Default

en: Your full name:
it: Il tuo nome:

en: Your login has expired.
it: Accesso scaduto

en: Your new password for %s is: %s
it: la nuova password per %s è : %s

en: Your new password is too long; passwords may not be more than %d characters long!
it: La tua password è troppo lunga; una password non può essere lunga più di %d caratteri!

en: Your new password is too simple to guess!  Not changed!
it: La tua password è troppo facile da indovinare! Non è stata cambiata!

en: Your new password is too simple to guess. Not changed!
it: La tua password è troppo facile da indovinare! Non è stata cambiata!

en: Your new password must be at least %d characters long!
it: La tua password deve essere lunga almeno %d caratteri!

en: Your new password must be different from your current password
it: La tua nuova password deve essere differente dalla vecchia.

en: Your new password must contain at least %d alphabetic characters.
it: La tua nuova password deve contenere almeno %d lettere.

en: Your new password must contain at least %d alphanumeric characters.
it: La tua nuova password deve contenere almeno %d caratteri alphanumerici.

en: Your new password must contain at least %d different types of characters. The types are: lower, upper, numeric, and symbols.
it: La tua nuova password deve contenere almeno %d tipi di caratteri. I tipi sono: minuscolo, maiuscolo, numerico e simbolico.

en: Your new password must contain at least %d lowercase characters.
it: La tua nuova password deve contenere almeno %d caratteri minuscoli.

en: Your new password must contain at least %d numeric characters.
it: La tua nuova password deve contenere almeno %d caratteri numerici.

en: Your new password must contain at least %d uppercase characters.
it: La tua nuova password deve contenere almeno %d caratteri maiuscoli.

en: Your new password must contain less than %d whitespace characters.
it: La tua nuova password deve contenere meno di %d caratteri del tipo spazi bianchi.

en: Your new password must not contain whitespace characters.
it: La tua nuova password non deve contenere caratteri del tipo spazi bianchi.

en: Your new passwords didn't match
it: Le tue nuove password non corrispondono

en: Your options have been updated for the duration of this session.
it: Opzioni aggiornate per la durata di questa sessione.

en: Your options have been updated.
it: Le opzioni sono state aggiornate.

en: Your password could not be changed.
it: La password non può essere cambiata.

en: Your password has been reset
it: La password è stata resettata.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
it: La tua password è stata resettata, controlla l'email e accedi nuovamente con la tua nuova password.

en: Your password has expired
it: La password è scaduta.

en: Your password has expired.
it: La password è scaduta.

en: Your passwords do not match
it: Le tue password non corrispondono

en: Your remote servers:
it: I tuoi server remoti:

en: Yugoslavia
it: Jugoslavia

en: Zimbabwe
it: Zimbawe

en: Zippy
it: vivace

en: [Hide Quoted Text]
it: [Nascondi Testo quotato]

en: [None]
it: [Nessuno]

en: [Problem Report]
it: [Documento di descrizione del problema]

en: [Show Quoted Text -
it: [Mostra Testo quotato -

en: [Show Quoted Text - %d line] | [Show Quoted Text - %d lines]
it[0]: [Mostra Testo quotato - %d linea]
it[1]: [Mostra Testo quotato - %d linee]

en: [Unknown]
it: [Sconosciuto]

en: [line %d of %s]
it: [Riga %d di %s]

en: _Alarms
it: _Allarmi

en: _DataTree
it: _AlberoDati

en: _Groups
it: _Gruppi

en: _Log in
it: _Accedi

en: _Log out
it: _Fine sessione

en: _Options
it: _Opzioni

en: _Permissions
it: _Permessi

en: _Users
it: _Utenti

en: addressee unknown
it: Indirizzo sconosciuto

en: attachment
it: allegato

en: calm
it: calmo

en: cannot create output file
it: Impossibile creare file in uscita

en: cannot open input
it: Impossibile aprire il file

en: click here
it: Clicca qui

en: command line usage error
it: Errore nell'utilizzo della console

en: configuration error
it: Errore di configurazione

en: critical system file missing
it: File di sistema mancante

en: data format error
it: Errore formato dati

en: entry not found
it: Non trovato

en: falling
it: Cadere

en: from the %s (%s) at %s %s
it: dalle %s (%s) alle %s %s

en: gusting
it: soffiare

en: host name unknown
it: hostname sconosciuto

en: immediate
it: immediato

en: input/output error
it: Input/output error

en: internal software error
it: Errore software interno

en: lines]
it: linee]

en: mkisofs error code %d while making ISO.
it: Codice errore mkisofs %d durente la creazione dell'ISO.

en: name
it: nome

en: not yet implemented
it: non ancora implementato

en: permission denied
it: Permesso negato

en: remote error in protocol
it: Errore remoto nel protocollo

en: rising
it: aumentando

en: service unavailable
it: servizio non disponibile.

en: show differences
it: mostra differenze

en: steady
it: costante

en: system error
it: Errore di sistema

en: temporary failure
it: Guasto temporaneo

en: type the password twice to confirm
it: digita la password due volte per confermare

en: unified
it: unificato

en: unknown error
it: errore sconosciuto

en: unnamed
it: sconosciuto

en: user select
it: selezione utente

en: you must enter less than %d.
it: Inserire meno di %d.
