passwd - en to hu translation catalogue (1904 entries)

en:  (%s days ago)
hu:  (%s nappal ezelőtt)

en:  (Accesskey %s)
hu:  (Alt-billentyű %s)

en:  (in %s days)
hu:  (%s napon belül)

en:  (today)
hu:  (ma)

en:  (tomorrow)
hu:  (holnap)

en:  (yesterday)
hu:  (tegnap)

en:  at
hu:  sebesség

en: "%s" already exists
hu: "%s" már létezik

en: "%s" is not a directory.
hu: "%s" nem alkönyvtár.

en: "%s" is not a valid choice.
hu: "%s" nem érvényes választás.

en: "%s" is not a valid email address.
hu: "%s" nem érvényes email cím.

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
hu: "%s" nincs konfigurálva a Horde Registryben.

en: "%s" share driver not found.
hu: "%s" megosztásmeghajtó nem található.

en: "%s" tree renderer not found.
hu: "%s" fastruktúra-megjelenítő nem található.

en: "%s" was added to the groups system.
hu: "%s"-t hozzáadtuk a csoportokhoz.

en: "%s" was added to the permissions system.
hu: "%s"-t hozzáadtuk a jogosultsági rendszerhez.

en: "%s" was not created: %s.
hu: "%s"-t nem hoztuk létre: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
hu: %.2fMB foglalt a megengedett %.2fMB-ból (%.2f%%)

en: %d %s and %s
hu: %d %s és %s

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
hu[0]: %d nap múlva jelszavának érvényessége lejár.
hu[1]: Jelszavának érvényessége %d nap múlva lejár.

en: %d days until your password expires.
hu: Jelszavának érvényessége %d nap múlva lejár.

en: %d minutes
hu: %d perc

en: %d to %d of %d
hu: %d - %d (összesen %d)

en: %d-day forecast
hu: %d napos előrejelzés

en: %s - Notice
hu: %s - Figyelmeztetés

en: %s Fingerprint
hu: %s lenyomat

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
hu: %s karbantartási feladatok - megerősítés

en: %s Setup
hu: %s Beállítás

en: %s Sign Up
hu: %s login név igénylés

en: %s Terms of Agreement
hu: %s szolgáltatási feltételek

en: %s already exists.
hu: A "%s" nevű állomány már létezik.

en: %s at %s %s
hu: %s sebesség %s %s

en: %s is not authorised for %s.
hu: %s felhasználó nem jogosult %s-re.

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
hu: %s készen áll az alább kijelölt karbantartási feladatok elvégzésére. Jelölje ki azokat a feladatokat, amiket most el kíván végezni.

en: %s is required
hu: %s kitöltése szükséges

en: %s not found.
hu: %s nem található.

en: %s's Address Book
hu: %s címjegyzéke

en: %s's Calendar
hu: %s naptára

en: %s's Notepad
hu: %s feljegyzései

en: %s's Tasklist
hu: %s feladatlistája

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
hu: %s: Lehetséges, hogy ez a levél valójában nem a megadott feladótól származik. Gondolja meg, mielőtt rákattint valamire, vagy személyes információt ad meg.

en: , gusting
hu: , széllökések

en: , gusting %s %s
hu: , %s %s sebességű széllökések

en: , variable from %s to %s
hu: , %s és %s között változó

en: -- select --
hu: -- válasszon --

en: 1 day
hu: 1 nap

en: 1 hour
hu: 1 óra

en: 12 Hour Format
hu: 12 órás formátum

en: 15 minutes
hu: 15 perc

en: 24 Hour Format
hu: 24 órás formátum

en: 24 hours
hu: 24 óra

en: 5 minutes
hu: 5 perc

en: 6 hours
hu: 6 óra

en: <Previous
hu: <Előző

en: A characters
hu: A karakterek

en: A database backend is required for this block.
hu: Ezen blokk használatához egy adatbázis alrendszer szükséges.

en: A fatal error has occurred
hu: Helyrehozhatatlan hiba történt

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
hu: Elküldtünk egy levelet a "%s" címre, ellenőrizendő, hogy ez valóban az Ön címe-e. Miután Ön visszaigazolja ezt a levelet, aktiváljuk az új email címet.

en: A newer version (%s) exists.
hu: Létezik egy újabb verzió (%s).

en: A passphrase is required to decrypt a message.
hu: Egy jelmondat szükséges a levél titkosításának visszafejtéséhez.

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
hu: A levél titkosításához egy nyilvános PGP kulcs szükséges.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
hu: A digitálisan aláírt levél ellenőrzéséhez egy nyilvános PGP kulcs szükséges.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
hu: A levél digitális aláírásához egy nyilvános PGP kulcs, egy titkos PGP kulcs és egy jelmondat szükséges.

en: A public S/MIME key is required to encrypt a message.
hu: A levél titkosításához egy nyilvános S/MIME kulcs szükséges.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
hu: A titkosított levél dekódolásához egy nyilvános S/MIME kulcs, egy titkos S/MIME kulcs és egy jelmondat szükséges.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
hu: A levél digitális aláírásához egy nyilvános S/MIME kulcs, egy titkos S/MIME kulcs és egy jelmondat szükséges.

en: AM Clouds
hu: Délelőtt borult ég

en: AM Dizzle
hu: Délelőtt gyenge szitáló eső

en: AM Fog
hu: Délelőtt köd

en: AM Light Rain
hu: Délelőtt gyenge eső

en: AM Light Snow
hu: Délelőtt gyenge havazás

en: AM Rain
hu: Délelőtt eső

en: AM Showers
hu: Délelőtti záporok

en: AM Snow
hu: Délelőtt havazás

en: AM Snow Showers
hu: Délelőtt hózáporok

en: AM Sun
hu: Délelőtt napsütés

en: AM T-Storms
hu: Délelőtt zivatarok

en: AM/PM
hu: de/du

en: About...
hu: Névjegy...

en: Access denied creating VFS directory.
hu: Nincs jogosultsága a VFS alkönyvtár létrehozásához.

en: Access denied creating VFS file.
hu: Nincs jogosultsága a VFS fájl létrehozásához.

en: Account Information
hu: Bejelentkezési információ

en: Account Password
hu: Jelszó

en: Account frozen.
hu: A bejelentkezési jogosultság fel van függesztve.

en: Accounting
hu: Könyvelés

en: Add
hu: Bevitel

en: Add Child Permission
hu: Jogosultsági alcsoport létrehozása

en: Add Content
hu: Tartalom hozzáadása

en: Add Here:
hu: Adjuk hozzá itt:

en: Add Members
hu: Tagok hozzáadása

en: Add New Permission
hu: Új jogosultság létrehozása

en: Add Permission
hu: Jogosultság hozzáadása

en: Add a child group to "%s"
hu: Alcsoport hozzáadása "%s"-hez

en: Add a child permission to "%s"
hu: Jogosultsági alcsoport hozzáadása "%s"-hez

en: Add a new group
hu: Új csoport hozzáadása

en: Add a new user:
hu: Új felhasználó létrehozása:

en: Add new alarm
hu: Új figyelmeztetés hozzáadása

en: Add pair
hu: Új pár hozzáadása

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
hu: A(z) %s menüt adjuk hozzá a Mozilla menüsorhoz

en: Add to address book:
hu: Adjuk hozzá a címjegyzékhez:

en: Add to my address book
hu: Adjuk hozzá a címjegyzékemhez

en: Add user
hu: Új felhasználó hozzáadása

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
hu: "%s" felhasználót hozzáadtuk a rendszerhez, de nem sikerült a többi bejelentkezési adat tárolása: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
hu: "%s" felhasználót felvettük a rendszerbe. Most már bejelentkezhet.

en: Adding users is disabled.
hu: A rendszerhez nem adhatók hozzá új felhasználók.

en: Address
hu: Cím

en: Address Book
hu: Címjegyzék

en: Administer
hu: Jogosultságkezelés

en: Administer - set permissions for other users
hu: Adminisztráció - jogosultságok adása további felhasználóknak

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Ads
hu: Hirdetések

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Aland Islands
hu: Aland-szigetek

en: Alarm
hu: Figyelmeztetés

en: Alarm end
hu: A figyelmeztetés vége

en: Alarm methods
hu: A figyelmeztetés módjai

en: Alarm not found
hu: A figyelmeztetés nem található

en: Alarm start
hu: A figyelmeztetés kezdete

en: Alarm text
hu: A figyelmeztetés szövege

en: Alarm title
hu: A figyelmeztetés elnevezése

en: Alarms
hu: Figyelmeztetések

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: All
hu: az összeset

en: All Authenticated Users
hu: Minden nem vendég felhasználó

en: All Groups
hu: Minden csoport

en: All Permissions
hu: Minden jog

en: Allow multiple addresses?
hu: Több címet is megengedjünk?

en: Allow setting of ordered list type
hu: A sorszámos felsorolás típusa változtatható legyen?

en: Alternate IMSP Login
hu: IMSP bejelentkezési paraméterek

en: Alternate IMSP Password
hu: Másik, IMSP jelszó

en: Alternate IMSP Username
hu: Másik, IMSP bejelentkezési név

en: Alternate email address
hu: Másik email cím

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: An illegal value was specified.
hu: A megadott érték nem fogadható el.

en: An unknown error has occured.
hu: Ismeretlen hiba történt.

en: An unknown person
hu: Ismeretlen személy

en: Anonymous Proxy
hu: Anonim proxy

en: Answer
hu: Válasz

en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Application Context:
hu: Az alkalmazás környezete:

en: Application List
hu: Az alkalmazások listája

en: Application is ready.
hu: Az alkalmazás kész.

en: Application is up-to-date.
hu: Az alkalmazás a legfrissebb verziójú.

en: Apply to Child Shares
hu: A megosztás alcsoportjaira is érvényes

en: Approve
hu: Engedélyezés

en: April
hu: április

en: Arabic (Windows-1256)
hu: arab (Windows-1256)

en: Archive File Size
hu: A tömörített állomány mérete

en: Archive Name
hu: A tömörített állomány neve

en: Are you sure you want to delete '%s'?
hu: Biztos, hogy törölni kívánja %s-t?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
hu: Biztos benne, hogy törölni kívánja "%s" bejelentkezési igényét?

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
hu: Biztos, hogy törölni akarja "%s"-t alcsoportjaival együtt?

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Armenian (ARMSCII-8)
hu: örmény (ARMSCII-8)

en: Art
hu: Művészet

en: Ascension Island
hu: Pohnpei

en: Ascii Art
hu: Ascii rajzok

en: Asia/Pacific Region
hu: Ázsia/Csendes-óceáni régió

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
hu: Kérjen a rendszer megerősítést a karbantartási feladatok elvégzése előtt?

en: Assignment columns
hu: Hozzárendelési oszlopok

en: Attempt to delete a non-existent group.
hu: Nemlétező csoportot kísérelt meg törölni.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
hu: Nemlétező jogosultságot kísérelt meg törölni.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
hu: Nemlétező jogosultságot kísérelt meg módosítani.

en: Attempt to edit a non-existent share.
hu: Nemlétező közös tárterületet kísérelt meg módosítani.

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: August
hu: augusztus

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
hu: Auth_cyrsql: A szükséges IMAP bővítés nem található.

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
hu: Auth_cyrus: A háttérszolgáltatás nem rendelkezik a kívánt képességekkel.

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
hu: Auth_cyrus: A szükséges IMAP bővítés nem található.

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
hu: Auth_ftp: A szükséges FTP bővítés nem található. Fordítsa le a PHP-t az --enable-ftp kapcsolóval.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
hu: Auth_imap: A szükséges IMAP bővítés nem található.

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
hu: Auth_krb5: A szükséges krb5 bővítés nem található.

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
hu: Auth_ldap: nem hozhatók létre új felhasználók Active Directory esetén

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
hu: Auth_ldap: felhasználók nem törölhetők Active Directory esetén

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
hu: Auth_ldap: a szükséges LDAP bővítés nem található.

en: Auth_ldap: Unable to add user "%s". This is what the server said:
hu: Auth_ldap: "%s" felhasználó hozzáadása nem sikerült. A szerver válasza:

en: Auth_ldap: Unable to remove user "%s"
hu: Auth_ldap: "%s" felhasználó törlése nem sikerült

en: Auth_ldap: Unable to update user "%s"
hu: Auth_ldap: "%s" felhasználó adatait nem sikerült módosítani

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
hu: Auth_ldap: felhasználók adatai nem módosíthatók Active Directory esetén

en: Auth_msad: Unable to add user "%s". This is what the server said:
hu: Auth_msad: "%s" felhasználó hozzáadása nem sikerült. A szerver válasza:

en: Auth_msad: Unable to remove user "%s"
hu: Auth_msad: "%s" felhasználó törlése nem sikerült

en: Auth_msad: Unable to update user "%s"
hu: Auth_msad: "%s" felhasználó adatainak megújítása nem sikerült

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
hu: Auth_smbauth: A szükséges smbauth bővítés nem található.

en: Authentication at IMAP server failed.
hu: Nem sikerült az IMAP szerverhez való felhasználóazonosítás.

en: Authentication failed
hu: A felhasználóazonosítás nem sikerült.

en: Authentication failed. %s
hu: A felhasználóazonosítás nem sikerült. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
hu: A felhasználó azonosítását a RADIUS szerver elutasította.

en: Authentication to FTP server failed.
hu: Nem sikerült az FTP szerverhez való felhasználóazonosítás.

en: Authentication to SSH2 server failed.
hu: Nem sikerült az SSH2 szerverhez való felhasználóazonosítás.

en: Authentication to the SMB server failed.
hu: Nem sikerült az SMB szerverhez való felhasználóazonosítás.

en: Available fields:
hu: A rendelkezésre álló mezők:

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Azur
hu: Azúr

en: BOFH Excuses
hu: A gonosz rendszergazda mentségei

en: Backend not correctly implemented.
hu: A Backend nincs megfelelően beillesztve.

en: Bad kerberos password.
hu: Nem megfelelő kerberos jelszó.

en: Bad kerberos username.
hu: Nem megfelelő kerberos felhasználónév.

en: Bahamas
hu: Bahamák

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Baltic (ISO-8859-13)
hu: balti (ISO-8859-13)

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Base graphics directory "%s" not found.
hu: A képek kiindulási "%s" alkönyvtára nem található.

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Birthday
hu: Születésnap

en: Block "%s" of application "%s" not found.
hu: "%s" képernyőmodul a(z) "%s" alkalmazással nem található.

en: Block Settings
hu: Képernyőmodul beállítás

en: Block Type
hu: Képernyőmodul típus

en: Blue Moon
hu: Kék hold

en: Blue and White
hu: Kék és fehér

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Both
hu: Mindkettő

en: Bouvet Island
hu: Bouvet-sziget

en: Brazil
hu: Brazília

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai-óceáni Terület

en: Brown
hu: Barna

en: Browser:
hu: Böngészőprogram:

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Burnt Orange
hu: Sötétnarancs

en: CRL Distribution Points
hu: A tanúsítványvisszavonási listák (CRL) címei

en: Cache init was not completed.
hu: A cache inicializálása nem sikerült.

en: Calendar
hu: Naptár

en: Calm
hu: Szélcsönd

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Camouflage
hu: Rejtőszín

en: Can't connect to IMAP server: %s
hu: A következő IMAP szerver nem érhető el: %s

en: Canada
hu: Kanada

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cancel Problem Report
hu: Mégse küldök hibajelentést

en: Cannot add this share! The name has not yet been set.
hu: Ez a megosztás nem hozható létre! A név még nincs beállítva.

en: Cannot administer external session handlers.
hu: A külső felhasználókapcsolat-kezelők nem adminisztrálhatók.

en: Cannot connect to IMAP server: %s
hu: A következő IMAP szerver nem érhető el: %s

en: Cannot copy file(s) - source and destination are the same.
hu: Az állomány nem másolható át - a kiindulás azonos a céllal.

en: Cannot delete file "%s".
hu: A(z) "%s" állomány nem törölhető.

en: Cannot find a temporary directory.
hu: Nem található az ideiglenes állományokat tartalmazó alkönyvtár.

en: Cannot modify the owner of a share!
hu: A megosztás tulajdonosa nem módosítható!

en: Cannot move file(s) - destination is within source.
hu: Az állomány(ok) áthelyezése lehetetlen - a cél az áthelyezendő részben van.

en: Cannot open file "%s".
hu: A(z) "%s" állomány nem nyitható meg.

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
hu: A művelet nem folytatható 'targetFile' paraméter nélkül.

en: Cannot remove directory "%s".
hu: "%s" mappa nem törölhető.

en: Cannot remove, %d child exists. | Cannot remove, %d children exist.
hu[0]: Nem törölhető, %d kiinduló objektuma van.
hu[1]: Nem törölhető, %d kiinduló objektuma van.

en: Cannot remove, %d children exist.
hu: Nem törölhető, %d kiinduló objektuma van.

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
hu: A sorrend nem rendezhető át, az átrendezendő adatok száma különbözik a tároltakétól.

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
hu: A jelszó nem állítható át automatikusan, keresse meg a rendszergazdát.

en: Cannot route message to specified number.
hu: A levél nem továbbítható a megadott számra.

en: Cannot write to file "%s"
hu: A(z) "%s" állomány nem írható

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki-szigetek

en: Carrier
hu: Szolgáltató

en: Categories and Labels
hu: Kategóriák és jelölésük

en: Category
hu: Kategória

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Cell Phone
hu: Mobil telefon

en: Celtic (ISO-8859-14)
hu: kelta (ISO-8859-14)

en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

en: Central European (ISO-8859-2)
hu: kelet-európai (ISO-8859-2)

en: Certificate Details
hu: A tanúsítvány részletes adatai

en: Certificate Owner
hu: A tanúsítvány tulajdonosa

en: Certificate Policies
hu: Tanúsítványfelhasználási irányelvek

en: Chad
hu: Csád

en: Change
hu: Változtatás

en: Change Password
hu: Jelszó módosítás

en: Change Your Password
hu: A jelszó megváltoztatása

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
hu: Az Ön által elküldött leveleken szereplő név és cím megváltoztatása.

en: Change your password
hu: Jelszó módosítás

en: Changing Password on %s
hu: Jelszómódosítás a %s szerveren

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
hu: A jelen konfigurációban nem lehetséges a jelszavak módosítása. Forduljon a rendszergazdához.

en: Character to split multiple addresses with
hu: A címeket elválasztó karakter

en: Check
hu: Ellenőrzés

en: Check for newer versions
hu: Nézzük meg, hogy van-e új verzió

en: Checking
hu: Ellenőrzés

en: Child
hu: Alcsoport

en: China
hu: Kína

en: Chinese Simplified (GB2312)
hu: kínai, egyszerűsített (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
hu: kínai, hagyományos (Big5)

en: Choose %s
hu: Válasszuk %s-t

en: Choose Application:
hu: Válasszon alkalmazást:

en: Choose a password
hu: Válasszon jelszót

en: Choose a username
hu: Válasszon egy felhasználónevet

en: Choose how to display dates:
hu: Válassza ki a dátumok megjelenítési formáját:

en: Christmas Island
hu: Karácsony-szigetek

en: Class definition of %s not found.
hu: A(z) %s class definíciója nem található.

en: Clear
hu: Derült

en: Clear Query
hu: A lekérdezés törlése

en: Clear out user: %s
hu: %s felhasználó adatainak törlése

en: Clear user
hu: A felhasználó törlése

en: Clear user data
hu: A felhasználó adatainak törlése

en: Clearing Early
hu: Korán kiderül az ég

en: Clearing Late
hu: Estére derült ég

en: Click to Continue
hu: A folytatáshoz kattintson az egérrel

en: Clickatell via HTTP
hu: Clickatell szolgáltatás HTTP-n keresztül

en: Close Window
hu: Az ablak bezárása

en: Clouds
hu: Borult ég

en: Clouds Early
hu: Korai felhősödés

en: Clouds Late
hu: Esti felhősödés

en: Cloudy
hu: Felhős idő

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Kókusz-szigetek

en: Collapse
hu: Csukjuk be

en: Collapse Sidebar
hu: Tüntessük el az oldalsó menüt

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Color Picker
hu: Színválasztó

en: Colour selection
hu: Színválasztás

en: Column titles
hu: Az oszlopok címei

en: Comics
hu: Képregény

en: Command
hu: Parancs

en: Command Shell
hu: Parancsértelmező

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Common Name
hu: Név, elnevezés

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Company
hu: Cég

en: Computers
hu: Számítógépek

en: Condition
hu: Feltétel

en: Conditions
hu: Időjárási helyzet

en: Configuration
hu: Konfiguráció

en: Configuration Differences
hu: Különbségek a konfigurációban

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
hu: Kéziszámítógépekkel, okostelefonokkal, Outlookal való adatszinkronizálás konfigurációja.

en: Configuration is out of date.
hu: A konfiguráció elavult.

en: Configure %s
hu: %s konfigurációja

en: Confirm Password
hu: A jelszó megerősítése

en: Confirm new email address
hu: Az új email cím megerősítése

en: Confirm new password:
hu: új jelszó megerősítése:

en: Congo
hu: Kongó

en: Congo, Republic of
hu: Kongói Köztársaság

en: Congo, The Democratic Republic of the
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Connection failed.
hu: Sikertelen a kapcsolat.

en: Connection failed:
hu: Sikertelen a kapcsolat:

en: Connection refused to the public keyserver.
hu: A nyilvános kulcsok szervere elutasítja a kapcsolatot.

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
hu: A nyilvános kulcsok szervere elutasítja a kapcsolatot. Oka: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
hu: Sikertelen az FTP szerverrel való kapcsolat.

en: Connection to SSH2 server failed.
hu: Az SSH2 szerverrel nem vehető fel a kapcsolat.

en: Contacts
hu: Partnerek

en: Contacts were successfully added to your address book.
hu: A partnereket sikeresen hozzáadtuk a címjegyzékéhez.

en: Content type of compressed file: %s
hu: A tömörített állomány típusa: %s

en: Contents of "%s"
hu: "%s" tartalma

en: Continue
hu: Folytatás

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Cookie
hu: Süti

en: Copy failed: %s
hu: A másolás nem sikerült: %s

en: Cornflower
hu: Búzavirág

en: Cote d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: Could not PGP encrypt message:
hu: Nem sikerült PGP-vel titkosítani a levelet:

en: Could not PGP sign message:
hu: A levelet nem sikerült PGP aláírással ellátni:

en: Could not S/MIME encrypt message.
hu: A levelet nem sikerült az S/MIME szabvány szerint titkosítani.

en: Could not S/MIME sign message.
hu: A levelet nem sikerült S/MIME aláírással ellátni.

en: Could not add contact. %s
hu: A partner adatait nem sikerült eltárolni. %s

en: Could not bind to LDAP server
hu: Az LDAP szerver nem érhető el.

en: Could not bind to LDAP server.
hu: Az LDAP szerver nem érhető el.

en: Could not bind to MSAD server.
hu: Az MSAD szerver nem érhető el.

en: Could not bind to ldap server
hu: Az LDAP szerverhez nem lehet kapcsolódni

en: Could not check balance. %s
hu: Nem sikerült ellenőrizni a számláján rendelkezésre álló összeget. %s

en: Could not connect to LDAP server.
hu: Az LDAP szerver nem érhető el.

en: Could not connect to ldap server
hu: Az LDAP szerver nem érhető el.

en: Could not connect to memcache servers.
hu: A memcache szerverek nem érhetők el.

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
hu: Nem sikerült az FTP kapcsolat felvétele a(z) "%s" szerverrel: %s

en: Could not create distribution list. %s
hu: Nem sikerült létrehozni a körlevéllistát. %s

en: Could not decrypt PGP data:
hu: Az adatok PGP titkosításból történő dekódolása nem sikerült:

en: Could not decrypt S/MIME data.
hu: Az adatok S/MIME titkosításból történő dekódolása nem sikerült.

en: Could not delete contact. %s
hu: A partner törlése nem sikerült. %s

en: Could not delete distribution list. %s
hu: A körlevéllista törlése nem sikerült. %s

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
hu: Nem sikerült törölni a(z) "%s" setup upgrade programot.

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
hu: Nem sikerült megállapítani a címzett email címét.

en: Could not fetch complete address book.
hu: Nem sikerült beolvasni a teljes címjegyzéket.

en: Could not fetch complete distribution list.
hu: Nem sikerült beolvasni a teljes körlevéllistát.

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
hu: Nem sikerült beolvasni a körlevéllisták teljes felsorolását.

en: Could not load strategy "%s".
hu: A(z) "%s" stratégia nem tölthető be.

en: Could not mkdir "%s".
hu: A(z) "%s" alkönyvtár nem hozható létre.

en: Could not obtain public key from the keyserver.
hu: A nyilvános kulcsot nem sikerült megszerezni a kulcsszerverről.

en: Could not open "%s" for writing.
hu: Nem sikerült "%s"-t írási céllal megnyitni.

en: Could not open %s.
hu: %s nem nyitható meg.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
hu: A %s karbantartási modul nem nyitható meg

en: Could not open directory "%s".
hu: A(z) "%s" alkönyvtár nem nyitható meg.

en: Could not open pipe to smbpasswd.
hu: Nem lehet csatlakozni az smbpasswd csővezetékhez.

en: Could not reach the LDAP server
hu: Az LDAP szerver nem érhető el.

en: Could not reach the LDAP server: %s
hu: Az LDAP szerver érhető el: %s

en: Could not read %s.
hu: %s nem olvasható.

en: Could not read response PDU
hu: A válasz PDU nem olvasható

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
hu: Nem sikerült a kívánt felhasználó jelszavát átállítani. A megadott adatok nem felelnek meg. Próbálja újra, vagy ha további segítségre van szüksége, forduljon a rendszergazdához.

en: Could not retrieve ACL
hu: Nem sikerült meghatározni az elérési jogosultságokat (ACL)

en: Could not retrieve address book. %s
hu: Nem sikerült beolvasni a címjegyzéket. %s

en: Could not retrieve distribution list. %s
hu: Nem sikerült beolvasni a körlevéllistát. %s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
hu: Nem sikerült beolvasni a körlevéllistákat. %s

en: Could not retrieve server's capabilities
hu: Nem sikerült meghatározni a szerver képességeit

en: Could not revert configuration.
hu: Nem sikerült visszaállítani ez eredeti konfigurációt.

en: Could not rmdir "%s".
hu: A(z) "%s" alkönyvtár nem törölhető.

en: Could not save %s configuration.
hu: Nem sikerült elmenteni %s konfigurációt.

en: Could not save a backup configuation.
hu: Nem sikerült elmenteni a backup konfigurációt.

en: Could not save a backup configuation: %s
hu: Nem sikerült elmenteni a backup konfigurációt: %s

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
hu: Nem sikerült elmenteni a(z) "%s" setup upgrade programot.

en: Could not save the backup configuration file %s.
hu: Nem sikerült elmenteni a %s backup konfigurációt.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
hu: A(z) %s konfigurációs állományt nem sikerült elmenteni. Vagy használja a(z) %s oldalon levő lehetőségeket, vagy másolja át az alábbi kódot ide: %s.

en: Could not search the LDAP server.
hu: Az LDAP szerveren nem sikerült elvégezni a keresést.

en: Could not search the MSAD server.
hu: Az MSAD szerver nem érhető el.

en: Could not unlink "%s".
hu: "%s" nem törölhető.

en: Could not update contact. %s
hu: A partner adatait nem sikerült módosítani. %s

en: Could not update distribution list. %s
hu: Nem sikerült a körlevéllista módosítása. %s

en: Could not write configuration for "%s": %s
hu: Nem sikerült elmenteni "%s" konfigurációját: %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
hu: A Mozilla menüsor nem található. Ellenőrizze, hogy meg van-e nyitva.

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
hu: Nem sikerült "%s" felhasználónak jogosultságot adni a(z) "%s" mappához: %s

en: Counted text
hu: Korlátos szöveg

en: Country
hu: Ország

en: Country drop down list
hu: Az országok legördülő listája

en: Courses
hu: Tanfolyamok

en: Create
hu: Létrehozás

en: Create Folder
hu: Új mappa létrehozása

en: Create Folders
hu: Mappák létrehozása

en: Create a new one
hu: Új létrehozása

en: Create sub folders
hu: Almappák létrehozása

en: Creator Permissions
hu: Az objektum létrehozójának jogosultságai

en: Credit card number
hu: Hitelkártyaszám

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Croatia/Hrvatska
hu: Horvátország

en: Cuba
hu: Kuba

en: Current 4 Phases
hu: Jelenlegi 4 fázis

en: Current Alarms
hu: Jelenlegi figyelmeztetések

en: Current Sessions
hu: A jelenlegi felhasználókapcsolatok

en: Current Time
hu: Pontos idő

en: Current Weather
hu: Jelenlegi időjárás

en: Current condition:
hu: A jelenlegi időjárási helyzet:

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
hu: Milyen parancsok fussanak le automatikusan a %sbe történő bejelentkezéskor.

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Cyrillic (KOI8-R)
hu: cirill (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
hu: cirill (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
hu: cirill-ukrán (KOI8-U)

en: Czech Republic
hu: Cseh Köztársaság

en: DD
hu: NN

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
hu: DSN (adatforrásleíró - lásd http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Daily
hu: naponta

en: Data
hu: Adatok

en: Data value for %s is empty in Kolab XML object!
hu: A(z) %s adat értéke üres a Kolab XML objektumban!

en: DataTree Browser
hu: DataTree böngésző

en: Database lookup
hu: Adatbázisban való keresés

en: Date
hu: Dátum

en: Date Received
hu: A beérkezés napja

en: Date and time selection
hu: Dátum és idő kiválasztása

en: Date selection
hu: Dátum kiválasztása

en: Date: %s; time: %s
hu: Dátum: %s; idő: %s

en: Day
hu: nappal

en: December
hu: december

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default Color
hu: Az alapértelmezés szerinti szín

en: Default Identity
hu: Alapértelmezés szerinti azonosító

en: Default Shell
hu: Az alapértelmezett parancsértelmező

en: Default folder of type %s does not exist!
hu: Nem létezik %s típusú, alapértelmezett mappa!

en: Definitions
hu: Definíciók

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete "%s"
hu: "%s" törlése

en: Delete Folders
hu: Mappák törlése

en: Delete Group
hu: A csoport törlése

en: Delete Permission
hu: A jogosultság törlése

en: Delete and purge messages
hu: Levelek törlése

en: Delete messages
hu: Levelek törlése

en: Delete permissions for "%s"
hu: "%s" jogosultságainak törlése

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
hu: Töröljük "%s" jogosultságait és ennek esetleges alcsoportjait?

en: Delete selected identity
hu: A kiválasztott azonosító törlése

en: Delete sub folders
hu: Almappák törlése

en: Delete/purge
hu: Törlés

en: Deleted setup upgrade script "%s".
hu: A(z) "%s" setup upgrade programot töröltük.

en: Delivery time
hu: A kézbesítés ideje

en: Denmark
hu: Dánia

en: Department
hu: Részleg

en: Describe the Problem
hu: Adjon leírást a problémáról

en: Description
hu: Leírás

en: Details (also in Horde's logfile):
hu: Részletek (a Horde naplófájlban is megtalálható):

en: Details have been logged for the administrator.
hu: A részletek a rendszergazda számára készülő naplófájlba kerültek.

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Dew Point
hu: Harmatpont

en: Dew Point for last hour:
hu: Harmatpont jelenleg:

en: Dew point:
hu: Harmatpont:

en: Dial %s
hu: %s tárcsázása

en: Dismiss
hu: Zárjuk be

en: Display 24-hour times?
hu: Az időpontokat 24 órás formátumban jelenítsük meg?

en: Display Options
hu: Megjelenítési beállítások

en: Display detailed forecast
hu: Részletes időjárási előrejelzés megjelenítése

en: Display forecast (TAF)
hu: Előrejelzés megjelenítése (repülőtéri)

en: Display format
hu: Megjelenítési formátum

en: Disposition Notification
hu: Értesítés a kézbesített levél sorsáról

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Do not delete
hu: Ne töröljük

en: Do not directly access maintenance.php
hu: A maintenance.php nem érhető el közvetlenül.

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
hu: Az első sor a mezők neveit tartalmazza? Ha igen, jelölje ki ezt:

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Don't have an account? Sign up.
hu: Nincs még bejelentkezési neve? Igényeljen egyet.

en: Download %s
hu: Töltsük le %s-t

en: Download generated configuration as PHP script.
hu: Töltsük le PHP program formájában az elkészült konfigurációt.

en: Drop down list
hu: Legördülő lista

en: Drugs
hu: Kábítószerek

en: Dynamic Mail
hu: Levelezés (WEB2)

en: E characters
hu: E karakterek

en: E-Mail
hu: Email

en: ERR
hu: HIBA

en: EU VAT identification
hu: EU ÁFA-azonosító

en: East Timor
hu: Kelet-Timor

en: Edit
hu: Módosítás

en: Edit "%s"
hu: "%s" módosítása

en: Edit Block
hu: Blokk módosítás

en: Edit Group
hu: Csoport módosítás

en: Edit Permission
hu: Jogosultság módosítás

en: Edit options for:
hu: Melyik opciókat változtassuk:

en: Edit permissions
hu: Jogosultságok módosítása

en: Edit permissions for "%s"
hu: "%s" jogosultságainak módosítása

en: Education
hu: Oktatás

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: El Salvador
hu: Salvador

en: Email Address
hu: Email cím

en: Email Notification
hu: Emailben történő értesítés

en: Email addresses must match.
hu: Az email címeknek egyezniük kell.

en: Email addresses to confirm not found.
hu: A megerősítendő email cím nem található.

en: Email with confirmation
hu: Email visszaigazolással

en: Email-to-SMS Gateway
hu: Email-SMS átjáró

en: Emoticons
hu: Hangulatikonok

en: Empty message.
hu: Üres üzenet.

en: Empty result
hu: Nincs eredmény

en: Empty result.
hu: Nincs ilyen.

en: End year
hu: A befejezés éve

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
hu: Adja meg azt a biztonsági kérdést, melyre majd válaszolnia kell jelszavának átállításához, pl. 'hogy hívják a kutyáját?':

en: Enter the letters below:
hu: Írja be az alábbi betűket:

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

en: Error
hu: Hiba

en: Error Changing Password
hu: Jelszómódosítási hiba

en: Error deleting from path %s; must be [app]/[path]
hu: Nem sikerült %s útvonalról törölni; [alkalmazás]/[elérési útvonal] alakú kell legyen

en: Error deleting sync anchor: %s
hu: Nem sikerült a sync anchor törlése: %s

en: Error deleting sync info: %s
hu: Nem sikerült a sync info törlése: %s

en: Error deleting sync log: %s
hu: Nem sikerült a sync log törlése: %s

en: Error searching for user with the ID "%s"!
hu: A(z) "%s" azonosítójú felhasználó keresésekor hiba történt!

en: Error searching for user with the email address "%s"!
hu: A(z) "%s" email című felhasználó keresésekor hiba történt!

en: Error searching for user with the uid "%s"!
hu: A(z) "%s" azonosítójú felhasználó keresésekor hiba történt!

en: Error sending PDU
hu: A PDU küldésekor hiba történt

en: Error sending data to smbpasswd.
hu: Adattovábbítási hiba az smbpasswd-hez.

en: Error setting LDAP protocol on server %s to v3!
hu: A(z) %s szerveren a v3-as LDAP protokoll beállításakor hiba történt!

en: Error updating password: %s
hu: A jelszó megváltoztatásakor hiba történt: %s

en: Error with email message.
hu: Az emaillel kapcsolatos hiba.

en: Error writing "%s".
hu: Hiba történt "%s" írásakor.

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Ethnic
hu: Nemzetiségek

en: Europe
hu: Európa

en: European Union
hu: Európai Unió

en: Every 15 minutes
hu: 15 percenként

en: Every 2 minutes
hu: 2 percenként

en: Every 30 seconds
hu: 30 másodpercenként

en: Every 5 minutes
hu: 5 percenként

en: Every Login
hu: minden bejelentkezéskor

en: Every half hour
hu: félóránként

en: Every hour
hu: óránként

en: Every minute
hu: percenként

en: Example values:
hu: Példa értékek:

en: Execute
hu: Végrehajtás

en: Expand
hu: Nyissuk szét

en: Expiration Date
hu: Az érvényesség lejárata

en: Exponent
hu: Kitevő

en: Extra Large
hu: Extra nagy

en: FTP upload of setup
hu: A setup FTP-vel történő feltöltése

en: Fade to Green
hu: Halványzöld

en: Failed fetching IMAP message %s. Error was %s
hu: Nem sikerült a(z) %s azonosítójú levél IMAP-on keresztül való olvasása. A hiba: %s

en: Failed fetching body of IMAP message %s. Error was %s
hu: Nem sikerült a(z) %s azonosítójú levél törzsének IMAP-on keresztül való olvasása. A hiba: %s

en: Failed fetching headers of IMAP message %s. Error was %s
hu: Nem sikerült a(z) %s azonosítójú levél fejlécének IMAP-on keresztül való olvasása. A hiba: %s

en: Failed to connect to LDAP server.
hu: Az LDAP szerver nem érhető el.

en: Failed to connect to MSAD server.
hu: Az MSAD szerver nem érhető el.

en: Failed to connect to SMB server.
hu: Az SMB szerver nem érhető el.

en: Failed to connect to the LDAP server.
hu: Az LDAP szerver nem érhető el.

en: Failed to copy from "%s".
hu: Nem sikerült a(z) "%s"-ből történő másolás.

en: Failed to copy to "%s".
hu: Nem sikerült a(z) "%s"-be történő másolás.

en: Failed to create new SASL connection.
hu: Nem sikerült új SASL kapcsolatot létrehozni.

en: Failed to load Kolab IMAP driver %s
hu: A KOLAB %s IMAP meghajtója nem tölthető be.

en: Failed to load Kolab XML driver %s
hu: A KOLAB %s XML meghajtója nem tölthető be

en: Failed to move to "%s".
hu: Nem sikerült a(z) "%s"-be történő áthelyezés.

en: Failed to retrieve: %s
hu: A következő állomány nem olvasható vissza: %s

en: Failure in changing password :
hu: Hiba a jelszómódosításnál:

en: Fair
hu: Tiszta

en: Falkland Islands (Malvinas)
hu: Falkland-szigetek (Malvinas)

en: Faroe Islands
hu: Faroe-szigetek

en: Fatal Error:
hu: Helyrehozhatatlan hiba:

en: Faxes
hu: Faxok

en: February
hu: február

en: Feed
hu: Hírforrás

en: Feed Address
hu: A hírforrás címe

en: Feels Like
hu: Hőmérsékletérzet

en: Feels like:
hu: Hőmérsékletérzet:

en: Few Showers
hu: Egy-egy zápor

en: Few Snow Showers
hu: Szórványos hózáporok

en: Field matrix
hu: Mező mátrix

en: Figlet CAPTCHA
hu: Figlet CAPTCHA (betűkirakó humánteszt)

en: Figlet font
hu: FIGlet font

en: Fiji
hu: Fidzsi

en: File Count: %d file | File Count: %d files
hu[0]: A fájlok száma: %d
hu[1]: A fájlok száma: %d

en: File Manager
hu: Fájl menedzser

en: File Name
hu: Fájlnév

en: File selection
hu: Fájl kijelölés

en: File upload
hu: Fájl feltöltése

en: File uploads not supported.
hu: Fájlok feltöltése nem lehetséges.

en: Filters
hu: Szűrők

en: Finland
hu: Finnország

en: First Half
hu: Első negyed

en: First Quarter
hu: Első negyed

en: Fix ratio
hu: Változatlan méretarány

en: Flip
hu: Tükrözés (föl-le)

en: Fog
hu: Köd

en: Fog Early
hu: Korai köd

en: Fog Late
hu: Késői köd

en: Foggy
hu: Ködös

en: Folder "%s" does not exist
hu: "%s" mappa nem létezik

en: Folder %s does not exist!
hu: %s mappa nem létezik!

en: Folder %s has type "%s" not "event"!
hu: %s mappa típus "%s", nem pedig "esemény"!

en: Font
hu: Betűtípus

en: Food
hu: Ételek

en: Forecast (TAF)
hu: Előrejelzés (repülőtéri)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
hu: Az előrejelzés időtartama napokban (az előrejelzés nappali és éjszakai adatokat is tartalmaz, ezért a nagy számok széles blokkot eredményeznek)

en: Forgot your password?
hu: Elfelejtette a jelszavát?

en: Forms
hu: Űrlapkezelés

en: Fortune
hu: Idézet

en: Fortune type
hu: Az idézet fajtája

en: Fortunes
hu: Idézetek

en: Fortunes 2
hu: Idézetek 2

en: Forums
hu: Fórumok

en: Forwards
hu: Továbbítások

en: Fr
hu: Pé

en: France
hu: Franciaország

en: France, Metropolitan
hu: Franciaország

en: Freezing Drizzle
hu: Jeges szitálás

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

en: From
hu: Feladó

en: From the
hu: Irány:

en: Full Description
hu: Részletes leírás

en: Full Moon
hu: Telihold

en: Full Name
hu: Teljes név

en: Generate %s Configuration
hu: Hozzuk létre a(z) %s konfigurációját

en: Generated Code
hu: A keletkezett kód

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Germany
hu: Németország

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Given Name
hu: Keresztnév

en: Global Options
hu: Globális beállítások

en: Go
hu: Mehet

en: Goedel
hu: Gödel

en: Google Maps
hu: Google térkép

en: Google Search
hu: Google keresés

en: Google search is not enabled.
hu: A Google keresés nincs megengedve.

en: Grayscale
hu: Fekete-fehér

en: Greece
hu: Görögország

en: Greek (ISO-8859-7)
hu: görög (ISO-8859-7)

en: Green
hu: Zöld

en: Greenland
hu: Grönland

en: Grey
hu: Szürke

en: Group Administration
hu: Csoport adminisztráció

en: Group names must be non-empty
hu: A csoportnév maradhat üresen

en: Group was not created: %s.
hu: A csoportot nem hoztuk létre: %s.

en: Group_ldap: Unable to add group "%s". This is what the server said:
hu: Group_ldap: "%s" csoport hozzáadása nem sikerült. A szerver válasza:

en: Group_ldap: Unable to delete group "%s". This is what the server said: %s
hu: Group_ldap: "%s" csoport törlése nem sikerült. A szerver válasza: %s

en: Group_ldap: Unable to update group "%s". This is what the server said:
hu: Group_ldap: "%s" csoport módosítása nem sikerült. A szerver válasza:

en: Group_ldap: Unable to update group "%s". This is what the server said: %s
hu: Group_ldap: "%s" csoport módosítása nem sikerült. A szerver válasza: %s

en: Groups
hu: Csoportok

en: Guest Permissions
hu: Vendég jogosultságok

en: Guestbook
hu: Vendégkönyv

en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

en: HTML Version of Message
hu: A levél HTML változata

en: HTTP Authentication not found.
hu: A HTTP felhasználóazonosítás nem található.

en: Hash-Algorithm
hu: Hash algoritmus

en: Haze
hu: Köd

en: Header
hu: Fejléc

en: Headers
hu: Fejléc

en: Heard Island and McDonald Islands
hu: Heard- és McDonald-szigetek

en: Heard and McDonald Islands
hu: Heard- és McDonald-szigetek

en: Heavy Rain
hu: Erős eső

en: Heavy T-Storm
hu: Erős zivatar

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
hu: héber (ISO-8859-8-I)

en: Height
hu: Magasság

en: Help
hu: Segítség

en: Help _Topics
hu: A segítség témái

en: Helper?
hu: Segítség?

en: Hemisphere
hu: Félteke

en: Here is the beginning of the file:
hu: Ez a fájl eleje:

en: Hi-Contrast
hu: Erős kontraszt

en: Hide Results
hu: Az eredmények elrejtése

en: High
hu: nagy

en: Holy See (Vatican City State)
hu: Vatikánváros

en: Home Address
hu: Otthoni cím

en: Home Directory
hu: Személyes alkönyvtár

en: Home Phone
hu: Otthoni telefon

en: Hong Kong
hu: Hongkong

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
hu: Horde/Kolab: Nincs %s típusú objektum a(z) %s üzenetben

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
hu: Horde/Kolab: Nem sikerült meghatározni a MIME ID-jét a következő típusú mellékletnek: %s

en: Host
hu: Számítógép

en: How many fields (columns) are there?
hu: Hány mező (oszlop) van?

en: How many seconds before we check for new articles?
hu: Hány másodpercenként ellenőrizzük, hogy van-e új cikk?

en: Humidity
hu: Páratartalom

en: Humidity:
hu: Páratartalom:

en: Humorists
hu: Humoristák

en: Hungary
hu: Magyarország

en: I characters
hu: I karakterek

en: IMAP error. Folder: %s. Error: %s
hu: IMAP hiba. Mappa: %s. Hiba: %s

en: IMAP error. Message: %s. Error: %s
hu: IMAP hiba. Levél: %s. Hiba: %s

en: IMAP error. Server: %s. Error: %s
hu: IMAP hiba. Szerver: %s. Hiba: %s

en: IMAP mailbox creation failed: %s
hu: Az IMAP levélláda létrehozása nem sikerült: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
hu: Az IMAP levélláda törlése nem sikerült: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
hu: Az IMAP levélládához tartozó kvóta létrehozása nem sikerült: %s

en: IP Address not available.
hu: Az IP cím nem határozható meg.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
hu: Az IP cím nincs a megengedett CIDR tartományban.

en: IP address
hu: IP cím

en: IP lockdown violation.
hu: Tiltott/megváltozott IP cím.

en: Iceland
hu: Izland

en: Icons Only
hu: csak ikonok

en: Icons for %s
hu: %s ikonjai

en: Icons with text
hu: ikonok és szöveg

en: Ideas
hu: Gondolatok

en: Identity's name:
hu: Az azonosítóhoz választott elnevezés:

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
hu: Ha a megjelenítés nem megfelelő, %s egy új ablakban való megnyitáshoz.

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
hu: Ha látja ezt a szöveget, de a képet nem, akkor böngészőprogramja nem képes megjeleníteni a szerverre küldendő képet.

en: Image
hu: Kép

en: Image CAPTCHA
hu: Kép CAPTCHA (betűfelismerő humánteszt)

en: Image upload
hu: Kép feltöltése

en: Import, Step %d
hu: Importálás, %d. lépés

en: Imported field: %s
hu: Az importált mező: %s

en: Imported fields:
hu: Az importált mezők:

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
hu: Az alábbi listákban a bal oldalon jelölje ki az importálandó állomány egy mezejét, a jobb oldalon pedig a címjegyzékében azt a mezőt, ami megfelel az előbbinek. Ezután kattintson az "Új pár hozzáadása" gombra, az importáláshoz való kiejelöléshez. Ha befejezte, akkor kattintson a "Következő" gombra.

en: Incorect Password
hu: Hibás jelszó

en: Incorrect action code given.
hu: Hibás parancsparaméter.

en: Incorrect username and/or password.
hu: Nem megfelelő a bejelentkezési név és/vagy a jelszó.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
hu: Nem megfelelő a felhasználói név vagy az alternatív cím. Próbálja újra vagy forduljon a rendszergazdához, ha további segítségre van szüksége.

en: Individual Users
hu: Egyes felhasználók

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Information
hu: Információ

en: Information no longer available.
hu: Az információ már nem áll rendelkezésre.

en: Inherited Members
hu: Öröklött tagok

en: Inline Notification
hu: Inline (szövegközi) figyelmeztetés

en: Insert
hu: Beillesztés

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
hu: Adjon meg egy email címet, melyen megkaphatja az új jelszót:

en: Insert messages
hu: Levelek beillesztése

en: Insert the required answer to the security question:
hu: Írja be a biztonsági ellenőrző kérdésre adandó választ:

en: Insertion of images from Photo Galleries in text
hu: Engedjük meg, hogy képeket illesszünk a szövegbe a Fotógalériákból?

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
hu: A számláján nincs elég fedezet üzenetet küldeni a körlevéllistára.

en: Insufficient credit.
hu: A számláján nincs elég fedezet.

en: Integer
hu: Egész

en: Integer list
hu: Egész számok listája

en: Internal Error: An attribute must ALWAYS match itself: %s
hu: Belső programhiba: egy attribútumnak MINDIG illeszkednie kell önmagához: %s

en: Invalid UDH. (User Data Header).
hu: Hibás/elfogadhatatlan UDH (User Data Header).

en: Invalid VAT identification number format.
hu: Hibás/elfogadhatatlan VAT-azonosítószám-formátum.

en: Invalid ZIP data
hu: Hibás/elfogadhatatlan irányítószám.

en: Invalid application.
hu: Hibás/elfogadhatatlan alkalmazás.

en: Invalid basedn configured
hu: Hibás/elfogadhatatlan basedn a konfigurációban

en: Invalid batch ID.
hu: Hibás/elfogadhatatlan batch azonosító.

en: Invalid character in e-mail address: %s.
hu: Hibás/elfogadhatalan karakter az email címben: %s.

en: Invalid data submitted.
hu: A küldött adat hibás/elfogadhatatlan.

en: Invalid destination address.
hu: Hibás/elfogadhatatlan címzés.

en: Invalid file format
hu: Hibás/elfogadhatatlan fájl formátum

en: Invalid group ID passed (bad DN syntax)
hu: Hibás csoportazonosítót adtak meg (szintaktikailag rossz DN).

en: Invalid license key.
hu: Hibás/elfogadhtatlan licenszkód.

en: Invalid location provided.
hu: Hibás/elfogadhatatlan helységnév.

en: Invalid msg_type.
hu: Hibás/elfogadhatatlan msg_type.

en: Invalid or missing api_id.
hu: Hibás/elfogadhatatlan vagy hiányzó api_id.

en: Invalid or missing parameters.
hu: Hibás/elfogadhatatlan paraméterek.

en: Invalid parent permission.
hu: Hibás az eredetobjektum jogosultsága.

en: Invalid partner id.
hu: Hibás/elfogadhatatlan partnerazonosító.

en: Invalid product code.
hu: Hibás/elfogadhatatlan termékkód.

en: Invalid protocol.
hu: Hibás/elfogadhatatlan protokoll.

en: Invalid recipient: "%s"
hu: Hibás/elfogadhatatlan címzett: "%s"

en: Invalid response from server.
hu: Hibás/elfogadhatatlan válasz jött a szervertől.

en: Invalid source address.
hu: Hibás/elfogadhatatlan feladói cím.

en: Invalid unicode data.
hu: Hibás/elfogadhatatlan unicode adat.

en: Inventory
hu: Leltár

en: Invert selection
hu: A kijelölt rész invertálása

en: Iran, Islamic Republic of
hu: Iráni Iszlám Köztársaság

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Isle of Man
hu: Man-sziget

en: Isolated T-Storms
hu: Szórványos zivatarok

en: Israel
hu: Izrael

en: Issuer
hu: A tanúsítvány kiadója

en: Italy
hu: Olaszország

en: January
hu: január

en: Japan
hu: Japán

en: Japanese (ISO-2022-JP)
hu: japán (ISO-2022-JP)

en: Jordan
hu: Jordánia

en: July
hu: július

en: June
hu: június

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Keep original?
hu: Tartsuk meg az eredetit?

en: Kerberos server rejected authentication.
hu: A kerberos szerver elutasította a felhasználóazonosítást.

en: Kernel Newbies
hu: Kezdő kernelfejlesztők

en: Key Creation
hu: Kulcs létrehozása

en: Key Fingerprint
hu: A kulcs lenyomata

en: Key Length
hu: Kulcshosszúság

en: Key Type
hu: Kulcs típus

en: Key Usage
hu: A kulcs használata

en: Key already exists on the public keyserver.
hu: A kulcs már létezik a nyilvános kulcsszerveren.

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Kids
hu: Gyerekek

en: Kolab XML: Missing function %s!
hu: Kolab XML: %s funkció hiányzik!

en: Kolab cache: Object uid %s does not exist in the cache!
hu: Kolab cache: a(z) %s objektumazonosító nincs a cache-ben!

en: Korea, Democratic People's Republic of
hu: Koreai Népi Demokratikus Köztársaság

en: Korea, Republic of
hu: Koreai Köztársaság

en: Korean (EUC-KR)
hu: koreai (EUC-KR)

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: LDAP Error searching for DN %s: %s!
hu: LDAP hiba %s DN keresésekor: %s!

en: Language
hu: Nyelv

en: Lao People's Democratic Republic
hu: Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság

en: Large
hu: Nagy

en: Last Half
hu: Utolsó negyed

en: Last Password Change
hu: Az utolsó jelszóváltoztatás

en: Last Quarter
hu: Utolsó negyed

en: Last Updated:
hu: Utolsó változtatás:

en: Last login: %s
hu: Utolsó bejelentkezés: %s

en: Last login: %s from %s
hu: Utolsó bejelentkezés: %s, %s címről

en: Last login: Never
hu: Utolsó bejelentkezés: még soha nem volt

en: Latvia
hu: Lettország

en: Lavender
hu: Levendula

en: Law
hu: Jog

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Left header
hu: Bal oldali fejléc

en: Left values
hu: Bal oldali értékek

en: Liberia
hu: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
hu: Líbiai Arab Szocialista Nagy Népi Közösség

en: Light Blue
hu: Világoskék

en: Light Drizzle
hu: Gyenge szitáló eső

en: Light Rain
hu: Gyenge eső

en: Light Rain Early
hu: Délelőtt gyenge eső

en: Light Rain Late
hu: Délután/este gyenge eső

en: Light Rain Shower
hu: Gyenge zápor

en: Light Rain with Thunder
hu: Gyenge zivatar

en: Light Snow
hu: Gyenge havazás

en: Light Snow Shower
hu: Gyenge hózápor

en: Link
hu: Link (utalás)

en: Link URL
hu: Link URL (utalás címe)

en: Link access key
hu: Link billentyűkombináció

en: Link style
hu: Link (utalás) stílus

en: Link target
hu: Link (utalás) célpont

en: Link text
hu: Link (utalás) szöveg

en: Link the email address to the compose page when displaying?
hu: Megjelenítéskor mutasson egy link a levélcímről a levélíró ablakhoz?

en: Link title attribute
hu: Link (utalás) címének tulajdonságai

en: Links
hu: Linkek (utalások)

en: Linux Cookie
hu: Linux

en: List
hu: Listázás

en: List - user can see the folder
hu: Listázás - a felhasználó látja a mappát

en: List Databases
hu: Az adatbázisok listája

en: List Tables
hu: Az adattáblák listája

en: List-Archive
hu: Lista archívum

en: List-Help
hu: Lista segítségkérés

en: List-Id
hu: Lista azonosító

en: List-Owner
hu: Lista tulajdonos

en: List-Post
hu: Lista levélírás

en: List-Subscribe
hu: Lista feliratkozás (subscribe)

en: List-Unsubscribe
hu: Lista leiratkozás (unsubscribe)

en: Listing alarms failed: %s
hu: A figyelmeztetések kilistázása nem sikerült: %s

en: Listing sessions failed: %s
hu: A kapcsolatok kilistázása nem sikerült: %s

en: Listing users is disabled.
hu: A felhasználók kilistázása tiltva van.

en: Literature
hu: Irodalom

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Loading...
hu: Betöltés...

en: Local time:
hu: Helyi idő:

en: Locale and Time
hu: Nyelv, dátum, idő

en: Location
hu: Hely

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Login Tasks
hu: Bejelentkezéssel kapcsolatos feladatok

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
hu: A bejelentkezés nem sikerült, mert rossz felhasználónevet vagy jelszót adott meg.

en: Login failed.
hu: A bejelentkezés nem sikerült.

en: Logout
hu: Kijelentkezés

en: Long text
hu: Hosszú szöveg

en: Love
hu: Szerelem

en: Low
hu: alacsony

en: Loyola Blue
hu: Loyola kék

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: MM
hu: HH

en: MOTD
hu: Napi üzenetek

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
hu: Az MS-TNEF mellékletben nincs adat.

en: MSG
hu: ÜZENET

en: Macao
hu: Makaó

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
hu: Makedónia

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Magic
hu: Varázslat

en: Mail
hu: Levelezés

en: Mail Admin
hu: Email domain kezelés

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
hu: Adatait kategóriákba sorolhatja. Ezek itt definiálhatók, módosíthatók, továbbá színek rendelhetők hozzájuk.

en: MapQuest map
hu: MapQuest térkép

en: March
hu: március

en: Mark (Other)
hu: Jelzet állítása (egyéb)

en: Mark (Seen)
hu: Jelzet állítása (olvasott)

en: Mark with Seen/Unseen flags
hu: Az Olvasott/Olvasatlan jelzetek használata

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
hu: Más jelzetek (pl. Fontos/Megválaszolt) használata

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Matching fields:
hu: Egymásnak megfelelő mezők:

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Max allowed credit.
hu: Maximális rendelkezésre álló számlaösszeg.

en: Max message parts exceeded.
hu: Az üzenet túl sok részből áll.

en: Max temp last 24 hours:
hu: Az elmúlt 24 óra maximális hőmérséklete:

en: Max temp last 6 hours:
hu: Az elmúlt 6 óra maximális hőmérséklete:

en: Maximum Number of Portal Blocks
hu: A képernyőmodulok maximális száma

en: Maximum file size in bytes
hu: Maximális állományméret bájtban

en: Maximum length
hu: Maximális hossz

en: May
hu: május

en: Medicine
hu: Orvostudomány

en: Medium
hu: Közepes

en: Members
hu: Tagok

en: Memcache session tracking not enabled.
hu: A memcache felhasználókapcsolat-követés nincs engedélyezve.

en: Menu mode:
hu: A menü megjelenése:

en: Message
hu: Üzenet

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
hu: A digitálisan aláírt üzenet hiteles, de az aláíró tanúsítványát nem sikerült ellenőrizni.

en: Message expired.
hu: Lejárt az üzenet érvényessége.

en: Message type
hu: Az üzenet típusa

en: Metar Weather
hu: Metar időjárásjelentés

en: Metar block not available.
hu: A Metar blokk nem áll rendelkezésre.

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
hu: A Metar blokk nem áll rendelkezésre. A részletek a rendszergazda számára készülő naplófájlba kerültek.

en: MetarDB is not connected.
hu: A MetarDB nem érhető el.

en: Method
hu: Módszer

en: Method "%s" is not defined
hu: A(z) "%s" módszer definiálatlan

en: Metric
hu: Metrikus

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Micronesia, Federated States of
hu: Mikronéziai Szövetségi Államok

en: Mime Type
hu: MIME típus

en: Min temp last 24 hours:
hu: Az elmúlt 24 óra legalacsonyabb hőmérséklete:

en: Min temp last 6 hours:
hu: Az elmúlt 6 óra legalacsonyabb hőmérséklete:

en: Minimum password age has not yet expired
hu: Még nem telt el a minimális idő a jelszó megváltoztatásához

en: Mirror
hu: Tükrözés (jobb-bal)

en: Miscellaneous
hu: Vegyes

en: Missing configuration. You must generate it before using this application.
hu: Nincs konfigurációs állomány. Ezt az alkalmazás használata előtt kell létrehoznia.

en: Missing message ID.
hu: Hiányzik az üzenet azonosítója.

en: Missing session ID.
hu: Hiányzik a felhasználókapcsolat azonosítója.

en: Mo
hu: Hé

en: Mobile Mail
hu: Levelezés mobiltelefonról

en: Mobile phone number
hu: Mobiltelefon-szám

en: Moderate
hu: Közepes

en: Modified Date
hu: A módosítás dátuma

en: Moldova, Republic of
hu: Moldovai Köztársaság

en: Monday
hu: hétfő

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: Month and year
hu: Hónap és év

en: Monthly
hu: havonta

en: Moon Phases
hu: Holdfázisok

en: More fields found in line %d than the expected %d.
hu: A %d. sorban több mező volt, mint a várt %d.

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mostly Clear
hu: Többnyire derült

en: Mostly Cloudy
hu: Többnyire borult

en: Mostly Cloudy and Windy
hu: Többnyire borult és szeles

en: Mostly Sunny
hu: Többnyire napos

en: Move Down
hu: vigyük lejjebb

en: Move Left
hu: vigyük balra

en: Move Right
hu: vigyük jobbra

en: Move Up
hu: vigyük följebb

en: Move down
hu: vigyük le

en: Move up
hu: vigyük föl

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Multi-level drop down lists
hu: Többszintű legördülő listák

en: Multimap UK map
hu: Multimap Nagy-Britannia térkép

en: Multiple selection
hu: Többszörös választás

en: My Account
hu: Bejelentkezési beállítások

en: My Account Information
hu: Bejelentkezési információim

en: My Portal
hu: Saját összegző oldalam

en: My Portal Layout
hu: Saját összegző oldalam tervezése

en: Myanmar
hu: Mianmar

en: NO, I Do NOT Agree
hu: NEM, nem egyezem bele.

en: Name
hu: Név

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Netherlands Antilles
hu: Holland Antillák

en: Netscape Base URL
hu: Netscape bázis-URL

en: Netscape CA Revocation URL
hu: Netscape tanúsítványkiadásijog(CA)-visszavonási URL

en: Netscape CA policy URL
hu: Netscape tanúsítványfelhasználási irányelv URL

en: Netscape Renewal URL
hu: Netscape tanúsítványmegújítási URL

en: Netscape Revocation URL
hu: Netscape tanúsítványvisszavonási URL

en: Netscape SSL server name
hu: Netscape SSL szervernév

en: Netscape certificate comment
hu: Netscape tanúsítvány megjegyzés

en: Netscape certificate type
hu: Netscape tanúsítványtípus

en: Network Tools
hu: Hálózati eszközök

en: Never
hu: soha

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: New Category
hu: Új kategória

en: New Message to %s
hu: Új levél %s részére

en: New Moon
hu: Újhold

en: New Username (optional)
hu: Új felhasználónév (opcionális)

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: New password
hu: Új jelszó

en: New password will expire on %s.
hu: Az új jelszó érvényességi ideje ekkor jár le: %s.

en: New password:
hu: Új jelszó:

en: New passwords don't match.
hu: Az új jelszavak nem egyeznek.

en: News
hu: Hírek

en: Next
hu: Következő

en: Next 4 Phases
hu: A következő 4 fázis

en: Next options
hu: Következő opciók

en: Next>
hu: Következő>

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Night
hu: éjszaka

en: No
hu: Nem

en: No Sound
hu: Nincs hang

en: No available configuration data to show differences for.
hu: Nincs rendelkezésre álló konfiguráció, amihez képest a különbségeket meg lehetne mutatni.

en: No available strategy for making ISO images.
hu: Nincs lehetőség ISO állományok létrehozására.

en: No batch template.
hu: Hiányzik a kötegelt feldolgozáshoz szükséges minta.

en: No block exists at the requested position
hu: A kívánt helyen nincs képernyőmodul

en: No change.
hu: Nincs változás.

en: No children can be added to this permission.
hu: Ehhez a jogosultsághoz nem hozható létre jogosultsági alcsoport.

en: No configuration information specified for %s.
hu: Hiányoznak a konfigurációs adatok %s-hez.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
hu: Az FTP VFS nincs konfigurálva.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
hu: Az SQL VFS nincs konfigurálva.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
hu: Az SQL-File VFS nincs konfigurálva.

en: No configuration information specified for SSH2 VFS.
hu: Az SSH2 VFS nincs konfigurálva.

en: No credit left.
hu: Az Ön számláján elfogyott a rendelkezésre álló összeg.

en: No destination supplied.
hu: Nincs címzés.

en: No file uploaded
hu: A szerverre nem töltődött fel semmilyen állomány

en: No icons found.
hu: Nincs ikon.

en: No location is set.
hu: Nincs megadva a hely.

en: No location provided.
hu: Nincs megadva helység.

en: No message corresponds to object %s
hu: Nincs %s objektumnak megfelelő levél.

en: No message supplied.
hu: Az üzenet üres.

en: No name specified.
hu: Nincs megadva a név.

en: No number specified.
hu: Nincs megadva a szám.

en: No offensive fortunes
hu: Ne legyen megbotránkoztató idézet

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
hu: Nincs megadva az OpenSSL program elérési útvonala. Az OpenSSL program szükséges a PKCS12 adatok kezeléséhez.

en: No pending signups.
hu: Nincs új bejelentkezési igény.

en: No quota set.
hu: Nincs kvóta megadva.

en: No recurrence
hu: Nincs ismétlődés

en: No separator specified.
hu: Nem adott meg elválasztó karaktert.

en: No stable version exists yet.
hu: Még nincs stabil verzió.

en: No such file
hu: Nincs ilyen állomány

en: No such object %s!
hu: Nincs ilyen objektum %s!

en: No temporary directory available for cache.
hu: Nincs ideiglenes állományok tárolására szolgáló alkönyvtár.

en: No username and/or password sent.
hu: Hiányzik a felhasználónév és/vagy a jelszó.

en: No valid XML data returned
hu: A visszakapott adatok nem érvényes XML adatok

en: No values
hu: Nincs adat

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
hu: Nincs még konfiguráció, generáljon egyet.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
hu: Nincs még konfigurációja, generáljon egyet.

en: None
hu: nincs

en: Nordic (ISO-8859-10)
hu: nordikus (ISO-8859-10)

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: Northern Hemisphere
hu: Északi félteke

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: Norway
hu: Norvégia

en: Not After
hu: Nem később

en: Not Before
hu: Nem korábban

en: Not a directory
hu: Nem alkönyvtár

en: Not implemented.
hu: A programnak ez a része még nincs megvalósítva.

en: Not supported.
hu: Nem támogatott.

en: Notes
hu: Feljegyzések

en: Nothing to browse, go back.
hu: Nincs böngészhető adat, térjen vissza.

en: November
hu: november

en: Number
hu: Szám

en: Number of articles to display
hu: A megjelenítendő cikkek száma

en: Number of characters
hu: Karakterek száma

en: Number of columns
hu: Oszlopok száma

en: Number of rows
hu: Sorok száma

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
hu: A körlevéllista módosításához nem adott meg számokat.

en: O characters
hu: O karakterek

en: Object
hu: Objektum

en: Object Creator
hu: Az objektum létrehozója

en: Object not found.
hu: Az objektum nem található meg

en: Octal
hu: Oktális szám

en: October
hu: október

en: Offense filter
hu: Szűrés

en: Office
hu: Hivatal/munkahely

en: Old and new passwords must be different.
hu: A régi és új jelszónak különböznie kell.

en: Old object %s does not exist.
hu: A régi %s objektum nem létezik.

en: Old object %s does not map to a uid.
hu: A régi %s objektum nem felel meg egy azonosítónak sem.

en: Old password
hu: Régi jelszó

en: Old password is not correct.
hu: A régi jelszó nem megfelelő.

en: Old password:
hu: Jelenlegi jelszó:

en: Oman
hu: Omán

en: Onclick event
hu: Kattintáskori esemény

en: Only IMAP servers support shared folders.
hu: Csak az IMAP szerverek támogatják a mappák megosztását.

en: Only offensive fortunes
hu: Csak megbotránkoztató idézet legyen

en: Only one email address allowed.
hu: Csak egy email cím adható meg.

en: Only one email address is allowed.
hu: Csak egy email cím adható meg.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
hu: Csak a tulajdonos vagy a rendszergazda változtathatja meg egy közös tárterület tulajdonosát vagy elérési jogosultságait

en: Open in a new window
hu: Nyissuk meg új ablakban

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
hu: OpenSSL hiba: Nem sikerült kinyerni az adatokat az aláírt S/MIME részből

en: Operating System
hu: Operációs rendszer

en: Options
hu: Opciók

en: Options for %s
hu: %s beállításai

en: Organisation
hu: Szervezet

en: Organisational Unit
hu: Szervezeti egység

en: Organizing
hu: Munkaszervezés

en: Other
hu: Egyéb

en: Other Information
hu: Egyéb információ

en: Other characters
hu: Más karakterek

en: Owner Permissions
hu: A tulajdonos jogosultságai

en: Owner of folder %s cannot be determined.
hu: A(z) %s mappa tulajdonosa nem azonosítható.

en: Owner:
hu: Tulajdonos:

en: PAM authentication is not available.
hu: A PAM felhasználóazonosítás nem áll rendelkezésre.

en: PEAR::Mail backend
hu: PEAR::Mail alrendszer

en: PGP Digital Signature
hu: PGP digitális aláírás

en: PGP Encrypted Data
hu: PGP-vel titkosított adat

en: PGP Public Key
hu: PGP nyilvános kulcs

en: PGP Signed/Encrypted Data
hu: PGP-vel aláírt/titkosított adat

en: PHP Code
hu: PHP kód

en: PHP Shell
hu: PHP parancsértelmező

en: PM Clouds
hu: Délután borult ég

en: PM Dizzle
hu: Délután gyenge szitáló eső

en: PM Fog
hu: Délután köd

en: PM Light Rain
hu: Délután gyenge eső

en: PM Light Snow
hu: Délután gyenge havazás

en: PM Rain
hu: Délutáni eső

en: PM Showers
hu: Délutáni záporok

en: PM Snow
hu: Délután havazás

en: PM Snow Showers
hu: Délután hózáporok

en: PM Sun
hu: Délután napsütés

en: PM T-Storms
hu: Délutáni zivatarok

en: POSIX extension is missing
hu: Hiányzik a POSIX bővítés

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Palestinian Territory, Occupied
hu: Palesztin Terület (megszállt)

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: Partly Cloudy
hu: Mérsékelten borult

en: Password
hu: Jelszó

en: Password changed successfully.
hu: A jelszót sikeresen megváltoztattuk.

en: Password changed!
hu: A jelszó megváltozott!

en: Password incorrect
hu: Nem megfelelő jelszó

en: Password module is not properly configured
hu: A Jelszó modul nincs megfelelően konfigurálva

en: Password required for RADIUS authentication.
hu: A RADIUS felhasználóazonosításhoz jelszó szükséges.

en: Password with confirmation
hu: Jelszó megerősítéssel

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Passwords must match.
hu: A jelszavaknak egyezniük kell.

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Pending Signups:
hu: Új felhasználónak bejelentkezettek:

en: People
hu: Emberek

en: Perform Maintenance Operations
hu: Karbantartási feladatok végrehajtása

en: Perform maintenance operations on login?
hu: Bejelentkezéskor hajtsuk végre a karbantartási feladatokat?

en: Permission
hu: Jogosultság

en: Permission "%s" not deleted.
hu: A(z) "%s" jogosultságot nem töröltük.

en: Permission Denied
hu: Önnek nincs ehhez elegendő jogosultsága

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Permissions Administration
hu: Jogosultság adminisztráció

en: Personal Information
hu: Személyes adatok

en: Pets
hu: Állatkedvencek

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Phone
hu: Telefon

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Photos
hu: Fényképek

en: Pitcairn Island
hu: Pitcairn

en: Plaintext Version of Message
hu: A levél sima text változata

en: Platitudes
hu: Közhelyek

en: Please choose a sound.
hu: Kérem válasszon hangot.

en: Please enter a month and a year.
hu: Kérem adjon meg egy hónapot és egy évet.

en: Please enter a name for the new category:
hu: Kérem adja meg az új kategória nevét:

en: Please enter a valid IP address.
hu: Kérem valós IP címet adjon meg.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
hu: Kérem valós dátumot adjon meg, ellenőrizze a hónap napjait.

en: Please enter a valid time.
hu: Kérem valós dátumot adjon meg.

en: Please provide a summary of the problem.
hu: Kérem röviden írja le a probléma lényegét.

en: Please provide your username and password
hu: Kérem adja meg a bejelentkezési nevét és jelszavát

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
hu: Kérem olvassa el a következő szöveget. A rendszer használatának feltételeit el KELL fogadnia.

en: Please type the new category name:
hu: Kérem adja meg az új kategória nevét:

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Politics
hu: Politika

en: Polls
hu: Szavazások

en: Popup Notification
hu: Felbukkanó ablakban történő értesítés

en: Portugal
hu: Portugália

en: Post
hu: Levélküldés

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
hu: Közvetlen levélküldés ebbe a mappába (IMAP nem mindig veszi figyelembe)

en: Postnuke
hu: Atomrobbantás

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
hu[0]: Az elmúlt %d óra csapadékmennyisége:
hu[1]: Az elmúlt %d óra csapadékmennyisége:

en: Precipitation<br />chance
hu: Csapadék<br />valószínűség

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
hu: Prefs_ldap: A szükséges LDAP bővítés nem található.

en: Pressure
hu: Légnyomás

en: Pressure at sea level:
hu: A tengerszintnek megfelelő nyomás:

en: Pressure:
hu: Légnyomás:

en: Preview
hu: Betekintés

en: Previous options
hu: Előző opciók

en: Private Key
hu: Titkos kulcs

en: Problem
hu: Hibabejelentés

en: Problem Description
hu: A hiba leírása

en: Problem?
hu: Probléma

en: Projects
hu: Projekt kezelés

en: Prompt text
hu: A prompt szövege

en: Protect address from spammers?
hu: Legyen a cím védve a spammerektől?

en: Public Key
hu: Nyilvános kulcs

en: Public Key Algorithm
hu: Nyilvános kulcsú algoritmus

en: Public Key Info
hu: Nyilvános kulcs információ

en: Public/Private keypair not generated successfully.
hu: A nyilvános/titkos kulcspárt nem sikerült létrehozni.

en: Purge
hu: Végleges törlés

en: Purge messages
hu: Levelek végleges törlése

en: Purple Horde
hu: Bíbor Horde

en: Qatar
hu: Katar

en: Query
hu: Kereső/parancs string

en: Quota
hu: Kvóta

en: RSA Public Key (%d bit)
hu: RSA nyilvános kulcs (%d bites)

en: Radio selection
hu: Rádiógombos választás

en: Rain
hu: Eső

en: Rain Early
hu: Eső délelőtt

en: Rain Late
hu: Eső délután/este

en: Rain Shower
hu: Zápor

en: Rain and Snow
hu: Eső és havazás

en: Rain to Snow
hu: Havaseső

en: Random Fortune
hu: Véletlen idézet

en: Ratio
hu: Arány

en: Read
hu: Olvasás

en: Read messages
hu: Levelek olvasása

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
hu: Tényleg töröljük "%s" felhasználót? Ez a változtatás nem fordítható vissza.

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
hu: Tényleg töröljük "%s" felhasználó adatait? Ez a változtatás nem fordítható vissza.

en: Realm:
hu: Tartomány:

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
hu: A menü dinamikus elemeinek frissítési gyakorisága:

en: Refresh Portal View:
hu: Az indulóoldal frissítésének gyakorisága:

en: Refresh rate:
hu: Frissítési gyakoriság:

en: Relationship browser
hu: Kapcsolat böngésző

en: Reload
hu: Frissítés

en: Remarks
hu: Megjegyzések

en: Remote Host:
hu: Távoli számítógép:

en: Remote Servers
hu: Távoli szerverek

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
hu: A távoli URL (pl. http://www.valami.hu/megvalami):

en: Remove
hu: Törlés

en: Remove pair
hu: A pár törlése

en: Remove saved script from server's temporary directory.
hu: Töröljük az elmentett programot a szerver ideiglenes állományokat tartalmazó alkönyvtárából.

en: Remove user
hu: A felhasználó törlése

en: Remove user: %s
hu: %s felhasználó törlése

en: Reply-To
hu: Viszontválasz cím

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
hu: A kérés nem teljesíthető. A kapott hibakód:

en: Requested service could not be found.
hu: A keresett szolgáltatás nem található.

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
hu: A kötelezően megadandó "%s" nem szerepel %s konfigurációjában.

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
hu: A kötelezően megadandó "%s" nem szerepel a VFS konfigurációjában.

en: Required "%s" not specified in configuration.
hu: A kötelezően megadandó "%s" nem szerepel a konfigurációban.

en: Required 'phptype' not specified in SQL configuration.
hu: 'phptype' nincs specifikálva az SQL konfigurációban.

en: Required Field
hu: Kötelezően megadandó mező

en: Required secret is invalid - potentially malicious request.
hu: Hibás az adatcsomag titkos kódja - lehet, hogy rosszindulatú a kérés.

en: Reset
hu: Tiszta űrlap

en: Reset Password
hu: A jelszó visszaállítása

en: Reset Your Password
hu: Az Ön jelszavának visszaállítása

en: Restore Last Query
hu: Az utolsó keresés visszaállítása

en: Results
hu: Eredmény

en: Results for %s
hu: %s keresés eredménye

en: Return to Options
hu: Vissza az opciókhoz

en: Returned error message:
hu: A kapott hibaüzenet:

en: Retype new password
hu: Az új jelszót írja be ismét

en: Reunion
hu: Réunion

en: Reunion Island
hu: Reunion

en: Revert Configuration
hu: Állítsuk vissza a konfigurációt

en: Revocation key not generated successfully.
hu: A kulcsvisszavonáshoz szükséges állományt nem sikerült létrehozni.

en: Rich Text Editor Options
hu: Rich Text Editor opciók

en: Riddles
hu: Találós kérdések

en: Right click context menu
hu: Jobb egérgombbal elérhető, kontextusfüggő menü

en: Right header
hu: Jobb oldali fejléc

en: Right values
hu: Jobb oldali értékek

en: Role
hu: Szerep

en: Romania
hu: Románia

en: Rotate 180
hu: Forgatás 180 fokkal

en: Rotate Left
hu: Balra forgatás

en: Rotate Right
hu: Jobbra forgatás

en: Run
hu: Futtatás

en: Russian Federation
hu: Orosz Föderáció

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: S/MIME Cryptographic Signature
hu: S/MIME digitális aláírás

en: S/MIME Encrypted Message
hu: S/MIME szabvány szerint titkosított levél

en: SASL authentication is not available.
hu: A SASL felhasználóazonosítás nem található.

en: SMPP Gateway
hu: SMPP átjáró

en: SMS Messaging
hu: SMS

en: SQL Shell
hu: SQL parancsértelmező

en: SQL statement for value lookups
hu: SQL parancs a kereséshez

en: SUCCESS
hu: SIKER

en: S_QL Shell
hu: SQL parancsértelmező

en: Sa
hu: Szo

en: Saint Helena
hu: Szent Ilona-sziget

en: Saint Kitts and Nevis
hu: Saint Kitts és Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
hu: Saint Pierre és Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és Grenadine-szigetek

en: Samoa
hu: Szamoa

en: Sao Tome and Principe
hu: Sao Tomé és Príncipe

en: Satellite Provider
hu: Műholdas szolgáltató

en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

en: Save
hu: Mentés

en: Save "%s"
hu: "%s" mentése

en: Save Options
hu: A beállítások mentése

en: Save and Finish
hu: Mentés és befejezés

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
hu: Mentsük el az elkészült konfigurációt PHP program formájában a szerver ideiglenes állományokat tartalmazó alkönyvtárában.

en: Saved %s configuration.
hu: %s konfigurációját elmentettük.

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
hu: Elmentettük a setup upgrade programot ide: "%s".

en: Scattered Showers
hu: Szórványos zivatarok

en: Scattered T-Storms
hu: Szórványos zivatarok

en: Science
hu: Tudomány

en: Sea_rch
hu: Keresés

en: Search
hu: Keresés

en: Search Engines
hu: Keresési szolgáltatások

en: Search:
hu: Keresés:

en: Select Files
hu: Állományok kiválasztása

en: Select a date
hu: Válasszon ki egy dátumot

en: Select a group to add:
hu: Melyik csoportot kívánja hozzáadni:

en: Select a new owner:
hu: Válassza ki az új tulajdonost:

en: Select a server
hu: Válasszon szervert

en: Select a user to add:
hu: Melyik felhasználót kívánja hozzáadni:

en: Select all
hu: Mindet kijelöljük

en: Select all date components.
hu: Válassza ki az összes dátumösszetevőt.

en: Select an image
hu: Válasszon ki egy képet

en: Select an object
hu: Válasszon egy objektumot

en: Select editor plugins
hu: Választható editor modulok

en: Select none
hu: Egy se legyen kijelölve

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
hu: Válassza ki a kívánt karakter(eke)t az alábbi lehetőségek közül. Ezután "copy/paste" módszerrel a megfelelő helyre másolhatja őket.

en: Select the date and time format:
hu: Válassza ki a dátum és idő formátumát:

en: Select the date delimiter:
hu: Válassza ki a dátumelválasztó karaktert:

en: Select the date format:
hu: Válassza ki a dátum formátumát:

en: Select the day and time order:
hu: Válassza ki a dátum és idő sorrendjét:

en: Select the identity you want to change:
hu: Válassza ki, melyik azonosítóját kívánja megváltoztatni:

en: Select the time delimiter:
hu: Válassza ki az időelválasztó karaktert:

en: Select the time format:
hu: Válassza ki az idő formátumát:

en: Select your color scheme.
hu: Válassza ki a kívánt színegyüttest.

en: Select your preferred language:
hu: Válassza ki az Önnek megfelelő nyelvet:

en: Self-destructing...
hu: Törlődés...

en: Send Problem Report
hu: Hibajelentés küldése

en: Send SMS
hu: SMS küldése

en: Sending failed: %s
hu: A küldés nem sikerült: %s

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Sensor:
hu: Érzékelő:

en: September
hu: szeptember

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Serbia and Montenegro
hu: Szerbia és Montenegró

en: Serial Number
hu: Sorozatszám

en: Server data wrong or not available.
hu: A szervertől kapott adat hibás vagy nem áll rendelkezésre.

en: Session Admin
hu: Felhasználókapcsolatok adminisztációja

en: Session ID expired.
hu: Lejárt a felhasználókapcsolat azonosítója (session ID).

en: Session Timestamp:
hu: A felhasználókapcsolat időbélyegzője:

en: Sessions
hu: Felhasználókapcsolatok

en: Set
hu: Halmaz

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
hu: Lehetőség jelszavának átállítására, abban az esetben, ha elfelejtené.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
hu: Távoli szerverek elérése állítható be, melyeket az indulóoldalán kíván megjeleníteni.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
hu: A kívánt nyelv, időzóna és dátumformátum beállítása.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
hu: Beállítható, hogy melyik alkalmazás jelenjen meg a bejelentkezés után, milyen színegyüttest, oldalfrissítési gyakoriságot ill. egyéb beállításokat szeretne.

en: Setup
hu: Beállítások

en: Setup upgrade scripts available
hu: A rendelkezésre álló, beállításokat megújító programok

en: Several locations possible with the parameter:
hu: A megadott paraméter több helységet is jelöl:

en: Seychelles
hu: Seychelle-szigetek

en: Share "%s" does not exist.
hu: A(z) "%s" megosztott tár nem létezik.

en: Share ID "%s" not found.
hu: A(z) "%s" megosztott tár azonosító nem található.

en: Shibboleth authentication not available.
hu: A Shibboleth felhasználóazonosítás nem áll rendelkezésre.

en: Shopping
hu: Vásárlás

en: Short Summary
hu: Rövid összefoglalás

en: Should access keys be defined for most links?
hu: El kívánja érni az egyes funkciókat Alt-billentyű-kombinációkkal is?

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
hu: Mutassuk meg a különbségeket az elmentett és az újonnan létrehozott konfiguráció között.

en: Show extra detail?
hu: Mutassuk a részleteket is?

en: Show icon?
hu: Mutassunk ikont?

en: Show last login time when logging in?
hu: Minden bejelentkezéskor íródjék ki a korábbi utolsó bejelentkezés ideje?

en: Show option to keep original?
hu: Választható legyen az eredeti megtartása?

en: Show picker?
hu: Legyen dátumválasztó?

en: Show seconds?
hu: Mutassuk a másodperceket?

en: Show the %s Menu on the left?
hu: Mutassuk a %s menüt a bal oldalon?

en: Show upload?
hu: Mutassuk a feltöltést?

en: Showers
hu: Záporok

en: Showers Early
hu: Záporok délelőtt

en: Showers Late
hu: Záporok délután/este

en: Showers in the Vicinity
hu: Záporok a közelben

en: Shrink
hu: Kicsinyítés

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
hu: A szomszédos képernyőmodul(oka)t előbb kicsinyítse le, vagy helyezze máshová

en: Sign up
hu: Jelentkezés

en: Signature
hu: Digitális aláírás

en: Signature Algorithm
hu: A digitális aláírás algoritmusa

en: Simplex
hu: Szimplex

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Size
hu: Méret

en: Skip Maintenance
hu: A karbantartás kihagyása

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Small
hu: Kicsi

en: Snooze...
hu: Későbbre halaszt...

en: Snow
hu: Havazás

en: Snow Shower
hu: Hózápor

en: Snow Showers
hu: Hózáporok

en: Snow Showers Early
hu: Korai hózáporok

en: Snow Showers Late
hu: Késő délutáni/esti hózáporok

en: Snow depth:
hu: A hó mélysége:

en: Snow equivalent in water:
hu: A hó vízmennyiségben kifejezve:

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: Some of Password module's configuration files are missing:
hu: A következő Password modul konfigurációs állományok hiányzoznak:

en: Songs & Poems
hu: Dalok, versek

en: Sort order selection
hu: A sorbarendezés irányának kiválasztása

en: Source address
hu: A feladó címe

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: South European (ISO-8859-3)
hu: dél-európai (ISO-8859-3)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hu: Déli-Georgia és Déli Sandwich-szigetek

en: Southern Hemisphere
hu: Déli félteke

en: Soviet Union
hu: Szovjetunió

en: Spacer
hu: Helykitöltő

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Special Character Input
hu: Speciális karakter bevitele

en: Special characters
hu: Speciális karakterek

en: Sports
hu: Sport

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: Start year
hu: Kezdési év

en: State or Province
hu: Állam vagy tartomány

en: Status
hu: Állapot

en: Storage format
hu: Mentési formátum

en: Street Address
hu: Cím (utca)

en: String list
hu: String lista

en: Su
hu: Va

en: Subdirectory "%s" not found.
hu: A(z) "%s" alkönyvtár nem található.

en: Subject
hu: Tárgy

en: Submit
hu: Küldjük el

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
hu: "%s" új felhasználó bejelentkezési kérelmét továbbítottuk. Ön csak kérelmének elfogadását követően tud majd bejelentkezni.

en: Success
hu: Sikerült

en: Successfully added "%s" to the system.
hu: Sikeresen hozzáadtuk "%s"-t a rendszerhez.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
hu: "%s" felhasználó adatait sikeresen töröltük a rendszerből.

en: Successfully deleted "%s".
hu: Sikeresen töröltük "%s"-t.

en: Successfully removed "%s" from the system.
hu: Sikeresen eltávolítottuk "%s"-t a rendszerből.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
hu: A konfigurációt sikeresen visszaállítottuk. A változások megtekintéséhez frissítse az oldalt.

en: Successfully saved backup configuration.
hu: A backup konfigurációt elmentettük.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
hu: Sikeresen elmentettük a(z) %s backup konfigurációt.

en: Successfully updated "%s"
hu: "%s" adatainak módosítása sikeresen megtörtént.

en: Successfully wrote %s
hu: Sikeresen elmentettük a %s állományt.

en: Sudan
hu: Szudán

en: Sun Rise
hu: Napkelte

en: Sun Set
hu: Napnyugta

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Sunny
hu: napos

en: Sunrise
hu: Napkelte

en: Sunrise/Sunset
hu: Napkelte/napnyugta

en: Sunrise:
hu: Napkelte:

en: Sunset
hu: Napnyugta

en: Sunset:
hu: Napnyugta:

en: Support
hu: Online kommunikáció (chat)

en: Surname
hu: Családnév

en: Svalbard and Jan Mayen
hu: Svalbard és Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
hu: Svalbard és Jan Mayen

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Sync log deleted
hu: Töröltük a sync logot

en: Syndicated Feed
hu: Egyesített hírek

en: Syrian Arab Republic
hu: Szíriai Arab Köztársaság

en: T-Storm
hu: Zivatar

en: T-Storm and Windy
hu: Zivatar, erős szél

en: T-Storms
hu: Zivatarok

en: T-Storms Early
hu: Korai zivatarok

en: T-Storms Late
hu: Késői zivatarok

en: TSV file
hu: TSV (TAB-bal elválasztott értékek) állomány

en: Table Set
hu: Táblázategyüttes

en: Table operations menu bar
hu: Legyen egy táblázatkezelő menüsor?

en: Tag Cloud
hu: Felhők

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Taiwan, Province of China
hu: Tajvan

en: Tajikistan
hu: Tadzsikisztán

en: Tango Blue
hu: Tango kék

en: Tanzania, United Republic of
hu: Tanzániai Egyesült Királyság

en: Tasks
hu: Feladatok

en: Teal
hu: Zöldeskék

en: Telephone Number
hu: Telefonszám

en: Temp for last hour:
hu: Hőmérséklet az elmúlt órában:

en: Temperature
hu: Hőmérséklet

en: Temperature:
hu: Hőmérséklet:

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
hu: Hőmérséklet<br />(%sMax%s/%sMin%s) &deg;%s

en: Template "%s" not found.
hu: A(z) "%s" sablon nem található.

en: Text
hu: Szöveg

en: Text Area
hu: Szöveges négyszög

en: Text Only
hu: csak szöveg

en: Th
hu: Csü

en: Thai (TIS-620)
hu: thai (TIS-620)

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: The FTP extension is not available.
hu: Az FTP bővítés nem érhető el.

en: The History system is disabled.
hu: A History rendszer működése nincs engedélyezve.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
hu: A Horde/Kolab integráció ezt nem támogatja: "%s"

en: The IMSP log could not be initialized.
hu: Az IMSP-naplózást nem sikerült megkezdeni.

en: The Maintenance:: class did not load successfully
hu: A Maintenance:: class betöltése nem sikerült

en: The SSH2 PECL extension is not available.
hu: Az SSH2 PECL bővítés nem áll rendelkezésre.

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
hu: A Jogosultságok használatának előfeltétele, hogy a rendszergazda konfiguráljon egy a jogosultságokat tartósan tárolni képes alrendszert.

en: The alarm backend is not currently available.
hu: A figyelmeztető alrendszer nem áll rendelkezésre.

en: The alarm backend is not currently available: %s
hu: A figyelmeztető alrendszer nem áll rendelkezésre: %s

en: The alarm has been deleted.
hu: A figyelmeztetést töröltük.

en: The alarm has been saved.
hu: A figyelmeztetést elmentettük.

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
hu: A partner azonosítószáma nem volt megadva/üresen maradt, vagy az adatbázisban nem volt megtalálható.

en: The contact was successfully added to your address book.
hu: A partner adatait sikeresen hozzáadtuk a címjegyzékéhez.

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
hu: Különálló PGP aláírási blokk szükséges a digitálisan aláírt üzenet hitelességének ellenőrzéséhez.

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
hu: A körlevéllista azonosítószáma nem volt megadva/üresen maradt, vagy az adatbázisban nem volt megtalálható.

en: The distribution list was not specified.
hu: A körlevéllista nem volt megadva.

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
hu: A(z) %s email címet hozzáadtuk az Ön azonosítóihoz. Most már becsukhatja ezt az ablakot.

en: The encryption features require a secure web connection.
hu: A titkosítási szolgáltatásokhoz biztonságos (titkosított) web kapcsolat kell.

en: The file %s should contain a %s setting.
hu: A(z) %s állományban szerepelnie kellene egy %s beállításnak.

en: The file %s should contain some %s settings.
hu: A(z) %s állományban szerepelnie kellene valamilyen %s beállításnak.

en: The file contained no data.
hu: A fájlban nem volt adat.

en: The following applications encountered errors removing user data: %s
hu: A következő alkalmazások jeleztek hibát a felhasználó törlésekor: %s

en: The identity "%s" has been deleted.
hu: A "%s" azonosítót kitöröltük.

en: The image file size could not be determined or it was 0 bytes. The upload may have been interrupted.
hu: A kép mérete vagy nem volt meghatározható, vagy 0 bájt volt. Lehet, hogy a feltöltés megszakadt.

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
hu: Az kép mérete meghaladta a maximálisan megengedett értéket (%d bájt).

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
hu: A GnuPG program helyét meg kell adni a Crypt_pgp:: osztály használatához.

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
hu: A tagállam szolgáltatása nem válaszolt időben. Próbálja meg később, vagy használja egy másik tagállam szolgáltatását.

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
hu: A tagállam szolgáltatása jelenleg nem érhető el. Próbálja meg később, vagy használja egy másik tagállam szolgáltatását.

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
hu: A levél, melyet %s napján küldött %s címzettnek "%s" tárgyban, a címzett számítógépén megjelent.
    Arra nincs garancia, hogy el is olvasták. ill. hogy megértették.

en: The name to use when linking to the compose page
hu: Mi legyen a levélíró ablakhoz mutató link elnevezése

en: The new from address can't be verified, try again later:
hu: Az új feladói címet nem sikerült ellenőrizni, próbálja később:

en: The number of fields must be numeric.
hu: A mezők száma numerikus érték kell legyen.

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
hu: Az openssl modul szükséges a Horde_Crypt_smime:: osztály használatához.

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
hu: A(z) "%s" személyes beállítás nem menthető el, mert mérete meghaladja a megengedett maximumot

en: The preferences backend is currently unavailable and your preferences have not been loaded. You may continue to use the system with default settings.
hu: A személyes beállításokat tároló alrendszer jelenleg nem érhető el, ezért beállításait nem sikerült betölteni. Ettől még használhatja a rendszert az alapértelmezett beállításokkal.

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
hu: A program (%s), amivel ez az állománytípus megjeleníthető, nem található a rendszerben.

en: The provided country code is invalid.
hu: A megadott országkód hibás/nem elfogadható.

en: The quote character must be one single character.
hu: Az idézést jelző karakter nem lehet többes.

en: The separator must be one single character.
hu: Az elválasztó karakter nem lehet többes.

en: The server "%s" has been deleted.
hu: A(z) "%s" szervert töröltük.

en: The server "%s" has been saved.
hu: A(z) "%s" szervert elmentettük.

en: The service is currently not available. Try again later.
hu: A szolgáltatás jelenleg nem érhető el. Kérem próbálja meg később.

en: The service is currently too busy. Try again later.
hu: A szolgáltatás jelenleg túlterhelt. Próbálkozzon később.

en: The signup request for "%s" has been removed.
hu: "%s" bejelentkezési kérelmét töröltük.

en: The specified row (%d) does not exist.
hu: A megadott sor (%d) nem létezik.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
hu: Az Ön által beírt szöveg nem felel meg a képernyőn megjelentnek.

en: The uploaded data was lost since the previous step.
hu: A feltöltött adatok az előző lépés óta elvesztek.

en: The uploaded file could not be saved.
hu: A feltöltött fájlt nem sikerült elmenteni.

en: The user "%s" already exists.
hu: "%s" felhasználó már létezik.

en: The weather.com block is not available.
hu: A weather.com blokk nem használható.

en: Themes directory "%s" not found.
hu: A megjelenési stílus (theme) alkönyvtár "%s" nem található.

en: There are no email addresses to confirm.
hu: Nincs megerősítendő email cím.

en: There are no options available.
hu: Nincsen választható opció.

en: There are no parts that can be displayed inline.
hu: Nincs a levél belsejében megjeleníthető melléklet.

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
hu[0]: Túl sok karakter van ebben a mezőben. Ön %d karaktert írt be;
hu[1]: Túl sok karakter van ebben a mezőben. Ön %d karaktert írt be;

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
hu: "%s" felhasználónak a rendszerhez adásakor hiba történt: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
hu: "%s" felhasználó adatainak törlése során hiba lépett fel:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
hu: "%s" rendszerből való törlésekor hiba lépett fel:

en: There was a problem updating "%s": %s
hu: "%s" módosítása során hiba lépett fel: %s

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
hu: Az állományt nem sikerült a szerverre feltölteni. %s nem töltődött fel.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
hu: Az állományt nem sikerült a szerverre feltölteni. %s nagyobb, mint a maximálisan megengedett méret (%d bájt).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
hu: Az állományt nem sikerült a szerverre feltölteni. A(z) %s fájlnak csak egy része töltődött föl.

en: There was an error displaying this message part
hu: A levél e részének megjelenítésekor hiba történt

en: There was an error importing the contact data.
hu: A partner adatok importálása során hiba történt.

en: There was an error importing the iCalendar data.
hu: Az iCalendar adatok importálása során hiba történt.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
hu: Hibás a megadott konfiguráció. Lehet, hogy nem töltött ki egy szükséges mezőt.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
hu: A partnerjegyzékkel kapcsolatos feladat végrehajtása során hiba lépett fel. Kérem próbálja meg később.

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
hu: Hiba történt a partner adatainak frissítése során. Kérem próbálja meg később.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
hu: A körlevéllista adatainak frissítése során hiba történt. Kérem próbálja meg később.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
hu: Ez az IMAP szerver nem támogatja a mappákhoz való hozzáférés megosztását.

en: This VAT identification number is invalid.
hu: Ez az ÁFA-azonosítószám érvénytelen.

en: This VAT identification number is valid.
hu: Ez az ÁFA-azonosítószám érvényes.

en: This alarm cannot be snoozed.
hu: Ez a figyelmeztetés nem halasztható későbbre.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
hu: Ez nem tűnik szabályos rar állománynak.

en: This does not appear to be a valid zip file.
hu: Ez nem tűnik szabályos zip állománynak.

en: This does not seem to be a valid card number.
hu: Ez nem tűnik érvényes kártyaszámnak.

en: This driver allows sending of messages through an SMPP gateway.
hu: Ez a meghajtó lehetővé teszi az üzenetek SMPP átjárón keresztül történő küldését.

en: This driver allows sending of messages through an email-to-SMS gateway, for carriers which provide this service.
hu: Ez a meghajtó lehetővé teszi az üzenetek email-SMS átjárón keresztül történő küldését azon szolgáltatók részére, akik ezt a szolgáltatást biztosítják.

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
hu: Ez a meghajtó lehetővé teszi, hogy HTTP kapcsolaton SMS-t küldjünk a Clickatell (http://clickatell.com) szolgáltatón át.

en: This driver allows sending of messages through the WIN (http://winplc.com) gateway, using the HTTP API
hu: Ez a meghajtó lehetővé teszi, hogy HTTP kapcsolaton SMS-t küldjünk a WIN (http://winplc.com) szolgáltatón át.

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
hu: Ez a meghajtó lehetővé teszi, hogy HTTP kapcsolaton SMS-t küldjünk a sms2email (http://sms2email.com) szolgáltatón át.

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
hu: Ez a meghajtó lehetővé teszi, hogy SMTP kapcsolaton SMS-t küldjünk Vodafone számokra a Vodafone Italy (http://www.190.it) szolgáltatón át. A szolgáltatás igénybevételéhez Vodafone Italy email cím szükséges.

en: This field is required.
hu: Ez a mező nem maradhat üres.

en: This field may only contain integers.
hu: Ebben a mezőben csak egész számok állhatnak.

en: This field may only contain numbers and the colon.
hu: Ebben a mezőben csak egész számok és kettőspont lehet.

en: This field may only contain octal values.
hu: Ebben a mezőben csak oktális számok állhatnak.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
hu: Ez a mező csak vesszővel vagy szóközzel elválasztott egész számokat tartalmazhat

en: This field must be a valid number.
hu: Ez az érték csak szám lehet.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
hu: Ebben a mezőben hexadecimális RGB színkód állhat, pl. '#1234af'.

en: This file contains backed configuration information for the Password module scripts.
hu: Ez a file tartalmazza a Passwd modul szkriptjeinek konfigurációsinformációit.

en: This form has already been processed.
hu: Ezen adatokkal kapcsolatos feladatokat a szerver már elvégezte.

en: This is %s.
hu: Ez %s

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
hu: Ez egy Kolab Groupware objektum. Az ilyen objektum megjelenítéséhez olyan email kliensprogram szükséges, amely képes a Kolab Groupware formátum kezelésére. Ilyen email kliensek listája látható itt: %s

en: This is the main Password module configuration file. It contains paths and options for all Password module scripts.
hu: Ez a Passwd modul fő konfigurációs állománya. Ez tartalmazza az élérési útvonalakat,és az opciókat a Passwd modul összes szkriptjéhez.

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
hu: Ezt a levelet más karakterkészlettel (%s) írták, mint amit Ön használ.

en: This number must be at least one.
hu: Ez a szám nem lehet egynél kisebb.

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
hu: Ez a szerver nem képes kibontani a zip ill. gzip állományokat.

en: This system is currently deactivated.
hu: Ez a rendszer jelenleg inaktiválva van.

en: This value must be a number.
hu: Ez az érték csak szám lehet.

en: Thunder
hu: Villámlás

en: Tickets
hu: Hibabejelentés-kezelés

en: Time
hu: Idő

en: Time Tracking
hu: Munkaidő-nyilvántartás

en: Time format
hu: Idő formátum

en: Time selection
hu: Idő választás

en: Timestamp or unknown
hu: Időbélyeg vagy ismeretlen

en: Timor-Leste
hu: Kelet-Timor

en: Title
hu: Titulus

en: To
hu: Címzett

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
hu: Ha ki akar hagyni egy mezőt az importálásból, vagy ki akar javítani egy rosszul bejelölt mezőpárt, válasszon egy mezőt az alábbi listák egyikéből és kattintson a "Pár törlése" gombra.

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
hu: Ha több elemet is ki akar jelölni, tartsa lenyomva a Control (PC) vagy a Command (Mac) billentyűt a kattintás közben.

en: Today
hu: Ma

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: Too many invalid logins during the last minutes.
hu: Túl sok sikertelen bejelentkezési kísérlet történt az elmúlt percekben.

en: Translations
hu: Fordítások

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: True or false
hu: Igaz vagy hamis

en: Tu
hu: Ke

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkey
hu: Törökország

en: Turkish (ISO-8859-9)
hu: török (ISO-8859-9)

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks- és Caicos-szigetek

en: Type your choice:
hu: Írja be, mit választott:

en: U characters
hu: U karakterek

en: U.V. index:
hu: UV index:

en: UID not found in Kolab XML object
hu: Az UID nem található a Kolab XML objektumban

en: URL for your script delivery status report
hu: URL, melyen egy program elfogadja a szolgáltató által küldött kézbesítési jelentést

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: Unable to access VFS directory.
hu: Nem sikerült a VFS alkönytárba belépni.

en: Unable to add %s: destination folder already exists
hu: %s nem hozható létre: a célmappa már létezik

en: Unable to bind to the LDAP server as %s!
hu: %s-ként nem vehető fel a kapcsolat az LDAP szerverrel!

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
hu: Nem sikerült a(z) "%s" VFS fájl elérési jogosultságait megváltoztatni.

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
hu: Nem sikerült a(z) %s/%s VFS fájl elérési jogosultságait megváltoztatni.

en: Unable to change to %s.
hu: Nem sikerült a(z) %s alkönyvtárba belépni.

en: Unable to check file size of "%s".
hu: A(z) "%s" állomány mérete nem állapítható meg.

en: Unable to check file size of "%s/%s".
hu: A(z) "%s/%s" állomány mérete nem állapítható meg.

en: Unable to connect to SQL server.
hu: Az SQL szerver nem érhető el.

en: Unable to connect with SSL.
hu: Az SSL kapcsolat nem építhető fel.

en: Unable to copy VFS file.
hu: A VFS fájl nem másolható át.

en: Unable to create VFS directory "%s".
hu: Nem sikerült a(z) "%s" VFS alkönyvtárt létrehozni.

en: Unable to create VFS directory.
hu: Nem sikerült létrehozni a VFS alkönyvtárt.

en: Unable to create VFS file.
hu: Nem sikerült létrehozni a VFS fájlt.

en: Unable to create VFS folder "%s".
hu: A(z) "%s" VFS mappa nem hozható létre.

en: Unable to create directory %s; must be [app]/[path]
hu: Nem sikerült a(z) "%s" alkönyvtárt létrehozni; [alkalmazás]/[elérési útvonal] alakú kell legyen

en: Unable to create empty VFS file.
hu: Nem sikerült létrehozni üres VFS fájlt.

en: Unable to decompress data.
hu: A tömörített állományt nem sikerült kibontani.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
hu: "%s" nem törölhető, az alkönyvtár nem üres.

en: Unable to delete "%s": %s.
hu: "%s" törlése nem sikerült: %s.

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
hu: %s nem törölhető, az alkönyvtár nem üres.

en: Unable to delete VFS directory recursively.
hu: A VFS alkönyvtár nem törölhető rekurzívan.

en: Unable to delete VFS directory.
hu: A VFS alkönyvtár nem törölhető.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
hu: A VFS alkönyvtár nem törölhető: %s.

en: Unable to delete VFS file "%s".
hu: A(z) "%s" VFS fájl nem törölhető.

en: Unable to delete VFS file.
hu: A VFS fájl nem törölhető.

en: Unable to delete VFS folder "%s".
hu: A(z) "%s" VFS mappa nem törölhető.

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
hu: Nem végezhetó rekurzív törlés a VFS-ben: %s.

en: Unable to determine current directory.
hu: Nem határozható meg a jelenleg érvényes alkönytár.

en: Unable to execute smbclient.
hu: Az smbclient program nem hajtható végre.

en: Unable to extract certificate details
hu: A tanúsítvány részletes adatai nem határozhatók meg

en: Unable to load the definition of %s.
hu: Nem sikerült beolvasni %s definícióját.

en: Unable to move VFS file.
hu: A VFS fájl nem helyezhetó át.

en: Unable to open VFS file "%s".
hu: A(z) "%s" VFS fájl nem nyitható meg.

en: Unable to open VFS file for writing.
hu: A VFS fájl nem nyitható meg írási céllal.

en: Unable to open VFS file.
hu: A VFS fájl nem nyitható meg .

en: Unable to open compressed archive.
hu: A tömörített állomány nem nyitható meg.

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
hu: A VFS állomány nem olvasható (a filesize() sikertelen volt).

en: Unable to read VFS file (size() failed).
hu: A VFS állomány nem olvasható (a size() sikertelen volt).

en: Unable to read the vfsroot directory.
hu: A vfsroot alkönyvtár nem olvasható.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
hu: %s nem nevezhető át %s névre: már létezik ilyen nevű mappa

en: Unable to rename %s; must be [app]/[path] and within the same application.
hu: %s átnevezése nem sikerült; [alkalmazás]/[útvonal] alakú kell legyen és ugyanabban az alkalmazásban kell lennie.

en: Unable to rename VFS directory.
hu: A VFS alkönyvtár nem nevezhető át.

en: Unable to rename VFS directory: %s.
hu: A VFS alkönyvtár nem nevezhető át: %s.

en: Unable to rename VFS file "%s".
hu: A(z) "%s" VFS fájl nem nevezhető át.

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
hu: A(z) %s/%s VFS fájl nem nevezhető át.

en: Unable to rename VFS file.
hu: A VFS fájl nem nevezhető át.

en: Unable to run 'mkisofs'.
hu: Az 'mkisofs' program nem futtatható.

en: Unable to translate this RTF document
hu: Nem sikerült lefordítani ezt az RTF dokumentumot

en: Unable to translate this Word document
hu: Nem sikerült lefordítani ezt a Word dokumentumot

en: Unable to translate this WordPerfect document
hu: Nem sikerült lefordítani ezt a WordPerfect dokumentumot

en: Unable to trigger free/busy update for folder %s on URL %s
hu: Nem sikerült módosítani az időbeosztási adatokat %s mappára ezen az URL-en: %s

en: Unable to write VFS file "%s".
hu: A(z) "%s" VFS fájl nem írható.

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
hu: A VFS fájl nem írható (a copy() sikertelen volt).

en: Unable to write VFS file data.
hu: A VFS fájl adatai nem írhatók ki.

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
hu: A VFS állomány nem írható, kvótatúllépés miatt.

en: Undo Changes
hu: Mégse mentsük el

en: Unexpected response from server on connection:
hu: Váratlan válasz érkezett a szervertől a kapcsolat felvételekor:

en: Unexpected response from server to:
hu: Váratlan válasz érkezett a szervertől erre:

en: Unexpected response from server, try again later.
hu: Váratlan válasz érkezett a szervertől, próbálja újra később.

en: Unfiled
hu: Besorolatlan

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Egyesült Államok, kisebb külső szigetek

en: Units
hu: egység

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
hu: Ismeretlen apimsgid (API Message ID).

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
hu: Ismeretlen climsgid (Client Message ID).

en: Unknown location provided.
hu: A megadott helység ismeretlen.

en: Unknown username or password.
hu: Ismeretlen felhasználói név vagy jelszó.

en: Unnamed
hu: Nincs elnevezve

en: Unsupported Extension
hu: Nem támogatott extenzió

en: Update
hu: Módosítás

en: Update %s
hu: %s módosítása

en: Update user
hu: Az adatok módosítása

en: Updated "%s".
hu: "%s" változásait elmentettük.

en: Upgrade script deleted.
hu: Az upgrade programot töröltük.

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Uploaded all application setup files to the server.
hu: Az összes alkalmazás konfigurációját feltöltöttük a szerverre.

en: Use Current: %s
hu: Használjuk a jelenlegit: %s

en: Use SSL
hu: Használjunk SSL-t

en: Use if name/password is different for IMSP server.
hu: Arra az esetre, ha az IMSP szerveren más a login/jelszó páros.

en: User
hu: Felhasználók

en: User Administration
hu: Felhasználók adminisztrálása

en: User Options
hu: Felhasználói beállítások

en: User Registration
hu: Felhasználók regisztrációja

en: User Registration has been disabled for this site.
hu: Ezen a rendszeren nincs engedélyezve a felhasználók regisztrációja.

en: User account not found
hu: A felhasználói azonosító nem található

en: User name %s is no kolab user!
hu: %s felhasználónév nem KOLAB felhasználó!

en: User not found
hu: Nincs ilyen felhasználó

en: User not found.
hu: Nincs ilyen felhasználó

en: User to add:
hu: A hozzáadandó felhasználó:

en: Username
hu: Felhasználói név

en: Username "%s" already exists.
hu: A(z) "%s" felhasználói név már létezik.

en: Username:
hu: Felhasznólói név:

en: Username:
hu: Felhasználói név:

en: Users
hu: Felhasználók

en: Users in the system:
hu: A rendszer felhasználói:

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: VAT id number verification
hu: ÁFA-azonosító ellenőrzése

en: VAT identification number:
hu: ÁFA-azonosítószám:

en: VAT number
hu: ÁFA szám

en: VFS directory does not exist.
hu: A VFS alkönyvtár nem létezik.

en: Vacation
hu: Vakáció

en: Validity
hu: Érvényesség

en: Value in minutes from now.
hu: Az értékeket percben adjuk meg, mostantól számítva.

en: Value is over the maximum length of %d.
hu: Az érték nagyobb, mint a megengedett legnagyobb hosszúság: %d.

en: Values
hu: Értékek

en: Values to select from
hu: Választható értékek

en: Variable
hu: változó

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
hu: A hitelesítés nem sikerült - lehet, hogy a levelet valaki megváltoztatta.

en: Version
hu: Verzió

en: Version Control
hu: Verziókövetés

en: Very High
hu: Nagyon magas

en: Viet Nam
hu: Vietnam

en: Vietnamese (VISCII)
hu: vietnami (VISCII)

en: View %s
hu: %s megtekintése

en: View %s [%s]
hu: %s [%s] megtekintése

en: View an external web page
hu: Külső weboldal megjelenítése

en: Virgin Islands, British
hu: Brit Virgin-szigetek

en: Virgin Islands, U.S.
hu: Amerikai Virgin-szigetek

en: Visibility
hu: Látótávolság

en: Visibility:
hu: Látótávolság:

en: Vodafone Italy via SMTP
hu: Vodafone Italy SMTP-n keresztül

en: WARN
hu: FIGYELMEZTETÉS

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
hu: FIGYELMEZTETÉS! KÉZZEL TÁVOLÍTSA EL A SCRIPTET %s-RŐL.

en: WIN via HTTP
hu: WIN HTTP-n keresztül

en: Wallis and Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
hu: Wallis és Futuna

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: We
hu: Sze

en: Weather Forecast
hu: Időjárás előrejelzés

en: Weather data provided by
hu: Az időjárási adatok forrása

en: Web Site
hu: Honlap

en: Weekly
hu: hetente

en: Welcome
hu: Üdvözöljük

en: Welcome to %s
hu: Üdvözöljük: %s

en: Welcome, %s
hu: Üdvözöljük, %s

en: Western (ISO-8859-1)
hu: nyugat-európai (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
hu: nyugat-európai (ISO-8859-15)

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: What application should %s display after login?
hu: Milyen alkalmazást mutasson %s a bejelentkezés után?

en: What is the delimiter character?
hu: Mi az elválasztó karakter?

en: What is the quote character?
hu: Mi az idézetkarakter?

en: Whereis Australia map
hu: Whereis Ausztrália térkép

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
hu: Melyik napot szeretné a hét első napjaként megjeleníttetni?

en: Which phases
hu: Melyik fázisokat mutassuk?

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
hu: Melyik modulokat aktiváljuk a Rich Text editorban?

en: Width in CSS units
hu: Szélesség CSS egységben

en: Width of the %s menu on the left (takes effect on next log-in):
hu: A %s menü szélessége a bal oldalon (a következő bejelentkezést követően lesz érvényes)

en: Wind
hu: Szél

en: Wind Early
hu: Szél a reggeli órákban

en: Wind Late
hu: Szél délután/este

en: Wind speed in knots
hu: Szélsebesség csomóban

en: Wind:
hu: Szél:

en: Wind:
hu: Szél:

en: Wisdom
hu: Bölcsesség

en: Wishlist
hu: Kívánságlista

en: Work
hu: Munka

en: Work Address
hu: Munkahelyi cím

en: Work Phone
hu: Munkahelyi telefon

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
hu: A %d. sorban nem megfelelő a mezők száma. Várt: %d, talált: %d.

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
hu: Nem megfelelő a mezők száma. Várt: %d, talált: %d.

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
hu: Hibás %d offset a VFS állomány olvasásakor.

en: X509v3 Basic Constraints
hu: X509v3 alapvető korlátozások

en: X509v3 Extended Key Usage
hu: X509v3 kiterjesztett kulcshasználat

en: X509v3 Subject Alternative Name
hu: X509v3 tulajdonos alternatív elnevezése

en: X509v3 Subject Key Identifier
hu: X509v3 tulajdonos kulcsazonosító

en: X509v3 extensions
hu: X509v3 kiterjesztések

en: YY
hu: ÉÉ

en: Yahoo! map
hu: Yahoo! térkép

en: Yearly
hu: évente

en: Yemen
hu: Jemen

en: Yes
hu: Igen

en: Yes, I Agree
hu: Igen, belegyezem.

en: You are not allowed to add groups.
hu: Ön nem jogosult csoportokat létrehozni.

en: You are not allowed to add shares.
hu: Ön nem jogosult új megosztások létrehozására.

en: You are not allowed to change groups.
hu: Ön nem jogosult csoportokat módosítani.

en: You are not allowed to change shares.
hu: Ön nem jogosult megosztások módosítására.

en: You are not allowed to create more than %d block. | You are not allowed to create more than %d blocks.
hu[0]: Nem hozhat létre %d képernyőmodulnál többet.
hu[1]: Nem hozhat létre %d képernyőmodulnál többet.

en: You are not allowed to delete groups.
hu: Ön nem jogosult csoportokat törölni.

en: You are not allowed to delete shares.
hu: Ön nem jogosult megosztások törlésére.

en: You are not allowed to list groups of shares.
hu: Ön nem jogosult megosztási csoportok kilistázására.

en: You are not allowed to list share permissions.
hu: Ön nem jogosult megosztási jogosultságok kilistázására.

en: You are not allowed to list shares.
hu: Ön nem jogosult megosztások kilistázására.

en: You are not allowed to list users of groups.
hu: Ön nem jogosult a csoportok felhasználóit kilistázni.

en: You are not allowed to list users of shares.
hu: Ön nem jogosult kilistázni a megosztások felhasználóit.

en: You are not allowed to remove user data.
hu: Ön nem jogosult felhasználói adatokat törölni.

en: You are not authenticated.
hu: Az Ön felhasználóazonosítása nem történt meg.

en: You can't change password for user %s
hu: Nem tudod megváltoztatni %s jelszavát!

en: You cannot have the '\' character in your full name.
hu: A teljes névben nem szerepelhet a '\' karakter.

en: You did not authenticate.
hu: Az Ön felhasználóazonosítása nem történt meg.

en: You did not enter a valid email address.
hu: Nem adott meg érvényes email címet.

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
hu: Nem adta meg a megfeleltetést az importált fájl és a(z) %s mezői között.

en: You have been logged out.
hu: Sikeresen kijelentkezett.

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
hu: A(z) "%s" email címet hozzá kívánja adni az eddig használt személyes azonosítóihoz.
    
    Kattintson a következő linkre, megerősítendő, hogy ez valóban az Ön címe:
    %s
    Ha a fenti email cím nem az Öné, vagy nem tudja miért kapta ezt a levelet, akkor nyugodtan törölje ki.

en: You must choose a date.
hu: Meg kell megadnia egy dátumot.

en: You must choose a time.
hu: Meg kell adnia egy időpontot.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
hu: A DataTree rendszert be kell állítani a bejelentkezési jogosultságok igényléséhez.

en: You must configure a VFS backend.
hu: A VFS alrendszer nincs beállítva.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
hu: Előbb le kell írnia, hogy milyen problémát tapasztalt, mielőtt elküldi a hibajelentést.

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
hu: Érvényes telefonszámot kell megadnia, mely csak számjegyeket tartalmaz, esetleg '+'-t a nemzetközi hívás számjegyei helyett

en: You must enter a valid value.
hu: Elfogadható értéket kell megadnia.

en: You must enter an email address.
hu: Nem adott meg érvényes email címet.

en: You must enter at least one email address.
hu: Legalább egy email címet meg kell adnia.

en: You must give your new password
hu: Meg kell adnod az új jelszót

en: You must give your old password
hu: Meg kell adnod az eredeti jelszót

en: You must provide a setting for "%s".
hu: Meg kell adnia "%s" beállítását.

en: You must select an server to be deleted.
hu: Ki kell választani egy törlendő szervert.

en: You must specify a username to clear out.
hu: Meg kell adnia, hogy melyik felhasználó adatait kívánja törölni.

en: You must specify a username to remove.
hu: Meg kell adnia az eltávolítandó felhasználói nevet.

en: You must specify the username to add.
hu: Meg kell adnia a hozzáadandó felhasználó nevét.

en: You must specify the username to update.
hu: Meg kell adnia, hogy melyik felhasználó adatait kívánja megváltoztani.

en: You must specify what action to perform.
hu: Meg kell határoznia, mi történjen.

en: You must type a new category name.
hu: Meg kell adnia az új kategória nevét.

en: You must verify your new password
hu: Az új jelszavadat kétszer kell megadnod

en: You need to provide an Italian phone number
hu: Olaszországi telefonszámot kell megadnia

en: Your %s session has expired. Please login again.
hu: Az Ön %s kapcsolata időtúllépés miatt megszakadt. Kérem jelentkezzen be újra.

en: Your Email Address
hu: Az Ön email címe

en: Your From: address:
hu: Az Ön feladói (From:) címe:

en: Your Information
hu: Személyes információ

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
hu: Az Ön %s kapcsolatának kezdete óta megváltozott az internet címe. Biztonságának érdekében ismét be kell jelentkeznie.

en: Your Name
hu: Az Ön neve

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
hu: Az Ön felhasználóazonosító alrendszere nem teszi lehetővé az új felhasználók létrehozását. Ha a Horde rendszerrel kívánja kezelni a felhasználói adatokat, akkor másik felhasználóazonosító alrendszerre van szüksége.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
hu: Az Ön felhasználóazonosító alrendszere nem teszi lehetővé a felhasználók listázását, vagy valami okból letiltották ezt a lehetőséget.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
hu: Úgy tűnik, megváltozott a böngészőprogramja az Ön %s munkakapcsolatának kezdete óta. Biztonsága érdekében ismét be kell jelentkeznie.

en: Your browser does not support this feature.
hu: Az Ön böngészőprogramja nem támogatja ezt a lehetőséget.

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
hu: Az Ön böngészőprogramja nem támogatja ezt a nyomtatási opciót. Próbáljon a Ctrl-P (vagy Command-P) lenyomásával nyomtatni.

en: Your current time zone:
hu: A jelenleg érvényes időzóna:

en: Your default identity has been changed.
hu: Az Ön alapértelmezés szerinti azonosítója megváltozott.

en: Your default identity:
hu: Az Ön alapértelmezés szerinti azonosítója:

en: Your full name:
hu: Az Ön teljes neve:

en: Your login has expired.
hu: Lejárt a bejelentkezési jogosultsága.

en: Your new password for %s is: %s
hu: Az Ön %s-re használt új jelszava: %s

en: Your new password is too long; passwords may not be more than %d characters long!
hu: A jelszavad túl hosszú! A jelszó nem lehet több %d karakternél!

en: Your new password is too simple to guess!  Not changed!
hu: A jelszavad túl könnyen kitalálható! Nem módosítom!

en: Your new password must be at least %d characters long!
hu: Az új jelszónak legalább %d karaktenek kell lennie!

en: Your new password must be different from your current password
hu: Az új és a jelenlegi jelszónak különböznie kell

en: Your new password must contain at least %d alphabetic characters.
hu: Az új jelszónak legalább %d betűt kell tartalmaznia.

en: Your new password must contain at least %d alphanumeric characters.
hu: Az új jelszónak legalább %d alfanumerikus karaktert kell tartalmaznia.

en: Your new password must contain at least %d lowercase characters.
hu: Az új jelszónak legalább %d kisbetűt kell tartalmaznia.

en: Your new password must contain at least %d numeric characters.
hu: Az új jelszónak legalább %d számot kell tartalmaznia.

en: Your new password must contain at least %d uppercase characters.
hu: Az új jelszónak legalább %d nagybetűt kell tartalmaznia.

en: Your new password must contain at less than %d whitespace characters.
hu: Az új jelszó nem tartalmazhat %d-nál több üres karaktert.

en: Your new password must not contain whitespace characters.
hu: Az új jelszó nem tartalmazhat üres karaktert.

en: Your new passwords didn't match
hu: Az új jelszavak nem egyeznek!

en: Your options have been updated for the duration of this session.
hu: Az Ön új beállításait érvényesítettük a mostani bejelentkezés idejére.

en: Your options have been updated.
hu: Az Ön új beállításait elmentettük.

en: Your password has been reset
hu: Az Ön jelszavát átállítottuk

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
hu: Az Ön jelszavát átállítottuk, nézze meg a leveleit, majd jelentkezzen be az új jelszóval.

en: Your password has expired
hu: Az Ön jelszavának lejárt az érvényességi ideje

en: Your password has expired.
hu: Az Ön jelszavának lejárt az érvényességi ideje.

en: Your remote servers:
hu: Az Ön által használt távoli szerverek:

en: Yugoslavia
hu: Jugoszlávia

en: [Hide Quoted Text]
hu: [Ne mutassuk a beidézett szöveget]

en: [None]
hu: [egy sem]

en: [Problem Report]
hu: [Hibajelentés]

en: [Show Quoted Text -
hu: [Mutassuk a beidézett szöveget -

en: [Show Quoted Text - %d line] | [Show Quoted Text - %d lines]
hu[0]: [Mutassuk a beidézett szöveget - %d sor]
hu[1]: [Mutassuk a beidézett szöveget - %d sor]

en: [Unknown]
hu: [ismeretlen]

en: [line %d of %s]
hu: [%d/%s sor]

en: _Alarms
hu: Figyelmeztetések

en: _CLI
hu: _Parancssor

en: _DataTree
hu: DataTree

en: _Groups
hu: _Csoportok

en: _Home
hu: Kezdőlap

en: _Log in
hu: Bejelentkezés

en: _Log out
hu: _Kijelentkezés

en: _Options
hu: _Opciók

en: _Permissions
hu: _Jogosultságok

en: _Setup
hu: _Beállítások

en: _Users
hu: _Felhasználók

en: address book
hu: címjegyzék

en: addressee unknown
hu: a címzett ismeretlen

en: calendar
hu: naptár

en: calm
hu: szélcsönd

en: cannot create output file
hu: a kimeneti állomány nem hozható létre

en: cannot open input
hu: a bemenő állomány nem nyitható meg

en: click here
hu: kattintson ide

en: command line usage error
hu: parancssori hiba

en: configuration error
hu: konfigurációs hiba

en: critical system file missing
hu: hiányzik egy fontos rendszerállomány

en: data format error
hu: adatformátum hiba

en: entry not found
hu: az adat nem található

en: falling
hu: csökkenő

en: file
hu: fájl

en: from the %s (%s) at %s %s
hu: %s (%s) irányból %s %s sebességgel

en: gusting
hu: széllökések

en: h:
hu: m:

en: host name unknown
hu: a gép neve nem ismert

en: immediate
hu: azonnali

en: inline
hu: beillesztett

en: input/output error
hu: input/output hiba

en: internal software error
hu: belső programhiba

en: lines]
hu: sor]

en: mkisofs error code %d while making ISO.
hu: Az mkisofs program %d hibakóddal leállt az ISO állomány készítése közben.

en: name
hu: név

en: not yet implemented
hu: A programnak ez a része még nincs megvalósítva.

en: notepad
hu: feljegyzések

en: permission denied
hu: nincs megfelelő jogosultsága

en: remote error in protocol
hu: adatátviteli (protokoll) hiba

en: rising
hu: emelkedő

en: service unavailable
hu: a szolgáltatás nem áll rendelkezésre

en: show differences
hu: nézzük meg a különbségeket

en: sms2email via HTTP
hu: sms2email szolgáltatás HTTP-n át

en: steady
hu: változatlan

en: system error
hu: rendszerhiba

en: task list
hu: feladatlista

en: tempnam() failed!
hu: tempnam() sikertelen!

en: temporary failure
hu: átmeneti hiba

en: type the password twice to confirm
hu: megerősítésként kétszer írja be a jelszót

en: unified
hu: egységesített

en: unknown error
hu: ismeretlen hiba

en: unnamed
hu: név nélkül

en: user select
hu: a felhasználó adhatja meg

en: w:
hu: sz:

en: you must enter less than %d.
hu: kevesebb, mint %d karaktert írhat csak be.
