Passwd H3 (3.1-cvs) - en to da translation catalogue (1865 entries)

en:  (%s days ago)
da:  (%s dage siden)

en:  (in %s days)
da:  (om %s dage)

en:  (today)
da:  (i dag)

en:  (tomorrow)
da:  (i morgen)

en:  (yesterday)
da:  (i går)

en:  at
da:  med

en: "%s" already exists
da: "%s" eksisterer allerede.

en: "%s" is not a directory.
da: "%s" er ikke et katalog.

en: "%s" is not a valid choice.
da: "%s" er intet gyldigt valg.

en: "%s" is not a valid email address.
da: "%s" er ikke en gyldig e-post-adresse.

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
da: "%s" er ikke konfigureret i Hordes fortegnelse.

en: "%s" share driver not found.
da: "%s" delingsdriver ikke fundet.

en: "%s" tree renderer not found.
da: "%s" træ-opbygger ikke fundet.

en: "%s" was added to the groups system.
da: "%s" blev tilføjet i gruppe-systemet.

en: "%s" was added to the permissions system.
da: "%s" blev tilføjet tilladelses-systemet.

en: "%s" was not created: %s.
da: "%s" blev ikke dannet: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
da: %.2fMB brugt ud af %.2fMB tilladt (%.2f%%)

en: %d %s and %s
da: %d %s og %s

en: %d contact was successfully added to your address book. | %d contacts were successfully added to your address book.
da[0]: %d kontakt blev tilføjet til dit adressekartotek.
da[1]: %d kontakter blev tilføjet til dit adressekartotek.

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
da[0]: %d dag til dit kodeord udløber.
da[1]: %d dage til dit kodeord udløber.

en: %d days until your password expires.
da: %d dage til dit kodeord udløber.

en: %d minutes
da: %d minutter

en: %d to %d of %d
da: %d til %d af %d

en: %d-day forecast
da: %d-dags udsigt

en: %s - Notice
da: %s - Notits

en: %s Fingerprint
da: %s fingeraftryk

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
da: %s Vedligeholdelse - Bekræftelse

en: %s Setup
da: %s opsætning

en: %s Sign Up
da: %s opskrivning

en: %s Terms of Agreement
da: %s brugsbetingelser

en: %s already exists.
da: %s eksisterer allerede.

en: %s at %s %s
da: %s ved %s %s

en: %s authentication credentials
da: %s-identitet

en: %s does not exist or is not executable.
da: %s findes ikke eller er ikke eksekverbar.

en: %s has accepted the invitation to the following event:
da: %s har accepteret invitationen til:

en: %s has accepted the update to the following event:
da: %s har accepteret opdateringen af denne hændelse:

en: %s has been cancelled
da: %s er aflyst

en: %s has declined the invitation to the following event:
da: %s har afvist invitationen til

en: %s has declined the update to the following event:
da: %s har afvist opdateringen af denne hændelse:

en: %s has tentatively accepted the invitation to the following event:
da: %s har foreløbigt accepteret deltagelse ved denne hændelse:

en: %s has tentatively accepted the update to the following event:
da: %s har nu foreløbigt accepteret opdateringen af denne hændelse:

en: %s is not activated.
da: %s er ikke aktiveret.

en: %s is not authorised for %s.
da: %s ikke bemyndiget til %s.

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
da: %s er parat til at udføre de vedligeholdelseshandlinger, som er markeret nedenfor.  Sæt hak ud for de handlinger, som du ønsker udført nu.

en: %s is required
da: %s krævet

en: %s not found.
da: %s ikke fundet.

en: %s option does not take a value
da: Instillingen %s skal ikke have en værdi

en: %s option requires %d arguments
da: Indstillingen %s skal have %d parametre

en: %s option requires an argument
da: Indstillingen %s skal have en parameter

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
da: %s: Denne besked er muligvis fra den person, som den hævder at være fra.  Vær varsom med at følge henvisninger eller forsyne afsenderen med personlige informationer.

en: %s: unable to load driver: %s
da: %s: kan ikke indlæse driver: %s

en: , gusting
da: , diset

en: , gusting %s %s
da: , blæsende %s %s

en: , variable from %s to %s
da: , skriftende fra %s til %s

en: -- select --
da: -- vælg --

en: 1 day
da: 1 dag

en: 1 hour
da: 1 time

en: 12 Hour Format
da: 12-timers format

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 24 Hour Format
da: 24-timers format

en: 24 hours
da: 24 timer

en: 401 Unauthorized
da: 401 Uautoriseret

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 6 hours
da: 6 timer

en: <Previous
da: <Foregående dag

en: A characters
da: A tegn

en: A database backend is required for this block.
da: En database-backend er krævet for denne blok.

en: A fatal error has occurred
da: Der er opstået en graverende fejl

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
da: Der er blevet sendt en besked til "%s" for at verificere, at dette virkeligt er din adresse. Den nye adresse vil blive aktiveret i det øjeblik at du bekræfter denne besked.

en: A new account for the user "%s" has been requested through the signup form.
da: En ny konto for brugeren "%s" er blevet ønsket.

en: A newer version (%s) exists.
da: En nyere version (%s) er tilgængelig.

en: A passphrase is required to decrypt a message.
da: Et løsen er nødvendigt for at dekryptere en besked.

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
da: En offentlig PGP-nøgle er krævet for at kryptere en besked.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
da: En offentlig PGP-nøgle er krævet for at verificere en signeret besked.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
da: En offentlig PGP-nøgle, privat PGP-nøgle og et løsen er krævet, for at signere en besked.

en: A public S/MIME key is required to encrypt a message.
da: En offentlig S/MIME-nøgle er krævet for at kryptere en besked.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
da: En offentlig S/MIME-nøgle, privat S/MIME-nøgle og et løsen er krævet, for at dekryptere en besked.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
da: En offentlig S/MIME-nøgle, personlig S/MIME-nøgle og løsen er krævet for at signere en besked.

en: A temporary directory
da: Et midlertidigt katalog.

en: ADSI error %s.
da: ADSI fejl %s.

en: AM Clouds
da: Formiddag Skyet

en: AM Drizzle
da: Fmd støvregn

en: AM Fog
da: Fmd tåge

en: AM Light Rain
da: Fmd Let Regn

en: AM Light Snow
da: Fmd let sne

en: AM Rain
da: Fmd regn

en: AM Showers
da: Fmd byger

en: AM Snow
da: Fmd. sne

en: AM Snow Showers
da: Fmd snebyger

en: AM Sun
da: Fmd. sol

en: AM T-Showers
da: Fmd torden byger

en: AM T-Storms
da: Fmd. torden

en: Accepted:
da: Accepteret:

en: Access Denied.
da: Adgang nægtet.

en: Access denied creating VFS directory.
da: Adgang nægtet ved dannelse af VFS-katalog.

en: Access denied creating VFS file.
da: Adgang nægtet ved dannelse af VFS-fil.

en: Access to special Kolab users is denied.
da: Adgang til specielle Kolab brugere er ikke tilladt.

en: Account Information
da: Konto-information

en: Account Password
da: Kontoens kodeord

en: Account frozen.
da: Konto indefrosset.

en: Account signup request for "%s"
da: Konto-oprettelses forespørgsel fra "%s"

en: Accounting
da: Kontering.

en: Add
da: Tilføj

en: Add Child Permission
da: Tilføj underordnede tilladelse

en: Add Content
da: Tilføj indhold

en: Add Here:
da: Tilføj her:

en: Add Members
da: Tilføj medlemmer

en: Add New Permission
da: Tilføj ny rettighed

en: Add Permission
da: Tilføj rettighed

en: Add a child group to "%s"
da: Tilføj undergruppe til "%s"

en: Add a child permission to "%s"
da: Tilføj en underrettighed til "%s"

en: Add a new group
da: Tilføj ny gruppe

en: Add a new user:
da: Oprette en ny bruger:

en: Add new alarm
da: Opret en ny alarm

en: Add pair
da: Opret par

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
da: Tilføj %s-menuen som en Mozilla Sidebar

en: Add to address book:
da: Tilføj til adressekartotek:

en: Add to my address book
da: Tilføj til mit adressekartotek

en: Add user
da: Opret bruger

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
da: Har tilføjet "%s" til systemet, men kunne ikke tilføje ekstra opskrivningsinformation: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
da: Tilføjet "%s" til systemet. Du kan logge ind nu.

en: Adding users is disabled.
da: Oprettelse af brugere er slået fra

en: Address
da: Adresse

en: Address Book
da: Adressekartotek

en: Address Link
da: Adresselænke

en: Administer
da: Administrer

en: Administer - set permissions for other users
da: Administrér - indstil tilladelser for andre brugere

en: Ads
da: Reklamer

en: Aland Islands
da: Ålandsøerne

en: Alarm end
da: Alarm slut

en: Alarm methods
da: Alarm metode

en: Alarm not found
da: Alarm ikke fundet

en: Alarm text
da: Alarm tekst

en: Alarm title
da: Alarm titel

en: Alarms
da: Alarmer

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: Alias
da: Kaldenavn

en: All
da: Alle

en: All Authenticated Users
da: Alle ægtede brugere

en: All Groups
da: Alle grupper

en: All Permissions
da: Alle tilladelser

en: All synchronization sessions deleted.
da: Alle sync-sessioner er slettet.

en: Allow multiple addresses?
da: Tillad flere adresser?

en: Allow setting of ordered list type
da: Tillad angivelse af ordnet listetype

en: Alternate IMSP Login
da: Alternativ IMSP-login

en: Alternate IMSP Password
da: Alternativ IMSP-kodeord

en: Alternate IMSP Username
da: Alternativ IMSP-brugernavn

en: Alternate email address
da: Din e-mail-adresse

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: An illegal value was specified.
da: Den værdi, der blev angivet, var ikke gyldig.

en: An unknown error has occured.
da: Der er opstået en ukendt fejl.

en: An unknown person
da: En ukendt person

en: Anonymous Proxy
da: Anonymiserende proxy

en: Answer
da: Besvar

en: Antarctica
da: Sydpolen

en: Application
da: Applikation

en: Application Context:
da: Applikationsomgivelser:

en: Application List
da: Applikationsliste

en: Application is ready.
da: Applikation er parat.

en: Application is up-to-date.
da: Applikation er opdateret.

en: Approve
da: Godkend

en: Approve the account:
da: Godkend kontoen:

en: Arabic (Windows-1256)
da: Arabisk (Windows-1256)

en: Archive File Size
da: Arkiv-filstørrelse

en: Archive Name
da: Arkivnavn

en: Are you sure you want to delete '%s'?
da: Er du sikker på, at du vil slette '%s'?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette opskrivningsanmodningen for "%s" ?

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
da: Er du sikker, at du ønsker at slette "%s" og enhver undergruppe?

en: Armenia
da: Armenien

en: Armenian (ARMSCII-8)
da: Armensk (ARMSCII-8)

en: Art
da: Kunst

en: Ascension Island
da: Ascensionøen

en: Ascii Art
da: ASCII Art

en: Asia/Pacific Region
da: Asiatisk/stillehavsregion

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
da: Spørg efter bekræftelse før udførelse af vedligeholdelseshandlinger?

en: Assignment columns
da: Tildel kolonner

en: Attachment
da: Vedhæftelse

en: Attempt to delete a non-existent group.
da: Forsøg på at slette en ikke-eksisterende gruppe.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
da: Forsøg på at slette en ikke-eksisterende tilladelse.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
da: Forsøg på at ændre en ikke-eksisterende tilladelse.

en: Attempt to edit a non-existent share.
da: Forsøg på at ændre en ikke-eksisterende deling.

en: Attribute "%s" not supported!
da: Attributten "%s" er ikke understøttet.

en: Attributes
da: Attributter

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
da: Auth_cyrsql: Krævet IMAP-udviddelse ikke fundet.

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
da: Auth_cyrus: Backend har ikke de nødvendige evner.

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
da: Auth_cyrus: Krævet IMAP-udviddelse ikke fundet.

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
da: Auth_ftp: Krævet FTP-udviddelse ikke fundet. Oversæt PHP med --enable-ftp-flaget.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
da: Auth_imap: Krævet IMAP-udviddelse ikke fundet.

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
da: Auth_krb5: Krævet KRB5-udviddelse ikke fundet.

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
da: Auth_ldap: Tilføjelse brugere er ikke understøttet for Active Directory

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
da: Auth_ldap: Sletning af brugere er ikke understøttet ved Active Directory

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
da: Auth_ldap: Krævet LDAP-udviddelse ikke fundet.

en: Auth_ldap: Unable to add user "%s". This is what the server said:
da: Auth_ldap: Kunne ikke tilføje bruger "%s". Serveren sagde:

en: Auth_ldap: Unable to remove user "%s"
da: Auth_ldap: Kan ikke slette bruger "%s"

en: Auth_ldap: Unable to update user "%s"
da: Auth_ldap: Kan ikke opdatere bruger "%s"

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
da: Auth_ldap: Opdatering af brugere er ikke understøttet ved Active Directory.

en: Auth_msad: Unable to add user "%s". This is what the server said:
da: Auth_msad: Kunne ikke tilføje bruger "%s". Serveren sagde:

en: Auth_msad: Unable to remove user "%s"
da: Auth_msad: Kan ikke slette bruger "%s"

en: Auth_msad: Unable to update user "%s"
da: Auth_msad: Kan ikke opdatere bruger "%s"

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
da: Auth_smbauth: Krævet SMBAUTH-udviddelse ikke fundet.

en: Authentication Credentials
da: Ægtningsdetaljer

en: Authentication at IMAP server failed.
da: Ægtning ved IMAP-server fejlede.

en: Authentication failed
da: Ægtning fejlede

en: Authentication failed. %s
da: Ægtning fejlede. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
da: Ægtning afvist af RADIUS-server.

en: Authentication to FTP server failed.
da: Ægtning overfor FTP-server fejlede.

en: Authentication to SSH2 server failed.
da: Ægtning overfor SSH2-server fejlede.

en: Authentication to the SMB server failed.
da: Ægtning overfor SMB-server fejlede.

en: Available fields:
da: Felter til rådighed:

en: Azerbaijan
da: Aserbaidjan

en: BOFH Excuses
da: BOFH-undskyldninger

en: Backend not correctly implemented.
da: Backend er ikke korrekt implementeret.

en: Bad kerberos password.
da: Dårligt kerberos-kodeord.

en: Bad kerberos username.
da: Dårligt kerberos-brugernavn.

en: Bahamas
da: Bahama

en: Baltic (ISO-8859-13)
da: Baltikum (ISO-8859-13)

en: Base graphics directory "%s" not found.
da: Basis grafikkatalog "%s" ikke fundet.

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Block "%s" of application "%s" not found.
da: Blok "%s" af applikation "%s" ikke fundet.

en: Block Settings
da: Blok-egenskaber

en: Block Type
da: Bloktype

en: Blue Moon
da: Blå måne

en: Blue and White
da: Blå og hvid

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien og Herzegovina

en: Both
da: Begge

en: Botswana
da: Botsvana

en: Bouvet Island
da: Bouvetøen

en: Brazil
da: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
da: Britisk-Indien Oceanområde

en: Brown
da: Brun

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Burnt Orange
da: Brændt orange

en: CRL Distribution Points
da: CRL distributionssteder

en: Cache init was not completed.
da: Initialisering af midlertidigt lager ikke færdiggjort.

en: Calendar
da: Kalender

en: Calm
da: Vindstille

en: Cambodia
da: Kambodia

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Camouflage
da: Kamuflage

en: Can't connect to IMAP server: %s
da: Kan ikke forbinde til IMAP server. %s

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel Problem Report
da: Afbryd reportering af problem

en: Cannot administer external session handlers.
da: Kan ikke håndtere eksterne sessionshåndtag.

en: Cannot connect to IMAP server: %s
da: Kan ikke forbinde til IMAP server. %s

en: Cannot connect to the Kolab LDAP server. PHP does not support LDAP!
da: Kan ikke forbinde til Kolab LDAP server. PHP understøtter ikke LDAP!

en: Cannot delete file "%s".
da: Kan ikke slette fil "%s".

en: Cannot find a temporary directory.
da: Kan ikke finde et midlertidigt katalog.

en: Cannot open file "%s".
da: Kan ikke åbne fil "%s".

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
da: Kan ikke fortsætte uden 'targetFile'-parametren.

en: Cannot remove directory "%s".
da: Kan ikke fjerne katalog "%s".

en: Cannot remove, %d child exists. | Cannot remove, %d children exist.
da[0]: Kan ikke fjerne, %d barn eksisterer.
da[1]: Kan ikke fjerne, %d børn eksisterer.

en: Cannot remove, %d children exist.
da: Kan ikke fjerne, %d børn eksisterer.

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
da: Kan ikke omfordele; antallet af punkter angivet til omfordeling svarer ikke til det opbevarede antal.

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
da: Kan ikke nulstille kodeord automatisk; kontakt din administrator.

en: Cannot route message to specified number.
da: Kan ikke dirigere besked til angivne nummer.

en: Cannot write to file "%s"
da: Kan ikke skrive til fil "%s"

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Carrier
da: Udbyder

en: Categories and Labels
da: Kategorier og Mærker

en: Category
da: Kategori

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Cell Phone
da: Mobil

en: Celtic (ISO-8859-14)
da: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Central African Republic
da: Den centralafrikanske Republik

en: Central European (ISO-8859-2)
da: Central-europæisk (ISO-8859-2)

en: Certificate Details
da: Certifikat-detaljer

en: Certificate Owner
da: Certifikat-ejer

en: Certificate Policies
da: Certifikat-politikker

en: Chad
da: Tchad

en: Change
da: Ændre

en: Change Password
da: Skift kodeord

en: Change Your Password
da: Ændre dit kodeord

en: Change password on:
da: Skift kodeord på:

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
da: Her kan du ændre det navn og den adresse, som andre ser, når de læser og svarer på dine e-mail.

en: Change your password
da: Skift dit kodeord

en: Changing password on %s
da: Skifter kodeord på %s

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
da: Kodeordsændring er ikke understøttet af den nuværende opsætning.  Kontakt din administrator.

en: Character to split multiple addresses with
da: Tegn der adskiller flere adresser

en: Check
da: Kontroller

en: Check for newer versions
da: Kontroller om der findes nyere versioner

en: Checking
da: Kontrollerer

en: Child
da: Barn

en: China
da: Kina

en: Chinese Simplified (GB2312)
da: Simplificeret kinesisk (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
da: Traditionelt kinesisk (Big5)

en: Choose %s
da: Vælg %s

en: Choose Application:
da: Vælg applikation:

en: Choose a password
da: Vælg et kodeord

en: Choose a username
da: Vælg et brugernavn

en: Choose how to display dates:
da: Vælg hvordan datoer skal vises:

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Class definition of %s not found.
da: Klassedefinition af %s ikke fundet.

en: Clear
da: Klart

en: Clear Query
da: Nulstil forespørgsel

en: Clear out user: %s
da: Rens bruger ud: %s

en: Clear user
da: Nulstil bruger

en: Clear user data
da: Visk brugerdata ud

en: Clearing Early
da: Tidlig opklaring

en: Clearing Late
da: Sen opklaring

en: Click to Continue
da: Klik for at fortsætte

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Clouds
da: Skyer

en: Clouds Early
da: Skyer tidligt

en: Clouds Late
da: Skyer senere

en: Cloudy
da: Skyet

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocos (Keeling) Øerne

en: Collapse
da: Luk alle

en: Collapse Sidebar
da: Fold sidepanel sammen

en: Colombia
da: Kolumbien

en: Color Picker
da: Farvevælger

en: Colour selection
da: Farvevalg

en: Column titles
da: Kolonnetitler

en: Comics
da: Tegneserier

en: Command
da: Kommando

en: Command Shell
da: Kommandolinie

en: Comment
da: Kommentar

en: Comoros
da: Comorerne

en: Company
da: Firma

en: Computers
da: Computere

en: Condition
da: Forhold

en: Conditions
da: Betingelser

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Configuration Differences
da: Konfigurationsforskelle

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
da: Konfiguration til synkronisering med PDAer, Smartphones og Outlook.

en: Configuration is out of date.
da: Konfigurationen er forældet.

en: Configure %s
da: Konfigurér %s

en: Confirm Password
da: Bekræft kodeord

en: Confirm new email address
da: Brkræft ny e-post-adresse

en: Confirm new password:
da: Bekræft nyt kodeord:

en: Congo, Republic of
da: Congo, Republikken

en: Congo, The Democratic Republic of the
da: Congo, Den demokratiske republik

en: Connection failed.
da: Forbindelse mislykkedes.

en: Connection failed:
da: Forbindelse mislykkedes:

en: Connection refused to the public keyserver.
da: Forbindelse til offentlig nøgleserver nægtet.

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
da: Forbindelse til offentlig nøgleserver nægtet. Årsag: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
da: Forbindelse til FTP-server mislykkedes.

en: Connection to SSH2 server failed.
da: Forbindelse til SSH2-server fejlede.

en: Contacts
da: Kontakter

en: Content type of compressed file: %s
da: Indholdstype af komprimeret fil: %s

en: Contents of "%s"
da: Indhold af "%s"

en: Continue
da: Fortsæt

en: Cookie
da: Småkage

en: Copy failed: %s
da: Kopiering mislykkedes: %s

en: Cornflower
da: Kornblomst

en: Cost ID
da: Gebyr ID

en: Cote d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Could not PGP encrypt message:
da: Kunne ikke PGP-kryptére besked:

en: Could not PGP sign message:
da: Kunne ikke PGP-signére besked:

en: Could not S/MIME encrypt message.
da: Kunne ikke S/MIME-kryptere besked.

en: Could not S/MIME sign message.
da: Kunne ikke S/MIME-signére besked.

en: Could not add contact. %s
da: Kunne ikke tilføje kontakt. %s

en: Could not bind to LDAP server
da: Kunne ikke koble til LDAP-server

en: Could not bind to LDAP server.
da: Kunne ikke koble til LDAP-server.

en: Could not bind to MSAD server.
da: Kunne ikke koble til MSAD-server.

en: Could not check balance. %s
da: Kunne ikke kontroller balance. %s

en: Could not connect to LDAP server
da: Kunne ikke opnå forbindelse til LDAP-server

en: Could not connect to LDAP server.
da: Kunne ikke forbinde til LDAP-server.

en: Could not connect to memcache servers.
da: Kunne ikke forbinde til memcache-servere.

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
da: Kunne ikke forbinde til server "%s" ved brug af FTP: %s

en: Could not create distribution list. %s
da: Kunne ikke oprette distributionsliste. %s

en: Could not decrypt PGP data:
da: Kunne ikke dekryptere PGP-data:

en: Could not decrypt S/MIME data.
da: Kunne ikke dekryptere S/MIME-data.

en: Could not delete contact. %s
da: Kunne ikke slette kontakt. %s

en: Could not delete distribution list. %s
da: Kunne ikke slette distributionsliste. %s

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
da: Kunne ikke slette <em>script</em> "%s" til opgradering af opsætning.

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
da: Kunne ikke bestemme modtagerens e-mail-adresse.

en: Could not fetch complete address book.
da: Kunne ikke hente hele adressekartotek.

en: Could not fetch complete distribution list.
da: Kunne ikke hente hele distributionsliste.

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
da: Kunne ikke hente fuldstændig fortegnelse over distributionslister.

en: Could not load strategy "%s".
da: Kunne ikke hente strategi "%s".

en: Could not mkdir "%s".
da: Kunne ikke mkdir "%s".

en: Could not obtain public key from the keyserver.
da: Kunne ikke hente offentlig nøgle fra nøgleserver.

en: Could not open "%s" for writing.
da: Kunne ikke åbne "%s" for skrivning.

en: Could not open %s.
da: Kunne ikke åbne %s.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
da: Kunne ikke åbne modul til vedligeholdelse %s

en: Could not open directory "%s".
da: Kunne ikke åbne katalog "%s".

en: Could not open pipe to smbpasswd.
da: Kunne ikke åbne forbindelse til smbpasswd.

en: Could not reach the LDAP server
da: Kunne ikke nå LDAP-serveren

en: Could not reach the LDAP server: %s
da: Kunne ikke nå LDAP-serveren: %s

en: Could not read %s.
da: Kunne ikke læse %s.

en: Could not read response PDU
da: Kunne ikke læse svar-PDU

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
da: Kunne ikke nulstille kodeordet for den anmodede bruger.  Nogle eller alle detaljer er ukorrekte. Prøv igen eller kontakt din administrator, hvis du har behov for yderligere hjælp.

en: Could not retrieve ACL
da: Kunne ikke hente ACL

en: Could not retrieve address book. %s
da: Kunne ikke hente adressekartoteket. %s

en: Could not retrieve distribution list. %s
da: Kunne ikke hente distributionsliste. %s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
da: Kunne ikke hente distributionslister. %s

en: Could not retrieve server's capabilities
da: Kunne ikke hente servers evner

en: Could not revert configuration.
da: Kunne ikke gendanne konfiguration.

en: Could not rmdir "%s".
da: Kunne ikke rmdir "%s".

en: Could not save %s configuration.
da: Kunne ikke gemme %s-konfiguration

en: Could not save a backup configuation.
da: Kunne ikke gemme en backup-konfiguration.

en: Could not save a backup configuation: %s
da: Kunne ikke gemme en backup-konfiguration: %s

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
da: Kunne ikke gemme script til opgradering af opsætning til: "%s".

en: Could not save the backup configuration file %s.
da: Kunne ikke gemme backup-konfigurationsfilen %s.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
da: Kunne ikke gemme konfigurationsfilen %s. Du kan enten anvende en af mulighederne for at gemme koden tilbage på %s eller manuelt kopiere koden nedenfor til %s.

en: Could not search the LDAP server.
da: Kunne ikke søge i LDAP-serveren.

en: Could not search the MSAD server.
da: Kunne ikke søge i MSAD-serveren.

en: Could not start TLS connection to LDAP server
da: Kunne ikke start TLS-forbindelse til LDAP-server

en: Could not unlink "%s".
da: Kunne ikke <em>unlink</em> "%s".

en: Could not update contact. %s
da: Kunne ikke opdatere kontakt. %s

en: Could not update distribution list. %s
da: Kunne ikke opdatere distributionsliste. %s

en: Could not write configuration for "%s": %s
da: Kunne ikke skrive konfiguration for "%s": %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
da: Kunne ikke finde Mozilla Sidebar. Forvis dig om at sidebaren er åben.

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
da: Kunne ikke give bruger "%s" følgende rettigheder til mappen "%s": %s

en: Counted text
da: Optalt tekst

en: Country
da: Land

en: Country drop down list
da: Landerullegardin-liste

en: Create
da: Opret

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Create Folders
da: Opret mapper

en: Create a new one
da: Opret en ny

en: Create sub folders
da: Opret undermappe

en: Creator Permissions
da: Skabers rettigheder

en: Credit card number
da: Kreditkort-nummer

en: Croatia
da: Kroatien

en: Croatia/Hrvatska
da: Kroatien

en: Current 4 Phases
da: Nuværende 4 faser

en: Current Alarms
da: Nuværende alarmer

en: Current Sessions
da: Indeværende session

en: Current Time
da: Aktuel tid

en: Current Weather
da: Aktuelt vejr

en: Current condition:
da: Nuværende vejr:

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
da: Tilpas opgaver, der bliver udført, når du logger ind i %s.

en: Cyprus
da: Cypern

en: Cyrillic (KOI8-R)
da: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
da: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
da: Kyrillisk/Ukrainsk (KOI8-U)

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Daily
da: Daglig

en: Data value for %s is empty in Kolab XML object!
da: Værdien for %s er tom i Kolab XML objekt!

en: DataTree Browser
da: DataTree stifinder

en: Database lookup
da: Database-opslag

en: Date
da: Dato

en: Date Received
da: Modtagelsesdato

en: Date and time selection
da: Dato/tid valg

en: Date selection
da: Datovalg

en: Date: %s; time: %s
da: Dato: %s; klokken: %s

en: Day
da: Dag

en: Declined:
da: Afvist:

en: Default
da: Standard

en: Default Color
da: Standardfarve

en: Default Identity
da: Standard-identitet

en: Default Shell
da: Standard-skal

en: Definitions
da: Definitioner

en: Delete
da: Slet

en: Delete "%s"
da: Slet "%s"

en: Delete Folders
da: Slet mapper

en: Delete Group
da: Slet gruppe

en: Delete Permission
da: Slet tilladelser

en: Delete and purge messages
da: Fjern og udslet beskeder

en: Delete messages
da: Slet beskeder

en: Delete permissions for "%s"
da: Slet tilladelser for "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
da: Slet tilladelser for "%s" og alle underordnede tilladelser?

en: Delete selected identity
da: Slet valgte identitet

en: Delete sub folders
da: Slet undermapper

en: Delete/purge
da: Slet

en: Deleted setup upgrade script "%s".
da: Opgraderingsscript "%s" slettet.

en: Delivery time
da: Leveringstidspunkt

en: Denmark
da: Danmark

en: Deny the account:
da: Afvis kontoen:

en: Department
da: Afdeling

en: Describe the Problem
da: Beskriv problemet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Details have been logged for the administrator.
da: Detaljer er skrevet til logbogen af hensyn til administratoren.

en: Details:
da: Detaljer:

en: Development
da: Udvikling

en: Device
da: Enhed

en: Dew Point
da: Dugpunkt

en: Dew Point for last hour:
da: Dugpunkt for sidste time:

en: Dew point:
da: Dugpunkt:

en: Directory %s is not writeable
da: Der kan ikke skrives til mappen %s

en: Display 24-hour times?
da: Vis tid med 24 timer?

en: Display Options
da: Indstillinger for visning

en: Display detailed forecast
da: Vis uddybende vejrudsigt

en: Display forecast (TAF)
da: Vis vejrudsigt (TAF)

en: Display format
da: Visningsformat

en: Disposition Notification
da: Overdragelsesnotits

en: Do not delete
da: Fortryd sletning

en: Do not directly access maintenance.php
da: Du må ikke kalde maintenance.php direkte

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
da: Indeholder den første række feltnavne? Hvis ja, markér denne boks:

en: Domestic Address
da: Hjem-adresse

en: Dominica
da: Den dominikanske Republik

en: Dominican Republic
da: Den dominikanske Republik

en: Don't have an account? Sign up.
da: Har du ikke nogen konto? Meld dig til.

en: Download %s
da: Hent %s

en: Download generated configuration as PHP script.
da: Hent genereret konfiguration ned som PHP-script.

en: Drizzle
da: Støvregn

en: Drop down list
da: Rullegardin-liste

en: Drugs
da: Medikamenter

en: Dynamic Mail
da: Dynamisk Post

en: E characters
da: E tegn

en: E-Mail
da: E-mail

en: EU VAT identification
da: EU MOMS identifikation

en: East Timor
da: Østtimor

en: Ecuador
da: Equador

en: Edit
da: Rediger

en: Edit "%s"
da: Redigér "%s"

en: Edit Block
da: Ændre blok

en: Edit Group
da: Ændre gruppe

en: Edit Permission
da: Ændre tilladelse

en: Edit options for:
da: Ændre valg for:

en: Edit permissions
da: Ændre tilladelser

en: Edit permissions for "%s"
da: Ændre tilladelser for "%s"

en: Education
da: Uddannelse

en: Egypt
da: Ægypten

en: Email
da: E-mail

en: Email Address
da: E-mail adresse

en: Email Notification
da: E-mail påmindelser

en: Email address (optional)
da: E-mail adresse

en: Email addresses must match.
da: E-mail adresser skal passe.

en: Email addresses to confirm not found.
da: De E-mail-adresser, som skal bekræftes, er fundet.

en: Email with confirmation
da: E-mail med bekræftelse

en: Emoticons
da: Smileys

en: Empty message.
da: Tom besked.

en: Empty result
da: Tomt resultat

en: Empty result.
da: Intet resultat.

en: End year
da: Slut-år

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
da: Indtast et sikkerhedsspørgsmål, som du vil blive spurgt, når du har brug for at ændre dit kodeord, fx 'hvad er dit kæledyrs navn?':

en: Enter the letters below:
da: Indtast bogstaver nedenfor:

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorial Guinea

en: Eritrea
da: Æritrea

en: Error
da: Fejl

en: Error connecting to LDAP server %s!
da: Fejl ved forbindelse til LDAP server %s!

en: Error converting notes.
da: Fejl ved konvertering af noter.

en: Error deleting synchronization session:
da: Fejl under sletning af sync-hægte:

en: Error deleting synchronization sessions:
da: Fejl under sletning af sync-hægter

en: Error processing "%s"
da: Fejl under behandling af "%s"

en: Error searching for user with the email address "%s"!
da: Der opstod en fejl under søgning efter bruger med e-mail adressen "%s"!

en: Error sending PDU
da: Fejl ved svarforsendelse

en: Error sending data to smbpasswd.
da: Fejl ved dataoverførsel til smbpasswd.

en: Error setting LDAP protocol on server %s to v3: %s
da: Fejl ved skift af LDAP protokol på server %s til v3: %s

en: Error updating password: %s
da: Fejl under opdatering af kodeord: %s

en: Error with email message.
da: Fejl forbundet med e-post besked.

en: Error writing "%s".
da: Fejl under skrivning af "%s".

en: Errors:
da: Fejl:

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Ætiopien

en: Ethnic
da: Etnisk

en: Europe
da: Europa

en: European Union
da: EU

en: Every 15 minutes
da: Hver kvarter

en: Every 2 minutes
da: Hvert 2. minut

en: Every 30 seconds
da: Hver halve minut

en: Every 5 minutes
da: Hver 5. minut

en: Every Login
da: Altid ved login

en: Every half hour
da: Hver halve time

en: Every hour
da: Hver time

en: Every minute
da: Hver minut

en: Example values:
da: Eksempelværdier:

en: Execute
da: Udfør

en: Expand
da: Udvid

en: Expiration Date
da: Forældelsesdato

en: Exponent
da: Eksponent

en: Extra Large
da: Ekstra stor

en: FTP upload of setup
da: FTP-lagring af opsætning

en: Failed regenerating calendar %s: %s
da: Fejl ved genopfriskning af kalenderen %s: %s

en: Failed saving object. Error was: %s
da: Kunne ikke gemme objektet. Fejl: %s

en: Failed to connect to LDAP server.
da: Kunne ikke få forbindelse til LDAP serveren.

en: Failed to connect to MSAD server.
da: Kunne ikke forbinde til MSAD-server.

en: Failed to connect to SMB server.
da: Kunne ikke forbinde til SMB-server.

en: Failed to copy from "%s".
da: Fejl under kopiering fra "%s".

en: Failed to copy to "%s".
da: Kunne ikke kopiere til "%s".

en: Failed to create new SASL connection.
da: Kunne ikke etablere ny SASL-forbindelse.

en: Failed to load Kolab Format driver %s
da: Kunne ikke indlæse Kolab driver %s

en: Failed to load Kolab IMAP driver %s
da: Kunne ikke indlæse IMAP driver %s

en: Failed to load Kolab XML driver %s
da: Kunne ikke indlæse Kolab XML driver %s

en: Failed to move to "%s".
da: Kunne ikke flytte til "%s".

en: Failed to retrieve: %s
da: Kunne ikke hente: %s

en: Failed to verify old password.
da: Kontrol af gammelt kodeord fejlede.

en: Failure in changing password on %s: %s
da: Der skete en fejl ved ændring af kodeord på %s: %s

en: Fair
da: Smukt

en: Falkland Islands (Malvinas)
da: Falklandsøerne (Malvinas)

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: Fatal Error:
da: Dødelig fejl:

en: February
da: Februar

en: Feels Like
da: Føles som

en: Feels like:
da: Føles som:

en: Few Showers
da: Få byger

en: Few Snow Showers
da: Få snebyger

en: Field matrix
da: Feltmatrice

en: Figlet font
da: Figlet skriftstypografi

en: File Count: %d file | File Count: %d files
da[0]: Antal filer: %d fil
da[1]: Antal filer: %d filer

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: File Name
da: Filnavn

en: File selection
da: Filvalg

en: File upload
da: Fillagring

en: File uploads not supported.
da: Fillagring ikke understøttet.

en: Filters
da: Filtre

en: First Half
da: Første halvdel

en: First Quarter
da: Første kvartal

en: Fix ratio
da: Fiksér størrelsesforhold

en: Fog
da: Tåge

en: Fog Early
da: Tåge tidligt

en: Fog Late
da: Tåge sent

en: Foggy
da: Tåge

en: Folder "%s" does not exist
da: Mappen "%s" eksisterer ikke

en: Folder %s does not exist!
da: Mappen %s eksisterer ikke!

en: Folder %s has type "%s" not "event"!
da: Mappen %s har typen "%s", ikke "event"!

en: Food
da: Mad

en: Forecast (TAF)
da: Vejrudsigt (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
da: Udsigtsdage (bemærk at den returnere vejrudsigt vedrører både dag og nat; et stort antal her kan resultere i en meget bred blok)

en: Forgot your password?
da: Glemt dit kodeord?

en: Forms
da: Formularer

en: Fortune
da: Ordsprog

en: Fortune type
da: Epigramtype

en: Fortunes
da: Epigrammer

en: Fortunes 2
da: Epigrammer 2

en: Forums
da: Fora

en: Forwards
da: Videresendelse

en: Found %s results when expecting only one!
da: Fik %s resultater, men forventede kun eet!

en: Fr
da: Fre

en: France
da: Frankrig

en: France, Metropolitan
da: Frankrig, Metropolitan

en: Freezing Drizzle
da: Isslag

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
da: Franske sydlige Territorier

en: From
da: Fra

en: From the
da: Fra

en: Full Description
da: Fuld beskrivelse

en: Full Moon
da: Fuldmåne

en: Full Name
da: Fuldt navn

en: Generate %s Configuration
da: Generér %s-konfiguration

en: Generated Code
da: Genereret kode

en: Georgia
da: Georgien

en: Germany
da: Tyskland

en: Given Name
da: Fornavn

en: Global Options
da: Grundlæggende indstillinger

en: Go
da: Udfør

en: Goedel
da: Gödel

en: Google Search
da: Google-søgning

en: Google search is not enabled.
da: Google-søgning er ikke aktiveret.

en: Grayscale
da: Gråtoner

en: Greece
da: Grækenland

en: Greek (ISO-8859-7)
da: Græsk (ISO-8859-7)

en: Green
da: Grøn

en: Greenland
da: Grønland

en: Grey
da: Grå

en: Group Administration
da: Gruppe-administration

en: Group names must be non-empty
da: Gruppenavne må ikke være tomme

en: Group was not created: %s.
da: Gruppen blev ikke oprettet: %s

en: Group_ldap: Unable to add group "%s". This is what the server said:
da: Group_ldap: Kan ikke tilføje gruppen "%s". Serveren melder:

en: Group_ldap: Unable to delete group "%s". This is what the server said: %s
da: Group_ldap: Kan ikke slette gruppen "%s". Serveren melder: %s

en: Group_ldap: Unable to update group "%s". This is what the server said: %s
da: Group_ldap: Kan ikke opdatere gruppen "%s". Serveren melder: %s

en: Groups
da: Grupper

en: Guatemala
da: Guatamala

en: Guest Permissions
da: Gæstetilladelser

en: Guestbook
da: Gæstebog

en: HTML Version of Message
da: HTML-udgave af besked

en: HTTP Authentication not found.
da: HTTP-ægtning ikke fundet.

en: Haiti
da: Haïti

en: Hash-Algorithm
da: Hash-algoritme

en: Haze
da: Dis

en: Header
da: Toptekst

en: Headers
da: Overskrifter

en: Heavy Rain
da: Kraftig regn

en: Heavy T-Storm
da: Kraftig torden

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
da: Hebraisk (ISO-8859-8-I)

en: Height
da: Højde

en: Help
da: Hjælp

en: Help _Topics
da: Hjælpeemner

en: Helpers
da: Hjælpere

en: Hemisphere
da: Hemisfære

en: Here is the beginning of the file:
da: Her er starten af filen:

en: Hi-Contrast
da: Høj kontrast

en: Hide Results
da: Skjul resultater

en: High
da: Høj

en: Holy See (Vatican City State)
da: Helligsø (Vatikanstaten)

en: Home Address
da: Privat-adresse

en: Home Directory
da: Hjemmekatalog

en: Home Phone
da: Privat-telefon

en: Horde Website
da: Horde hjemmeside

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
da: Horde/Kolab: Intet objekt af type %s fundet i besked %s

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
da: Horde/Kolab: Kan ikke indhente MIME-ID for delen af type %s

en: Host
da: Server

en: How many fields (columns) are there?
da: Hvor mange felter (kolonner) er der?

en: How many seconds before we check for new articles?
da: Hvor mange sekunder før vi checkker for nye artiker?

en: Humidity
da: Fugtighed

en: Humidity:
da: Fugtighed:

en: Humorists
da: Humorister

en: Hungary
da: Ungarn

en: I characters
da: I tegn

en: IMAP mailbox creation failed: %s
da: Oprettelse af IMAP-mappe fejlede: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
da: Sletning af IMAP-mappe fejlede: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
da: Definering af kvote for IMAP-mappe fejlede: %s

en: IP Address not available.
da: IP-adresse ikke tilgængelige.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
da: IP-adresse ikke indenfor CIDR-blok.

en: IP address
da: IP-adresse

en: Iceland
da: Island

en: Icons Only
da: Kun ikoner

en: Icons for %s
da: Ikoner for %s

en: Icons with text
da: Ikoner med tekst

en: Ideas
da: Ideer

en: Identity's name:
da: Identitetsnavn:

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
da: Hvis den ikke vist korrekt, %s for at åbne den i et nyt vindue.

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
da: Hvis du ser denne besked i stedet for et billede, så vil du ikke kunne se det i din net-læser efter oplægning.

en: Image
da: Billede

en: Image CAPTCHA
da: Billed CAPTCHA

en: Image upload
da: Billed-oplægning

en: Import, Step %d
da: Importering, trin %d

en: Imported field: %s
da: Importerede felter: %s

en: Imported fields:
da: Importerede felter:

en: Incorrect Password
da: Forkert kodeord

en: Incorrect action code given.
da: Fejlagtig handlingskode angivet.

en: Incorrect username and/or password.
da: Fejlagtigt brugernavn og/eller kodeord.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
da: Ukorrekt brugernavn eller alternativ adresse. Prøv igen eller kontakt din administrator, hvis du har brug for yderligere hjælp.

en: India
da: Indien

en: Individual Users
da: Individuelle brugere

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Information no longer available.
da: Information ikke længere tilgængelig

en: Inherited Members
da: Nedarvede medlemmer

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
da: Indtast en e-mail-adresse, hvortil du kan modtage det nye kodeord:

en: Insert messages
da: Indsæt beskeder

en: Insert the required answer to the security question:
da: Indtast det krævede svar til sikkerhedsspørgsmålet:

en: Insertion of images from Photo Galleries in text
da: Indsættelse af billeder fra Fotogallerier i tekst

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
da: Utilstrækkelig kredit til at sende til distributionslisten.

en: Insufficient credit.
da: Utilstrækkelige kredit.

en: Integer
da: Heltal

en: Integer list
da: Heltalsliste

en: Internal LDAP error.  Details have been logged for the administrator.
da: Intern LDAP fejl. Detaljer er skrevet til logbogen af hensyn til administratoren.

en: Internal database error.  Details have been logged for the administrator.
da: Intern database fejl. Detaljer er skrevet til logbogen af hensyn til administratoren.

en: International Address
da: International adresse

en: Invalid Kolab object type "%s".
da: Ugyldig Kolab objekttype: "%s".

en: Invalid UDH. (User Data Header).
da: Ugyldig UDH. (User Data Header).

en: Invalid VAT identification number format.
da: Ugyldigt MOMS id format.

en: Invalid ZIP data
da: Ugyldige ZIP-data

en: Invalid action %s
da: Ugyldig operation %s

en: Invalid application.
da: Ugyldigt applikation.

en: Invalid authentication for user %s!
da: Ugyldig identifikation for bruger %s!

en: Invalid basedn configured
da: Ugyldig basedn angivet.

en: Invalid batch ID.
da: Ugyldigt skript-ID.

en: Invalid character in e-mail address: %s.
da: Ugyldigt tegn i e-mail-adresse: %s.

en: Invalid data submitted.
da: Ugyldige data afsendt.

en: Invalid destination address.
da: Ugyldig destination.

en: Invalid file format
da: Ugyldigt filformat

en: Invalid hash.
da: Ugyldig hash.

en: Invalid license key.
da: Ugyldig licensnøgle.

en: Invalid location provided.
da: Ugyldig placering angivet.

en: Invalid msg_type.
da: Ugyldig msg_type.

en: Invalid or missing api_id.
da: Ugyldig eller manglen api_id.

en: Invalid or missing parameters.
da: Ugyldige eller manglende parametre.

en: Invalid parent permission.
da: Ugyldige forældre-tilladelser.

en: Invalid partner id.
da: Ugyldig partner-id.

en: Invalid product code.
da: Ugyldig produkt-kode.

en: Invalid protocol.
da: Ugyldig protokol.

en: Invalid recipient: "%s"
da: Ugyldig modtager: "%s"

en: Invalid response from server.
da: Ugyldigt svar fra server.

en: Invalid source address.
da: Ugyldig oprindelsesadresse.

en: Invalid unicode data.
da: Ugyldig unicode-data.

en: Inventory
da: Indbo

en: Invert selection
da: Invertér markering

en: Iran, Islamic Republic of
da: Iran, Den islamisk republik

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Isle of Man
da: Man

en: Isolated T-Storms
da: Stedvis torden

en: Issuer
da: Udsteder

en: Italy
da: Italien

en: January
da: Januar

en: Japanese (ISO-2022-JP)
da: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Jordan
da: Jorden

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Keep original?
da: Bevar original?

en: Kerberos server rejected authentication.
da: Kerberos server afviste godkendelse af identitet.

en: Kernel Newbies
da: Kerne-<em>Newbies</em>

en: Key Creation
da: Nøgle-skabelse

en: Key Fingerprint
da: Nøgle-fingeraftryk

en: Key Length
da: Nøglelængde

en: Key Type
da: Nøgletype

en: Key Usage
da: Nøgleanvendelse

en: Key already exists on the public keyserver.
da: Nøgle eksisterer allerede på den offentlige nøgleserver.

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Kids
da: Børn

en: Korea, Democratic People's Republic of
da: Nordkorea

en: Korea, Republic of
da: Sydkorea

en: Korean (EUC-KR)
da: Koreansk (EUC-KR)

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Language
da: Sprog

en: Lao People's Democratic Republic
da: Laos

en: Large
da: Stor

en: Last Half
da: Sidste halvdel

en: Last Password Change
da: Sidste kodeordsændring

en: Last Quarter
da: Sidste kvartal

en: Last Updated:
da: Sidst opdateret:

en: Last login: %s
da: Sidste login: %s

en: Last login: %s from %s
da: Sidste indlogning: %s fra %s

en: Last login: Never
da: Sidste login: Aldrig

en: Latvia
da: Letland

en: Lavender
da: Lavendel

en: Law
da: Lov

en: Lebanon
da: Libanon

en: Left header
da: Venstre toptekst

en: Left values
da: Venstre værdier

en: Lesotho
da: Lesoto

en: Liberia
da: Liberien

en: Libyan Arab Jamahiriya
da: Libyen

en: Light Blue
da: Lyseblå

en: Light Drizzle
da: Støvregn

en: Light Rain
da: Let regn

en: Light Rain Early
da: Let regn tidligt

en: Light Rain Late
da: Let regn sent

en: Light Rain Shower
da: Let byge

en: Light Rain with Thunder
da: Let byge med torden

en: Light Snow
da: Let sne

en: Light Snow Early
da: Let sne tidligt

en: Light Snow Late
da: Let sne sent

en: Light Snow Shower
da: Let snebyge

en: Limerick
da: Vittighed

en: Link
da: Henvisning

en: Link URL
da: Henvisnings URL

en: Link access key
da: Henvisningsaccesskey

en: Link style
da: Henvisningsstil

en: Link target
da: Henvisningsmål

en: Link text
da: Henvisningstekst

en: Link the email address to the compose page when displaying?
da: Forbind e-mail-adressen med indskrivningssiden ved fremvisning?

en: Link title attribute
da: Henvisningstitelattribut

en: Links
da: Henvisninger

en: Linux Cookie
da: Linux-kiks

en: List
da: Liste

en: List - user can see the folder
da: Liste - bruger kan se mappen

en: List Databases
da: List databaser

en: List Tables
da: List tabeller

en: List-Archive
da: Liste-Archive

en: Listing alarms failed: %s
da: Listning af alarmer fejlede: %s

en: Listing sessions failed: %s
da: Listning af sessions fejlede: %s

en: Listing users is disabled.
da: Visning af brugere er slået fra.

en: Literature
da: Litteratur

en: Lithuania
da: Litauen

en: Loading...
da: Henter...

en: Local time:
da: Lokal tid:

en: Locale and Time
da: Regionaldata og tid

en: Location
da: Sted

en: Log in
da: Log ind

en: Log out
da: Log ud

en: Login
da: Log ind

en: Login Tasks
da: Login-opgaver

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
da: Log ind fejlede fordi dit brugernavn eller kodeord blev angivet forkert.

en: Login failed.
da: Logind mislykkedes.

en: Long text
da: Lang tekst

en: Love
da: Kærlighed

en: Low
da: Lav

en: Luxembourg
da: Luxemborg

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
da: MS-TNEF-bilag indholdt ingen data.

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
da: Makedonien, Den tidligere jugoslaviske republik

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Magic
da: Magi

en: Mail
da: E-mail

en: Mail Admin
da: E-mail-administrator

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
da: Håndtér listen af kategorier, som du skal markere emner med, og farverne, der skal knyttes til disse kategorier.

en: MapQuest map
da: MapQuest-kort

en: March
da: Marts

en: Mark (Other)
da: Mærke (Andet)

en: Mark (Seen)
da: Mærke (Set)

en: Mark with Seen/Unseen flags
da: Markér med Set/Uset-flag

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
da: Markér med andre flag (fx Vigtig/Besvaret)

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Matching fields:
da: Overenspassende felter:

en: Mauritania
da: Mauritanien

en: Max allowed credit.
da: Max tilladt kredit.

en: Max message parts exceeded.
da: Maksimum besked-dele overskredet.

en: Max temp last 24 hours:
da: Maks. temp. sidst 24 timer:

en: Max temp last 6 hours:
da: Maks. temp. sidste 6 timer:

en: Maximum Number of Portal Blocks
da: Maksimum antal af portalblokke

en: Maximum file size in bytes
da: Maksimal filstørrelse i bytes

en: Maximum length
da: Maksimumlængde

en: May
da: Maj

en: Medicine
da: Medicin

en: Medium
da: Mellem

en: Members
da: Medlemmer

en: Menu mode:
da: Menu-tilstand:

en: Message
da: Besked

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
da: Besked succesfuldt verificeret med underskriverens certifikat kunne ikke verificeres.

en: Message expired.
da: Besked udløbet.

en: Message type
da: Beskedtype

en: Metar block not available.
da: Metarblok ikke tilgængelig.

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
da: Metarblok ikke tilgængelig. Detaljer er blevet noteret til brug for administratoren.

en: MetarDB is not connected.
da: MetarDB er ikke forbundet.

en: Method
da: Metode

en: Method "%s" is not defined
da: Metode "%s" er ikke defineret

en: Metric
da: Måleenhed

en: Micronesia, Federated States of
da: Mikronesien

en: Mime Type
da: MIME-type

en: Min temp last 24 hours:
da: Min. temp. sidste 24 timer:

en: Min temp last 6 hours:
da: Min. temp. sidste 6 timer:

en: Minimum password age has not yet expired
da: Minimum kodeordsalder er endnu ikke udstået

en: Mirror
da: Spejle

en: Miscellaneous
da: Forskelligt

en: Missing configuration. You must generate it before using this application.
da: Konfiguration mangler. Du skal generere den, før du kan bruge denne applikation.

en: Missing message ID.
da: Mangler besked-id.

en: Missing session ID.
da: Mangler session-ID.

en: Mist
da: Dis

en: Mo
da: Man

en: Mobile Mail
da: Mobil E-post

en: Mobile phone number
da: Mobilnummer

en: Moderate
da: Jævn

en: Modified Date
da: Ændringsdato

en: Moldova, Republic of
da: Moldova

en: Monday
da: Mandag

en: Mongolia
da: Mongolien

en: Month and year
da: Måned og år

en: Monthly
da: Månedlig

en: Moon Phases
da: Månefaser

en: More fields found in line %d than the expected %d.
da: Flere felter fundet i linie %d end det forventede %d.

en: Morocco
da: Marokko

en: Mostly Clear
da: Mest skyfrit

en: Mostly Cloudy
da: Mest skyet

en: Mostly Cloudy and Windy
da: Mest skyet og blæsende

en: Mostly Sunny
da: Mest sol

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Right
da: Mod højre

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: Mozambique
da: Mocambique

en: Multi-level drop down lists
da: Multi-niveau rullegardinslister

en: Multimap UK map
da: Multimap UK kort

en: Multiple selection
da: Multiple valg

en: My Account
da: Min konto

en: My Account Information
da: Mine konto-informationer

en: My Portal
da: Min Portal

en: My Portal Layout
da: Min Portal-udformning

en: NO, I Do NOT Agree
da: NEJ, jeg er IKKE enig

en: Name
da: Navn

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Netherlands Antilles
da: Hollandske Antiller

en: Netscape certificate type
da: Netscape certificte type

en: Network Tools
da: Netværksværktøj

en: Never
da: Aldrig

en: New Caledonia
da: Ny Kaledonien

en: New Category
da: Ny kategori

en: New Message to %s
da: Ny besked til %s

en: New Moon
da: Nymåne

en: New Username (optional)
da: Nyt brugernavn (valgfrit)

en: New password
da: Nyt kodeord

en: New password will expire on %s.
da: Nyt kodeord vil udløbe den %s.

en: New password:
da: Nyt kodeord:

en: New passwords don't match.
da: Nye kodeord er ikke ens.

en: News
da: Nyheder

en: Next
da: Næste

en: Next 4 Phases
da: Næste 4 faser

en: Next options
da: Næste tilvalg

en: Next>
da: Næste>

en: Night
da: Nat

en: No
da: Nej

en: No Sound
da: Ingen lyd

en: No available configuration data to show differences for.
da: Ingen tilgængelige konfigurationdata at vise forskelle for.

en: No available strategy for making ISO images.
da: Ingen tilgængelig strategi til at lave ISO-billeder.

en: No batch template.
da: Ingen skript-skabelon.

en: No block exists at the requested position
da: Der eksisterer ikke nogen blok på den forespurgte position

en: No change.
da: Ingen ændring.

en: No children can be added to this permission.
da: Der kan ikke tilføjes børn til denne tilladelse.

en: No configuration information specified for %s.
da: Ingen konfiguration-information angivet for %s.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
da: Ingen konfiguration-information angivet for FTP VFS.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
da: Ingen konfiguration-information angivet for SQL VFS.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
da: Ingen konfiguration-information angivet for SQL-File VFS.

en: No configuration information specified for SSH2 VFS.
da: Ingen konfiguration-information angivet for SQL VFS.

en: No credit left.
da: Kredit udtømt.

en: No destination supplied.
da: Intet bestemmelsessted angivet.

en: No file uploaded
da: Ingen fil sendt

en: No icons found.
da: Fandt ingen ikoner.

en: No location is set.
da: Intet sted indstillet.

en: No location provided.
da: Intet sted angivet.

en: No message corresponds to object %s
da: Ingen besked svarer til objekt %s

en: No message supplied.
da: Ingen besked angivet.

en: No name specified.
da: Intet navn angivet.

en: No number specified.
da: Intet nummer angivet.

en: No offensive fortunes
da: Ingen anstødelige epigrammer

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
da: Sti til OpenSSL-biblioteket mangler.  OpenSSL-biblioteket er nødvendigt for at håndtere PKCS12-data.

en: No pending signups.
da: Ingen ventende opskrivninger.

en: No quota set.
da: Kvote ikke indstillet.

en: No recurrence
da: Ingen gentagelse.

en: No separator specified.
da: Ingen skilletegn angivet.

en: No such account %s!
da: Der er ingen konto %s!

en: No such backend "%s" found.
da: Backend "%s" ikke fundet.

en: No such file
da: Ingen sådan fil

en: No such folder %s
da: Ingen mappe %s

en: No temporary directory available for cache.
da: Der mangler et midlertidigt katalog til mellemlager.

en: No username and/or password sent.
da: Intet brugernavn og/eller kodeord sendt.

en: No username specified.
da: Intet brugernavn angivet.

en: No valid XML data returned
da: Ingen gyldige XML-data returneret

en: No values
da: Ingen værdier

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
da: Original konfiguration mangler versionsnummer. Regenerér konfiguration.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
da: Din konfiguration mangler versionsnummer. Regenerér konfiguration.

en: None
da: Ingen

en: Nordic (ISO-8859-10)
da: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Norfolk Island
da: Norfolk

en: Northern Hemisphere
da: Nordlige halvkugle

en: Northern Mariana Islands
da: Nordlige Marianaøer

en: Norway
da: Norge

en: Not After
da: Ikke senere end

en: Not Before
da: Ikke før

en: Not a directory
da: Ikke noget katalog

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Not implemented!
da: Ikke implementeret!

en: Not implemented.
da: Ikke implementeret.

en: Not supported.
da: Ikke understøttet.

en: Notes
da: Noter

en: Nothing to browse, go back.
da: Intet at browse, vend tilbage.

en: Number
da: Tal

en: Number of articles to display
da: Antal artikler at vis.

en: Number of characters
da: Antal tegn

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
da: Tal ikke angivet for opdatering i distributionsliste.

en: O characters
da: 0 tegn

en: Object
da: Objekt

en: Object Creator
da: Objektdanner

en: Object not found.
da: Objekt ikke fundet.

en: Octal
da: Oktal

en: October
da: Oktober

en: Offense filter
da: Anstødende filter

en: Office
da: Kontor

en: Old and new passwords must be different.
da: Gammelt og nyt kodeord skal være forskellige.

en: Old object %s does not exist.
da: Objektet %s findes ikke.

en: Old object %s does not map to a uid.
da: Objektet %s afbildes ikke i en uid.

en: Old password
da: Gammelt kodeord

en: Old password is incorrect.
da: Gammelt kodeord er ikke korrekt.

en: Old password is not correct.
da: Gammelt kodeord er ikke korrekt.

en: Old password:
da: Gammelt kodeord:

en: Only IMAP servers support shared folders.
da: Delte mapper understøttes kun af IMAP-servere.

en: Only offensive fortunes
da: Kun anstødelige epigrammer

en: Only one email address allowed.
da: Kun én e-post-adresse tilladt.

en: Only one email address is allowed.
da: Kun én e-post-adresse tilladt.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
da: En delings ejerskab og ejertilladelser må kun ændre af en systemadministrator eller ejeren selv

en: Open in a new window
da: Åben i et nyt vindue

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
da: OpenSSL-fejl: Data kunne ikke uddrages fra signeret S/MIME-del.

en: Operating System
da: Operativsystem

en: Options
da: Indstillinger

en: Options for %s
da: Indstillinger for %s

en: Or enter a user name:
da: Eller angiv et brugernavn:

en: Organisational Unit
da: Organisatorisk enhed

en: Organizing
da: Organisering

en: Other
da: Anden

en: Other Information
da: Anden information

en: Other characters
da: Andre tegn

en: Owner
da: Ejer

en: Owner of folder %s cannot be determined.
da: Ejeren af mappen %s kan ikke identificeres.

en: Owner:
da: Ejer:

en: PAM authentication is not available.
da: PAM-ægtning er ikke tilgængelige.

en: PEAR::Mail backend
da: PEAR::Mail-motor

en: PGP Digital Signature
da: PGP digital signatur

en: PGP Encrypted Data
da: PGP-krypteret data

en: PGP Key
da: PGP-nøgle

en: PGP Public Key
da: Offentlig PGP-nøgle

en: PGP Signed/Encrypted Data
da: PGP-signeret/krypteret data

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: PHP Shell
da: PHP-skal

en: PHP does not support imap_myrights.
da: PHP understøtter ikke imap_myrights.

en: PM Clouds
da: Eftermiddag Skyet

en: PM Drizzle
da: Efermiddag Støvregn

en: PM Fog
da: Eftermiddag Tåge

en: PM Light Rain
da: Eftm. let regn

en: PM Light Snow
da: Eftm. let sne

en: PM Rain
da: Eftm. regn

en: PM Showers
da: Eftm. byger

en: PM Snow
da: Eftm. sne

en: PM Snow Showers
da: Eftm. snebyger

en: PM Sun
da: Eftm. sol

en: PM T-Showers
da: Eftm. tordenbyger

en: PM T-Storms
da: Eftm. torden

en: POSIX extension is missing
da: POSIX-udvidelse mangler

en: P_HP Shell
da: PHP-skal

en: Palestinian Territory, Occupied
da: Palæstina

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Parcel Address
da: Pakkepost adresse

en: Partly Cloudy
da: Delvist skyet

en: Passwd is not properly configured.
da: Passwd-modulet er ikke sat korrekt op.

en: Password
da: Kodeord

en: Password changed on %s.
da: Kodeord er skiftet på %s.

en: Password changed successfully.
da: Kodeord ændret.

en: Password column "%s" not found in password table.
da: Kodeordskolonne "%s" ikke fundet i kodeordstabel.

en: Password incorrect
da: Kodeord forkert

en: Password module can't find the supplied bin.
da: Passwd-modulet kan ikke finde den angivne <code>bin</code>.

en: Password module is missing required parameters.
da: Passwd-modulet mangler krævede parametre.

en: Password module is missing target parameter.
da: Passwd-modulet mangler mål-parametre.

en: Password module is not properly configured
da: Passwd modulet er ikke korrekt opsat

en: Password module is not properly configured.
da: Passwd-modulet er ikke korrekt sat op.

en: Password required for RADIUS authentication.
da: Kodeord krævet ved RADIUS-ægtning.

en: Password with confirmation
da: Kodeord med bekræftelse

en: Password:
da: Kodeord:

en: Password:
da: Kodeord:

en: Passwords must match.
da: Kodeordene skal være ens.

en: Paste
da: Indsæt

en: Path to the GnuPG binary
da: Sti til GnuPG programmet

en: Pending Signups:
da: Ventende opskrivninger:

en: People
da: Folk

en: Perform Maintenance Operations
da: Udfør vedligeholdelse

en: Perform maintenance operations on login?
da: Udfør vedligeholdelse ved log ind?

en: Permission
da: Tilladelse

en: Permission "%s" not deleted.
da: Tilladelse "%s" ikke slettet.

en: Permission Denied
da: Tilladelse nægtet

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Permissions Administration
da: Tilladelses-administration

en: Personal Information
da: Profiler

en: Pets
da: Kæledyr

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Phone
da: Telefon

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Photo
da: Foto

en: Photos
da: Fotos

en: Pitcairn Island
da: Pitcairn Øen

en: Plaintext Version of Message
da: Rentekst-udgave af besked

en: Platitudes
da: Banaliteter

en: Play a sound?
da: Spil en lyd?

en: Please authenticate!
da: Identificer dig!

en: Please choose a sound.
da: Vælg en lyd.

en: Please enter a month and a year.
da: Indtast en måned og et årstal.

en: Please enter a name for the new category:
da: Indtast et navn til den nye kategori:

en: Please enter a valid IP address.
da: Indtast en gyldig IP-adresse.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
da: Indtast en gyldig dato, tjek antallet af dage i måneden.

en: Please enter a valid time.
da: Indtast en gyldig tidsangivelse.

en: Please provide a new password
da: Du skal angive et nyt kodeord

en: Please provide a summary of the problem.
da: Skriv venligst, hvad problemet går ud på og hvad der sker.

en: Please provide your current password
da: Indtast venligst dit nuværende kodeord

en: Please provide your username and password
da: Indtast venligst brugernavn og kodeord

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
da: Læs følgende tekst. Du SKAL være enig i betingelserne for at bruge systemet.

en: Please type the new category name:
da: Indtast det nye kategorinavn:

en: Please verify your new password
da: Du skal bekræfte dit nye kodeord

en: Poland
da: Polen

en: Politics
da: Politik

en: Polls
da: Meningsmålinger

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
da: Send til denne mappe (ikke gennemtvunget af IMAP)

en: Postal Address
da: Postadresse

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
da[0]: Nedbør gennem seneste %d time:
da[1]: Nedbør gennem seneste %d timer:

en: Precipitation<br />chance
da: Nedbør<br />chance

en: Preference storage directory is not available.
da: Indstillingslager er ikk tilgængeligt.

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preferences "%s" deleted in scope "%s".
da: Indstillinger "%s" slettet i omgivelser "%s".

en: Preferred Address
da: Foretrukken adresse

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
da: Prefs_ldap: Krævet LDAP-udviddel ikke fundet.

en: Pressure
da: Tryk

en: Pressure at sea level:
da: Tryk ved overfladen:

en: Pressure:
da: Tryk:

en: Preview
da: Glimt

en: Previous options
da: Forrige tilvalg

en: Private Key
da: Privat nøgle

en: Problem Description
da: Problembeskrivelse

en: Prompt text
da: Stikordstekst

en: Protect address from spammers?
da: Beskyt adresse mod spammere?

en: Public Key
da: Offentlige nøgle

en: Public Key Algorithm
da: Offentlig-nøgle-algoritme

en: Public Key Info
da: Offentlig nøgle information

en: Public/Private keypair not generated successfully.
da: Offentlig/privat-nøglesæt-generering mislykkedes.

en: Purge
da: Tøm

en: Purge messages
da: Udrens beskeder

en: Purple Horde
da: Lilla Horde

en: Query
da: Forespørgsel

en: Quota
da: Kvote

en: RSA Public Key (%d bit)
da: Offentlig RSA-nøgle (%d bit)

en: Radio selection
da: Enkeltvis valg

en: Rain
da: Regn

en: Rain Early
da: Regn tidligt

en: Rain Late
da: Regn sent

en: Rain Shower
da: Regnbyger

en: Rain and Snow
da: Regn og sne

en: Rain to Snow
da: Slud

en: Random Fortune
da: Tilfældigt epigram

en: Ratio
da: Forhold

en: Read
da: Læs

en: Read messages
da: Læs beskeder

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
da: Virkelig slette %s? Denne operation kan ikke fortrydes.

en: Really delete this block?
da: Slet denne blok uigenkaldeligt?

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
da: Virkelig slette data for bruger %s? Denne operation kan ikke fortrydes.

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
da: Opfrisk dynamiske menu-elementer:

en: Refresh Portal View:
da: Genopfrisk portalvisning:

en: Refresh rate:
da: Genopfrisksrate:

en: Regex
da: Regulært udtryk

en: Relationship browser
da: Relationslæser

en: Remarks
da: Noter

en: Remote Host:
da: Fjern server

en: Remote Servers
da: Fjerne servere

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
da: Fjern URL (http://www.eksempel.dk/horde):

en: Remove
da: Slet

en: Remove pair
da: Slet par

en: Remove saved script from server's temporary directory.
da: Fjern lagret skript fra servers midlertidige katalog.

en: Remove user
da: Slet bruger

en: Remove user: %s
da: Slet bruger: %s

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
da: Anmodning kunne ikke besvares. Returneret fejlkode:

en: Requested service could not be found.
da: Anmodet tjeneste kunne ikke findes.

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
da: Krævede '%s' er ikke angivet i %s-konfiguration.

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
da: Krævet "%s" er ikke angivet i VFS konfiguration.

en: Required "%s" not specified in configuration.
da: Krævede "%s" er ikke angivet i konfigurationen.

en: Required 'drivers' is misconfigured in Composite configuration.
da: Påkrævet 'drivers' er forkert konfigureret i Composite-konfiguration.

en: Required 'phptype' not specified in Passwd SQL configuration.
da: Påkrævet 'phptype' er ikke specificeret i Passwd SQL-opsætning.

en: Required 'phptype' not specified in SQL configuration.
da: Påkrævet 'phptype' er ikke specificeret i SQL opsætning

en: Required Field
da: Krævet felt

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset Password
da: Nulstil kodeord

en: Reset Your Password
da: Nulstil dit kodeord

en: Restore Last Query
da: Genskab sidste forespørgsel

en: Results
da: Resultater

en: Results for %s
da: Resultater for %s

en: Return to Options
da: Tilbage til indstillingerne

en: Returned error message:
da: Modtaget fejlmeddelelse:

en: Retype new password
da: Gentast nyt kodeord

en: Revert Configuration
da: Gendan konfiguration

en: Revocation key not generated successfully.
da: Tilbagekaldelsesnøgle kunne ikke oprettes.

en: Rich Text Editor Options
da: Indstillinger for Rich Text-redigering

en: Riddles
da: Gåder

en: Right click context menu
da: Højre-klik context-menu

en: Right header
da: Højre toptekst

en: Right values
da: Højre værdier

en: Role
da: Regel

en: Romania
da: Rumænien

en: Rotate 180
da: Rotér 180

en: Rotate Left
da: Rotér venstre

en: Rotate Right
da: Rotér højre

en: Run
da: Udfør

en: Russian Federation
da: Rusland

en: S/MIME Cryptographic Signature
da: Kryptografisk S/MIME-signatur

en: S/MIME Encrypted Message
da: S/MIME-signeret besked

en: S/MIME Key
da: S/MIME nøgle

en: SASL authentication is not available.
da: SASL-ægtning er ikke tilgængelig.

en: SMPP Gateway
da: Email-to-SMS Gateway

en: SQL Shell
da: SQL-fortolker

en: SQL statement for value lookups
da: SQL-udtryk for opslag af værdier

en: SUCCESS
da: SUCCES

en: S_QL Shell
da: SQL-fortolker

en: Sa
da: Lør

en: Saint Helena
da: Skt. Helena

en: Saint Kitts and Nevis
da: Skt. Kitts og Nevis

en: Saint Lucia
da: Skt. Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Skt. Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Skt. Vincent og Grenadinerne

en: Sao Tome and Principe
da: Soa Tome og Principe

en: Satellite Provider
da: Satelitudbyder

en: Saudi Arabia
da: Saudiarabien

en: Save
da: Gem

en: Save "%s"
da: Gem "%s"

en: Save Options
da: Gemme Indstillinger

en: Save and Finish
da: Gem og afslut

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
da: Gem genereret konfiguration som PHP-skript i din servers midlertidige katalog.

en: Saved %s configuration.
da: Gemt %s-konfiguration.

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
da: Gemte skript for opgradering af opsætning til: "%s".

en: Scattered Showers
da: Spredte byger

en: Scattered T-Storms
da: Spredt torden

en: Science
da: Videnskab

en: Sea_rch
da: Søg

en: Search
da: Søg

en: Search Engines
da: Søgemaskiner

en: Search failed. Error was: %s
da: Søgning fejlede. Fejl: %s

en: Search:
da: Søg:

en: Select Files
da: Vælg filer

en: Select a date
da: Vælg en dato

en: Select a group to add:
da: Vælg en gruppe at tilføje:

en: Select a new owner:
da: Vælg en ny ejer:

en: Select a server
da: Vælg en server

en: Select a user to add:
da: Vælg en bruger at tilføje:

en: Select all
da: Vælg alle

en: Select all date components.
da: Vælg alle dato-komponenter.

en: Select an image
da: Vælg et billede

en: Select an object
da: Vælg et objekt

en: Select none
da: Vælg ingen

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
da: Vælg de tegn du har brug for fra kasserne nedenfor. De kan så klippes og kopieres fra textfeltet.

en: Select the date and time format:
da: Vælg datoformat:

en: Select the date delimiter:
da: Vælg dato-adskilleren:

en: Select the date format:
da: Vælg datoformat:

en: Select the day and time order:
da: Vælg dato og klokkeslet rækkefølge:

en: Select the identity you want to change:
da: Vælg den identitet, som du vil ændre:

en: Select the time delimiter:
da: Vælg tids-adskilleren:

en: Select the time format:
da: Vælg tidsformat:

en: Select your color scheme.
da: Vælg din farvesammensætning.

en: Select your preferred language:
da: Vælg dit foretrukne sprog:

en: Self-destructing...
da: Selvødelæggelse...

en: Send Problem Report
da: Send problembeskrivelse

en: Sending failed: %s
da: Afsendelse fejlede: %s

en: Sensor:
da: Føler:

en: Serbia
da: Serbien

en: Serbia and Montenegro
da: Serbien og Montenegro

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Server Time
da: Servertid

en: Server data wrong or not available.
da: Server-data forkert eller ikke tilgængelig.

en: Session Admin
da: Sessionsadministrator

en: Session ID expired.
da: Session-ID udløbet.

en: Session Timestamp:
da: Sessionens tidsstempel

en: Sessions
da: Sessioner

en: Set
da: Mængde

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
da: Indstillinger der tillader dig at nulstille dit kodeord, hvis du nogensinde skulle glemme det.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
da: Indstil fjerne servere, som du ønsker at tilgå fra din portal.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
da: Indstil din foretrukne sprog-, tidszone- og datovalg.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
da: Indstil dine opstartsapplikationer, farvesammensætning, sideopfrisknin og andre visningstilvalg.

en: Setup
da: Indstilling

en: Setup upgrade scripts available
da: Skripts til opgradering af opsætning tilgængelige

en: Several locations possible with the parameter:
da: Flere steder mulig med parameteren:

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Share "%s" does not exist.
da: Deling "%s" eksisterer ikke.

en: Share ID %d does not exist.
da: Delings-id %d eksisterer ikke.

en: Share names are not supported in this driver
da: Delingsnavne understøttes ikke af denne driver

en: Shibboleth authentication not available.
da: Shibboleth-ægtning er ikke tilgængelig.

en: Short Summary
da: Kort opsummering

en: Should access keys be defined for most links?
da: Skal hurtig-taster defineres for de fleste henvisninger? (÷)

en: Show
da: Vis

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
da: Vis forskellene mellem den gemte og den nyligt genererede konfiguration.

en: Show extra detail?
da: Vis flere detaljer?

en: Show icon?
da: Vis ikon?

en: Show last login time when logging in?
da: Vis tidspunkt for seneste tilgang ved pålogning?

en: Show option to keep original?
da: Vis mulighed for at beholde oprindelig?

en: Show picker?
da: Vis snupper?

en: Show seconds?
da: Vis sekunder?

en: Show the %s Menu on the left?
da: Vis %s-menuen til venstre?

en: Showers
da: Byger

en: Showers Early
da: Byger tidligt

en: Showers Late
da: Byger sent

en: Showers in the Vicinity
da: Byger i nærheden

en: Shrink
da: Skrump

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
da: Skrump eller flyt naboblokke af vejen først

en: Sign up
da: Skriv ind

en: Signature
da: Underskrift

en: Signature Algorithm
da: Signaturalgoritme

en: Size
da: Størrelse

en: Skip Maintenance
da: Spring vedligeholdelse over

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Small
da: Lille

en: Snow
da: Sne

en: Snow Early
da: Sne tidligt

en: Snow Late
da: Sne sent

en: Snow Shower
da: Snebyge

en: Snow Showers
da: Snebyger

en: Snow Showers Early
da: Snebyger tidligt

en: Snow Showers Late
da: Snebyger sent

en: Snow depth:
da: Snedybde:

en: Snow equivalent in water:
da: Sneækvivalent i vand:

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: Songs & Poems
da: Sange og poesi

en: Sort order selection
da: Sorteringsvalg

en: Sound selection
da: Lydvalg

en: Source address
da: Afsenderadresse

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South European (ISO-8859-3)
da: Sydeuropæisk (ISO-8859-3)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: Syd Georgia og De sydlige Sandwichøer

en: Southern Hemisphere
da: Sydlige halvkugle

en: Soviet Union
da: Sovjetunionen

en: Spacer
da: Mellemrumstanget

en: Spain
da: Spanien

en: Spam
da: Skidtpost

en: Special Character Input
da: Indtastning for specialkarakter

en: Special characters
da: Specialtegn

en: Specify either the UID or a search result!
da: Angiv enten UID eller et søgeresultat!

en: Sports
da: Sport

en: Start year
da: Begyndelsesår

en: State or Province
da: Delstat eller provins

en: Storage format
da: Lagringsformat

en: Street Address
da: Vej

en: String list
da: Liste af strenge

en: Su
da: Søn

en: Subdirectory "%s" not found.
da: Underkatalog "%s" ikke fundet.

en: Subject
da: Emne

en: Submit
da: Godkend

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
da: Anmodning om at tilføje "%s" til system afsendt.  Du kan ikke logge på før din anmodning er blevet anerkendt.

en: Subpath of folder %s cannot be determined.
da: Understi af mappen %s kan ikke bestemmes.

en: Success
da: Udført

en: Successfully added "%s" to the system.
da: "%s" blev tilføjet til systemet.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
da: Data for bruger "%s" blev slettet fra systemet.

en: Successfully deleted "%s".
da: "%s" slettet.

en: Successfully regenerated calendar "%s"!
da: Kalenderen "%s" er genoprettet!

en: Successfully removed "%s" from the system.
da: "%s" slettet fra systemet.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
da: Konfiguration tilbageført. Genindlæs for at se ændringerne.

en: Successfully saved backup configuration.
da: Reservekonfiguration gemt.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
da: Reservekonfigurationfil %s gemt.

en: Successfully updated "%s"
da: "%s" opdateret.

en: Successfully wrote %s
da: "%s" skrevet.

en: Sun Rise
da: Solopgang

en: Sun Set
da: Solnedgang

en: Sunday
da: Søndag

en: Sunny
da: Solrigt

en: Sunrise
da: Solopgang

en: Sunrise/Sunset
da: Solopgang/solnedgang

en: Sunrise:
da: Solopgang:

en: Sunset
da: Solnedgang

en: Sunset:
da: Solnedgang:

en: Suriname
da: Surinam

en: Surname
da: Efternavn

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
da: Syrien

en: T-Showers
da: Tordenbyger

en: T-Showers Early
da: Tordenbyger tidligt

en: T-Showers Late
da: Tordenbyger sent

en: T-Storm
da: Torden

en: T-Storm and Windy
da: Torden og vind

en: T-Storms
da: Torden

en: T-Storms Early
da: Torden tidligt

en: T-Storms Late
da: Torden sent

en: TSV file
da: TSV-fil

en: Table Set
da: Tabelmængde

en: Taiwan, Province of China
da: Taiwan, Den kinesiske provins

en: Tajikistan
da: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic of
da: Tanzania

en: Tasks
da: Opgaver

en: Telephone Number
da: Telefonnummer

en: Temp for last hour:
da: Temp. sidste time:

en: Temperature
da: Temperatur

en: Temperature:
da: Temperatur:

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
da: Temperatur<br />(%sHøj%s/%sLav%s) &deg;%s

en: Template "%s" not found.
da: Skabelon "%s" ikke fundet.

en: Tentative:
da: Foreløbig:

en: Text
da: Tekst

en: Text Area
da: Tekstfelt

en: Text Only
da: Ren tekst

en: Th
da: Tor

en: The FTP extension is not available.
da: FTP-udviddelsen er ikke tilgængelig.

en: The History system is disabled.
da: Historik-systemet er slået fra.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
da: Horde/Kolab-integrationsmotoren understøtter ikke "%s"

en: The IMSP log could not be initialized.
da: IMSP-loggen kunne ikke klargøres.

en: The Maintenance:: class did not load successfully
da: Maintenance::-klassen blev ikke indlæst

en: The SSH2 PECL extension is not available.
da: PECL-udviddelsen SSH2 er ikke tilgængelig.

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
da: Administratoren bliver nødt til at konfigurere en permanent Tilladelses-backend, hvis du vil anvende Tilladelser.

en: The alarm backend is not currently available.
da: Alarm-backenden er ikke tilgængelig.

en: The alarm backend is not currently available: %s
da: Alarm-backenden er ikke tilgængelig: %s

en: The alarm has been deleted.
da: Alarmen er slettet.

en: The alarm has been saved.
da: Alarmen er lagret.

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
da: Kontakt-ID-nummeret blev ikke angivet, efterladt tomt eller blev ikke fundet i databasen.

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
da: Den løsgjorte PGP-signatur-blok er krævet for at kunne verificere den signerede besked.

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
da: Distributionsliste-ID er enten ikke angivet, tomt eller ikke fundet i databasen.

en: The distribution list was not specified.
da: Distributionslisten ikke angivet.

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
da: E-post-adressen "%s" er føjet til din identiteter. Du kan nu lukke dette vindue.

en: The encryption features require a secure web connection.
da: Krypteringsfaciliteterne kræver en sikker web-forbindelse.

en: The file %s should contain a %s setting.
da: Filen %s bør indeholde en %s-indstilling.

en: The file %s should contain some %s settings.
da: Filen %s bør indeholde nogle %s-indstillinger.

en: The file contained no data.
da: Filen indeholdt ingen data.

en: The following event has been successfully removed:
da: Denne hændelse blev slettet:

en: The identity "%s" has been deleted.
da: Identiteten "%s" er slettet.

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
da: Billedfilen var større end den maksimalt tilladte størrelse (%d bytes).

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
da: Placeringen af GnuPG-programmet skal gives til Crypt_pgp::-klassen.

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
da: Beskeden, som er sendt den %s til %s med emnet "%s" er blevet vist.
    Dette er ingen garanti for, at beskeden rent faktisk er blevet læst eller forstået.

en: The name to use when linking to the compose page
da: Navnet, der skal bruge, når der henvises til skrivesiden

en: The new from address can't be verified, try again later:
da: Den nye adresse kan ikke verificeres; prøv igen senere:

en: The number of fields must be numeric.
da: Antallet af felter skal være et tal.

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
da: openssl-modulet er krævet af Horde_Crypt_smime::-klassen.

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
da: Præferencen "%s" kunne ikke gemmes fordi dens data overskrider den maksimalt tilladte størrelse

en: The preferences backend is currently unavailable and your preferences have not been loaded. You may continue to use the system with default settings.
da: Præference-backenden er for tiden ikke tilgængelig og dine præferencer er ikke hentet. Du kan fortsætte anvendelsen af system med standard-indstillinger.

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
da: Programmet, der bruges til at betragte denne datatype (%s), blevet ikke fundet på systemet.

en: The provided country code is invalid.
da: Landekoden er ugyldig

en: The quote character must be one single character.
da: Citationstegnet skal være et enkelt tegn.

en: The requested URL %s was not found on this server.
da: Den efterspurgte URL %s kunne ikke findes på serveren.

en: The requested website for changing user passwords could not be reached.
da: Websitet, hvortil brugeres kodeord ændres, kunne ikke nås.

en: The separator must be one single character.
da: Adskillelsestegnet skal være et enkelt tegn.

en: The server "%s" has been deleted.
da: Serveren "%s" er slettet.

en: The server "%s" has been saved.
da: Serveren "%s" er gemt.

en: The service is currently not available. Try again later.
da: Servicen er ikke tilgængelig i øjeblikket. Prøv senere.

en: The service is currently too busy. Try again later.
da: Servicen har for travlt i øjeblikket. Prøv senere.

en: The share has already been initialized!
da: Delingen er allerede intialiseret!

en: The signup request for "%s" has been removed.
da: Opskrivningsanmodningen for "%s" er slettet.

en: The signup request for user "%s" has been removed.
da: Opskrivningsanmodningen for bruger "%s" er slettet.

en: The specified row (%d) does not exist.
da: Den angivne række (%d) eksisterer ikke.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
da: Den tekst, som du indtastede, passer ikke til teksten på skærmen.

en: The uploaded data was lost since the previous step.
da: Den afsendte information er tabt siden sidste trin.

en: The uploaded file could not be saved.
da: Den overførte fil kunne ikke gemmes.

en: The user "%s" already exists.
da: Brugeren "%s" findes allerede.

en: The username could not be found.
da: Brugernavnet kunne ikke findes.

en: The weather.com block is not available.
da: weather.com-blokken er ikke tilgængelig.

en: Themes directory "%s" not found.
da: Tema-kataloget "%s" ikke fundet.

en: There are no email addresses to confirm.
da: Der er ingen adresser at bekræfte.

en: There are no options available.
da: Ingen tilvalg til rådighed.

en: There are no parts that can be displayed inline.
da: Der forefindes ingen dele, som kan vises indlejret.

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
da[0]: Der er for mange tegn i dette felt. Du har indtastet %d tegn;
da[1]: Der er for mange tegn i dette felt. Du har indtastet %d tegn;

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
da: Der opstod et problem under tilføjelsen af '%s' til systemet: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
da: Der opstod et problem under fjernelse af data for bruger "%s" fra systemet:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
da: Der opstod et problem under sletning af "%s" fra systemet:

en: There was a problem updating "%s": %s
da: Der opstod et problem under opdatering af "%s": %s

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
da: Der opstod et problem under filoverførslen: Ingen %s blev overført.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
da: Der opstod et problem under filoverførslen: %s var større end den maksimalt tilladte størrelse (%d bytes).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
da: Der opstod et problem under filoverførslen: %s blev kun delvist overført.

en: There was an error displaying this message part
da: Der opstod en fejl under visning af denne beskeddel

en: There was an error importing the contact data:
da: Der opstod en fejl under importeringen af kontaktinformation:

en: There was an error importing the iCalendar data.
da: Der opstod en fejl under importeringen af iCalendar data.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
da: Der opstod en fejl i konfigurationsformularen. Nuligvis har du udeladt et krævet felt.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
da: Der opstod et problem under udførelse af den angivne adressekartoteksfunktion. Prøv igen.

en: There was an error reading the contact data.
da: Der opstod en fejl under læsningen af kontaktinformation.

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
da: Der opstod en fejl under opdatering af kontakt-detaljerne. Prøv igen.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
da: Der opstod en fejl under opdatering af distributionslisten. Prøv igen.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
da: Denne IMAP-server understøtter ikke deling af mapper.

en: This VAT identification number is invalid.
da: Dette MOMS id er ikke gyldigt.

en: This VAT identification number is valid.
da: Dette MOMS id er gyldigt.

en: This alarm cannot be snoozed.
da: Alarmen kan ikke udsættes.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
da: Dette tyder ikke på at være et gyldigt rar-arkiv.

en: This does not appear to be a valid zip file.
da: Denne tyder ikke på at være en gyldig zip-fil.

en: This does not seem to be a valid card number.
da: Dette tyder ikke på at være et gyldigt kortnummer.

en: This driver allows sending of messages through an SMPP gateway.
da: Denne driver tillader afsendelse af beskeder igennem SMPP.

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
da: Denne driver tillader afsendelse af beskeder igennem Clickatell (http://clickatell.com) adgangspunktet ved brug af HTTP API

en: This driver allows sending of messages through the WIN (http://winplc.com) gateway, using the HTTP API
da: Denne driver tillader afsendelse af beskeder igennem WIN (http://winplc.com) adgangspunktet ved brug af HTTP API

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
da: Denne driver tillader afsendelse af beskeder igennem sms2email (http://sms2email.com) adgangspunktet ved brug af HTTP API

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
da: Denne driver tillader afsendelse af beskeder via SMTP igennem Vodafone Italien adgangspunktet, dog kun til Vodafone-numre. Den kræver en e-mailkonto hos Vodafone Italien (http://www.190.it).

en: This field is required.
da: Dette felt er krævet.

en: This field may only contain integers.
da: Dette felt må kun indeholde heltal.

en: This field may only contain numbers and the colon.
da: Dette felt må kun indeholde numre og kolon.

en: This field may only contain octal values.
da: Dette felt må kun indeholde oktale værdier.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
da: Dette felt skal være en komma- eller mellemrumsadskildt liste af heltal

en: This field must be a valid number.
da: Dette felt skal være et gyldigt nummer.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
da: Dette felt skal indeholde en farvekode i RGB hex-format, fx '#1234af'.

en: This form has already been processed.
da: Denne formular er allerede processeret.

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
da: Dette er et Kolab Groupware-objekt. For at se dette objekt har du brug for en e-mail-klient, som forstår Kolab Groupware-formatet. Besøg %s for en liste af klienter.

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
da: Denne besked er skrevet med et andet tegnsæt (%s) end dit eget.

en: This number must be at least one.
da: Tallet skal være min. 1.

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
da: Denne server kan ikke dekomprimere zip- og gzip-filer.

en: This system is currently deactivated.
da: Dette system er deaktiveret.

en: This value must be a number.
da: Denne værdi skal være et tal.

en: Thunder
da: Torden

en: Tickets
da: Sager

en: Time
da: Tid

en: Time Tracking
da: Tidsopgørelse

en: Time format
da: Tidsformat

en: Time selection
da: Tidsvalg

en: Timestamp or unknown
da: Tidskode eller ukendt

en: Title
da: Titel

en: To
da: Til

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
da: For at vælge multiple indgange skal Ctrl- (PC) eller Command (Mac)-tasten holdes nede medens der klikkes.

en: Today
da: I Dag

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Too many invalid logins during the last minutes.
da: For mange ugyldige logind-forsøg i løbet af de sidste minutter.

en: Translations
da: Oversættelser

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: True or false
da: Sand eller falsk

en: Tu
da: Tir

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Turkish (ISO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks og Caicos Øerne

en: Type your choice:
da: Skriv dit valg:

en: U characters
da: U tegn

en: U.V. index:
da: U.V.-indeks:

en: URL for your script delivery status report
da: URL for skript til modtagelse af status rapporten

en: Unable to access %s's calendar:
da: Kan ikke tilgå %s's kalender:

en: Unable to access VFS directory.
da: Kunne ikke tilgå VFS-katalog.

en: Unable to add %s: destination folder already exists
da: Kan ikke tilføje %s: målmappen findes allerede

en: Unable to bind to the LDAP server as %s!
da: Kunne ikke koble til LDAP-serveren som %s!

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
da: Kan ikke ændre tilladelser for VFS-fil "%s".

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
da: Kan ikke ændre tilladelser for VFS-fil %s/%s.

en: Unable to change to %s.
da: Kan ikke skifte til %s.

en: Unable to check file size of "%s".
da: Kan ikke tjekke filstørrelsen af "%s".

en: Unable to check file size of "%s/%s".
da: Kan ikke tjekke filstørrelsen af "%s/%s".

en: Unable to connect to SQL server.
da: Kunne ikke opnå forbindelse til SQL serveren.

en: Unable to connect with SSL.
da: Kan ikke få forbindelse med SSL.

en: Unable to copy VFS file.
da: Kan ikke kopiere VFS-fil.

en: Unable to create VFS directory "%s".
da: Kan ikke danne VFS-katalog "%s".

en: Unable to create VFS directory.
da: Kan ikke danne VFS-katalog.

en: Unable to create VFS file.
da: Kan ikke lave VFS-fil.

en: Unable to create VFS folder "%s".
da: Kan ikke oprette VFS-mappe "%s".

en: Unable to create empty VFS file.
da: Kan ikke lave tom VFS-fil.

en: Unable to create temporary file.
da: Kan ikke lave midlertidig fil.

en: Unable to decompress data.
da: Kan ikke dekomprimere data.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
da: Kan ikke slette "%s"; kataloget er ikke tomt.

en: Unable to delete "%s": %s.
da: Kan ikke slette "%s": %s.

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
da: Kan ikke slette %s; kataloget er ikke tomt

en: Unable to delete VFS directory recursively.
da: Kan ikke slette VFS-kataloget rekursivt.

en: Unable to delete VFS directory.
da: Kan ikke slette VFS-katalog.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
da: Kan ikke slette VFS-katalog: %s.

en: Unable to delete VFS file "%s".
da: Kan ikke slette VFS-fil "%s".

en: Unable to delete VFS file.
da: Kan ikke slette VFS-fil.

en: Unable to delete VFS folder "%s".
da: Kan ikke slette VFS-mappe "%s".

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
da: Kan ikke slette VFS rekursivt: %s.

en: Unable to determine current directory.
da: Kan ikke bestemme aktuelt katalog.

en: Unable to determine owner of the free/busy data!
da: Kan ikke bestemme ejer af fri/optaget-information!

en: Unable to execute smbclient.
da: Kan ikke kalde smbclient.

en: Unable to extract certificate details
da: Kan ikke uddrage certifikat-detaljer

en: Unable to load the definition of %s.
da: Kan ikke indlæse definitionen af %s.

en: Unable to move VFS file.
da: Kan ikke flytte VFS-fil.

en: Unable to open VFS file "%s".
da: Kan ikke åbne VFS-fil "%s".

en: Unable to open VFS file for writing.
da: Kan ikke åbne VFS-fil til skrivning.

en: Unable to open VFS file.
da: Kan ikke åbne VFS-fil.

en: Unable to open compressed archive.
da: Kan ikke åbne komprimeret arkiv.

en: Unable to open temporary file.
da: Kan ikke åbne midlertidig fil.

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
da: Kan ikke læse VFS-fil (filesize() fejlede).

en: Unable to read VFS file (size() failed).
da: Kan ikke læse VFS-fil (size() fejlede).

en: Unable to read free/busy information from %s
da: Kan ikke hente fri/optaget-information fra %s

en: Unable to read the vfsroot directory.
da: Kan ikke læse vfsroot-kataloget.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
da: Kan ikke omdøbe %s til %s: målmappen findes allerede

en: Unable to rename VFS directory.
da: Kan ikke omdøbe VFS-katalog.

en: Unable to rename VFS directory: %s.
da: Kan ikke omdøbe VFS-katalog: %s.

en: Unable to rename VFS file "%s".
da: Kan ikke omdøbe VFS-fil "%s".

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
da: Kan ikke omdøbe VFS-fil %s/%s.

en: Unable to rename VFS file to same name.
da: Kan ikke omdøbe VFS-fil til samme navn.

en: Unable to rename VFS file.
da: Kan ikke omdøbe VFS-fil.

en: Unable to run 'mkisofs'.
da: Kan ikke afvikle 'mkisofs'.

en: Unable to translate this RTF document
da: Kunne ikke oversætte dette RTF dokument

en: Unable to translate this Word document
da: Kunne ikke oversætte dette Word dokument

en: Unable to translate this WordPerfect document
da: Kunne ikke oversætte dette WordPerfect dokument

en: Unable to write VFS file "%s".
da: Kan ikke skrive VFS-fil "%s".

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
da: Kan ikke skrive VFS-fil (copy() fejlede).

en: Unable to write VFS file data.
da: Kan ikke skrive VFS-fildata.

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
da: Kan ikke skrive VFS-fil; kvoten vil blive overskredet.

en: Unable to write temporary file.
da: Kan ikke skrive midlertidig fil.

en: Unauthorized
da: Ikke tilladt

en: Undo Changes
da: Fortryd ændringer

en: Unexpected response from server on connection:
da: Uventet reaktion fra server på forbindelsen:

en: Unexpected response from server to:
da: Uventet reaktion fra server på:

en: Unexpected response from server, try again later.
da: Uventet reaktion fra server, prøv igen senere.

en: Unfiled
da: Ikke anbragt

en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbrittanien

en: United States
da: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da: USAs underordnede øer

en: Units
da: Enheder

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
da: Ukendt apimsgid (API Message ID).

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
da: Ukendt climsgid (Client Message ID).

en: Unknown location provided.
da: Ukendt sted angivet.

en: Unknown username or password.
da: Ukendt brugernavn eller kodeord.

en: Unnamed
da: Ikke navngivet

en: Unsupported
da: Ikke understøttet

en: Unsupported Extension
da: Udviddelse ikke understøttet

en: Update
da: Opdatér

en: Update %s
da: Opdatér %s

en: Update user
da: Opdatér bruger

en: Updated "%s".
da: "%s" opdateret.

en: Upgrade script deleted.
da: Opgraderings-foreskrift slettet.

en: Uploaded all application setup files to the server.
da: Opsætningsfiler til alle applikationer lagt op på server.

en: Usage
da: Anvendelse

en: Usage:
da: Anvendelse:

en: Use Current: %s
da: Anvend nuværende: %s

en: Use SSL
da: Brug SSL

en: Use if name/password is different for IMSP server.
da: Brug hvis navn/kodeord er forskellig for IMSP-server.

en: User
da: Bruger

en: User "%s" does not exist.
da: Bruger "%s" eksisterer ikke

en: User Administration
da: Bruger-administration

en: User Options
da: Brugerindstillinger

en: User Registration
da: Bruger-registrering

en: User Registration has been disabled for this site.
da: Bruger-registrering er blevet slået fra på dette websted.

en: User Registration is not properly configured for this site.
da: Bruger-registrering er ikke sat op på dette websted.

en: User account not found
da: Brugerkonto ikke fundet

en: User not found
da: Brugernavn ikke fundet

en: User not found.
da: Brugernavn ikke fundet.

en: User to add:
da: Vælg en bruger at tilføje:

en: Username
da: Brugernavn

en: Username "%s" already exists.
da: Brugernavn "%s" findes allerede.

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Users
da: Brugere

en: Users in the system:
da: Brugere i systemet:

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: VAT id number verification
da: MOMS id kontrol

en: VAT identification number:
da: MOMS id:

en: VAT number
da: Momsnummer

en: VFS directory does not exist.
da: VFS-katalog eksisterer ikke.

en: Vacation
da: Ferie

en: Validity
da: Gyldighed

en: Value in minutes from now.
da: Værdi er minutter fra nu.

en: Value is over the maximum length of %d.
da: Værdi er mere end den maksimale længde af %d.

en: Values
da: Værdier

en: Values to select from
da: Værdier, der kan vælges iblandt

en: Variable
da: Skiftende

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
da: Efterprøvning fejlede - der er blevet pillet ved denne besked.

en: Version Control
da: Versionskontrol

en: Very High
da: Meget høj

en: Viet Nam
da: Vietnam

en: Vietnamese (VISCII)
da: Vietnamesisk (VISCII)

en: View %s
da: Vis %s

en: View %s [%s]
da: Vis %s [%s]

en: View an external web page
da: Se på ekstern webside

en: Virgin Islands, British
da: Jomfruøer, Britiske

en: Virgin Islands, U.S.
da: Jomfruøer, Amerikanske

en: Visibility
da: Synlighed

en: Visibility:
da: Synlighed:

en: Vodafone Italy via SMTP
da: Vodafone Italien via SMTP

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
da: ADVARSEL!!! FJERN SCRIPT MANUELT FRA %s.

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
da: Wallis og Futuna

en: Warning
da: Advarsel

en: We
da: Ons

en: Weather Forecast
da: Vejrudsigt

en: Weather data provided by
da: Vejrinformation stillet tilrådighed af

en: Web Site
da: Website

en: Weekly
da: Ugentlig

en: Welcome
da: Velkommen

en: Welcome to %s
da: Velkommen til %s

en: Welcome, %s
da: Velkommen, %s

en: Western (ISO-8859-1)
da: Vestlig (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
da: Vestlig (ISO-8859-15)

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: What application should %s display after login?
da: Hvilken applikation skal %s vise efter logind?

en: What is the delimiter character?
da: Hvad er separatortegnet?

en: What is the quote character?
da: Hvad er citationstegnet?

en: Whereis Australia map
da: Whereis Australien-kort

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
da: Hvilken dag skal vises som ugens første?

en: Which phases
da: Hvilke faser

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
da: Hvilke plugins skal aktiveres for Rich Text-værktøjet.

en: Width in CSS units
da: Bredde i CSS-enheder

en: Width of the %s menu on the left:
da: Bredde af %s-menuen til venstre:

en: Wind
da: Vind

en: Wind Early
da: Blæst tidligt

en: Wind Late
da: Blæst sent

en: Wind speed in knots
da: Vindhastighed i knob

en: Wind:
da: Vind:

en: Wind:
da: Vind:

en: Wisdom
da: Visdom

en: Wishlist
da: Ønskeliste

en: Work
da: Arbejde

en: Work Address
da: Adresse (arbejde)

en: Work Phone
da: Telefon (arbejde)

en: Write of preferences to %s failed
da: Skrivning af indstilliner til %s mislykkedes

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
da: Forkert antal felter i linie %d. Forventede %d, fandt %d.

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
da: Forkert antal felter. Forventede %d, fandt %d.

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
da: Forkert forskydning %d under indlæsning af en VFS-fil.

en: X509v3 extensions
da: X509v3 udviddelser

en: YY
da: ÅÅ

en: YYYY
da: ÅÅÅÅ

en: Yahoo! map
da: Yahoo!-kort

en: Yearly
da: Årlig

en: Yes
da: Ja

en: Yes, I Agree
da: Ja, jeg er enig

en: You are member of a group that may not login on this server.
da: Du er medlem af en gruppe der ikke må logge ind på denne server.

en: You are no member of a group that may login on this server.
da: Du er ikke medlem af en gruppe der må logge ind på denne server.

en: You are not allowed to add groups.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette grupper.

en: You are not allowed to add shares.
da: Du har ikke tilladelse til at tilføje delinger.

en: You are not allowed to change groups.
da: Du har ikke tilladelse til at ændre grupper.

en: You are not allowed to change shares.
da: Du har ikke tilladelse til at ændre delinger.

en: You are not allowed to create more than %d block. | You are not allowed to create more than %d blocks.
da[0]: Du har ikke tilladelse til at oprette mere end %d blok.
da[1]: Du har ikke tilladelse til at oprette mere end %d blokke.

en: You are not allowed to delete groups.
da: Du har ikke tilladelse til at slette grupper.

en: You are not allowed to delete shares.
da: Du har ikke tilladelse til at slette delinger.

en: You are not allowed to list groups of shares.
da: Du har ikke tilladelse til at liste delingsgrupper.

en: You are not allowed to list share permissions.
da: Du har ikke tilladelse til at liste delingsrettigheder.

en: You are not allowed to list shares.
da: Du har ikke tilladelse til at liste delinger.

en: You are not allowed to list users of groups.
da: Du har ikke tilladelse til at liste brugeres grupper.

en: You are not allowed to list users of shares.
da: Du har ikke tilladelse til at liste brugere af delinger.

en: You are not allowed to remove user data.
da: Du har ikke tilladelse til at slette brugerdata.

en: You are not authenticated.
da: Du er ikke ægtet.

en: You are not authorized to access the requested URL.
da: Du har ikke tilladelse til at tilgå den ønskede URL.

en: You can't change password for user %s
da: Du kan ikke skifte kodeord for brugeren %s

en: You cannot have the '\' character in your full name.
da: Du kan ikke have '\'-tegnet i dit fulde navn.

en: You did not authenticate.
da: Du er ikke ægtet.

en: You did not enter a valid email address.
da: Du indtastede ikke en gyldig e-post-adresse.

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
da: For at importere skal du tilordne felter fra den fil du importerer til de tilsvarende felter i %s.

en: You have been logged out.
da: Du er blevet logget ud.

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
da: Du har anmodet om at tilføje e-post-adressen "%s" til listen over dine personlige e-post-adresser.
    
    Gå til følgende henvisning for at bekræfte at dette virkeligt er din adresse:
    %s
    
    Hvis du ikke ved, hvad denne besked betyder, så slet den.

en: You must choose a date.
da: Du skal vælge en dato.

en: You must choose a time.
da: Du skal vælge et tidspunkt.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
da: Du skal konfigurere en DataTree-backend for at kunne anvende Opskrivninger.

en: You must configure a VFS backend.
da: Du skal konfigurere en VFS-backend.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
da: Du bliver nødt til at lave en problembeskrivelse, før du kan sende den ind.

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
da: Du skal indtaste et gyldigt telefonnummer; kun cifre med et valgfri '+' for den international retningskode.

en: You must enter a valid value.
da: Du skal indtaste en gyldig værdi.

en: You must enter an email address.
da: Du skal indtaste en e-mail adresse.

en: You must enter at least one email address.
da: Der skal angives mindst een e-mail adresse.

en: You must give your current password
da: Du skal angive dit nuværende kodeord

en: You must give your new password
da: Du skal angive et nyt kodeord

en: You must provide a setting for "%s".
da: Du skal angive et valg for "%s".

en: You must select an server to be deleted.
da: Du skal vælge den server, som skal slettes.

en: You must specify a username to clear out.
da: Du skal angive brugernavnet, som du vil fjerne.

en: You must specify a username to remove.
da: Du skal angive brugernavnet, som du vil fjerne.

en: You must specify the username to add.
da: Du skal angive brugernavnet, som du vil tilføje.

en: You must specify the username to update.
da: Du skal angive brugernavnet, som du vil opdatere.

en: You must specify what action to perform.
da: Du skal angive den handling, som skal udføres.

en: You must type a new category name.
da: Du skal angive et nyt kategorinavn.

en: You must verify your new password
da: Du skal bekræfte dit nye kodeord

en: You need to provide an Italian phone number
da: Du bliver nødt til at angive et italienske telefonnummer

en: Your %s session has expired. Please login again.
da: Din %s session er udløbet. Log venligst ind igen.

en: Your Email Address
da: Din e-post-adresse

en: Your From: address:
da: Din From: adresse:

en: Your Information
da: Dine informationer

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
da: Din Internet-adresse er skiftet siden begyndelsen af din %s-session. For at beskytte din sikkerhed bliver du nødt til at logge ind igen.

en: Your Name
da: Dit navn

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
da: Din ægtnings-backend understøtter ikke tilføjelsen af brugere. Hvis du ønsker at bruge Horde til at administrere brugerkonti, bliver du nødt til at bruge en anden ægtnings-backend.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
da: Din autorisations-backend understøtter ikke oplistningen af brugere eller er den funktion af en eller anden grund blevet slået fra.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
da: Din browser synes at være skiftet siden begyndelsen af din %s-session. For at beskytte din sikkerhed, skal du logge ind igen.

en: Your browser does not support this feature.
da: Din browser understøtter ikke denne funktionalitet.

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
da: Din browser understøtter ikke denne print-mulighed. Tryk Ctrl/Command + P for at printe.

en: Your current time zone:
da: Din aktuelle tidszone:

en: Your default identity has been changed.
da: Din forvalgte identitet er ændret.

en: Your default identity:
da: Din standard-identitet:

en: Your full name:
da: Dit fulde navn:

en: Your login has expired.
da: Dit logind er udløbet.

en: Your new password for %s is: %s
da: Dit nye kodeord for %s er: %s

en: Your new password is too long; passwords may not be more than %d characters long!
da: Dit nye kodeord er for langt. Kodeord må ikke være mere end %d tegn lange!

en: Your new password is too simple to guess!  Not changed!
da: Dit nye kodeord er for simpelt at gætte!  Det er ikke blevet skiftet!

en: Your new password is too simple to guess. Not changed!
da: Dit nye kodeord er for simpelt at gætte!  Det er ikke blevet skiftet!

en: Your new password must be at least %d characters long!
da: Dit nye kodeord skal være mindst %d tegn langt!

en: Your new password must be different from your current password
da: Dit nye kodeord skal være forskelligt fra dit nuværende kodeord

en: Your new password must contain at least %d alphabetic characters.
da: Dit nye kodeord skal indeholde mindst %d bogstaver.

en: Your new password must contain at least %d alphanumeric characters.
da: Dit nye kodeord skal indeholde mindst %d alfanumeriske tegn.

en: Your new password must contain at least %d different types of characters. The types are: lower, upper, numeric, and symbols.
da: Dit nye kodeord skal indeholde mindst %d forskellige typer tegn. Typerne er: minuskler, majuskler, cifre og symboler.

en: Your new password must contain at least %d lowercase characters.
da: Dit nye kodeord skal indeholde mindst %d små bogstaver.

en: Your new password must contain at least %d numeric characters.
da: Dit nye kodeord skal indeholde mindst %d tal.

en: Your new password must contain at least %d uppercase characters.
da: Dit nye kodeord skal indeholde mindst %d store bogstaver.

en: Your new password must contain less than %d whitespace characters.
da: Dit nye kodeord skal indeholde færre end %d mellemrumstegn.

en: Your new password must not contain whitespace characters.
da: Dit nye kodeord må ikke indeholde mellemrumstegn.

en: Your new passwords didn't match
da: Dit nye kodeord er ikke ens i begge felter

en: Your options have been updated for the duration of this session.
da: Dine tilvalg er blevet opdateret for varigheden af denne session.

en: Your options have been updated.
da: Dine tilvalg er opdateret.

en: Your password could not be changed.
da: Dit kodeord kunne ikke ændres.

en: Your password has been reset
da: Dit kodeord er blevet nulstillet

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
da: Dit kodeord er blevet nulstille; kontrollér din indbakke og log ind med dit nye kodeord.

en: Your password has expired
da: Dit kodeord er udløbet

en: Your password has expired.
da: Dit kodeord er udløbet.

en: Your passwords do not match
da: Dine kodeord stemmer ikke overens

en: Your remote servers:
da: Dine fjerne servere:

en: Yugoslavia
da: Jugoslavien

en: Zaire
da: Zaïre

en: [Hide Quoted Text]
da: [Skjul citeret tekst]

en: [None]
da: [ingen]

en: [Problem Report]
da: [Problembeskrivelse]

en: [Show Quoted Text - %d lines]
da: [Vis citeret tekst - %d linier]

en: [Unknown]
da: [Ukendt]

en: [line %d of %s]
da: [linje %d af %s]

en: [options]
da: [Indstillinger]

en: _Alarms
da:  alarmer

en: _CLI
da: CLI

en: _DataTree
da: DataTree

en: _Groups
da: Grupper

en: _Home
da: _Hjem

en: _Log in
da: Log ind

en: _Log out
da: Log ud

en: _Options
da: Indstillinger

en: _Permissions
da: Tilladelser

en: _Setup
da: Opsætning

en: _Users
da: Brugere

en: addressee unknown
da: adressent ukendt

en: ambiguous option: %s (%s?)
da: tvetydig indstilling: %s (%s?)

en: attachment
da: vedhæftelse

en: calm
da: vindstille

en: cannot create output file
da: kan ikke danne uddata-fil

en: cannot open input
da: kan ikke åbne inddata

en: click here
da: klik her

en: command line usage error
da: fejl ved anvendelse af kommando-linie

en: configuration error
da: konfigurationsfejl

en: critical system file missing
da: mangler kritisk systemfil

en: data format error
da: fejl i dataformat

en: entry not found
da: indgang ikke fundet

en: falling
da: faldende

en: file
da: fil

en: from the %s (%s) at %s %s
da: fra %s (%s) med %s %s

en: gusting
da: stormfuld

en: host name unknown
da: ukendt maskinnavn

en: immediate
da: øjeblikkeligt

en: inline
da: indlejret

en: input/output error
da: inddata/uddata-fejl

en: internal software error
da: intern software-fejl

en: mkisofs error code %d while making ISO.
da: mkisofs fejlkode %d under dannelse af ISO.

en: name
da: navn

en: no such option: %s
da: ingen indstilling: %s

en: not yet implemented
da: endnu ikke implementeret

en: option %s: %s
da: indstilling %s: %s

en: option %s: invalid choice: '%s' (choose from %s)
da: indstilling %s: ugyldigt valg: '%s' (vælg mellem %s)

en: option %s: invalid floating-point value: '%s'
da: indstilling %s: ugyldigt tal: '%s'

en: option %s: invalid integer value: '%s'
da: indtsilling %s: ugyldigt heltal: '%s'

en: option %s: invalid long integer value: '%s'
da: indstilling %s: ugyldigt stort heltal: '%s'

en: permission denied
da: tilladelse nægtet

en: remote error in protocol
da: fejl i protokol fra fjern side

en: rising
da: stigende

en: service unavailable
da: tjeneste utilgængelig

en: show differences
da: vis forskelle

en: show program's version number and exit
da: vis programmets versionsnummer og afslut

en: show this help message and exit
da: vis denne hjælpetekst og afslut

en: steady
da: stabilt

en: system error
da: systemfejl

en: temporary failure
da: midlertidig fejltilstand

en: type the password twice to confirm
da: indtast kodeordet to gange for at bekræfte

en: unified
da: sammensmeltet

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: unnamed
da: unavngiven

en: user select
da: brugervalg

en: you must enter less than %d.
da: du skal indtaste mindre end %d.
