Passwd - en to ar translation catalogue (280 entries)

en: 24 hours
ar: 24 ساعة

en: <b>A fatal error has occurred:</b>
ar: <b> حصل خطأ:

en: AM/PM
ar: نهاراً/ليلاً

en: Add pair
ar: أضف ثنائي

en: Address
ar: العنوان

en: Address Book
ar: دفتر عناوين

en: An illegal value was specified.
ar: تم تحديد قيمة غير مقبولة

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
ar: تأكيد الطلب قبل البدء بعمليات الصيانة؟

en: Authentication rejected by RADIUS server.
ar: تم رفض التحقق من الهوية من قبل المخدم راديوس.

en: Available fields:
ar: الحقول المتوفرة:

en: Bad kerberos password.
ar: كلمة مرور غبر مقبولة (كيربيروس)

en: Bad kerberos username.
ar: اسم المستخدم غبر مقبول (كيربيروس)

en: Birthday
ar: يوم الميلاد

en: Building MO files for module %s%s%s...
ar: إنشاء ملفات MO للبريمجات %s%s%s...

en: Building locale %s%s%s...
ar: إنشاء الملفات المحلية %s%s%s...

en: Calendar
ar: أجندة

en: Cancel Problem Report
ar: إلغاء البلاغ عن مشكلة

en: Cell Phone
ar: الهاتف الجوال

en: Change your password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
ar: ضع علامة في مربع العملية (العمليات) التي تريد تنفيذها حالاً.

en: Close Help
ar: إغلاق المساعدة

en: Close Help Window
ar: إغلاق نافذة المساعدة

en: Close Window
ar: إغلاق النافذة

en: Comics
ar: رسومات

en: Commands:
ar: الأوامر:

en: Committing:
ar: تنفيذ

en: Company
ar: الشركة

en: Confirm new password:
ar: تأكيد كلمة المرور الجديدة:

en: Connection to ftp server failed.
ar: حصل خطأ خلال الإتصال بمخدم الـ FTP.

en: Console_Getopt not found.
ar: لم يعثر على Console_Getopt.

en: Contents of '%s'
ar: محتويات '%s'

en: Contents of the RAR archive
ar: محتويات الأرشيف RAR

en: Copying %s to %s
ar: نسخ %s إلى %s

en: Could not connect to database for SQL SessionHandler.
ar: لم يتم الإتصال مع قاعد البيانات لـ SQL SessionHandler.

en: Could not connect to table '%s' for SQL SessionHandler.
ar: لا يتم الإتصال مع جدول '%s' في SQL SessionHandler.

en: Could not copy %s to %s
ar: لا إمكانية لنسخ %s إلى %s

en: Could not create locale directory for locale %s:
ar: لاإمكانية لإنشاء مجلد محلي (local) من أجل ملف اللغة %s:

en: Could not open Maintenance_Task module %s
ar: لاإمكانية لفتح Maintenance_Task للبريمج %s

en: DD
ar: يوم - رقمين

en: Daily
ar: يومي

en: Database query failed.
ar: خطأ في الاتصال مع قاعدة البيانات

en: Default Identity
ar: التحقق الافتراضي

en: Describe the Problem
ar: شرح المشكلة

en: Details have been logged for the administrator.
ar: تم حفظ التفاصيل لمدير النظام

en: Display Options
ar: خيارات العرض

en: Do not directly access maintenance.php
ar: لا تدخل مباشرةً إلى الملف maintenance.php

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Empty result.
ar: لاتوجد نتائج.

en: Entries: %d total, %d up-to-date, %d new, %d changed, %d unknown
ar: الإدخالات: المجموع %d، الحديثة %d، الجديدة %d، المعدلة %d، غير معروفة %d

en: Error
ar: حصل خطأ

en: Error:
ar: حصل خطأ:

en: Every 15 minutes
ar: كل 15 دقيقة

en: Every 30 seconds
ar: كل 30 دقيقة

en: Every 5 minutes
ar: كل 5 دقيقة

en: Every Login
ar: كل دخول

en: Every half hour
ar: كل نصف ساعة

en: Every minute
ar: كل دقيقة

en: Example values:
ar: أمثلة على القيم:

en: Executing:
ar: تنفيذ:

en: Expected "BEGIN" in the line %d.
ar: نتوقع "BEGIN"  في السطر %d.

en: Expected "END:%s" in line %d.
ar: نتوقع "END:%s" في السطر %d.

en: Extracting from %s...
ar: يتم الاستخلاص من %s...

en: Failed retrieving preferences.
ar: لاإمكانية للعثور على التفضيلات.

en: Failed to connect to LDAP server.
ar: لاإمكانية للإتصال بالمخدم LDAP.

en: Failed to connect to SMB server.
ar: لاإمكانية للإتصال بالمخدم SMB.

en: Failure in changing password :
ar: خطأ في تغيير كلمة المرور

en: Fax
ar: فاكس

en: Found applications: %s
ar: التطبيقات الموجودة: %s

en: Found directories:
ar: المجلدات الموجودة:

en: Full Description:
ar: الشرح التفصيلي:

en: Getopt Error:
ar: خطأ في Getopt:

en: Help
ar: المساعدة

en: Helper application to create and maintain translations for the Horde
    framework and its applications.
    For an introduction read the file README in this directory.
ar: من أجل لمحة عامة، الرجاء قراءة ملف Readme في هذا المجلد.

en: Home
ar: البداية

en: Home Address
ar: عنوان المنزل

en: Home Phone
ar: هاتف المنزل

en: Horde
ar: هوردي

en: Horde Login
ar: دخول إلى هوردي

en: Horde System
ar: نظام هوردي

en: Horde Wireless
ar: هوردي للاسلكي

en: Horde is not properly configured
ar: لم يتم إعداد هوردي بشكل صحيح

en: Horde translation generator
ar: مولد هوردي ااترجمة

en: Icons Only
ar: أيقونات فقط

en: Icons with text
ar: أيقونات مع نصوص

en: Import
ar: استيراد

en: Import Error:
ar: خطأ في الاستيراد:

en: Imported field: %s
ar: الحقول المستوردة: %s

en: Imported fields:
ar: الحقول المستوردة:

en: Initializing module %s...
ar: تجهيز البريمج %s...

en: Kerberos server rejected authentication.
ar: المخدم كيربيروس رفض التحقق من الهوية.

en: Language
ar: اللغة

en: List Help Topics
ar: قائمة عناوين المساعدة

en: Loading libraries...
ar: تحميل المكتبات...

en: Log in
ar: دخول

en: Log out
ar: خروج

en: Login failed for some reason. Most likely your username or password was entered incorrectly.
ar: حصل خطأ لسبب ما أثناء الدخول. على الأرجح أن اسم المستخدم أو كلمة المرورليست صحيحة

en: Logout
ar: خروج

en: MM
ar: شهر - رقمين

en: Mail
ar: البريد

en: Make sure that you have PEAR installed and in your include path.
ar: تأكد من أن PEAR مركبة ومعرفة ضمن المسار.

en: Making directory %s
ar: إنشاء المجلد %s

en: Map Date and Time Fields
ar: إدراج حقول التاريخ والوقت.

en: Map Import Fields
ar: إدراج الحقول المستوردة

en: Matching fields
ar: مطابقة الحقول

en: Memos
ar: مذكرات

en: Menu mode:
ar: وضع المذكرات:

en: Merging all %s.po files to the compendium...
ar: دمج جميع الملفات %s.po إلى الخلاصة...

en: Merging the PO file for %s%s%s to the compendium...
ar: دمج ملف PO من أجل %s%s%s إلى الخلاصة...

en: Merging translation for module %s...
ar: دمج التلرجمة للبريمج %s...

en: Message
ar: رسالة

en: Monthly
ar: شهرياً

en: My Summary
ar: الخلاصة

en: Name
ar: الاسم

en: Never
ar: أبداً

en: New password:
ar: كلمة المرور الجديدة:

en: No
ar: لا

en: No configuration information specified for FTP VFS.
ar: لاتوجد معلومات حول إعدادات الـ FTP VFS.

en: No configuration information specified for LDAP Preferences.
ar: لاتوجد معلومات حول تفضيلات LDAP.

en: No configuration information specified for SQL Categories.
ar: لاتوجد معلومات حول تصنيفات SQL.

en: No configuration information specified for SQL Preferences.
ar: لاتوجد معلومات حول نفضيلات SQL.

en: No configuration information specified for SQL SessionHandler.
ar: لاتوجد معلومات حول SessionHandler من أجل SQL.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
ar: لاتوجد معلومات حول إعدادات الـ SQL VFS.

en: No configuration information specified for SQL authentication.
ar: لاتوجد معلومات حول التحقق من الهوية لـ SQL.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
ar: لاتوجد معلومات حول إعدادات ملفات SQL VFS.

en: No entry with the id '%s' exists in the original help file.
ar: لاتوجد بيانات تحت المعرف '%s' في ملف المساعدة الأساسي.

en: No locale specified.
ar: لم يتم تحديد لغة محلية.

en: No password provided for Kerberos authentication.
ar: لاتوجد كلمة مرور للتحقق كيربيروس

en: No password provided for LDAP authentication.
ar: لاتوجد كلمة مرور للتحقق LDAP.

en: No password provided for RADIUS authentication.
ar: لاتوجد كلمة مرور للتحقق راديوس.

en: No password provided for SMB authentication.
ar: لاتوجد كلمة مرور للتحقق SMB>

en: No preferences are available.
ar: لاتوجد أية تفضيلات.

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Notice
ar: تنبيه

en: Notification listener %s not found.
ar: لم يعثر على المستمع %s.

en: Number of columns in the summary view:
ar: عدد الأعمدة في الملخص:

en: OK
ar: موافق

en: Old password:
ar: كلمة المرور القديمة:

en: Options
ar: خيارات

en: Options:
ar: خيارات:

en: Other Information
ar: معلومات آخرى

en: PHP support in xgettext:
ar: دعم PHP في xgettext:

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password changed!
ar: تم تغيير كلمة المرور!

en: Password module is not properly configured
ar: خطأ في إعدادات بريمج كلمة المرور

en: Perform Maintenance Operations
ar: تنفيذ عمليات الصيانة

en: Phone
ar: هاتف

en: Please provide a summary of the problem.
ar: الرجاء تزويدنا ملخص المشكلة.

en: Please provide your username and password
ar: الرجاء تزويدنا باسم المستخدم وكلمة السر.

en: Please report any bugs to i18n@lists.horde.org.
ar: الرجاء إرسال أي مشكلة أو خطأ في البرنامج إلى i18n@lists.horde.org.

en: Problem Description
ar: شرح المشكلة

en: Problem?
ar: مشكلة؟

en: Remove pair
ar: إزلة الثنائي

en: Required '%s' not specified in SessionHandler configuration.
ar: لم يعثر على '%s' في إعدادات الـ SessionHandler.

en: Required 'basedn' not specified in authentication configuration.
ar: لم يعثر على 'basedn' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'basedn' not specified in preferences configuration.
ar: لم يعثر على 'basedn' في إعدادات التفضيلات.

en: Required 'bdc_hostspec' not specified in authentication configuration.
ar: لم يعثر على 'bdc_hostspec' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'database' not specified in SessionHandler configuration.
ar: لم يعثر على 'database' في إعدادات الـ SessionHandler.

en: Required 'database' not specified in VFS configuration.
ar: لم يعثر على 'database' في إعدادات الـ VFS.

en: Required 'database' not specified in authentication configuration.
ar: لم يعثر على 'database' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'database' not specified in categories configuration.
ar: لم يعثر على 'database' في إعدادات التصنيفات.

en: Required 'database' not specified in preferences configuration.
ar: لم يعثر على 'database' في إعدادات التفضيلات.

en: Required 'domain' not specified in authentication configuration.
ar: لم يعثر على 'domain' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'hostspec' not specified in SessionHandler configuration.
ar: لم يعثر على 'hostspec' في إعدادات الـ SessionHandler.

en: Required 'hostspec' not specified in VFS configuration.
ar: لم يعثر على 'hostspec' في إعدادات الـ VFS.

en: Required 'hostspec' not specified in authentication configuration.
ar: لم يعثر على 'hostspec' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'hostspec' not specified in categories configuration.
ar: لم يعثر على 'hostspec' في إعدادات التصنيفات.

en: Required 'hostspec' not specified in preferences configuration.
ar: لم يعثر على 'hostspec' في إعدادات التفضيلات.

en: Required 'password' not specified in SessionHandler configuration.
ar: لم يعثر على 'password' في إعدادات الـ SessionHandler.

en: Required 'password' not specified in VFS configuration.
ar: لم يعثر على'password' في إعدادات الـ VFS.

en: Required 'password' not specified in authentication configuration.
ar: لم يعثر على 'password' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'password' not specified in categories configuration.
ar: لم يعثر على 'password'' في إعدادات التصنيفات.

en: Required 'password' not specified in preferences configuration.
ar: لم يعثر على 'password'' في إعدادات التفضيلات.

en: Required 'pdc_hostspec' not specified in authentication configuration.
ar: لم يعثر على 'pdc_hostspec' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'phptype' not specified in SessionHandler configuration.
ar: لم يعثر على 'phptype' في إعدادات الـ SessionHandler.

en: Required 'phptype' not specified in VFS configuration.
ar: لم يعثر على 'phptype' في إعدادات VFS.

en: Required 'phptype' not specified in authentication configuration.
ar: لم يعثر على 'phptype' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'phptype' not specified in categories configuration.
ar: لم يعثر على 'phptype' في إعدادات التصنيفات.

en: Required 'phptype' not specified in preferences configuration.
ar: لم يعثر على  'phptype' في إعدادات التفضيلات

en: Required 'port' not specified in VFS configuration.
ar: لم يعثر على 'port' في إعدادات VFS.

en: Required 'table' not specified in categories configuration.
ar: لم يعثر على 'hostspec' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'table' not specified in preferences configuration.
ar: لم يعثر على 'hostspec' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'uid' not specified in authentication configuration.
ar: لم يعثر على 'uid' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'uid' not specified in preferences configuration.
ar: لم يعثر على 'uid' في إعدادات التفضيلات.

en: Required 'username' not specified in SessionHandler configuration.
ar: لم يعثر على 'username' في إعدادات الـ SessionHandler.

en: Required 'username' not specified in VFS configuration.
ar: لم يعثر على 'username' في إعدادات VFS.

en: Required 'username' not specified in authentication configuration.
ar: لم يعثر على 'username' في إعدادات التحقق من الهوية.

en: Required 'username' not specified in categories configuration.
ar: لم يعثر على 'username' في إعدادات التصنيفات.

en: Required 'username' not specified in preferences configuration.
ar: لم يعثر على 'username' في إعدادات التفضيلات.

en: Required 'vfsroot' not specified in VFS configuration.
ar: لم يعثر على 'vfsroot' في إعدادات VFS.

en: Return to Options
ar: عودة إلى الخيارات

en: Role
ar: الدور

en: Save Options
ar: حفظ الخيارات

en: Searching Horde applications...
ar: بحث عن تطبيقات هوردي...

en: Searching gettext binaries...
ar: بحث عن الترميز الثنائي لـ gettext

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the textarea.
ar: حدد الحروف/الرموز التي تريدها أدناه. ومن ثم يمكن نسخهاولصقها ضمن النص.

en: Select the date delimiter:
ar: اختر الفواصل للتاريخ:

en: Select the date format:
ar: اختر تنسيق التاريخ:

en: Select the time format:
ar: اختر تنسيق الوقت:

en: Select two matching fields.
ar: إختر حقلين متماثلين.

en: Select your preferred language:
ar: اختر لغتك المفضلة:

en: Send Problem Report
ar: أرسل تقريراً بمشكلة حصلت

en: Set the language that menu items, explanations, and help are in.
ar: حدد لغة الأوامر، الشرح والمساعدة.

en: Set your page refreshing, and other display options.
ar: اختر تحديث الصفحة وخيارات الشاشة الأخرى.

en: Set your preferred display language.
ar: اختر لغتك المفضلة للإظهار

en: Short Summary:
ar: النتيجة المختصرة:

en: Skip Maintenance
ar: إهمل الصيانة

en: Skipped...
ar: إهمال...

en: Some of Horde's configuration files are missing:
ar: بعض ملفات الإعدادات الخصة بهوردي مفقودة.

en: Some of Password module's configuration files are missing:
ar: بعض ملفات إعدادات بريمجات كلمة المرور مفقودة

en: Special Character Input
ar: إدخار حروف خاصة

en: Success
ar: تم الأمر بنجاح

en: Tasks
ar: المهمات

en: Text Only
ar: نص فقط

en: The help file %s didn't start with <?xml
ar: ملف المساعدة %s لا يبدأ بـ <?xml

en: The program used to view this message type (%s) was not found on the system.
ar: لم يتم العثور على البرنامج المستخدم لإظهار الرسائل من نوع (%s) ضمن نظامك.

en: The registry is how Horde applications find out how to talk to each other. You should list any installed Horde applications that you have here.
ar: التسجيل يعني طريقة التخاطب بين البرامج المكونة لنظام هوردييجب إدراج أي برنامج يعمل مع هوردي قد تم تركيبه عنكم.

en: There doesn't yet exist a help file for %s.
ar: لا يوجد حالياً ملف مساعدة من أجل %s.

en: There was an error opening the file %s. Try running translation.php with the flag -d to see any error messages from the xml parser.
ar: حصل خطأ خلال فتح ملف الترجمة %s. حاول تشغيل translation.php مع(flag -d) لعرض رسالة الخطأ من معالج الـ xml.

en: This file controls the default preferences for Password module, and also controls which preferences users can alter.
ar: يتحكم هذا الملف بالإعدادات الافتراضية لبريمجات كلمة المرور، كما يحدد الإعدادات التي يمكن للمستخدم تعديلها.

en: This file controls the global set of MIME drivers for the Horde framework, allowing applications to make use of programs such as enscript or mswordview to render content into HTML for viewing in a browser.
ar: يتحكم هذا الملف بالإعدادات العامة لبرامج القيادة للـ MIME للهورديلإظهار الملفات المرفقة ضمن صفحة الويب في المتصفح.

en: This file controls the stylesheet that is used to set colors and fonts for the Horde framework and all applications that do not provide their own settings.
ar: يتحكم هذا الملف في شريحة  السمات التي تستخدم لضبط الألوان والخطوطللإطار العام لهوردي أو البرامج العاملة ضمنه التي لا تملك ملفها الخاصلهذا النوع من الإعدادات.

en: This file controls the stylesheet that is used to set colors and fonts in addition to or overriding Horde defaults.
ar: يتحكم هذا الملف بلوائح الألوان والخطوط إضافة أو بدلاً من إعدادات هوردي 'Horde'.

en: This file maps file extensions to logical MIME types, enabling Horde applications to figure out how to handle some content such as email attachments or CVS checkouts.
ar: يحتوي هذا الملف على مخطط الإمتدادات للأنواع المنطقية للملفات التي تجعل برامجهوردي قادرة على التعامل مع بعض الأنواع من المحتويات للبريدمثل بعض مرفقات الرسائل أو ملفات من نوع CVS.

en: This is the main Horde configuration file. It contains paths and basic items that apply to the core framework and all Horde applications.
ar: هذا الملف يحوي الإعدادات الرئيسية لهوردي. يحتوي على المسارات والمكونات الأساسيةللإطار العام وجميع البرامج التي تعمل ضمن إطار هوردي.

en: This is the main Password module configuration file. It contains paths and options for all Password module scripts.
ar: هذا ملف الإعدادات الرئيسي لكلمة المرور ويحوي مسارات و خيارات جميع بيرمجات كلمة المرور

en: This number must be at least one.
ar: يجب أن يكون هذا الرقم أكبر من الصفر

en: This value must be a number.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة رقم.

en: Title
ar: اللقب

en: Type mismatch.
ar: خطأ في النوع

en: URL
ar: عنوان الإنترنيت

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
ar: لا إمكانية لتغيير السماحيات لملف VFS %s/%s.

en: Unable to connect to SQL server.
ar: لا إمكانية للإتصال بمخدم SQL.

en: Unable to read the vfsroot directory.
ar: لا إمكانية لقراءة مجلد vfsroot.

en: Unable to register preferences in session.
ar: لا إمكانية لتسجيل البيانات في هذا الاتصال.

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
ar: لا توجد إمكانية لتغيير اسم  ملف الـ VFS %s/%s.

en: Unable to translate this Word document
ar: غير قادر على ترجمة مستند الورد هذا

en: Undo Changes
ar: تراجع عن التغييرات

en: Unexpected end of file.
ar: نهاية غير مقبولة للملف.

en: Unknown command: %s
ar: أمر غير معروف %s:

en: Updating %s help file for %s.
ar: تحديث ملف المساعدة %s من أجل %s.

en: Usage:
ar: حجم الاستخدام:

en: Use Default Value
ar: استخدم القيم الإفتراضية

en: User Options
ar: خيارات المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username and/or password not correct.
ar: خطأ في اسم المستخدم و/أو كلمة السر.

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Warning
ar: تنبيه

en: Warning:
ar: تنبيه:

en: Weekly
ar: أسبوعياً

en: Welcome to %s
ar: أهلا بكم إلى %s

en: Welcome, %s
ar: أهلا وسهلا %s

en: What application should Horde display after login?
ar: ما البرنامج المترض عرضه من هوردي بعد الدخول؟

en: Work Address
ar: عنوان العمل

en: Work Phone
ar: هاتف العمل

en: Writing updated help file to %s.
ar: كتابة ملف المساعدة المعدل إلى %s.

en: YY
ar: سنة - ××

en: Yearly
ar: سنوياً

en: Yes
ar: نعم

en: You can not change passwd for other user
ar: لايمكن تغيير كلمة المرور لمستخدم لآخر.

en: You can't change password for user %s
ar: لايمكن تغيير كلمة المرور للمستخدم %s

en: You have been logged out.<br />Thank you for using the system.
ar: تم الخروج بنجاح. <br /> شكراً لاستخدامكم هذا النظام.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
ar: يجب شرح المشكلة قبل ارسال تقريراً بها.

en: You must give your new password
ar: يجب إدخال كلمة مرور جديدة

en: You must give your old password
ar: يجب إدخال كلمة المرور القديمة

en: You must give your userid
ar: يجب إدخال معرف المستخدم

en: You must verify your new password
ar: يجب تأكيد كلمة المرور الجديدة

en: Your %s session has expired. Please login again.
ar: انتهت صلاحية الاتصال %s. الرجاء إعادة الدخول.

en: Your Email Address:
ar: عنوان بريدك الإلكتروني:

en: Your Information
ar: المعلومات الشخصية

en: Your Name:
ar: اسمك:

en: Your new passwords didn't match
ar: عدم تطابق في كلمة المرور الجديدة

en: Your options have been updated.
ar: تم تحديث الخيارات

en: [Problem Report]
ar: [تقرير المشكلة]

en: [line %s of %s]
ar: [السطر %s من %s]

en: an error has occured:
ar: حصل خطأ:

en: done
ar: تم بنجاح

en: failed
ar: فشل

en: name
ar: الاسم

en: not found
ar: غير موجود

en: the Horde PO file for the locale %s does not exist:
ar: إن ملفات PO للغة %s غير موجودة
