Ingo (1.0.1) - en to tr translation catalogue (1770 entries)

en:  (%s days ago)
tr:  (%s gün önce)

en:  (Accesskey %s)
tr: (Erişim Anahtarı %s)

en:  (in %s days)
tr:  (%s günde)

en:  (today)
tr:  (bugün)

en:  (tomorrow)
tr:  (yarın)

en:  (yesterday)
tr:  (dün)

en:  and
tr:  ve

en:  at
tr:  de(da)

en:  or
tr:  veya

en: %d %s and %s
tr: %d %s ve %s

en: %d-day forecast
tr: %d-günlük hava tahmini

en: %s - Notice
tr: %s - Bildirim

en: %s Fingerprint
tr: %s Parmak İzi

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
tr: %s Bakım İşlemleri - Onaylama

en: %s Setup
tr: %s Ayarlar

en: %s Sign Up
tr: %s Giriş

en: %s Terms of Agreement
tr: %s Anlaşma Koşulları

en: %s already exists.
tr: %s zaten var.

en: %s at %s %s
tr: %s de %s %s

en: %s is required
tr: %s istenmektedir.

en: %s minutes
tr: %s dakika

en: %s not found.
tr: %s bulunamadı.

en: %s to %s of %s
tr: %s - %s / %s

en: %s's Address Book
tr: %s Adres Defteri

en: %s's Calendar
tr: %s Takvim

en: %s's Notepad
tr: %s Not Defteri

en: %s's Tasklist
tr: %s Görev Listesi

en: , gusting %s %s
tr: , fırtınalı %s %s

en: , variable from %s to %s
tr: , değişim %s -> %s

en: -- select --
tr: -- Seç --

en: 12 Hour Format
tr: 12 Saatlik Zaman Biçimi

en: 24 Hour Format
tr: 24 Saatlik Zaman Biçimi

en: 24 hours
tr: 24 saat

en: A database backend is required for this block.
tr: Bu öbek için veritabanı son uzantısı gerekmektedir.

en: A fatal error has occurred
tr: Onulmaz bir hata oluştu

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
tr: İletiyi şifreleyebilmek için PGP açık anahtarı gerekmektedir.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
tr: İmzalanmış iletiyi doğruluğunu sağlamak için PGP açık anahtarı gerekmektedir.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to decrypt a message.
tr: İletinin şifresini çözmek için açık PGP anahtarı,özel PGP anahtarı ve geçiş tümceciği gerekmektedir.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
tr: İletiyi imzalamak için açık PGP anahtarı,özel PGP anahtarı ve geçiş tümceciği gerekmektedir.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
tr: İletinin şifresini çözmek için açık S/MIME anahtarı, özel S/MIME anahtarı ve geçiş tümceciği gerekmektedir.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
tr: İletiyi imzalamak için açık S/MIME anahtarı, özel S/MIME anahtarı ve geçiş tümceciği gerekmektedir.

en: A public SMIME key is required to encrypt a message.
tr: İletiyi şifreleyebilmek için açık SMIME anahtarı gerekmektedir.

en: AM Rain
tr: ÖÖ Yağmur

en: AM Showers
tr: ÖÖ Sağnak

en: AM Snow Showers
tr: ÖÖ Hafif Kar

en: AM/PM
tr: ÖÖ/ÖS

en: About this editor
tr: Düzenleyici hakkında

en: About...
tr: Hakkında....

en: Absbottom
tr: Enalt

en: Absmiddle
tr: Ortaya

en: Access denied creating VFS directory.
tr: VFS dizini yaratırken erişim engellendi.

en: Access denied creating VFS file.
tr: VFS dizini yaratılırken erişim engellendi.

en: Account Password
tr: Hesap Paralosı

en: Account frozen.
tr: Hesap Donduruldu.

en: Accounting
tr: Hesaplanıyor

en: Action for blacklisted addresses:
tr: Karalistedeki adresler için eylemler:

en: Activate Script
tr: Betikleri Etkinleştir

en: Add
tr: Ekle

en: Add Child Group
tr: Alt Grup EKle

en: Add Child Permission
tr: Alt İzin EKle

en: Add Here:
tr: Buraya Ekle:

en: Add New Group
tr: Yeni Grup Ekle

en: Add New Permission
tr: Yeni İzin Ekle

en: Add a new user:
tr: Yeni kullanıcı ekle:

en: Add column
tr: Kolon Ekle

en: Add new members
tr: Yeni üye ekle

en: Add pair
tr: İkili Ekle

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
tr: %s Menüsünü Mozilla Kenar Çubuğu Olarak Ekle

en: Add to address book:
tr: Adres defterine ekle:

en: Add to my address book
tr: Adres defterime ekle

en: Add user
tr: Kullanıcı Ekle

en: Adding users is disabled.
tr: Kullanıcı ekleme seçilemez kılındı.

en: Additional Settings
tr: İlave Ayarlar

en: Address
tr: Adres

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: Administer - set permissions for other users
tr: Yönetim--Diğer kullanılar için izinleri belirleyin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: Alias
tr: Öteki ad

en: Align
tr: Hizala

en: Alignment:
tr: Hizalamak:

en: All
tr: Tümü

en: All Authenticated Users
tr: Tüm Doğrulanmış Kullanıcılar

en: All Groups
tr: Tüm Gruplar

en: All Permissions
tr: Tüm İzinler

en: All four sides
tr: Tüm dört yüz

en: All of the following
tr: Takip edenlerin hepsi

en: Allow multiple addresses
tr: Çoklu adreslere izin ver

en: Allow setting of ordered list type?
tr: Sıralanmış liste türünü ayarlamaya izin verilsin mi?

en: Already exists
tr: Zaten var

en: Alternate IMSP Login
tr: Öteki IMSP Girişi

en: Alternate IMSP Password
tr: Öteki IMSP Parolası

en: Alternate IMSP Username
tr: Öteki IMSP Kullanıcı Adı

en: Alternate email address
tr: Öteki elektronik posta adresi

en: Alternate templates
tr: Öteki taslaklar

en: Alternate text:
tr: Öteki metin:

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoa

en: An illegal value was specified.
tr: Geçersiz değer belirtildi.

en: Andorra
tr: Andora

en: Anonymous Proxy
tr: Anonim Proxy

en: Answer
tr: Cevap

en: Answered
tr: Cevaplanmış

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Any of the following
tr: Takip edenlerin herhangi biri

en: Application
tr: Uygulama

en: Application List
tr: Uygulama Listesi

en: Application is ready.
tr: Uygulama Hazır

en: Apply Filters
tr: Süzgeçleri Uygula

en: Apply to Child Shares
tr: Alt paylaşımlara uygula

en: Approve
tr: Onayla

en: Approximate Size
tr: Yaklaşık Boyut

en: April
tr: Nisan

en: Arabic (Windows-1256)
tr: Arapça (Windows-1256)

en: Archive File Size
tr: Belgelik Dosya Buyutu

en: Archive Name
tr: Belgelik Adı

en: Are you sure you want to delete this rule?
tr: Bu kuralı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the signup request for %s ?
tr: %s için giriş isteğini kaldırmak istediğinze emin misiniz?

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Armenian (ARMSCII-8)
tr: Ermenice (ARMSCII-8)

en: Art
tr: Sanat

en: Ascension Island
tr: Ascension Adaları

en: Ascii Art
tr: Ascii Sanatı

en: Asia/Pacific Region
tr: Asya/Pasifik Bölgesi

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
tr: Bakım işlemlerinden önce doğrulama sorulsun mu?

en: Assignment columns
tr: Atama Kolonları

en: Attempt to delete a non-existent group.
tr: Var olmayan bir grubu silme girişimi.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
tr: Var olmayan bir izni silme girişimi.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
tr: Var olmayan bir grubu düzenleme girişimi.

en: Attempt to edit a non-existent share.
tr: Var olmayan bir paylaşımı düzenleme girişimi.

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: August
tr: Ağustos

en: Australia
tr: Avusturalya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
tr: Auth_cyrsql: İstenen imap uzatatısı bulunamadı.

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
tr: Auth_cyrus: İstenen yeteneklere sahip değil.

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
tr: Auth_cyrus: İstenen imap uzantısı bulunamadı.

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
tr: Auth_ftp: İstenen FTP uzantısı bulunamadı. PHP'yi --enable-ftp switch değiştirgesiyle derleyin.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
tr: Auth_imap: İstenen IMAP uzantısı bulunamadı.

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
tr: Auth_krb5: İstenen krb5 uzantısı bulunamadı.

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
tr: Auth_ldap: İstenen LDAP uzantısı bulunamadı.

en: Auth_ldap: Unable to add user %s. This is what the server said:
tr: Auth_imap: %s kullanıcısı eklenemedi. Sunucu:

en: Auth_ldap: Unable to remove user %s
tr: Auth_ldap: %s kullanıcısı silinemedi

en: Auth_ldap: Unable to update user %s
tr: Auth_ldap: %s kullanıcısı güncellenemedi

en: Auth_mcal: Required MCAL extension not found.
tr: Auth_mcal: İstenen MCAL uzantısı bulunamadı.

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
tr: Auth_smbauth: İstenen smbauth uzantısı bulunamadı.

en: Authentication failed
tr: Doğrulama başarısız oldu.

en: Authentication failed. %s
tr: Doğrulama başarısız oldu. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
tr: Doğrulama RADIUS sunucusu tarafından geri çevrildi.

en: Authentication to FTP server failed.
tr: FTP sunucusuna doğrulama başarısız oldu.

en: Automatically update the script after each change?
tr: Betik her değişimden sonra özdevinimli olarak güncellensin mi?

en: Available fields:
tr: Kullanılır alanlar:

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: BOFH Excuses
tr: BOFH Açıklamaları

en: Background
tr: Artalan

en: Background Color
tr: Artalan Rengi

en: Bad kerberos password.
tr: Kötü kerberos parolası.

en: Bad kerberos username.
tr: Kötü kerberos kullanıcı adı.

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Baltic (ISO-8859-13)
tr: Baltık (ISO-8859-13)

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Baseline
tr: Taban çizgisi

en: Bcc
tr: Gizli K.K.

en: Begins with
tr: Başlangıcı:

en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Birthday
tr: Doğumgünü

en: Blacklist
tr: Karaliste

en: Blacklist Edit
tr: Karalisteyi Düzenle

en: Blacklist is not supported in the current filtering driver.
tr: Karaliste yürürlükte olan süzgeç sürücüsü tarafından desteklenmiyor.

en: Blacklisted Address
tr: Karalisteye Alınmış Adres

en: Blacklisted Addresses
tr: Karalisteye Alınmış Adresler

en: Block "%s" of application "%s" not found.
tr: Uygulama "%s" sahip olduğu "%s" öbeği bulunamadı.

en: Block Settings
tr: Öbek Ayarları

en: Block Type
tr: Öbek Türü

en: Body
tr: İçerik

en: Bold
tr: Koyu

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Border
tr: Sınır

en: Border thickness:
tr: Sınır Kalınlığı:

en: Borders
tr: Sınırlar

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Both
tr: Her Ikisi

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bottom
tr: Alt

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adaları

en: Brazil
tr: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr: Britanya Hint Okyanusu Bölgesi

en: Brunei Darussalam
tr: Brunei

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Bulleted List
tr: Madde İmli Liste

en: CRC
tr: CRS

en: CRL Distribution Points
tr: CRL Dağıtım Noktaları

en: C_ell Properties...
tr: _Hücre Özellikleri...

en: Calendar
tr: Takvim

en: Calm
tr: Durgun

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Can not reset password automatically, contact your administrator.
tr: Parola özdevinimli olarak sıfırlanamamaktadır, lütfen yöneticinizle görüşün.

en: Can't connect to IMAP server: %s
tr: IMAP sunucusuna bağlanıladı: %s

en: Canada
tr: Kanada

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Problem Report
tr: Sorun Raporunu İptal Et

en: Cannot delete file "%s".
tr: "%s" dosyası silinemedi.

en: Cannot find a temporary directory.
tr: Geçici dizin bulunamadı.

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
tr: 'targetFile' değiştirgesi olmadan devam edilemez.

en: Cannot remove directory "%s".
tr: "%s" dizini kaldırılamadı.

en: Cannot remove, %d children exist.
tr: Kaldırılamadı ,%d alt yapı var.

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
tr: Yeniden düzenlemedi, yeniden düzenleme için sağlanan kayıtların sayısı ile depolanmış olanların sayısı eşleşmemektedir.

en: Cannot route message to specified number.
tr: Belirtilmiş numaraya ileti yönlendirilemedi.

en: Caption
tr: Başlık

en: Case Sensitive
tr: Büyük/Küçük Harf Duyarlı

en: Categories and Labels
tr: Kategoriler ve Etiketler

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Cc
tr: K. Kopya

en: Cell Phone
tr: Cep Telefonu

en: Cell Properties
tr: Hücre Özellikleri

en: Cell padding:
tr: Hücre yastıklaması:

en: Cell properties
tr: Hücre Özellikleri

en: Cell spacing:
tr: Hücre Boşlukları:

en: Cellphone
tr: Cep Telefonu

en: Celtic (ISO-8859-14)
tr: Keltik (ISO-8859-14)

en: Center
tr: Orta

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Central European (ISO-8859-2)
tr: Orta Avrupa (ISO-8859-2)

en: Certificate Details
tr: Onay Belgesi Ayrıntıları

en: Certificate Policies
tr: Onay Belgesi Kuralları

en: Chad
tr: Çad

en: Change
tr: Değiştir

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
tr: İnsanların sizden gelen elektronik postaları okurken ve cevaplarken gördükleri ad ve adresinizi değiştirin.

en: Changes saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Char
tr: Karakter

en: Chec_k Link...
tr: Bağlantıyı De_netle...

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Chinese Simplified (GB2312)
tr: Basitleştirilmiş Çince (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
tr: Geleneksel Çince (Big5)

en: Choose a password
tr: Parola seçin

en: Choose a username
tr: Kullanıcı adı seçin

en: Choose how to display dates:
tr: Tarihlerin nasıl gösterileceğini seçin:

en: Choose list style type (for ordered lists)
tr: Liste Biçem Türünü Seçin (sıralanmış listeler için)

en: Christmas Island
tr: Christmas Adalası

en: Class definition of %s not found.
tr: Sınıf tanımı bulunamadı:%s

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear MSOffice tags
tr: MSOffice biçim imlerini temizle

en: Clear out user: %s
tr: Kullanıcıyı temizle: %s

en: Clear user
tr: Kullanıcı temizle

en: Clear user data
tr: Kullanıcı verisi temizle

en: Click to Continue
tr: Devam etmek için tıklayın

en: Clickatell via HTTP
tr: HTTP yoluyla Clickatell

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Clouds
tr: Bulutlar

en: Cloudy
tr: Bulutlu

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos Adaları

en: Collapse Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Daralt

en: Collapsed borders
tr: Daraltılmış Sınırlar

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Color
tr: Renk

en: Color Picker
tr: Renk Seçici

en: Colour selection
tr: Renk Seçimi

en: Cols:
tr: Kolonlar:

en: Column titles
tr: Kolon Başlıkları

en: Comics
tr: Komik

en: Command
tr: Komut

en: Command Shell
tr: Komut Kabuğu

en: Comment
tr: Açıklama

en: Common Name
tr: Ortak Adı

en: Company
tr: Şirket

en: Computers
tr: Bilgisayarlar

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Configuration Differences
tr: Yapılandırma Farkları

en: Configure %s
tr: Yapılandır:%s

en: Confirm Password
tr: Paraloyı Doğrula

en: Congo
tr: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
tr: Demokratik Kongo Cumhuriyeti

en: Connection failed.
tr: Bağlantı başarısız oldu.

en: Connection failed:
tr: Bağlantı başarısız oldu:

en: Connection refused to the public keyserver.
tr: Açık anahtar sunucusuna bağlantı reddedildi.

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
tr: Açık anahtar sunucusuna bağlantı reddedildi. Sebeb: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
tr: FTP sunucuna bağlantı başarısız oldu.

en: Contacts were successfully added to your address book.
tr: İletişim noktaları başarıyla adres defterinize eklendi.

en: Contains
tr: İçermektedir

en: Continue
tr: Devam

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Cookie
tr: Çerez

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy %s
tr: Kopyala:%s

en: Copy of %s
tr: Kopyası: %s

en: Copy selection
tr: Seçimi Kopyala

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Could not PGP encrypt message.
tr: İleti PGP ile şifrelenemedi.

en: Could not PGP sign message.
tr: İleti PGP ile imzalanamadı.

en: Could not S/MIME encrypt message.
tr: İleti S/MIME ile sifrelenemedi.

en: Could not S/MIME sign message.
tr: İleti S/MIME ile imzalanamadı.

en: Could not add contact. %s
tr: İletişim noktası eklenemedi. %s

en: Could not bind to LDAP server.
tr: LDAP sunucusuna bağlanılamadı.

en: Could not check balance. %s
tr: Bakiye denetlenemedi. %s

en: Could not create distribution list. %s
tr: Dağıtım listesi yaratılamadı. %s

en: Could not decrypt PGP data.
tr: PGP verisinin şifresi çözülemedi.

en: Could not decrypt S/MIME data.
tr: S/MIME verisinin şifresi çözülemedi.

en: Could not delete contact. %s
tr: İletişim noktası silinemedi. %s

en: Could not delete distribution list. %s
tr: Dağıtım listesi silinemedi. %s

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
tr: Alıcının elektronik posta adresi belirlenemedi.

en: Could not fetch complete address book.
tr: Adres defteri tamamen getirilemedi.

en: Could not fetch complete distribution list.
tr: Dağıtım listesi tamamen getirilemedi.

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
tr: Dağıtım listelerinin listesi tamamen getirlemedi.

en: Could not obtain public key from the keyserver.
tr: Anahtar sunucusundan açık anahtar edinilemedi.

en: Could not open %s.
tr: %s açılamadı.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
tr: Maintenance_Task birimi %s açılamadı.

en: Could not read %s.
tr: %s okunamadı.

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
tr: İstenen kullancı için parola sıfırlanamadı. Bazı yada tüm ayrıntılar doğru değil. Yeniden deneyin yada daha fazla yardım için sistem yönetinizle görüşün.

en: Could not retrieve ACL
tr: ACL erişilemedi.

en: Could not retrieve address book. %s
tr: Adres defterine erişilemedi. %s

en: Could not retrieve distribution list. %s
tr: Dağıtım listesine erişilemedi. %s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
tr: Dağıtım listelerine erişilemedi. %s

en: Could not retrieve server's capabilities
tr: Sunucunun yeteneklerine erişilemedi.

en: Could not revert configuration.
tr: Yapılandırma geri döndürülemedi..

en: Could not save %s configuration.
tr: %s yapılandırma kaydedilemedi.

en: Could not save a backup configuation.
tr: Yedek bir yapılandırma kaydedilemedi.

en: Could not save a backup configuation: %s
tr: Yedek bir yapılandırma kaydedilemedi: %s

en: Could not save the backup configuration file %s.
tr: Yedek yapılandırma dosyası %s kaydedilemedi.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
tr: Yapılandırma dosyası %s kaydedilemedi. Bu durumda, kodu tekrar %s içine kaydetmek yada takip eden kodu el ile %s içine kopyalamak, seçeneklerini kullanabilirsiniz.

en: Could not search the LDAP server.
tr: LDAP sunucusu aranamadı.

en: Could not update contact. %s
tr: İletişim noktası güncellenemedi. %s

en: Could not update distribution list. %s
tr: Dağıtım listesi güncellenemedi. %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
tr: Mozilla kenar çubuğu bulunamadı. Kenar çubuğunun açık olduğundan emin olun.

en: Counted text
tr: Sayılmış metin

en: Country
tr: Ülke

en: Courses
tr: Dersler

en: Create
tr: Yarat

en: Create a link
tr: Bağlantı yarat

en: Create a new one
tr: Yeni Yarat

en: Create new folder
tr: Yeni dizin yarat

en: Create sub folders
tr: Alt dizin yarat

en: Creator Permissions
tr: Yaratıcı İzinleri

en: Credit card number
tr: Kredi kart numarası

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Cuba
tr: Küba

en: Current Time
tr: Şu Andaki Zaman

en: Current URL is
tr: Şu andaki URL

en: Current Weather
tr: Şu Andaki Hava Durumu

en: Current condition:
tr: Şu Andaki Şartlar:

en: Current style
tr: Yürürlükteki sitil

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
tr: %s e girişte çalışacak görevleri kişiselleştirin

en: Cut
tr: Kes

en: Cut selection
tr: Şeçili olanları kes

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Cyrillic (KOI8-R)
tr: Kiril (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
tr: Kiril (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
tr: Kiril/Ukrayna (KOI8-U)

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: DD
tr: GG

en: DISABLED
tr: SEÇİLMEZ KILINDI

en: DISABLED:
tr: SEÇİLMEZ KILINDI:

en: Daily
tr: Günlük

en: DataTree Browser
tr: Veri Ağacı Tarayıcısı

en: Date
tr: Tarih

en: Date Received
tr: Geliş Tarihi

en: Date selection
tr: Tarih Seçimi

en: Day
tr: Gün

en: De_lete Column
tr: K_olonu Sil

en: Deactivate Script
tr: Betiğin Etkinliğini Kaldır

en: December
tr: Aralık

en: Decimal numbers
tr: Ondalık sayılar

en: Decrease Indent
tr: Girintiyi Azalt

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Default Color
tr: Ön Tanımlı Renk

en: Default Identity
tr: Ön Tanımlı Kimlik

en: Definitions
tr: Tanımlar

en: Delete
tr: Sil

en: Delete %s
tr: Sil: %s

en: Delete Condition
tr: Koşulu Sil

en: Delete Group
tr: Grup Sil

en: Delete Permission
tr: İzin Sil

en: Delete and purge messages
tr: İletileri sil ve temizle

en: Delete cell
tr: Hücre Sil

en: Delete column
tr: Kolon Sil

en: Delete existing alternate template
tr: Varolan öteki taslağı sil

en: Delete message completely
tr: İletiyi tamamen sil

en: Delete row
tr: Satırı sil

en: Delete selected identity
tr: Seçilmiş kimliği sil

en: Delete the current column
tr: Şu andaki kolonu sil

en: Delete the current row
tr: Şu andaki satırı sil

en: Deleted
tr: Silindi

en: Deliver into my INBOX
tr: GELEN KUTUSUNA gönder

en: Deliver into my INBOX and copy to
tr: GELEN KUTUSUNA gönder ve kopyalansın

en: Deliver into my INBOX and redirect to
tr: GELEN KUTUSUNA gönder ve yönlendir

en: Deliver to folder
tr: Dizine gönder

en: Delivery time
tr: Teslim zamanı

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Describe the Problem
tr: Sorunu Tanımlayın

en: Description
tr: Açıklama

en: Details (also in Horde's logfile):
tr: Ayrıntılar (Aynı zamanda Horde'un günlük dosyasının içinde):

en: Details have been logged for the administrator.
tr: Ayrıntılar yönetici için günlük olarak kaydedildi.

en: Development
tr: Gelişim

en: Dew Point
tr: Nem Miktarı

en: Dew Point for last hour:
tr: Son saatteki nem miktarı:

en: Dew point:
tr: Nem miktarı:

en: Direction left to right
tr: Soldan sağa yönlü

en: Direction right to left
tr: Sağdan sola yönlü

en: Directory
tr: Dizin

en: Disable %s
tr: Seçilemez Kıl: %s

en: Disabled
tr: Seçilmez Kılındı

en: Display 24-hour times?
tr: 24 saatlik zaman mı gösterilsin?

en: Display Options
tr: Görüntüleme Seçenekleri

en: Display detailed notification when each filter is applied?
tr: Her süzgecin ne zaman uygulanacağına dair detaylı bilgi verilsin mi?

en: Display forecast (TAF)
tr: Hava tahminini görüntüle (TAF)

en: Display format
tr: Görüntüleme Biçimi

en: Disposition Notification
tr: Düzen Bildirimi

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Do _not send responses to bulk or list messages
tr: Yığın yada liste ilerilerine _cevap gönderme

en: Do not delete
tr: Silmeyin

en: Do not directly access maintenance.php
tr: maintenance.php dosyasına doğrudan erişmeyin.

en: Do this:
tr: Yap:

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
tr: İlk satır alan adlarını içeriyor mu? Evet ise bu kutuyu seçin:

en: Doesn't begin with
tr: Başlamayan

en: Doesn't contain
tr: İçermeyen

en: Doesn't end with
tr: Bitmeyen

en: Doesn't exist
tr: Bulunmayan

en: Doesn't match (with placeholders)
tr: Eşleşmeyen

en: Dominica
tr: Dominik

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Download
tr: İndir

en: Download %s
tr: %s İndir

en: Download generated configuration as PHP script.
tr: Oluşturulan yapılandırmayı PHP betiği olarak indir.

en: Drop down list
tr: Aşağı açılır liste

en: Drugs
tr: İlaçlar

en: E-Mail
tr: E-Posta

en: Ecuador
tr: Ekvator

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit %s
tr: Düzenle %s

en: Edit Block
tr: Blok Düzenle

en: Edit Group
tr: Grup Düzenle

en: Edit Permission
tr: İzin Düzenle

en: Edit Permissions
tr: İzinleri Düzenle

en: Edit Permissions for %s
tr: %s İçin İzinleri Düzenle

en: Edit options for:
tr: Seçenekleri düzenle:

en: Edit permissions for %s
tr: %s için izinleri düzenle

en: Education
tr: Eğitim

en: Egypt
tr: Mısır

en: Element...
tr: Öğe...

en: Email
tr: Elektronik Posta

en: Email Address
tr: Elektronik Posta Adresi

en: Email addresses must match.
tr: Elektronik posta asresleri eşleşmeli.

en: Email with confirmation
tr: Onaylı elektronik posta

en: Emoticons
tr: Duygu simgerleri

en: Empty message.
tr: Boş ileti.

en: Empty result.
tr: Boş sonuç.

en: Empty search terms
tr: Boş arama terimleri

en: Enable %s
tr: Seçilir kıl: %s

en: Enable insertion of images from Photo Galleries in text?
tr: Fotoğraf Galerisinden metinlerin içerisine görüntü ekleme etkinleştirilsin mi?

en: Enable right click context menu?
tr: Sağ tık içerik menüsü etkinleştirilsin mi?

en: Enabled
tr: Seçilir kılındı

en: End year
tr: Bitiş yılı

en: Ends with
tr: Biten

en: Enlarge Editor
tr: Düzenleyiciyi Genişlet

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
tr: Parolanızı sıfırlamak istediğinizde sorulmak üzere bir güvenlik sorusu girin, Ör. 'Evcil hayvanınızın adı nedir?':

en: Enter the image URL here
tr: Görüntü adresini buraya girin

en: Equal to
tr: Eşittir

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Error
tr: Hata

en: Error with email message.
tr: Eletronik posta döndermede hata.

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Ethnic
tr: Etnik

en: Europe
tr: Avrupa

en: Every 15 minutes
tr: Her 15 dakika

en: Every 2 minutes
tr: Her 2 dakika

en: Every 30 seconds
tr: Her 30 saniye

en: Every 5 minutes
tr: Her 5 dakika

en: Every Login
tr: Her Girişte

en: Every half hour
tr: Her yarım saat

en: Every minute
tr: Her dakika

en: Example values:
tr: Örnek değerler:

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Existing Rules
tr: Varolan Kurallar

en: Exists
tr: Var

en: Expand
tr: Genişlet

en: Expand Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Genişlet

en: Expected ')'
tr: ')' Bekleniyor

en: Expected bare word or quoted search term
tr: Sade kelime veya alıntı arama terimi bekleniyor

en: Expiration Date
tr: Geçerlilik Son Tarihi

en: Exponent
tr: Üst

en: FG Color
tr: Ön Alan Rengi

en: FTP upload of setup
tr: Ayarlar için FTP yüklemesi

en: Failed retrieving preferences.
tr: Tercihlerin getilmesi başarısız.

en: Failed to connect to LDAP server.
tr: LDAP sunucusuna bağlantı başarısız.

en: Failed to connect to SMB server.
tr: SMB sunucusuna bağlantı başarısız.

en: Failed to copy from "%s".
tr: "%s" konumundan kopyalama başarısız.

en: Failed to copy to "%s".
tr: "%s" konumuna kopyalama başarısız.

en: Failed to create new SASL connection.
tr: Yeni SASL bağlantısı oluşturulamadı.

en: Failed to move to "%s".
tr: "%s" konumuna taşıma başarısız.

en: Fair
tr: Uygun Hava

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr: Falkland Adaları (Malvina)

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Fatal Error:
tr: Onulmaz Hata:

en: Fax
tr: Faks

en: February
tr: Şubat

en: Feels Like
tr: Hissediliyor

en: Feels like:
tr: Hissediliyor:

en: Few Showers
tr: Hafif Sağanak

en: Few Snow Showers
tr: Hafif Kar Sağanağı

en: Field matrix
tr: Alan matrisi

en: File Count: %s file
tr: Dosya Sayısı: %s dosya

en: File Count: %s files
tr: Dosya Sayısı: %s dosya

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: File selection
tr: Dosya seçimi

en: File upload
tr: Dosya yükleme

en: File uploads not supported.
tr: Dosya yükleme desteklenmiyor.

en: Filter All Messages
tr: Bütün iletileri Süzgeçle

en: Filter Only Seen Messages
tr: Sadece Görülmüş İletileri Süzgeçle

en: Filter Only Unseen Messages
tr: Sadece Görülmemiş İletileri Süzgeçle

en: Filter Options
tr: Süzgeç Seçenekleri

en: Filter Rule
tr: Süzgeç Kuralı

en: Filter Rules
tr: Süzgeç Kuralları

en: Filter Script Display
tr: Süzgeç Betik Görüntüleme

en: Filter _Rules
tr: Süzgeç _Kuralları

en: Filter activity: %s message(s) have been copied to the folder "%s".
tr: Süzgeç etkinliği: %s ileti kopyalandı:"%s".

en: Filter activity: %s message(s) have been deleted.
tr: Süzgeç etkinliği: %s ileti silindi.

en: Filter activity: %s message(s) have been moved to the folder "%s".
tr: Süzgeç etkinliği: %s ileti taşındı: "%s" dizinine.

en: Filter activity: %s message(s) that matched the blacklist were deleted.
tr: Süzgeç etkinliği: karalisteyle eşleşen %s ileti silindi.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been copied to the folder "%s".
tr: "%s" iletisi ("%s" den gelmekte) "%s" dizinine kopyalandı.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
tr: Süzgeç etkinliği: "%s" iletisi ("%s" den gelmekte) silindi.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
tr: Süzgeç etkinliği: "%s" iletisi ("%s" den gelmekte) "%s" dizine taşındı.

en: Filter not found.
tr: Süzgeç bulunamadı.

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Finland
tr: Finlandiya

en: First Half
tr: İlk Yarı

en: First Quarter
tr: İlk Çeyrek

en: Fix ratio
tr: Oranı sabitle

en: Flip
tr: Çevir

en: Float
tr: Kayan

en: Fog
tr: Sis

en: Folder %s does not exist
tr: %s dizini yok

en: Font Color
tr: Yazı Rengi

en: Food
tr: Yemek

en: For an incoming message that matches:
tr: Gelen iletiler için eşleşme:

en: For browsers that don't support images
tr: Görüntüleri desteklemeyen tarayıcılar için

en: Forecast (TAF)
tr: Tahmin (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
tr: Tahmin Günleri (Not: Geri dönülecekler hem gün hem gece olarak dönülecek; )büyük bir sayı geniş bir öbekle sonuçlanacaktır)

en: Forgot your password?
tr: Parolanızı mı unttunuz?

en: Forms
tr: Formlar

en: Fortune
tr: Deyiş

en: Fortune type
tr: Deyiş türü

en: Fortunes
tr: Deyişler

en: Fortunes 2
tr: Deyişler 2

en: Forums
tr: Forumlar

en: Forward
tr: İlet

en: Forward is not supported in the current filtering driver.
tr: İletilen iletiler yürürlükteki süzgeç sürücü tarafından desteklenmiyor.

en: Forwards
tr: İlet

en: Forwards Edit
tr: İletilecekleri Düzenle

en: Fr
tr: Cu

en: Frames
tr: Çerçeveler

en: France
tr: Fransa

en: France, Metropolitan
tr: Fransa, Mertopolitan

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Bölgesi

en: From
tr: Kimden

en: From the
tr: Kimden

en: Full Description
tr: Tam Betimleme

en: Full Moon
tr: Dolunay

en: Full Name
tr: Açık Ad

en: Gallery to take image from
tr: Görüntülerin alınacağı galeri

en: Gallery:
tr: Galeri:

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Generate %s Configuration
tr: %s Yapılandırmasını Oluştur

en: Generated Code
tr: Oluşturulan Kod

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Germany
tr: Almanya

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Given Name
tr: Verilen Ad

en: Go
tr: Git

en: Google Search
tr: Google Arama

en: Grayscale
tr: Siyah Beyaz

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Greater than or equal to
tr: Büyük yada eşittir

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greek (ISO-8859-7)
tr: Yunanca (ISO-8859-7)

en: Greenland
tr: Grönland

en: Group Administration
tr: Grup Yönetimi

en: Group names must be non-empty
tr: Grup isimleri dolu olmalıdır

en: Groups
tr: Gruplar

en: Guadeloupe
tr: Guadalup

en: Guest Permissions
tr: Konuk İzinleri

en: Guestbook
tr: Konuk Defteri

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Guine Bissau

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last cell in row.
tr: HTMLArea satırdaki son hücreyi silmeyi reddediyor.

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last column in table.
tr: HTMLArea çizelgedeki son kolonu silmeyi reddediyor.

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last row in table.
tr: HTMLArea çizelgedeki son satırı silmeyi reddediyor.

en: HTTP Authentication not found.
tr: HTTP Kimlik Denetimi bulanamadı.

en: Hash-Algorithm
tr: Hash Algoritması

en: Haze
tr: Hafif Sis

en: Header
tr: Başlık

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
tr: İbranice (ISO-8859-8-I)

en: Height
tr: Yükseklik

en: Help
tr: Yardım

en: Help using editor
tr: Düzenleyici kullarak yardım

en: Helper
tr: Yardımcı

en: Hemisphere
tr: Yarıküre

en: Here is the beginning of the file:
tr: Dosyanın başlangıcı:

en: High
tr: Yüksek

en: Ho_me
tr: _Anasayfa

en: Holy See (Vatican City State)
tr: Vatikan

en: Home
tr: Anasayfa

en: Home Address
tr: Ev Adresi

en: Home Phone
tr: Ev Telefonu

en: Horde/Kolab: Invalid %s XML data encountered in message %s
tr: Horde/Kolab: Bu mesaj içinde geçersiz %s XML verisi ile karşılaşıldı: %s

en: Horde/Kolab: No message corresponds to object %s
tr: Horde/Kolab: %s nesnesi ile ilgili bir ileti bulunamadı

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
tr: Horde/Kolab: %s türünde hiç bir nesne %s mesajı içinde yok.

en: Horde/Kolab: Successfully removed %s "%s"
tr: Horde/Kolab: %s "%s" başarı ile silindi

en: Horde/Kolab: The integration engine requires the 'domxml' PHP extension
tr: Horde/Kolab: Bütünleme motoru 'domxml' PHP uzantısına ihtiyaç duymaktadır

en: Horde/Kolab: Unable to create new XML tree for object %s
tr: Horde/Kolab: %s nesnesi için yeni XML ağacı oluşturulamıyor

en: Horde/Kolab: Unable to remove %s "%s": %s
tr: Horde/Kolab: Silinemedi %s "%s": %s

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
tr: Horde/Kolab: %s türündeki kısım için MIME ID bulunamadı

en: Horde/Kolab: Unable to synchronise %s "%s": %s
tr: Horde/Kolab: Eşlenemedi %s "%s": %s

en: Horde/Kolab: Unable to synchronise shares: %s
tr: Paylaşımlar eşlenemedi: %s

en: Horde/Kolab: Unknown share "%s"
tr: Bilinmeyen paylaşım "%s"

en: Horizontal Rule
tr: Yatay Çizgi

en: Horizontal padding
tr: Yatay yastıklama

en: Horizontal:
tr: Yatay:

en: How did you get here? (Please report!)
tr: Buraya nasıl geldiniz? (Lütfen rapor edin!)

en: How many columns would you like to merge?
tr: Kaç adet kolonu birleştirmek istiyorsunuz?

en: How many fields (columns) are there?
tr: Kaç alan (kolon) var?

en: How many rows would you like to merge?
tr: Kaç adet satırı birleştirmek istiyorsunuz?

en: Humidity
tr: Nem

en: Humidity:
tr: Nem:

en: Humorists
tr: Mizahçılar

en: Hungary
tr: Macaristan

en: IMAP mailbox creation failed: %s
tr: IMAP posta kutusu oluşturulamadı: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
tr: IMAP posta kutusu silinemedi: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
tr: IMAP posta kutusu kotası oluşturulamadı: %s

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: IP Address not available.
tr: IP adresi mevcut değil.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
tr: IP Adresi izin verilen CIDR bloğu içinde değil.

en: IP lockdown violation.
tr: IP kilitleme ihlali.

en: I_nsert Row Before
tr: Ön_ceye Satır Yerleştir

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Icons Only
tr: Sadece Simgeler

en: Icons for %s
tr: %s için simgeler

en: Icons with text
tr: Metin ile birlikte simgeler

en: Identity's name:
tr: Kimliğin adı:

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
tr: Eğer doğru görüntülenemiyorsa, yeni pencerede açmak için tıklayın %s.

en: If you don't see any icons using Internet Explorer, you may need to check this box to turn off PNG transparency.
tr: Eğer Internet Explorer ile simgeleri göremiyorsanız bu kutuyu seçerek PNG saydamlığını kapatmanız gerekir.

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
tr: Görüntüleri göremiyor fakat bu mesajı görebiliryorsanız, yüklemek istediğiniz görüntü tarayıcınız tarafından gösterilememektedir.

en: Image Preview:
tr: Görüntü Önizleme

en: Image URL
tr: Görüntü URL

en: Image URL:
tr: Görüntü URL:

en: Image from gallery
tr: Sergiden görüntü

en: Image from gallery:
tr: Sergiden görüntü:

en: Image upload
tr: Görüntü yüklemek

en: Images
tr: Görüntüler

en: Import, Step %d
tr: İçeri Aktar, Adım %d

en: Important
tr: Önemli

en: Imported field: %s
tr: İçeri aktarılan alan: %s

en: Imported fields:
tr: İçeri aktarılan alanlar:

en: In_sert Row After
tr: Son_raya Satır Ekle

en: Incorrect action code given.
tr: Yanlış eylem kodu girildi.

en: Incorrect username and/or password.
tr: Yanlış kullanıcı adı ve/veya parola.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
tr: Yanlış kullanıcı adı veya öteki adres.Yeniden deneyin veya daha fazla yardım için yöneticinizle görüşün.

en: Increase Indent
tr: Girintiyi Arttır

en: India
tr: Hindistan

en: Individual Users
tr: Bireysel Kullanıcılar

en: Individual rules are not supported in the current filtering driver.
tr: Kişisel kurallar yürürlükteki süzgeç sürücü tarafından desteklenmiyor.

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Inexistant mailbox specified for message delivery.
tr: ileti teslimi için var olmayan bir posta kutusu belirtildi.

en: Info
tr: Bilgi

en: Information
tr: Bilgi

en: Insert C_olumn After
tr: Sonraya Ko_lon Ekle

en: Insert Image
tr: Görüntü Yerleştir

en: Insert Table
tr: Çizelge Yerleştir

en: Insert Web Link
tr: Web Bağlantısı Yerleştir

en: Insert _Column Before
tr: Önceye Kolo_n Ekle

en: Insert a new column after the current one
tr: Yeni kolonu şu andaki kolondan sonra yerleştir

en: Insert a new column before the current one
tr: Yeni kolonu şu andaki kolondan önceye yerleştir

en: Insert a new row after the current one
tr: Yeni satırı şu andaki satırdan sonraya yerleştir

en: Insert a new row before the current one
tr: Yeni satırı şu andaki satırdan önceye yerleştir

en: Insert a paragraph after the current node
tr: Yeni paragrafı şu andaki düğümden sonraya yerleştir

en: Insert a paragraph before the current node
tr: Yeni paragrafı şu andaki düğümden önceye yerleştir

en: Insert alternate template
tr: Öteki taslak yerleştir

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
tr: Yeni bir paraloyı alabileceğiniz bir elektronik posta adresi girin:

en: Insert cell after
tr: Hücreyi sonrasına yerleştir

en: Insert cell before
tr: Hücreyi öncesine yerleştir

en: Insert column after
tr: Kolonu sonrasına yerleştir

en: Insert column before
tr: Kolonu öncesine yerleştir

en: Insert messages
tr: Mesaj gir

en: Insert paragraph after
tr: Paragrafı sonrasına yerleştir

en: Insert paragraph before
tr: Paragrafı öncesine yerleştir

en: Insert row after
tr: Satırı sonrasına yerleştir

en: Insert row before
tr: Satırı öncesine yerleştir

en: Insert the required answer to the security question:
tr: Güvenlik sorusunun cevabı:

en: Insert/Modify Image
tr: Görüntüyü Yerleştir/Değiştir

en: Insert/Modify Link
tr: Bağlantı Yerleştir/Değiştir

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
tr: Dağıtım listesi göndermek için yetersiz kredi.

en: Insufficient credit.
tr: Yetersiz kredi

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Integer list
tr: Tamsayı listesi

en: Invalid UDH. (User Data Header).
tr: Geçersiz UDH. (Kullanıcı Veri Başlık Bilgisi)

en: Invalid application.
tr: Geçersiz uygulama.

en: Invalid batch ID.
tr: Geçersiz yığın kimliği.

en: Invalid data submitted.
tr: Geçersiz veri gönderildi.

en: Invalid destination address.
tr: Geçersiz teslim adresi

en: Invalid file format
tr: Geçersiz dosya biçimi

en: Invalid msg_type.
tr: Geçersiz msg_type

en: Invalid or missing api_id.
tr: Geçersiz yada atlanmış api_id

en: Invalid or missing parameters.
tr: Geçersiz yada atlanmış değiştirgeler

en: Invalid parent permission.
tr: Geçersiz üst izin.

en: Invalid protocol.
tr: Geçersiz iletişim kuralları

en: Invalid share object
tr: Geçersiz paylaşılan nesne

en: Invalid source address.
tr: Geçersiz kaynak adresi.

en: Invalid unicode data.
tr: Geçersiz unicode verisi.

en: Inventory
tr: Stok

en: Iran, Islamic Republic of
tr: İran İslam Cumhuriyeti

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Is
tr: Olan

en: Isle of Man
tr: Man Ada Devleti

en: Isn't
tr: Olmayan

en: Isolated T-Storms
tr: Yalıtılmış gök gürültülü fırtına

en: Israel
tr: İsrail

en: Issuer
tr: Çıkaran

en: Italic
tr: İtalik

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: January
tr: Ocak

en: Japan
tr: Japonya

en: Japanese (ISO-2022-JP)
tr: Japonca (ISO-2022-JP)

en: Jordan
tr: Ürdün

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: Justify
tr: Yasla

en: Justify Center
tr: Ortaya Yasla

en: Justify Full
tr: Tamamen Yasla

en: Justify Left
tr: Sola Yasla

en: Justify Right
tr: Sağa Yasla

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Keep original?
tr: Özgün olan saklansın mı?

en: Kerberos server rejected authentication.
tr: Kerberos sunucu doğrulamayı reddetti.

en: Kernel Newbies
tr: Çekirdek Acemileri

en: Key Creation
tr: Anahtar Yarat

en: Key Fingerprint
tr: Anahtar Parmakizi

en: Key Length
tr: Anahtar Uzunluğu

en: Key Type
tr: Anahtar Tipi

en: Key Usage
tr: Anahtar Kullanımı

en: Key already exists on the public keyserver.
tr: Açık anahtar sunucusunda anahtar zaten var.

en: Kids
tr: Çocuklar

en: Korea, Democratic People's Republic of
tr: Kuzey Kore

en: Korea, Republic of
tr: Güney Kore

en: Korean (EUC-KR)
tr: Korece (euc-KR)

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: La_yout
tr: Sayfa _Düzeni

en: Language
tr: Dil

en: Lao People's Democratic Republic
tr: Lao Demokratic Halk Cumhuriyeti

en: Last Half
tr: Son Dördün

en: Last Quarter
tr: Şişkin Ay

en: Last Updated:
tr: Son Güncelleme:

en: Last login: %s
tr: Son Giriş: %s

en: Last login: %s from %s
tr: Son Giriş: %s üzerinden %s

en: Last login: Never
tr: Son Giriş: Asla

en: Latvia
tr: Letonya

en: Law
tr: Yasa

en: Layout
tr: Düzen

en: Leave empty for no border
tr: Hiçbir sınır için boş bırakma

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Left
tr: Sol

en: Left header
tr: Sol başlık bilgisi

en: Left values
tr: Soldaki değerler

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Less than or equal to
tr: Küçük yada eşitir

en: Liberia
tr: Liberya

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr: Libya

en: Light Drizzle
tr: Çiseliyor

en: Light Rain
tr: Hafif Yağmur

en: Light Rain Early
tr: Erken Saatlerde Hafif Yağmur

en: Light Rain Late
tr: Geç Saatlerde Hafif Yağmur

en: Light Rain Shower
tr: Hafif Yağmur Sağanağı

en: Light Rain with Thunder
tr: Gök gürültülü hafif yağmur

en: Light Snow
tr: Hafif Kar

en: Light Snow Shower
tr: Hafif Kar Sağanağı

en: Limerick
tr: Nükteli Şiir

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link points to:
tr: Bağlantı noktası:

en: Link the email address to the compose page when displaying
tr: Görüntülerken elektronik posta adresini oluşturma sayfasına bağla

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Linux Cookie
tr: Linux Çerezi

en: List - user can see the folder
tr: Listele - kullanıcı dizini görebilir

en: List Databases
tr: Veri Tabanlarını Listele

en: List Help Topics
tr: Yardım Konularını Listele

en: List Tables
tr: Çizelgeleri Listele

en: List-Archive
tr: Listele-Arşiv

en: List-Help
tr: Listele-Yardım

en: List-ID
tr: Liste-ID

en: List-Id
tr: Listele-Id

en: List-Owner
tr: Listele-Sahip

en: List-Post
tr: Listele-Gönderilmiş Öğeler

en: List-Subscribe
tr: Listele-Sürdürümcüler

en: List-Unsubscribe
tr: Listele-Sürdürümcü Olmayanlar

en: Listing users is disabled.
tr: Kullanıcı listeleme seçilemez kılındı.

en: Literature
tr: Edebiyat

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Local time:
tr: Yerel zaman:

en: Locale and Time
tr: Yer ve Zaman

en: Location
tr: Yer

en: Log in
tr: Giriş

en: Log out
tr: Çıkış

en: Login Tasks
tr: Giriş Görevleri

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
tr: Kullanıcı adı veya porola doğru olmadığı için giriş başarısız oldu.

en: Login failed.
tr: Giriş başarısız oldu.

en: Long text
tr: Uzun metin

en: Love
tr: Aşk

en: Low
tr: Düşük

en: Lower greek letters
tr: Küçük yunan harfleri

en: Lower latin letters
tr: Küçük latin harfleri

en: Lower roman numbers
tr: Küçük roma rakamları

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: MM
tr: AA

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
tr: MS-TNEF Eki veri içermemektedir.

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
tr: Makedonya

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Magic
tr: Büyü

en: Mail
tr: Posta

en: Mail Admin
tr: Posta Yöneticisi

en: Make lin_k...
tr: Bağla_ntı Yarat...

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
tr: Öğeleri etiketleyeceğiniz kategori listesini ve kategorileri ilişkilendireceğiniz renkleri yönetin.

en: Map24 map
tr: Map24 haritası

en: MapQuest map
tr: MapQuest haritası

en: Mar_k message as deleted
tr: İletiyi silinece_k olarak işaretle

en: March
tr: Mart

en: Margin
tr: Kenar boşluğu

en: Mark message as:
tr: İletiyi işaretle:

en: Mark with Seen/Unseen flags
tr: Okunmuş/Okunmamış olarak işaretle

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
tr: Diğer ileti işaretleriyle işaretle (örnek: Önemli/Cevaplanmış)

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Matches (with placeholders)
tr: Eşleşen

en: Matching fields
tr: Eşlelen alanlar

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mauritius
tr: Mauritus

en: Max allowed credit.
tr: İzin verilen en yüksek kredi.

en: Max message parts exceeded.
tr: En yüksek mesaj parçası sayısı aşıldı.

en: Max temp last 24 hours:
tr: Son 24 saatteki en yüksek sıcaklık:

en: Max temp last 6 hours:
tr: Son 6 saatteki en yüksek sıcaklık:

en: Maximum length
tr: En yüksek uzunluk

en: Maximum number of blacklisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to blacklist.
tr: En yüksek karaliste adres sayısı aşıldı(Toplam adresler: %s, En yüksek adres sayısı: %s). Karalisteye yeni bir adres ekleyemezsiniz.

en: Maximum number of whitelisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to whitelist.
tr: En yüksek temiz adres sayısı aşıldı(Toplam adresler: %s, En yüksek adres sayısı: %s). Temiz listesine yeni bir adres ekleyemezsiniz.

en: May
tr: Mayıs

en: Medicine
tr: Tıp

en: Members
tr: Üyeler

en: Menu mode:
tr: Menü Kipi:

en: Merge cells
tr: Hücreleri birleştir

en: Message
tr: İleti

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
tr: İleri başarıyla doğrulandı ama imzalayıcının onay belgesi doğrulanamadı.

en: Message expired.
tr: Mesajın süresi bitti.

en: Message type
tr: Mesaj tipi

en: Metar Weather
tr: Hava Raporu

en: Metar block not available.
tr: Hava raporu öbeği kullanılabilir değil.

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
tr: Hava raporu öbeği kullanılabilir değil. Ayrıntılar yönetici için günlüklendi

en: Method
tr: Yöntem

en: Metric
tr: Metrik

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
tr: Mikronesya

en: Middle
tr: Orta

en: Mime Type
tr: Mime Türü

en: Min temp last 24 hours:
tr: Son 24 saatteki en düşük sıcaklık:

en: Min temp last 6 hours:
tr: Son 6 saatteki en düşük sıcaklık:

en: Mirror
tr: Yansı

en: Miscellaneous
tr: Muhtelif

en: Missing PEAR package HTTP_Request.
tr: Bulunamayan PEAR paketi: HTTP_Request.

en: Missing address to redirect message to
tr: İletinin yönlendirileceği adres eksik

en: Missing configuration. You have to generate it now if you want to use this application.
tr: Atlanmış yapılandırma. Bu uygulamayı kullanmak istiyorsanız yapılandırmayı üretmek zorundasınız.

en: Missing message ID.
tr: Atlanmış mesaj ID.

en: Missing reason for reject
tr: Geri çevirme sebebi eksik

en: Missing reason in vacation.
tr: Tatil sebebi eksik.

en: Missing required PEAR package Mail.
tr: Atlanmış olan gerekli PEAR paketi Mail.

en: Missing session ID.
tr: Atlanmış oturuma ait ID.

en: Mo
tr: Pzt

en: Mobile Mail
tr: Gezici Posta

en: Moderate
tr: Sakin

en: Modified Date
tr: Değişim Tarihi

en: Modify URL
tr: Değiştir:URL

en: Modulus
tr: Mod Tabanı

en: Moldova, Republic of
tr: Moldovya

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Month and year
tr: Ay ve yıl

en: Monthly
tr: Aylık

en: Moon Phases
tr: Ay Evreleri

en: Morocco
tr: Fas

en: Mostly Clear
tr: Genellikle Açık

en: Mostly Cloudy
tr: Genellikle Bulutlu

en: Mostly Sunny
tr: Genellikle Güneşli

en: Move
tr: Taşı

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Move Left
tr: Sola Taşı

en: Move Right
tr: Sağa Taşı

en: Move Rule Down
tr: Kuralı Aşağı Taşı

en: Move Rule Up
tr: Kuralı Yukarı Taşı

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Multi-level drop down lists
tr: Çoklu düzey aşağı açılır listeler

en: Multiple selection
tr: Çoklu Seçim

en: My Account
tr: Hesabım

en: My Portal
tr: Portalım

en: My Portal Layout
tr: Portal Düzenim

en: NO, I Do NOT Agree
tr: Kabul ETMIYORUM

en: N_umber of days between vacation replies:
tr: Tatil cevapları arasındaki gü_n sayısı

en: Name
tr: Ad

en: Namibia
tr: Namibya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: Netscape Base URL
tr: Netscape Taban URL

en: Netscape CA Revocation URL
tr: Netscape CA İptal URL

en: Netscape CA policy URL
tr: Netscape CA kural URL

en: Netscape Renewal URL
tr: Netscape Yenileme RL

en: Netscape Revocation URL
tr: Netscape İptal URL

en: Netscape SSL server name
tr: Netscape SSL sunucu adı

en: Netscape certificate comment
tr: Netscape onay belgesi açıklaması

en: Netscape certificate type
tr: Netscape onay belgesi türü

en: Network
tr: Ağ

en: Never
tr: Asla

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Category
tr: Yeni Kategori

en: New Moon
tr: Yeni Ay

en: New Rule
tr: Yeni Kural

en: New Username (optional)
tr: Yeni Kullanıcı Adı (Seçimli)

en: New Zealand
tr: Yeni Zellanda

en: New window (_blank)
tr: Yeni Pencere (_boş)

en: News
tr: Haberler

en: Newsgroups
tr: Haber Grupları

en: Next
tr: Sonraki

en: Next options
tr: Sonraki Seçenekler

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijerya

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Night
tr: Gece

en: No
tr: Hayır

en: No '%s' element found in backend configuration.
tr: '%s' öğesi son yapılanışta bulunamadı.

en: No available configuration data to show differences for.
tr: Farkların gösterilebileceği kullanılabilir yapılandırma verisi yok.

en: No available strategy for making ISO images.
tr: ISO imajları ouşturmak için kullanılabilir bir yöntem yok.

en: No backend configured for this host
tr: Bu anasistem için son yapılanış eksik

en: No backends configured in backends.php
tr: backends.php dosyasında son uç yapılanışı yok

en: No batch template.
tr: Yığın taslağı yok.

en: No block exists at the requested position
tr: İstenen konumda hiçbir öbek bulunmamaktadır

en: No calendar name provided for MCAL authentication.
tr: MCAL doğrulaması için hiçbir takvim adı sağlanmamıştır.

en: No change.
tr: Değişiklik Yok

en: No children can be added to this permission.
tr: Bu izne hiçbir alt izin eklenemeyecektir.

en: No configuration information specified for %s.
tr: %s için hiçbir yapılandırma bilgisi belirtilmedi.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
tr: FTP VFS için hiçbir yapılandırma bilgisi belirtilmedi.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
tr: SQL VFS için hiçbir yapılandırma bilgisi belirtilmedi.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
tr: SQL-File VFS için hiçbir yapılandırma bilgisi belirtilmedi.

en: No credit left.
tr: Kredi yok.

en: No destination supplied.
tr: Hiçbir teslim noktası belirtilmemiştir.

en: No file uploaded
tr: Hiçbir dosya yüklenemedi

en: No filters. Click '%s' to create a new filter.
tr: Süzgeç yok.Yaratmak için '%s'tıklayın.

en: No headers specified
tr: Başlık bilgisi belirtilmedi

en: No icons found.
tr: Hiçbir simge bulunamadı.

en: No location is set.
tr: Hiçbir yer belirtilmedi.

en: No message supplied.
tr: Hiçbir mesaj sağlanmadı.

en: No name specified.
tr: Ad belirtilmedi.

en: No number specified.
tr: Numara belirtilmedi.

en: No offensive fortunes
tr: Saldırgan deyiş kullanma

en: No password provided for HTTP authentication.
tr: HTTP doğrulaması için parola girilmedi.

en: No password provided for IMAP authentication.
tr: IMAP doğrulaması için parola girilmedi.

en: No password provided for Kerberos authentication.
tr: Kerberos doğrulaması için parola girilmedi.

en: No password provided for Login authentication.
tr: Login doğrulaması için parola girilmedi.

en: No password provided for PASSWD authentication.
tr: PASSWD doğrulaması için parola girilmedi.

en: No password provided for SMB authentication.
tr: SMB doğrulaması için parola girilmedi.

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
tr: OpenSSL ikilisine hiçbir yol bulunamadı.OpenSSL ikilisi PKCS 12 verisiyle calışmak için gerekli.

en: No pending signups.
tr: Üye olmak için bekleyen yok.

en: No rules
tr: Kural yok

en: No script generated.
tr: Betik yaratılmadı.

en: No sides
tr: Yan yok

en: No strings specified
tr: Dizgi  belirtilmedi.

en: No temporary directory available for cache.
tr: Önbellek için geçici dizin bulunamadı.

en: No username and/or password sent.
tr: Kullanıcı adı ve/veya parola gönderilmedi.

en: No valid XML data returned
tr: Geçerli XML verisi geri dönmedi.

en: No values
tr: Değer yok

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
tr: Özgün yapılandırmada sürüm bulunamadı.Yapılandırmayı tekrar üretin.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
tr: Özgün yapılandırmanızda sürüm bulunamadı.Yapılandırmayı tekrar üretin.

en: None
tr: Hiçbiri

en: None (use implicit)
tr: Hiçbiri (Örtülü kullanın)

en: Nordic (ISO-8859-10)
tr: Kuzey Avrupalı (ISO-8859-10)

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: Northern Hemisphere
tr: Kuzey Yarımküre

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Not After
tr: Sonrasında Değil

en: Not Before
tr: Öncesinde Değil

en: Not a directory
tr: Dizin değil

en: Not equal to
tr: Eşit değil

en: Not implemented.
tr: Gerçekleştirilmemiş

en: Not set
tr: Belirtilmemiş

en: Not supported.
tr: Desteklenmiyor.

en: Notes
tr: Notlar

en: Nothing to browse, go back.
tr: Göz atılacak birşey yok, geri dönün.

en: November
tr: Kasım

en: Number
tr: Sayı

en: Number of characters
tr: Karakter sayısı

en: Number of columns
tr: Kolon sayısı

en: Number of rows
tr: Satır sayısı

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
tr: Dağıtım listelerinin güncellenmesi için numaralar belirtilmemiş.

en: OK
tr: Evet

en: Object
tr: Nesne

en: Object Creator
tr: Nesne Yaratıcısı

en: Octal
tr: Sekizlik Sistem

en: October
tr: Ekim

en: Offense filter
tr: Saldırganlık süzgeci

en: Office
tr: Ofis

en: Oman
tr: Umman

en: Only IMAP servers support shared folders.
tr: Sadece IMAP sunucuları paylaşılan dizinleri desteklemektedir.

en: Only offensive fortunes
tr: Sadece saldırgan deyişler

en: Only one email address allowed.
tr: Sadece bir elektronik posta adresine izin verilmektedir.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
tr: Bir paylaşımın sahipliğini veya sahibini sadece sisyem yöneticisi veya sahibi değiştirebilir.

en: Open in a new window
tr: Yeni pencerede aç

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
tr: OpenSSL hatası:İmzalanmış S/MIME parçasından veri seçip çıkatılamadı.

en: Opens this link in a new window
tr: Bu bağlantıyı yeni pencerede aç

en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options about script updating.
tr: Betik güncelleme seçenekleri.

en: Options for %s
tr: %s için seçenekler

en: Ordered List
tr: Sıralanmış Liste

en: Organisation
tr: Kuruluş

en: Organisational Unit
tr: Kurumsal Birim

en: Organizing
tr: Düzenleme

en: Original application template
tr: Özgün uygulama taslağı

en: Original templates in %s:
tr: %s içindeki özgün taslaklar:

en: Other
tr: Diğer

en: Other Information
tr: Diğer Bilgiler

en: Other Options
tr: Diğer seçenekleri

en: Owner Permissions
tr: Sahip izinleri

en: PAM authentication is not available.
tr: PAM doğrulaması mevcut değil.

en: PGP Digital Signature
tr: PGP Sayısal İmza

en: PGP Encrypted Data
tr: PGP Şifrelenmiş Veri

en: PGP Public Key
tr: PGP Açık Anahtarı

en: PGP Signed/Encrypted Data
tr: PGP ile İmzalanmış/Şifrelenmiş Veri

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: PHP Shell
tr: PHP Kabuğu

en: PM Light Rain
tr: ÖS Hafif Yağmur

en: PM Showers
tr: ÖS Sağanakları

en: PM Snow
tr: ÖS Kar

en: PM Snow Showers
tr: ÖS Kar Sağanakları

en: PM T-Storms
tr: ÖS Gök gürültülü fırtına

en: P_HP Shell
tr: P_HP Kabuğu

en: Padding
tr: Yastıklama

en: Palestinian Territory, Occupied
tr: İşgal Edilmiş Filistin Bölgesi

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Partly Cloudy
tr: Kısmen Bulutlu

en: Password
tr: Parola

en: Password incorrect
tr: Yanlış parola

en: Password required for RADIUS authentication.
tr: RADIUS doğrulaması için parola gerekmektedir.

en: Password with confirmation
tr: Onaylı Parola

en: Password:
tr: Parola:

en: Password:
tr: Parola:

en: Passwords must match.
tr: Parolalar eşleşmek zorundadır.

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste from clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: Path
tr: Yol

en: Pending Signups:
tr: Bekleyen Üyelikler:

en: People
tr: İnsanlar

en: Percent
tr: Yüzde

en: Perform Maintenance Operations
tr: Bakım İşlemlerini Gerçekleştir

en: Perform maintenance operations on login?
tr: Bakım işlemleri girişte gerçekleştirilsin mi?

en: Permission
tr: İzin

en: Permissions Administration
tr: İzin Yönetimi

en: Personal Information
tr: Kişisel Bilgiler

en: Pets
tr: Evcil Hayvanlar

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Phone
tr: Telefon

en: Photos
tr: Fotoğraflar

en: Pixels
tr: Resim Birimi

en: Platitudes
tr: Beylik Sözler

en: Please click into some cell
tr: Lütfen birkaç hücreye tıklayın

en: Please confirm that you want to remove this element:
tr: Lütfen bu öğeyi çıkarmak istediğinizi doğrulayın:

en: Please confirm that you want to unlink this element.
tr: Lütfen bu öğenin bağını çözmek istediğiniz doğrulayın.

en: Please enter a month and a year.
tr: Lütfen bir ay ve bir yıl girin.

en: Please enter a name for the new category:
tr: Lütfen yeni kategorinin adını girin:

en: Please enter a valid IP address.
tr: Lütfen geçerli bir IP adresi girin.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
tr: Lütfen geçerli bir gün girin, aydaki gün sayısını kontrol edin.

en: Please enter a valid time.
tr: Lütfen geçerli bir zaman girin.

en: Please enter the name of the new folder:
tr: Lütfen yeni dizinin adını girin:

en: Please provide a summary of the problem.
tr: Lütfen sorunun bir özetini yapın.

en: Please provide your username and password
tr: Lütfen kullanıcı adı ve parolanızı girin

en: Please type the new category name:
tr: Lütfen yeni kategorini adı girin:

en: Poland
tr: Polonya

en: Politics
tr: Politika

en: Polls
tr: Oylamalar

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Positioning of this image
tr: Görüntü konumlandırılıyor

en: Positioning of this table
tr: Çizelge konumlandırılıyor

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
tr: Bu dizine gönder (IMAP tarafından zorlanmamaktadır)

en: Precipitation for last %s hour(s):
tr: Son %s saatte düşen yağmur ve kar miktarı:

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
tr: Prefs_ldap: İstenen LDAP uzantısı bulunamadı.

en: Prefs_session: Required session extension not found.
tr: Prefs_session: İstenen oturum uzantısı bulunamadı.

en: Pressure
tr: Basınç

en: Pressure at sea level:
tr: Deniz seviyesindeki basınç:

en: Pressure:
tr: Basınç:

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview the image in a new window
tr: Görüntüyü yeni pencerede önizle

en: Previous options
tr: Önceki seçenekler

en: Print document
tr: Belgeyi yazdır

en: Private Key
tr: Özel Anahtar

en: Problem
tr: Sorun

en: Problem Description
tr: Sorun Tanımlaması

en: Projects
tr: Projeler

en: Prompt text
tr: Metin bilgi istemi

en: Public Key
tr: Açık Anahtar

en: Public Key Algorithm
tr: Açık Anahtar algoritması

en: Public/Private keypair not generated successfully.
tr: Açık/Özel anahtar ikilisi başarıyla yaratılamadı.

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Query
tr: Sorgu

en: RSA Public Key (%d bit)
tr: RSA Açık Anahtarı (%d bit)

en: R_eason
tr: Gerekçe

en: Radio selection
tr: Radyo Seçimi

en: Rain
tr: Yağmur

en: Rain Early
tr: Erken Saatlerde Yağmur

en: Rain Late
tr: Geç Saatlerde Yağmur

en: Rain Shower
tr: Sağanak Yağış

en: Rain and Snow
tr: Yağmur ve Kar

en: Rain to Snow
tr: Kara dönüşecek yağmur

en: Random Fortune
tr: Rastgele Deyiş

en: Ratio
tr: Oran

en: Read
tr: Okuma

en: Read messages
tr: İletileri Oku

en: Really delete %s? This operation cannot be undone.
tr: Silmek istediğinize gerçekten emin misiniz?(Bu işlem geri çevrilemez):%s

en: Really remove user data for user %s? This operation cannot be undone.
tr: Kullanıcı %s e ait kullanıcı verilerini silmek istediğinize emin misiniz. Bu işlem geri çevrilemez.

en: Received
tr: Ulaştı

en: Redirect to
tr: Yönlendir

en: Redoes your last action
tr: Son eylemi tekrarla

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
tr: Devingen Menü Öğelerini Tazele:

en: Refresh Portal View:
tr: Portal Görünümünü Tazele:

en: Regex
tr: Düzenli İfade

en: Regular expression
tr: Düzenli İfadeler

en: Reject with reason
tr: Gerekçeyle reddet

en: Relationship Browser
tr: İlişki Tarayıcı

en: Remarks
tr: Açıklamalar

en: Remote Servers
tr: Uzaktaki Sunucular

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
tr: Uzaktaki URL (http://www.example.com/horde):

en: Remove
tr: Sil

en: Remove Block
tr: Öbeği Sil

en: Remove column
tr: Kolonu Sil

en: Remove formatting
tr: Biçimlemeyi Sil

en: Remove pair
tr: Ikiliyi Sil

en: Remove saved script from server's temporary directory.
tr: Kaydedilmiş betiği sunucunu geçici dizininden sil.

en: Remove the
tr: Sil

en: Remove this node from the document
tr: Bu parçayı belgeden çıkart

en: Remove user
tr: Kullanıcı Sil

en: Remove user: %s
tr: Kullanıcıyı sil: %s

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
tr: İstek cevaplanamadı.Dönülen hata kodu:

en: Required Field
tr: Gereken Alan

en: Resent To
tr: Yeniden Gönder

en: Resent-from
tr: Yeniden Gönderilen

en: Reset
tr: Temizle

en: Reset Password
tr: Parolayı sıfırla

en: Reset Your Password
tr: Parolanızı sıfırlayın

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Return to Filters List
tr: Süzgeç Listesine Geri Dön

en: Return to Options
tr: Seçeneklere Dönün

en: Return to Rules List
tr: Kurallar Listesine Geri Dön

en: Revert Configuration
tr: Yapılandırmayı Geri Döndür

en: Rich Text Editor Options
tr: Zengin Metin Düzenleyicisi Seçenekleri

en: Riddles
tr: Bilmeceler

en: Right
tr: Sağ

en: Right header
tr: Sağ başlık bilgisi

en: Right values
tr: Doğru değerler

en: Ro_w Properties...
tr: Sa_tır Özellikleri...

en: Role
tr: Görev

en: Romania
tr: Romanya

en: Rotate 180
tr: 180 derece döndür

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Row Properties
tr: Satır Özellikleri

en: Row properties
tr: Satır özellikleri

en: Rows:
tr: Satırlar:

en: Rule
tr: Kural

en: Rule Copied
tr: Kural Kopyalandı

en: Rule Deleted
tr: Kural Silindi

en: Rule Disabled
tr: Kural Geçersiz Kılındı

en: Rule Enabled
tr: Kural Geçerli Kılındı

en: Rule Name
tr: Kural Adı

en: Rules
tr: Çizgiler

en: Rules will appear between all rows and columns
tr: Çizgiler tüm satır ve kolonlar arasında belirecektir

en: Rules will appear between columns only
tr: Çizgiler sadece kolonlar arasında belirecektir

en: Rules will appear between rows only
tr: Çizgiler sadece satırlar arasında belirecektir

en: Run
tr: Çalıştır

en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: S/MIME Cryptographic Signature
tr: S/MIME Şifreleme İmzası

en: S/MIME Encrypted Message
tr: S/MIME ile Şifrelenmiş İleti

en: SASL authentication is not available.
tr: SASL doğrulaması mevcut değil.

en: SMS Messaging
tr: SMS Mesajlaşma

en: SQL Shell
tr: SQL Kabuğu

en: SUCCESS
tr: BAŞARILI

en: S_QL Shell
tr: S_QL Kabuğu

en: Sa
tr: Cts

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadines

en: Same frame (_self)
tr: Aynı çerçeve (ken_disi)

en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Satellite Provider
tr: Uydu Sağlayıcı

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Save
tr: Kaydet

en: Save %s
tr: Kaydet %s

en: Save Options
tr: Seçenekleri Kaydet

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
tr: Oluşturulan yapılandırmayı PHP betiği olarak sunucunun geçici dizinine kaydet.

en: Saved %s configuration.
tr: %s yapılandırması kaydedildi.

en: Science
tr: Bilim

en: Script
tr: Betik

en: Script Updating
tr: Betik Güncelleniyor

en: Script not updated.
tr: Betik Güncellenmedi.

en: Script successfully activated.
tr: Betik başarıyla etkinleştirildi.

en: Script successfully deactivated.
tr: Betiğin etkinliği başarıyla kaldırıldı.

en: Search
tr: Arama

en: Search Engines
tr: Arama Motorları

en: Seen
tr: Görülmüş

en: Select Files
tr: Dosyaları Seç

en: Select a date
tr: Bir tarih seçin

en: Select a field
tr: Bir alan seçin

en: Select a group to add
tr: Eklemek için bir grup seçin

en: Select a new owner
tr: Yeni sahibi seçin

en: Select a server
tr: Bir sunucu seçin

en: Select a user to add
tr: Eklemek için bir kullanıcı seçin

en: Select all date components.
tr: Bütün tarih bileşenlerini seçin

en: Select an object
tr: Bir nesne seçin

en: Select target folder
tr: Bir hedef dizin seçin

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
tr: İstediğniz karakterleri aşağıdaki kutulardan seçin. Daha sonra metin alanından kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

en: Select the date delimiter:
tr: Tarih sınırlayıcısını seçın:

en: Select the date format:
tr: Tarih biçimini seçin:

en: Select the identity you want to change:
tr: Değiştirmek istediğiniz kimliği seçin:

en: Select the time delimiter:
tr: Saat sınırlayıcısını seçin:

en: Select the time format:
tr: Saat biçimini seçin:

en: Select two matching fields.
tr: Eşleşen iki alanı seçin.

en: Select your color scheme.
tr: Renk düzeninizi seçin.

en: Select your preferred language:
tr: Tercih ettiğiniz dili seçin:

en: Self-Defined Header
tr: Kendinden Tanımlı Başlık Bilgisi

en: Send Problem Report
tr: Sorun Raporu Gönder

en: Send SMS
tr: SMS Gönder

en: Sender
tr: Gönderen

en: Sensor:
tr: Algılayıcı:

en: September
tr: Eylül

en: Serbia and Montenegro
tr: Sırbistan ve Montenegro

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Session ID expired.
tr: Oturum kimliğinin süresi doldu.

en: Set
tr: Belirt

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
tr: Parolanızını unutursanız sıfırlamanıza izin verecek seçenekleri belirtin.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
tr: Ulaşmak isteğiniz uzaktaki sunucuları belirleyin.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
tr: Tercih ettiğiniz dil, saat dilimi ve tarih seçeneklerini belirleyin.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
tr: Başlangıç uygulamanızı, renk düzeninizi, sayfa tazeleme, ve diğer görüntü seçeneklerini belirleyin.

en: Settings successfully updated.
tr: Ayarlar başarıyla güncellendi.

en: Setup
tr: Ayarlar

en: Setup upgrade scripts available
tr: Kurulum güncelleme betikleri kullanılabilir durumda.

en: Several locations possible with the parameter:
tr: Değiştirge ile birden fazla yer mümkün:

en: Seychelles
tr: Seyşel

en: Shopping
tr: Alış veriş

en: Short Summary
tr: Kısa Özet

en: Should access keys be defined for most links?
tr: Çoğu bağlantı için erişim anahtarı tanımlansın mı?

en: Show
tr: Göster

en: Show Active Script
tr: Etkin Betiği Göster

en: Show Current Script
tr: Yürürlükteki Betiği Göster

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
tr: Halen kayıtlı olan yapılandırma ile yeni yaratılan yapılandırma arasındaki farkları göster.

en: Show last login time when logging in?
tr: Girişte en son giriş tarihi gösterilsin mi?

en: Show option to keep original
tr: Özgün olanı saklama seçeneğini göster

en: Show picker
tr: Seçiciyi göster

en: Show table operations menu bar?
tr: Çizelge işlemleri menü çubuğunda gösterilsin mi?

en: Show the %s Menu on the left?
tr: %s Menüsü solda gösterilsin mi?

en: Show the Table Cell Properties dialog
tr: Tablo Hücre Özellikleri Kutusunu göster

en: Show the Table Properties dialog
tr: Tablo Özellikleri Kutusunu göster

en: Show the Table Row Properties dialog
tr: Tablo Satır Özellikleri Kutusunu göster

en: Show the image properties dialog
tr: Görüntü özellikleri kutusunu göster

en: Show upload
tr: Yüklemeyi göster

en: Showers
tr: Sağanak

en: Showers Early
tr: Erken Saatlerde Sağanak

en: Showers Late
tr: Geç Saatlerde Sağanak

en: Showers in the Vicinity
tr: Çevrede Sağanak

en: Shrink
tr: Küçült

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
tr: İlk olarak komşu öğeler küçültsün yada taşınsın

en: Sign up
tr: Üye ol

en: Signature
tr: İmza

en: Signature Algorithm
tr: İmza Algoritması

en: Singapore
tr: Singapur

en: Size
tr: Boyut

en: Skip Maintenance
tr: Bakımı Atla

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Snow
tr: Kar

en: Snow Shower
tr: Kar Sağanağı

en: Snow Showers
tr: Kar Sağanakları

en: Snow Showers Early
tr: Erken Saatlerde Kar Sağanakları

en: Snow Showers Late
tr: Geç Saatlerde Kar Sağanakları

en: Snow depth:
tr: Kar Derinliği:

en: Snow equivalent in water:
tr: Yağan karın su eşiti:

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: Songs & Poems
tr: Şarkılar & Şiirler

en: Sort order selection
tr: Sıralama düzeni seçimi

en: Source address
tr: Kaynak adresi

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South European (ISO-8859-3)
tr: Güney Avrupa (ISO-8859-3)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: Southern Hemisphere
tr: Güney Yarımküre

en: Space between adjacent cells
tr: Bitişik hücreler arasındaki boşluk

en: Space between content and border in cell
tr: Hücredeki sınır ve içerik arasındaki boşluk

en: Spacer
tr: Boşluk Ayarlayıcı

en: Spacing
tr: Aralık bırakma

en: Spacing and padding
tr: Aralık bırakma ve yastıklama

en: Spain
tr: İspanya

en: Spam
tr: İstenmeyen İleti

en: Special Character Input
tr: Özel Karakter Girişi

en: Split cell
tr: Hücreyi böl

en: Split column
tr: Kolonu böl

en: Split row
tr: Satırı böl

en: Sports
tr: Sporlar

en: Standard
tr: Standart

en: Star Trek
tr: Uzay Yolu

en: Start year
tr: Başlangıç yılı

en: State or Province
tr: Eyalet veya İl

en: Status
tr: Durum

en: Stop checking if this rule matches?
tr: Bu kural eşleşir

en: Storage format
tr: Depolama biçimi

en: Street Address
tr: Sokak Adresi

en: Strikethrough
tr: Üstü çizgili

en: String list
tr: Dizgi listesi

en: Strip domain from the address
tr: Adresten alan adını çıkart

en: Style [CSS]
tr: Sitil [CSS]

en: Su
tr: Pzr

en: Subje_ct of vacation message:
tr: Tatil mesajının Kon_usu:

en: Subject
tr: Konu

en: Submit
tr: Gönder

en: Subscript
tr: Altsimge

en: Success
tr: Başarı

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
tr: Yapılandırma başarıyla geri döndürüldü. Değişiklikleri görmek için yeniden yükleyin.

en: Successfully saved backup configuration.
tr: Yedek yapılandırma başarıyla kaydedildi.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
tr: Yedek yapılandırma dosyası %s başarıyla kaydedildi.

en: Successfully wrote %s
tr: %s başarıyla yazıldı.

en: Summary
tr: Özet

en: Sun Rise
tr: Gün Doğumu

en: Sun Set
tr: Gün batımı

en: Sunny
tr: Güneşli

en: Sunrise
tr: Gün doğumu

en: Sunrise/Sunset
tr: Gün doğumu/Gün batımı

en: Sunrise:
tr: Gün doğumu:

en: Sunset
tr: Gün batımı

en: Sunset:
tr: Gün batımı:

en: Superscript
tr: Üstsimge

en: Support
tr: Destek

en: Suriname
tr: Surinam

en: Surname
tr: Soyadı

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syntax error in search terms
tr: Arama terimlerinde sözdizim hatası

en: Syrian Arab Republic
tr: Suriye

en: T-Storm
tr: Gök gürültülü fırtına

en: T-Storms
tr: Gök gürültülü fırtınalar

en: TSV file
tr: TSV dosyası

en: Table
tr: Çizelge

en: Table Properties
tr: ÇIzelge Özellikleri

en: Table properties
tr: Çizelge özellikleri

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Taiwan, Province of China
tr: Tayvan, Çin eyaleti

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic of
tr: Tanzanya

en: Target:
tr: Hedef:

en: Tasks
tr: Görevler

en: Telephone Number
tr: Telefon Numarası

en: Temp for last hour:
tr: Son saat için sıcaklık:

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Temperature:
tr: Sıcaklık:

en: Template Administration
tr: Taslak Yönetimi

en: Text
tr: Metin

en: Text Only
tr: Sadece Metin

en: Text align
tr: Metin hizalaması

en: Texttop
tr: Metnin Üstü

en: Th
tr: Prş

en: Thai (TIS-620)
tr: Tai (TIS-620)

en: Thailand
tr: Tayland

en: Thank you for using the system.
tr: Sistemi kullanıdığınız için teşekkür ederiz.

en: The FTP extension is not available.
tr: FTP uzantısı kullanılabilir durumda değil.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
tr: Horde/Kolab bütünleştirme motoru desteklememektedir: "%s"

en: The Maintenance:: class did not load successfully
tr: Bakım:: sınıf başarıyla yüklenemedi.

en: The Options window has closed. Exiting.
tr: Şeçenekler penceresi kapandı.Çıkış yapılıyor.

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
tr: Eğer izinleri kullanmak istiyorsanız yöneticinizin İzin sistemini yapılandırması gerekmektedir.

en: The bottom side only
tr: Sadece alt taraf

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
tr: İletişim noktasının ID'si belirlenemedi, boş bırakılmış veya veri tabanında bulunamadı.

en: The contact was successfully added to your address book.
tr: İletişim noktası başarıyla adres defterinize eklendi.

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
tr: Çıkartılmış PGP imza öbeği imzalanmış iletinin doğruluğunun sağlanması için gerekmektedir.

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
tr: Dağıtım listesi ID'si belirlenemedi, boş bırakılmış veya veri tabanında bulunamadı.

en: The distribution list was not specified.
tr: Dağıtım listesi belirlenemedi.

en: The driver said:
tr: Sürücü belirtiyor:

en: The encryption features require a secure web connection.
tr: Şifreleme özellikleri güvenli bir web bağlantısı gerektirmektedir.

en: The file %s should contain a %s setting.
tr: %s dosyası %s ayarı içermelidir.

en: The file %s should contain some %s settings.
tr: %s dosyası %s ayarları içermelidir.

en: The file can not be copied onto itself.
tr: Dosya kendi üzerine kopyalanamaz.

en: The file contained no data.
tr: Dosya veri içermiyor.

en: The following are the headers for this message/rfc822 message.
tr: Takip edenler bu ileti/rfc822 iletisi için başlık bilgileridir.

en: The full screen mode is known to cause problems with Internet Explorer, due to browser bugs that we weren't able to workaround.  You might experience garbage display, lack of editor functions and/or random browser crashes.  If your system is Windows 9x it's very likely that you'll get a 'General Protection Fault' and need to reboot.\n\nYou have been warned.  Please press OK if you still want to try the full screen editor.
tr: Aşamadığımız tarayıcı hataları sebebiyle tam ekran kipinin Internet Explorer'la birlikte sorun çıkardığı bilinmektedir. Anlamsız görüntülerle, çalışmayan metin düzenleyici işleriyle ve/veya tarayıcının rastgele çökmesiyle karşılaşabilirsiniz. Eğer sisteminiz Windows 9x ise yüksek ihtimal 'General Protection Fault' hatası alıp sistemi yeniden başlatmanız gerekecek.\n\nBu bir uyarıydı. Eğer hala tam ekran metin düzenleyicisini denemek istiyorsanız Evet'i tıklayın.

en: The identity "%s" has been deleted.
tr: Kimlik "%s" silindi.

en: The left-hand side only
tr: Sadece sol taraf

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
tr: Crypt_pgp:: sınıfına GnuPG ikilisinin konumu verilmek zorundadır.

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
tr: %s tarihinde %s e gönderilen "%s" konulu ileti görüntülendi.
    Bu iletinin okunduğu veya anlaşıldığını garantilememektedir.

en: The name to use when linking to the compose page
tr: Oluştur penceresine bağlanırken kullanılacak isim

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
tr: Horde_Crypt_sime:: sınıfı openssl birimi için gerekmektedir.

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
tr: "%s" tercihi verisi izin verilen en yüksek boyutu geçtiği için kaydedilememektedir.

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
tr: Bu veri yapsını(%s) göstermek için kullanılan program sistemde bulunmamaktadır.

en: The right and left sides only
tr: Sadece sol ve sağ taraflar

en: The right-hand side only
tr: Sadece sağ taraf

en: The server "%s" has been deleted.
tr: "%s" sunucusu silindi.

en: The server "%s" has been saved.
tr: "%s" sunucusu kaydedildi.

en: The signup request for %s has been removed.
tr: %s için olan üyelik isteği silindi.

en: The specified row does not exist.
tr: Belirtilen satır bulunmamaktadır.

en: The temporary file "%s" does not exist.
tr: Geçici dosya "%s" bulunmamaktadır.

en: The top and bottom sides only
tr: Sadece üst ve alt taraflar

en: The top side only
tr: Sadece üst taraf

en: The uploaded data was lost since the previous step.
tr: Bir önceki adım sırasında yüklenen veri kaybedildi.

en: The uploaded file could not be saved.
tr: Yüklenen dosya kaydedilemedi.

en: The weather.com block is not available.
tr: weather.com kullanılabilir değil.

en: There are no options available.
tr: Hiçbir seçenek mevcut değil.

en: There are no parts that can be displayed inline.
tr: Metne gömülü olarak gösterilebilecek kısım yok

en: There are too many characters in this field. You have entered %s characters; you must enter less than %s.
tr: Bu alanda çok fazla karakter var.%s tane karakter girdiniz; %s taneden az girmeniz gerekirdi.

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
tr: Dosya (karşıdan) yüklenmesinde sorun var: %s yüklenemedi.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
tr: Dosya yüklenirken bir sorun oluştu: %s en büyük izin verilen boyuttan (%d byte) daha büyük.

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
tr: Dosya yüklenirken bir sorun oluştu: %s sadece kısmi olarak yüklendi.

en: There was an error activating the script.
tr: Betik etkinleştirlirken bir hata oluştu.

en: There was an error deactivating the script.
tr: Betiğin etkinliği kaldırılırken bir hata oluştu.

en: There was an error displaying this message part
tr: Iletinin bu kısmını görüntülenmesinde hata oluştu.

en: There was an error importing the contact data.
tr: İletişim noktasının verileri (içeri) aktarılırken hata oluştu.

en: There was an error importing the iCalendar data.
tr: iCalendar verisi (içeri) aktarılırken hata oluştu.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
tr: Yapılandırma formunda bir hata var. Gerekli bir alanı doldurmamış olabilirsiniz.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
tr: Belirtilen adres defteri işlevinin gerçekleştirilmesi sırasında sorun oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
tr: İletişim noktasının ayrıntılarını güncellerken hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
tr: Dağıtım listesini güncellerken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
tr: Bu IMAP sunucusu paylaşılan dizinleri desteklemiyor.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
tr: Bu geçerli bir rar arşivi değil.

en: This does not appear to be a valid zip file.
tr: Bu geçerli bir zip dosyası değil.

en: This does not seem to be a valid card number.
tr: Bu geçerli bir kart numarası değil.

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
tr: Bu sürücü Clickatell (http://clickatell.com) ağ geçidi üzerinden HTTP API kullanarak mesaj atmanıza izin verir.

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
tr: Bu sürücü sms2email (http://sms2email) ağ geçidi üzerinden HTTP API kullanarak mesaj atmanıza izin verir.

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
tr: Bu sürücü SMTP yoluyla Vodafone Italy ağ geçidi üzerinden, sadece Vodefone numaralarına mesaj atmanıza izin verir. Vodefone Italy (http://www.190.it) elektronik posta adresi gerektirmektedir.

en: This field is required.
tr: Bu gerekli bir alandır.

en: This field may only contain integers.
tr: Bu alan sadece sayı içermelidir.

en: This field may only contain numbers and the colon.
tr: Bu alan sadece sayı ve iki nokta üstüste işareti içerebilir.

en: This field may only contain octal values.
tr: Bu alan sadece sekizlik sayı sisteminden değerle içerebilir.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
tr: Bu alan virgül veya boşlukla ayrılmış sayı liste olmalıdır.

en: This field must be a valid number.
tr: Bu alan geçerli bir numara olmalıdır.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
tr: Bu alan RGB Hex biçiminde bir renk kodu içermelidir, örnek: '#1234af'

en: This form has already been processed.
tr: Bu form zaten işlendi.

en: This is %s.
tr: Bu %s.

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
tr: Bu bir Kolab Groupware nesnesidir. Bu nesneyi görebilmek için Kolab Groupware biçimini anlayabilen bir elektronik posta istemcisine gerek var.Bu elektronik istemci listesi için %s adresine uğrayın.

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
tr: Bu ileti sizin karakter kümenizden farklı olarak(%s) yazılmıştır.

en: This number must be at least one.
tr: Bu numara en azından bir olmalıdır.

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
tr: Bu sunucu zip ve gzip dosyalarını açamamaktadır.

en: This system is currently deactivated.
tr: Sistemin etkinliği kaldırılmıştır.

en: This value must be a number.
tr: Bu değer bir sayı olmalıdır.

en: This window must be called from an Options window
tr: Bu pencere Seçenekler penceresinden çağrılmalıdır.

en: Thunder
tr: Gök gürültüsü

en: Tickets
tr: Biletler

en: Time
tr: Zaman

en: Time Tracking
tr: Zaman İzleme

en: Time format
tr: Zaman Biçimi

en: Time selection
tr: Zaman Seçimi

en: Title
tr: Başlık

en: Title (tooltip):
tr: Başlık (açıklama):

en: To
tr: Kime

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
tr: Çoklu öğe seçimi için, tıklarken Control (PC) veya Command (Mac) tuşuna basın.

en: Today
tr: Bugün

en: Toggle HTML Source
tr: HTML Kaynağına Geçin

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Top
tr: Üst

en: Top frame (_top)
tr: Üst Çerçeve (Ü_st)

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: True or false
tr: Doğru veya Yanlış

en: Tu
tr: Sa

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkish (ISO-8859-9)
tr: Türkçe (ISO-8859-9)

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Type your choice:
tr: Seçiminizi girin:

en: U.V. index:
tr: U.V. endeks:

en: URL for your script delivery status report
tr: Betiklerin durum raporlarının teslim edileceği URL

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Unable to access VFS directory.
tr: VFS dizinine erişilememiyor.

en: Unable to add extra user information when signing up.
tr: Üye olurken ek kullanıcı bilgisi eklenemiyor.

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
tr: "%s" VFS dosyasının izinleri değiştirilemiyor.

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
tr: %s/%s VFS dosyasının izinleri değiştirilemiyor.

en: Unable to change to %s.
tr: %s değiştirilemedi.

en: Unable to connect to SQL server.
tr: SQL sunucusuna bağlanılamıyor.

en: Unable to connect with SSL.
tr: SSL ile bağlanılamıyor.

en: Unable to copy VFS file.
tr: VFS dosyası kopyalanamıyor.

en: Unable to create VFS directory "%s".
tr: "%s" VFS dizini yaratılamıyor.

en: Unable to create VFS directory.
tr: VFS dizini yaratılamıyor.

en: Unable to create VFS file.
tr: VFS dosyası yaratılamıyor.

en: Unable to create empty VFS file.
tr: Boş VFS dosyası yaratılamıyor.

en: Unable to decompress data.
tr: Veri sıkıştırılamıyor.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
tr: "%s" dizini silinemiyor, dizin boş değil.

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
tr: %s silinemiyor, dizin boş değil

en: Unable to delete VFS directory recursively.
tr: VFS dizini özyineli olarak silinemiyor.

en: Unable to delete VFS directory.
tr: VFS dizini silinemiyor.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
tr: VFS dizini silinemiyor: %s.

en: Unable to delete VFS file "%s".
tr: VFS dosyası "%s" silinemiyor.

en: Unable to delete VFS file.
tr: VFS dosyası silinemiyor.

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
tr: VFS özyineli olarak silinemiyor: %s.

en: Unable to determine current directory.
tr: Yürürlükteki dizine karar verilemiyor.

en: Unable to extract certificate details
tr: Onay belgesi ayrıntıları çıkartılamıyor

en: Unable to load the definition of %s.
tr: %s in tanımı yüklenemedi.

en: Unable to move VFS file.
tr: VFS dosyası taşınamıyor.

en: Unable to open VFS file "%s".
tr: VFS dosyası "%s" açılamıyor.

en: Unable to open VFS file for writing.
tr: VFS dosyası yamak için açılamıyor.

en: Unable to open VFS file.
tr: VFS dosyası açılamıyor.

en: Unable to open compressed archive.
tr: Sıkıştılımış arşiv açılamıyor.

en: Unable to read the vfsroot directory.
tr: Vfsroot dizini okunamıyor.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
tr: %s->%s olarak yeniden adlandırılamıyor: hedef dizin zaten var.

en: Unable to rename VFS directory.
tr: VFS dizini yeniden adlandırılamıyor.

en: Unable to rename VFS directory: %s.
tr: VFS dizini yeniden adlandırılamıyor: %s

en: Unable to rename VFS file "%s".
tr: VFS dosyası "%s" yeniden adlandırılamıyor.

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
tr: %s/%s VFS dosyası yeniden adlandırılamıyor.

en: Unable to rename VFS file.
tr: VFS dosyası yeniden adlandırılamıyor.

en: Unable to run 'mkisofs'.
tr: 'mkisofs' çalıştırılamıyor.

en: Unable to translate this Word document
tr: Bu Word belgesi çevirililemiyor.

en: Unable to write VFS file "%s".
tr: VFS dosyası "%s" yazılamıyor.

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
tr: VFS dosyası yazılamıyor (copy() başarısız oldu).

en: Unable to write VFS file data.
tr: VFS dosya verisi yazılamıyor.

en: Underline
tr: Altını çiz

en: Undo Changes
tr: Değişiklikleri Geri Al

en: Undoes your last action
tr: Son eylemi geri al

en: Unexpected response from server on connection:
tr: Bağlantıda sunucudan beklenmeyen yanıt:

en: Unexpected response from server to:
tr: Sunucudan beklenmeyen yanıt:

en: Unfiled
tr: Doldurulmamış

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: United States Minor Outlying Islands
tr: Amerika Birleşik Devletlerinin Küçük Uzak Adaları

en: Units
tr: Birimler

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
tr: Bilinmeyen apimsgid (API Mesaj ID)

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
tr: Bilinmeyen climsgid (İstemci mesaj ID)

en: Unknown username or password.
tr: Bilinmeyen kullanıcı adı veya parola.

en: Unlink the current element
tr: Şu anki öğenin bağını çöz

en: Unnamed
tr: İsimsiz

en: Unprivileged scripts cannot access Cut/Copy/Paste programatically for security reasons.  Click OK to see a technical note at mozilla.org which shows you how to allow a script to access the clipboard.
tr: Ayrıcalıksız betikler programsal olarak Kes/Kopyala/Yapıştır'a güvenlik nedeniyle erişemezler. Betiklerin panoya nasıl ulaşacağını gösteren mozilla.org teknik notunu görmek için EVET i tıklayın.

en: Unset color
tr: Belirtilmiş renkten vazgeç

en: Unsupported Extension
tr: Desteklenmeyen Uzantı

en: Update
tr: Güncelle

en: Update %s
tr: Güncelle: %s

en: Update user
tr: Kullanıcıyı güncelle

en: Upgrade script deleted.
tr: Yükseltme betiği sililndi.

en: Upload
tr: Yükle

en: Uploaded all application setup files to the server.
tr: Bütün uygulamaların ayar dosyaları sunucuya yüklendi.

en: Upper latin letters
tr: Büyük latin harfleri

en: Upper roman numbers
tr: Büyük roma rakamları

en: Use Current: %s
tr: Kullan: %s

en: Use SSL
tr: SSL kullan

en: Use if name/password is different for IMSP server.
tr: Kullanıcı adınız/parolanız IMSP sunucu için farklı ise kullanın.

en: User %s is not authorised for %s.
tr: %s kullanıcısı %s için doğrulanamadı.

en: User Administration
tr: Kullanıcı Yönetimi

en: User Options
tr: Kullanıcı Seçenekleri

en: User Registration
tr: Kullanıcı Kayıt

en: User Registration has been disabled for this site.
tr: Bu site için kullanıcı kaydı seçilmez kılınmıştır.

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Users in the system:
tr: Sistemdeki kullanıcılar:

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: VFS directory does not exist.
tr: VFS dizini yok.

en: Vacation
tr: Tatil

en: Vacation Edit
tr: Tatil Düzenle

en: Vacation Message
tr: Tatil Mesajı

en: Vacation is not supported in the current filtering driver.
tr: Tatil yürürlükteki süzgeç sürücüsü tarafından desteklenmemektedir.

en: Valid locations found include:
tr: Geçerli konumların içerdikleri:

en: Validity
tr: Geçerlilik

en: Value in minutes from now.
tr: Şu andan itibaren dakika değeri

en: Values
tr: Değerler

en: Values to select from
tr: Değerlerin seçileceği

en: Variable
tr: Değişken

en: Venezuela
tr: Venezuella

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
tr: Doğrulama başarısız oldu - bu ileti kurcalanmış olabilir.

en: Version
tr: Sürüm

en: Version Control
tr: Sürüm Kontolü

en: Vertical align
tr: Düşey Hiza

en: Vertical padding
tr: Düşey yastıklama

en: Vertical:
tr: Düşey:

en: Very High
tr: Çok Yüksek

en: Viet Nam
tr: Vietnam

en: Vietnamese (VISCII)
tr: Vietnamca (VISCII)

en: View %s
tr: Görüntüle %s

en: View an external web page
tr: Bir dış web sayfası görüntüle

en: View as %s
tr: %s olarak görüntüle

en: Virgin Islands, British
tr: Britanya'ya ait Virgin Adaları

en: Virgin Islands, U.S.
tr: Amerika Birlerşik Devletleri'ne ait Virgin Adaları

en: Visibility
tr: Görüş

en: Visibility:
tr: Görüş:

en: Vodafone Italy via SMTP
tr: SMTP yoluyla Vodafone İtalya

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
tr: UYARI!!!%s İÇİNDEN BETİĞİ EL İLE ÇIKARTIN.

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna

en: Warning
tr: Uyarı

en: We
tr: Çrş

en: Weather Forecast
tr: Hava Tahmini

en: Weather data provided by
tr: Hava verisi sağlayıcısı

en: Web Site
tr: Web Sitesi

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Welcome to %s
tr: %s Hoşgeldiniz

en: Welcome, %s
tr: Hoşgeldiniz, %s

en: Western (ISO-8859-1)
tr: Batı (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
tr: Batı (ISO-8859-15)

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: Wh_itelist addresses:
tr: Beya_zliste Adresleri:

en: What application should %s display after login?
tr: %s girişten sonra hangi uygulamayı görüntülesin?

en: What is the delimiter character?
tr: Sınırlayıcı karakter nedir?

en: What is the quote character?
tr: Aktarım karakteri nedir?

en: Which phases
tr: Hangi Evre

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
tr: Zengin Metin düzenleyicisi için hangi uyumlu ekler seçilebilir kılınsın.

en: Whitelist
tr: Beyaz Liste

en: Whitelist Edit
tr: Beyaz Listeyi Düzenle

en: Whitelist is not supported in the current filtering driver.
tr: Beyaz Liste yürürlükteki süzgeç sürücüsü tarafından desteklenmemektedir.

en: Whitelisted Addresses
tr: Beyaz Listedeki Adresler

en: Width
tr: Genişlik

en: Width in CSS units
tr: CSS birimiyle genişlik

en: Width of the %s menu on the left (takes effect on next log-in):
tr: Soldaki %s menüsünün genişliği (bir sonraki girişte etkin olacak):

en: Width of the table
tr: Çizelgenin genişliği

en: Width unit
tr: Genişlik birimi

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Wind
tr: Rüzgar

en: Wind Early
tr: Erken Saatlerde Rüzgar

en: Wind speed in knots
tr: Knot biriminde rüzgar hızı

en: Wind:
tr: Rüzgar:

en: Wind:
tr: Rüzgar:

en: Wisdom
tr: Bilgelik

en: Work
tr: İş

en: Work Address
tr: İş Adresi

en: Work Phone
tr: İş Telefonu

en: X-Priority
tr: X-Önceliği

en: X-Spam-Level
tr: X-Spam-Düzeyi

en: X-Spam-Score
tr: X-Spam-Derecesi

en: X-Spam-Status
tr: X-Spam-Durumu

en: X509v3 Basic Constraints
tr: X509v3 Temel Kısıtlamaları

en: X509v3 Extended Key Usage
tr: X509v3 Genişletilmiş Anahtar Kullanımı

en: X509v3 Subject Alternative Name
tr: X509v3 Öteki Konu Adı

en: X509v3 Subject Key Identifier
tr: X509v3 Konu Anahtar Tanıtıcısı

en: X509v3 extensions
tr: X509v3 uzantıları

en: Yahoo! map
tr: Yahoo! haritası

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Yes
tr: Evet

en: Yes, I Agree
tr: Evet, Kabul Ediyorum

en: You are in TEXT MODE.  Use the [<>] button to switch back to WYSIWYG.
tr: METİN MODUNDASINIZ. [<>] düğmelerini kullanarak WYSIWYG görünümüne dönün.

en: You are not authenticated.
tr: Doğrulanamadınız.

en: You can not have the '\' character in your full name.
tr: '\' karakteri tam adınızda bulunamaz.

en: You did not enter a valid email address.
tr: Geçerli bir elektronik posta adresi girmediniz.

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
tr: %s içinde karşılık gelen alanlarla (içeri) aktarılan dosyadaki alanları eşleştirmediniz.

en: You have been logged out.
tr: Çıkış yapmadınız.

en: You have to enter a valid cellphone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
tr: Geçerli bir cep telefonu numarası girmelisiniz, sayılar ve seçenekli olarak uluslararası arama öneki '+'

en: You have to enter a valid value.
tr: Geçerli bir değer girmelisiniz.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
tr: Üye kaydı yapabilmek için bir VeriAğacı yapılandırmalısınız.

en: You must configure a VFS backend.
tr: VFS son aşamasını yapılandırmalısınız.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
tr: Problem raporu göndermeden önce sorunu tarfi etmelisiniz.

en: You must enter the URL where this link points to
tr: Bu bağlantının gösterdiği bir URL girmelisiniz

en: You must select an server to be deleted.
tr: Silinmesi için bir sunucu seçmelisiniz.

en: You must specify a username to clear out.
tr: Temizlenmesin için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: You must specify a username to remove.
tr: Silinmesi için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: You must specify at least one email address for which the vacation messages should be activated.
tr: Tatil mesajlarınının etkinleşmesi için en az bir elektronik posta adresi belirtmeniz gereklidir.

en: You must specify the username to add.
tr: Eklenmesi için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: You must specify the username to update.
tr: Güncellenmesi için bir kullanıcı adı belirtmelisiniz.

en: You must specify what action to perform.
tr: Gerçekleştirilecek bir eylem belirtmelisiniz.

en: You must type a new category name.
tr: Yeni kategory adı girmelisiniz.

en: Your %s session has expired. Please login again.
tr: %s oturumunun süresi doldu. Lütfen tekrar giriş yapın.

en: Your Email Address
tr: Elektronik Posta Adresiniz

en: Your From: address:
tr: Kimden: adres:

en: Your Information
tr: Bilgileriniz

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
tr: %s oturumunuzun başlangıcında İnternet Adresininiz değişti. Güvenliğinizi korumak için, yeniden giriş yapmalısınız.

en: Your Name
tr: Adınız

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
tr: Kimlik denetiminiz kullanıcı listelemeyi desteklememektedir veya bu özellik bir neden yüzünden seçilemez kılınmıştır.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
tr: %s oturumunuzun başlangıcında tarayıcınız değişti. Güvenliğinizi korumak için, yeniden giriş yapmalısınız.

en: Your browser does not support this feature.
tr: Tarayıcınız bu özelliği desteklememektedir.

en: Your current time zone:
tr: Zaman Diliminiz:

en: Your default identity:
tr: Ön tanımlı kimliğiniz:

en: Your full name:
tr: Tam Adınız:

en: Your new password for %s is: %s
tr: %s için yeni parolanız: %s

en: Your options have been updated for the duration of this session.
tr: Seçenekleriniz bu oturumun süresi içinde güncellendi.

en: Your options have been updated.
tr: Seçenekleriniz güncellendi.

en: Your password has been reset
tr: Parolanız sıfırlandı.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
tr: Parolanız sıfırlandı, elektronik postanızı kontol edin ve yeni parolanızla giriş yapın.

en: Your remote servers:
tr: Uzaktaki sunucularınız:

en: Yugoslavia
tr: Yugoslavya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Zippy
tr: Hızlı

en: [Hide Quoted Text]
tr: [Alıntı Metni Sakla]

en: [No Subject]
tr: [Konu Yok]

en: [Problem Report]
tr: [Problem Raporu]

en: [Show Quoted Text -
tr: [Alıntı Metni Göster -

en: [Show Quoted Text - %s lines]
tr: [Alıntı Metni Göster - %s satır]

en: [line %s of %s]
tr: %s/%s satır

en: _Address(es) to forward to:
tr: İletilecek _Adresler:

en: _Addresses to not send responses to:
tr: Yanıt gönderilmeyecek _Adresler:

en: _Administration
tr: _Yönetim

en: _Blacklist
tr: _Kara Liste

en: _DataTree
tr: _VeriAğacı

en: _Delete Row
tr: Satırı _Sil

en: _Delete message completely
tr: İletiti tamamen _Sil

en: _Enter each address on a new line:
tr: _Her adresi yeni bir satırda girin:

en: _Forward
tr: İ_let

en: _Groups
tr: _Gruplar

en: _Help
tr: Yar_dım

en: _Image Properties...
tr: Görüntü Ö_zellikleri...

en: _Keep a copy of messages in this account?
tr: _İletilerin bir kopyası hesapta tutulsun mu?

en: _Log in
tr: Gi_riş

en: _Log out
tr: Çı_kış

en: _Modify Link...
tr: _Bağlantıyı Değiştir...

en: _Move message to folder:
tr: İletiyi dizine _Taşı:

en: _My email addresses:
tr: Elektronik Posta Adresi_m:

en: _Options
tr: _Seçenekler

en: _Permissions
tr: _Haklar

en: _Remove Link...
tr: Bağla_ntıyı Sil...

en: _Script
tr: _Betik

en: _Setup
tr: _Ayarlar

en: _Table Properties...
tr: Çize_lge Özellikleri...

en: _Users
tr: K_ullanıcılar

en: _Vacation
tr: _Tatil

en: _Whitelist
tr: _Beyaz Liste

en: address book
tr: adres defteri

en: and
tr: ve

en: calendar
tr: takvim

en: calm
tr: ılımlı

en: click here
tr: buraya tıklayın

en: falling
tr: düşüyor

en: field
tr: alan

en: file
tr: dosya

en: from the %s (%s) at %s %s
tr: %s (%s) den %s %s de

en: immediate
tr: Acil

en: inline
tr: Metne gömülü

en: lines]
tr: satırlar]

en: match
tr: eşleşen

en: mkisofs error code %d while making ISO.
tr: mkisofs ISO yaparken hata kodu:%d.

en: name
tr: ad

en: not implemented
tr: gerçekleştirilmedi

en: not yet implemented
tr: henüz gerçekleştirilmedi

en: notepad
tr: not defteri

en: or
tr: veya

en: percent
tr: yüzde

en: pixels
tr: resim birimi

en: procmail script generated by Ingo
tr: Ingo tarafından yaratılan procmail betiği

en: rising
tr: yükseliyor

en: show differences
tr: farkları göster

en: sieve filter generated by Ingo
tr: Ingo tarafından yaratılan sieve süzgeci

en: sms2email via HTTP
tr: HTTP yoluyla sms2email

en: steady
tr: sabit

en: task list
tr: görev listesi

en: type the password twice to confirm
tr: parolayı doğrulamak için iki defa girin

en: unified
tr: birleştirilmiş

en: unnamed
tr: adlandırılmamış

en: user select
tr: kullanıcı seçimi
