INGO 1.1 - en to sv translation catalogue (2008 entries)

en:  &#151; %s is ready to perform the maintenance operations checked below.
sv:  &#151; %s kommer att utföra de underhållsaktiviteterna som markerats nedan.

en:  (%s days ago)
sv:  (%s dagar sedan)

en:  (Accesskey %s)
sv:  (snabbtangent %s)

en:  (Read only)
sv:  (Skrivskyddad)

en:  (in %s days)
sv:  (om %s dagar)

en:  (today)
sv:  (idag)

en:  (tomorrow)
sv:  (imorgon)

en:  (yesterday)
sv:  (igår)

en:  and
sv:  och

en:  at
sv:  kl

en:  or
sv:  eller

en: "%s" is not a directory.
sv: '%s' är inte en katalog.

en: "%s" is not a valid choice.
sv: '%s' är inte ett godkänt val.

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
sv: '%s' är inte konfigurerat i Horderegistrert.

en: "%s" tree renderer not found.
sv: Trädhanteraren för %s saknas.

en: "%s" was added to the groups system.
sv: '%s' lades till i gruppsystemet.

en: "%s" was added to the permissions system.
sv: '%s' lades till i behörighetssystemet.

en: "%s" was not created: %s.
sv: '%s' skapades inte: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
sv: %.2fMB använt av %.2fMB tillåtet (%2f%%)

en: %d %s and %s
sv: %d %s och %s

en: %d days until your password expires.
sv: Ditt lösenord upphör att gälla om %d dagar.

en: %d-day forecast
sv: %d-dagsprognos

en: %s - Notice
sv: %s - För kännedom

en: %s Fingerprint
sv: Fingerprint för %s

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
sv: %s Underhållsfunktion - Bekräftelse

en: %s Sign Up
sv: %s anmälan

en: %s Terms of Agreement
sv: Tjänsteavtal för %s

en: %s already exists.
sv: %s finns redan.

en: %s at %s %s
sv: %s kl %s %s

en: %s has cancelled %s.
sv: %s har annullerat %s.

en: %s has replied to a free/busy request.
sv: %s har svarat på en begäran om information angående ledig/upptagen.

en: %s has replied to the invitation to %s.
sv: %s har svarat på inbjudan till %s.

en: %s has sent you free/busy information.
sv: %s har skickat dig information om ledig/upptagen.

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
sv: %s kommer att utföra de underhållsaktiviteterna som markerats nedan. Markera de aktiviteter som du vill utföra.

en: %s is required
sv: %s krävs

en: %s minutes
sv: %s minuter

en: %s not found.
sv: %s saknas.

en: %s requests your free/busy information.
sv: %s efterfrågar information om när du är ledig/upptagen.

en: %s requests your presence at %s.
sv: %s efterfrågar din närvaro vid %s.

en: %s to %s of %s
sv: %s till %s av %s

en: %s wishes to add to %s.
sv: %s vill lägga till till %s.

en: %s wishes to make you aware of %s.
sv: %s vill göra dig medveten om %s.

en: %s wishes to receive the latest information about %s.
sv: %s vill erhålla den senaste informationen om %s.

en: %s's Address Book
sv: Adressbok för %s

en: %s's Calendar
sv: Kalender för %s

en: %s's Notepad
sv: Anteckningar för %s

en: %s's Tasklist
sv: Uppgifter för %s

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
sv: %s: Meddelandet kanske inte är från den som det verkar. Var försiktig med att följa länkar eller skicka avsändaren personlig information.

en: , gusting
sv: , stormbyar

en: , gusting %s %s
sv: , stormbyar %s %s

en: , variable from %s to %s
sv: , varierande mellan %s och %s

en: -- select --
sv: -- välj --

en: 12 Hour Format
sv: 12-timmarsformat

en: 24 Hour Format
sv: 24-timmarsformat

en: 24 hours
sv: 24 timmar

en: <Previous
sv: <Föregående

en: A database backend is required for this block.
sv: En databaskoppling krävs för aktuellt block.

en: A fatal error has occurred
sv: Ett fatalt fel har inträffat

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
sv: En publik PGP-nyckel krävs för att kryptera ett meddelande.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
sv: En publik PGP-nyckel krävs för att verifiera ett signerat meddelande.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to decrypt a message.
sv: En publik och privat PGP-nyckel samt lösenord krävs för att dekryptera ett meddelande.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
sv: En publik och privat PGP-nyckel samt lösenord krävs för att signera ett meddelande.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
sv: En publik och privat S/MIME-nyckel samt lösenord krävs för att dekryptera ett meddelande.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
sv: En publik och privat S/MIME-nyckel samt lösenord krävs för att signera ett meddelande.

en: A public SMIME key is required to encrypt a message.
sv: En publik S/MIME-nyckel krävs för att kryptera ett meddelande.

en: AM Clouds
sv: Förmiddagsmoln

en: AM Light Rain
sv: Lätt förmiddagsregn

en: AM Rain
sv: Förmiddagsregn

en: AM Showers
sv: Förmiddagsskurar

en: AM Snow Showers
sv: Förmiddagsskurar med snö

en: About this editor
sv: Om editorn

en: About...
sv: Om...

en: Absbottom
sv: Botten

en: Absmiddle
sv: Mitten

en: Accept request
sv: Acceptera begäran

en: Accepted
sv: Accepterad

en: Access denied creating VFS directory.
sv: Behörighet saknas att skapa VFS-mapp.

en: Access denied creating VFS file.
sv: Behörighet saknas att skapa VFS-fil.

en: Account Information
sv: Kontoinformation

en: Account Password
sv: Lösenord för konto

en: Account frozen.
sv: Kontot fryst

en: Accounting
sv: Budget

en: Action for blacklisted addresses:
sv: Åtgärd för spärrade adresser

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Activate Script
sv: Aktivera skript

en: Activating the script for "%s" failed: (%d) %s
sv: Det gick inte att aktivera skriptet för '%s': (%d) %s

en: Add
sv: Lägg till

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Add Child Group
sv: Lägg till undergrupp

en: Add Child Permission
sv: lägg till underbehörighet

en: Add Here:
sv: Lägg till här:

en: Add New Group
sv: Lägg till ny grupp

en: Add New Permission
sv: Lägg till ny behörighet

en: Add a child group to "%s"
sv: Lägg till undergrupp till '%s'

en: Add a child permission to "%s"
sv: Lägg till underbehörighet till '%s'

en: Add a new user:
sv: Lägg till en ny användare:

en: Add column
sv: Lägg till kolumn

en: Add new members
sv: Lägg till nya medlemmar

en: Add pair
sv: Lägg till par

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
sv: Lägg till menyn för %s som Mozilla Sidebar

en: Add this to my calendar
sv: Lägg till i min kalender

en: Add to address book:
sv: Lägg till i adressbok:

en: Add to my address book
sv: Lägg till i min adressbok

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
sv: Lade till '%s' till systemet, men kunde inte lägga till extra  information: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
sv: Lade till '%s' till systemet. Du kan logga in nu.

en: Adding users is disabled.
sv: Upplägg av användare är inaktiverat.

en: Additional Settings
sv: Ytterligare inställningar

en: Address
sv: Adress

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Administer - set permissions for other users
sv: Administration - ange behörighet för andra användare

en: Ads
sv: Reklam

en: Afghanistan
sv: Afganistan

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: Align
sv: Justera

en: Alignment:
sv: Justering:

en: All
sv: Alla

en: All Authenticated Users
sv: Alla autentiserade användare

en: All Groups
sv: Alla grupper

en: All Permissions
sv: Alla behörigheter

en: All four sides
sv: Alla fyra sidor

en: All of the following
sv: Alla följande

en: Allow Rules
sv: Tillåt regler

en: Allow multiple addresses
sv: Tillåt flera adresser

en: Allow setting of ordered list type?
sv: Tillåt inställning för sorterad lista?

en: Already exists
sv: Finns redan

en: Alternate IMSP Login
sv: Alternativ IMSP-inloggning

en: Alternate IMSP Password
sv: Alternativt lösenord för IMSP

en: Alternate IMSP Username
sv: Alternativt användarnamn för IMSP

en: Alternate email address
sv: Alternativ e-post adress

en: Alternate templates
sv: Alternativ mall

en: Alternate text:
sv: Alternativ text:

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: An error occurred following this link: %s
sv: Ett fel uppstod när länken (%s) skulle användas

en: An illegal value was specified.
sv: Ett felaktigt värde angavs.

en: An unknown error has occured.
sv: Ett okänt fel har inträffat

en: Anonymous Proxy
sv: Anonym proxy

en: Answer
sv: Svar

en: Answered
sv: Besvarat

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Any of the following
sv: Någon av följande

en: Application
sv: Applikation

en: Application List
sv: Applikationslista

en: Application is ready.
sv: Applikationen är klar.

en: Apply Filters
sv: Verkställ filter

en: Apply to Child Shares
sv: Verkställ till underutdelningar

en: Approve
sv: Godkänn

en: Approximate Size
sv: Ungefärlig storlek

en: April
sv: april

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabisk (Windows-1256)

en: Archive File Size
sv: Arkivfilstorlek

en: Archive Name
sv: Arkivfilnamn

en: Are you sure you want to delete this rule?
sv: Är du säker att du vill radera aktuell regel?

en: Are you sure you want to remove the signup request for %s ?
sv: Är det säkert att du vill ta bort begäran för %s?

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
sv: Är det säkert att du vill radera '%s' och eventuella undergrupper?

en: Armenia
sv: Armanien

en: Armenian (ARMSCII-8)
sv: Armenisk (ARMSCII-8)

en: Art
sv: Konst

en: Ascii Art
sv: Ascii konst

en: Asia/Pacific Region
sv: Asien/Stilla havsregionen

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
sv: Fråga efter bekräftelse innan underhållsaktiviteter utförs?

en: Assignment columns
sv: Tilldelningskolumn

en: Attached is an iCalendar file reply to a request you sent
sv: Bifogad är en iCalender fil med ett svar på en begäran som du skickat,

en: Attempt to delete a non-existent group.
sv: Försök till att radera en grupp som inte finns.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
sv: Försök till att radera en behörighet som inte finns.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
sv: Försök att ändra en behörighet som inte finns.

en: Attempt to edit a non-existent share.
sv: Försök att ändra en utdelning som inte finns.

en: Attendees
sv: Deltagare

en: Attributes
sv: Attribut

en: August
sv: augusti

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
sv: Auth_cyrsql: IMAP-extension saknas.

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
sv: Auth_cyrsql: Kopplingen saknar funktioner som krävs.

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
sv: Auth_cyrus: IMAP-extension saknas.

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
sv: Auth_ftp: FTP-tillägg saknas. Kompilera PHP med switchen --enable-ftp.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
sv: Auth_imap: IMAP-extension saknas.

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
sv: Auth_krb5: krb5-extension saknas.

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
sv: Auth_ldap: Det går inte att lägga till användare i Active Directory

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
sv: Auth_ldap: Det går inte att radera användare från Active Directory

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
sv: Auth_ldap: LDAP-tillägg saknas.

en: Auth_ldap: Unable to add user %s. This is what the server said:
sv: Auth_ldap: Kan inte lägga till användare '%s'. Servern svarade:

en: Auth_ldap: Unable to remove user %s
sv: Auth_ldap: Kan inte radera användare %s

en: Auth_ldap: Unable to update user %s
sv: Auth_ldap: Kan inte uppdatera användare %s

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
sv: Auth_ldap: Det går inte att uppdatera användare i Active Directory.

en: Auth_mcal: Required MCAL extension not found.
sv: Auth_mcal: MCAL-extension saknas.

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
sv: Auth_smbauth: smbauth-extension saknas.

en: Authentication at IMAP server failed.
sv: Autentisering till IMAP-server misslyckades.

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Authentication failed. %s
sv: Autentisering misslyckades. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
sv: Autentisering avvisades av RADIUS-servern.

en: Authentication to FTP server failed.
sv: Autentisering till FTP-server misslyckades.

en: Authentication to the SMB server failed.
sv: Autentisering till SMB-server misslyckades.

en: Automatically update the script after each change?
sv: Uppdatera skriptet efter varje ändring?

en: Available fields:
sv: Tillgängliga fält:

en: Awaiting Response
sv: Väntar på svar

en: Azur
sv: Azurblå

en: BOFH Excuses
sv: BOFH-ursäkter

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Bad kerberos password.
sv: Felaktigt lösenord för Kerberos

en: Bad kerberos username.
sv: Felaktigt användarnamn för Kerberos

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Bar Time
sv: Bartid

en: Bar time
sv: Radtid

en: Base graphics directory "%s" not found.
sv: Baskatalog '%s' för bilder hittades inte.

en: Baseline
sv: Baslinje

en: Begins with
sv: Börjar med

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bind failed: (%s) %s
sv: Bind misslyckades: (%s) %s

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Blacklist
sv: Spärrade adresser

en: Blacklist Edit
sv: Ändra spärrade adresser

en: Blacklist is not supported in the current filtering driver.
sv: Spärrning av adresser stöds inte av aktuell filterdrivrutin.

en: Blacklisted Addresses
sv: Spärrade adresser

en: Block "%s" of application "%s" not found.
sv: Block '%s' för applikation '%s' saknas.

en: Block Settings
sv: Blockinställningar

en: Block Type
sv: Blocktyp

en: Blue Moon
sv: Blå måne

en: Blue and White
sv: Blått och vitt

en: Body
sv: Meddelandetext

en: Bold
sv: Fet

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Border
sv: Ram

en: Border thickness:
sv: Rambredd:

en: Borders
sv: Ramar

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Herzegovina

en: Both
sv: Båda

en: Bottom
sv: Botten

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Brown
sv: Brun

en: Brunei Darussalam
sv: Brunei

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Bulleted List
sv: Punktlista

en: Burnt Orange
sv: Bränd Orange

en: C_ell Properties...
sv: C_ell inställningar...

en: Cache init was not completed.
sv: Cacheinitiering är inte fullständig.

en: Calendar
sv: Kalender

en: Calm
sv: Lugnt

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Camouflage
sv: Kamouflage

en: Can not reset password automatically, contact your administrator.
sv: Kan inte nollställa lösenord automatiskt, kontakta din administratör.

en: Can not write to file "%s"
sv: Kan inte skriva till fil '%s'

en: Can't administer external session handlers.
sv: Det går inte att administrera externa sessionshanterare.

en: Can't connect to IMAP server: %s
sv: Kan inte kontakta IMAP-servern: %s

en: Can't open file "%s".
sv: Kan inte öppna fil '%s'

en: Canada
sv: Kanada

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Problem Report
sv: Avbryt problemrapport

en: Cannot delete file "%s".
sv: Kan inte radera '%s'.

en: Cannot find a temporary directory.
sv: Kan inte hitta en temprär mapp.

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
sv: Kan inte fortsätta utan 'målfil'-parameter.

en: Cannot remove directory "%s".
sv: Kan inte radera mapp '%s'.

en: Cannot remove, %d children exist.
sv: Kan inte radera; %d barn existerar.

en: Cannot route message to specified number.
sv: Kan inte dirigera meddelande till angivet nummer.

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Caption
sv: Rubrik

en: Carrier
sv: Operatör

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Categories and Labels
sv: Kategorier och rubriker

en: Cell Phone
sv: Mobiltelefon

en: Cell Properties
sv: Cellinställningar

en: Cell padding:
sv: Cellutfyllnad:

en: Cell properties
sv: Cellinställningar

en: Cell spacing:
sv: Cellmellanrum:

en: Cellphone
sv: Mobiltelefon

en: Celtic (ISO-8859-14)
sv: Celtisk (ISO-8859-14)

en: Center
sv: Centrerad

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Certificate Details
sv: Certifikatdetaljer

en: Certificate Owner
sv: Certifikatägare

en: Certificate Policies
sv: Certifikatpolicies

en: Chad
sv: Tchad

en: Chair Person
sv: Ordförande

en: Change
sv: Ändra

en: Change Your Password
sv: Ändra ditt lösenord

en: Change default identity
sv: Ändra förvald identitet

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
sv: Ändra namn och adress som mottagarna ser när de läser och svarar på dina meddelanden.

en: Changes saved.
sv: Ändringar sparade.

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
sv: Att byta lösenord stöds inte med den nuvarande konfigurationen.  Var god kontakta administratören.

en: Char
sv: Tkn

en: Chec_k Link...
sv: Kontrollera länk...

en: Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
sv: Markera de aktiviteter du vill utföra nu.

en: China
sv: Kina

en: Chinese Simplified (GB2312)
sv: Kinesiskt förenklat (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
sv: Kinesiskt traditionellt (Big5)

en: Choose Application:
sv: Välj applikation:

en: Choose a password
sv: Välj lösenord

en: Choose a username
sv: Välj användarnamn

en: Choose an action:
sv: Välj åtgärd:

en: Choose how to display dates:
sv: Välj hur datum skall visas:

en: Choose list style type (for ordered lists)
sv: Välj liststil (för sorterade listor)

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Class definition of %s not found.
sv: Klassdefinition för %s saknas.

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear MSOffice tags
sv: Rensa MSOffice-taggar

en: Clear Query
sv: Rensa fråga

en: Clear out user: %s
sv: Rensa användare: %s

en: Clear user
sv: Rensa anvädnare

en: Clear user data
sv: Rensa användardata

en: Clearing Late
sv: Senare uppklarnande

en: Click to Continue
sv: Klicka för att fortsätta

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Clouds
sv: Moln

en: Clouds Early
sv: Tidiga moln

en: Cloudy
sv: Molningt

en: Collapse Sidebar
sv: Komprimera sidofältet

en: Collapsed borders
sv: Komprimerade ramar

en: Colombia
sv: Kolombia

en: Color
sv: Färg

en: Color Picker
sv: Färghanterare

en: Colour selection
sv: Färgval

en: Cols:
sv: Kolumner:

en: Column titles
sv: Kolumn rubriker

en: Comics
sv: Lustigheter

en: Command
sv: Kommando

en: Command Shell
sv: Kommandofönster

en: Comment
sv: Kommentar

en: Common Name
sv: Namn

en: Company
sv: Företag

en: Completed
sv: Slutförd

en: Compose Message (%s)
sv: Skriv meddelande (%s)

en: Computers
sv: Datorer

en: Condition
sv: Väder

en: Conditions
sv: Väder

en: Configuration Differences
sv: Konfigurationsskillnader

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
sv: Inställningar för att synkronisera med handdatorer, smarta telefoner och Outlook

en: Configuration is out of date.
sv: Konfiguration behöver uppdateras.

en: Configure %s
sv: Konfigurera %s

en: Confirm Password
sv: Bekräfta lösenord

en: Congo
sv: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
sv: Kongo

en: Connection failed.
sv: Förbindelse misslyckades.

en: Connection failed:
sv: Förbindelse misslyckades:

en: Connection failure
sv: Förbindelse till server misslyckades

en: Connection refused to the public keyserver.
sv: Förbindelse med publik nyckelserver nekades.

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
sv: Förbindelse med publik nyckelserver nekades: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
sv: Förbindelse med FTP-server misslyckades.

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Contacts were successfully added to your address book.
sv: Kontakter lades till i din adressbok.

en: Contains
sv: Innehåller

en: Content type of compressed file:
sv: Innehållstyp för komprimerad fil:

en: Contents of "%s"
sv: Innehåll i '%s'

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy %s
sv: Kopiera %s

en: Copy failed: %s
sv: Kopiering misslyckades: %s

en: Copy of %s
sv: Kopia av %s

en: Copy selection
sv: Kopiera markering

en: Cornflower
sv: Majsblomma

en: Cost ID
sv: Kostnads-ID

en: Cote d'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Could not PGP encrypt message.
sv: Kan inte PGP-kryptera meddelande.

en: Could not PGP encrypt message:
sv: Kan inte PGP-kryptera meddelande:

en: Could not PGP sign message.
sv: Kan inte PGP-signera meddelande.

en: Could not PGP sign message:
sv: Kan inte PGP-signera meddelande:

en: Could not S/MIME encrypt message.
sv: Kan inte S/MIME-kryptera meddelande.

en: Could not S/MIME sign message.
sv: Kan inte S/MIME-signera meddelande.

en: Could not add contact. %s
sv: Kan inte lägga till kontakt. %s

en: Could not bind to LDAP server.
sv: Misslyckades att kontakta LDAP server.

en: Could not check balance. %s
sv: Kan inte verifiera kontosaldo. %s

en: Could not connect to LDAP server.
sv: Kunde inte ansluta till LDAP-server.

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
sv: Kan inte kontakta server '%s' via FTP: %s

en: Could not create distribution list. %s
sv: Kan inte skapa distributionslista. %s

en: Could not decrypt PGP data.
sv: Kan inte dekryptera PGP-data.

en: Could not decrypt PGP data:
sv: Kan inte dekryptera PGP-data:

en: Could not decrypt S/MIME data.
sv: Kan inte dekryptera S/MIME-data.

en: Could not delete contact. %s
sv: Kan inte radera kontakt. %s

en: Could not delete distribution list. %s
sv: Kan inte radera distributionslista. %s

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
sv: Kan inte radera uppgraderingsscript till: %s.

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
sv: Kan inte bestämma mottagarens ePost-adress.

en: Could not fetch complete address book.
sv: Kan inte hämta komplett adressbok.

en: Could not fetch complete distribution list.
sv: Kan inte hämta komplett distributionslista.

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
sv: Kan inte hämta komplett lista över distributionslistor.

en: Could not load strategy "%s".
sv: Kan inte ladda strategi '%s'.

en: Could not load strategy '%s'.
sv: Kan inte ladda strategi '%s'.

en: Could not mkdir "%s".
sv: Kan inte skapa mapp '%s'.

en: Could not mkdir '%s'.
sv: Kan inte skapa mapp '%s'.

en: Could not obtain public key from the keyserver.
sv: Kan inte hämta publik nyckel från nyckelservern.

en: Could not open "%s" for writing.
sv: Kan inte öppna '%s' för skriving.

en: Could not open %s.
sv: Kan inte öppna %s.

en: Could not open '%s' for writing.
sv: Kan inte öppna '%s' för skriving.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
sv: Kan inte öppna Maintenance_Task modul %s

en: Could not open directory "%s".
sv: Kan inte öppna mappen '%s'

en: Could not open directory '%s'.
sv: Kan inte öppna mapp '%s'

en: Could not reach the LDAP server.
sv: Kan inte kontakta LDAP server.

en: Could not read %s.
sv: Kan inte läsa %s.

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
sv: Det gick inte att återställa lösenordet för den angivna användaren. Någon eller några av uppgifterna är inte korrekta. Försök igen eller kontakta administratören om du behöver hjälp.

en: Could not retrieve ACL
sv: Kan inte hämta ACL

en: Could not retrieve address book. %s
sv: Kan inte hämta adressbok. %s

en: Could not retrieve distribution list. %s
sv: Kan inte hämta distributionslista. %s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
sv: Kan inte hämta distributionslistor. %s

en: Could not retrieve server's capabilities
sv: Kan inte hämta dserverfunktioner

en: Could not revert configuration.
sv: Kan inte återställa konfigurationen.

en: Could not rmdir "%s".
sv: Kan inte radera mapp '%s'.

en: Could not rmdir '%s'.
sv: Kan inte radera mapp '%s'.

en: Could not save %s configuration.
sv: Kan inte spara konfiguration för %s.

en: Could not save a backup configuation.
sv: Kan inte spara backup-konfiguration.

en: Could not save a backup configuation: %s
sv: Kan inte spara en backup-konfiguration: %s.

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
sv: Kan inte spara uppgraderingsscript till: %s.

en: Could not save the backup configuration file %s.
sv: Kan inte spara backup-konfiguration %s.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
sv: Kan inte spara konfigurationsfilen %s. Du kan antingen använda en av alternativen att spara koden till %s eller kopiera koden nedan till %s.

en: Could not search the LDAP server.
sv: Kan inte söka i LDAP-katalogen.

en: Could not unlink "%s".
sv: Kan inte radera '%s'.

en: Could not unlink '%s'.
sv: Kan inte radera '%s'.

en: Could not update contact. %s
sv: Kan inte uppdatera kontakt. %s

en: Could not update distribution list. %s
sv: Kan inte uppdatera distributionslista. %s

en: Could not write configuration for "%s": %s
sv: Kan inta spara konfiguration för '%s': %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
sv: Kan inte hitta Mozillas sidofält. Verifiera att sidofältet är öppet.

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
sv: Kan inte ge användaren '%s' angivna rättigheter till mappen '%s': %s

en: Counted text
sv: Räknad text

en: Country
sv: Land

en: Courses
sv: Kurser

en: Create
sv: Skapa

en: Create a link
sv: Skapa länk

en: Create a new one
sv: Skapa ny

en: Create new folder
sv: Skapa ny mapp

en: Create sub folders
sv: Skapa undermapp

en: Creator Permissions
sv: Behörigheter för ägara

en: Credit card number
sv: Kreditkortsnummer

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Cuba
sv: Kuba

en: Current 4 Phases
sv: Aktuella 4 faser

en: Current Sessions
sv: Aktuell session

en: Current Time
sv: Aktuell tid

en: Current URL is
sv: Aktuell URL är

en: Current Users
sv: Aktiva användare

en: Current Weather
sv: Aktuellt väder

en: Current condition:
sv: Aktuella villkor:

en: Current style
sv: Aktuell stil

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
sv: Skräddarsy aktiviteter som körs vid inlogning till %s.

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut selection
sv: Klipp urval

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
sv: Kyrillisk/Ukrainsk (KOI8-U)

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: DISABLED:
sv: AVSTÄNGD:

en: Daily
sv: Daglig

en: DataTree Browser
sv: DataTree bläddrare

en: Database Lookup
sv: Databasuppslag

en: Date
sv: Datum

en: Date Received
sv: Datum mottaget

en: Date selection
sv: Datumval

en: Day
sv: Dag

en: De_lete Column
sv: _Radera kolumn

en: Deactivate Script
sv: Avaktivera skript

en: December
sv: december

en: Decimal numbers
sv: Decimaler

en: Declined
sv: Avböjt

en: Decrease Indent
sv: Minska indrag

en: Default
sv: Förvalt

en: Default Color
sv: Förvald färg

en: Default Identity
sv: Förvald identitet

en: Default Shell
sv: Förvalt skal

en: Definitions
sv: Definitioner

en: Delegate position
sv: Delegera position

en: Delegated
sv: Delegerad

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %s
sv: Radera %s

en: Delete Cell
sv: Radera cell

en: Delete Condition
sv: Radera villkor

en: Delete Group
sv: Radera grupp

en: Delete Log
sv: Radera logg

en: Delete Permission
sv: Radera behörighet

en: Delete and purge messages
sv: Radera och rensa meddelanden

en: Delete cell
sv: Radera cell

en: Delete column
sv: Radera kolumn

en: Delete existing alternate template
sv: Radera befintlig alternativmall

en: Delete message completely
sv: Radera meddelande helt

en: Delete messages
sv: Raderade meddelanden

en: Delete permissions for "%s"
sv: Radera behörighet för '%s'

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
sv: Radera behörighet för '%s' och underbehörigheter?

en: Delete row
sv: Radera rad

en: Delete selected identity
sv: Radera vald identitet

en: Delete sub folders
sv: Radera undermappar

en: Delete the current column
sv: Radera aktuell kolumn

en: Delete the current row
sv: Radera aktuell rad

en: Delete this link
sv: Radera den här länken

en: Deleted
sv: Raderad

en: Deleted setup upgrade script "%s".
sv: Raderade uppgraderingsscriptet '%s'.

en: Deliver into my Inbox
sv: Leverera till min inkorg

en: Deliver into my Inbox and copy to
sv: Leverera till min inkorg och kopiera till

en: Deliver into my Inbox and redirect to
sv: Leverera till min inkorg och omdirigera till

en: Deliver to folder
sv: Leverera till mapp

en: Delivery time
sv: Leveranstid

en: Denmark
sv: Danmark

en: Deny request
sv: Avslå begäran

en: Deny request for free/busy information
sv: Avslå begäran om ledig/upptagen-information

en: Describe the Problem
sv: Beskriv problemet

en: Description
sv: Beskrivning

en: Details (also in Horde's logfile):
sv: Detaljer (också i Hordes loggfil):

en: Details have been logged for the administrator.
sv: Detaljer har loggats för systemadministratören.

en: Development
sv: Utveckling

en: Dew Point
sv: Daggpunkt

en: Dew Point for last hour:
sv: Daggpunkt för senaste timmen:

en: Dew point:
sv: Daggpunkt:

en: Direction left to right
sv: Riktning vänster till höger

en: Direction right to left
sv: Riktning höger till vänster

en: Directory
sv: Katalog

en: Disable %s
sv: Avaktivera %s

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Display 24-hour times?
sv: Visa 24-timmars klocka?

en: Display Options
sv: Visningsinställningar

en: Display detailed forecast
sv: Visa detaljerad förutsägelse

en: Display detailed notification when each filter is applied?
sv: Visa detaljerad notifiering för varje filter när det körs?

en: Display forecast (TAF)
sv: Visa förutsägelse (TAF)

en: Display format
sv: Visningsformat

en: Divider
sv: Avskiljare

en: Do _not send responses to bulk or list messages
sv: Skicka _inga svar på list- och bulkmeddelanden

en: Do not delete
sv: Radera inte

en: Do not directly access maintenance.php
sv: Använd inte maintenance.php direkt

en: Do this:
sv: Gör detta:

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
sv: Innehåller första raden fältnamnen? Om 'ja', markera här:

en: Doesn't begin with
sv: Inte börjar med

en: Doesn't contain
sv: Inte innehåller

en: Doesn't end with
sv: Inte slutar med

en: Doesn't exist
sv: Finns inte

en: Doesn't match (with placeholders)
sv: Matchar inte

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Don't have an account? Sign up.
sv: Har du inget konto? Registrera dig.

en: Download
sv: Hämta

en: Download %s
sv: Hämta %s

en: Download generated configuration as PHP script.
sv: Hämta genererad konfiguration som PHP-skript.

en: Drop down list
sv: Dropplista

en: Drugs
sv: Droger

en: E-Mail
sv: E-post

en: EMail-to-SMS gateway driver, for carriers which provide this service.
sv: Drivrutin för E-post till SMS-brygga; för operatörer som tillhandahåller denna tjänst.

en: ERR
sv: FEL

en: Ecuador
sv: Ekuador

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit %s
sv: Ändra %s

en: Edit Block
sv: Ändra block

en: Edit Group
sv: Ändra grupp

en: Edit Permission
sv: Ändra behörighet

en: Edit Permissions
sv: Ändra behörigheter

en: Edit Permissions for %s
sv: Ändra behörigheter för %s

en: Edit options for:
sv: Ändra inställningar för:

en: Edit permissions for "%s"
sv: Ändra behörigheter för '%s'

en: Edit permissions for %s
sv: Ändra behörigheter för '%s'

en: Education
sv: Utbildning

en: Egypt
sv: Egypten

en: Email
sv: E-post

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Email addresses must match.
sv: E-postadresser måste stämma överrens.

en: Email with confirmation
sv: E-postmeddelande med bekräftelse

en: Email-to-SMS Gateway
sv: E-post till SMS-brygga

en: Emoticons
sv: Känsloikoner

en: Empty message.
sv: Tomt meddelande.

en: Empty result.
sv: Tomt resultat.

en: Empty search terms
sv: Tomt sökkriteria

en: Enable %s
sv: Aktivera %s

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: End
sv: Slut

en: End year
sv: Slut år

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Enlarge Editor
sv: Förstora editor

en: Enter the image URL here
sv: Ange sökväg (URL) till bilden här

en: Enter the letters below:
sv: SKriv bokstäverna nedan:

en: Equal to
sv: Lika med

en: Error
sv: Fel

en: Error creating block: %s
sv: Fel vid skapande av block: %s

en: Error deleting sync anchor: %s
sv: Fel vid radering av synkroniseringsmärke: %s

en: Error deleting sync log: %s
sv: Fel vid radering av synkroniseringslogg: %s

en: Error getting content: %s
sv: Fel när innehål hämtades: %s

en: Error retrieving current script: (%d) %s
sv: Kan inte hämta aktuellt skript: (%d) %s

en: Error saving changes.
sv: Det gick inte att spara ändringarna.

en: Error sending reply: %s.
sv: Fel under sändning av svarsmeddelande: %s

en: Error updating password: %s
sv: Fel vid uppdatering av lösenord: %s

en: Error writing "%s".
sv: Fel vid skrivning '%s'.

en: Error writing '%s'.
sv: Fel vid skrivning av '%s'.

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Ethnic
sv: Etnisk

en: Europe
sv: Europa

en: Every 15 minutes
sv: Var 15:e minut

en: Every 2 minutes
sv: Varannan minut

en: Every 30 seconds
sv: Var 30:e sekund

en: Every 5 minutes
sv: Var 5:e minut

en: Every Login
sv: Varje inloggning

en: Every half hour
sv: Varje halvtimme

en: Every minute
sv: Varje minut

en: Example values:
sv: Exempel på värden:

en: Execute
sv: Kör

en: Existing Rules
sv: Befintliga regler

en: Exists
sv: Finns

en: Expand
sv: Expandera

en: Expand Sidebar
sv: Expandera sidofält

en: Expected ')'
sv: Förväntade ')'

en: Expected 1 object, got %d.
sv: Fick 1 objekt, fick %d.

en: Expected bare word or quoted search term
sv: Förväntade enskilt ord eller citerat sökbegrepp

en: Expiration Date
sv: Förfallodatum

en: FG Color
sv: Förgrundsfärg

en: FTP upload of setup
sv: Ladda upp konfiguration via FTP.

en: Failed retrieving preferences.
sv: Misslyckades att hämta inställningar.

en: Failed to connect to LDAP server.
sv: Misslyckades att kontakta LDAP server.

en: Failed to connect to SMB server.
sv: Misslyckades att kontakta SMB server.

en: Failed to copy from "%s".
sv: Misslyckades att kopiera från '%s'.

en: Failed to copy to "%s".
sv: Misslyckades att kopiera till '%s'.

en: Failed to create new SASL connection.
sv: Misslyckades att skapa ny SASL-förbindelse.

en: Failed to move to "%s".
sv: Misslyckades att flytta till '%s'.

en: Failed to retrieve: %s
sv: Misslyckades att hämta: %s

en: Fair
sv: Bra

en: Falkland Islands (Malvinas)
sv: Falklandsöarna

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: Fatal Error:
sv: Fatalt fel:

en: Faxes
sv: Faxar

en: February
sv: februari

en: Feels Like
sv: Känns som

en: Feels like:
sv: Känns som:

en: Few Showers
sv: Fåtaliga skurar

en: Few Snow Showers
sv: Fåtaliga snöskurar

en: Field matrix
sv: Fältmatris

en: Figlet font
sv: Figlettypsnitt

en: File
sv: Fil

en: File Count: %s file
sv: Antal filer: %s fil

en: File Count: %s files
sv: Antal filer: %s filer

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: File Name
sv: Filnamn

en: File selection
sv: Filval

en: File upload
sv: Filuppladdning

en: File uploads not supported.
sv: Filuppladdning stöds inte.

en: Filter All Messages
sv: Filtrera alla meddelanden

en: Filter Only Seen Messages
sv: Filtrera enbart lästa meddelanden

en: Filter Only Unseen Messages
sv: Filtrera enbart olästa meddelanden

en: Filter Options
sv: Filterinställningar

en: Filter Rule
sv: Filterregel

en: Filter Rules
sv: Filterregler

en: Filter Script Display
sv: Scriptfilterinställningar

en: Filter _Rules
sv: Filter_regler

en: Filter activity: %s message(s) have been copied to the folder "%s".
sv: Filteraktivitet: %s meddelande(n) har flyttats till mappen '%s'.

en: Filter activity: %s message(s) have been deleted.
sv: Filteraktivitet: %s meddelande(n) har raderats.

en: Filter activity: %s message(s) have been moved to the folder "%s".
sv: Filteraktivitet: %s meddelande(n) har flyttats till mappen '%s'.

en: Filter activity: %s message(s) that matched the blacklist were deleted.
sv: Filteraktivitet: %s meddelande(n) som motsvarar spärrlistan har raderats.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been copied to the folder "%s".
sv: Filteraktivitet: Meddelandet '%s' från '%s' har kopierats till mappen '%s'.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
sv: Filteraktivitet: Meddelandet '%s'  från '%s' har raderats.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
sv: Filteraktivitet: Meddelandet '%s' från '%s' har flyttats till mappen '%s'.

en: Filter not found.
sv: Filter saknas.

en: Filters
sv: Filter

en: First Half
sv: Första halvan

en: First Quarter
sv: Första kvarten

en: Folder %s does not exist
sv: Mapp %s existerar inte.

en: Font Color
sv: Fontfärg

en: Food
sv: Mat

en: For an incoming message that matches:
sv: För inkommande meddelanden som matchar:

en: For browsers that don't support images
sv: För webbläsare som inte stöder bilder

en: Forecast (TAF)
sv: Prognos (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
sv: Antal dagar för prognos (varje dag betyder en prognos för dag och en för natt)

en: Forgot your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Forms
sv: Formulär

en: Fortune
sv: Vishetsord

en: Fortune type
sv: Typ av vishetsord

en: Fortunes
sv: Vishetsord

en: Fortunes 2
sv: Vishetsord 2

en: Forums
sv: Forum

en: Forward
sv: Vidarbefordra

en: Forward is not supported in the current filtering driver.
sv: Vidarbordran stöds inte av aktuell filterdrivrutin.

en: Forwards
sv: Vidarbefordrar

en: Forwards Edit
sv: Ändra vidarbefordran

en: Frames
sv: Ramar

en: France
sv: Frankrike

en: France, Metropolitan
sv: Frankrike, Metropol

en: Free/Busy Information
sv: Ledig/Upptagen information

en: Free/Busy Reply
sv: Ledig/Upptagen svar

en: Free/Busy Request
sv: Ledig/upptagen-förfrågan

en: Free/Busy Request Response
sv: Svar på ledig/upptagen-förfrågan

en: French Guiana
sv: Franska Guiana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: French Southern Territories
sv: Franska södra territorier

en: From
sv: Från

en: From the
sv: Från den

en: From:
sv: Från:

en: Full Description
sv: Fullständig beskrivning

en: Full Moon
sv: Fullmåne

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Gallery to take image from
sv: Galleri att ta bild från

en: Gallery:
sv: Galleri:

en: Generate %s Configuration
sv: Generera konfiguration för %s

en: Generated Code
sv: Genererad kod

en: Georgia
sv: Georgien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Given Name
sv: Förnamn

en: Global Options
sv: Globala inställningar

en: Go
sv: OK

en: Google Maps
sv: Googlekartor

en: Google Search
sv: Googlesökning

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Greater than
sv: Större än

en: Greater than or equal to
sv: Större än eller lika med

en: Greece
sv: Grekisk (ISO-8859-7)

en: Green
sv: Grön

en: Greenland
sv: Grönland

en: Grenada
sv: Granada

en: Grey
sv: Grå

en: Group Administration
sv: Gruppadministration

en: Group_ldap: Unable to add group %s. This is what the server said:
sv: Group_ldap: Kan inte lägga till grupp '%s'. Servern svarade:

en: Group_ldap: Unable to delete group %s
sv: Group_ldap: Kan inte radera grupp '%s'

en: Group_ldap: Unable to update group %s
sv: Group_ldap: Kan inte uppdatera grupp '%s'

en: Groups
sv: Grupper

en: Guest Permissions
sv: Gästbehörigheter

en: Guest Services
sv: Tjänster för gäster

en: Guestbook
sv: Gästbok

en: Guyana
sv: Guinea

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last cell in row.
sv: HTMLArea vägrar att radera sista cellen i en rad.

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last column in table.
sv: HTMLArea vägrar att radera sista kolumnen i en tabell.

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last row in table.
sv: HTMLArea vägrar att radera sista raden i en tabell.

en: HTTP Authentication not found.
sv: HTTP Autentisering saknas.

en: Hash-Algorithm
sv: Hashalgoritm

en: Haze
sv: Dimma

en: Header
sv: Rubrik

en: Headers
sv: Rubriker

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldöarna

en: Heavy T-Storm
sv: Kraftiga åskskurar

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
sv: Hebreisk (ISO-8859-8-I)

en: Height
sv: Höjd

en: Height (in pixels)
sv: Höjd (pixlar)

en: Help
sv: Hjälp

en: Help using editor
sv: Hjälp med editorn

en: Helper
sv: Hjälpfunktion

en: Hemisphere
sv: Hemisfär

en: Here is the beginning of the file:
sv: Här är början av filen:

en: High
sv: Hög

en: Ho_me
sv: He_m

en: Home
sv: Hem

en: Home Address
sv: Adress, hem

en: Home Directory
sv: Hemkatalog

en: Home Phone
sv: Telefon, hem

en: Horde/Kolab: Invalid %s XML data encountered in message %s
sv: Horde/Kolab: Ogiltigt %s XML-data påträffades i meddelande %s

en: Horde/Kolab: No message corresponds to object %s
sv: Horde/Kolab: Inget meddelande matchar objektet %s

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
sv: Horde/Kolan: Inget objekt av typen %s hittades i meddelandet %s

en: Horde/Kolab: Successfully removed %s "%s"
sv: Horde/Kolab: Raderade %s '%s'

en: Horde/Kolab: The integration engine requires the 'domxml' PHP extension
sv: Horde/Kolab: Integrationsmotorn kräver 'domxml'-tillägget för PHP

en: Horde/Kolab: Unable to create new XML tree for object %s
sv: Horde/Kolab: Kan inte skapa nytt XML-träd för objekt %s

en: Horde/Kolab: Unable to remove %s "%s": %s
sv: Horde/Kolab: Kan inte radera %s '%s': %s

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
sv: Horde/Kolab: Kan inte hämta MIMDE-ID för delen med typ %s

en: Horde/Kolab: Unable to synchronise %s "%s": %s
sv: Horde/Kolab: Kan inte synkronisera %s '%s': %s

en: Horde/Kolab: Unable to synchronise shares: %s
sv: Horde/Kolab: Kan inte synkronisera utdelningar: %s

en: Horde/Kolab: Unknown share "%s"
sv: Horde/Kolab: Okänd utdelning '%s'

en: Horizontal Rule
sv: Horisontell linje

en: Horizontal padding
sv: Horisontell utfyllnad

en: Horizontal:
sv: Horisontell:

en: How did you get here? (Please report!)
sv: Hur hamnade du här? (Var god rapportera detta!)

en: How many columns would you like to merge?
sv: Hur många kolumner vill du slå ihop?

en: How many fields (columns) are there?
sv: Hur många fält (kolumner) finns det?

en: How many rows would you like to merge?
sv: Hur många rader vill du slå samman?

en: Humidity
sv: Fuktighet

en: Humidity:
sv: Fuktighet:

en: Humorists
sv: Humorister

en: Hungary
sv: Ungern

en: IMAP mailbox creation failed: %s
sv: Skapande av IMAP-mapp misslyckade: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
sv: Radering av IMAP-mapp misslyckades: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
sv: Skapande av quota för IMAP-mapp misslyckades: %s

en: IP Address
sv: IP-adress

en: IP Address not available.
sv: IP-adress är inte tillgänglig.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
sv: IP-adress är inte inom godkänt CIDR-block.

en: IP lockdown violation.
sv: Försök att kringgå IP-lås.

en: I_nsert Row Before
sv: I_nfoga rad före

en: Iceland
sv: Island

en: Icons Only
sv: Enbart ikoner

en: Icons for %s
sv: Ikoner för %s

en: Icons with text
sv: Ikoner med text

en: Identity's name:
sv: Identitetens namn:

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
sv: Om det inte visas korrekt, %s för att öppna i nytt fönster.

en: If you don't see any icons using Internet Explorer, you may need to check this box to turn off PNG transparency.
sv: Om du inte ser några ikoner när du använder Internet Explorer, så kan du behöva markera denna ruta för att stänga av genomskinliga PNG-bildfiler.

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
sv: Om du ser denna text men ingen bild, så kan inte din webbläsare visa den bild du försöker ladda upp.

en: Image Preview:
sv: Förhandsgranska bild:

en: Image URL
sv: Bildadress

en: Image URL:
sv: Bildadress:

en: Image from gallery
sv: Bild från galleri

en: Image from gallery:
sv: Bild från galleri:

en: Image upload
sv: Ladda upp bild

en: Images
sv: Bilder

en: Import, Step %d
sv: Importera, steg %d

en: Important
sv: Viktigt

en: Imported field: %s
sv: Importerade fält: %s

en: Imported fields:
sv: Importerade fält:

en: In Process
sv: Pågående

en: In_sert Row After
sv: In_foga rad efter

en: Incorrect action code given.
sv: Felaktiv aktivitetskod specificerad.

en: Incorrect username and/or password.
sv: Felaktigt användarnamn och/eller lösenord.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
sv: Ogiltigt användarnamn eller alternativ adress. Försök igen eller kontakta administratören om du behöver hjälp.

en: Increase Indent
sv: Öka indrag

en: India
sv: Indien

en: Individual Users
sv: Individuella användare

en: Individual rules are not supported in the current filtering driver.
sv: Personliga regler stöds inte av aktuell filtreringsrutin.

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Inexistant mailbox specified for message delivery.
sv: Angiven mapp för e-Post leverans saknas.

en: Information no longer available.
sv: Information är inte tillgänglig längre.

en: Insert C_olumn After
sv: Infoga k_olumn efter

en: Insert Image
sv: Infoga bild

en: Insert Table
sv: Infoga tabell

en: Insert Web Link
sv: Infoga webblänk

en: Insert _Column Before
sv: Infoga _kolumn före

en: Insert a new column after the current one
sv: Infoga ny kolumn efter aktuell kolumn

en: Insert a new column before the current one
sv: Infoga ny kolumn före aktuell kolumn

en: Insert a new row after the current one
sv: Infoga rad efter aktuell rad

en: Insert a new row before the current one
sv: Infoga ny rad före ektuell rad

en: Insert a paragraph after the current node
sv: Infoga paragraf efter aktuell nod

en: Insert a paragraph before the current node
sv: Infoga paragraf före aktuell nod

en: Insert alternate template
sv: Infoga alternativ mall

en: Insert cell after
sv: Infoga cell efter

en: Insert cell before
sv: Infoga cell före

en: Insert column after
sv: Infoga kolumn efter

en: Insert column before
sv: Infoga kolumn före

en: Insert messages
sv: Infoga meddelanden

en: Insert paragraph after
sv: Infoga paragraf efter

en: Insert paragraph before
sv: Infoga paragraf före

en: Insert row after
sv: Infoga rad efter

en: Insert row before
sv: Infoga rad före

en: Insert the required answer to the security question:
sv: Ange erfordrat svar till säkerhetsfrågan:

en: Insert/Modify Image
sv: Infoga/Ändra bild

en: Insert/Modify Link
sv: Infoga/Ändra länk

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
sv: Otillräcklig kredit för att skicka till distributionslista.

en: Insufficient credit.
sv: Otillräcklig kredit.

en: Integer
sv: Heltal

en: Integer list
sv: Heltalslista

en: Invalid Action selected for this component.
sv: Ogiltig åtgärd för den här komponenten.

en: Invalid UDH. (User Data Header).
sv: Ogiltig UDH ('user data header').

en: Invalid ZIP data
sv: Ogiltigt ZIP-arkivdata

en: Invalid application.
sv: Felaktig applikation.

en: Invalid batch ID.
sv: Felaktigt batch-ID

en: Invalid data submitted.
sv: Felaktig data skickad.

en: Invalid destination address.
sv: Felaktig destinationsadress.

en: Invalid file format
sv: Felaktigt filformat

en: Invalid license key.
sv: Ogiltig licensnyckel.

en: Invalid location provided.
sv: Felaktig ort specificerad.

en: Invalid msg_type.
sv: Felaktig meddelande_typ.

en: Invalid or missing api_id.
sv: Felaktig eller saknad api_id.

en: Invalid or missing parameters.
sv: Felaktigt eller saknad parameter.

en: Invalid parent permission.
sv: Felaktig överliggande behörighet.

en: Invalid partner id.
sv: Felaktigt partner-id.

en: Invalid product code.
sv: Felaktig produktkod.

en: Invalid protocol.
sv: Felaktigt protokoll.

en: Invalid recipient: "%s"
sv: Felaktig mottagare: '%s'

en: Invalid share object
sv: Felaktigt utdelningsobjekt

en: Invalid source address.
sv: Felaktig avsändaradress.

en: Invalid unicode data.
sv: Felaktigt unicode-data

en: Inventory
sv: Inventarier

en: Invert selection
sv: Invertera urval

en: Iran, Islamic Republic of
sv: Iran

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Is
sv: Är

en: Isn't
sv: Är inte

en: Isolated T-Storms
sv: Enstaka åskskurar

en: Issuer
sv: Utfärdat av

en: Italic
sv: Kursiv

en: Italy
sv: Italien

en: January
sv: januari

en: Japanese (ISO-2022-JP)
sv: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Jordan
sv: Jordanien

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: Justify
sv: Justera

en: Justify Center
sv: Centerjustera

en: Justify Full
sv: Justera jämt

en: Justify Left
sv: Vänsterjustera

en: Justify Right
sv: Högerjustera

en: Kerberos server rejected authentication.
sv: Kerberosservern avvisade autentiseringen.

en: Key Creation
sv: Nyckel skapad

en: Key Fingerprint
sv: Fingerprint

en: Key Length
sv: Nyckellängd

en: Key Type
sv: Nyckeltyp

en: Key Usage
sv: Nyckelanvändande

en: Key already exists on the public keyserver.
sv: Nyckel finns redan på den publika nyckelservern.

en: Kids
sv: Barn

en: Korea, Democratic People's Republic of
sv: Nordkorea

en: Korea, Republic of
sv: Sydkorea

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreansk (EUC-KR)

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgistan

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
sv: LDAP-stöd krävs, men LDAP-modulen är inte tillgänglig eller laddad.

en: Language
sv: Språk

en: Lao People's Democratic Republic
sv: Laos

en: Last Half
sv: Sista halvan

en: Last Password Change
sv: Lösenord ändrades

en: Last Quarter
sv: Sista kvartalet

en: Last Updated:
sv: Senast uppdaterad:

en: Last login: %s
sv: Senaste inloggning: %s

en: Last login: %s from %s
sv: Senaste inloggning: %s från %s

en: Last login: Never
sv: Senaste inloggning: Aldrig

en: Latvia
sv: Lettland

en: Law
sv: Lag

en: Leave empty for no border
sv: Lämna tom för att stänga av kantlinje

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Left
sv: Vänster

en: Left header
sv: Vänsterrubrik

en: Left values
sv: Vänstervärden

en: Less than
sv: Mindre än

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: Level
sv: Nivå

en: Libyan Arab Jamahiriya
sv: Libyen

en: Light Blue
sv: Ljusblå

en: Light Drizzle
sv: Duggregn

en: Light Rain
sv: Lätt regn

en: Light Rain Early
sv: Lätt förmiddagsregn

en: Light Rain Late
sv: Lätt eftermiddagsregn

en: Light Rain Shower
sv: Lätt regnskur

en: Light Rain with Thunder
sv: Lätt regn med åska

en: Light Snow
sv: Lätt snö

en: Light Snow Shower
sv: Lätt snöskur

en: Link
sv: Länk

en: Link points to:
sv: Länken pekar på:

en: Link the email address to the compose page when displaying
sv: Länka e-postadressen till funktionen för att skapa nytt meddelande

en: Links
sv: Länkar

en: Linux Cookie
sv: Kaka

en: List - user can see the folder
sv: Lista - användare kan se mappen

en: List Databases
sv: Visa databaser

en: List Help Topics
sv: Visa hjälpämnen

en: List Tables
sv: Lista tabeller

en: Listing sessions failed: %s
sv: Det gick inte att lista sessioner: %s

en: Listing users failed: %s
sv: Det gick inte att lista användare: %s

en: Listing users is disabled.
sv: Listning av användare avaktiverad.

en: Literature
sv: Litteratur

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Local time:
sv: Lokal tid:

en: Locale and Time
sv: Regionalt

en: Location
sv: Plats

en: Log in
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: Login Tasks
sv: Loginaktiviteter

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
sv: Inloggning misslyckades. Troligtvis var användarnamn eller lösenord felaktigt.

en: Login failed.
sv: Inloggning misslyckades.

en: Long text
sv: Lång text

en: Love
sv: Kärlek

en: Low
sv: Låg

en: Lower greek letters
sv: Grekiska gemener

en: Lower latin letters
sv: Latinska gemener

en: Lower roman numbers
sv: Små romerska siffror

en: Loyola Blue
sv: Loyola Blå

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
sv: MS-TNEF bilaga innehöll ingen data.

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
sv: Macedonien

en: Madagascar
sv: Magagaskar

en: Magic
sv: Magisk

en: Mail
sv: E-post

en: Mail Admin
sv: E-postadmin

en: Make lin_k...
sv: Skapa länk...

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
sv: Underhåll listan med kategorier du använder för att kategorisera poster med och färgerna som tillhör dessa kategorier.

en: Map24 map
sv: Map24-karta

en: MapQuest map
sv: MapQuest-karta

en: Mappings stored.
sv: Översättningar sparade.

en: Mar_k message as deleted
sv: Mar_kera meddelande som raderat

en: March
sv: mars

en: Margin
sv: Marginal

en: Mark message as:
sv: Markera meddelande som:

en: Mark with Seen/Unseen flags
sv: Flagga som läst/oläst

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
sv: Flagga med annan status (t ex viktigt/besvarat)

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Matches (with placeholders)
sv: Matchar

en: Matching fields
sv: Matchande fält

en: Mauritania
sv: Mauritanien

en: Max allowed credit.
sv: Max tillåten kredit.

en: Max message parts exceeded.
sv: Gräns för max antal delar i meddelande överskriden.

en: Max temp last 24 hours:
sv: Högsta temperature senaste 24 timmarna:

en: Max temp last 6 hours:
sv: Högsta temperature senaste 6 timmarna:

en: Maximum Number of Portal Blocks
sv: Maximalt antal portalblock

en: Maximum Number of Rules
sv: Max antal regler

en: Maximum length
sv: Maximal längd

en: Maximum number of blacklisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to blacklist.
sv: Maximalt antal spärrade adresser är överskriden (Totalt: %s, Maximalt: %s). Kan inte lägga till adressen i listan med spärrade adresser.

en: Maximum number of whitelisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to whitelist.
sv: Maximalt antal betrodda adresser är överskriden (Totalt: %s, Maximalt: %s). Kan inte lägga till adressen listan över betrodda adresser.

en: May
sv: maj

en: Medicine
sv: Medicin

en: Meeting Cancellation
sv: Avboka möte

en: Meeting Information
sv: Mötesinformation

en: Meeting Proposal
sv: Mötesförfrågan

en: Meeting Reply
sv: Mötessvar

en: Meeting Update
sv: Mötesuppdatering

en: Meeting Update Request
sv: Uppdateringsbegäran om möte

en: Members
sv: Medlemmar

en: Menu mode:
sv: Menyläge:

en: Merge cells
sv: Slå ihop celler

en: Message
sv: Meddelande

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
sv: Meddelandet verifierades men den signerades certifikat kunde inte verifieras.

en: Message expired.
sv: Meddelande gäller inte längre.

en: Message type
sv: Meddelandetyp

en: Metar Weather
sv: Metarväder

en: Metar block not available.
sv: Metarblocket är inte tillgänglit.

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
sv: Metar-block ej tillgängligt. Detaljer har loggats för systemadministratören.

en: MetarDB is not connected.
sv: MetarDB är inte ansluten.

en: Method
sv: Metod

en: Method "%s" is not defined
sv: Metoden '%s' är inte definierad

en: Method not defined. Called method: %s
sv: Metoden har inte definerats. Anropad metod: %s

en: Metric
sv: Metrisk

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
sv: Mikronesien

en: Middle
sv: Mitten

en: Mime Type
sv: Mimetyp

en: Min temp last 24 hours:
sv: Lägsta temperatur senaste 24 timmarna:

en: Min temp last 6 hours:
sv: Lägsta temperatur senaste 6 timmarna:

en: Minimum password age has not yet expired
sv: Minsta lösenordsålder har inte uppnåtts än

en: Mirror
sv: Spegla

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Missing PEAR package HTTP_Request.
sv: Obligatoriskt paket saknas (PEAR HTTP_Request).

en: Missing address to notify
sv: Adress att skicka notifieringar till saknas

en: Missing address to redirect message to
sv: Adress att skicka vidare till saknas

en: Missing configuration. You have to generate it now if you want to use this application.
sv: Konfiguration saknas. Du måste skapa den nu om du vill använda den här applikationen.

en: Missing message ID.
sv: Saknar meddelande-ID.

en: Missing reason for reject
sv: Anledning till att förkasta saknas

en: Missing reason in vacation.
sv: Semesternotering saknas.

en: Missing required PEAR package Mail.
sv: Obligatoriskt paket saknas (PEAR Mail).

en: Missing session ID.
sv: Saknar sessions-ID.

en: Mo
sv: Må

en: Mobile Mail
sv: Mobil e-post

en: Moderate
sv: Moderera

en: Modified Date
sv: Ändrad datum

en: Modify URL
sv: Ändra länk

en: Moldova, Republic of
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Month and year
sv: Månad och år

en: Monthly
sv: Månatlig

en: Montserrat
sv: Motserrat

en: Moon Phases
sv: Månfaser

en: More fields found in line %d than the expected %d.
sv: Fler fält hittades på rad %d än det förväntade %d.

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mostly Clear
sv: Mestadels klart

en: Mostly Cloudy
sv: Mestadels molnigt

en: Mostly Sunny
sv: Mestadels soligt

en: Move
sv: Flytta

en: Move Down
sv: Flytta ned

en: Move Left
sv: Flytta vänster

en: Move Right
sv: Flytta höger

en: Move Rule Down
sv: Flytta ner regel

en: Move Rule Up
sv: Flytta upp regel

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move down
sv: Flytta ned

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Multi-level drop down lists
sv: Flernivåslista

en: Multimap UK map
sv: Multimap Storbritannienkarta

en: Multiple selection
sv: Flerval

en: My Account
sv: Mitt konto

en: My Account Information
sv: Min kontoinformation

en: My Portal
sv: Min portal

en: My Portal Layout
sv: Min portallayout

en: NO, I Do NOT Agree
sv: NEJ, Jag accepterar inte

en: N_umber of days between vacation replies:
sv: _Antal dagar mellan semestersvar:

en: Name
sv: Namn

en: Needs Action
sv: Behöver åtgärd

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: Netscape Base URL
sv: Nescape bas-URL

en: Netscape Renewal URL
sv: Netscape förnyelse-URL

en: Netscape Revocation URL
sv: Netscape återkallelse-URL

en: Netscape SSL server name
sv: Netscape SSL-servernamn

en: Netscape certificate comment
sv: Netsape certifikatskommentar

en: Netscape certificate type
sv: Netsape certifikatstyp

en: Network
sv: Nätverk

en: Never
sv: Aldrig

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: New Category
sv: Ny kategori

en: New Message to %s
sv: Nytt meddelande till %s

en: New Moon
sv: Nymåne

en: New Rule
sv: Ny regel

en: New Username (optional)
sv: Nytt användarnamn (valfritt)

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New password will expire on %x.
sv: Nytt lösenord kommer att gå ut %x.

en: New passwords don't match.
sv: Lösenord måste vara samma.

en: New window (_blank)
sv: Nytt fönster (_blank)

en: News
sv: Nyheter

en: Newsgroups
sv: Nyhetsgrupper

en: Next
sv: Nästa

en: Next 4 Phases
sv: Kommande 4 faser

en: Next options
sv: Nästa inställningar

en: Next>
sv: Nästa>

en: Night
sv: Natt

en: No
sv: Nej

en: No "%s" element found in backend configuration.
sv: Inget '%s'-objekt finns i 'backend'-konfigurationen

en: No available configuration data to show differences for.
sv: Det finns inget konfigurationsdata att visa skillnader för.

en: No available strategy for making ISO images.
sv: Ingen tillgänglig strategi för att skapa ISO-image.

en: No backend configured for this host
sv: Ingen 'backend' konfigurerade för denna värd

en: No backends configured in backends.php
sv: Inga 'backends' konfigurerade

en: No batch template.
sv: Inte en batchmall.

en: No block exists at the requested position
sv: Det finns inget block på den begärda positionen

en: No calendar name provided for MCAL authentication.
sv: Inget kalendernamn för MCAL autentisering angivet.

en: No change.
sv: Ingen ändring.

en: No children can be added to this permission.
sv: Inga underbehörigheter kan läggas till den här behörigheten.

en: No configuration information specified for %s.
sv: Ingen konfigureringsinformation angiven för %s.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
sv: Ingen konfigureringsinformation angiven för FTP VFS.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
sv: Ingen konfigureringsinformation angiven för SQL VFS.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
sv: Ingen konfigureringsinformation angiven för SQL-fil VFS.

en: No credit left.
sv: Ingen kredit kvar.

en: No description found
sv: Beskrivning saknas.

en: No destination supplied.
sv: Ingen mottagare angiven.

en: No file uploaded
sv: Ingen fil uppladdad

en: No filters. Click "%s" to create a new filter.
sv: Filter saknas. Klicka på '%s' för att skapa ett nytt.

en: No headers specified
sv: Inte rubriker specificerade

en: No icons found.
sv: Inga ikoner hittades.

en: No location is set.
sv: Ingen ort angiven.

en: No location provided.
sv: Ingen ort angiven.

en: No message supplied.
sv: Inget meddelande bifogades.

en: No name specified.
sv: Inget namn angivet.

en: No number specified.
sv: Ingen nummer angivet.

en: No offensive fortunes
sv: Inga oförskämda vishetsord

en: No password provided for HTTP authentication.
sv: Inget lösenord för HTTP-autentisering angivet.

en: No password provided for IMAP authentication.
sv: Inget lösenord för IMAP-autentisering angivet.

en: No password provided for Kerberos authentication.
sv: Inget lösenord för Kerberos-autentisering angivet.

en: No password provided for Login authentication.
sv: Inget lösenord för Login-autentisering angivet.

en: No password provided for PASSWD authentication.
sv: Inget lösenord för PASSWD-autentisering angivet.

en: No password provided for SMB authentication.
sv: Inget lösenord för SMB-autentisering angivet.

en: No pending signups.
sv: Inga väntande registreringar.

en: No quota set
sv: Ingen kvota angiven

en: No quota set.
sv: Ingen kvota angiven.

en: No rules
sv: Inga regler

en: No script generated.
sv: Skriptet skapades inte

en: No separator specified.
sv: Ingen avgränsare angiven.

en: No sides
sv: Inga sidor

en: No strings specified
sv: Inga strängar specificerade

en: No such file
sv: Ingen sådan fil

en: No temporary directory available for cache.
sv: Ingen temporärkatalog tillgänglig för cache.

en: No username and/or password sent.
sv: Inget användarnamn och/eller lösenord skickat.

en: No valid XML data returned
sv: Inget giltig XML-data returnerades

en: No values
sv: Inga värden

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
sv: Ingen version hittades i den ursprungliga konfigurationen. Återskapa konfigurationen.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
sv: Ingen version hittades i din konfiguration. Återskapa konfigurationen.

en: Non Participant
sv: Icke-deltagare

en: None
sv: Ingen

en: None (use implicit)
sv: Ingen (använd underförstådd)

en: Norfolk Island
sv: Norfolköarna

en: Northern Hemisphere
sv: Norra hemisfären

en: Northern Mariana Islands
sv: Norra Marianaöarna

en: Norway
sv: Norge

en: Not After
sv: Inte efter

en: Not Before
sv: Inte före

en: Not a directory
sv: Inte en katalog

en: Not equal to
sv: Inte lika med

en: Not implemented.
sv: Ej implementerad.

en: Not set
sv: Ej angiven

en: Not supported.
sv: Stöds inte.

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Nothing to browse, go back.
sv: Ingenting att visa, gå tillbaka.

en: Notice
sv: OBS

en: Notify email address
sv: E-postadress för notifieringar

en: November
sv: november

en: Number
sv: Nummer

en: Number of characters
sv: Antal tecken

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Number of rows
sv: Antal rader

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
sv: Nummer inte specificerade för att uppdatera i distributionslistan.

en: Object
sv: Objekt

en: Object Creator
sv: Objektskapare

en: Octal
sv: Oktal

en: October
sv: oktober

en: Offense filter
sv: Filter för oförskämdheter

en: Office
sv: Kontor

en: Old and new passwords must be different.
sv: Gammalt och nytt lösenord får inte vara samma.

en: Old password
sv: Gammalt lösenord

en: Old password is not correct.
sv: Gammalt lösenord är felaktigt

en: Only IMAP servers support shared folders.
sv: Delade mappar stöds enbart av IMAP-servrar

en: Only flag the message
sv: Flagga endast meddelandet

en: Only offensive fortunes
sv: Enbart oförskämda vishetsord

en: Only one email address allowed.
sv: Endast en e-postadress tillåten.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
sv: Endast ägare eller systemadministratör kan ändra ägare eller behörigheter på en utdelning

en: Open in a new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
sv: OpenSSL-fel: Det gick inte att extrahera data från signerad S/MIME-del.

en: Opens this link in a new window
sv: Öppna länk i nytt fönster

en: Operating System
sv: Operativsystem

en: Optional Participant
sv: Icke obligatoriska deltagare

en: Options
sv: Inställningar

en: Options about script updating.
sv: Alternativ om uppdatering av skript

en: Options for %s
sv: Inställningar för %s

en: Ordered List
sv: Sorterad lista

en: Organisational Unit
sv: Organisationsenhet

en: Organizing
sv: Organisera

en: Original application template
sv: Ursprunglig applikationsmall

en: Original templates in %s:
sv: Ursprungliga mallar i %s:

en: Other
sv: Annan

en: Other Information
sv: Andra inställningar

en: Other Options
sv: Andra inställningar

en: Overview
sv: Översikt

en: Owner Permissions
sv: Ägarbehörigheter

en: PAM authentication is not available.
sv: PAM-Autentisering är inte tillgänglig.

en: PEAR::Mail backend
sv: PEAR::Mail-koppling

en: PGP Public Key
sv: Publik PGP-nyckel

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: PHP Shell
sv: PHP-skal

en: PM Light Rain
sv: Lätt förmiddagsregn

en: PM Rain
sv: Förmiddagsregn

en: PM Showers
sv: Eftermiddagsskurar

en: PM Snow
sv: Eftermiddagssnö

en: PM Snow Showers
sv: Eftermiddagsskurar med snö

en: PM Sun
sv: Eftermiddagssol

en: PM T-Storms
sv: Åskskurar på eftermiddagen

en: POSIX extension is missing
sv: POSIX-tillägg saknas

en: P_HP Shell
sv: P_HP-skal

en: Padding
sv: Utfyllnad:

en: Palestinian Territory, Occupied
sv: Palestina

en: Papua New Guinea
sv: Papua-Nya Guinea

en: Partly Cloudy
sv: Delvis molnigt

en: Password
sv: Lösenord

en: Password changed successfully.
sv: Lösenord ändrades.

en: Password incorrect
sv: Lösenord felaktigt

en: Password required for RADIUS authentication.
sv: Lösenord krävs för RADIUS autentisering.

en: Password with confirmation
sv: Lösenord med bekräftelse

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords must match.
sv: Lösenord måste vara lika.

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste from clipboard
sv: Klistra in från urklippshanteraren

en: Path
sv: Sökväg

en: Pending Signups:
sv: Väntande registreringar:

en: People
sv: Människor

en: Percent
sv: Procent

en: Perform Maintenance Operations
sv: Utför underhållsfunktioner

en: Perform maintenance operations on login?
sv: Utför underhållsaktiviteter vid inloggning?

en: Permission
sv: Behörighet

en: Permission "%s" not deleted.
sv: Behörighet '%s' raderades inte.

en: Permission Denied
sv: Åtkomst nekad

en: Permissions
sv: behörigheter

en: Permissions Administration
sv: Behörighetsadministration

en: Personal Information
sv: Personlig information

en: Pets
sv: Husdjur

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Phone
sv: Telefon

en: Photos
sv: Foton

en: Pixels
sv: Pixlar

en: Platitudes
sv: Klichéer

en: Please click into some cell
sv: Var god klicka i en cell

en: Please confirm that you want to remove this element:
sv: Bekräfta att du vill radera vald post?

en: Please confirm that you want to unlink this element.
sv: Bekräfta att du vill radera aktuellt element.

en: Please enter a month and a year.
sv: Var god ange månad och år.

en: Please enter a name for the new category:
sv: Var god ange namn för kategorin:

en: Please enter a valid IP address.
sv: Var god ange godkänd IP-adress.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
sv: Var god ange ett giltigt datum; kontrollera antalet dagar i månaden.

en: Please enter a valid time.
sv: Var god ange en godkänd tid.

en: Please enter the name of the new folder:
sv: Ange namn på ny mapp:

en: Please provide a summary of the problem.
sv: Var god summera ditt problem.

en: Please provide your username and password
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord.

en: Please read the following text.  You MUST agree with the terms to use the system.
sv: Var god läs igenom följande text. Du MÅSTE samtycka med villkoren för att använda systemet.

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
sv: Var god läs igenom följande text. Du MÅSTE samtycka med villkoren för att använda systemet.

en: Please review the following information, and then select an action from the menu below.
sv: Kontrollera följande information och välj sedan en handling i menyn
    nedan.

en: Please select an action from the menu below.
sv: Välj en handling från menyn nedan.

en: Please type the new category name:
sv: Ange nytt kategorinamn:

en: Poland
sv: Polen

en: Politics
sv: Politik

en: Polls
sv: Undersökningar

en: Positioning of this image
sv: Positionering av bilden

en: Positioning of this table
sv: Positionering av tabellen

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
sv: Skriv till den här mappen (ej tvingat av IMAP)

en: Precipitation for last %s hour(s):
sv: Nederbörd de senaste %s timmarna:

en: Precipitation<br />chance
sv: Chans till<br/>nederbörd

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
sv: Auth_ldap: LDAP-tillägg saknas.

en: Prefs_session: Required session extension not found.
sv: Prefs_session: Obligatoriskt sessionstillägg hittades inte.

en: Pressure
sv: Tryck

en: Pressure at sea level:
sv: Lufttryck vid havet:

en: Pressure:
sv: Lufttryck:

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Preview the image in a new window
sv: Förhandsgranska bild i nytt fönster

en: Previous options
sv: Föregående inställningar

en: Print document
sv: Skriv ut dokument

en: Private Key
sv: Privata nyckel

en: Problem Description
sv: Problembeskrivning

en: Projects
sv: Projekt

en: Prompt text
sv: Text

en: Public Key
sv: Publik nyckel

en: Public Key Algorithm
sv: Publik nyckelalgoritm

en: Public Key Info
sv: Publik nyckelinformation

en: Public/Private keypair not generated successfully.
sv: Fel vid generering av publikt/privat nyckelpar.

en: Purge messages
sv: Rensa meddelanden

en: Query
sv: Fråga

en: Quota
sv: Kvota

en: RSA Public Key (%d bit)
sv: Publik RSA-nyckel (%d bitar)

en: R_eason
sv: _Orsak

en: Radio selection
sv: Enskilt val

en: Rain
sv: Regn

en: Rain Early
sv: Tidigt regn

en: Rain Late
sv: Sent regn

en: Rain Shower
sv: Regnskurar

en: Rain and Snow
sv: Regn och snö

en: Rain to Snow
sv: Regn till snö

en: Random Fortune
sv: Slumpmässigt vishetsord

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Read
sv: Läs

en: Read messages
sv: Läs meddelanden

en: Really delete %s? This operation cannot be undone.
sv: Säkert att du vill radera %s? Raderingen kan inte ångras.

en: Really remove user data for user %s? This operation cannot be undone.
sv: Säkert att du vill radera användardata för %s? Raderingen kan inte ångras.

en: Received
sv: Mottaget

en: Redirect to
sv: Eftersänd till

en: Redoes your last action
sv: Gör om din senaste inmatning

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
sv: Uppdatera dynamiska menyelement:

en: Refresh Portal View:
sv: Uppdatera portalvy:

en: Regular expression
sv: Reguljära uttryck

en: Reject with reason
sv: Förkasta med orsaken

en: Relationship Browser
sv: Visa förhållanden

en: Reload
sv: Ladda om

en: Remarks
sv: Kommentarer

en: Remember the free/busy information.
sv: Kom ihåg information om ledig/upptagen.

en: Remote Servers
sv: Fjärrservrar

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
sv: URL (http://www.example.com/horde):

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Block
sv: Ta bort block

en: Remove column
sv: Ta bort kolumn

en: Remove formatting
sv: Ta bort formatering

en: Remove from my calendar
sv: Ta bort från min kalender

en: Remove pair
sv: Ta bort par

en: Remove saved script from server's temporary directory.
sv: Radera sparat skript från serverns temporärkatalog.

en: Remove the
sv: Ta bort

en: Remove this node from the document
sv: Radera denna nod från dokumentet

en: Remove user
sv: Ta bort användare

en: Remove user: %s
sv: Ta bort användare: %s

en: Reply Sent.
sv: Svar skickat.

en: Reply with Not Supported Message
sv: Svara att begäran inte stöds

en: Reply with free/busy for next 2 months.
sv: Svara med information om ledig/upptagen för kommande två månader.

en: Reply with requested free/busy information.
sv: Svara med den begärda ledig/upptagen-informationen.

en: Reply: %s
sv: Svar: %s

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
sv: Begäran kunde inte besvaras. Returnerad felkod:

en: Requested service could not be found.
sv: Den efterfrågade tjänsten kunde inte hittas.

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
sv: Erfodrad '%s' är inte angiven i konfigurationen av %s.

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
sv: Erfodrad '%s' är inte angiven i konfigureringen av VFS.

en: Required "%s" not specified in configuration.
sv: Erfodrad '%s' är inte angiven i konfigureringen.

en: Required Field
sv: Obligatorisktt fält

en: Required Participant
sv: Obligatorisk deltagare

en: Resent To
sv: Återsänt till

en: Resent-from
sv: Återsänt från

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Password
sv: Återställ lösenord

en: Reset Your Password
sv: Återställ lösenord

en: Restore Last Query
sv: Åstertäll senaste frågan

en: Results
sv: Resultat

en: Return to Filters List
sv: Återvänt till filterlista

en: Return to Options
sv: Återvänd till inställningar

en: Return to Rules List
sv: Återvänd till regellista

en: Retype new password
sv: Ange nytt lösenord

en: Reunion
sv: Réunion

en: Revert Configuration
sv: Återställ konfiguration

en: Rich Text Editor Options
sv: Inställningar för Rich Text Editor

en: Riddles
sv: Gåtor

en: Right
sv: Höger

en: Right header
sv: Högerrubrik

en: Right values
sv: Högervärden

en: Ro_w Properties...
sv: Ra_dinställningar...

en: Role
sv: Roll

en: Romania
sv: Rumänien

en: Rotate 180
sv: Rotera 180

en: Rotate Left
sv: Rotera vänster

en: Rotate Right
sv: Rotera höger

en: Row Properties
sv: Radinställningar

en: Row properties
sv: Radinställningar

en: Rows:
sv: Rader:

en: Rule
sv: Regel

en: Rule Copied
sv: Regel kopierad

en: Rule Deleted
sv: Regel raderad

en: Rule Disabled
sv: Regel avaktiverad

en: Rule Enabled
sv: Regel aktiverad

en: Rule Name
sv: Regelnamn

en: Rule:
sv: Regel:

en: Rules
sv: Linjer

en: Rules will appear between all rows and columns
sv: Linjer visas mellan alla rader och kolumner

en: Rules will appear between columns only
sv: Linjer visas enbart mellan kolumner

en: Rules will appear between rows only
sv: Linjer visas enbart mellan rader

en: Run
sv: Kör

en: Russian Federation
sv: Ryssland

en: S/MIME Cryptographic Signature
sv: S/MIME signatur

en: S/MIME Encrypted Message
sv: S/MIME-krypterat meddelande

en: SASL authentication is not available.
sv: SASL-autentisering är inte tillgänglig.

en: SMS Messaging
sv: SMS meddelanden

en: SQL Shell
sv: SQL-skal

en: SQL statement for value lookups
sv: SQL-sekvens för uppslag av värden

en: STARTTLS failed: (%s) %s
sv: STARTTLS misslyckades: (%s) %s

en: SUCCESS
sv: LYCKAT

en: S_QL Shell
sv: S_QL-skal

en: Sa
sv: Lö

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Same frame (_self)
sv: Samma ram (_self)

en: Sao Tome and Principe
sv: Sao Tome och Principe

en: Satellite Provider
sv: Sattelitleverantör

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Save
sv: Spara

en: Save "%s"
sv: Spara '%s'

en: Save %s
sv: Spara %s

en: Save Options
sv: Spara inställningar

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
sv: Spara genererad konfiguration som PHP-skript till din servers  temp-katalog.

en: Saved %s configuration.
sv: Sparade konfiguration för %s.

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
sv: Sparade uppgraderingsscript till: %s.

en: Scattered T-Storms
sv: Spridda åskskurar

en: Science
sv: Vetenskap

en: Script
sv: Skript

en: Script Updating
sv: Uppdaterar skript

en: Script not updated.
sv: Skriptet uppdaterades inte

en: Script successfully activated.
sv: Skriptet aktiverat

en: Script successfully deactivated.
sv: Skriptet avaktiverat

en: Search
sv: Sök

en: Search Engines
sv: Sökmotorer

en: Seen
sv: Sedd

en: Select Files
sv: Välj filer

en: Select a date
sv: Välj ett datum

en: Select a field
sv: Välj ett fält

en: Select a group to add
sv: Välj grupp att lägga till

en: Select a new owner
sv: Välj ny ägare

en: Select a server
sv: Välj server

en: Select a user to add
sv: Välj användare att lägga till

en: Select all
sv: Välj alla

en: Select all date components.
sv: Välj datumkomponenter.

en: Select an object
sv: Välj ett objekt

en: Select none
sv: Välj ingen

en: Select target folder
sv: Välj målmapp

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
sv: Ange de tecken du behöver i rutorna nedan. Du kan sedan kopiera och klistra in dem i textarutan.

en: Select the date delimiter:
sv: Välj avgränsare för datum:

en: Select the date format:
sv: Välj datumformat:

en: Select the identity you want to change:
sv: Välj identitet du vill ändra:

en: Select the time delimiter:
sv: Välj avgränsare för tid:

en: Select the time format:
sv: Välj tidsformat:

en: Select two matching fields.
sv: Välj två matchande fält:

en: Select your color scheme.
sv: Välj ditt färgschema.

en: Select your preferred language:
sv: Ange ditt förvalda språk:

en: Self-Defined Header
sv: Egendefinierade rubriker

en: Send Latest Information
sv: Skicka senaste informationen

en: Send Problem Report
sv: Skicka problemrapport

en: Send SMS
sv: Skicka SMS

en: Sender
sv: Avsändare

en: September
sv: september

en: Serbia and Montenegro
sv: Serbien och Montenegro

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Server data wrong or not available.
sv: Serverinställningar felaktiga eller inaktiv server.

en: Session Admin
sv: Sessionsadministration

en: Session ID expired.
sv: Sessions-ID har gått ut.

en: Sessions
sv: Sessioner

en: Set
sv: Sätt

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
sv: Konfigurera alternativ som möjliggör återställning av bortglömt lösenord.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
sv: Konfigurera fjärrservrar som du vill komma åt från din portal.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
sv: Ange ditt förvalda språk, tidszon coh datuminställningar.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
sv: Sätt ditt initiala applikation, färgschema, siduppdatering och andra visningsinställningar.

en: Settings successfully updated.
sv: Inställningar uppdaterade.

en: Setup upgrade scripts available
sv: Konfigurationsuppgraderingsskript finns tillgängliga

en: Several locations possible with the parameter:
sv: Det finns flera orter med parametern:

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Shopping
sv: Handel

en: Short Summary
sv: Kort summering

en: Should access keys be defined for most links?
sv: Skall genvägstangenter defineras för de flesta länkar?

en: Show
sv: Visa

en: Show Active Script
sv: Visa aktiva skript

en: Show Current Script
sv: Visa aktuellt skript

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
sv: Visa skillnader mellan den aktuella och den nyligen skapade konfigurationen.

en: Show last login time when logging in?
sv: Visa senaste inloggningstid vid inloggning?

en: Show option to keep original
sv: Visa inställning för att behålla original

en: Show picker
sv: Visa palett

en: Show table operations menu bar?
sv: Visa 'tabellaktiviteter' i menyn?

en: Show the %s Menu on the left?
sv: Visa meny för %s till vänster?

en: Show the Table Cell Properties dialog
sv: Tabellcellinställningar

en: Show the Table Properties dialog
sv: Tabellinställningar

en: Show the Table Row Properties dialog
sv: Tabellinställningar

en: Show the image properties dialog
sv: Visa dialogruta för bildegenskaper

en: Show upload
sv: Visa uppladdning

en: Showers
sv: Skurar

en: Showers Early
sv: Tidiga skurar

en: Showers Late
sv: Sena skurar

en: Showers in the Vicinity
sv: Skurar i närheten

en: Shrink
sv: Förminska

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
sv: Krymp eller flytta bort närliggande block först

en: Sign up
sv: Registrera

en: Signature
sv: Signatur

en: Signature Algorithm
sv: Signaturalgoritm

en: Size
sv: Storlek

en: Skip Maintenance
sv: Avbryt underhåll

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Snow
sv: Snö

en: Snow Shower
sv: Snöskur

en: Snow Showers
sv: Snöskurar

en: Snow Showers Early
sv: Tidiga snöskurar

en: Snow Showers Late
sv: Sena snöskurar

en: Snow depth:
sv: Snödjup:

en: Snow equivalent in water:
sv: Motsvarande snö i vatten:

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: Songs & Poems
sv: Sånger och dikter

en: Sort order selection
sv: Sorteringsiordningsval

en: Source address
sv: källadress

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Södra Georgia och Syssandwichöarna

en: Southern Hemisphere
sv: Sädra hemisfären

en: Space between adjacent cells
sv: Utrymme mellan intilliggande celler

en: Space between content and border in cell
sv: Utrymme mellan innehåll och kanten i cellen

en: Spacer
sv: Mellanrum

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Spacing and padding
sv: Mellanrum och utjämning

en: Spain
sv: Spanien

en: Special Character Input
sv: Inmatning av speciella tecken

en: Split cell
sv: Dela cell

en: Split column
sv: Dela kolumn

en: Split row
sv: Dela rad

en: Sports
sv: Sporter

en: Start year
sv: Startår

en: State or Province
sv: Stat eller region

en: Stop checking if this rule matches?
sv: Sluta kontrollera om denna regel matchar?

en: Storage format
sv: Lagringsformat

en: Street Address
sv: Gatuadress

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: String list
sv: Stränglista

en: Strip domain from the address
sv: Ta bort domän från adressen

en: Style [CSS]
sv: Stil [CSS]

en: Su
sv: Sö

en: Subdirectory "%s" not found.
sv: Kan inte hitta underkatalog '%s'.

en: Subje_ct of vacation message:
sv: Ä_mne för svarsmeddelande:

en: Subject
sv: Ärende

en: Subject:
sv: Ärende:

en: Submit
sv: Skicka

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
sv: Din begäran att lägga till "%s" till systemet har skickats. Du kan inte logga in innan din begäran har accepterats.

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Success
sv: Lyckat

en: Successfully added "%s" to the system.
sv: '%s' lades till i systemet.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
sv: Raderade information om användare '%s'.

en: Successfully deleted "%s".
sv: '%s' raderades.

en: Successfully removed "%s" from the system.
sv: '%s' togs bort från systemet.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
sv: Konfigurationen har återställts. Ladda om sidan för att se förändringar.

en: Successfully saved backup configuration.
sv: Sparade backupkonfiguration.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
sv: Sparade backupkonfiguration %s.

en: Successfully updated "%s"
sv: '%s' uppdaterades.

en: Successfully wrote %s
sv: Skrev %s

en: Summary
sv: Sammanställning

en: Sun Rise
sv: Soluppgång

en: Sun Set
sv: Solnedgång

en: Sunny
sv: Soligt

en: Sunrise
sv: Soluppgång

en: Sunrise/Sunset
sv: Soluppgång/nedgång

en: Sunrise:
sv: Soluppgång:

en: Sunset
sv: Solnedgång

en: Sunset:
sv: Solnedgång:

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Surname
sv: Efternamn

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Sync log deleted
sv: Sykroniseringslogg raderad

en: Syntax error in search terms
sv: Syntaxfel i sökkriteria

en: Syrian Arab Republic
sv: Syrien

en: T-Storm
sv: Åskskur

en: T-Storm and Windy
sv: Åskskurar och blåsigt

en: T-Storms
sv: Åskskurar

en: T-Storms Early
sv: Tidiga åskskurar

en: TSV file
sv: TSV-fil

en: Table
sv: Tabell

en: Table Properties
sv: Tabellinställningar

en: Table Set
sv: Tabelluppsättning

en: Table properties
sv: Tabellinställningar

en: Taiwan, Province of China
sv: Taiwan

en: Tanzania, United Republic of
sv: Tanzania

en: Target:
sv: Mål:

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Telephone Number
sv: Telefonnummer

en: Temp for last hour:
sv: Högsta temperatur senaste timmen:

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Temperature:
sv: Temperatur:

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
sv: Temperatur<br />(%sMax%s/%sMin%s) &deg;%s

en: Template "%s" not found.
sv: Kan inte hitta mall %s.

en: Template Administration
sv: Användaradministration

en: Tentatively Accept request
sv: Godkänn begäran preliminärt

en: Tentatively Accepted
sv: Preliminärt accepterat

en: Text Only
sv: Enbart text

en: Text align
sv: Textjustering

en: Th
sv: To

en: Thank you for using the system.
sv: Tack för att du använder systemet.

en: The %s link to %s has been removed.
sv: Länken %s till %s har raderats.

en: The FTP extension is not available.
sv: FTP-tillägget är inte tillgängligt.

en: The History system is disabled.
sv: Historiksystemet är avaktiverat.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
sv: Horde/Kolab-integrationsgränssnittet stöder inte "%s"

en: The IMSP log could not be initialized.
sv: IMSP-loggen kunde inte initieras.

en: The Maintenance:: class did not load successfully
sv: Klassen Maintenance:: kunde inte laddas

en: The Options window has closed. Exiting.
sv: Inställningsfönstret har stängts. Avslutar.

en: The address "%s" has been added to your blacklist.
sv: Adressen '%s' har lagts till i din spärrlista.

en: The address "%s" has been added to your whitelist.
sv: Adressen '%s' har lagts till i din lista över betrodda.

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
sv: Administratören måste konfigurera en permanent Behörighets-koppling om du vill använda Behörigheter.

en: The bottom side only
sv: Enbart nedre sidan

en: The calendar data is invalid
sv: Kalenderinformationen är felaktig

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
sv: Kontaktens ID angavs inte eller kunde inte hittas i databasen.

en: The contact was successfully added to your address book.
sv: Kontakten lades till i adressboken.

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
sv: Den lösgjorda PGP-signaturen krävs för att verifiera det signerade meddelandet.

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
sv: Distributionslistans ID angavs inte eller kunde inte hittas i databasen.

en: The distribution list was not specified.
sv: Distributionslistan har inte angivits.

en: The driver said:
sv: Drivrutinen svarade:

en: The encryption features require a secure web connection.
sv: Krypteringsfunktionerna kräver en säker webförbindelse (HTTPS).

en: The event has been added to your calendar.
sv: Händelsen lades till i kalendern.

en: The file %s should contain a %s setting.
sv: Filen %s skall innehålla en inställning för %s.

en: The file %s should contain some %s settings.
sv: Filen %s skall innehålla inställningar för %s.

en: The file can not be copied onto itself.
sv: Filen kan inte kopieras till sig själv.

en: The file cannot be copied onto itself.
sv: Filen kan inte kopieras till sig själv.

en: The file contained no data.
sv: Filen innehöll ingen information.

en: The following are the headers for this message/rfc822 message.
sv: Huvudfält för detta meddelande/rfc822meddelande följer

en: The identity "%s" has been deleted.
sv: Identiteten '%s' raderades.

en: The left-hand side only
sv: Bara vänster sida

en: The link has been removed
sv: Länken har tagits bort

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
sv: Sökvägen till GnuPG-programmet måste vara angiven till klassen Crypt_pgp::.

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
sv: Meddelandet skickat %s till %s med ärende "%s" har visats.
    Detta är ingen garanti för att meddelandet har lästs.

en: The name to use when linking to the compose page
sv: Namnet som skall användas för att länka till skapa-sidan

en: The number of fields must be numeric.
sv: Antal fält måste vara ett numeriskt värde.

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
sv: Modulen openssl krävs av klassen Horde_Crypt_smime::.

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
sv: Inställningen "%s" kunde inte sparas på grund av att datamängden överskriver den maximalt tillåtna

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
sv: Programmet som används för att visa den här meddelandetypen (%s) saknas på systemet.

en: The quote character must be one single character.
sv: Tecknet för citering måste vara ett tecken.

en: The right and left sides only
sv: Bara höger och vänster sidor

en: The right-hand side only
sv: Bara höger sida

en: The separator must be one single character.
sv: Separatorn måste vara ett tecken.

en: The server "%s" has been deleted.
sv: Server '%s' raderades.

en: The server "%s" has been saved.
sv: Server '%s' sparades.

en: The signup request for %s has been removed.
sv: Prenumerationsbegäran för %s har tagits bort.

en: The specified row (%d) does not exist.
sv: Angiven rad (%d) finns inte.

en: The specified row does not exist.
sv: Angiven rad existerar inte.

en: The task has been added to your tasklist.
sv: Uppgiften har lagts till i din uppgiftslista.

en: The temporary file "%s" does not exist.
sv: Temporär fil '%s' finns inte.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
sv: Texten du matat in stämmer inte överens med texten på skärmen

en: The top and bottom sides only
sv: Bara topp och botten sida

en: The top side only
sv: Bara toppsida

en: The uploaded data was lost since the previous step.
sv: Uppladdat data försvann sedan föregående steg.

en: The uploaded file could not be saved.
sv: Den uppladdade filen kunde inte sparas.

en: The user's free/busy information was sucessfully stored.
sv: Ledig/upptagen-information för användaren har sparats.

en: The weather.com block is not available.
sv: Weather.com-blocket är inte tillgängligt.

en: Themes directory "%s" not found.
sv: Temakatalog '%s' finns inte.

en: There are no options available.
sv: Inga inställningar tillgängliga.

en: There are no parts that can be displayed inline.
sv: Det finns inga alternativa delar som kan visas inline.

en: There are too many characters in this field. You have entered %s characters; you must enter less than %s.
sv: För många tecken i fältet. Du har angett %s tecken; maximalt antal tecken är %s.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
sv: Problem med att lägga till '%s' till systemet: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
sv: Problem med att rensa information om användare '%s' från systemet:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
sv: Problem med att ta bort '%s' från systemet:

en: There was a problem updating "%s": %s
sv: Problem vid uppdatering av '%s': %s

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
sv: Problem vid uppladdning av filen. Inga %s laddades upp.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
sv: Det uppstod problem vid uppladdning av filen: %s är större än maximalt tillåten storlek (%d bytes).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
sv: Det uppstod problem vid uppladdning av filen: %s laddades enbart upp delvis.

en: There was an error activating the script.
sv: Fel vid aktivering av skriptet.

en: There was an error deactivating the script.
sv: Fel vid avaktivering av skriptet.

en: There was an error displaying this message part
sv: Det uppstod ett fel vid visning av meddelandedelen.

en: There was an error importing the contact data.
sv: Fel vid import av kontaktdata.

en: There was an error importing the event: %s.
sv: Fel vid import av händelsen: %s.

en: There was an error importing the iCalendar data.
sv: Fel vid import av iCalendar data.

en: There was an error importing the task: %s.
sv: Fel vid import av uppgiften: %s.

en: There was an error importing user's free/busy information: %s.
sv: Fel vid import av information om ledig/upptagen: %s.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
sv: Ett fel påträffades i formuläret. Kontrollera att du inte glömt fylla i ett obligatoriskt fält.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
sv: Det gick inte att utföra den begärda adressboksfunktionen. Var god försök senare.

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
sv: Fel vid uppdatering av kontaktuppgifter. Försök igen senare.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
sv: Fel vid uppdatering av distributionslistan. Försök igen senare.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
sv: Din IMAP-server stöder inte delade mappar.

en: This action is not supported.
sv: Denna handling stöds inte.

en: This action is not yet implemented.
sv: Denna funktion är inte implementerad än.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
sv: Filen verkar inte vara ett giltigt RAR-arkiv.

en: This does not appear to be a valid zip file.
sv: Filen verkar inte vara ett giltigt ZIP-arkiv.

en: This does not seem to be a valid card number.
sv: Felaktigt kortnummer.

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
sv: Denna drivrutin gör det möjligt att skicka meddelanden via Clickatell-bryggan (http://clickatell.com) genom att använda HTTP API:t.

en: This driver allows sending of messages through the WIN (http://winplc.com) gateway, using the HTTP API
sv: Denna drivrutin gör det möjligt att skicka meddelanden via WIN-bryggan (http://winplc.com) genom att använda HTTP API:t

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
sv: Denna drivrutin gör det möjligt att skicka meddelanden via sms2email-bryggan (http://sms2email.com) genom att använda HTTP API:t

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
sv: Denna drivrutin gör det möjligt att skicka meddelanden via SMTP genom Vodafone Italien-bryggan (enbart till Vodafonnummer). Drivrutinen kräver ett e-postkonto hos Vodafone Italien (http://www.190.it).

en: This field is required.
sv: Fältet måste vara ifyllt.

en: This field may only contain integers.
sv: Fältet får enbart innehålla heltal.

en: This field may only contain numbers and the colon.
sv: Fältet får enbart innehålla siffror och kolon.

en: This field may only contain octal values.
sv: Fältet får enbart innehålla oktala tal.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
sv: Fältet skall vara en komma- eller mellanslagssepararad lista med heltal

en: This field must be a valid number.
sv: Fältet måste vara ett godkänt tal.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
sv: Detta fält måste innehålla en RGB-färgkod i hexadecimalt format, t ex '#1234af'.

en: This form has already been processed.
sv: Detta formulär har redan bearbetats.

en: This is %s.
sv: Det här är %s.

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
sv: Meddelandet skrevs i en annan teckenuppsättning (%s) än din egen.

en: This number must be at least one.
sv: Det här numret måste vara minst ett.

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
sv: Servern kan inte packa upp zip och gzip filer.

en: This system is currently deactivated.
sv: Systemet är för tillfället avaktiverat.

en: This value must be a number.
sv: Det här värdet måste vara numeriskt.

en: This window must be called from an Options window
sv: Detta fönster måste anropas från ett konfigurationsfönster

en: Thunder
sv: Åska

en: Tickets
sv: Ärenden

en: Time
sv: Tid

en: Time Tracking
sv: Tidsredovisning

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Time selection
sv: Tidsval

en: Timor-Leste
sv: Östtimor

en: Title
sv: Rubrik

en: Title (tooltip):
sv: Rubrik (tooltip):

en: To
sv: Till

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
sv: För att markera flera val, håll ned Ctrl (PC) eller Command (Mac) tangenten när du klickar.

en: To:
sv: Till:

en: Today
sv: Idag

en: Toggle HTML Source
sv: Visa HTML-källa

en: Tomorrow
sv: Imorgon

en: Translations
sv: Översättningar

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: True or false
sv: Sant eller falskt

en: Tu
sv: Ti

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkisk (ISO-8859-9)

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Type your choice:
sv: Ange ditt val:

en: U.V. index:
sv: UV-index:

en: URL for your script delivery status report
sv: URL för ditt leveransrapporteringsskript

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: Unable to access VFS directory.
sv: Kan inte läsa VFS-mapp.

en: Unable to add extra user information when signing up.
sv: Det gick inte att lägga till utökad användarinformation vid registering.

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
sv: Kan inte ändra behörighet för VFS-fil %s.

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
sv: Kan inte ändra behörighet för VFS-fil %s/%s.

en: Unable to change to %s.
sv: Kan inte ändra till %s.

en: Unable to check file size %s/%s
sv: Kan inte kontrollera filstorlek %s/%s

en: Unable to check file size of "%s".
sv: Kan inte kontrollera filstorlek på %s.

en: Unable to check file size of "%s/%s".
sv: Kan inte kontrollera filstorlek på %s/%s.

en: Unable to connect to SQL server.
sv: Kan inte kontakta SQL-server.

en: Unable to connect with SSL.
sv: Kan inte kontakta via SSL.

en: Unable to copy VFS file.
sv: Kan inte kopiera VFS-fil.

en: Unable to create VFS directory "%s".
sv: Kan inte skapa VFS-mapp %s.

en: Unable to create VFS directory.
sv: Kan inte skapa VFS-mapp.

en: Unable to create VFS file.
sv: Kan inte skapa VFS-fil.

en: Unable to create VFS folder "%s".
sv: Kan inte skapa VFS-mapp '%s'.

en: Unable to create empty VFS file.
sv: Kan inte skapa tom VFS-fil.

en: Unable to decompress data.
sv: Kan inte packa upp data.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
sv: Kan inte radera %s, mappen är inte tom.

en: Unable to delete "%s": %s.
sv: Kan inte radera '%s': %s

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
sv: Kan inte radera %s, mappen är inte tom.

en: Unable to delete VFS directory recursively.
sv: Kan inte radera VFS-mapp rekursivt.

en: Unable to delete VFS directory.
sv: Kan inte radera VFS-mapp.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
sv: Kan inte radera VFS-mapp: %s.

en: Unable to delete VFS file "%s".
sv: Kan inte radera VFS-fil %s.

en: Unable to delete VFS file.
sv: Kan inte radera VFS-fil.

en: Unable to delete VFS folder "%s".
sv: Kan inte radera VFS-mapp '%s'.

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
sv: Kan inte radera VFS rekursivt: %s.

en: Unable to determine current directory.
sv: Kan inte avgöra aktuell mapp.

en: Unable to extract certificate details
sv: Kan inte extrahera Certifikatsdetaljer

en: Unable to load the definition of %s.
sv: Kan inte ladda definitionen av %s.

en: Unable to move VFS file.
sv: Kan inte flytta VFS-fil.

en: Unable to open VFS file "%s".
sv: Kan inte öppna VFS-fil %s.

en: Unable to open VFS file for writing.
sv: Kan inte öppna VFS-fil för skrivning.

en: Unable to open VFS file.
sv: Kan inte öppna VFS-fil.

en: Unable to open compressed archive.
sv: Kan inte öppna komprimerat arkiv.

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
sv: Kan inte läsa VFS-fil (filesize() misslyckades).

en: Unable to read VFS file (getFileSize() failed).
sv: Kan inte läsa VFS-fil (getFileSize() misslyckades).

en: Unable to read file:
sv: Kan inte läsa fil:

en: Unable to read the vfsroot directory.
sv: Kan inte läsa katalogen för 'vfsroot'.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
sv: Kan inte byta namn på %s till %s: destinationsmapp finns redan

en: Unable to rename VFS directory.
sv: Kan inte byta namn på VFS-mapp.

en: Unable to rename VFS directory: %s.
sv: Kan inte byta namn på VFS-mapp: %s.

en: Unable to rename VFS file "%s".
sv: Kan inte byta namn på VFS-fil %s.

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
sv: Kan inte byta namn på VFS-fil %s/%s.

en: Unable to rename VFS file.
sv: Kan inte byta namn på VFS-fil.

en: Unable to run 'mkisofs'.
sv: Kan inte köra 'mkisofs'.

en: Unable to translate this Word document
sv: Kan inte översätta Worddokumentet

en: Unable to write VFS file "%s".
sv: Kan inte skriva till VFS-fil %s.

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
sv: Kan inte skriva till VFS-fil (copy() misslyckades).

en: Unable to write VFS file data.
sv: Kan inte skriva data till VFS-fil.

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
sv: Kan inte skriva till VFS-fil, kvota skulle överskridas.

en: Underline
sv: Understruken

en: Undo Changes
sv: Ångra ändringar

en: Undoes your last action
sv: Ångrar din senaste åtgärd

en: Unexpected response from server on connection:
sv: Oväntat svar från server på förbindelse:

en: Unexpected response from server to:
sv: Oväntat svar från server till:

en: Unfiled
sv: Ej kategoriserad

en: Unhandled component of type: %s
sv: Icke hanterad komponent av typ: %s

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: Förenta Staterna

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Amerikanska Stillahavsöarna

en: Units
sv: Enheter

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
sv: Okänt gränssnittsmeddelandeid (apimsgid).

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
sv: Okänt klientmeddelandeid (climsgid).

en: Unknown location provided.
sv: Okänd ort specificerad.

en: Unknown username or password.
sv: Okänt användarnamn eller lösenord.

en: Unlink the current element
sv: Ta bort länken från nuvrande element

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Unprivileged scripts cannot access Cut/Copy/Paste programatically for security reasons.  Click OK to see a technical note at mozilla.org which shows you how to allow a script to access the clipboard.
sv: Icke-priviligerade skript kan inte komma åt Klipp ut/Kopiera/Klistra-funktionerna av säkerhetsskäl. Klicka OK för att se en teknisk beskrivning från mozilla.org om hur du kan tillåta att skript kommer åt urklipp.

en: Unset color
sv: Ta bort färg

en: Unsupported Extension
sv: Tillägget stöds inte

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update %s
sv: Uppdatera %s

en: Update respondent status
sv: Uppdatera status på svarande

en: Update user
sv: Uppdatera användare

en: Updated "%s".
sv: Uppdaterade '%s'.

en: Upgrade script deleted.
sv: Uppdateringsscript raderat.

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Uploaded all application setup files to the server.
sv: Laddade upp alla konfigurationsfiler till servern.

en: Upper latin letters
sv: Versaler

en: Upper roman numbers
sv: Romerska siffror

en: Use Current: %s
sv: Använd aktuell: %s

en: Use SSL
sv: Använd SSL

en: Use if name/password is different for IMSP server.
sv: Använd om namn/lösenord är annorlunda för IMSP-server.

en: User
sv: Användare

en: User %s is not authorised for %s.
sv: Användare %s är inte behörig för %s.

en: User Administration
sv: Användaradministration

en: User Options
sv: Användarinställningar

en: User Registration
sv: Användarregistrering

en: User Registration has been disabled for this site.
sv: Användarregistrering har avaktiverats.

en: User account not found
sv: Användarkontot hittades inte

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username "%s" already exists.
sv: Användarnamn %s finns redan.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Users in the system:
sv: Användare i systemet:

en: VFS directory does not exist.
sv: VFS-mapp existerar inte.

en: Vacation
sv: Semester

en: Vacation Edit
sv: Ändra semester

en: Vacation is not supported in the current filtering driver.
sv: Semester stöds inte av aktuell filterdrivrutin.

en: Valid locations found include:
sv: Giltiga platser som hittades inkluderar:

en: Validity
sv: Giltighet

en: Value in minutes from now.
sv: Minuter från nu

en: Value is over the maximum length of %s.
sv: Värdet överstiger det högsta tillåtna (%s)

en: Values
sv: Värden

en: Values to select from
sv: Värden att välja från

en: Vanuatu
sv: Vanutau

en: Variable
sv: Variabel

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
sv: Verifiering misslyckades - meddelandet kan ha manipulerats.

en: Version Control
sv: Versionhantering

en: Vertical align
sv: Vertikal justering

en: Vertical padding
sv: Vertikal utfyllnad

en: Vertical:
sv: Vertikal:

en: Very High
sv: Väldigt hög

en: Viet Nam
sv: Vietnam

en: Vietnamese (VISCII)
sv: Vietnamesisk (VISCII)

en: View %s
sv: Visa %s

en: View an external web page
sv: Visa en extern webbsida

en: View as %s
sv: Visa som %s

en: View event
sv: Visa händelse

en: View task
sv: Visa uppgift

en: Virgin Islands, British
sv: Jungfruöarna, Brittiska

en: Virgin Islands, U.S.
sv: Jungfruöarna, Amerikanska

en: Visibility
sv: Sikt

en: Visibility:
sv: Sikt:

en: Vodafone Italy via SMTP
sv: Vodafone Italien via SMTP

en: WARN
sv: VARN

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
sv: VARNING!!! RADERA SKRIPTET MANUELLT FRÅN %s.

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis och Futuna

en: Warning
sv: Varning

en: We
sv: On

en: Weather Forecast
sv: Väderprognos

en: Weather data provided by
sv: Väderdata från

en: Weather.com
sv: weather.com

en: Web
sv: Webb

en: Web Site
sv: Webbplats

en: Webbplatsen - Sober NEW
sv: Webbplatsen - Sober NY

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome to %s
sv: Välkommen till %s

en: Welcome, %s
sv: Välkommen, %s

en: Western (ISO-8859-1)
sv: Västerländsk (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
sv: Västerländsk (ISO-8859-15)

en: Western Sahara
sv: Västra Sahara

en: Wh_itelist addresses:
sv: _Betrodda adresser:

en: What application should %s display after login?
sv: Vilken applikation skall %s visa efter inloggning?

en: What is the delimiter character?
sv: Vilken är avgränsningstecknet?

en: What is the quote character?
sv: Vilket är tecknet för citerad text?

en: Whereis Australia map
sv: Whereis Australienkarta

en: Which phases
sv: Vilka faser

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
sv: Vilka plugin skall aktiveras för Rich Text editorn.

en: Whitelist
sv: Betrodda adresser

en: Whitelist Edit
sv: Ändra betrodda

en: Whitelist is not supported in the current filtering driver.
sv: 'Betrodda adresser' stöds inte av aktuell filterdrivrutin.

en: Whitelisted Addresses
sv: Betrodda adresser

en: Width
sv: Bredd

en: Width in CSS units
sv: Bredd i CSS-units

en: Width of the %s menu on the left (takes effect on next log-in):
sv: Bredd på menyn för '%s' till vänster (gäller från nästa inloggning

en: Width of the table
sv: Tabellbredd

en: Width unit
sv: Breddenhet

en: Width:
sv: Bredd:

en: Wind
sv: Vind

en: Wind Early
sv: Tidig vind

en: Wind speed in knots
sv: Vindhastighet i knop

en: Wind:
sv: Vind:

en: Wind:
sv: Vind:

en: Wisdom
sv: Visdom

en: Wishlist
sv: Önskelista

en: Work
sv: Arbete

en: Work Address
sv: Adress, arbete

en: Work Phone
sv: Telefon, arbete

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
sv: Fel antal fält på rad %d. Förväntade %d, hittade %d.

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
sv: Fel antal fält. Förväntade %d, hittade %d.

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
sv: Fel position %d vid läsning av VFS-fil.

en: X509v3 Extended Key Usage
sv: X509V3 Utökad nyckelanvändning

en: X509v3 extensions
sv: X509V3-tillägg

en: Yearly
sv: Årlig

en: Yes
sv: Ja

en: Yes, I Agree
sv: Ja, jag samtycker

en: You are in TEXT MODE.  Use the [<>] button to switch back to WYSIWYG.
sv: Du har aktiverat textläge. Använd [<>] för att återgå till WYSIWYG.

en: You are not allowed to create more than %d blocks.
sv: Du har inte behörighet skapa fler än %d block.

en: You are not allowed to create more than %d rules.
sv: Du får inte skapa mer än %d regler.

en: You are not allowed to create or edit custom rules.
sv: Du får inte skapa eller redigera anpassade regler.

en: You are not authenticated.
sv: Du är inte autentiserad.

en: You can not have the '\' character in your full name.
sv: Du kan inte använda '\' i ditt namn

en: You cannot have the '\' character in your full name.
sv: Du kan inte använda '\' i ditt namn

en: You did not enter a valid email address.
sv: Du angav inte en godkänd e-postadress.

en: You have been logged out.
sv: Du är utloggad.

en: You have received a new message
sv: Du har fått ett nytt meddelande.

en: You have to enter a valid cellphone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
sv: Du måste ange ett giltigt mobilnummer; enbart siffror och ett '+' före internationellt prefix.

en: You have to enter a valid value.
sv: Du angav inte ett godkänt värde.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
sv: Du måste konfigurera en DataTräds-koppling för att använda registrering

en: You must configure a VFS backend.
sv: Du måste konfigurera en VFS-koppling

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
sv: Du måste beskriva problemen, innan du kan rapportera ett problem.

en: You must enter the URL where this link points to
sv: Du måste ange en URL som länken pekar på

en: You must select an server to be deleted.
sv: Du måste ange en server som skall raderas.

en: You must specify a username to clear out.
sv: Du måste ange ett användarnamn som skall rensas.

en: You must specify a username to remove.
sv: Du måste ange ett användarnamn som skall raderas.

en: You must specify at least one email address for which the vacation messages should be activated.
sv: Du måste ange minst en e-postadress för vilken semestermeddelande skall aktiveras.

en: You must specify the username to add.
sv: Du måste ange ett användarnamn som skall läggas till.

en: You must specify the username to update.
sv: Du måste ange ett användarnamn som skall uppdateras.

en: You must specify what action to perform.
sv: Du måste ange en åtgärd som skall utföras.

en: You must type a new category name.
sv: Du måste ange ett nytt kategorinamn.

en: You need to provide an Italian phone number
sv: Du måste ange ett italienskt telefonnummer

en: Your %s session has expired. Please login again.
sv: Din %s session har upphört. Var god logga in igen.

en: Your Email Address
sv: Din e-postadress

en: Your From: address:
sv: Din Från: adress:

en: Your Information
sv: Din information

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
sv: Din internetadress har ändrats efter att du loggat in till '%s'. För att skydda dig, måste du logga in igen.

en: Your Name
sv: Ditt namn

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
sv: Din autentiseringskoppling stöder inte upplägg av användare. Om du vill använda Horde för att administrera användare så måste du använda en annan autentiseringskoppling.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
sv: Ditt autentiseringskoppling stöder inte listning av användare, eller så är funktionen avstängd.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
sv: Din webbläsare/internetadress har ändrats efter att du loggat in till '%s'. För att skydda dig, måste du logga in igen.

en: Your browser does not support this feature.
sv: Din webbläsare stöder inte den här funktionen.

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
sv: Din webbläsare stöder inte utskriftsfunktionen. Tryck Ctrl/Option + P för att skriva ut.

en: Your current time zone:
sv: Din aktuella tidszon:

en: Your default identity has been changed.
sv: Din förvalda identitet har ändrats.

en: Your default identity:
sv: Din förvalda identitet:

en: Your full name:
sv: Ditt fullständiga namn:

en: Your login has expired.
sv: Din inloggning har gått ut.

en: Your new password for %s is: %s
sv: Ditt nya lösenord för %s är: %s

en: Your options have been updated for the duration of this session.
sv: Dina inställningar har uppdaterats för den här sessionen.

en: Your options have been updated.
sv: Dina inställningar har uppdaterats.

en: Your password has been reset
sv: Ditt lösenord har blivit återställt

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
sv: Ditt lösnord har återställts, kontrollera din e-post och logga in med ditt nya lösenord.

en: Your password has expired.
sv: Ditt lösenord har gått ut.

en: Your remote servers:
sv: Dina fjärrservrar:

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: [Hide Quoted Text]
sv: [Göm citerad text]

en: [No Subject]
sv: [Inget ärende]

en: [Problem Report]
sv: [Felrapport]

en: [Show Quoted Text -
sv: [Visa citerad text -

en: [Show Quoted Text - %s lines]
sv: [Visa citerad text - %s rader]

en: [line %s of %s]
sv: [rad %s av %s]

en: _Address(es) to forward to:
sv: _Adress(er) att vidarbefodra till:

en: _Addresses to not send responses to:
sv: _Adresser att inte skicka svar till

en: _Blacklist
sv: _Spärrade

en: _DataTree
sv: _DataTräd

en: _Delete Row
sv: _Radera rad

en: _Delete message completely
sv: _Radera meddelande helt

en: _Enter each address on a new line:
sv: _Ange varje adress på en ny rad

en: _Forward
sv: _Vidarbefordra

en: _Groups
sv: _Grupper

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Image Properties...
sv: _Bildinställningar...

en: _Keep a copy of messages in this account?
sv: _Spara en kopia av meddelandet för det här kontot?

en: _Log in
sv: _Logga in

en: _Log out
sv: _Logga ut

en: _Modify Link...
sv: Ä_ndra länk...

en: _Move message to folder:
sv: _Flytta meddelande till mapp:

en: _My email addresses:
sv: _Mina e-postadresser

en: _Options
sv: _Inställningar

en: _Permissions
sv: _Behörigheter

en: _Remove Link...
sv: _Ta bort länk...

en: _Rules
sv: _Regler

en: _Script
sv: _Skript

en: _Table Properties...
sv: _Tabellinställningar...

en: _Users
sv: _Användare

en: _Vacation
sv: _Semester

en: _Whitelist
sv: _Betrodda

en: active
sv: aktiv

en: address book
sv: adressbok

en: addressee unknown
sv: okänd mottagare

en: and
sv: och

en: calendar
sv: kalender

en: calm
sv: lugnt

en: cannot create output file
sv: kan inte skapa utfil

en: cannot open input
sv: kan inte öppna indata

en: click here
sv: klicka här

en: clock
sv: klocka

en: command line usage error
sv: kommandoradsfel

en: configuration error
sv: konfigurationsfel

en: critical system file missing
sv: kritisk systemfil saknas

en: data format error
sv: dataformatfel

en: disabled - click to enable
sv: avaktiverat - klicka för att aktivera

en: edit
sv: ändra

en: entry not found
sv: posten kunde inte hittas

en: falling
sv: fallande

en: field
sv: fält

en: file
sv: fil

en: from the %s (%s) at %s %s
sv: från den %s (%s) kl %s %s

en: gusting
sv: stormbyar

en: host name unknown
sv: okänd värddator

en: immediate
sv: genast

en: inactive
sv: inaktiv

en: input/output error
sv: bearbetningsfel

en: internal software error
sv: Internt applikationsfel

en: lines]
sv: rader]

en: maildrop script generated by Ingo
sv: maildrop-skript skapat av Ingo

en: match
sv: matchar

en: mkisofs error code %d while making ISO.
sv: felkod %d från mkisofs

en: name
sv: namn

en: not implemented
sv: inte implementerad

en: not yet implemented
sv: inte implementerad

en: notepad
sv: anteckningsblock

en: or
sv: eller

en: percent
sv: procent

en: permission denied
sv: åtkomst nekad

en: pixels
sv: pixlar

en: procmail script generated by Ingo
sv: procmail skript skapat av Ingo

en: remote error in protocol
sv: protokollfel

en: rising
sv: stigande

en: service unavailable
sv: Tjänsten är ej tillgänglig

en: show differences
sv: visa skillnader

en: sieve filter generated by Ingo
sv: Sieve filter skapat av Ingo

en: steady
sv: stadigt

en: system error
sv: systemfel

en: task list
sv: uppgiftslista

en: temporary failure
sv: tillfälligt fel

en: type the password twice to confirm
sv: ange lösenordet två gånger för att bekräfta

en: unified
sv: enad

en: unnamed
sv: namnlös

en: user select
sv: användarval
