Ingo - en to pt_BR translation catalogue (2139 entries)

en:  (%s days ago)
pt_BR:  (%s dias atrás)

en:  (Accesskey %s)
pt_BR:  (Tecla de Atalho %s)

en:  (in %s days)
pt_BR: (em %s dias)

en:  (today)
pt_BR:  (hoje)

en:  (tomorrow)
pt_BR:  (amanhã)

en:  (yesterday)
pt_BR:  (ontem)

en:  and
pt_BR:  e

en:  at
pt_BR:  em

en:  or
pt_BR:  ou

en: "%s" already exists
pt_BR: "%s" já existe

en: "%s" is not a directory.
pt_BR: "%s" não é um diretório.

en: "%s" is not a valid choice.
pt_BR: "%s" não é uma escolha válida.

en: "%s" is not a valid email address.
pt_BR: "%s" não é um e-mail válido.

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
pt_BR: "%s" não está configurado no Registro do Horde.

en: "%s" share driver not found.
pt_BR: driver "%s" de compartilhamento não encontrado.

en: "%s" tree renderer not found.
pt_BR: Construtor "%s" de árvore não encontrado.

en: "%s" was added to the groups system.
pt_BR: "%s" foi adicionado ao sistema de grupos.

en: "%s" was added to the permissions system.
pt_BR: "%s" foi adicionado ao sistema de permissão.

en: "%s" was not created: %s.
pt_BR: "%s" não foi criado: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
pt_BR: %.2fMB usado de %.2fMB permitido (%.2f%%)

en: %d %s and %s
pt_BR: %d %s e %s

en: %d contact was successfully added to your address book. | %d contacts were successfully added to your address book.
pt_BR[0]: %d contato foi adicionado com sucesso aos seus contatos.
pt_BR[1]: %d contatos foram adicionados com sucesso ao seu catálogo de endereços.

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
pt_BR[0]: %d dia até sua senha expirar.
pt_BR[1]: %d dias até sua senha expirar.

en: %d days until your password expires.
pt_BR: %d dias até sua senha expirar.

en: %d minutes
pt_BR: %d minutos

en: %d to %d of %d
pt_BR: %d a %d de %d

en: %d-day forecast
pt_BR: %d-previsão do dia

en: %s - Notice
pt_BR: %s - Nota

en: %s Fingerprint
pt_BR: %s Impressão digital

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
pt_BR: %s Operações de Manutenção- Confirmação

en: %s Setup
pt_BR: Configuração %s

en: %s Sign Up
pt_BR: %s Registrar

en: %s Terms of Agreement
pt_BR: %s Termos de Acordo

en: %s already exists.
pt_BR: %s já existe.

en: %s at %s %s
pt_BR: %s em %s %s

en: %s authentication credentials
pt_BR: Credenciais de autenticação para %s

en: %s has accepted the invitation to the following event:
pt_BR: %s aceitou o convite para o seguinte evento:

en: %s has accepted the update to the following event:
pt_BR: %s aceitou a atualização para o seguinte evento:

en: %s has been cancelled
pt_BR: %s foi cancelado

en: %s has declined the invitation to the following event:
pt_BR: %s recusou o convite para o seguinte evento:

en: %s has declined the update to the following event:
pt_BR: %s recusou a atualização para o seguinte evento:

en: %s has tentatively accepted the invitation to the following event:
pt_BR: %s aceitou provisoriamente o convite para o seguinte evento:

en: %s has tentatively accepted the update to the following event:
pt_BR: %s aceitou provisoriamente a atualização para o seguinte evento:

en: %s is not activated.
pt_BR: %s não está ativado.

en: %s is not authorised for %s.
pt_BR: %s não está autorizado para %s.

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
pt_BR: %s está pronto para executar operações de manutenção. Marque a caixa abaixo para a(s) operação(ões) que quiser executar agora.

en: %s is required
pt_BR: %s é exigido

en: %s not found.
pt_BR: %s não encontrado.

en: %s option does not take a value
pt_BR: Opção %s não leva um valor

en: %s option requires %d arguments
pt_BR: opção %s requer %d argumentos

en: %s option requires an argument
pt_BR: opção %s requer um argumento

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
pt_BR: %s: Essa mensagem pode não ser de quem alega ser. Cuidado ao clicar em qualquer link abaixo ou ao fornecer qualquer informação ao remetente.

en: (UNTRUSTED, sender <%s> is not authenticated)
pt_BR: (INSEGURO, remetente <%s> não está autenticado)

en: (UNTRUSTED, sender is <%s>)
pt_BR: (INSEGURO, remetente é <%s>)

en: , gusting
pt_BR: , ventando

en: , gusting %s %s
pt_BR: , ventando %s %s

en: , variable from %s to %s
pt_BR: , variável de %s a %s

en: -- select --
pt_BR: -- selecione --

en: 1 day
pt_BR: 1 dia

en: 1 hour
pt_BR: 1 hora

en: 12 Hour Format
pt_BR: Formato 12 Horas

en: 15 minutes
pt_BR: 15 minutos

en: 24 Hour Format
pt_BR: Formato 24 Horas

en: 24 hours
pt_BR: 24 horas

en: 401 Unauthorized
pt_BR: 401 Não autorizado

en: 404 Not Found
pt_BR: 404 Não Encontrado

en: 5 minutes
pt_BR: 5 minutos

en: 500 Server Error
pt_BR: 500 Erro de Servidor

en: 6 hours
pt_BR: 6 horas

en: <Previous
pt_BR: <Anterior

en: A characters
pt_BR: Caracteres A

en: A database backend is required for this block.
pt_BR: Um banco de dados é necessário para este bloco.

en: A fatal error has occurred
pt_BR: Um erro fatal ocorreu

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
pt_BR: Uma mensagem foi enviada para "%s" a fim de verificar que este é realmente seu endereço. O novo endereço de e-mail será ativado assim que você confirmar esta mensagem.

en: A new account for the user "%s" has been requested through the signup form.
pt_BR: Uma nova conta para o usuário "%s" foi requisitada por meio do formulário de registro.

en: A newer version (%s) exists.
pt_BR: Uma nova verão (%s) existe.

en: A passphrase is required to decrypt a message.
pt_BR: Uma palavra-chave é necessária para descriptografar uma mensagem.

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
pt_BR: Uma chave pública PGP é necessária para criptografar uma mensagem.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
pt_BR: Uma chave pública PGP é necessária para validar uma mensagem assinada.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
pt_BR: Uma chave pública PGP, uma chave privada PGP, e uma palavra-chave são necessários para assinar uma mensagem.

en: A public S/MIME key is required to encrypt a message.
pt_BR: Uma chave pública S/MIME é necessáira para criptografar uma mensagem.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
pt_BR: Uma chave pública S/MIME , uma chave privada S/MIME, e uma palavra-chave são necessários para descriptografar uma mensagem.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
pt_BR: Uma chave pública S/MIME, uma chave privada S/MIME, e uma palavra-chave são necessários para assinar uma mensagem.

en: A temporary directory
pt_BR: Um diretório temporário

en: AM Clouds
pt_BR: AM Nuvens

en: AM Drizzle
pt_BR: Garoa AM

en: AM Fog
pt_BR: AM Neblina

en: AM Light Rain
pt_BR: AM Chuva Leve

en: AM Light Snow
pt_BR: AM Neve Fraca

en: AM Rain
pt_BR: AM Chuva

en: AM Showers
pt_BR: AM Pancadas

en: AM Snow
pt_BR: AM Neve

en: AM Snow Showers
pt_BR: AM Pancadas de Neve

en: AM Sun
pt_BR: AM Sol

en: AM T-Showers
pt_BR: AM Pancadas T

en: AM T-Storms
pt_BR: AM Trovoadas

en: Accepted:
pt_BR: Aceito:

en: Access denied creating VFS directory.
pt_BR: Acesso negado ao criar diretório VFS.

en: Access denied creating VFS file.
pt_BR: Acesso negado ao criar arquivo VFS.

en: Access to special Kolab users is denied.
pt_BR: Acesso a usuários especiais Kolab é negado.

en: Account Information
pt_BR: Informação da Conta

en: Account Password
pt_BR: Senha da Conta

en: Account frozen.
pt_BR: Conta congelada.

en: Account signup request for "%s"
pt_BR: Requisição de registro de conta para "%s"

en: Accounting
pt_BR: Contabilidade

en: Action for blacklisted addresses:
pt_BR: Ação para endereços na lista negra:

en: Activate Script
pt_BR: Ativar Rotina

en: Activating the script for "%s" failed: (%d) %s
pt_BR: A ativação do script para "%s" falhou (%d) %s

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Child Permission
pt_BR: Adicionar Permissão Subordinada

en: Add Content
pt_BR: Adicionar Conteúdo

en: Add Here:
pt_BR: Adicionar Aqui:

en: Add Members
pt_BR: Adicionar Membros

en: Add New Permission
pt_BR: Adicionar Nova Permissão

en: Add Permission
pt_BR: Adicionar Permissão

en: Add a child group to "%s"
pt_BR: Adicionar um grupo subordinado em "%s"

en: Add a child permission to "%s"
pt_BR: Adicionar uma permissão subordinada em "%s"

en: Add a new group
pt_BR: Adicionar novo grupo

en: Add a new user:
pt_BR: Adicionar novo usuário:

en: Add new alarm
pt_BR: Adicionar novo alarme

en: Add pair
pt_BR: Adicionar par

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
pt_BR: Adicionar o Menu %s como Painel do Mozilla

en: Add to address book:
pt_BR: Adicionar aos contatos:

en: Add to my address book
pt_BR: Adicionar aos meus contatos

en: Add user
pt_BR: Adicionar usuário

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
pt_BR: "%s" adicionado ao sistema, mas não foi possível adicionar informação de cadastro: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
pt_BR: "%s" adicionado ao sistema. Você pode entrar agora.

en: Adding users is disabled.
pt_BR: Adicionar usuários desativado.

en: Additional Settings
pt_BR: Configurações Adicionais

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address Book
pt_BR: Contatos

en: Address Link
pt_BR: Link de Endereço

en: Administer
pt_BR: Administrar

en: Administer - set permissions for other users
pt_BR: Administrar - ajustar permissões para outros usuáriofs

en: Administration
pt_BR: Administração

en: Ads
pt_BR: Anúncios

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: Aland Islands
pt_BR: Ilhas Aland

en: Alarm
pt_BR: Alarme

en: Alarm end
pt_BR: Fim do alarme

en: Alarm methods
pt_BR: Métodos do alarme

en: Alarm not found
pt_BR: Alarme não encontrado

en: Alarm start
pt_BR: Início do alarme

en: Alarm text
pt_BR: Texto do alarme

en: Alarm title
pt_BR: Título do alarme

en: Alarms
pt_BR: Alarmes

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Algeria
pt_BR: Algéria

en: Alias
pt_BR: Apelido

en: All
pt_BR: Todos

en: All Authenticated Users
pt_BR: Todos os usuários autenticados

en: All Groups
pt_BR: Todos os Grupos

en: All Permissions
pt_BR: Todas as Permissões

en: All of the following
pt_BR: Todos os seguintes

en: All synchronization sessions deleted.
pt_BR: Todas as sessões sincronizadas apagadas.

en: Allow Rules
pt_BR: Nova Regra

en: Allow multiple addresses?
pt_BR: Permitir endereços múltiplos?

en: Allow setting of ordered list type
pt_BR: Permitir ajuste de lista orndenada de tipo

en: Alternate IMSP Login
pt_BR: Login IMSP alternativo

en: Alternate IMSP Password
pt_BR: Senha IMSP alternativa

en: Alternate IMSP Username
pt_BR: Nome de usuário IMSP alternativo

en: Alternate email address
pt_BR: Endereço de e-mail alternativo

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: An illegal value was specified.
pt_BR: Uma valor ilegal foi especificado.

en: An unknown error has occured.
pt_BR: Ocorreu um erro desconhecido.

en: An unknown person
pt_BR: Uma pessoa desconhecida

en: Anonymous Proxy
pt_BR: Proxy Anônimo

en: Answer
pt_BR: Resposta

en: Answered
pt_BR: Respondida

en: Antarctica
pt_BR: Antárctica

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antigua e Barbuda

en: Any of the following
pt_BR: Qualquer um dos seguintes

en: Application
pt_BR: Aplicação

en: Application Context:
pt_BR: Contexto da Aplicação:

en: Application List
pt_BR: Lista da Aplicação

en: Application is ready.
pt_BR: Aplicação está pronta.

en: Application is up-to-date.
pt_BR: Aplicação está atualizada.

en: Apply Filters
pt_BR: Aplicar Filtros

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Approve the account:
pt_BR: Aprovar a conta:

en: April
pt_BR: Abril

en: Archive File Size
pt_BR: Tamanho do Arquivo

en: Archive Name
pt_BR: Nome do Arquivo

en: Are you sure you want to delete '%s'?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir'%s'?

en: Are you sure you want to delete this rule?
pt_BR: Você tem certeza que quer excluir esta regra?

en: Are you sure you want to remove the signup request for "%s"?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir o pedido de cadastro de "%s"?

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir "%s" e quaisquer sub-grupos?

en: Art
pt_BR: Arte

en: Ascension Island
pt_BR: Ilhas Ascension

en: Ascii Art
pt_BR: Arte Ascii

en: Asia/Pacific Region
pt_BR: Ásia/Região do Pacífico

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
pt_BR: Pedir confirmação antes de efetuar operações de manutenção?

en: Assignment columns
pt_BR: Colunas de designação

en: Attachment
pt_BR: Anexo

en: Attempt to delete a non-existent group.
pt_BR: Tentar apagar um grupo não existente.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
pt_BR: Tentar apagar uma permissão não existente.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
pt_BR: Tentar editar uma permissão não existente.

en: Attempt to edit a non-existent share.
pt_BR: Tentar editar um compartilhamento não existente.

en: Attribute "%s" not supported!
pt_BR: Atributo "%s" não suportado!

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: August
pt_BR: Agosto

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
pt_BR: Auth_cyrsql: Extensão imap necessária não encontrada.

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
pt_BR: Auth_cyrus: Estrutura não possui requisitos necessáiros.

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
pt_BR: Auth_cyrus: Extensão imap necessária não encontrada.

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
pt_BR: Auth_ftp: Extensão FTP necessáira não encontrada. Compile o PHP com a chave --enable-ftp switch.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
pt_BR: Auth_imap: Extensão IMAP necessária não encontrada.

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
pt_BR: Auth_krb5: Extensão krb5 necessária não encontrada.

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
pt_BR: Auth_ldap: Adicionar usuário não é permitido para Active Directory

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
pt_BR: Auth_ldap: Remover usuários não é permitido para Active Directory

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
pt_BR: Auth_ldap: Extensão LDAP necessáira não encontrada.

en: Auth_ldap: Unable to add user "%s". This is what the server said:
pt_BR: Auth_ldap: Não foi possível adicionar o usuário "%s". A mensagem do servidor foi:

en: Auth_ldap: Unable to remove user "%s"
pt_BR: Auth_ldap: Impossível remover o usuário "%s"

en: Auth_ldap: Unable to update user "%s"
pt_BR: Auth_ldap: Impossível atualizar o usuário "%s"

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
pt_BR: Auth_ldap: Atualizar não é permitido para o Active Directory.

en: Auth_msad: Unable to add user "%s". This is what the server said:
pt_BR: Auth_msad: Impossível adicionar o usuário "%s". A mensagem do servidor foi:

en: Auth_msad: Unable to remove user "%s"
pt_BR: Auth_msad: Impossível remover o usuário "%s"

en: Auth_msad: Unable to update user "%s"
pt_BR: Auth_msad: Impossível atualizar o usuário "%s"

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
pt_BR: Auth_smbauth: Extensão necessária não encontrada.

en: Authentication Credentials
pt_BR: Credenciais de Autenticação

en: Authentication at IMAP server failed.
pt_BR: Autenticação falhou no servidor IMAP.

en: Authentication failed
pt_BR: Autenticação falhou

en: Authentication failed. %s
pt_BR: Autenticação falhou. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
pt_BR: Autenticação rejeitada pelo servidor RADIUS.

en: Authentication to FTP server failed.
pt_BR: Autenticação com o servidor FTP falhou.

en: Authentication to SSH2 server failed.
pt_BR: Autenticação com o servidor SSH2 falhou.

en: Authentication to the SMB server failed.
pt_BR: Autenticação com o servidor SMB falhou.

en: Automatically update the script after each change?
pt_BR: Atualizar automaticamente a rotina depois de cada alteração?

en: Available fields:
pt_BR: Campos disponíveis:

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Bad kerberos password.
pt_BR: Senha kerberos ruim.

en: Bad kerberos username.
pt_BR: Nome de usuário kerberos ruim.

en: Base graphics directory "%s" not found.
pt_BR: Diretório básico de gráficos "%s" não encontrado.

en: Bcc
pt_BR: Cco

en: Begins with
pt_BR: Começa com

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Bind failed: (%s) %s
pt_BR: Falha na autenticação: (%s) %s

en: Birthday
pt_BR: Aniversário

en: Blacklist
pt_BR: Lista Negra

en: Blacklist Edit
pt_BR: Editar Lista Negra

en: Blacklist is not supported in the current filtering driver.
pt_BR: Lista Negra não é suportada pelo conector de filtro atual.

en: Blacklisted Addresses
pt_BR: Endereços na Lista Negra

en: Block "%s" of application "%s" not found.
pt_BR: Bloco "%s" da aplicação "%s" não encontrado.

en: Block Settings
pt_BR: Ajustes de Bloco

en: Block Type
pt_BR: Tipo de Bloco

en: Blue Moon
pt_BR: Lua Azul

en: Blue and White
pt_BR: Azul e Branco

en: Body
pt_BR: Corpo

en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

en: Bookmarks
pt_BR: Favoritos

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bosnia e Herzegovina

en: Both
pt_BR: Ambos

en: Bouvet Island
pt_BR: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Território Oceânico Britânico Índico

en: Brown
pt_BR: Marrom

en: Browser:
pt_BR: Navegador:

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Burnt Orange
pt_BR: Laranja Queimado

en: CRL Distribution Points
pt_BR: Pontos de Distribuição CRL

en: Cache init was not completed.
pt_BR: Cahe de init não foi completado.

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Calm
pt_BR: Calmo

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Camouflage
pt_BR: Camuflagem

en: Can not display contents of text part inline.
pt_BR: Não pode exibir conteúdo de parte do texto incorporado.

en: Can't connect to IMAP server: %s
pt_BR: Não é possível conectar ao servidor IMAP: %s

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel Problem Report
pt_BR: Cancelar Relatório do Problema

en: Cannot administer external session handlers.
pt_BR: Não é possível administrar controladores de sessão externos.

en: Cannot connect to IMAP server: %s
pt_BR: Não é possível conectar ao servidor IMAP: %s

en: Cannot connect to the Kolab LDAP server. PHP does not support LDAP!
pt_BR: Impossível conectar ao servidor LDAP Kolab. PHP não suporta LDAP!

en: Cannot copy file(s) - source and destination are the same.
pt_BR: Não é possível copiar arquivo(s) - origem e destino são iguais.

en: Cannot create this folder! The name has not yet been set.
pt_BR: Impossível criar esta pasta! O nome ainda não foi definido.

en: Cannot delete file "%s".
pt_BR: Não é possível apagar o arquivo "%s".

en: Cannot find a temporary directory.
pt_BR: Não é possível encontrar um diretório temporário.

en: Cannot move file(s) - destination is within source.
pt_BR: Não é possível mover o(s) arquivo(s) - destino está dentro da origem.

en: Cannot open file "%s".
pt_BR: Não é possível abrir o arquivo "%s".

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
pt_BR: Não é possível prosseguir sem o parâmetro'targetFile'.

en: Cannot remove directory "%s".
pt_BR: Não é possível remover o diretório "%s".

en: Cannot remove, %d child exists. | Cannot remove, %d children exist.
pt_BR[0]: Não é possível remover, há a permissão subordinada %d.
pt_BR[1]: Não é possível remover, há as permissões subordinadas %d.

en: Cannot remove, %d children exist.
pt_BR: Impossível remover, há a permissão subordinada %d.

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
pt_BR: Impossível reordenar, o número de entradas fornecido para reordenar não equivale ao número arquivado.

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
pt_BR: Impossível limpar automaticamente a senha, entre em contato com o seu administrador.

en: Cannot route message to specified number.
pt_BR: Impossível direcionar a mensagem para o número especificado.

en: Cannot write to file "%s"
pt_BR: Impossíve gravar no arquivo "%s"

en: Case Sensitive
pt_BR: Sensível à Caixa

en: Categories and Labels
pt_BR: Categorias e Nomenclaturas

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Cell Phone
pt_BR: Telefone Celular

en: Certificate Details
pt_BR: Detalhes do Certificado

en: Certificate Owner
pt_BR: Proprietário do Certificado

en: Certificate Policies
pt_BR: Política do Certificado

en: Change
pt_BR: Alterar

en: Change Your Password
pt_BR: Mudar Sua Senha

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
pt_BR: Mudar o nome e endereço exibidos para as pessoas que lêem e respondem seus e-mails.

en: Changes saved.
pt_BR: Alterações salvas.

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
pt_BR: Mudar a sua senha não é permitido com a configuração atual. Entre em contato com o seu administrador.

en: Character to split multiple addresses with
pt_BR: Caracter para separar endereços múltiplos

en: Check
pt_BR: Verificar

en: Check for newer versions
pt_BR: Procurar novas versões

en: Checking
pt_BR: Verificando

en: Child
pt_BR: Subordinada

en: Choose %s
pt_BR: Escolha %s

en: Choose Application:
pt_BR: Escolha a Aplicação:

en: Choose a password
pt_BR: Escolha uma senha

en: Choose a username
pt_BR: Escolha um nome de usuário

en: Choose how to display dates:
pt_BR: Como exibir as datas:

en: Christmas Island
pt_BR: Ilha Christmas

en: Class definition of %s not found.
pt_BR: Definição de classe de %s não encontrada.

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear Query
pt_BR: Limpar Pesquisa

en: Clear out user: %s
pt_BR: Limpar usuário: %s

en: Clear user
pt_BR: Limpar usuário

en: Clear user data
pt_BR: Limpar dados do usuário

en: Clearing Early
pt_BR: Limpando Cedo

en: Clearing Late
pt_BR: Limpando Tarde

en: Click to Continue
pt_BR: Clique para Continuar

en: Client Anchor
pt_BR: Âncora de Cliente

en: Close Window
pt_BR: Fechar Janela

en: Clouds
pt_BR: Nuvens

en: Clouds Early
pt_BR: Nuvens Cedo

en: Clouds Late
pt_BR: Nuvens Tarde

en: Cloudy
pt_BR: Nebuloso

en: Collapse
pt_BR: Contrair

en: Collapse Sidebar
pt_BR: Contrair Painel

en: Colombia
pt_BR: Colômbia

en: Color Picker
pt_BR: Palheta de Cor

en: Colour selection
pt_BR: Seleçõa de cor

en: Column titles
pt_BR: Títulos de coluna

en: Comics
pt_BR: Quadrinhos

en: Command
pt_BR: Comando

en: Command Shell
pt_BR: Comando de Shell

en: Comment
pt_BR: Comentar

en: Common Name
pt_BR: Nome Comum

en: Company
pt_BR: Empresa

en: Computers
pt_BR: Computadores

en: Condition
pt_BR: Condição

en: Conditions
pt_BR: Condições

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Configuration Differences
pt_BR: Diferenças de Configuração

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
pt_BR: Configuração para sincronizar PDAs, Smartphones e Outlook.

en: Configuration is out of date.
pt_BR: Configuração está desatualizada.

en: Configure %s
pt_BR: Configurar %s

en: Confirm Password
pt_BR: Confirmar Senha

en: Confirm new email address
pt_BR: Confirmar novos endereços de e-mail

en: Congo, Republic of
pt_BR: Congo, Republic do

en: Connection failed.
pt_BR: Conexão falhou.

en: Connection failed:
pt_BR: Conexão falhou:

en: Connection failure
pt_BR: Falha na conexão

en: Connection refused to the public keyserver.
pt_BR: Conexão recusada para o servidor público de chaves.

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
pt_BR: Conexão recusada para o servidor público de chaves. Motivo: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
pt_BR: Conexão com servidor FTP falhou.

en: Connection to SSH2 server failed.
pt_BR: Conexão com o servidor SSH2 falhou.

en: Contacts
pt_BR: Contatos

en: Contains
pt_BR: Contém

en: Content type of compressed file: %s
pt_BR: Tipo de conteúdo do arquivo compactado: %s

en: Contents of "%s"
pt_BR: Conteúdo de "%s"

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Copy %s
pt_BR: Copiar %s

en: Copy failed: %s
pt_BR: Cópia falhou: %s

en: Copy of %s
pt_BR: Copiar de %s

en: Cost ID
pt_BR: ID de Custo

en: Could not PGP encrypt message:
pt_BR: Não foi possível criptografar a mensagem com PGP:

en: Could not PGP sign message:
pt_BR: Não foi possível assinar a mensagem com PGP:

en: Could not S/MIME encrypt message.
pt_BR: Não foi possível criptografar a mensagem com S/MIME.

en: Could not S/MIME sign message.
pt_BR: Não foi possível assinar a mensagem com S/MIME.

en: Could not add contact. %s
pt_BR: Não foi possível adicionar contato. %s

en: Could not bind to LDAP server
pt_BR: Não foi possível unir-se ao servidor LDAP

en: Could not bind to LDAP server.
pt_BR: Não foi possível unir-se ao servidor LDAP.

en: Could not bind to MSAD server.
pt_BR: Não foi possível unir-se ao servidor MSAD.

en: Could not check balance. %s
pt_BR: Não foi possível verificar saldo. %s

en: Could not connect to LDAP server.
pt_BR: Não foi possível conectar ao servidor LDAP.

en: Could not connect to memcache servers.
pt_BR: Não foi possível conectar aos servidores de memcahce.

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
pt_BR: Não foi possível conectar ao servidor "%s" usando FTP: %s

en: Could not create distribution list. %s
pt_BR: Não foi possível criar lista de distribuição. %s

en: Could not decrypt PGP data:
pt_BR: Não foi possível descriptografar dados PGP:

en: Could not decrypt S/MIME data.
pt_BR: Não foi possível descriptografar dados S/MIME.

en: Could not delete contact. %s
pt_BR: Não foi possível apagar contato. %s

en: Could not delete distribution list. %s
pt_BR: Não foi possível criar lista de distribuição. %s

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
pt_BR: Não foi possível apagar script de upgrade "%s".

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
pt_BR: Não foi possível determinar o endereço de e-mail do destinatário.

en: Could not fetch complete address book.
pt_BR: Não foi possível obter a lista completa de contatos.

en: Could not fetch complete distribution list.
pt_BR: Não foi possível obter a lista completa de distribuição.

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
pt_BR: Não foi possível obter a lista completa de listas de distribuição.

en: Could not load strategy "%s".
pt_BR: Não foi possível carregar estratégia "%s".

en: Could not mkdir "%s".
pt_BR: Não foi possível executar mkdir "%s".

en: Could not obtain public key from the keyserver.
pt_BR: Não foi possível obter a chave pública do servidor de chaves.

en: Could not open "%s" for writing.
pt_BR: Não foi possível abrir "%s" para redação.

en: Could not open %s.
pt_BR: Não consegui abrir %s.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
pt_BR: Não foi possível abrir o módulo Maintenance_Task %s

en: Could not open directory "%s".
pt_BR: Não foi possível abrir a pasta "%s".

en: Could not reach the LDAP server
pt_BR: Não foi possível contactar o servidor LDAP

en: Could not reach the LDAP server: %s
pt_BR: Não foi possível contactar o servidor LDAP: %s

en: Could not read %s.
pt_BR: Não foi possível ler %s.

en: Could not read response PDU
pt_BR: Não foi possível ler resposta PDU

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
pt_BR: Não foi possível limpar a senha para o usuário requerido. Alguns ou todos os detalhes não estão corretos. Tente novamente ou avise o seu administrador se precisar de mais ajuda.

en: Could not retrieve ACL
pt_BR: Não foi possível obter ACL

en: Could not retrieve address book. %s
pt_BR: Não foi possível obter os contatos. %s

en: Could not retrieve distribution list. %s
pt_BR: Não foi possível obter a lista de distribuição. %s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
pt_BR: Não foi possível obter as listas de distribuição. %s

en: Could not retrieve server's capabilities
pt_BR: Não foi possível obter a capacidade dos servidor

en: Could not revert configuration.
pt_BR: Não foi possível restaurar a configuração.

en: Could not rmdir "%s".
pt_BR: Não foi possível executar rmdir "%s".

en: Could not save %s configuration.
pt_BR: Não foi possível gravar a configuração %s .

en: Could not save a backup configuation.
pt_BR: Não foi possível gravar uma configuração de backup.

en: Could not save a backup configuation: %s
pt_BR: Não foi possível gravar uma configuração de backup: %s

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
pt_BR: Não foi possível gravar script de upgrade para: "%s".

en: Could not save the backup configuration file %s.
pt_BR: Não foi possível gravar o arquivo de configuração de backup %s.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
pt_BR: Não foi possível gravar o arquivo de configuração %s. Você pode usar uma das opções para gravar o conteúdo de volta em %s ou copiar manualmente o conteúdo abaixo para %s.

en: Could not search the LDAP server.
pt_BR: Não foi possível procurar o servidor LDAP.

en: Could not search the MSAD server.
pt_BR: Não foi possível procurar o servidor MSAD.

en: Could not unlink "%s".
pt_BR: Não foi possível remover o link "%s".

en: Could not update contact. %s
pt_BR: Não foi possível atualizar o contato. %s

en: Could not update distribution list. %s
pt_BR: Não foi possível atualizar a lista de distribuição. %s

en: Could not write configuration for "%s": %s
pt_BR: Não foi possível gravar configuração para "%s": %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
pt_BR: Não foi possível achar o Painel Mozilla. Verifique se ele está aberto.

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
pt_BR: Não foi possível dar ao usuário "%s" as seguintes permissões para a pasta "%s": %s

en: Counted text
pt_BR: Texto contado

en: Country
pt_BR: País

en: Country drop down list
pt_BR: Lista de países

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create Folder
pt_BR: Criar Pasta

en: Create Folders
pt_BR: Criar Pastas

en: Create a new one
pt_BR: Criar um novo

en: Create new folder
pt_BR: Criar nova pasta

en: Create sub folders
pt_BR: Criar sub pastas

en: Creator Permissions
pt_BR: Criador de Permissões

en: Credit card number
pt_BR: Número do Cartão de crédito

en: Current 4 Phases
pt_BR: Atual 4 Fases

en: Current Alarms
pt_BR: Alarmes Atuais

en: Current Sessions
pt_BR: Sessões Atuais

en: Current Time
pt_BR: Horário Atual

en: Current Weather
pt_BR: Clima Atual

en: Current condition:
pt_BR: Condição atual:

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
pt_BR: Ajustar tarefas a executar quando ocorrer o ingresso em %s.

en: Czech Republic
pt_BR: República Tcheca

en: DISABLED:
pt_BR: DESATIVADA:

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
pt_BR: DSN (veja http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Daily
pt_BR: Diariamente

en: Data
pt_BR: Dados

en: Data value for %s is empty in Kolab XML object!
pt_BR: Valor do dado para %s é vazio no objeto Kolab XML!

en: DataTree
pt_BR: Estrutura de dados

en: DataTree Browser
pt_BR: Navegador de DataTree

en: Database
pt_BR: Banco de Dados

en: Database lookup
pt_BR: Consulta banco de dados

en: Date
pt_BR: Data

en: Date Received
pt_BR: Data de Recebimento

en: Date and time selection
pt_BR: Seleção de data e hora

en: Date selection
pt_BR: Seleção de data

en: Date: %s; time: %s
pt_BR: Data: %s; hora: %s

en: Day
pt_BR: Dia

en: Deactivate Script
pt_BR: Desativar Rotina

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Declined:
pt_BR: Declinado:

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default Color
pt_BR: Cor Padrão

en: Default Identity
pt_BR: Identidade Padrão

en: Default Shell
pt_BR: Shell padrão

en: Definitions
pt_BR: Definições

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete "%s"
pt_BR: Excluir "%s"

en: Delete %s
pt_BR: Excluir %s

en: Delete All SyncML Data
pt_BR: Exclui todos os dados SyncML

en: Delete Condition
pt_BR: Excluir Condição

en: Delete Folders
pt_BR: Excluir Pastas

en: Delete Group
pt_BR: Excluir Grupo

en: Delete Permission
pt_BR: Excluir Permissão

en: Delete and purge messages
pt_BR: Excluir e purgar mensagens

en: Delete message completely
pt_BR: Excluir mensagem completamente

en: Delete messages
pt_BR: Excluir Mensagens

en: Delete permissions for "%s"
pt_BR: Excluir permissões para "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
pt_BR: Excluir permissões para "%s" e qualquer outra sub-permissão?

en: Delete selected identity
pt_BR: Excluir identidade selecionada

en: Delete sub folders
pt_BR: Excluir sub pastas

en: Delete/purge
pt_BR: Excluir/apagar

en: Deleted
pt_BR: Excluída

en: Deleted setup upgrade script "%s".
pt_BR: Script de atualização de configuração "%s" excluído.

en: Deleted synchronization session for device "%s" and database "%s".
pt_BR: Excluida a sessao de sincronização para o aparelho "%s" e banco de dados "%s".

en: Deliver into my Inbox
pt_BR: Entregar na minha Caixa de Entrada

en: Deliver into my Inbox and copy to
pt_BR: Entregar na minha Caixa de Entrada e copiar para

en: Deliver into my Inbox and redirect to
pt_BR: Entregar na minha Caixa de Entrada e redirecionar para

en: Deliver to folder
pt_BR: Entregar na pasta

en: Delivery time
pt_BR: Hora de entrega

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Deny the account:
pt_BR: Negar a conta:

en: Department
pt_BR: Departamento

en: Describe the Problem
pt_BR: Descreva o problema

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Details have been logged for the administrator.
pt_BR: Os detalhes foram gravados em log para o administrador.

en: Details:
pt_BR: Detalhes:

en: Development
pt_BR: Desenvolvimento

en: Device
pt_BR: Aparelho

en: Dew Point
pt_BR: Ponto de Orvalho

en: Dew Point for last hour:
pt_BR: Ponto de Orvalho para a última hora:

en: Dew point:
pt_BR: Ponto de Orvalho:

en: Dial %s
pt_BR: discar %s

en: Directory %s is not writeable
pt_BR: Diretório %s não é gravável

en: Disable %s
pt_BR: Desativar %s

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Dismiss
pt_BR: Liberar

en: Display 24-hour times?
pt_BR: Exibir em formato 24 horas?

en: Display Options
pt_BR: Opções de Exibição

en: Display detailed forecast
pt_BR: Exibir previsão detalhada

en: Display detailed notification when each filter is applied?
pt_BR: Exibir notificação detalhada quando cada filtro for aplicado?

en: Display forecast (TAF)
pt_BR: Exibir Previsão (TAF)

en: Display format
pt_BR: Exibir formato

en: Disposition Notification
pt_BR: Notificação de Disposição

en: Djibouti
pt_BR: Djibuti

en: Do _not send responses to bulk or list messages
pt_BR: _Não enviar respostas para mensagens em massa ou listas de mensagens

en: Do not delete
pt_BR: Não excluir

en: Do not directly access maintenance.php
pt_BR: Não acesse diretamente maintenance.php

en: Do this:
pt_BR: Faça isto:

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
pt_BR: A primeira linha contém os nomes dos campos? Se sim, clique nesta caixa:

en: Doesn't begin with
pt_BR: Não começa com

en: Doesn't contain
pt_BR: Não contém

en: Doesn't end with
pt_BR: Não termina com

en: Doesn't exist
pt_BR: Não existe

en: Doesn't match (with placeholders)
pt_BR: Não corresponde a (com coringas)

en: Domestic Address
pt_BR: Endereço Residencial

en: Dominica
pt_BR: Dominicana

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: Don't have an account? Sign up.
pt_BR: Não tem uma conta? Inscreva-se.

en: Download %s
pt_BR: Baixar %s

en: Download generated configuration as PHP script.
pt_BR: Baixar a configuração gerada como um script PHP.

en: Drop down list
pt_BR: Lista de seleção

en: Drugs
pt_BR: Drogas

en: Dynamic Mail
pt_BR: Correio dinâmico

en: E characters
pt_BR: Caracteres E

en: E-Mail
pt_BR: Correio

en: EU VAT identification
pt_BR: Identificação EU VAT

en: East Timor
pt_BR: Timor Leste

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit "%s"
pt_BR: Editar "%s"

en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

en: Edit Block
pt_BR: Editar Bloco

en: Edit Group
pt_BR: Editar Grupo

en: Edit Permission
pt_BR: Editar Permissão

en: Edit options for:
pt_BR: Editar opções de:

en: Edit permissions
pt_BR: Editar permissões

en: Edit permissions for "%s"
pt_BR: Editar permissões para "%s"

en: Education
pt_BR: Educação

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email Address
pt_BR: Endereço de E-Mail

en: Email Notification
pt_BR: Notificação de e-mail

en: Email address (optional)
pt_BR: Endereço de e-mail (opcional)

en: Email addresses must match.
pt_BR: O endereço de e-mail deve corresponder.

en: Email addresses to confirm not found.
pt_BR: Endereços de e-mail para confirmação não encontrados.

en: Email with confirmation
pt_BR: Mensagem com confirmação

en: Email-to-SMS Gateway
pt_BR: Gateway de Email-para-SMS

en: Empty message.
pt_BR: Mensagem vazia.

en: Empty result
pt_BR: Resultado vazio

en: Empty result.
pt_BR: Resultado vazio.

en: Enable %s
pt_BR: Habilitar %s

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: End year
pt_BR: Final do ano

en: Ends with
pt_BR: Termina com

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
pt_BR: Forneça uma pergunta de segurança a qual você será perguntado se você necessitar gerar uma nova senha, ex. 'qual o nome do seu cachorro?':

en: Enter the letters below:
pt_BR: Digite as letras abaixo:

en: Enter value for pref_name:
pt_BR: Digite o valor para pref_name:

en: Enter value for pref_scope:
pt_BR: Digite o valor para pref_scope:

en: Equal to
pt_BR: Igual a

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_BR: Eritréia

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error connecting to LDAP server %s!
pt_BR: Erro ao conectar ao servidor LDAP %s!

en: Error converting notes.
pt_BR: Erro convertendo notas.

en: Error deleting from path %s; must be [app]/[path]
pt_BR: Erro excluindo do caminho %s; deve ser [app]/[caminho]

en: Error deleting synchronization session:
pt_BR: Erro excluindo sessão de sincronização:

en: Error deleting synchronization sessions:
pt_BR: Erro excluindo sessões de sincronização:

en: Error processing "%s"
pt_BR: Erro ao processar "%s"

en: Error retrieving current script: (%d) %s
pt_BR: Erro ao obter o script atual: (%d) %s

en: Error saving changes.
pt_BR: Erro ao salvar alterações.

en: Error searching for user with the email address "%s"!
pt_BR: Erro procurando pelo usuário com o endereço de e-mail "%s"!

en: Error sending PDU
pt_BR: Erro enviando PDU

en: Error setting LDAP protocol on server %s to v3: %s
pt_BR: Erro ao configurar o protocolo LDAP no servidor %s para v3: %s

en: Error updating password: %s
pt_BR: Erro ao atualizar a senha: %s

en: Error with email message.
pt_BR: Erro na mensagem.

en: Error writing "%s".
pt_BR: Erro gravando "%s".

en: Errors:
pt_BR: Erros:

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Ethnic
pt_BR: Étnico

en: Europe
pt_BR: Europa

en: European Union
pt_BR: União Européia

en: Every 15 minutes
pt_BR: Cada 15 minutos

en: Every 2 minutes
pt_BR: Cada 2 minutos

en: Every 30 seconds
pt_BR: Cada 30 segundos

en: Every 5 minutes
pt_BR: Cada 5 minutos

en: Every Login
pt_BR: Cada Conexão

en: Every half hour
pt_BR: Cada meia hora

en: Every hour
pt_BR: De hora em hora

en: Every minute
pt_BR: Cada minuto

en: Example values:
pt_BR: Valores de exemplo:

en: Execute
pt_BR: Executar

en: Existing Rules
pt_BR: Regras Existentes

en: Exists
pt_BR: Existe

en: Expand
pt_BR: Expandir

en: Expected 1 object, got %d.
pt_BR: 1 objeto esperado, obtidos %d.

en: Expiration Date
pt_BR: Data de Expiração

en: Exponent
pt_BR: Expoente

en: Extra Large
pt_BR: Muito grande

en: FTP upload of setup
pt_BR: Configuração de upload FTP

en: Fade to Green
pt_BR: Degradê para verde

en: Failed fetching IMAP message %s. Error was %s
pt_BR: Falhou ao buscar a mensagem IMAP %s. Erro foi %s

en: Failed fetching body of IMAP message %s. Error was %s
pt_BR: Falhou ao buscar o corpo da mensagem IMAP %s. Erro foi %s

en: Failed fetching headers of IMAP message %s. Error was %s
pt_BR: Falhou buscando cabeçalhos de mensagem IMAP %s. Erro foi %s

en: Failed identifying the UID of the Kolab user %s. Error was: %s
pt_BR: Falha ao identificar o UID do usuário Kolab %s. Erro foi: %s

en: Failed regenerating calendar %s: %s
pt_BR: Falha ao regenerar o calendário %s: %s

en: Failed retrieving the message with ID %s. Original error: %s.
pt_BR: Falha ao obter a mensagem com o ID %s. Erro original: %s.

en: Failed saving object. Error was: %s
pt_BR: Falha ao gravar o objeto. Erro foi: %s

en: Failed to connect to LDAP server.
pt_BR: Falha ao conectar ao servidor LDAP.

en: Failed to connect to MSAD server.
pt_BR: Falhou ao conectar ao servidor MSAD.

en: Failed to connect to SMB server.
pt_BR: Falha ao conectar ao servidor SMB.

en: Failed to copy from "%s".
pt_BR: Falha ao copiar de "%s".

en: Failed to copy to "%s".
pt_BR: Falhou ao copiar para "%s".

en: Failed to create new SASL connection.
pt_BR: Falha ao criar uma nova conexão SASL.

en: Failed to load Kolab Format driver %s
pt_BR: Falhou ao carregar o driver Kolab Format %s

en: Failed to load Kolab IMAP driver %s
pt_BR: Falha ao carregar o driver IMAP %s do Kolab

en: Failed to load Kolab XML driver %s
pt_BR: Falha ao carrear o driver XML %s do Kolab

en: Failed to move to "%s".
pt_BR: Falha ao mover para "%s".

en: Failed to retrieve: %s
pt_BR: Falha ao ler: %s

en: Failed triggering folder %s. Error was: %s
pt_BR: Falha ao acionar a pasta %s. Erro foi: %s

en: Fair
pt_BR: Justo

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt_BR: Ilhas Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroe

en: Fatal Error:
pt_BR: Erro Fatal:

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: Feed
pt_BR: alimentar

en: Feed Address
pt_BR: Enderêço de alimentação

en: Feels Like
pt_BR: Sensação térmica

en: Feels like:
pt_BR: Sensação térmica:

en: Few Showers
pt_BR: Pancadas de Chuva

en: Few Snow Showers
pt_BR: Neve Fraca

en: Field matrix
pt_BR: Matriz do campo

en: Figlet font
pt_BR: Fonte de figlet

en: File Count: %d file | File Count: %d files
pt_BR[0]: Contagem de Arquivo: %d arquivo
pt_BR[1]: Contagem de Arquivos: %d arquivo

en: File Manager
pt_BR: Gerenciador de Arquivos

en: File Name
pt_BR: Nome do Arquivo

en: File selection
pt_BR: Seleção de arquivo

en: File upload
pt_BR: Envio de arquivo

en: File uploads not supported.
pt_BR: Envio de arquivos não é suportado.

en: Filter All Messages
pt_BR: Filtrar Todas Mensagens

en: Filter Only Seen Messages
pt_BR: Filtrar Somente Mensagens Lidas

en: Filter Only Unseen Messages
pt_BR: Filtrar Somente Mensagens Não Lidas

en: Filter Options
pt_BR: Opções de Filtro

en: Filter Rule
pt_BR: Regra do Filtro

en: Filter Rules
pt_BR: Regras de Filtro

en: Filter Script Display
pt_BR: Exibição da Rotina do Filtro

en: Filter _Rules
pt_BR: _Regras de Filtro

en: Filter activity: %s message(s) have been copied to the folder "%s".
pt_BR: Atividade do Filtro: %s mensagem(ns) copiada(s) para a pasta "%s".

en: Filter activity: %s message(s) have been deleted.
pt_BR: Atividade do Filtro: %s mensagem(ns) excluída(s).

en: Filter activity: %s message(s) have been moved to the folder "%s".
pt_BR: Atividade do Filtro: %s mensagem(ns) movida(s) para a pasta "%s".

en: Filter activity: %s message(s) that matched the blacklist were deleted.
pt_BR: Atividade do Filtro: %s mensagem(ns) que correspondeu(ram) a lista negra foi(ram) excluída(s).

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been copied to the folder "%s".
pt_BR: Atividade do filtro: A mensagem "%s" de "%s" foi copiada para a pasta "%s".

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
pt_BR: Atividade do Filtro: A mensagem "%s" de "%s" foi excluída.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
pt_BR: Atividade do Filtro: A mensagem "%s" de "%s"foi movida para a pasta "%s".

en: Filter not found.
pt_BR: Filtro não encontrado.

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: First Half
pt_BR: Primeira Metade

en: First Quarter
pt_BR: Primeiro Quarto

en: Fix ratio
pt_BR: Taxa fixa

en: Flip
pt_BR: Girar

en: Fog
pt_BR: Névoa

en: Fog Early
pt_BR: Névoa matinal

en: Fog Late
pt_BR: Nevoa vespertina

en: Foggy
pt_BR: Nublado

en: Folder "%s" does not exist
pt_BR: Pasta "%s" não existe

en: Folder %s does not exist!
pt_BR: Pasta %s não existe!

en: Folder %s has type "%s" not "event"!
pt_BR: Pasta %s tem o tipo "%s" não "evento"!

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Food
pt_BR: Comida

en: For an incoming message that matches:
pt_BR: Para uma nova mensagem que corresponda:

en: Forecast (TAF)
pt_BR: Previsão (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
pt_BR: Dias Previstos (Note que a previsão retornada exibe ambos dia e noite; um número muito alto aqui pode resultar em um bloco extenso)

en: Forgot your password?
pt_BR: Esqueceu a senha?

en: Forms
pt_BR: Formulários

en: Fortune
pt_BR: Sorte

en: Fortune type
pt_BR: Tipo de Sorte

en: Fortunes
pt_BR: Sortes

en: Fortunes 2
pt_BR: Sortes 2

en: Forums
pt_BR: Fóruns

en: Forward
pt_BR: Encaminhar

en: Forward is not supported in the current filtering driver.
pt_BR: Encaminhamento não é suportado pelo driver de filtro atual.

en: Forwards
pt_BR: Redirecionamentos

en: Forwards Edit
pt_BR: Editar Redirecionamentos

en: Found %s results when expecting only one!
pt_BR: Encontrados %s resultados quando o esperado era só um!

en: Fr
pt_BR: Sex

en: France
pt_BR: França

en: France, Metropolitan
pt_BR: França Metropolitana

en: Freezing Drizzle
pt_BR: Chuvisco gelado

en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt_BR: Territórios Franceses do Sul

en: From
pt_BR: De

en: From the
pt_BR: Do(a)

en: From:
pt_BR: De:

en: Full Description
pt_BR: Descrição Completa

en: Full Moon
pt_BR: Lua Cheia

en: Full Name
pt_BR: Nome Completo

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: Generate %s Configuration
pt_BR: Gerar a Configuração de %s

en: Generated Code
pt_BR: Código Gerado

en: Generated by Ingo (http://www.horde.org/ingo/)
pt_BR: Gerado por Ingo (http://www.horde.org/ingo/)

en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Given Name
pt_BR: Primeiro Nome

en: Global Options
pt_BR: Opções globais

en: Go
pt_BR: Ir

en: Google Search
pt_BR: Pesquisar no Google

en: Google search is not enabled.
pt_BR: Pesquisa no Google não habilitada.

en: Grayscale
pt_BR: Escala de Cinzas

en: Greater than
pt_BR: Maior que

en: Greater than or equal to
pt_BR: Maior ou igual a

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Greek (ISO-8859-7)
pt_BR: Grego (ISO-8859-7)

en: Green
pt_BR: Verde

en: Greenland
pt_BR: Groelândia

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: Grey
pt_BR: Cinza

en: Group Administration
pt_BR: Administração de Grupos

en: Group names must be non-empty
pt_BR: Nomes de grupos não devem estar em branco

en: Group was not created: %s.
pt_BR: Grupo não foi criado: %s.

en: Group_ldap: Unable to add group "%s". This is what the server said:
pt_BR: Group_ldap: Impossível adicionar grupo "%s". Resposta do servidor:

en: Group_ldap: Unable to delete group "%s". This is what the server said: %s
pt_BR: Group_ldap: Impossível excluir grupo "%s". Resposta do servidor: %s

en: Group_ldap: Unable to update group "%s". This is what the server said: %s
pt_BR: Group_ldap: Impossível atualizar grupo "%s". Resposta do servidor: %s

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

en: Guatemala
pt_BR: Guatelama

en: Guest Permissions
pt_BR: Pesmissões de Convidado

en: Guestbook
pt_BR: Livro de Visitas

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: HTML Version of Message
pt_BR: Versão HTML da Mensagem

en: HTTP Authentication not found.
pt_BR: Autenticação HTTP não encontrada.

en: Hash-Algorithm
pt_BR: Algorítimo Hash

en: Haze
pt_BR: Neblina

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Headers
pt_BR: Cabeçalhos

en: Heard Island and McDonald Islands
pt_BR: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Heard and McDonald Islands
pt_BR: Ilhas Heard e Ilhas McDonald

en: Heavy Rain
pt_BR: Chuva pesada

en: Heavy T-Storm
pt_BR: Trovoada pesada

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
pt_BR: Hebreu (ISO-8859-8-I)

en: Height
pt_BR: Altura

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Help _Topics
pt_BR: _Tópicos de Ajuda

en: Helpers
pt_BR: Assistentes

en: Hemisphere
pt_BR: Hemisfério

en: Here is the beginning of the file:
pt_BR: Aqui está o início do arquivo:

en: Hi-Contrast
pt_BR: Alto-contraste

en: Hide Results
pt_BR: Esconder resultados

en: High
pt_BR: Alta

en: Holy See (Vatican City State)
pt_BR: Santa Sé (Cidade-Estado do Vaticano)

en: Home Address
pt_BR: Endereço Residencial

en: Home Directory
pt_BR: Diretório principal

en: Home Phone
pt_BR: Fone Residencial

en: Horde Website
pt_BR: Site do Horde

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
pt_BR: Horde/Kolab: Nenhum objeto do tipo %s foi encontrado na mensagem %s

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
pt_BR: Horde/Kolab: Impossível obter a identificação MIME para a parte do tipo %s

en: Horde_Kolab_Server_ldap needs a base_dn parameter!
pt_BR: Horde_Kolab_Server_ldap precisa de um parâmtero de base_dn!

en: Horde_Kolab_Server_ldap needs a server parameter!
pt_BR: Horde_Kolab_Server_ldap precisa de um parâmetro de servidor!

en: Host
pt_BR: Servidor_Hospedeiro

en: How many fields (columns) are there?
pt_BR: Quantos campos (colunas) existem?

en: How many seconds before we check for new articles?
pt_BR: Quantos segundos antes de buscar novos artigos?

en: Humidity
pt_BR: Umidade

en: Humidity:
pt_BR: Umidade:

en: Humorists
pt_BR: Humoristas

en: Hungary
pt_BR: Hungría

en: I characters
pt_BR: caracteres I

en: IMAP error. Folder: %s. Error: %s
pt_BR: Erro IMAP. Pasta: %s. Erro: %s

en: IMAP error. Message: %s. Error: %s
pt_BR: Erro IMAP. Mensagem: %s. Erro: %s

en: IMAP error. Server: %s. Error: %s
pt_BR: Erro IMAP. Servidor: %s. Erro: %s

en: IMAP mailbox creation failed: %s
pt_BR: Falha ao criar caixa postal IMAP: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
pt_BR: Falha ao excluir caixa postal IMAP: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
pt_BR: Falha ao criar quota da caixa postal IMAP: %s

en: IP Address not available.
pt_BR: Endereço IP não disponível.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
pt_BR: Endereço IP não está no bloco permitido CIDR.

en: IP address
pt_BR: Enderêço IP

en: IP lockdown violation.
pt_BR: Violação do bloqueio IP.

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: Icons Only
pt_BR: Somente Ícones

en: Icons for %s
pt_BR: Ícones para %s

en: Icons with text
pt_BR: Ícones e texto

en: Id
pt_BR: ID

en: Ideas
pt_BR: Idéias

en: Identity's name:
pt_BR: Nome da identidade:

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
pt_BR: Se não for exibido corretamente, %s para abrí-lo em uma nova janela.

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
pt_BR: Se você vê esta mensagem mas não a imagem, a imagem que você quer enviar não pode ser exibida pelo seu navegador.

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image CAPTCHA
pt_BR: Imagem CAPTCHA

en: Image upload
pt_BR: Envio de Imagem

en: Import, Step %d
pt_BR: Importar, Passo %d

en: Important
pt_BR: Importante

en: Imported field: %s
pt_BR: Campo importado: %s

en: Imported fields:
pt_BR: Campos importados:

en: In the lists below select both, a field imported from the source file at the left, and the matching field available in your address book at the right. Then hit "Add pair" to mark them for the import. Once your are finished hit "Next".
pt_BR: Na lista abaixo selecione ambos, um campo importado do arquivo origem à esquerda, e o campo correspondente disponível nos seus contatos à direita. Em seguida selecione "Add pair" para marcá-los para a importação. Uma vez terminado, selecione "Next".

en: Incorrect action code given.
pt_BR: Código de ação fornecido está incorreto.

en: Incorrect username and/or password.
pt_BR: Usuário e/ou senha incorretos.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
pt_BR: Usuário ou endereço alternativo incorretos. Tente novamente ou entre em contato com o administrador se você necessita de mais ajuda.

en: India
pt_BR: Índia

en: Individual Users
pt_BR: Usuários individuais

en: Individual rules are not supported in the current filtering driver.
pt_BR: Regras individuais não são suportadas pelo driver de filtro atual.

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Inexistant mailbox specified for message delivery.
pt_BR: Pasta especificada para entrega não existe.

en: Information
pt_BR: Informação

en: Information no longer available.
pt_BR: Informanão está mais disponível.

en: Inherited Members
pt_BR: Membros herdados

en: Inline Notification
pt_BR: Notificações em-linha

en: Insert
pt_BR: Incluir

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
pt_BR: Forneça um endereço de e-mail no qual você pode receber a nova senha:

en: Insert messages
pt_BR: Inserir mensagens

en: Insert the required answer to the security question:
pt_BR: Forneça a resposta obrigatória para a pergunta de segurança:

en: Insertion of images from Photo Galleries in text
pt_BR: Inclusão de imagens de Photo Galleries em texto

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
pt_BR: Crédito insuficiente para enviar para a lista de distribuição.

en: Insufficient credit.
pt_BR: Crédito insuficiente.

en: Integer
pt_BR: Número Inteiro

en: Integer list
pt_BR: Lista de Inteiros

en: Internal Error: An attribute must ALWAYS match itself: %s
pt_BR: Erro interno: Um atributo precisa SEMPRE corresponder a sí mesmo: %s

en: Internal LDAP error.  Details have been logged for the administrator.
pt_BR: Erro interno do LDAP.  Detalhes foram gravados no log para o administrador.

en: Internal database error.  Details have been logged for the administrator.
pt_BR: Erro interno do banco de dados. Os detalhes foram gravados em log para o administrador.

en: International Address
pt_BR: Endereço Internacional

en: Invalid Kolab object type "%s".
pt_BR: Tipo de objeto Kolab inválido "%s".

en: Invalid UDH. (User Data Header).
pt_BR: CDU (Cabeçalho de Dados de Usuário) inválido.

en: Invalid VAT identification number format.
pt_BR: Formato do número de identificação VAT é inválido.

en: Invalid ZIP data
pt_BR: Dados de CEP inválidos

en: Invalid action %s
pt_BR: Ação inválida %s

en: Invalid application.
pt_BR: Aplicação inválida.

en: Invalid authentication for user %s!
pt_BR: Autenticação inválida para o usuário %s!

en: Invalid basedn configured
pt_BR: basedn inválida configurada

en: Invalid batch ID.
pt_BR: Grupos de ID inválidos.

en: Invalid character in e-mail address: %s.
pt_BR: Caracter inválido no endereço de e-mail: %s.

en: Invalid data submitted.
pt_BR: Dados enviados são inválidos.

en: Invalid destination address.
pt_BR: Endereço de destino é inválido.

en: Invalid file format
pt_BR: Formato do arquivo é inválido

en: Invalid group ID passed (bad DN syntax)
pt_BR: Passado ID de grupo inválido (sintaxe DN inválida)

en: Invalid hash.
pt_BR: Hash inválido.

en: Invalid license key.
pt_BR: Chave de licença inválida.

en: Invalid location provided.
pt_BR: Localidade fornecida inválida.

en: Invalid msg_type.
pt_BR: Tipo da mensagem é inválido.

en: Invalid or missing api_id.
pt_BR: Api_id é inválido ou está faltando.

en: Invalid or missing parameters.
pt_BR: Parâmetros inválidos ou faltando.

en: Invalid parent permission.
pt_BR: Permissões do pai são inválidas.

en: Invalid partner id.
pt_BR: ID de cliente inválido.

en: Invalid product code.
pt_BR: Código de produto inválido.

en: Invalid protocol.
pt_BR: Protocolo inválido.

en: Invalid recipient: "%s"
pt_BR: Destinatário inválido: "%s"

en: Invalid response from server.
pt_BR: Resposta inesperada do servidor.

en: Invalid source address.
pt_BR: Fonte do endereço inválida.

en: Invalid unicode data.
pt_BR: Dados unicode inválidos.

en: Inventory
pt_BR: Inventário

en: Invert selection
pt_BR: Inverter a seleção

en: Iran, Islamic Republic of
pt_BR: Irã, República Islâmica do

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Is
pt_BR: É

en: Isle of Man
pt_BR: Ilha do Homem

en: Isn't
pt_BR: Não é

en: Isolated T-Storms
pt_BR: Trovoadas Isoladas

en: Issuer
pt_BR: Emissor

en: Italy
pt_BR: Itália

en: January
pt_BR: Janeiro

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Japanese (ISO-2022-JP)
pt_BR: Japonês (ISO-2022-JP)

en: Jordan
pt_BR: Jordânia

en: July
pt_BR: Julho

en: June
pt_BR: Junho

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Keep original?
pt_BR: Manter o original?

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Kerberos server rejected authentication.
pt_BR: Servidor kerberos rejeitou a autenticação.

en: Kernel Newbies
pt_BR: Novatos de Kernel

en: Key Creation
pt_BR: Criação de Chave

en: Key Fingerprint
pt_BR: Impressão Digital da Chave

en: Key ID
pt_BR: Chave ID

en: Key Length
pt_BR: Tamanho da Chave

en: Key Type
pt_BR: Tipo da Chave

en: Key Usage
pt_BR: Uso da Chave

en: Key already exists on the public keyserver.
pt_BR: Chave já existe no servidor de chaves públicas.

en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

en: Kids
pt_BR: Crianças

en: Kolab cache: Object uid %s does not exist in the cache!
pt_BR: Kolab cache: Objeto uid %s não existe no cache!

en: Korea, Democratic People's Republic of
pt_BR: Coréia, República Popular Democrática da

en: Korea, Republic of
pt_BR: Coréia, República da

en: Korean (EUC-KR)
pt_BR: Coreano (EUC-KR)

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: LDAP Error: Empty result for: %s.
pt_BR: Erro LDAP: Resultado vazio para: %s.

en: LDAP Error: Failed to search using filter %s. Error was: %s
pt_BR: Erro LDAP: Falhou ao procurar usando o filtro %s. O erro foi: %s

en: LDAP Error: No such dn: %s: %s
pt_BR: Erro LDAP: Não há o dn: %s: %s

en: LDAP Error: No such object: %s: %s
pt_BR: Erro LDAP: Nenhum objeto: %s: %s

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
pt_BR: Suporte a LDAP é necessário mas o módulo LDAP não está disponível ou não foi carregado.

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Lao People's Democratic Republic
pt_BR: Lao República Democrática Popular

en: Large
pt_BR: Grande

en: Last Half
pt_BR: Última Metade

en: Last Password Change
pt_BR: Última troca de Senha

en: Last Quarter
pt_BR: Último Quarto

en: Last Updated:
pt_BR: Última Atualização:

en: Last login: %s
pt_BR: Última conexão: %s

en: Last login: %s from %s
pt_BR: Última conexão: %s a partir de %s

en: Last login: Never
pt_BR: Última conexão: Nunca

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Lavender
pt_BR: Alfazema

en: Law
pt_BR: Lei

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Left header
pt_BR: Cabeçalho esquerdo

en: Left values
pt_BR: Valores da esquerda

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Less than
pt_BR: Menor que

en: Less than or equal to
pt_BR: Menor ou igual a

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
pt_BR: Líbia Árabe Jamahiriya

en: Light Blue
pt_BR: Azul claro

en: Light Drizzle
pt_BR: Chuva Fraca

en: Light Rain
pt_BR: Chuva Fraca

en: Light Rain Early
pt_BR: Chuva Fraca Matutina

en: Light Rain Late
pt_BR: Chuva Fraca Vespertina

en: Light Rain Shower
pt_BR: Leves Pancadas de Chuva

en: Light Rain with Thunder
pt_BR: Chuvas Fracas com Trovões

en: Light Snow
pt_BR: Neve Fraca

en: Light Snow Early
pt_BR: Neve Fraca Matutina

en: Light Snow Late
pt_BR: Neve Fraca Vespertina

en: Light Snow Shower
pt_BR: Breve Nevasca

en: Limerick
pt_BR: Poêmas

en: Link access key
pt_BR: Tecla de Atalho para link

en: Link style
pt_BR: Estilo de link

en: Link target
pt_BR: Destino do Link

en: Link text
pt_BR: Texto de link

en: Link the email address to the compose page when displaying?
pt_BR: Linkar o endereço de e-mail da página de composição ao apresentar?

en: Link title attribute
pt_BR: Atributo de título do Link

en: Linux Cookie
pt_BR: Cookie do Linux

en: List
pt_BR: Lista

en: List - user can see the folder
pt_BR: Listar - usuário pode ver a pasta

en: List Databases
pt_BR: Listar Bancos de Dados

en: List Tables
pt_BR: Listar Tabelas

en: Listing alarms failed: %s
pt_BR: Falhou listando os alarmes: %s

en: Listing sessions failed: %s
pt_BR: Falhou listando as sessões: %s

en: Listing users is disabled.
pt_BR: Listagem de usuários está desabilitada.

en: Literature
pt_BR: Literatura

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Local time:
pt_BR: Hora local:

en: Locale and Time
pt_BR: Localidade e Hora

en: Location
pt_BR: Localidade

en: Log in
pt_BR: Conectar

en: Log out
pt_BR: Sair

en: Login
pt_BR: Conectar

en: Login Tasks
pt_BR: Tarefas de Conexão

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
pt_BR: A conexão falhou porque seu usuário ou senha estava incorreta.

en: Login failed.
pt_BR: Falha de Conexão.

en: Long text
pt_BR: Texto longo

en: Love
pt_BR: Amor

en: Low
pt_BR: Baixa

en: Loyola Blue
pt_BR: Azul Loyola

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
pt_BR: O anexo MS-TNEF não contém dados.

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
pt_BR: Macedonia, Antiga República Iugoslávia da

en: Magic
pt_BR: Mágico

en: Mail
pt_BR: Correio

en: Mail Admin
pt_BR: Administrador do Correio

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
pt_BR: Gerencia a lista de categorias e as cores associadas a elas.

en: Mar_k message as deleted
pt_BR: Mar_car mensagem como excluída

en: March
pt_BR: Março

en: Mark (Other)
pt_BR: Marcar (outro)

en: Mark (Seen)
pt_BR: Marcar (visto)

en: Mark message as:
pt_BR: Marcar mensagem como:

en: Mark with Seen/Unseen flags
pt_BR: Marcar com flags Lida/Não Lida

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
pt_BR: Marcar com outros flags (ex. Importante/Respondida)

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Matches (with placeholders)
pt_BR: Corresponde a (com coringas)

en: Matching fields:
pt_BR: Campos correspondentes:

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Max allowed credit.
pt_BR: Crédito máximo permitido.

en: Max message parts exceeded.
pt_BR: Número máximo de partes da mensagem excedeu.

en: Max temp last 24 hours:
pt_BR: Temperatura máxima nas últimas 24 horas:

en: Max temp last 6 hours:
pt_BR: Temperatura máxima nas últimas 6 horas:

en: Maximum Number of Portal Blocks
pt_BR: Número máximo de Portal Blocks

en: Maximum Number of Rules
pt_BR: Número Máximo de Regras

en: Maximum file size in bytes
pt_BR: Tamanho máximo de arquivo em bytes

en: Maximum length
pt_BR: Tamanho máximo

en: Maximum number of blacklisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to blacklist.
pt_BR: Excedeu o número máximo de endereços na lista negra (Total de endereços: %s, Máximo de endereços: %s).  Não consegui adicionar novos endereços à lista negra.

en: Maximum number of whitelisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to whitelist.
pt_BR: Excedeu o número máximo de endereços na lista branca (Total de endereços: %s, Máximo de endereços: %s).  Não consegui adicionar novos endereços à lista branca.

en: May
pt_BR: Maio

en: Medicine
pt_BR: Medicina

en: Medium
pt_BR: médio

en: Members
pt_BR: Membros

en: Memcache session tracking not enabled.
pt_BR: Rastreamento de sessão Memcache não permitido.

en: Menu mode:
pt_BR: Modo do menu:

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
pt_BR: Mensagem Verificada com Sucesso mas o certificado do assinante não pôde ser verificado.

en: Message expired.
pt_BR: Mensagem expirada.

en: Message type
pt_BR: Tipo de mensagem

en: Metar Weather
pt_BR: Clima Metar

en: Metar block not available.
pt_BR: Bloco Metar não disponível.

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
pt_BR: Bloco Metar não disponível. Detalhes foram gravados em log para o administrador.

en: MetarDB is not connected.
pt_BR: MetarDB não está conectado.

en: Method
pt_BR: Método

en: Method "%s" is not defined
pt_BR: Método "%s" não está definido

en: Metric
pt_BR: Métrica

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micronesia, Federated States of
pt_BR: Micronésia, Estados Federados da

en: Mime Type
pt_BR: Tipo Mime

en: Min temp last 24 hours:
pt_BR: Temperatura mínima nas últimas 24 horas:

en: Min temp last 6 hours:
pt_BR: Temperatura mínima nas últimas 6 horas:

en: Minimum password age has not yet expired
pt_BR: Tempo mínimo de troca da senha ainda não expirou

en: Mirror
pt_BR: Espelho

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

en: Missing address to notify
pt_BR: Faltando os endereços para notificar

en: Missing address to redirect message to
pt_BR: Endereço para redirecionamento não informado

en: Missing configuration. You must generate it before using this application.
pt_BR: Configuração errada. Você deve gerá-la antes de utilizar esta aplicação.

en: Missing message ID.
pt_BR: ID da mensagem faltando.

en: Missing reason for reject
pt_BR: Razão para rejeição não informada

en: Missing reason in vacation.
pt_BR: Razão para mensagem de férias não informada.

en: Missing session ID.
pt_BR: ID da sessão faltando.

en: Mist
pt_BR: Neblina

en: Mo
pt_BR: Seg

en: Mobile Mail
pt_BR: Correio Móvel

en: Mobile phone number
pt_BR: Número do Celular

en: Moderate
pt_BR: Moderar

en: Modified Date
pt_BR: Data Modificada

en: Modulus
pt_BR: Módulo

en: Moldova, Republic of
pt_BR: Moldova, República da

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Monday
pt_BR: Segunda-Feira

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Month and year
pt_BR: Mês e ano

en: Monthly
pt_BR: Mensalmente

en: Moon Phases
pt_BR: Fases da Lua

en: More fields found in line %d than the expected %d.
pt_BR: Mais campos encontrados na linha %d que o número experado %d.

en: Morocco
pt_BR: Marrocos

en: Mostly Clear
pt_BR: Grande Parte Limpa

en: Mostly Cloudy
pt_BR: Grande Parte Nublado

en: Mostly Cloudy and Windy
pt_BR: Na maior parte nublado e ventando

en: Mostly Sunny
pt_BR: Grande Parte Ensolarado

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move Down
pt_BR: Mover Abaixo

en: Move Left
pt_BR: Mover à Esquerda

en: Move Right
pt_BR: Mover à Direita

en: Move Rule Down
pt_BR: Mover Regra Abaixo

en: Move Rule Up
pt_BR: Mover Regra Acima

en: Move Up
pt_BR: Mover Acima

en: Move down
pt_BR: Abaixo

en: Move up
pt_BR: Acima

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Multi-level drop down lists
pt_BR: Listas de seleção de múltiplos níveis

en: Multimap UK map
pt_BR: Mapas Ingleses Multimap

en: Multiple selection
pt_BR: Seleção múltipla

en: Must supply a valid lock ID.
pt_BR: Deve fornecer um ID de travamento válido.

en: My Account
pt_BR: Minha Conta

en: My Account Information
pt_BR: Informações da minha conta

en: My Portal
pt_BR: Meu Portal

en: My Portal Layout
pt_BR: Meu Layout de Portal

en: Myanmar
pt_BR: Birmânia

en: NO, I Do NOT Agree
pt_BR: NÃO, Eu NÃO Concordo

en: N_umber of days between vacation replies:
pt_BR: _Número de dias entre as respostas de férias:

en: Name
pt_BR: Nome

en: Namibia
pt_BR: Namíbia

en: NeXT
pt_BR: Próximo

en: Netherlands
pt_BR: Holanda

en: Netherlands Antilles
pt_BR: Antilhas Holandesas

en: Netscape Base URL
pt_BR: URL Base do Netscape

en: Netscape CA Revocation URL
pt_BR: URL de Revogação de CA do Netscape

en: Netscape CA policy URL
pt_BR: URL de políticas de CA do Netscape

en: Netscape Renewal URL
pt_BR: URL de Renovação do Netscape

en: Netscape Revocation URL
pt_BR: URL de Revogação do Netscape

en: Netscape SSL server name
pt_BR: Nome do servidor SSL do Netscape

en: Netscape certificate comment
pt_BR: Comentário do certificado do Netscape

en: Netscape certificate type
pt_BR: Tipo de certificado do Netscape

en: Network Tools
pt_BR: Ferramentas de rede

en: Never
pt_BR: Nunca

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledônia

en: New Category
pt_BR: Nova Categoria

en: New Message to %s
pt_BR: Nova mensagem para %s

en: New Moon
pt_BR: Lua Nova

en: New Rule
pt_BR: Nova Regra

en: New Username (optional)
pt_BR: Novo Usuário (opcional)

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: New password
pt_BR: Nova senha

en: New password will expire on %s.
pt_BR: Nova senha expirará em %s.

en: New passwords don't match.
pt_BR: As novas senhas não são iguais.

en: News
pt_BR: Notícias

en: Next
pt_BR: Próxima

en: Next 4 Phases
pt_BR: Próximas 4 fases

en: Next options
pt_BR: Próximas opções

en: Next>
pt_BR: Próxima>

en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: Night
pt_BR: Noite

en: No
pt_BR: Não

en: No "%s" element found in backend configuration.
pt_BR: O parâmetro '%s' não foi encontrado na configuração do driver.

en: No API found.
pt_BR: Nenhuma API encontrada.

en: No Sound
pt_BR: Sem som

en: No available configuration data to show differences for.
pt_BR: Nenhum dado de configuração disponível para exibir as diferenças.

en: No available strategy for making ISO images.
pt_BR: Nenhuma estratégia disponível para criar imagens ISO.

en: No backend configured for this host
pt_BR: Não foi configurado um driver para este servidor

en: No backends configured in backends.php
pt_BR: Nenhum driver configurado em backends.php

en: No batch template.
pt_BR: Nenhum modelo de batch.

en: No block exists at the requested position
pt_BR: Nenhum bloco existe na posição solicitada

en: No change.
pt_BR: Nenhuma alteração.

en: No children can be added to this permission.
pt_BR: Nenhum subordinado pode ser adicionado a esta permissão.

en: No configuration information specified for %s.
pt_BR: Nenhuma informação de configuração especificada para %s.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
pt_BR: Nenhuma informação de configuração especificada para FTP VFS.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
pt_BR: Nenhuma informação de configuração especificada para SQL VFS.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
pt_BR: Nenhuma informação de configuração especificada para SQL-File VFS.

en: No configuration information specified for SSH2 VFS.
pt_BR: Nenhuma informação de configuração especificada para SSH2 VFS.

en: No credit left.
pt_BR: Nenhum crédito restante.

en: No destination supplied.
pt_BR: Nenhum destino fornecido.

en: No file uploaded
pt_BR: Nenhum arquivo enviado

en: No filters. Click "%s" to create a new filter.
pt_BR: Nenhum filtro. Clique em '%s' para criar um novo filtro.

en: No headers specified
pt_BR: Nenhum cabeçalho especificado

en: No icons found.
pt_BR: Nenhum ícone encontrado.

en: No location is set.
pt_BR: Nenhuma localidade configurada.

en: No location provided.
pt_BR: Nenhuma localidade fornecida.

en: No lock driver configured!
pt_BR: Nenhum driver de travamento foi configurado!

en: No message corresponds to object %s
pt_BR: Nenhuma mensagem corresponde ao objeto %s

en: No message supplied.
pt_BR: Nenhuma mensagem fornecida.

en: No name specified.
pt_BR: Nenhum nome especificado.

en: No number specified.
pt_BR: Nenhum número especificado.

en: No offensive fortunes
pt_BR: Sem sortes ofensivas

en: No or unreadable content in Kolab XML object
pt_BR: Nenhum ou ilegível conteúdo em objeto Kolab XML

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
pt_BR: Nenhum path para o binário do OpenSSL foi fornecido. O binário do OpenSSL é necessário para manipular os dados PKCS 12.

en: No pending signups.
pt_BR: Nenhum registro pendente.

en: No preference "%s" found in scope "%s".
pt_BR: Preferência "%s" não encontrada no escopo "%s".

en: No quota set.
pt_BR: Quota não definida.

en: No recurrence
pt_BR: Sem recorrência

en: No script generated.
pt_BR: Nenhuma rotina gerada.

en: No separator specified.
pt_BR: Nenhum separador foi especificado.

en: No stable version exists yet.
pt_BR: Versão estável ainda não existe.

en: No strings specified
pt_BR: Nenhuma cadeia de caracteres especificada

en: No such account %s!
pt_BR: Não existe a conta %s!

en: No such file
pt_BR: Sem tal arquivo

en: No such folder %s
pt_BR: Não existe a pasta %s

en: No summary available
pt_BR: Não há resumo disponível

en: No temporary directory available for cache.
pt_BR: Nenhum diretório temporário disponível para o cache.

en: No username and/or password sent.
pt_BR: Nenhum usuário e/ou senha fornecidos.

en: No username specified.
pt_BR: Nenhum nome de usuário especificado.

en: No valid XML data returned
pt_BR: Nenhum dado XML válido retornado

en: No values
pt_BR: Sem valores

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
pt_BR: Nenhum versão encontrada na configuração original. Gere novamente a configuração.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
pt_BR: Nenhuma versão encontrada na sua configuração. Gere novamente a configuração.

en: None
pt_BR: Nenhuma

en: Nordic (ISO-8859-10)
pt_BR: Nórdico (ISO-8859-10)

en: Norfolk Island
pt_BR: Ilha Norfolk

en: Northern Hemisphere
pt_BR: Hemisfério Norte

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Mariana do Norte

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Not After
pt_BR: Não Após

en: Not Before
pt_BR: Não Antes

en: Not a directory
pt_BR: Não é um diretório

en: Not equal to
pt_BR: Diferente de

en: Not found
pt_BR: Não encontrado

en: Not implemented!
pt_BR: Não implementado!

en: Not implemented.
pt_BR: Não Implementado.

en: Not supported.
pt_BR: Não suportado.

en: Notes
pt_BR: Anotações

en: Nothing to browse, go back.
pt_BR: Nada para exibir, volte.

en: Notify email address
pt_BR: Endereço de e-mail para notificação

en: November
pt_BR: Novembro

en: Number
pt_BR: Número

en: Number of articles to display
pt_BR: Quantidade de artigos a mostrar

en: Number of characters
pt_BR: Número de caracteres

en: Number of columns
pt_BR: Número de colunas

en: Number of rows
pt_BR: Número de linhas

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
pt_BR: Número não especificado para atualização na lista de distribuição.

en: O characters
pt_BR: caracteres O

en: Object
pt_BR: Objeto

en: Object Creator
pt_BR: Criador do Objeto

en: Object not found.
pt_BR: Objeto não encontrado.

en: Object type %s not allowed for folder type %s!
pt_BR: Tipo de objeto %s não permitido para pasta tipo %s!

en: October
pt_BR: Outubro

en: Offense filter
pt_BR: Filtrar ofensivos

en: Office
pt_BR: Escritório

en: Old and new passwords must be different.
pt_BR: Senhas antiga e nova devem ser diferentes.

en: Old object %s does not exist.
pt_BR: Objeto %s anterior não existe.

en: Old object %s does not map to a uid.
pt_BR: Objeto %s anterior não aponta para uma uid.

en: Old password
pt_BR: Senha antiga

en: Old password is not correct.
pt_BR: Senha antiga não está correta.

en: Oman
pt_BR: Omã

en: Onclick event
pt_BR: Evento OnClick

en: Only IMAP servers support shared folders.
pt_BR: Somente servidores IMAP suportam pastas compartilhadas.

en: Only flag the message
pt_BR: Apenas marque a mensagem

en: Only offensive fortunes
pt_BR: Somente sortes ofensivas

en: Only one email address allowed.
pt_BR: Somente um endereço de e-mail permitido.

en: Only one email address is allowed.
pt_BR: Somente um endereço de e-mail é permitido.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
pt_BR: Somente o proprietário ou o administrador do sistema podem alterar as permissões de propriedade ou proprietário de um compartilhamento

en: Open in a new window
pt_BR: Abrir em uma nova janela

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
pt_BR: Erro do OpenSSL: Não pude extrair dados da parte assinada S/MIME.

en: Operating System
pt_BR: Sistema Operacional

en: Options
pt_BR: Opções

en: Options about script updating.
pt_BR: Opções sobre atualização da rotina.

en: Options for %s
pt_BR: Opções de %s

en: Or enter a user name:
pt_BR: Ou digite um nome de usuário:

en: Organisation
pt_BR: Organização

en: Organisational Unit
pt_BR: Unidade Organizacional

en: Organizing
pt_BR: Organizando

en: Other
pt_BR: Outro

en: Other Information
pt_BR: Outras Informações

en: Other Options
pt_BR: Outras Opções

en: Other characters
pt_BR: Outros caracteres

en: Overview
pt_BR: Visão Geral

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: Owner of folder %s cannot be determined.
pt_BR: Proprietário da pasta %s não pode ser determinado.

en: Owner:
pt_BR: Proprietário:

en: PAM authentication is not available.
pt_BR: Autenticação PAM não está disponível.

en: PGP Digital Signature
pt_BR: Assinatura Digital PGP

en: PGP Encrypted Data
pt_BR: Dados Criptografados com PGP

en: PGP Key
pt_BR: Chave PGP

en: PGP Public Key
pt_BR: Chave Pública PGP

en: PGP Signed/Encrypted Data
pt_BR: Dados Assinados/Criptografados com PGP

en: PHP Code
pt_BR: Código PHP

en: PHP Shell
pt_BR: Linha de Comando PHP

en: PHP does not support imap_myrights.
pt_BR: O PHP não suporta imap_myrights.

en: PM Clouds
pt_BR: Nuvens vespertinas

en: PM Drizzle
pt_BR: Garoa PM

en: PM Fog
pt_BR: Névoa vespertina

en: PM Light Rain
pt_BR: Chuva Fraca Vespertina

en: PM Light Snow
pt_BR: Neve Fraca vespertina

en: PM Rain
pt_BR: Chuva vespertina

en: PM Showers
pt_BR: Chuvas Vespertinas

en: PM Snow
pt_BR: Neve Vespertina

en: PM Snow Showers
pt_BR: Nevasca Vespertina

en: PM Sun
pt_BR: Sol Vespertino

en: PM T-Showers
pt_BR: PM Pancadas T

en: PM T-Storms
pt_BR: Trovoadas Vespertinas

en: POSIX extension is missing
pt_BR: Extensão POSIX inválida

en: P_HP Shell
pt_BR: Linha de Comand P_HP

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Palestinian Territory, Occupied
pt_BR: Palestino, Território Ocupado

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_BR: Pápua Nova Guiné

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Parcel Address
pt_BR: Endereço do Lote

en: Partly Cloudy
pt_BR: Parcialmente Nublado

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password changed successfully.
pt_BR: Senha alterada com sucesso.

en: Password incorrect
pt_BR: Senha incorreta

en: Password required for RADIUS authentication.
pt_BR: Senha obrigatória para a autenticação RADIUS.

en: Password with confirmation
pt_BR: Senha com confirmação

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Passwords must match.
pt_BR: Senhas devem ser iguais.

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Path to the GnuPG binary
pt_BR: Caminho para o binário GnuPG

en: Pending Signups:
pt_BR: Registros Pendentes:

en: People
pt_BR: Pessoas

en: Perform Maintenance Operations
pt_BR: Executar Operações de Manutenção

en: Perform maintenance operations on login?
pt_BR: Executar operações de manutenção ao conectar?

en: Permission
pt_BR: Permissão

en: Permission "%s" not deleted.
pt_BR: Permissões "%s" não excluídas.

en: Permission Denied
pt_BR: Permissão Negada

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Permissions Administration
pt_BR: Administração de Permissões

en: Personal Information
pt_BR: Informações Pessoais

en: Pets
pt_BR: Animais de Estimação

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Phone number
pt_BR: Número do Telefone

en: Photo
pt_BR: Foto

en: Photos
pt_BR: Fotos

en: Pitcairn Island
pt_BR: Ilha Pitcairn

en: Plaintext Version of Message
pt_BR: Versão da Mensagem em Texto Puro

en: Platitudes
pt_BR: Cliché

en: Play a sound?
pt_BR: Tocar um som?

en: Please authenticate!
pt_BR: Por favor autentique!

en: Please choose a sound.
pt_BR: Por favor selecione um som.

en: Please enter a month and a year.
pt_BR: Por favor forneça um mês e um ano.

en: Please enter a name for the new category:
pt_BR: Por favor forneça um nome para a nova categoria:

en: Please enter a valid IP address.
pt_BR: Por favor forneça um endereço IP válido.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
pt_BR: Por favor forneça uma data válida, verifique o número de dias no mês.

en: Please enter a valid time.
pt_BR: Por favor forneça uma hora válida.

en: Please enter the name of the new folder:
pt_BR: Por favor forneça o nome para a nova pasta:

en: Please provide a summary of the problem.
pt_BR: Por favor forneça um resumo do problema.

en: Please provide your username and password
pt_BR: Por favor forneça seu usuário e senha

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
pt_BR: Por favor leia o texto a seguir. Você DEVE concordar com os termos de uso do sistema.

en: Please type the new category name:
pt_BR: Por favor digite o nome da nova categoria:

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Politics
pt_BR: Política

en: Polls
pt_BR: Enquete

en: Popup Notification
pt_BR: Notificação de popup

en: Port
pt_BR: porta

en: Post
pt_BR: postar

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
pt_BR: Envie para esta pasta (não é obrigado pelo IMAP)

en: Postal Address
pt_BR: Endereço Postal

en: Precipitation for last %d hour:  | Precipitation for last %d hours:
pt_BR[0]: Precipitação para a última %d hora:
pt_BR[1]: Precipitação para a últimas %d horas:

en: Precipitation<br />chance
pt_BR: Precipitação<br />probabilidade

en: Preference storage directory is not available.
pt_BR: Diretório de armazenamento preferencial não disponível.

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Preferences "%s" deleted in scope "%s".
pt_BR: Preferências "%s" apagadas no escopo "%s".

en: Preferred Address
pt_BR: Endereço Preferido

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
pt_BR: Prefs_ldap: Extensão LDAP obrigatória não encontrada.

en: Pressure
pt_BR: Pressão

en: Pressure at sea level:
pt_BR: Pressão em nível do mar:

en: Pressure:
pt_BR: Pressão:

en: Preview
pt_BR: Pré-visualização

en: Previous options
pt_BR: Opções anteriores

en: Private Key
pt_BR: Chave Privada

en: Problem
pt_BR: Problema

en: Problem Description
pt_BR: Descrição do Problema

en: Prompt text
pt_BR: Texto breve

en: Protect address from spammers?
pt_BR: Proteger endereço de spammers?

en: Public Key
pt_BR: Chave Pública

en: Public Key Algorithm
pt_BR: Algorítimo da Chave Pública

en: Public Key Info
pt_BR: Informação de Chave Pública

en: Public/Private keypair not generated successfully.
pt_BR: Par de chaves Pública/Privada não foram gerados com sucesso.

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Purge
pt_BR: Excluir

en: Purge messages
pt_BR: Excluir mensagens

en: Purple Horde
pt_BR: Roxo Horde

en: Query
pt_BR: Consultar

en: RSA Public Key (%d bit)
pt_BR: Chave Pública RSA (%d bit)

en: R_eason
pt_BR: R_azão

en: Radio selection
pt_BR: Botões de seleção

en: Rain
pt_BR: Chuva

en: Rain Early
pt_BR: Chuva Matutina

en: Rain Late
pt_BR: Chuva Vespertina

en: Rain Shower
pt_BR: Pancadas de Chuva

en: Rain and Snow
pt_BR: Chuva e Neve

en: Rain to Snow
pt_BR: Chuva para Neve

en: Random Fortune
pt_BR: Sorte Aleatória

en: Ratio
pt_BR: Relação

en: Read
pt_BR: Ler

en: Read messages
pt_BR: Ler mensagens

en: Really delete "%s"? This operation cannot be undone.
pt_BR: Excluir realmente "%s"? Esta operação não pode ser desfeita.

en: Really delete this block?
pt_BR: Excluir realmente este bloco?

en: Really remove user data for user "%s"? This operation cannot be undone.
pt_BR: Remover realmente os dados do usuário "%s"? Esta operação não pode ser desfeita.

en: Realm:
pt_BR: Âmbito:

en: Redirect to
pt_BR: Redirecionar para

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
pt_BR: Atualizar Menu de Elementos Dinâmicos:

en: Refresh Portal View:
pt_BR: Atualizar Exibição do Portal:

en: Refresh rate:
pt_BR: Taxa de atualização:

en: Regular expression
pt_BR: Expressão regular

en: Reject with reason
pt_BR: Rejeitar com a razão

en: Relationship browser
pt_BR: Navegador de Relacionamento

en: Remarks
pt_BR: Observações

en: Remote Host:
pt_BR: Servidor remoto:

en: Remote Servers
pt_BR: Servidores Remotos

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
pt_BR: URL Remota (http://www.example.com/horde):

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove pair
pt_BR: Remover par

en: Remove saved script from server's temporary directory.
pt_BR: Remover script gravado no diretório temporário do servidor.

en: Remove user
pt_BR: Remover usuário

en: Remove user: %s
pt_BR: Remover usuário: %s

en: Reply-To
pt_BR: Responder para

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
pt_BR: Solicitação não pôde ser respondida. Código de erro retornado:

en: Requested service could not be found.
pt_BR: O serviço solicitado não foi encontrado.

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
pt_BR: "%s" obrigatório não foi especificado na configuração %s.

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
pt_BR: "%s" obrigatório não foi especificado na configuração VFS.

en: Required "%s" not specified in configuration.
pt_BR: "%s" obrigatório não foi especificado na configuração.

en: Required Field
pt_BR: Campo Obrigatório

en: Required secret is invalid - potentially malicious request.
pt_BR: Senha requerida é inválida - requisição potencialmente maliciosa.

en: Reset
pt_BR: Limpar

en: Reset Password
pt_BR: Gerar Nova Senha

en: Reset Your Password
pt_BR: Gerar Nova Senha

en: Restore Last Query
pt_BR: Restaurar última pesquisa

en: Results
pt_BR: Resultados

en: Results for %s
pt_BR: Resultados para %s

en: Retrieving DN failed. Error was: %s
pt_BR: Retorno de DN falhou. Erro foi: %s

en: Retrieving attributes failed. Error was: %s
pt_BR: Retorno de atributos falhou. Erro foi: %s

en: Return to Filters List
pt_BR: Retornar para a Lista de Filtros

en: Return to Options
pt_BR: Retornar às Opções

en: Return to Rules List
pt_BR: Retornar para a Lista de Regras

en: Returned error message:
pt_BR: Mensagem de erro retornada:

en: Retype new password
pt_BR: Digite a nova senha novamente

en: Reunion
pt_BR: Reunião

en: Reunion Island
pt_BR: Ilha Reunion

en: Revert Configuration
pt_BR: Reverter Configuração

en: Revocation key not generated successfully.
pt_BR: Chave de revogação não foi gerada com sucesso.

en: Rich Text Editor Options
pt_BR: Opções do Editor Rich Text

en: Riddles
pt_BR: Charadas

en: Right click context menu
pt_BR: Menu de contexto do botão direito

en: Right header
pt_BR: Cabeçalho direito

en: Right values
pt_BR: Valores da direita

en: Role
pt_BR: Função

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Rotate 180
pt_BR: Girar 180 graus

en: Rotate Left
pt_BR: Girar para a Esquerda

en: Rotate Right
pt_BR: Girar para a Direita

en: Rule
pt_BR: Regra

en: Rule Copied
pt_BR: Regra Copiada

en: Rule Deleted
pt_BR: Regra Excluída

en: Rule Disabled
pt_BR: Regra Desativada

en: Rule Enabled
pt_BR: Regra Ativada

en: Rule Name
pt_BR: Nome da Regra

en: Rule:
pt_BR: Regra:

en: Run
pt_BR: Executar

en: Russian Federation
pt_BR: Federação Russa

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: S/MIME Cryptographic Signature
pt_BR: Assinatura Criptográfica S/MIME

en: S/MIME Encrypted Message
pt_BR: Mensagem Criptografada com S/MIME

en: S/MIME Key
pt_BR: Chave S/MIME

en: SASL authentication is not available.
pt_BR: Autenticação SASL não está disponível.

en: SMPP Gateway
pt_BR: Gateway SMPP

en: SQL Shell
pt_BR: Linha de comando SQL

en: SQL statement for value lookups
pt_BR: Comando SQL para procura de valores

en: STARTTLS failed: (%s) %s
pt_BR: O STARTTLS falhou: (%s) %s

en: SUCCESS
pt_BR: SUCESSO

en: S_QL Shell
pt_BR: Linha de comando S_QL

en: Sa
pt_BR: Sab

en: Saint Helena
pt_BR: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Luzia

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: São Pedro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: Sao Tome and Principe
pt_BR: São Tomé e Príncip

en: Satellite Provider
pt_BR: Provedor de Satélite

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save "%s"
pt_BR: Gravar "%s"

en: Save Options
pt_BR: Gravar Opções

en: Save Settings
pt_BR: Salvar Configurações

en: Save and Finish
pt_BR: Gravar e Finalizar

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
pt_BR: Gravar configuração gerada como um script PHP para o diretório temporário do seu servidor.

en: Saved %s configuration.
pt_BR: Configuração %s gravada.

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
pt_BR: Script de atualização de configuração gravado em: "%s".

en: Scattered Showers
pt_BR: Pancadas dispersas

en: Scattered T-Storms
pt_BR: Trovoadas dispersas

en: Science
pt_BR: Ciência

en: Script
pt_BR: Rotina

en: Script Updating
pt_BR: Atualizando Rotina

en: Script not updated.
pt_BR: Rotina não Atualizada.

en: Script successfully activated.
pt_BR: Rotina ativada com sucesso.

en: Script successfully deactivated.
pt_BR: Rotina desativada com sucesso.

en: Sea_rch
pt_BR: _Pesquisar

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search Engines
pt_BR: Engines de Pesquisa

en: Search failed. Error was: %s
pt_BR: A pesquisa falhou. Erro foi: %s

en: Search:
pt_BR: Pesquisar:

en: Seen
pt_BR: Lida

en: Select Files
pt_BR: Selecione os Arquivos

en: Select a date
pt_BR: Selecione uma data

en: Select a field
pt_BR: Selecione um campo

en: Select a group to add:
pt_BR: Selecione um grupo para adicionar:

en: Select a new owner:
pt_BR: Selecione um novo proprietário:

en: Select a server
pt_BR: Selecione um servidor

en: Select a user to add:
pt_BR: Selecione um usuário a adicionar:

en: Select all
pt_BR: Selecionar todas

en: Select all date components.
pt_BR: Selecione todos os componentes de data.

en: Select an image
pt_BR: Selecione uma imagem

en: Select an object
pt_BR: Selecione um objeto

en: Select editor plugins
pt_BR: Selecione plug-ins de edição

en: Select none
pt_BR: Anular seleção

en: Select target folder
pt_BR: Selecione a pasta destino

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
pt_BR: Selecione os caracteres que você precisa na caixa abaixo. Você pode então copiá-los e colá-los na área de texto.

en: Select the date and time format:
pt_BR: Selecione o formato de date e hora:

en: Select the date delimiter:
pt_BR: Selecione um delimitador de data:

en: Select the date format:
pt_BR: Selecione o formato de data:

en: Select the day and time order:
pt_BR: Selecione a ordem de hora e hora:

en: Select the identity you want to change:
pt_BR: Selecione a identidade que você quer alterar:

en: Select the time delimiter:
pt_BR: Selecione um delimitador de hora:

en: Select the time format:
pt_BR: Selecione o formato de hora:

en: Select your color scheme.
pt_BR: Selecione seu esquema de cores.

en: Select your preferred language:
pt_BR: Selecione seu idioma preferido:

en: Self-Defined Header
pt_BR: Cabeçalho Personalizado

en: Self-destructing...
pt_BR: Auto-destruindo...

en: Send Problem Report
pt_BR: Enviar Relatório de Problema

en: Send SMS
pt_BR: Enviar SMS

en: Sender
pt_BR: Remetente

en: Sending failed: %s
pt_BR: Envio falhou: %s

en: September
pt_BR: Setembro

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Serbia and Montenegro
pt_BR: Servia e Montenegro

en: Serial Number
pt_BR: Número de Série

en: Server Time
pt_BR: Horário do Servidor

en: Server data wrong or not available.
pt_BR: Dados do servidor inválidos ou não disponíveis

en: Session Admin
pt_BR: Administração de seção

en: Session ID expired.
pt_BR: ID da Sessão expirou.

en: Session Timestamp:
pt_BR: Carimbo de tempo da seção:

en: Sessions
pt_BR: Sessões

en: Set
pt_BR: Pronto

en: Set authentication credentials like user names and passwords for external servers.
pt_BR: Defina credenciais de autenticação como usuários e senhas para servidores externos.

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
pt_BR: Configura as opções para permitir você gerar uma nova senha se você esquecê-la.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
pt_BR: Configura os servidores remotos que você quer acessar a partir do portal.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
pt_BR: Configura seu idioma preferido, fuso horário e opções de data.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
pt_BR: Configura sua aplicação inicial, esquema de cores, atualização de páginas e outras opções de exibição.

en: Settings successfully updated.
pt_BR: Configurações atualizadas com sucesso.

en: Setup
pt_BR: Configuração

en: Setup upgrade scripts available
pt_BR: Scripts de atualização de configuração disponíveis

en: Several locations possible with the parameter:
pt_BR: Diversas localidades possíveis com o parâmetro:

en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

en: Share "%s" does not exist.
pt_BR: O compartilhamento "%s" não existe.

en: Share ID %d does not exist.
pt_BR: ID de compartilhamento %d não existe.

en: Share names are not supported in this driver
pt_BR: Nomes de compartilhamento não são suportados neste servidor

en: Shibboleth authentication not available.
pt_BR: Autenticação Shibboleth não disponível.

en: Shopping
pt_BR: Compras

en: Short Summary
pt_BR: Resumo

en: Should access keys be defined for most links?
pt_BR: Teclas de atalho deverão ser definidas para a maioria dos links?

en: Show
pt_BR: Exibir

en: Show Active Script
pt_BR: Exibir Rotina Ativa

en: Show Current Script
pt_BR: Exibir Rotina Atual

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
pt_BR: Exibir as diferenças entre a configuração atual e a nova gerada.

en: Show extra detail?
pt_BR: Mostrar detalhes extras?

en: Show icon?
pt_BR: Mostrar ícone?

en: Show last login time when logging in?
pt_BR: Exibir data e hora da última conexão ao se conectar?

en: Show option to keep original?
pt_BR: Exibir a opção de manter o original?

en: Show picker?
pt_BR: Exibir seletor?

en: Show seconds?
pt_BR: Exibir segundos?

en: Show the %s Menu on the left?
pt_BR: Exibir o Menu %s à esquerda?

en: Show upload?
pt_BR: Exibir upload?

en: Showers
pt_BR: Chuvas

en: Showers Early
pt_BR: Chuvas matinais

en: Showers Late
pt_BR: Chuvas Vespertinas

en: Showers in the Vicinity
pt_BR: Chuvas nas redondezas

en: Shrink
pt_BR: Reduzir

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
pt_BR: Primeiramente reduza ou tire do caminho o(s) bloco(s) adjacente(s)

en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

en: Sign up
pt_BR: Registrar

en: Signature
pt_BR: Assinatura

en: Signature Algorithm
pt_BR: Algorítimo da Assinatura

en: Simple spam filtering is not supported in the current filtering driver.
pt_BR: Filtragem simples de spam não é suportada pelo conector de filtro atual.

en: Singapore
pt_BR: Cingapura

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Skip Maintenance
pt_BR: Ignorar Manutenção

en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

en: Slovenia
pt_BR: Eslovenia

en: Small
pt_BR: pequeno

en: Snooze...
pt_BR: Tocar...

en: Snow
pt_BR: Neve

en: Snow Early
pt_BR: Neve Matutina

en: Snow Late
pt_BR: Neve Vespertina

en: Snow Shower
pt_BR: Nevasca

en: Snow Showers
pt_BR: Nevascas

en: Snow Showers Early
pt_BR: Nevascas matinais

en: Snow Showers Late
pt_BR: Nevascas Vespertinas

en: Snow depth:
pt_BR: Profundidade da Neve:

en: Snow equivalent in water:
pt_BR: Equivalente de neve em água:

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: Songs & Poems
pt_BR: Canções e Poemas

en: Sort order selection
pt_BR: Ordenar seleção

en: Sound selection
pt_BR: Seleção de som

en: Source address
pt_BR: Endereço de origem

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South European (ISO-8859-3)
pt_BR: Sul Europeu (ISO-8859-3)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt_BR: Sul da Georgia e Sul das Ilhas Sanduíche

en: Southern Hemisphere
pt_BR: Hemisfério Sul

en: Soviet Union
pt_BR: União Soviética

en: Spacer
pt_BR: Espaçador

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Spam Filtering
pt_BR: Filtro de Spam

en: Special Character Input
pt_BR: Entrada de Caracteres Especiais

en: Special characters
pt_BR: Caracteres Especiais

en: Specify either the UID or a search result!
pt_BR: Especifique o UID ou um resultado de busca a search result!

en: Sports
pt_BR: Esportes

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Start year
pt_BR: Ano inicial

en: Starting to regenerate the free/busy cache...
pt_BR: Iniciando regeneração do cache livre/ocupado...

en: State or Province
pt_BR: Estado ou Província

en: Status
pt_BR: Situação

en: Stop checking if this rule matches?
pt_BR: Parar a checagem se esta regra corresponder?

en: Storage format
pt_BR: Formato do armazenamento

en: Street Address
pt_BR: Nome da Rua

en: String list
pt_BR: Lista de cadeias de caracteres

en: String list returning an array
pt_BR: Lista de string retornando um arranjo

en: Su
pt_BR: Dom

en: Subdirectory "%s" not found.
pt_BR: Subdiretório "%s" não encontrado.

en: Subje_ct of vacation message:
pt_BR: A_ssunto da mensagem de férias:

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Subject:
pt_BR: Assunto:

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
pt_BR: Enviada a solicitação para adicionar "%s" ao sistema. Você não pode conectar-se até que sua solicitação seja aprovada.

en: Subpath of folder %s cannot be determined.
pt_BR: Subcaminho da pasta %s não pode ser determinado.

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Successfully added "%s" to the system.
pt_BR: "%s" adicionado com sucesso ao sistema.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
pt_BR: Os dados do usuário "%s" foram removidos do sistema com sucesso.

en: Successfully deleted "%s".
pt_BR: "%s" excluido com sucesso.

en: Successfully regenerated all calendar caches!
pt_BR: Todos os caches de calendário foram regenerados com sucesso!

en: Successfully regenerated calendar "%s"!
pt_BR: Calendário "%s" regenerado com sucesso!

en: Successfully removed "%s" from the system.
pt_BR: "%s" excluído do sistema com sucesso.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
pt_BR: Configuração revertida com sucesso. Atualize para ver as alterações.

en: Successfully saved backup configuration.
pt_BR: Backup da configuração gravada com sucesso.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
pt_BR: O backup do arquivo de configuração %s foi gravado com sucesso.

en: Successfully updated "%s"
pt_BR: "%s" atualizado com sucesso

en: Successfully wrote %s
pt_BR: %s gravado com sucesso

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Sun Rise
pt_BR: Amanhecer

en: Sun Set
pt_BR: Pôr-do-Sol

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Sunny
pt_BR: Ensolarado

en: Sunrise
pt_BR: Amanhecer

en: Sunrise/Sunset
pt_BR: Amanhecer/Pôr-do-Sol

en: Sunrise:
pt_BR: Amanhecer:

en: Sunset
pt_BR: Pôr-do-Sol

en: Sunset:
pt_BR: Pôr-do-Sol:

en: Surname
pt_BR: Sobrenome

en: Svalbard and Jan Mayen
pt_BR: Svalbard e Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
pt_BR: Ilhas Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt_BR: Suazilândia

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Switzerland
pt_BR: Suíça

en: Syndicated Feed
pt_BR: Subscrição de notícias

en: Syrian Arab Republic
pt_BR: República Árabe da Síria

en: T-Showers
pt_BR: Pancadas T

en: T-Showers Early
pt_BR: Pancadas T Matutinas

en: T-Showers Late
pt_BR: Pancadas T Vespertinas

en: T-Storm
pt_BR: Trovoada

en: T-Storm and Windy
pt_BR: Trovoada e vento

en: T-Storms
pt_BR: Trovoadas

en: T-Storms Early
pt_BR: Trovoadas matinais

en: T-Storms Late
pt_BR: Trovoadas vespertinas

en: TSV file
pt_BR: Arquivo TSV

en: Table Set
pt_BR: Tabela

en: Table operations menu bar
pt_BR: Barra de menu para operações de tabela

en: Tag Cloud
pt_BR: Dia Nublado

en: Taiwan, Province of China
pt_BR: Taiwan, Província da China

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Tango Blue
pt_BR: Azul Tango

en: Tanzania, United Republic of
pt_BR: Tanzânia, República da

en: Tasks
pt_BR: Tarefas

en: Teal
pt_BR: Pato

en: Telephone Number
pt_BR: Número de Telefone

en: Temp for last hour:
pt_BR: Temperatura para a última hora:

en: Temperature
pt_BR: Temperatura

en: Temperature:
pt_BR: Temperatura:

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
pt_BR: Temperatura<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s

en: Template "%s" not found.
pt_BR: Modelo "%s" não encontrado.

en: Tentative:
pt_BR: Provisorio:

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Area
pt_BR: Área de texto

en: Text Only
pt_BR: Somente Texto

en: Th
pt_BR: Qui

en: Thai (TIS-620)
pt_BR: Tailandês (TIS-620)

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: The FTP extension is not available.
pt_BR: A extensão FTP não está disponível.

en: The History system is disabled.
pt_BR: O sistema de Histórico está desabilitado.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
pt_BR: A engine de integração Horde/Kolab não suporta "%s"

en: The IMSP log could not be initialized.
pt_BR: O log de IMSP não pode ser inicializado.

en: The Kolab group driver requires LDAP support.
pt_BR: O driver de grupo Kolab requer suporte a LDAP.

en: The Kolab share object has not been initialized yet!
pt_BR: O objeto de compartilhamento Kolab não foi iniciado ainda!

en: The Maintenance:: class did not load successfully
pt_BR: A classe "Maintenance::" não foi carregada com sucesso

en: The SSH2 PECL extension is not available.
pt_BR: A extensão SSH2 PECL não está disponível.

en: The UID %s is already a member of the group %s!
pt_BR: O UID %s já é um membro do grupo %s!

en: The UID %s is no member of the group %s!
pt_BR: O UID %s não é membro do grupo %s!

en: The address "%s" has been added to your blacklist.
pt_BR: O endereço "%s" foi adicionado a sua lista negra.

en: The address "%s" has been added to your whitelist.
pt_BR: O endereço "%s" foi adicionado a sua lista branca.

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
pt_BR: O administrador precisa configurar uma estrutura permanente de Permissões se você quiser usar Permissões.

en: The alarm backend is not currently available.
pt_BR: O sistema de alarme não está disponível.

en: The alarm backend is not currently available: %s
pt_BR: O sistema de alarme não está disponível: %s

en: The alarm has been deleted.
pt_BR: O alarme foi excluído.

en: The alarm has been saved.
pt_BR: O alarme foi gravado.

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
pt_BR: O número ID do contato não foi especificado, deixado em branco ou não foi encontrado no banco de dados.

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
pt_BR: Para verificar a mensagem assinada é necessário um bloco separado da assinatura PGP.

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
pt_BR: O ID da lista de distribuição não foi especificado, deixado em branco ou não foi encontrado no banco de dados.

en: The distribution list was not specified.
pt_BR: A lista de distribuição não foi especificada.

en: The driver said:
pt_BR: O conector disse:

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
pt_BR: O enderêço de e-mail %s foi adicionado a suas identidades. Você pode fechar esta janela agora.

en: The encryption features require a secure web connection.
pt_BR: As funções de criptografia requerem uma conexão web segura.

en: The file %s should contain a %s setting.
pt_BR: O arquivo %s deveria conter uma configuração de %s.

en: The file %s should contain some %s settings.
pt_BR: O arquivo %s deveria conter algumas configurações de %s.

en: The file contained no data.
pt_BR: O arquivo não contém dados.

en: The following applications encountered errors removing user data: %s
pt_BR: As seguintes aplicações encontraram erros removendo dados de usuário: %s

en: The following event has been successfully removed:
pt_BR: O seguinte evento foi removido com sucesso:

en: The following event that was canceled is not present in %s's calendar:
pt_BR: O seguinte evento que foi cancelado não está presente no calendário de %s:

en: The full error message is logged in Horde's log file, and is shown below only to administrators. Non-administrative users will not see error details.
pt_BR: A mensagem completa do erro foi inserida no log do Horde, e é exibida abaixo só para administradores. Usuários regulares não verão os detalhes do erro.

en: The identity "%s" has been deleted.
pt_BR: A identidade "%s" foi excluída.

en: The image file size could not be determined or it was 0 bytes. The upload may have been interrupted.
pt_BR: O tamanho do arquivo de imagem não pode ser determinado ou era 0 bytes. O upload deve ter sido interrompido.

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
pt_BR: O arquivo de imagem era maior que o tamanho máximo permitido (%d bytes).

en: The links that caused this warning have the same background color as this message.
pt_BR: Os links que causaram este aviso tem a mesma cor de fundo que esta mensagem.

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
pt_BR: A localização do binário do GnuPG deve ser fornecida à classe "Crypt_pgp::".

en: The member state service could not be reached in time. Try again later or with a different member state.
pt_BR: O serviço member state não pôde ser contactado a tempo. Tente novamente mais tarde ou com um member state diferente.

en: The member state service is currently not available. Try again later or with a different member state.
pt_BR: O serviço member state não está disponível neste momento. Tente novamente mais tarde ou com um member state diferente.

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
pt_BR: A mensagem enviada em %s para %s com o assunto "%s" foi exibida.
    
    Isto não garante que a mensagem foi lida ou entendida.

en: The message with ID %s does not exist. This probably means that the Kolab object has been modified by somebody else while you were editing it. Your edits have been lost.
pt_BR: A mensagem com o ID %s não existe. Isso provavelmente significa que o objeto Kolab foi modificado por alguém enquanto você o editava. Sua edição foi perdida.

en: The name to use when linking to the compose page
pt_BR: O nome utilizado ao vincular a página de composição

en: The new from address can't be verified, try again later:
pt_BR: O novo enderêço DE não pode ser verificado, tente novamente mais tarde:

en: The number of fields must be numeric.
pt_BR: O número de campos deve ser numérico.

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
pt_BR: O módulo openssl é obrigatório para a classe "Horde_Crypt_smime::".

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
pt_BR: A preferência "%s" não pode ser gravada porque seus dados excederam o tamanho máximo permitido

en: The preferences backend is currently unavailable and your preferences have not been loaded. You may continue to use the system with default settings.
pt_BR: O serviço de preferências está indisponível e suas preferências não foram carregadas. Você pode continuar a usar o sistema com as configurações padrão.

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
pt_BR: O programa utilizado para visualizar este tipo de dado (%s) não foi encontrado no sistema.

en: The provided country code is invalid.
pt_BR: O código de país fornecido é inválido.

en: The quote character must be one single character.
pt_BR: O caractere para citação de ser apenas um.

en: The requested URL %s was not found on this server.
pt_BR: O URL %s requisitado não foi encontrado neste servidor.

en: The separator must be one single character.
pt_BR: O separador deve ser um único caractere.

en: The server "%s" has been deleted.
pt_BR: O servidor "%s" foi excluído.

en: The server "%s" has been saved.
pt_BR: O servidor "%s" foi gravado.

en: The service is currently not available. Try again later.
pt_BR: O serviço não está disponível. Tente novamente mais tarde.

en: The service is currently too busy. Try again later.
pt_BR: O serviço está muito ocupado no momento. Tente novamente mais tarde.

en: The share has already been initialized!
pt_BR: O compartilhamento já foi iniciado!

en: The signup request for "%s" has been removed.
pt_BR: A solicitação de registro de "%s" foi excluída.

en: The signup request for user "%s" has been removed.
pt_BR: O pedido de registro para o usuário "%s" foi removido.

en: The specified row (%d) does not exist.
pt_BR: A linha (%d) especificada não existe.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
pt_BR: O texto digitado não corresponde ao texto na tela.

en: The uploaded data was lost since the previous step.
pt_BR: Os dados enviados foram perdidos desde o passo anterior.

en: The uploaded file could not be saved.
pt_BR: O arquivo enviado não pôde ser gravado.

en: The user "%s" already exists.
pt_BR: O usuário "%s" já existe.

en: The user "%s" does not exist.
pt_BR: O usuário "%s" não existe.

en: The weather.com block is not available.
pt_BR: O bloco "weather.com" não está disponível.

en: Themes directory "%s" not found.
pt_BR: O diretório de temas "%s" não foi encontrado.

en: There are no email addresses to confirm.
pt_BR: Não existem endereços de e-mail a confirmar.

en: There are no options available.
pt_BR: Não existem opções disponíveis.

en: There are no parts that can be displayed inline.
pt_BR: Não existem partes que possam ser exibidas de forma incorporada.

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
pt_BR[0]: Existem demais caracteres neste campo. Você digitou %d caracter;
pt_BR[1]: Existem demais caracteres neste campo. Você digitou %d caracteres;

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
pt_BR: Houve um problema adicionando "%s" ao sistema: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
pt_BR: Houve um problema ao excluir do sistema os dados do usuário "%s":

en: There was a problem removing "%s" from the system:
pt_BR: Houve um problema ao excluir "%s" do sistema:

en: There was a problem updating "%s": %s
pt_BR: Houve um problema ao atualizar "%s":%s

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
pt_BR: Houve um problema com o envio do arquivo: Nenhum %s foi enviado.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
pt_BR: Houve um problema com o envio do arquivo. O %s era maior que o tamanho máximo permitido (%d bytes).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
pt_BR: Houve um problema com o envio do arquivo. O %s foi enviado parcialmente.

en: There was an error activating the script.
pt_BR: Houve um erro ao ativar a rotina.

en: There was an error deactivating the script.
pt_BR: Houve um erro ao desativar a rotina.

en: There was an error displaying this message part
pt_BR: Houve um erro ao exibir esta parte da mensagem

en: There was an error importing the contact data:
pt_BR: Houve um erro ao importar os dados do contato:

en: There was an error importing the iCalendar data.
pt_BR: Houve um erro ao importar os dados do iCalendar.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
pt_BR: Houve um erro no formulário de configuração. Talvez você deixou um campo obrigatório em branco.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
pt_BR: Houve um erro ao executar a função de contatos especificada. Por favor tente novamente mais tarde.

en: There was an error reading the contact data.
pt_BR: Houve um erro ao ler os dados do contato.

en: There was an error removing global data for %s. Details have been logged.
pt_BR: Houve erro ao remover dados globais para %s. Detalhes foram inseridos no log.

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
pt_BR: Houve um erro ao atualizar os detalhes do contato. Por favor tente novamente mais tarde.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
pt_BR: Houve um erro ao atualizar a lista de distribuição. Por favor tente novamente mais tarde.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
pt_BR: Este servidor IMAP não suporta compartilhamento de pastas.

en: This VAT identification number is invalid.
pt_BR: O número de identificação VATé inválido.

en: This VAT identification number is valid.
pt_BR: Este número de identificação VAT é válido.

en: This alarm cannot be snoozed.
pt_BR: O alarme não pode ser tocado.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
pt_BR: Este não parece ser um arquivo rar válido.

en: This does not appear to be a valid zip file.
pt_BR: Este não parece ser um arquivo zip válido.

en: This does not seem to be a valid card number.
pt_BR: Este não parece ser um número de cartão válido.

en: This driver allows sending of messages through an SMPP gateway.
pt_BR: Este driver permite o envio de mensagens atravéz de um gateway SMPP.

en: This driver allows sending of messages through an email-to-SMS gateway, for carriers which provide this service.
pt_BR: Este driver permite enviar mensagens através de um gateway email-para-SMS, para operadoras que oferecem este serviço.

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
pt_BR: Este driver permite enviar mensagens através do Clickatell (http://clickatell.com), utilizando a API HTTP

en: This driver allows sending of messages through the WIN (http://winplc.com) gateway, using the HTTP API
pt_BR: Este driver permite o envio de mensagens através do gateway WIN (http://winplc.com), usando o HTTP API

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
pt_BR: Este driver permite enviar mensagens através do gateway sms2email (http://sms2email.com), utilizando o API HTTP

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
pt_BR: Este driver permite enviar uma mensagen via SMTP através do Vodafone Italiano, somente para números Vodafone. É obrigatório possuir uma conta no Vodafone Italiano (http://www.190.it).

en: This field is required.
pt_BR: Este campo é obrigatório.

en: This field may only contain integers.
pt_BR: Este campo pode conter apenas números inteiros.

en: This field may only contain numbers and the colon.
pt_BR: Este campo pode conter apenas números e vírgula.

en: This field may only contain octal values.
pt_BR: Este campo pode conter apenas valores octais.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
pt_BR: Este campo deve ser uma lista de números inteiros separada por vírgulas ou espaços

en: This field must be a valid number.
pt_BR: Este campo deve ser um número válido.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
pt_BR: Este campo deve conter um código de cor em formato RGB Hexa, por exemplo '#1234af'.

en: This form has already been processed.
pt_BR: Este formulário já foi processado.

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
pt_BR: Este é um objeto Kolab Groupware. Para visualizar este objeto você precisará de um cliente de correio que entenda o formato Kolab Groupware. Para uma lista de clientes de correio com estas funções por favor visite %s

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
pt_BR: Esta mensagem foi escrita em um conjunto de caracteres (%s) que não é o mesmo que o seu.

en: This number must be at least one.
pt_BR: Este número deve ser pelo menos um.

en: This request cannot be completed because the link you followed or the form you submitted was only valid for %s minutes. Please try again now.
pt_BR: Essa requisição não pode ser completada porque o link em que você clicou ou o formulário que você submeteu era válido somente por %s minutes. Por favor tente de novo agora.

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
pt_BR: Este servidor não pode descomprimir arquivos zip e gzip.

en: This system is currently deactivated.
pt_BR: Este sistema está atualmente desativado.

en: This value must be a number.
pt_BR: Este valor deve ser um número.

en: Thunder
pt_BR: Ráio

en: Tickets
pt_BR: Bilhetes

en: Time
pt_BR: Hora

en: Time Tracking
pt_BR: Acompanhamento de Horário

en: Time format
pt_BR: Formato de hora

en: Time selection
pt_BR: Seleção de hora

en: Timestamp or unknown
pt_BR: Carimo de Horário ou desconhecido

en: Timestamps of successful synchronization sessions
pt_BR: Carimbos de horário de sessões de sincronização bem sucedidas

en: Timor-Leste
pt_BR: Timor Leste

en: Title
pt_BR: Título

en: To
pt_BR: Para

en: To exclude a particular field form the import or to correct a wrong match select a field in the lists below and hit "Remove pair".
pt_BR: Para excluir um campo em particular da importação ou para corrigir um casamento errôneo, selecione um campo na lista abaixo e selecione "Remove pair".

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
pt_BR: Para selecionar múltiplos itens, segure a tecla Control (PC) ou Command (Mac) ao clicar.

en: To:
pt_BR: Para:

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

en: Too many invalid logins during the last minutes.
pt_BR: Excesso de conexões inválidas durante os últimos minutos.

en: Translations
pt_BR: Traduções

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trindade e Tobago

en: True or false
pt_BR: Verdadeiro ou falso

en: Tu
pt_BR: Ter

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Turkish (ISO-8859-9)
pt_BR: Turco (ISO-8859-9)

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turks e Caicos

en: Type your choice:
pt_BR: Digite sua escolha:

en: U characters
pt_BR: caracteres U

en: U.V. index:
pt_BR: Índice U.V.:

en: UID not found in Kolab XML object
pt_BR: UID não encontrado no objeto Kolab XML

en: URL for your script delivery status report
pt_BR: URL do seu relatório de situação de entrega

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: Unable to access %s's calendar:
pt_BR: Impossível acessar o calendário de %s:

en: Unable to access VFS directory.
pt_BR: Impossível acessar diretório VFS.

en: Unable to add %s: destination folder already exists
pt_BR: Impossível adicionar %s: a pasta de destino já existe

en: Unable to bind to the LDAP server as %s!
pt_BR: Não foi possível conectar ao servidor LDAP como %s!

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
pt_BR: Impossível alterar permissão do arquivo VFS "%s".

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
pt_BR: Impossível alterar permissão do arquivo VFS %s/%s.

en: Unable to change to %s.
pt_BR: Impossível alterar para %s.

en: Unable to check file size of "%s".
pt_BR: Não é possível verificar o tamanho do arquivo "%s".

en: Unable to check file size of "%s/%s".
pt_BR: Impossível verificar tamanho do arquivo de "%s/%s".

en: Unable to connect with SSL.
pt_BR: Impossível conectar utilizando SSL.

en: Unable to copy VFS file.
pt_BR: Impossível copiar arquivo VFS.

en: Unable to create VFS directory "%s".
pt_BR: Impossível criar diretório VFS "%s".

en: Unable to create VFS directory.
pt_BR: Impossível criar diretório VFS.

en: Unable to create VFS file.
pt_BR: Impossível criar arquivo VFS.

en: Unable to create VFS folder "%s".
pt_BR: Impossível criar pasta VFS "%s".

en: Unable to create directory %s; must be [app]/[path]
pt_BR: Impossível criar diretório %s; deve ser [app]/[diretório]

en: Unable to create empty VFS file.
pt_BR: Impossível criar arquivo VFS vazio.

en: Unable to create temporary file.
pt_BR: Impossível criar arquivo temporário.

en: Unable to decompress data.
pt_BR: Impossível descomprimir dados.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
pt_BR: Impossível excluir "%s", o diretório não está vazio.

en: Unable to delete "%s": %s.
pt_BR: Impossível excluir "%s": %s.

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
pt_BR: Impossível excluir %s, o diretório não está vazio

en: Unable to delete VFS directory recursively.
pt_BR: Impossível excluir recursivamente o diretório VFS.

en: Unable to delete VFS directory.
pt_BR: Impossível excluir diretório VFS.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
pt_BR: Impossível excluir diretório VFS: %s.

en: Unable to delete VFS file "%s".
pt_BR: Impossível excluir arquivo VFS "%s".

en: Unable to delete VFS file.
pt_BR: Impossível excluir arquivo VFS.

en: Unable to delete VFS folder "%s".
pt_BR: Impossível excluir pasta VFS "%s".

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
pt_BR: Impossível excluir VFS recursivamente: %s.

en: Unable to determine current directory.
pt_BR: Impossível determinar o diretório atual.

en: Unable to determine owner of the free/busy data!
pt_BR: Impossível determinar o proprietário da informação livre/ocupado!

en: Unable to execute smbclient.
pt_BR: Impossível executar smbclient.

en: Unable to extract certificate details
pt_BR: Impossível extrair detalhes do certificado

en: Unable to load the definition of %s.
pt_BR: Impossível carregar a definição de %s.

en: Unable to move VFS file.
pt_BR: Impossível mover o arquivo VFS.

en: Unable to open VFS file "%s".
pt_BR: Impossível abrir arquivo VFS "%s".

en: Unable to open VFS file for writing.
pt_BR: Impossível abrir arquivo VFS para gravação.

en: Unable to open VFS file.
pt_BR: Impossível abrir arquivo VFS.

en: Unable to open compressed archive.
pt_BR: Impossível abrir arquivo comprimido.

en: Unable to open temporary file.
pt_BR: Impossível abrir arquivo temporário.

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
pt_BR: Impossível ler arquivo VFS (filesize() falhou).

en: Unable to read VFS file (size() failed).
pt_BR: Impossível ler arquivoVFS (size() falhou).

en: Unable to read free/busy information from %s
pt_BR: Impossível ler a informação livre/ocupado de %s

en: Unable to read the vfsroot directory.
pt_BR: Impossível ler a raiz do diretório VFS.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
pt_BR: Impossível renomear %s para %s: a pasta de destino já existe

en: Unable to rename %s; must be [app]/[path] and within the same application.
pt_BR: Impossível renomear %s; deve ser [app]/[diretório] e dentro da mesma aplicação.

en: Unable to rename VFS directory.
pt_BR: Impossível renomear o diretório VFS.

en: Unable to rename VFS directory: %s.
pt_BR: Impossível renomear diretório VFS: %s.

en: Unable to rename VFS file "%s".
pt_BR: Impossível renomear arquivo VFS "%s".

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
pt_BR: Impossível renomear arquivo VFS %s/%s.

en: Unable to rename VFS file to same name.
pt_BR: Impossível renomear arquivo VFS para o mesmo nome.

en: Unable to rename VFS file.
pt_BR: Impossível renomear arquivo VFS.

en: Unable to run 'mkisofs'.
pt_BR: Impossível executar 'mkisofs'.

en: Unable to translate this RTF document
pt_BR: Impossível traduzir este documento RTF

en: Unable to translate this Word document
pt_BR: Impossível traduzir este documento Word

en: Unable to translate this WordPerfect document
pt_BR: Impossível traduzir este documento WordPerfect

en: Unable to trigger URL %s. Response: %s
pt_BR: Impossível acionar o URL %s. Respota: %s

en: Unable to write VFS file "%s".
pt_BR: Impossível gravar arquivo VFS "%s".

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
pt_BR: Impossível gravar arquivo VFS (copy() falhou).

en: Unable to write VFS file data.
pt_BR: Impossível gravar dados do arquivo VFS.

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
pt_BR: Impossível gravar arquivo VFS, quota seria excedida.

en: Unable to write temporary file.
pt_BR: Impossível gravar arquivo temporário.

en: Unauthorized
pt_BR: Não autorizado

en: Undo Changes
pt_BR: Desfazer Alterações

en: Unexpected response from server on connection:
pt_BR: Resposta inesperada do servidor durante a conexão:

en: Unexpected response from server to:
pt_BR: Resposta inesperada do servidor para:

en: Unexpected response from server, try again later.
pt_BR: Resposta inesperada do servidor, tente novamente mais tarde.

en: Unfiled
pt_BR: Normal

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt_BR: Ilhas Periféricas Menores dos Estados Unidos

en: Units
pt_BR: Unidades

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
pt_BR: Apimsgid desconhecido (API Message ID).

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
pt_BR: Climsgid desconhecido (Client Message ID).

en: Unknown location provided.
pt_BR: Localidade fornecida é desconhecida.

en: Unknown username or password.
pt_BR: Usuário ou senha desconhecidos.

en: Unkown Kolab object type for DN %s.
pt_BR: Tipo de objeto Kolab desconhecido para DN %s.

en: Unnamed
pt_BR: Sem Nome

en: Unsupported
pt_BR: Não suportado

en: Unsupported Extension
pt_BR: Extensão Não Suportada

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update %s
pt_BR: %s atualizado

en: Update user
pt_BR: Atualizar usuário

en: Updated "%s".
pt_BR: Atualizado: "%s".

en: Upgrade script deleted.
pt_BR: Script de atualização removido.

en: Upload
pt_BR: Enviar

en: Uploaded all application setup files to the server.
pt_BR: Todos arquivos de  configurações das aplicações foram enviados ao servidor.

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Usage
pt_BR: Utilização

en: Usage:
pt_BR: Uso:

en: Use Current: %s
pt_BR: Usar Atual: %s

en: Use SSL
pt_BR: Usar SSL

en: Use if name/password is different for IMSP server.
pt_BR: Usar se o nome/senha é diferente no servidor IMSP.

en: User
pt_BR: Usuário

en: User "%s" does not exist.
pt_BR: Usuário "%s" não existe.

en: User Administration
pt_BR: Administração de Usuários

en: User Options
pt_BR: Opções de Usuários

en: User Registration
pt_BR: Registro de Usuários

en: User Registration has been disabled for this site.
pt_BR: Registro de Usuários está desabilitado neste site.

en: User Registration is not properly configured for this site.
pt_BR: Registro de Usuários não está configurado adequadamente neste site.

en: User account not found
pt_BR: Conta de usuário não encontrada

en: User to add:
pt_BR: Usuário a adicionar:

en: Username
pt_BR: Usuário

en: Username "%s" already exists.
pt_BR: Usuário "%s" já existe.

en: Username:
pt_BR: Usuário:

en: Username:
pt_BR: Usuário:

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Users in the system:
pt_BR: Usuários no sistema:

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: VAT id number verification
pt_BR: Verificação do número VAT id

en: VAT identification number:
pt_BR: Número de identificação VAT:

en: VAT number
pt_BR: Número VAT

en: VFS directory does not exist.
pt_BR: O diretório VFS não existe.

en: Vacation
pt_BR: Férias

en: Vacation Edit
pt_BR: Editar Opções de Férias

en: Vacation is not supported in the current filtering driver.
pt_BR: Opções de férias não são suportadas no driver de filtro atual.

en: Validity
pt_BR: Validade

en: Value in minutes from now.
pt_BR: Valor em minutos a partir de agora.

en: Value is over the maximum length of %d.
pt_BR: Valor está acima do tamanho máximo de %d.

en: Values
pt_BR: Valores

en: Values to select from
pt_BR: Valores para selecionar

en: Variable
pt_BR: Variável

en: Verification failed - an unknown error has occurred.
pt_BR: Verificação falhou - um erro desconhecido ocorreu.

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
pt_BR: Falha na verificação - esta mensagem pode ter sido adulterada.

en: Version
pt_BR: Versão

en: Version Control
pt_BR: Controle de Versão

en: Very High
pt_BR: Muito Alta

en: Viet Nam
pt_BR: Vietnã

en: Vietnamese (VISCII)
pt_BR: Vietnamita (VISCII)

en: View %s
pt_BR: Ver %s

en: View %s [%s]
pt_BR: Ver %s [%s]

en: View an external web page
pt_BR: Visualizar uma página web externa

en: Virgin Islands, British
pt_BR: Ilhas Virgens, Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt_BR: Ilhas Virgens, E.U.A.

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Visibility:
pt_BR: Visibilidade:

en: Vodafone Italy via SMTP
pt_BR: Vodafone Italiano via SMTP

en: WARN
pt_BR: AVISO

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
pt_BR: ATENÇÃO!!! REMOVA O SCRIPT MANUALMENTE DE %s.

en: Wallis and Futuna
pt_BR: Wallis e Futuna

en: Wallis and Futuna Islands
pt_BR: Ilhas Wallis e Futuna

en: Warning
pt_BR: Atenção

en: We
pt_BR: Qua

en: We cannot verify that this request was really sent by you. It could be a malicious request. If you intended to perform this action, you can retry it now.
pt_BR: Não temos como verificar se esta requisição foi enviada por você. Pode se tratar de uma requisição maliciosa. Se você pretendeu executar esta ação, você pode tentar novamente agora.

en: Weather Forecast
pt_BR: Previsão do Tempo

en: Weather data provided by
pt_BR: Dados do Clima fornecido por

en: Web Site
pt_BR: Site da Web

en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

en: Welcome
pt_BR: Bem-vindo

en: Welcome to %s
pt_BR: Bem-vindo ao %s

en: Welcome, %s
pt_BR: Bem-vindo, %s

en: Western (ISO-8859-1)
pt_BR: Ocidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
pt_BR: Ocidental (ISO-8859-15)

en: Western Sahara
pt_BR: Sahara Ocidental

en: Wh_itelist addresses:
pt_BR: Endereços na _Lista Branca:

en: What application should %s display after login?
pt_BR: Qual aplicação o %s deve exibir após a conexão?

en: What is the delimiter character?
pt_BR: Qual o caractere delimitador?

en: What is the quote character?
pt_BR: Qual o caractere de citação?

en: What sequence do you want to create (_seq will be added automatically)?
pt_BR: Que seqüência deseja criar (_seq será adicionado automaticamente)?

en: Whereis Australia map
pt_BR: Mapa Australiano Whereis

en: Which day would you like to be displayed as the first day of the week?
pt_BR: Qual dia você gostaria que fosse mostrado como o primeiro dia da semana?

en: Which phases
pt_BR: Quais fases

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
pt_BR: Quais extensões habilitar para o editor Rich Text.

en: Whitelist
pt_BR: Lista Branca

en: Whitelist Edit
pt_BR: Editar Lista Branca

en: Whitelist is not supported in the current filtering driver.
pt_BR: Lista Branca não é suportada pelo driver de filtro atual.

en: Whitelisted Addresses
pt_BR: Endereços na Lista Branca

en: Width in CSS units
pt_BR: Largura em unidades CSS

en: Width of the %s menu on the left:
pt_BR: Largura do Menu %s à esquerda:

en: Wind
pt_BR: Vento

en: Wind Early
pt_BR: Vento Matinal

en: Wind Late
pt_BR: Vento Vespertino

en: Wind speed in knots
pt_BR: Velocidade do vento em nós

en: Wind:
pt_BR: Vento:

en: Wind:
pt_BR: Vento:

en: Wisdom
pt_BR: Sabedoria

en: Wishlist
pt_BR: Lista de desejos

en: Work
pt_BR: Trabalho

en: Work Address
pt_BR: Endereço Comercial

en: Work Phone
pt_BR: Fone Comercial

en: Write of preferences to %s failed
pt_BR: Gravação das preferências para %s falhou

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
pt_BR: Número incorreto de campos na linha %d. Esperados %d, encontrados %d.

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
pt_BR: Número errado de campos. Esperados %d, encontrados %d.

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
pt_BR: Offset %d errado durante leitura de arquivo VFS.

en: Wrong version number found: %s (should be %d)
pt_BR: Número de versão errado encontrado: %s (deveria ser %d)

en: X509v3 Basic Constraints
pt_BR: Restrições Básicas X509v3

en: X509v3 Extended Key Usage
pt_BR: Utilização de Chave Extendida X509v3

en: X509v3 Subject Alternative Name
pt_BR: Nome Alternativo de Assunto X509v3

en: X509v3 Subject Key Identifier
pt_BR: Identificador da Chave de Assunto X509v3

en: X509v3 extensions
pt_BR: Extensões X509v3

en: YY
pt_BR: AA

en: YYYY
pt_BR: AAAA

en: Yahoo! map
pt_BR: Mapa Yahoo!

en: Yearly
pt_BR: Anualmente

en: Yemen
pt_BR: Lêmen

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes, I Agree
pt_BR: Sim, Eu Concordo

en: You are member of a group that may not login on this server.
pt_BR: Você é membro de um grupo que não pode fazer login neste servidor.

en: You are no member of a group that may login on this server.
pt_BR: Você não é membro de um grupo que possa fazer login neste servidor.

en: You are not allowed to add groups.
pt_BR: Você não está autorizado a adicionar grupos.

en: You are not allowed to add shares.
pt_BR: Você não está autorizado a adicionar compartilhamentos.

en: You are not allowed to change groups.
pt_BR: Você não está autorizado a alterar grupos.

en: You are not allowed to change shares.
pt_BR: Você não está autorizado a alterar compartilhamentos.

en: You are not allowed to create more than %d block. | You are not allowed to create more than %d blocks.
pt_BR[0]: Voce não está autorizado a criar mais de %d bloco.
pt_BR[1]: Você não está autorizado a criar mais de %d blocos.

en: You are not allowed to create more than %d rules.
pt_BR: Você não está autorizado a criar mais de %d regras.

en: You are not allowed to create or edit custom rules.
pt_BR: Você não está autorizado a criar ou editar regras personalizadas.

en: You are not allowed to delete groups.
pt_BR: Você não está autorizado a excluir grupos.

en: You are not allowed to delete shares.
pt_BR: Você não está autorizado a excluir compartilhamentos.

en: You are not allowed to list groups of shares.
pt_BR: Você não está autorizado a listar grupos de compartilhamento.

en: You are not allowed to list share permissions.
pt_BR: Você não está autorizado a listar permissões de compartilhamento.

en: You are not allowed to list shares.
pt_BR: Você não está autorizado a listar compartilhamentos.

en: You are not allowed to list users of groups.
pt_BR: Você não está autorizado a listar usuários de grupos.

en: You are not allowed to list users of shares.
pt_BR: Você não está autorizado a listar usuários de compartilhamentos.

en: You are not allowed to remove user data.
pt_BR: Você não está autorizado a remover dados de usuário.

en: You are not authenticated.
pt_BR: Você não está autenticado.

en: You are not authorized to access the requested URL.
pt_BR: Você não está autorizado a acessar a URL requisitada.

en: You cannot have the '\' character in your full name.
pt_BR: Você não pode ter o caractere '\' em seu nome completo.

en: You did not authenticate.
pt_BR: Você não se autenticou.

en: You did not enter a valid email address.
pt_BR: Você não forneceu um endereço de e-mail válido.

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
pt_BR: Você não mapeou nenhum campo do arquivo importado aos campos correspondentes em %s.

en: You have been logged out.
pt_BR: Você foi desconectado.

en: You have received a new message
pt_BR: Você recebeu uma nova mensagem

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
pt_BR: Você solicitou a adição do endereço de e-mail "%s" na lista dos seus enderêços de e-mail pessoias.
    
    Vá para o seguinte link para confirmar que este é realmente o seu enderêço:
    %s
    
    Se você não sabe o que esta mensagem significa, pode excluí-la.

en: You must choose a date.
pt_BR: Você deve escolher uma data.

en: You must choose a time.
pt_BR: Você deve escolher um horário.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
pt_BR: Você deve configurar uma estrutura de Árvore de Dados para utilizar Registros.

en: You must configure a VFS backend.
pt_BR: Você deve configurar uma estrutura de VFS.

en: You must configure a backend to use Signups.
pt_BR: Você deve configurar uma estrutura para usar Registros.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
pt_BR: Você deve descrever o problema antes de enviar o relatório de problema.

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
pt_BR: Você deve preencher um número de telefone válido, somente dígitos com um '+' opcional para o prefixo de discagem internacional.

en: You must enter a valid value.
pt_BR: Você deve digitar um valor válido.

en: You must enter an email address.
pt_BR: Você deve fornecer um endereço de e-mail.

en: You must enter at least one email address.
pt_BR: Você deve fornecer pelo menos um enderêço de e-mail.

en: You must provide a setting for "%s".
pt_BR: Você deve fornecer uma configuração para "%s".

en: You must select an server to be deleted.
pt_BR: Você deve selecionar um servidor para ser excluído.

en: You must specify a username to clear out.
pt_BR: Você deve especificar um usuário para excluir.

en: You must specify a username to remove.
pt_BR: Você deve especificar um usuário para remover.

en: You must specify at least one email address for which the vacation messages should be activated.
pt_BR: Você deve especificar pelo menos um endereço de e-mail para que a mensagem de férias seja ativada.

en: You must specify the username to add.
pt_BR: Você deve especificar um usuário para adicionar.

en: You must specify the username to update.
pt_BR: Você deve especificar um usuário para atualizar.

en: You must specify what action to perform.
pt_BR: Você deve especificar uma ação para executar.

en: You must type a new category name.
pt_BR: Você deve preencher um nome para a nova categoria.

en: You need to provide an Italian phone number
pt_BR: Você deve fornecer um número de telefone Italiano

en: Your %s session has expired. Please login again.
pt_BR: Sua sessão %s expirou. Por favor, conecte-se novamente.

en: Your Email Address
pt_BR: Seu Endereço de E-mail

en: Your From: address:
pt_BR: Seu endereço de Remetente: De:

en: Your Information
pt_BR: Suas Informações

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
pt_BR: Seu Endereço de Internet mudou desde o início de sua sessão %s. Para proteger sua segurança você deve conectar-se novamente.

en: Your Name
pt_BR: Seu Nome

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
pt_BR: Sua estrutura de autenticação não suporta adição de usuários. Se você deseja usar o Horde para administrar contas de usuário,você deve usar uma outra estrutura de autenticação.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
pt_BR: Sua estrutura de autenticação não suporta listagem de usuários, ou a função foi desabilitada por alguma outra razão.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
pt_BR: Seu navegador parece ter sido mudado desde o início de sua sessão %s. Para proteger sua segurança, você deve conectar-se novamente.

en: Your browser does not support this feature.
pt_BR: Seu navegador não suporta esta função.

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
pt_BR: Seu navegador não suporta esta opção de impressão. Pressione Control+P para imprimir.

en: Your current time zone:
pt_BR: Seu fuso horário atual:

en: Your default identity has been changed.
pt_BR: Sua identidade padrão foi alterada.

en: Your default identity:
pt_BR: Sua identidade padrão:

en: Your full name:
pt_BR: Seu nome completo:

en: Your login has expired.
pt_BR: Sua conexão expirou.

en: Your new password for %s is: %s
pt_BR: Sua nova senha para %s é: %s

en: Your options have been updated for the duration of this session.
pt_BR: Suas opções foram atualizadas por causa da duração desta sessão.

en: Your options have been updated.
pt_BR: Suas opções foram atualizadas.

en: Your password has been reset
pt_BR: Sua nova senha foi gerada

en: Your password has been reset, but couldn't be sent to you. Please contact the administrator.
pt_BR: Sua senha foi gerada, mas não pôde ser enviada a você. Por favor contate o administrador.

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
pt_BR: Sua nova senha foi gerada, verifique seu e-mail e conecte-se com sua nova senha.

en: Your password has expired
pt_BR: Sua senha expirou

en: Your password has expired.
pt_BR: Sua senha expirou.

en: Your remote servers:
pt_BR: Seus servidores remotos:

en: Yugoslavia
pt_BR: Iugoslávia

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: [Hide Quoted Text]
pt_BR: [Ocultar Texto Citado]

en: [No Subject]
pt_BR: [Sem Assunto]

en: [None]
pt_BR: [Nenhum]

en: [Problem Report]
pt_BR: [Relatório de Problema]

en: [Show Quoted Text - %d lines]
pt_BR: [Exibir Texto Citado - %d linhas]

en: [Unknown]
pt_BR: [Desconhecido]

en: [line %d of %s]
pt_BR: [linha %d de %s]

en: [options]
pt_BR: [opções]

en: _Address(es) to forward to:
pt_BR: _Endereço(s) para redirecionar:

en: _Addresses to not send responses to:
pt_BR: _Endereço(s) para não enviar respostas:

en: _Alarms
pt_BR: _Alarmes

en: _Blacklist
pt_BR: Lista _Negra

en: _DataTree
pt_BR: Árvore de _Dados

en: _Delete message completely
pt_BR: E_xcluir mensagem completamente

en: _Enter each address on a new line:
pt_BR: _Preencha cada endereço em uma nova linha:

en: _Forward
pt_BR: _Encaminhar

en: _Groups
pt_BR: _Grupos

en: _Home
pt_BR: _Início

en: _Keep a copy of messages in this account?
pt_BR: _Manter uma cópia das mensagens nesta conta?

en: _Log in
pt_BR: _Conectar

en: _Log out
pt_BR: _Sair

en: _Move message to folder:
pt_BR: _Mover mensagem para a pasta:

en: _My email addresses:
pt_BR: _Meus endereços de e-mail:

en: _Options
pt_BR: _Opções

en: _Permissions
pt_BR: _Permissões

en: _Script
pt_BR: _Rotina

en: _Setup
pt_BR: _Configurar

en: _Users
pt_BR: _Usuários

en: _Vacation
pt_BR: _Férias

en: _Whitelist
pt_BR: Lista _Branca

en: active
pt_BR: ativo

en: addressee unknown
pt_BR: endereço desconhecido

en: ambiguous option: %s (%s?)
pt_BR: opção ambígua: %s (%s?)

en: and
pt_BR: e

en: attachment
pt_BR: anexo

en: calm
pt_BR: calmo

en: cannot create output file
pt_BR: não é possível criar o arquivo de saída

en: cannot open input
pt_BR: não é possível abrir entrada

en: click here
pt_BR: clique aqui

en: command line usage error
pt_BR: erro no uso da linha de comando

en: configuration error
pt_BR: erro de configuração

en: critical system file missing
pt_BR: arquivo crítico de sistema não encontrado

en: data format error
pt_BR: formato de data errado

en: disabled - click to enable
pt_BR: desabilitado - clique para habilitar

en: entry not found
pt_BR: registro não encontrado

en: falling
pt_BR: caindo

en: field
pt_BR: campo

en: file
pt_BR: arquivo

en: from the %s (%s) at %s %s
pt_BR: a partir de %s (%s) em %s %s

en: gusting
pt_BR: ventando

en: host name unknown
pt_BR: nome de servidor desconhecido

en: immediate
pt_BR: imediato

en: inactive
pt_BR: inativo

en: inline
pt_BR: incorporado

en: input/output error
pt_BR: erro de entrada/saída

en: internal software error
pt_BR: erro interno de software

en: maildrop script generated by Ingo
pt_BR: rotina do procmail gerada pelo Ingo

en: match
pt_BR: corresponde

en: mkisofs error code %d while making ISO.
pt_BR: código de erro %d do mkisofs enquanto gerava a ISO.

en: no such option: %s
pt_BR: opção inválida: %s

en: not yet implemented
pt_BR: não implementado ainda

en: option %s: %s
pt_BR: opção %s: %s

en: option %s: invalid choice: '%s' (choose from %s)
pt_BR: opção %s: escolha inválida: '%s' (escolha de %s)

en: option %s: invalid floating-point value: '%s'
pt_BR: opção %s: valor de ponto flutuante inválido: '%s'

en: option %s: invalid integer value: '%s'
pt_BR: opção %s: valor inteiro inválido: '%s'

en: option %s: invalid long integer value: '%s'
pt_BR: opção %s: valor inteiro longo inválido: '%s'

en: or
pt_BR: ou

en: permission denied
pt_BR: permissão negada

en: procmail script generated by Ingo
pt_BR: rotina do procmail gerada pelo Ingo

en: remote error in protocol
pt_BR: erro remoto no protocolo

en: rising
pt_BR: nascente

en: service unavailable
pt_BR: serviço indisponível

en: show differences
pt_BR: exibir diferenças

en: show program's version number and exit
pt_BR: mostrar número da versão de programa e sair

en: show this help message and exit
pt_BR: exibir esta mensagem de ajuda e sair

en: steady
pt_BR: estável

en: system error
pt_BR: erro de sistema

en: temporary failure
pt_BR: falha temporária

en: type the password twice to confirm
pt_BR: preencha sua senha duas vezes para confirmar

en: unified
pt_BR: unificado

en: unknown error
pt_BR: erro desconhecido

en: unnamed
pt_BR: sem nome

en: user select
pt_BR: seleção de usuário

en: you must enter less than %d.
pt_BR: Você deve fornecer menos que %d.
