Ingo 1.1.1-cvs - en to nl translation catalogue (1926 entries)

en:  (%s days ago)
nl:  (%s dagen geleden)

en:  (Accesskey %s)
nl:  (Sneltoets %s)

en:  (in %s days)
nl:  (binnen %s dagen)

en:  (today)
nl:  (vandaag)

en:  (tomorrow)
nl:  (morgen)

en:  (yesterday)
nl:  (gisteren)

en:  and
nl:  en

en:  at
nl:  op

en:  or
nl:  of

en: "%s" is not a directory.
nl: "%s" is geen directory.

en: "%s" is not a valid choice.
nl: "%s" is geen geldige keuze.

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
nl: "%s" is niet geconfigureerd in het Horde register.

en: "%s" tree renderer not found.
nl: "%s" tree weergever niet gevonden.

en: "%s" was added to the groups system.
nl: "%s" aan het groepensysteem toegevoegd.

en: "%s" was added to the permissions system.
nl: "%s" aan het rechtensysteem toegevoegd.

en: "%s" was not created: %s.
nl: "%s" is niet aangemaakt: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
nl: %.2fMB gebruikt van %.2fMB toegestaan (%.2f%%)

en: %d %s and %s
nl: %d %s en %s

en: %d days until your password expires.
nl: %d dagen tot uw wachtwoord vervalt.

en: %d-day forecast
nl: %d-dag vooruitzicht

en: %s - Notice
nl: %s - Opmerking

en: %s Fingerprint
nl: %s vingerafdruk

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
nl: %s Onderhoudswerkzaamheden - Bevestiging

en: %s Setup
nl: %s Instellen

en: %s Sign Up
nl: %s inschrijven

en: %s Terms of Agreement
nl: %s gebruikersovereenkomst

en: %s already exists.
nl: %s bestaat al.

en: %s at %s %s
nl: %s op %s %s

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
nl: %s is gereed om onderstaande geselecteerde onderhoudswerkzaamheden uit te voeren. Vink de bewerking(en) aan die u op dit moment wilt uitvoeren.

en: %s is required
nl: %s is vereist

en: %s minutes
nl: %s minuten

en: %s not found.
nl: %s niet gevonden.

en: %s to %s of %s
nl: %s tot %s van %s

en: %s's Address Book
nl: %s's adresboek

en: %s's Calendar
nl: %s's agenda

en: %s's Notepad
nl: %s's notitieboek

en: %s's Tasklist
nl: %s's takenlijst

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
nl: %s: Dit bericht komt misschien niet van degene die het beweert te zijn. Wees voorzichtig bij het klikken op links in het bericht of de afzender persoonlijke informatie te sturen.

en: , gusting
nl: , windvlagen

en: , gusting %s %s
nl: , windvlagen %s %s

en: , variable from %s to %s
nl: , variabel van %s tot %s

en: -- select --
nl: -- selecteren --

en: 12 Hour Format
nl: 12 uursweergave

en: 24 Hour Format
nl: 24 uursweergave

en: 24 hours
nl: 24 uurs

en: <Previous
nl: <Vorige

en: A database backend is required for this block.
nl: Een database backend is vereist voor dit blok.

en: A fatal error has occurred
nl: Er heeft zich een fatale fout voorgedaan

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
nl: Een openbare PGP sleutel is vereist om een bericht te coderen.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
nl: Een openbare PGP sleutel is vereist om een ondertekend bericht te verifiëren.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to decrypt a message.
nl: Een openbare PGP sleutel, privé PGP sleutel en wachtwoordregel zijn vereist om een bericht te decoderen.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
nl: Een openbare PGP sleutel, privé PGP sleutel en wachtwoordregel zijn vereist om een bericht te ondertekenen.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
nl: Een openbare S/MIME sleutel, privé S/MIME sleutel en wachtwoordregel zijn vereist om een bericht te decoderen.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
nl: Een openbare S/MIME sleutel, privé S/MIME sleutel en wachtwoordregel zijn vereist om een bericht te ondertekenen.

en: A public SMIME key is required to encrypt a message.
nl: Een openbare SMIME sleutel is vereist om een bericht te coderen.

en: AM Clouds
nl: Bewolking voor 12.00 uur

en: AM Light Rain
nl: Lichte regen voor 12.00 uur

en: AM Light Snow
nl: Lichte sneeuw voor 12.00 uur

en: AM Rain
nl: Regen voor 12.00 uur

en: AM Showers
nl: Buien voor 12.00 uur

en: AM Snow Showers
nl: Sneeuwbuien voor 12.00 uur

en: About this editor
nl: Over deze editor

en: About...
nl: Over...

en: Access denied creating VFS directory.
nl: Toegang geweigerd bij het maken van VFS directory.

en: Access denied creating VFS file.
nl: Toegang geweigerd bij het maken van VFS bestand.

en: Account Information
nl: Accountinformatie

en: Account Password
nl: Accountwachtwoord

en: Account frozen.
nl: Account bevroren.

en: Accounting
nl: Verantwoording

en: Action for blacklisted addresses:
nl: Bewerking voor zwarte lijst adressen:

en: Activate Script
nl: Script activeren

en: Activating the script for "%s" failed: (%d) %s
nl: Activeren van het script voor "%s" mislukt: (%d) %s

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add Child Group
nl: Child groep toevoegen

en: Add Child Permission
nl: Child recht toevoegen

en: Add Here:
nl: Hier toevoegen:

en: Add Members
nl: Leden toevoegen

en: Add New Group
nl: Nieuwe groep toevoegen

en: Add New Permission
nl: Nieuw recht toevoegen

en: Add a child group to "%s"
nl: Een "childgroep" aan "%s" toevoegen

en: Add a child permission to "%s"
nl: Een "childrecht" aan "%s" toevoegen

en: Add a new user:
nl: Nieuwe gebruiker toevoegen:

en: Add column
nl: Kolom toevoegen

en: Add pair
nl: Paar toevoegen

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
nl: Het %s menu toevoegen als een Mozilla Sidebar

en: Add to address book:
nl: Voeg toe aan adresboek:

en: Add to my address book
nl: Voeg toe aan mijn adresboek

en: Add user
nl: Gebruiker toevoegen

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
nl: "%s" aan het systeem toegevoegd, maar kon geen extra inschrijvingsinformatie toevoegen: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
nl: "%s" aan het systeem toegevoegd. U kunt nu aanmelden.

en: Adding users is disabled.
nl: Toevoegen van gebruikers is uitgeschakeld.

en: Additional Settings
nl: Extra instellingen

en: Address
nl: Adres

en: Address Book
nl: Adresboek

en: Administer - set permissions for other users
nl: Beheer - rechten voor andere gebruikers instellen

en: Administration
nl: Beheer

en: Ads
nl: Advertenties

en: Afghanistan
nl: Afganistan

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: Align
nl: Uitlijnen

en: Alignment:
nl: Uitlijning:

en: All
nl: Alle

en: All Authenticated Users
nl: Alle geauthenticeerde gebruikers

en: All Groups
nl: Alle groepen

en: All Permissions
nl: Alle rechten

en: All four sides
nl: Alle vier zijden

en: All of the following
nl: Ieder van de volgende

en: Allow Rules
nl: Toestaan regels

en: Allow multiple addresses
nl: Meerdere adressen toestaan

en: Allow setting of ordered list type?
nl: Instellen van geordende lijst type toestaan?

en: Already exists
nl: Bestaat al

en: Alternate IMSP Login
nl: Alternatieve IMSP aanmelding

en: Alternate IMSP Password
nl: Alternatief IMSP wachtwoord

en: Alternate IMSP Username
nl: Alternatieve IMSP gebruikersnaam

en: Alternate email address
nl: Alternatief e-mailadres

en: Alternate templates
nl: Alternatieve sjablonen

en: Alternate text:
nl: Alternatieve tekst:

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: An illegal value was specified.
nl: Een ongeldige waarde opgegeven.

en: An unknown error has occured.
nl: Er heeft zich een onbekendefout voorgedaan.

en: Anonymous Proxy
nl: Anonieme proxy

en: Answer
nl: Antwoord

en: Answered
nl: Beantwoord

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Any of the following
nl: Een van de volgende

en: Application
nl: Toepassing

en: Application List
nl: Toepassingenlijst

en: Application is ready.
nl: Toepassing is gereed.

en: Apply Filters
nl: Filters toepassen

en: Apply to Child Shares
nl: Op childshares toepassen

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Approximate Size
nl: Geschatte grootte

en: Arabic (Windows-1256)
nl: Arabisch (Windows-1256)

en: Archive File Size
nl: Archiefbestandsgrootte

en: Archive Name
nl: Archiefnaam

en: Are you sure you want to delete this rule?
nl: Weet u zeker dat u deze regel wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to remove the signup request for %s ?
nl: Weet u zeker dat u het aanmeldingsverzoek van %s wilt verwijderen?

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
nl: Weet u zeker dat u "%s" en alle subgroepen wilt verwijderen?

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Armenian (ARMSCII-8)
nl: Armeens (ARMSCII-8)

en: Art
nl: Kunst

en: Ascension Island
nl: Ascension eiland

en: Ascii Art
nl: Ascii kunst

en: Asia/Pacific Region
nl: Azië/Pacifische Regio

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
nl: Om bevestiging vragen voor het uitvoeren van onderhoudswerkzaamheden?

en: Assignment columns
nl: Opdracht kolommen

en: Attempt to delete a non-existent group.
nl: Poging om een niet bestaande groep te verwijderen.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
nl: Poging om een niet bestaand recht te verwijderen.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
nl: Poging om een niet bestaand recht te bewerken.

en: Attempt to edit a non-existent share.
nl: Poging om een niet bestaande share te bewerken.

en: Attributes
nl: Attributen

en: August
nl: Augustus

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
nl: Auth_cyrsql: vereiste imap extentie niet gevonden.

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
nl: Auth_cyrus: backend heeft niet de vereiste bekwaamheden.

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
nl: Auth_cyrus: vereiste imap extentie niet gevonden.

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
nl: Auth_ftp: vereiste FTP extentie niet gevonden. Compileer PHP met de --enable-ftp optie.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
nl: Auth_imap: vereiste IMAP extentie niet gevonden.

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
nl: Auth_krb5: vereiste krb5 extentie niet gevonden.

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
nl: Auth_ldap: toevoegen van gebruikers wordt niet ondersteund voor Active Directory

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
nl: Auth_ldap: Verwijderen van gebruikers wordt niet ondersteund voor Active Directory

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
nl: Auth_ldap: vereiste LDAP extentie niet gevonden.

en: Auth_ldap: Unable to add user %s. This is what the server said:
nl: Auth_ldap: Niet in staat gebruiker %s toe te voegen. De server meldt:

en: Auth_ldap: Unable to remove user %s
nl: Auth_ldap: Niet in staat gebruiker %s te verwijderen

en: Auth_ldap: Unable to update user %s
nl: Auth_ldap: Niet in staat gebruiker %s bij te werken

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
nl: Auth_ldap: Bijwerken van gebruikers wordt niet ondersteund voor Active Directory.

en: Auth_mcal: Required MCAL extension not found.
nl: Auth_mcal: vereiste MCAL extentie niet gevonden.

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
nl: Auth_smbauth: vereiste smbauth extentie niet gevonden.

en: Authentication at IMAP server failed.
nl: Authenticatie op IMAP server mislukt.

en: Authentication failed
nl: Authenticatie mislukt

en: Authentication failed. %s
nl: Authenticatie mislukt. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
nl: Authenticatie geweigerd door de RADIUS server.

en: Authentication to FTP server failed.
nl: Authenticatie op FTP server mislukt.

en: Authentication to the SMB server failed.
nl: Authenticatie op de SMB server mislukt.

en: Automatically update the script after each change?
nl: Het script na iedere verandering automatisch bijwerken?

en: Available fields:
nl: Beschikbare velden:

en: Azerbaijan
nl: Azerbaidzjan

en: Background
nl: Achtergrond

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Bad kerberos password.
nl: Fout kerberoswachtwoord.

en: Bad kerberos username.
nl: Foute kerberosgebruikersnaam.

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Baltic (ISO-8859-13)
nl: Baltisch (ISO-8859-13)

en: Base graphics directory "%s" not found.
nl: Basis afbeeldingendirectory "%s" niet gevonden.

en: Baseline
nl: Basislijn

en: Begins with
nl: Begint met

en: Belarus
nl: Wit rusland

en: Belgium
nl: België

en: Bind failed: (%s) %s
nl: Verbinding mislukt: (%s) %s

en: Birthday
nl: Verjaardag

en: Blacklist
nl: Zwarte lijst

en: Blacklist Edit
nl: Zwarte lijst bewerken

en: Blacklist is not supported in the current filtering driver.
nl: Zwarte lijst wordt niet ondersteund in het huidige filterstuurprogramma.

en: Blacklisted Addresses
nl: Zwarte lijst adressen

en: Block "%s" of application "%s" not found.
nl: Blok "%s" van toepassing "%s" niet gevonden.

en: Block Settings
nl: Blokinstellingen

en: Block Type
nl: Bloktype

en: Bold
nl: Vet

en: Border
nl: Rand

en: Border thickness:
nl: Randdikte:

en: Borders
nl: Randen

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

en: Both
nl: Beiden

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Bouvet Island
nl: Bouvet eiland

en: Brazil
nl: Brazilië

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Indische Oceaan Territorium

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Bulleted List
nl: Ongeordende lijst

en: CRL Distribution Points
nl: CRL Distributiepunten

en: C_ell Properties...
nl: C_eleigenschappen...

en: Cache init was not completed.
nl: Cache initialisatie is niet afgerond.

en: Calendar
nl: Agenda

en: Calm
nl: Kalm

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Can not write to file "%s"
nl: Kan niet naar bestand "%s" schrijven

en: Can't administer external session handlers.
nl: Kan geen externe sessiehandler beheren.

en: Can't connect to IMAP server: %s
nl: Kan niet verbinden met IMAP server: %s

en: Can't open file "%s".
nl: Kan bestand "%s" niet openen.

en: Cancel
nl: Afbreken

en: Cancel Problem Report
nl: Probleemrapport afbreken

en: Cannot copy file(s) - source and destination are the same.
nl: Kan bestand(en) niet kopiëren - bron en bestemming zijn dezelfde.

en: Cannot delete file "%s".
nl: Kan bestand "%s" niet verwijderen.

en: Cannot find a temporary directory.
nl: Kan geen tijdelijke directory vinden.

en: Cannot move file(s) - destination is within source.
nl: Kan bestand(en) niet verplaatsen - bestemming valt binnen de bron.

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
nl: Kan niet doorgaan zonder 'targetFile' parameter.

en: Cannot remove directory "%s".
nl: Kan directory "%s" niet verwijderen.

en: Cannot remove, %d children exist.
nl: Kan niet verwijderen; %d children bestaan.

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
nl: Kan niet opnieuw rangschikken, het aantal invoeren om opnieuw te rangschikken komt niet overeen met het opgeslagen aantal.

en: Cannot reset password automatically, contact your administrator.
nl: Kan wachtwoord niet automatisch resetten, neem contact op met uw systeembeheerder.

en: Cannot route message to specified number.
nl: Kan bericht niet naar het opgegeven nummer versturen.

en: Cannot write to file "%s"
nl: Kan niet naar bestand "%s" schrijven

en: Cape Verde
nl: Kaap Verde

en: Caption
nl: Opschrift

en: Carrier
nl: Drager

en: Case Sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Categories and Labels
nl: Categorieën en labels

en: Cayman Islands
nl: Cayman eilanden

en: Cell Phone
nl: Tel.nr.mobiel

en: Cell Properties
nl: Celeigenschappen

en: Cell padding:
nl: Cel vrije ruimte:

en: Cell properties
nl: Celeigenschappen

en: Cell spacing:
nl: Celspatiëring:

en: Cellphone
nl: Tel.nr.mobiel

en: Celtic (ISO-8859-14)
nl: Keltisch (ISO-8859-14)

en: Center
nl: Midden

en: Central African Republic
nl: Centraal Afrikaanse Republiek

en: Central European (ISO-8859-2)
nl: Centraal Europees (ISO-8859-2)

en: Certificate Details
nl: Certificaatdetails

en: Certificate Owner
nl: Certificaateigenaar

en: Certificate Policies
nl: Certificaatbeleid

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Change
nl: Wijzigen

en: Change Your Password
nl: Wijzig uw wachtwoord

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
nl: Wijzig de naam, adres en ondertekening die men ziet bij het lezen en beantwoorden van uw e-mails.

en: Changes saved.
nl: Veranderingen opgeslagen

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
nl: Wijzigen van uw wachtwoord wordt niet ondersteund door de huidige configuratie. Neem contact op met uw systeembeheerder.

en: Char
nl: Karakter

en: Chec_k Link...
nl: Cont_roleer link...

en: Chile
nl: Chili

en: Chinese Simplified (GB2312)
nl: Chinees vereenvoudigd (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
nl: Chinees traditioneel (Big5)

en: Choose Application:
nl: Kies toepassing:

en: Choose a password
nl: Kies een wachtwoord

en: Choose a username
nl: Kies een gebruikersnaam

en: Choose how to display dates:
nl: Kies datumweergave:

en: Choose list style type (for ordered lists)
nl: Kies lijststijltype (voor geordende lijsten)

en: Christmas Island
nl: Christmas eiland

en: Class definition of %s not found.
nl: Classdefinitie van %s niet gevonden.

en: Clear
nl: Helder

en: Clear MSOffice tags
nl: MSOffice tags wissen

en: Clear Query
nl: Wis query

en: Clear out user: %s
nl: Wis gebruiker: %s

en: Clear user
nl: Wis gebruiker

en: Clear user data
nl: Wis gebruikersdata

en: Clearing Late
nl: Late opklaringen

en: Click to Continue
nl: Klik om verder te gaan

en: Close Window
nl: Sluit scherm

en: Clouds
nl: Wolken

en: Clouds Early
nl: Vroege bewolking

en: Cloudy
nl: Bewolkt

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Cocos (Keeling) eilanden

en: Collapse Sidebar
nl: Zijbalk inklappen

en: Collapsed borders
nl: Ingeklapte randen

en: Color
nl: Kleur

en: Color Picker
nl: Kleurenkiezer

en: Colour selection
nl: Kleurselectie

en: Cols:
nl: Kolommen:

en: Column titles
nl: Kolomtitels

en: Comics
nl: Strips

en: Command
nl: Opdracht

en: Command Shell
nl: Opdrachtshell

en: Comment
nl: Opmerking

en: Common Name
nl: Algemene naam

en: Comoros
nl: Comoren

en: Company
nl: Bedrijf

en: Condition
nl: Conditie

en: Conditions
nl: Condities

en: Configuration Differences
nl: Verschillen in configuratie

en: Configuration is out of date.
nl: Configuratie is verouderd.

en: Configure %s
nl: %s configureren

en: Confirm Password
nl: Bevestig wachtwoord

en: Congo
nl: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
nl: Kongo, De Democratische Republiek van de

en: Connection failed.
nl: Verbinding mislukt.

en: Connection failed:
nl: Verbinding mislukt:

en: Connection failure
nl: Verbinding mislukt

en: Connection refused to the public keyserver.
nl: Verbinding, met de openbare sleutelserver, is geweigerd.

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
nl: Verbinding, met de openbare sleutelserver, is geweigerd. Reden: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
nl: Verbinding met FTP server mislukt.

en: Contacts
nl: Adressen

en: Contacts were successfully added to your address book.
nl: Adressen zijn met succes aan uw adresboek toegevoegd.

en: Contains
nl: Bevat

en: Content type of compressed file:
nl: Content type van gecomprimeerd bestand:

en: Contents of "%s"
nl: Inhoud van "%s"

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Cook Islands
nl: Cook eilanden

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy %s
nl: %s kopiëren

en: Copy failed: %s
nl: Kopiëren mislukt: %s

en: Copy of %s
nl: Kopie van %s

en: Copy selection
nl: Kopieer selectie

en: Cost ID
nl: Kosten ID

en: Cote d'Ivoire
nl: Ivoorkust

en: Could not PGP encrypt message:
nl: Kon PGP bericht niet coderen:

en: Could not PGP sign message:
nl: Kon PGP bericht niet ondertekenen:

en: Could not S/MIME encrypt message.
nl: Kon bericht niet S/MIME coderen.

en: Could not S/MIME sign message.
nl: Kon bericht niet S/MIME ondertekenen.

en: Could not add contact. %s
nl: Kon adres %s niet toevoegen.

en: Could not bind to LDAP server.
nl: Kon geen verbinding met de LDAP-server maken.

en: Could not check balance. %s
nl: Kon tegoed %s niet controleren.

en: Could not connect to LDAP server.
nl: Kon niet verbinden met LDAP server.

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
nl: Kon niet verbinden met server "%s" met FTP: %s

en: Could not create distribution list. %s
nl: Kon geen distributielijst %s maken.

en: Could not decrypt PGP data:
nl: Kon PGP data niet decoderen:

en: Could not decrypt S/MIME data.
nl: Kon S/MIME data niet decoderen.

en: Could not delete contact. %s
nl: Kon adres %s niet verwijderen.

en: Could not delete distribution list. %s
nl: Kon distributielijst %s niet verwijderen.

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
nl: Kon setup upgrade script "%s" niet verwijderen.

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
nl: Kon het e-mailadres van de ontvanger niet bepalen.

en: Could not fetch complete address book.
nl: Kon complete adresboek niet ophalen.

en: Could not fetch complete distribution list.
nl: Kon complete distributielijst niet ophalen.

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
nl: Kon complete lijst van distributielijsten niet ophalen.

en: Could not load strategy "%s".
nl: Kon strategie "%s" niet laden.

en: Could not mkdir "%s".
nl: Kon directory "%s" niet maken.

en: Could not obtain public key from the keyserver.
nl: Kon de openbare sleutel niet verkrijgen van de sleutelserver.

en: Could not open "%s" for writing.
nl: Kon "%s" niet openen voor schrijven.

en: Could not open %s.
nl: Kon %s niet openen.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
nl: Kon onderhoudstakenmodule %s niet openen

en: Could not open directory "%s".
nl: Kon directory "%s" niet openen.

en: Could not reach the LDAP server.
nl: Kon de LDAP-server niet bereiken.

en: Could not read %s.
nl: Kon %s niet lezen.

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
nl: Kon het wachtwoord van de gewenste gebruiker niet resetten. Sommige of alle details zijn niet juist. Probeer opnieuw of neem contact op met de systeembeheerder, wanneer u verdere hulp nodig heeft.

en: Could not retrieve ACL
nl: Kon ACL niet ophalen

en: Could not retrieve address book. %s
nl: Kon adresboek %s niet ophalen.

en: Could not retrieve distribution list. %s
nl: Kon distributielijst %s niet ophalen.

en: Could not retrieve distribution lists. %s
nl: Kon distributielijsten %s niet ophalen.

en: Could not retrieve server's capabilities
nl: Kon serverbekwaamheden niet ophalen

en: Could not revert configuration.
nl: Kon configuratie niet terugzetten.

en: Could not rmdir "%s".
nl: Kon directory "%s" niet verwijderen.

en: Could not save %s configuration.
nl: Kon configuratie %s niet opslaan.

en: Could not save a backup configuation.
nl: Kon geen backupconfiguratie opslaan.

en: Could not save a backup configuation: %s
nl: Kon geen backupconfiguratie opslaan: %s

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
nl: Kon setup upgrade script niet opslaan als: "%s".

en: Could not save the backup configuration file %s.
nl: Kon het backupconfiguratiebestand niet opslaan %s.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
nl: Kon het configuratiebestand %s niet opslaan. U kunt of ëën van de opties gebruiken om de code terug op te slaan op %s of onderstaande code handmatig naar %s kopiëren.

en: Could not search the LDAP server.
nl: Kon de LDAP-server niet doorzoeken.

en: Could not unlink "%s".
nl: Kon "%s" niet loskoppelen.

en: Could not update contact. %s
nl: Kon adres %s niet bijwerken.

en: Could not update distribution list. %s
nl: Kon distributielijst %s niet bijwerken.

en: Could not write configuration for "%s": %s
nl: Kon configuratie voor "%s" niet wegschrijven: %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
nl: Kon de Mozilla Sidebar niet vinden. Zorg ervoor dat de sidebar open is.

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
nl: Kon gebruiker "%s" de volgende rechten op de map "%s" niet geven: %s

en: Counted text
nl: Getelde tekst

en: Country
nl: Land

en: Courses
nl: Cursussen

en: Create
nl: Maken

en: Create a link
nl: Maak een link

en: Create a new one
nl: Maak een nieuwe

en: Create new folder
nl: Nieuwe map maken

en: Create sub folders
nl: Maak submappen

en: Creator Permissions
nl: Eigenaarrechten

en: Credit card number
nl: Creditcardnummer

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Current 4 Phases
nl: Huidige 4 fasen

en: Current Sessions
nl: Huidige sessies

en: Current Time
nl: Huidige tijd

en: Current URL is
nl: Huidige URL is

en: Current Users
nl: Huidige gebruikers

en: Current Weather
nl: Huidig weer

en: Current condition:
nl: Huidige conditie:

en: Current style
nl: Huidige stijl

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
nl: Aanpassen van taken tijdens aanmelding bij %s.

en: Cut
nl: Knippen

en: Cut selection
nl: Selectie knippen

en: Cyrillic (KOI8-R)
nl: Cyrillisch (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
nl: Cyrillisch (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
nl: Cyrillisch/Ukrains (KOI8-U)

en: Czech Republic
nl: Tsjechische Republiek

en: DISABLED:
nl: Uitgeschakeld:

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
nl: DSN (zie http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Daily
nl: Dagelijks

en: DataTree Browser
nl: DataTree browser

en: Database Lookup
nl: Database doorzoeken

en: Date
nl: Datum

en: Date Received
nl: Datum Ontvangen

en: Date selection
nl: Datum selectie

en: Date: %s; time: %s
nl: Datum: %s; tijd: %s

en: Day
nl: Dag

en: De_lete Column
nl: Ver_wijder kolom

en: Deactivate Script
nl: Script deactiveren

en: Decimal numbers
nl: Decimale getallen

en: Decrease Indent
nl: Inspringen verkleinen

en: Default
nl: Standaard

en: Default Color
nl: Standaard kleur

en: Default Identity
nl: Standaard identiteit

en: Default Shell
nl: Standaard shell

en: Definitions
nl: Definities

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete %s
nl: Verwijder %s

en: Delete Cell
nl: Verwijder cel

en: Delete Condition
nl: Voorwaarde voor verwijderen

en: Delete Group
nl: Groep verwijderen

en: Delete Log
nl: Verwijder log

en: Delete Permission
nl: Recht verwijderen

en: Delete and purge messages
nl: Verwijder en wis berichten

en: Delete cell
nl: Verwijder cel

en: Delete column
nl: Verwijder kolom

en: Delete existing alternate template
nl: Bestaand alternatief sjabloon verwijderen

en: Delete message completely
nl: Bericht volledig wissen

en: Delete messages
nl: Verwijder berichten

en: Delete permissions for "%s"
nl: Rechten van "%s" verwijderen

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
nl: Rechten en eventuele subrechten voor "%s" verwijderen?

en: Delete row
nl: Verwijder rij

en: Delete selected identity
nl: Geselecteerde identiteit verwijderen

en: Delete sub folders
nl: Verwijder submappen

en: Delete the current column
nl: Verwijder de huidige kolom

en: Delete the current row
nl: Verwijder de huidige rij

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Deleted setup upgrade script "%s".
nl: Setup upgrade script "%s" verwijderd.

en: Deliver into my Inbox
nl: Afleveren in mijn INBOX

en: Deliver into my Inbox and copy to
nl: Afleveren in mijn INBOX en kopiëren naar

en: Deliver into my Inbox and redirect to
nl: Afleveren in mijn INBOX en verdersturen naar

en: Deliver to folder
nl: Afleveren in map

en: Delivery time
nl: Aflevertijd

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Describe the Problem
nl: Beschrijf het probleem

en: Description
nl: Beschrijving

en: Details (also in Horde's logfile):
nl: Details (ook in Horde's logbestand):

en: Details have been logged for the administrator.
nl: Details zijn gelogd voor de systeembeheerder.

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Dew Point
nl: Dauwpunt

en: Dew Point for last hour:
nl: Dauwpunt voor het afgelopen uur:

en: Dew point:
nl: Dauwpunt:

en: Direction left to right
nl: Richting links naar recht

en: Direction right to left
nl: Richting rechts naar links

en: Disable %s
nl: %s uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Display 24-hour times?
nl: 24-uurs tijdweergave?

en: Display Options
nl: Weergaveopties

en: Display detailed forecast
nl: Gedetailleerde weersvoorspelling tonen

en: Display detailed notification when each filter is applied?
nl: Weergeven van bericht wanneer filters zijn toegepast?

en: Display forecast (TAF)
nl: Weersvoorspelling tonen (TAF)

en: Display format
nl: Weergaveformaat

en: Disposition Notification
nl: Voorbereidingsnotificatie

en: Do _not send responses to bulk or list messages
nl: _Geen antwoorden versturen op berichten die mailinglist-headers hebben

en: Do not delete
nl: Niet verwijderen

en: Do not directly access maintenance.php
nl: maintenance.php niet direct aanspreken

en: Do this:
nl: Doe dit:

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
nl: Bevat de eerste rij de veldnamen? Zo ja, dit hokje aanvinken:

en: Doesn't begin with
nl: Begint niet met

en: Doesn't contain
nl: Bevat niet

en: Doesn't end with
nl: Eindigt niet met

en: Doesn't exist
nl: Bestaat niet

en: Doesn't match (with placeholders)
nl: Komt niet overeen (met placeholders)

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Don't have an account? Sign up.
nl: Geen account? Schrijf u in.

en: Download
nl: Downloaden

en: Download %s
nl: %s downloaden

en: Download generated configuration as PHP script.
nl: Download gegenereerde configuratie als PHP script.

en: Drop down list
nl: Drop down lijst

en: EMail-to-SMS gateway driver, for carriers which provide this service.
nl: E-mail naar SMS gateway stuurprogramma, voor dragers die deze service ondersteunen.

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit %s
nl: %s bewerken

en: Edit Block
nl: Blok bewerken

en: Edit Group
nl: Groep bewerken

en: Edit Permission
nl: Recht bewerken

en: Edit Permissions
nl: Rechten bewerken

en: Edit Permissions for %s
nl: Rechten van '%s' bewerken

en: Edit options for:
nl: Opties bewerken voor:

en: Edit permissions for "%s"
nl: Rechten van "%s" bewerken

en: Edit permissions for %s
nl: Rechten van %s bewerken

en: Education
nl: Onderwijs

en: Egypt
nl: Egypte

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Email addresses must match.
nl: E-mailadressen moeten overeenkomen.

en: Email with confirmation
nl: E-mail met bevestiging

en: Email-to-SMS Gateway
nl: E-mail naar SMS gateway

en: Empty message.
nl: Leeg bericht.

en: Empty result.
nl: Geen resultaat.

en: Empty search terms
nl: Lege zoektermen

en: Enable %s
nl: Activeer %s

en: Enable insertion of images from Photo Galleries in text?
nl: Invoegen van afbeeldingen uit fotoalbums in tekst inschakelen?

en: Enable right click context menu?
nl: Rechtklikken context menu inschakelen?

en: Enabled
nl: Geactiveerd

en: End year
nl: Eindjaar

en: Ends with
nl: Eindigt met

en: Enlarge Editor
nl: Vergroot editor

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
nl: Geef een beveiligingsvraag die u gevraagd wordt, wanneer het nodig is om uw wachtwoord te resetten, b.v. 'wat is de naam van uw huisdier?':

en: Enter the image URL here
nl: Voer de afbeelding URL hier in

en: Enter the letters below:
nl: Voer onderstaande letters in:

en: Equal to
nl: Gelijk aan

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal Guinee

en: Error
nl: Fout

en: Error creating block: %s
nl: Fout bij maken van blok: %s

en: Error deleting sync anchor: %s
nl: Fout bij verwijderen van sync anker: %s

en: Error deleting sync log: %s
nl: Fout bij verwijderen van sync log: %s

en: Error getting content: %s
nl: Fout bij ophalen van inhoud: %s

en: Error retrieving current script: (%d) %s
nl: Fout bij ophalen van huidig script: (%d) %s

en: Error saving changes.
nl: Fout bij opslaan van wijzigingen.

en: Error updating password: %s
nl: Fout bij bijwerken van wachtwoord: %s

en: Error with email message.
nl: Fout met e-mailbericht.

en: Error writing "%s".
nl: Fout bij schrijven van "%s".

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Ethnic
nl: Etnisch

en: Europe
nl: Europa

en: Every 15 minutes
nl: Elke 15 minuten

en: Every 2 minutes
nl: Elke 2 minuten

en: Every 30 seconds
nl: Elke 30 seconden

en: Every 5 minutes
nl: Elke 5 minuten

en: Every Login
nl: Elke aanmelding

en: Every half hour
nl: Elk half uur

en: Every minute
nl: Elke minuut

en: Example values:
nl: Voorbeeldwaarden:

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Existing Rules
nl: Bestaande regels

en: Exists
nl: Bestaat

en: Expand
nl: Uitklappen

en: Expected ')'
nl: Verwachtte ')'

en: Expected 1 object, got %d.
nl: Verwachtte 1 object, gekregen %d.

en: Expected bare word or quoted search term
nl: Verwachtte enkel woord of aangehaalde zoekterm

en: Expiration Date
nl: Vervaldatum

en: FG Color
nl: Voorgrondkleur

en: FTP upload of setup
nl: FTP upload van setup

en: Failed retrieving preferences.
nl: Ophalen voorkeursinstellingen mislukt.

en: Failed to connect to LDAP server.
nl: Verbinding met de LDAP-server is mislukt.

en: Failed to connect to SMB server.
nl: Verbinding met de SMB-server is mislukt.

en: Failed to copy from "%s".
nl: Kopiëren uit "%s" is mislukt.

en: Failed to copy to "%s".
nl: Kopiëren naar "%s" is mislukt.

en: Failed to create new SASL connection.
nl: Maken van nieuwe SASL verbinding is mislukt.

en: Failed to move to "%s".
nl: Verplaatsen naar "%s" is mislukt.

en: Failed to retrieve: %s
nl: Ophalen van %s is mislukt

en: Fair
nl: Mooi

en: Falkland Islands (Malvinas)
nl: Falkland eilanden (Malvinas)

en: Faroe Islands
nl: Faroër eilanden

en: Fatal Error:
nl: Fatale fout:

en: Faxes
nl: Faxen

en: February
nl: Februari

en: Feels Like
nl: Voelt als

en: Feels like:
nl: Voelt als:

en: Few Showers
nl: Enkele buien

en: Few Snow Showers
nl: Enige sneeuwbuien

en: Field matrix
nl: Veldmatrix

en: File
nl: Bestand

en: File Count: %s file
nl: Aantal bestanden: %s bestand

en: File Count: %s files
nl: Aantal bestanden: %s bestanden

en: File Manager
nl: Bestandbeheer

en: File Name
nl: Bestandsnaam

en: File selection
nl: Bestand kiezen

en: File upload
nl: Bestandupload

en: File uploads not supported.
nl: Bestanduploads worden niet ondersteund.

en: Filter All Messages
nl: Filter alle berichten

en: Filter Only Seen Messages
nl: Filter alleen geopende berichten

en: Filter Only Unseen Messages
nl: Filter alleen ongeopende berichten

en: Filter Options
nl: Filteropties

en: Filter Rule
nl: Filterregel

en: Filter Rules
nl: Filterregels

en: Filter Script Display
nl: Filterscriptweergave

en: Filter _Rules
nl: Filter_regels

en: Filter activity: %s message(s) have been copied to the folder "%s".
nl: Filterbewerking: %s bericht(en) zijn gekopieerd naar map "%s".

en: Filter activity: %s message(s) have been deleted.
nl: Filterbewerking: %s bericht(en) zijn verwijderd.

en: Filter activity: %s message(s) have been moved to the folder "%s".
nl: Filterbewerking: %s bericht(en) zijn verplaatst naar map "%s".

en: Filter activity: %s message(s) that matched the blacklist were deleted.
nl: Filterbewerking: %s bericht(en), die op de zwarte lijst stonden, zijn verwijderd.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been copied to the folder "%s".
nl: Filterbewerking: Het bericht "%s" van "%s" is naar de map "%s" gekopieerd.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
nl: Filterbewerking: Het bericht "%s" van "%s" is verwijderd.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
nl: Filterbewerking: Het bericht "%s" van "%s" is naar de map "%s" verplaatst.

en: Filter not found.
nl: Filter niet gevonden.

en: First Half
nl: Eerste helft

en: First Quarter
nl: Eerste kwartaal

en: Fix ratio
nl: Verhouding herstellen

en: Flip
nl: Omkeren

en: Float
nl: Drijven

en: Fog
nl: Mist

en: Folder %s does not exist
nl: Map %s bestaat niet

en: Font Color
nl: Fontkleur

en: Food
nl: Voedsel

en: For an incoming message that matches:
nl: Voor een inkomend berichten dat voldoet aan:

en: For browsers that don't support images
nl: Voor browsers die geen afbeeldingen ondersteunen

en: Forecast (TAF)
nl: Weersvoorspelling (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
nl: Vooruitzichtdagen (merk op dat het gegeven vooruitzicht dagen en nachten geeft; een groot aantal kan resulteren in een breed blok)

en: Forgot your password?
nl: Uw wachtwoord vergeten?

en: Forms
nl: Formulieren

en: Fortune type
nl: Fortunetype

en: Forward
nl: Doorsturen

en: Forward is not supported in the current filtering driver.
nl: Doorsturen wordt niet ondersteund in het huidige filterstuurprogramma.

en: Forwards
nl: Doorsturen

en: Forwards Edit
nl: Doorsturen bewerken

en: Fr
nl: Vr

en: France
nl: Frankrijk

en: France, Metropolitan
nl: Frankrijk, Hoofdstedelijk

en: Freezing Drizzle
nl: Koude motregen

en: French Guiana
nl: Frans Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans Polynesië

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke Territoria

en: From
nl: Van

en: From the
nl: Van de

en: From:
nl: Van:

en: Full Description
nl: Volledige beschrijving

en: Full Moon
nl: Volle maan

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Gallery to take image from
nl: Album waaruit de afbeelding gehaald dient te worden

en: Gallery:
nl: Album:

en: Generate %s Configuration
nl: Genereer %s configuratie

en: Generated Code
nl: Gegenereerde code

en: Generated by Ingo (http://www.horde.org/ingo/)
nl: Gegenereerd door Ingo (http://www.horde.org/ingo/)

en: Georgia
nl: Georgië

en: Germany
nl: Duitsland

en: Given Name
nl: Voornaam

en: Global Options
nl: Globale opties

en: Go
nl: Ga

en: Google Maps
nl: Google kaarten

en: Google Search
nl: Google zoeken

en: Grayscale
nl: Grijsschaal

en: Greater than
nl: Groter dan

en: Greater than or equal to
nl: Groter dan of gelijk aan

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greek (ISO-8859-7)
nl: Grieks (ISO-8859-7)

en: Greenland
nl: Groenland

en: Group Administration
nl: Groepsbeheer

en: Group names must be non-empty
nl: Groepnamen mogen niet leeg zijn

en: Group_ldap: Unable to add group %s. This is what the server said:
nl: Group_ldap: Niet in staat groep %s toe te voegen. De server meldt:

en: Group_ldap: Unable to delete group %s
nl: Group_ldap: Niet in staat groep %s te verwijderen

en: Group_ldap: Unable to update group %s
nl: Group_ldap: Niet in staat groep %s bij te werken

en: Groups
nl: Groepen

en: Guest Permissions
nl: Gast rechten

en: Guestbook
nl: Gastenboek

en: Guinea
nl: Guinee

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last cell in row.
nl: HTMLArea weigert laf om de laatste cel in de rij te verwijderen.

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last column in table.
nl: HTMLArea weigert laf om de laatste kolom in de tabel te verwijderen.

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last row in table.
nl: HTMLArea weigert laf om de laatste rij in de tabel te verwijderen.

en: HTTP Authentication not found.
nl: HTTP authenticatie niet gevonden.

en: Hash-Algorithm
nl: Hash-algorithme

en: Haze
nl: Nevel

en: Header
nl: Kop

en: Headers
nl: Koppen

en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heard eiland en McDonald eilanden

en: Heavy T-Storm
nl: Zware onweersbui

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
nl: Hebreeuws (ISO-8859-8-I)

en: Height
nl: Hoogte

en: Help using editor
nl: Help bij gebruik van editor

en: Hemisphere
nl: Halfrond

en: Here is the beginning of the file:
nl: Hier is het begin van het bestand:

en: High
nl: Hoog

en: Holy See (Vatican City State)
nl: Holy See (Vaticaanstad)

en: Home Address
nl: Adres (privé)

en: Home Directory
nl: Homedirectory

en: Home Phone
nl: Tel.nr. (privé)

en: Horde/Kolab: Invalid %s XML data encountered in message %s
nl: Horde/Kolab: Ongeldige %s XML data tegengekomen in bericht %s

en: Horde/Kolab: No message corresponds to object %s
nl: Horde/Kolab: Geen bericht correspondeert met object %s

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
nl: Horde/Kolab: Geen object van type %s gevonden in bericht %s

en: Horde/Kolab: Successfully removed %s "%s"
nl: Horde/Kolab: %s met succes verwijderd "%s"

en: Horde/Kolab: The integration engine requires the 'domxml' PHP extension
nl: Horde/Kolab: De intergratie vereist de 'domxml' extensie

en: Horde/Kolab: Unable to create new XML tree for object %s
nl: Horde/Kolab: Kan geen nieuwe XML boom maken voor object %s

en: Horde/Kolab: Unable to remove %s "%s": %s
nl: Horde/Kolab: Kan %s "%s" niet verwijderen: %s

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
nl: Horde/Kolab: Niet in staat het MIME ID, voor het gedeelte met type %s, op te halen

en: Horde/Kolab: Unable to synchronise %s "%s": %s
nl: Horde/Kolab: Kan %s "%s" niet synchroniseren: %s

en: Horde/Kolab: Unable to synchronise shares: %s
nl: Horde/Kolab: Kan gedeelde bronnen niet synchroniseren: %s

en: Horde/Kolab: Unknown share "%s"
nl: Horde/Kolab: Onbekende gedeelde bron "%s"

en: Horizontal Rule
nl: Horizontale lijn

en: Horizontal padding
nl: Horizontale vrije ruimte

en: Horizontal:
nl: Horizontaal:

en: How did you get here? (Please report!)
nl: Hoe kwam u hier? (Graag rapportage!)

en: How many columns would you like to merge?
nl: Hoeveel kolommen wilt u samenvoegen?

en: How many fields (columns) are there?
nl: Hoeveel velden (kolommen) zijn er?

en: How many rows would you like to merge?
nl: Hoeveel rijen wilt u samenvoegen?

en: Humidity
nl: Vochtigheid

en: Humidity:
nl: Vochtigheid:

en: Humorists
nl: Humoristen

en: Hungary
nl: Hongarije

en: IMAP mailbox creation failed: %s
nl: Maken van IMAP mailbox mislukt: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
nl: Verwijderen van IMAP mailbox mislukt: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
nl: Maken van IMAP mailbox quota mislukt: %s

en: IP Address
nl: IP Adres

en: IP Address not available.
nl: IP adres niet beschikbaar.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
nl: IP adres valt niet binnen het toegestane CIDR blok.

en: IP lockdown violation.
nl: IP lockdown overtreding.

en: I_nsert Row Before
nl: Rij i_nvoegen voor

en: Iceland
nl: IJsland

en: Icons Only
nl: Alleen pictogrammen

en: Icons for %s
nl: Pictogrammen voor %s

en: Icons with text
nl: Pictogrammen met tekst

en: Identity's name:
nl: Identiteitsnaam:

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
nl: Wanneer het niet goed wordt weergegeven, %s om het in een nieuw scherm te openen.

en: If you don't see any icons using Internet Explorer, you may need to check this box to turn off PNG transparency.
nl: Als u geen pictogrammen ziet, bij gebruik van Internet Explorer, kan het nodig zijn dit vakje aan te vinken om PNG transparatie uit te schakelen.

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
nl: Wanneer u dit bericht ziet, maar geen afbeelding, dan kan de afbeelding die u wilt uploaden niet door uw browser worden weergegeven.

en: Image Preview:
nl: Afbeeldingsbeoordeling:

en: Image URL
nl: Afbeelding URL

en: Image URL:
nl: Afbeelding URL:

en: Image from gallery
nl: Afbeelding uit album

en: Image from gallery:
nl: Afbeelding uit album:

en: Image upload
nl: Afbeeldingsupload

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Import, Step %d
nl: Importeren, stap %d

en: Important
nl: Belangrijk

en: Imported field: %s
nl: Geimporteerd veld: %s

en: Imported fields:
nl: Geimporteerde velden:

en: In_sert Row After
nl: Rij invoegen na

en: Incorrect action code given.
nl: Onjuiste bewerkingscode opgegeven.

en: Incorrect username and/or password.
nl: Onjuiste gebruikersnaam en/of wachtwoord.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
nl: Onjuiste gebruikersnaam of alternatief adres. Probeer opnieuw of neem contact op met de systeembeheerder, wanneer u verdere hulp nodig heeft.

en: Increase Indent
nl: Vergroot inspringing

en: Individual Users
nl: Individuele gebruikers

en: Individual rules are not supported in the current filtering driver.
nl: Individuele regels worden niet ondersteund in het huidige filterstuurprogramma.

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Inexistant mailbox specified for message delivery.
nl: Niet bestaande mailbox opgegeven voor berichtaflevering.

en: Information
nl: Informatie

en: Information no longer available.
nl: Informatie niet langer beschikbaar.

en: Inherited Members
nl: Overgeërfde leden

en: Insert C_olumn After
nl: Kolom invoegen na

en: Insert Image
nl: Afbeelding invoegen

en: Insert Table
nl: Tabel invoegen

en: Insert Web Link
nl: Weblink invoegen

en: Insert _Column Before
nl: _Kolom invoegen voor

en: Insert a new column after the current one
nl: Een nieuwe kolom invoegen na de huidige

en: Insert a new column before the current one
nl: Een nieuwe kolom invoegen voor de huidige

en: Insert a new row after the current one
nl: Een nieuwe rij invoegen na de huidige

en: Insert a new row before the current one
nl: Een nieuwe rij invoegen na de huidige

en: Insert a paragraph after the current node
nl: Een nieuwe paragraaf invoegen na de huidige node

en: Insert a paragraph before the current node
nl: Een nieuwe paragraaf invoegen na de huidige node

en: Insert alternate template
nl: Alternatief sjabloon invoegen

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
nl: Een e-mailadres invoegen, waar u het nieuwe wachtwoord kan ontvangen:

en: Insert cell after
nl: Cel invoegen na

en: Insert cell before
nl: Cel invoegen voor

en: Insert column after
nl: Kolom invoegen na

en: Insert column before
nl: Kolom invoegen voor

en: Insert messages
nl: Berichten invoegen

en: Insert paragraph after
nl: Paragraaf invoegen na

en: Insert paragraph before
nl: Paragraaf invoegen voor

en: Insert row after
nl: Rij invoegen na

en: Insert row before
nl: Rij invoegen voor

en: Insert the required answer to the security question:
nl: Het gewenste antwoord voor de beveiligingsvraag invoegen:

en: Insert/Modify Image
nl: Afbeelding invoegen/aanpassen

en: Insert/Modify Link
nl: Link invoegen/aanpassen

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
nl: Onvoldoende krediet om naar de distributielijst te zenden.

en: Insufficient credit.
nl: Onvoldoende krediet

en: Integer list
nl: Integer lijst

en: Invalid UDH. (User Data Header).
nl: Ongeldige UDH. (User Data Header).

en: Invalid ZIP data
nl: Ongeldige ZIP data

en: Invalid application.
nl: Ongeldige toepassing.

en: Invalid batch ID.
nl: Ongeldig batch ID.

en: Invalid data submitted.
nl: Ongeldige data opgegeven.

en: Invalid destination address.
nl: Ongeldig bestemmingadres.

en: Invalid file format
nl: Ongeldig tijdformaat

en: Invalid license key.
nl: Ongeldige licentiesleutel.

en: Invalid location provided.
nl: Ongeldige locatie opgegeven.

en: Invalid msg_type.
nl: Ongeldig msg_type.

en: Invalid or missing api_id.
nl: Ongeldig of ontbrekend api_id.

en: Invalid or missing parameters.
nl: Ongeldige of ontbrekende parameters.

en: Invalid parent permission.
nl: Ongeldig parent recht.

en: Invalid partner id.
nl: Ongeldig partner id.

en: Invalid product code.
nl: Ongeldige productiecode.

en: Invalid protocol.
nl: Ongeldig protocol.

en: Invalid recipient: "%s"
nl: Ongeldige ontvanger: "%s"

en: Invalid share object
nl: Ongeldige gedeelde bron

en: Invalid source address.
nl: Ongeldig bronadres.

en: Invalid unicode data.
nl: Ongeldige unicode data.

en: Inventory
nl: Inventaris

en: Invert selection
nl: Selectie omkeren

en: Iran, Islamic Republic of
nl: Iran, Islamitische Republiek van

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Isle of Man
nl: Eiland Man

en: Isn't
nl: Is niet

en: Isolated T-Storms
nl: Geisoleerde onweersbuien

en: Israel
nl: Israël

en: Issuer
nl: Uitgever

en: Italic
nl: Cursief

en: Italy
nl: Italië

en: January
nl: Januari

en: Japanese (ISO-2022-JP)
nl: Japans (ISO-2022-JP)

en: Jordan
nl: Jordanië

en: July
nl: Juli

en: June
nl: Juni

en: Justify
nl: uitlijnen

en: Justify Center
nl: Gecentreerd uitlijnen

en: Justify Full
nl: Volledig uitlijnen

en: Justify Left
nl: Links uitlijnen

en: Justify Right
nl: Rechts uitlijnen

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Keep original?
nl: Origineel behouden?

en: Kenya
nl: Kenia

en: Kerberos server rejected authentication.
nl: Kerberos server weigerde authenticatie.

en: Key Creation
nl: Sleutel maken

en: Key Fingerprint
nl: Sleutelvingerafdruk

en: Key Length
nl: Sleutellengte

en: Key Type
nl: Sleuteltype

en: Key Usage
nl: Sleutelgebruik

en: Key already exists on the public keyserver.
nl: De sleutel bestaat al op de openbare sleutelserver.

en: Kids
nl: Kinderen

en: Korea, Democratic People's Republic of
nl: Korea, Democratische Volksrepubliek van

en: Korea, Republic of
nl: Korea, Republiek van

en: Korean (EUC-KR)
nl: Koreaans (EUC-KR)

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kyrgiesië

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
nl: LDAP ondersteuning is vereist, maar de LDAP module is niet beschikbaar of niet geladen.

en: La_yout
nl: O_pmaak

en: Language
nl: Taal

en: Lao People's Democratic Republic
nl: Democratische Volksrepubliek Lao

en: Last Half
nl: Laatste helft

en: Last Password Change
nl: Laatste wachtwoordwijziging

en: Last Quarter
nl: Laatste kwartier

en: Last Updated:
nl: Laatst bijgewerkt:

en: Last login: %s
nl: Laatste aanmelding: %s

en: Last login: %s from %s
nl: Laatste aanmelding: %s van %s

en: Last login: Never
nl: Laatste aanmelding: Nooit

en: Latvia
nl: Letland

en: Law
nl: Rechten

en: Layout
nl: Opmaak

en: Leave empty for no border
nl: Laat leeg voor geen rand

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Left
nl: Links

en: Left header
nl: Linkse kop

en: Left values
nl: Linkse waarden

en: Less than
nl: Minder dan

en: Less than or equal to
nl: Minder dan of gelijk aan

en: Level
nl: Niveau

en: Libyan Arab Jamahiriya
nl: Libische Arabische Jamahiriya

en: Light Drizzle
nl: Zacht buitje

en: Light Rain
nl: Lichte regen

en: Light Rain Early
nl: Vroeg lichte regen

en: Light Rain Late
nl: Lichte regen

en: Light Rain Shower
nl: Lichte regenbui

en: Light Rain with Thunder
nl: Lichte regen met onweer

en: Light Snow
nl: Lichte sneeuw

en: Light Snow Shower
nl: Lichte sneeuwbui

en: Link access key
nl: Link sneltoets

en: Link points to:
nl: Link wijst naar:

en: Link target
nl: Link doel

en: Link text
nl: Link tekst

en: Link the email address to the compose page when displaying
nl: Link het e-mailadres aan de nieuw bericht pagina tijdens weergave

en: Link title attribute
nl: Link titelattribuut

en: List - user can see the folder
nl: Lijst - gebruiker kan de map zien

en: List Databases
nl: Databaselijst

en: List Help Topics
nl: Lijst van help onderdelen

en: List Tables
nl: Tabellijst

en: List-Archive
nl: Lijst-Archief

en: List-Help
nl: Lijst-Help

en: List-Id
nl: Lijst-Id

en: List-Owner
nl: Lijst-Eigenaar

en: List-Post
nl: Lijst-Post

en: List-Subscribe
nl: Lijst-Inschrijven

en: List-Unsubscribe
nl: Lijst-Uitschrijven

en: Listing sessions failed: %s
nl: Weergeven van sessielijst is mislukt: %s

en: Listing users failed: %s
nl: Weergeven van gebruikerslijst is mislukt: %s

en: Listing users is disabled.
nl: Weergeven van gebruikerslijst is uitgeschakeld.

en: Literature
nl: Literatuur

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Loading...
nl: Laden...

en: Local time:
nl: Lokale tijd:

en: Locale and Time
nl: Landinstelling en tijd

en: Location
nl: Locatie

en: Log in
nl: Aanmelden

en: Log of previous sync session
nl: Log van voorgaande sync sessie

en: Log out
nl: Afmelden

en: Login
nl: Aanmelden

en: Login Tasks
nl: Aanmeldtaken

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
nl: Aanmelding mislukt omdat uw gebruikersnaam of wachtwoord onjuist is ingevoerd.

en: Login failed.
nl: Aanmelding mislukt.

en: Long text
nl: Lange tekst

en: Love
nl: Liefde

en: Low
nl: Laag

en: Lower greek letters
nl: Griekse kleine letters

en: Lower latin letters
nl: Latijnse kleine letters

en: Lower roman numbers
nl: Kleine Romeinse getallen

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
nl: MS-TNEF bijlage bevatte geen data.

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
nl: Macedonië, De vroegere Joegoslavische Republiek van

en: Magic
nl: Magie

en: Mail
nl: E-mail

en: Mail Admin
nl: Mailbeheerder

en: Make lin_k...
nl: Maak lin_k...

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Maladiven

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
nl: Beheer uw lijst met categorieën en de corresponderende kleuren, waarmee onderdelen worden gelabeld

en: Map24 map
nl: Map24 kaart

en: MapQuest map
nl: MapQuestkaart

en: Mappings stored.
nl: Koppelingen opgeslagen.

en: Mar_k message as deleted
nl: Bericht als gewist mar_keren

en: March
nl: Maart

en: Margin
nl: Marge

en: Mark message as:
nl: Bericht markeren als:

en: Mark with Seen/Unseen flags
nl: Markeer met Gezien/Niet Gezien vlaggen

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
nl: Markeer met andere vlaggen (b.v. Belangrijk/Beantwoord)

en: Marshall Islands
nl: Marchall eilanden

en: Matches (with placeholders)
nl: Komt overeen (met placeholders)

en: Matching fields
nl: Overeenkomende velden

en: Mauritania
nl: Mauretanië

en: Max allowed credit.
nl: Maximaal toegestaan krediet.

en: Max message parts exceeded.
nl: Maximum berichtonderdelen overschreden.

en: Max temp last 24 hours:
nl: Maximum temperatuur van de afgelopen 24 uur:

en: Max temp last 6 hours:
nl: Maximum temperatuur van de afgelopen 6 uur:

en: Maximum Number of Portal Blocks
nl: Maximum aantal portaalblokken

en: Maximum Number of Rules
nl: Maximum aantal regels

en: Maximum length
nl: Maximum lengte

en: Maximum number of blacklisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to blacklist.
nl: Maximum aantal zwarte lijst adressen overschreden (Totaal aantal adressen: %s, maximum aantal adressen: %s). Kon geen nieuwe adressen aan de zwarte lijst toevoegen.

en: Maximum number of whitelisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to whitelist.
nl: Maximum aantal witte lijst adressen overschreden (Totaal aantal adressen: %s, maximum aantal adressen: %s). Kon geen nieuwe adressen aan de witte lijst toevoegen.

en: May
nl: Mei

en: Medicine
nl: Geneeskunde

en: Members
nl: Leden

en: Merge cells
nl: Cellen samenvoegen

en: Message
nl: Bericht

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
nl: Bericht met succes geverifieerd, maar het certificaat van de ondergetekende kon niet worden geverifieerd.

en: Message expired.
nl: Bericht verlopen.

en: Message type
nl: Berichttype

en: Metar Weather
nl: Metar Weer

en: Metar block not available.
nl: METAR blok is niet beschikbaar.

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
nl: METAR blok is niet beschikbaar. Details zijn gelogd voor de systeembeheerder.

en: MetarDB is not connected.
nl: MetarDB is niet verbonden.

en: Method
nl: Methode

en: Method "%s" is not defined
nl: Methode "%s" is niet gedefinieerd

en: Method not defined. Called method: %s
nl: Methode is niet gedefinieerd. Aangeroepen methode: %s

en: Metric
nl: Metrisch

en: Micronesia, Federated States of
nl: Micronesië, Federale Staten van

en: Middle
nl: Midden

en: Mime Type
nl: Mime type

en: Min temp last 24 hours:
nl: Minimum temperatuur van de afgelopen 24 uur:

en: Min temp last 6 hours:
nl: Minimum temperatuur van de afgelopen 6 uur:

en: Minimum password age has not yet expired
nl: Minimum wachtwoordleeftijd is nog niet verlopen

en: Miscellaneous
nl: Allerhande

en: Missing PEAR package HTTP_Request.
nl: Ontbrekende PEAR module HTTP_Request.

en: Missing address to notify
nl: Het adres, voor notificatie, ontbreekt

en: Missing address to redirect message to
nl: Het adres, waar dit bericht heen moet worden doorgezonden, ontbreekt

en: Missing configuration. You have to generate it now if you want to use this application.
nl: Ontbrekende configuratie. U dient deze nu te genereren, wanneer u deze toepassing wilt gebruiken.

en: Missing message ID.
nl: Ontbrekend bericht ID.

en: Missing reason for reject
nl: De reden voor afwijzing ontbreekt

en: Missing reason in vacation.
nl: De reden voor het afwezigheidbericht werd niet opgegeven

en: Missing required PEAR package Mail.
nl: Ontbrekende, vereiste, PEAR module Mail.

en: Missing session ID.
nl: Ontbrekend sessie ID.

en: Mo
nl: Ma

en: Mobile Mail
nl: Mobiele e-mail

en: Moderate
nl: Gemiddeld

en: Modified Date
nl: Wijzigingsdatum

en: Modify URL
nl: Wijzig URL

en: Moldova, Republic of
nl: Moldavië, Republiek van

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Month and year
nl: Maand en jaar

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Moon Phases
nl: Maanfasen

en: More fields found in line %d than the expected %d.
nl: Meer velden in regel %d gevonden, dan de verwachtte %d.

en: Morocco
nl: Marokko

en: Mostly Clear
nl: Voornamelijk onbewolkt

en: Mostly Cloudy
nl: Voornamelijk bewolkt

en: Mostly Cloudy and Windy
nl: Voornamelijk bewolkt en winderig

en: Mostly Sunny
nl: Voornamelijk zonnig

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Move Down
nl: Naar beneden

en: Move Left
nl: Naar links

en: Move Right
nl: Naar rechts

en: Move Rule Down
nl: Regel naar beneden verschuiven

en: Move Rule Up
nl: Regel naar boven verschuiven

en: Move Up
nl: Naar boven

en: Move down
nl: Naar beneden

en: Move up
nl: Naar boven

en: Multi-level drop down lists
nl: Multi-level drop down lijsten

en: Multimap UK map
nl: Multimap VK kaart

en: Multiple selection
nl: Meervoudige selectie

en: My Account
nl: Mijn account

en: My Account Information
nl: Uw accountinformatie

en: My Portal
nl: Mijn portaal

en: My Portal Layout
nl: Mijn portaallayout

en: Myanmar
nl: Birma

en: NO, I Do NOT Agree
nl: Nee, ik accepteer de voorwaarden NIET

en: N_umber of days between vacation replies:
nl: _Aantal dagen tussen afwezigheidsantwoorden:

en: Name
nl: Naam

en: Namibia
nl: Namibië

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlands Antillen

en: Netscape Base URL
nl: Netscape Basis URL

en: Netscape CA Revocation URL
nl: Netscape CA intrekking URL

en: Netscape CA policy URL
nl: Netscape CA beleid URL

en: Netscape Renewal URL
nl: Netscape vernieuwing URL

en: Netscape Revocation URL
nl: Netscape intrekking URL

en: Netscape SSL server name
nl: Netscape SSL servernaam

en: Netscape certificate comment
nl: Netscape certificaatcommentaar

en: Netscape certificate type
nl: Netscape certificaattype

en: Network
nl: Netwerk

en: Never
nl: Nooit

en: New Caledonia
nl: Nieuw Caledonië

en: New Category
nl: Nieuwe categorie

en: New Moon
nl: Nieuwe maan

en: New Rule
nl: Nieuwe Regel

en: New Username (optional)
nl: Nieuwe gebruikersnaam (optioneel)

en: New Zealand
nl: Nieuw Zeeland

en: New password
nl: Nieuw wachtwoord

en: New password will expire on %x.
nl: Nieuw wachtwoord zal verlopen op %x.

en: New passwords don't match.
nl: Nieuwe Wachtwoorden komen niet overeen.

en: New window (_blank)
nl: Nieuw scherm (_blank)

en: News
nl: Nieuws

en: Newsgroups
nl: Nieuwsgroepen

en: Next
nl: Volgende

en: Next 4 Phases
nl: Volgende 4 fasen

en: Next options
nl: Volgende opties

en: Next>
nl: Volgende>

en: Night
nl: Nacht

en: No
nl: Nee

en: No "%s" element found in backend configuration.
nl: Geen "%s" element in backendconfiguratie gevonden.

en: No available configuration data to show differences for.
nl: Geen beschikbare configuratiedata om verschillen te laten zien.

en: No available strategy for making ISO images.
nl: Geen beschikbare strategie voor het maken van ISO images.

en: No backend configured for this host
nl: Geen Backendconfiguratie voor deze Host opgegeven

en: No backends configured in backends.php
nl: Geen backends geconfigureerd in backends.php

en: No batch template.
nl: Geen batchsjabloon.

en: No block exists at the requested position
nl: Er bestaat geen blok op de gevraagde positie

en: No calendar name provided for MCAL authentication.
nl: Geen agendanaam opgegeven voor MCAL authenticatie.

en: No change.
nl: Geen wijzigingen.

en: No children can be added to this permission.
nl: Aan dit recht kunnen geen child rechten worden toegevoegd.

en: No configuration information specified for %s.
nl: Geen configuratieinformatie opgegeven voor %s.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
nl: Geen configuratieinformatie opgegeven voor FTP VFS.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
nl: Geen configuratieinformatie opgegeven voor SQL VFS.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
nl: Geen configuratieinformatie opgegeven voor SQL-bestand VFS.

en: No credit left.
nl: Geen krediet meer.

en: No destination supplied.
nl: Geen bestemming opgegeven.

en: No file uploaded
nl: Geen bestand uploaded

en: No filters. Click "%s" to create a new filter.
nl: Geen filters. Klik op "%s", om een nieuw filter te maken.

en: No headers specified
nl: Geen headers opgegeven

en: No icons found.
nl: Geen pictogrammen gevonden.

en: No location is set.
nl: Er is geen locatie ingesteld.

en: No location provided.
nl: Geen locatie opgegeven.

en: No message supplied.
nl: Geen bericht geleverd.

en: No name specified.
nl: Geen naam opgegeven.

en: No number specified.
nl: Geen getal opgegeven.

en: No offensive fortunes
nl: Geen beledigende fortunes

en: No password provided for HTTP authentication.
nl: Geen wachtwoord opgegeven voor HTTP authenticatie.

en: No password provided for IMAP authentication.
nl: Geen wachtwoord opgegeven voor IMAP authenticatie.

en: No password provided for Kerberos authentication.
nl: Geen wachtwoord opgegeven van Kerberos authenticatie.

en: No password provided for Login authentication.
nl: Geen wachtwoord opgegeven voor Login authenticatie.

en: No password provided for PASSWD authentication.
nl: Geen wachtwoord opgegeven voor PASSWD authenticatie.

en: No password provided for SMB authentication.
nl: Geen wachtwoord opgegeven voor SMB authenticatie.

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
nl: Geen pad naar de OpenSSL binary opgegeven. De OpenSSL binary is nodig om te kunnen werken met PKCS 12 data.

en: No pending signups.
nl: Geen hangende inschrijvingen.

en: No quota set.
nl: Geen quota ingesteld.

en: No rules
nl: Geen liniëring

en: No script generated.
nl: Script niet gemaakt.

en: No separator specified.
nl: Geen scheidingsteken opgegeven.

en: No sides
nl: Geen zijden

en: No strings specified
nl: Geen tekst opgegeven

en: No such file
nl: Geen dergelijk bestand

en: No temporary directory available for cache.
nl: Geen tijdelijk directory beschikbaar voor cache.

en: No username and/or password sent.
nl: Geen gebruikersnaam en/of wachtwoord verzonden.

en: No valid XML data returned
nl: Geen geldige XML data teruggestuurd

en: No values
nl: Geen waarden

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
nl: Geen versie gevonden in originele configuratie. Hergenereer configuratie.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
nl: Geen versie gevonden in uw configuratie. Hergenereer configuratie.

en: None
nl: Geen

en: None (use implicit)
nl: Geen (verplicht)

en: Nordic (ISO-8859-10)
nl: Noord Europees (ISO-8859-10)

en: Norfolk Island
nl: Norfolk eiland

en: Northern Hemisphere
nl: Noordelijk halfrond

en: Northern Mariana Islands
nl: Marianen

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Not After
nl: Niet na

en: Not Before
nl: Niet voor

en: Not a directory
nl: Geen directory

en: Not equal to
nl: Niet gelijk aan

en: Not found.
nl: Niet gevonden.

en: Not implemented.
nl: Niet geimplementeerd.

en: Not set
nl: Niet ingesteld

en: Not supported.
nl: Niet ondersteund.

en: Notes
nl: Notities

en: Nothing to browse, go back.
nl: Niets te bladeren, ga terug.

en: Notify email address
nl: Notificatie e-mail adres

en: Number
nl: Getal

en: Number of characters
nl: Aantal karakters

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Number of rows
nl: Aantal rijen

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
nl: Getallen niet opgegeven voor bijwerken in een distributielijst.

en: Object Creator
nl: Objecteigenaar

en: Octal
nl: Octaal

en: October
nl: Oktober

en: Offense filter
nl: Beledigingfilter

en: Office
nl: Kantoor

en: Old and new passwords must be different.
nl: Oude en nieuwe wachtwoorden dienen verschillend te zijn.

en: Old password
nl: Oude wachtwoord

en: Old password is not correct.
nl: Oude wachtwoord is niet juist

en: Onclick event
nl: Onclick gebeurtenis

en: Only IMAP servers support shared folders.
nl: Alleen IMAP servers ondersteunen gedeelde mappen.

en: Only flag the message
nl: Het bericht alleen vlaggen

en: Only offensive fortunes
nl: Alleen beledigende fortunes

en: Only one email address allowed.
nl: Slecht één e-mailadres toegestaan.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
nl: Alleen de eigenaar of een systeembeheerder mag de eigenaarrechten van een share wijzigen

en: Open in a new window
nl: Open in een nieuw scherm

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
nl: OpenSSL fout: kon geen data uit het ondertekende S/MIME onderdeel halen.

en: Opens this link in a new window
nl: Opent deze link in een nieuw scherm

en: Operating System
nl: Besturingssyteem

en: Options
nl: Opties

en: Options about script updating.
nl: Opties mbt scripts bijwerken.

en: Options for %s
nl: Opties voor %s

en: Ordered List
nl: Geordende lijst

en: Organisation
nl: Organistatie

en: Organisational Unit
nl: Organisatie eenheid

en: Organizing
nl: Organiseren

en: Original application template
nl: Origineel toepassingssjabloon

en: Original templates in %s:
nl: Originele sjablonen in %s:

en: Other
nl: Andere

en: Other Information
nl: Andere informatie

en: Other Options
nl: Andere opties

en: Overview
nl: Overzicht

en: Owner Permissions
nl: Eigenaarrechten

en: PAM authentication is not available.
nl: PAM authenticatie is niet beschikbaar.

en: PGP Digital Signature
nl: Digitale PGP handtekening

en: PGP Encrypted Data
nl: Gecodeerde PGP data

en: PGP Public Key
nl: Openbare PGP sleutel

en: PGP Signed/Encrypted Data
nl: Ondertekende/gecodeerde PGP data

en: PHP Code
nl: PHP code

en: PHP Shell
nl: PHP shell

en: PM Light Rain
nl: Lichte regen na 12.00 uur

en: PM Rain
nl: Regen na 12.00 uur

en: PM Showers
nl: Buien na 12.00 uur

en: PM Snow
nl: Sneeuw na 12.00 uur

en: PM Snow Showers
nl: Sneeuwbuien na 12.00 uur

en: PM Sun
nl: Zon na 12.00 uur

en: PM T-Storms
nl: Onweersbuien na 12.00 uur

en: POSIX extension is missing
nl: POSIX extensie ontbreekt

en: P_HP Shell
nl: PHP _Shell

en: Padding
nl: Vrije ruimte

en: Palestinian Territory, Occupied
nl: Palestijns Territorium, Bezet

en: Papua New Guinea
nl: Papua Nieuw Guinea

en: Partly Cloudy
nl: Gedeeltelijk bewolkt

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password changed successfully.
nl: Wachtwoord met succes gewijzigd.

en: Password incorrect
nl: Wachtwoord onjuist

en: Password required for RADIUS authentication.
nl: Wachtwoord is vereist voor RADIUS authenticatie.

en: Password with confirmation
nl: Wachtwoord met bevestiging

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Passwords must match.
nl: Wachtwoorden moeten overeenkomen.

en: Paste
nl: Plakken

en: Paste from clipboard
nl: Plakken vanaf prikbord

en: Path
nl: Pad

en: Pending Signups:
nl: Hangende inschrijvingen:

en: People
nl: Mensen

en: Percent
nl: Procent

en: Perform Maintenance Operations
nl: Onderhoudswerkzaamheden uitvoeren

en: Perform maintenance operations on login?
nl: Onderhoudswerkzaamheden uitvoeren bij aanmelding?

en: Permission
nl: Recht

en: Permission "%s" not deleted.
nl: Recht "%s" niet verwijderd.

en: Permission Denied
nl: Recht geweigerd

en: Permissions
nl: Rechten

en: Permissions Administration
nl: Rechtenbeheer

en: Personal Information
nl: Persoonlijke informatie

en: Pets
nl: Huisdieren

en: Philippines
nl: Philippijnen

en: Phone
nl: Telefoon

en: Photos
nl: Foto's

en: Please click into some cell
nl: Klik in een cel, a.u.b.

en: Please confirm that you want to remove this element:
nl: Bevestig, dat u dit element wilt verwijderen, a.u.b:

en: Please confirm that you want to unlink this element.
nl: Bevestig, dat u dit element wilt loskoppelen, a.u.b.

en: Please enter a month and a year.
nl: Geef een maand en een jaar, a.u.b.

en: Please enter a name for the new category:
nl: Een naam voor de nieuwe categorie invoeren, a.u.b.:

en: Please enter a valid IP address.
nl: Geef een geldig IP adres, a.u.b.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
nl: Geef een geldige datum a.u.b., controleer het aantal dagen in de maand.

en: Please enter a valid time.
nl: Geef een geldige tijd, a.u.b.

en: Please enter the name of the new folder:
nl: Geef de naam van de nieuwe map, a.u.b.:

en: Please provide a summary of the problem.
nl: Geef een samenvatting van het probleem, a.u.b.

en: Please provide your username and password
nl: Geef uw gebruikersnaam en wachtwoord, a.u.b.

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
nl: Lees de volgende tekst, a.u.b. U MOET de voorwaarden te accepteren om het systeem te kunnen gebruiken.

en: Please type the new category name:
nl: Geef de nieuwe categorienaam, a.u.b.:

en: Poland
nl: Polen

en: Politics
nl: Politiek

en: Polls
nl: Peilingen

en: Positioning of this image
nl: Positionering van deze afbeelding

en: Positioning of this table
nl: Positionering van deze tabel

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
nl: Stuur naar deze map (niet afgedwongen door IMAP)

en: Precipitation for last %s hour(s):
nl: Neerslag van de afgelopen %s uren:

en: Precipitation<br />chance
nl: Neerslag<br />kans

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
nl: Prefs_ldap: vereiste LDAP extentie niet gevonden.

en: Prefs_session: Required session extension not found.
nl: Prefs_session: vereiste sessie extentie niet gevonden.

en: Pressure
nl: Luchtdruk

en: Pressure at sea level:
nl: Luchtdruk op zeeniveau:

en: Pressure:
nl: Luchtdruk:

en: Preview
nl: Beoordelen

en: Preview the image in a new window
nl: Beoordeel de afbeelding in een nieuw scherm

en: Previous options
nl: Vorige opties

en: Print document
nl: Document afdrukken

en: Private Key
nl: Privé sleutel

en: Problem
nl: Probleem

en: Problem Description
nl: Probleembeschrijving

en: Projects
nl: Projecten

en: Prompt text
nl: Prompt tekst

en: Public Key
nl: Openbare sleutel

en: Public Key Algorithm
nl: Openbare sleutel algorithme

en: Public Key Info
nl: Openbare sleutelinformatie

en: Public/Private keypair not generated successfully.
nl: Openbaar/Privé sleutelpaar niet gegenereerd.

en: Purge messages
nl: Wis berichten

en: Qatar
nl: Quatar

en: RSA Public Key (%d bit)
nl: RSA openbare sleutel (%d bit)

en: R_eason
nl: r_eden

en: Radio selection
nl: Keuzerondje selectie

en: Rain
nl: Regen

en: Rain Early
nl: Vroeg regen

en: Rain Late
nl: Laat regen

en: Rain Shower
nl: Regenbui

en: Rain and Snow
nl: Regen en sneeuw

en: Rain to Snow
nl: Regen naar sneeuw

en: Ratio
nl: Verhouding

en: Read
nl: Lezen

en: Read messages
nl: Lees berichten

en: Really delete %s? This operation cannot be undone.
nl: %s echt verwijderen? Deze bewerking kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Really remove user data for user %s? This operation cannot be undone.
nl: Gebruikersdata van gebruiker %s echt verwijderen? Deze bewerking kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Received
nl: Ontvangen (Received)

en: Redirect to
nl: Verder sturen naar

en: Redoes your last action
nl: Herhaalt uw vorige bewerking

en: Refresh
nl: Verversen

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
nl: Ververs dynamische menu onderdelen:

en: Refresh Portal View:
nl: Portalweergave verversen:

en: Regular expression
nl: Reguliere expressie

en: Reject with reason
nl: Afwijzen met reden

en: Relationship Browser
nl: Betrekkingen browser

en: Reload
nl: Herladen

en: Remarks
nl: Opmerkingen

en: Remote Servers
nl: Servers op afstand

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
nl: URL op afstand (http://www.example.com/horde):

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove Block
nl: Blok verwijderen

en: Remove column
nl: Kolom verwijderen

en: Remove formatting
nl: Opmaak verwijderen

en: Remove pair
nl: Paar verwijderen

en: Remove saved script from server's temporary directory.
nl: Verwijder het opgeslagen script uit de tijdelijke directory op de server.

en: Remove the
nl: Verwijder de

en: Remove this node from the document
nl: Verwijder deze node uit het document

en: Remove user
nl: Gebruiker verwijderen

en: Remove user: %s
nl: Verwijder gebruiker: %s

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
nl: Verzoek kon niet worden beantwoord. Geretourneerde foutcode:

en: Requested service could not be found.
nl: De gevraagde service kon niet worden gevonden.

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
nl: Vereiste "%s" niet opgegeven in %s configuratie.

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
nl: Vereiste "%s" niet opgegeven in VFS configuratie.

en: Required "%s" not specified in configuration.
nl: Vereiste "%s" niet opgegeven in configuratie.

en: Required Field
nl: Vereist veld

en: Resent To
nl: Opnieuw verzonden aan (Resent to)

en: Resent-from
nl: Opnieuw verzonden door (Resent-from)

en: Reset
nl: Herstellen

en: Reset Password
nl: Reset wachtwoord

en: Reset Your Password
nl: Reset uw wachtwoord

en: Restore Last Query
nl: Voorgaande query herstellen

en: Results
nl: Resultaten

en: Return to Filters List
nl: Terug naar filterlijst

en: Return to Options
nl: Terug naar opties

en: Return to Rules List
nl: Terug naar regellijst

en: Retype new password
nl: Typ nieuw wachtwoord opnieuw

en: Revert Configuration
nl: Configuratie terugzetten

en: Rich Text Editor Options
nl: Rich Text Editor opties

en: Riddles
nl: Raadsels

en: Right
nl: Rechts

en: Right header
nl: Rechtse kop

en: Right values
nl: Rechtse waarden

en: Ro_w Properties...
nl: Ri_jeigenschappen...

en: Role
nl: Rol

en: Romania
nl: Roemenië

en: Rotate 180
nl: 180 draaien

en: Rotate Left
nl: Naar links draaien

en: Rotate Right
nl: Naar rechts draaien

en: Row Properties
nl: Rij eigenschappen

en: Row properties
nl: Rij eigenschappen

en: Rows:
nl: Rijen:

en: Rule
nl: Regel

en: Rule Copied
nl: Regel gecopieerd

en: Rule Deleted
nl: Regel gewist

en: Rule Disabled
nl: Regel uitgeschakeld

en: Rule Enabled
nl: Regel ingeschakeld

en: Rule Name
nl: Regelnaam

en: Rule:
nl: Regel:

en: Rules
nl: Liniëring

en: Rules will appear between all rows and columns
nl: Liniëring zal verschijnen tussen alle rijen en kolommen

en: Rules will appear between columns only
nl: Liniëring zal alleen tussen kolommen verschijnen

en: Rules will appear between rows only
nl: Liniëring zal alleen tussen rijen verschijnen

en: Run
nl: Starten

en: Russian Federation
nl: Russische Federatie

en: S/MIME Cryptographic Signature
nl: Cryptografische S/MIME handtekening

en: S/MIME Encrypted Message
nl: S/MIME gecodeerd bericht

en: SASL authentication is not available.
nl: SASL authenticatie is niet beschikbaar.

en: SMS Messaging
nl: SMS versturen

en: SQL Shell
nl: SQL shell

en: SQL statement for value lookups
nl: SQL statement voor waardezoekopdrachten

en: STARTTLS failed: (%s) %s
nl: STARTTLS mislukt: (%s) %s

en: SUCCESS
nl: SUCCES

en: S_QL Shell
nl: S_QL shell

en: Sa
nl: Za

en: Saint Helena
nl: St Helena

en: Saint Kitts and Nevis
nl: St Kitts en Nevis

en: Saint Lucia
nl: St Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: St Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: St Vincent en de Grenadines

en: Same frame (_self)
nl: Zelfde frame (_self)

en: Sao Tome and Principe
nl: Sao Tome en Principe

en: Satellite Provider
nl: Satellietprovider

en: Saudi Arabia
nl: Saudi Arabië

en: Save
nl: Opslaan

en: Save "%s"
nl: "%s" opslaan

en: Save %s
nl: %s opslaan

en: Save Options
nl: Opties opslaan

en: Save Settings
nl: Instellingen opslaan

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
nl: Gegenereerde configuratie als PHP script opgeslagen in de tijdelijke directory van uw server.

en: Saved %s configuration.
nl: %s configuratie opgeslagen

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
nl: Setup upgrade script opgeslagen naar: "%s".

en: Scattered T-Storms
nl: Gespreide onweersbuien

en: Science
nl: Wetenschap

en: Script Updating
nl: Script-bijwerken

en: Script not updated.
nl: Script niet bijgewerkt.

en: Script successfully activated.
nl: Script succesvol geactiveerd.

en: Script successfully deactivated.
nl: Script succesvol gedeactiveerd.

en: Search
nl: Zoeken

en: Search Engines
nl: Zoekmachines

en: Seen
nl: Gezien

en: Select Files
nl: Kies bestanden

en: Select a date
nl: Selecteer een datum

en: Select a field
nl: Selecteer een veld

en: Select a group to add
nl: Selecteer een groep om toe te voegen

en: Select a new owner
nl: Selecteer een nieuwe eigenaar

en: Select a server
nl: Selecteer een server

en: Select a user to add
nl: Selecteer een gebruiker om toe te voegen

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Select all date components.
nl: Selecteer alle datumcomponenten.

en: Select an object
nl: Selecteer een object

en: Select none
nl: Niets selecteren

en: Select target folder
nl: Doelmap selecteren

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
nl: Selecteer de benodigde karakters uit de onderstaande vakjes. U kunt deze dan kopiëren en plakken in het tekstgebied.

en: Select the date and time format:
nl: Selecteer het datum- en tijdsformaat:

en: Select the date delimiter:
nl: Selecteer het datumscheidingsteken:

en: Select the date format:
nl: Selecteer het datumformaat:

en: Select the day and time order:
nl: Selecteer de datum- en tijdsvolgorde:

en: Select the identity you want to change:
nl: Selecteer de identiteit die u wilt wijzigen:

en: Select the time delimiter:
nl: Selecteer het tijdscheidingsteken:

en: Select the time format:
nl: Selecteer het tijdsformaat:

en: Select two matching fields.
nl: Selecteer twee overeenkomende velden.

en: Select your color scheme.
nl: Selecteer uw kleurschema.

en: Select your preferred language:
nl: Selecteer uw gewenste taal:

en: Self-Defined Header
nl: Zelf gedefinieerde header

en: Send Problem Report
nl: Probleemrapport verzenden

en: Send SMS
nl: Verzend SMS

en: Sender
nl: Afzender (Sender)

en: Serbia and Montenegro
nl: Servië en Montenegro

en: Serial Number
nl: Serienummer

en: Server data wrong or not available.
nl: Serverdata fout of niet beschikbaar.

en: Session Admin
nl: Sessiebeheerder

en: Session ID expired.
nl: Sessie ID verlopen.

en: Sessions
nl: Sessies

en: Set
nl: Instellen

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
nl: Instellen van opties om u toe te staan uw wachtwoord te resetten, wanneer u dit bent vergeten.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
nl: Instellen van servers op afstand die u wilt benaderen vanuit uw portal.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
nl: Instellen van uw gewenste taal, tijdzone en datumopties.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
nl: Instellen van uw opstarttoepassing, kleurschema, paginaverversing en andere weergaveopties.

en: Settings successfully updated.
nl: Instellingen met succes bijgewerkt.

en: Setup
nl: Instellen

en: Setup upgrade scripts available
nl: Setup upgrade scripts beschikbaar

en: Several locations possible with the parameter:
nl: Verschillende locaties mogelijk met de paramater:

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Shopping
nl: Winkelen

en: Short Summary
nl: Korte samenvatting

en: Should access keys be defined for most links?
nl: Dienen sneltoetsen voor de meeste links gedefinieerd te worden?

en: Show
nl: Weergeven

en: Show Active Script
nl: Actief script weergeven

en: Show Current Script
nl: Huidig script weergeven

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
nl: Verschillen laten zien tussen de huidige opgeslagen configuratie en de nieuwe gegenereerde configuratie.

en: Show last login time when logging in?
nl: Laatste aanmeldingstijd weergeven bij aanmelden?

en: Show option to keep original
nl: Optie weergeven om origineel te bewaren

en: Show picker
nl: Kiezer weergeven

en: Show table operations menu bar?
nl: Tabelbewerkingstaakbalk weergeven?

en: Show the %s Menu on the left?
nl: %s menu aan de linkerkant weergeven?

en: Show the Table Cell Properties dialog
nl: Tabelceleigenschappen dialoogvenster weergeven

en: Show the Table Properties dialog
nl: Tabeleigenschappen dialoogvenster weergeven

en: Show the Table Row Properties dialog
nl: Tabelrijeigenschappen dialoogvenster weergeven

en: Show the image properties dialog
nl: Afbeeldingseigenschappen dialoogvenster weergeven

en: Show upload
nl: Upload weergeven

en: Showers
nl: Buien

en: Showers Early
nl: Buien vroeg

en: Showers Late
nl: Buien laat

en: Showers in the Vicinity
nl: Buien in de nabijheid

en: Shrink
nl: Verkleinen

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
nl: Verklein of verplaats naburige blokken eerst

en: Sign up
nl: Intekenen

en: Signature
nl: Handtekening

en: Signature Algorithm
nl: Handtekening algorithme

en: Size
nl: Grootte

en: Skip Maintenance
nl: Onderhoud overslaan

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Snow
nl: Sneeuw

en: Snow Shower
nl: Sneeuwvlaag

en: Snow Showers
nl: Sneeuwbuien

en: Snow Showers Early
nl: sneeuwbuien vroeg

en: Snow Showers Late
nl: Sneeuwbuien laat

en: Snow depth:
nl: Sneeuwdiepte:

en: Snow equivalent in water:
nl: Sneeuwequivalent in water:

en: Solomon Islands
nl: Solomon eilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: Songs & Poems
nl: Liederen en gedichten

en: Sort order selection
nl: Sorteervolgorde selectie

en: Source address
nl: Bronadres

en: South Africa
nl: Zuid Afrika

en: South European (ISO-8859-3)
nl: Zuid Europees (ISO-8859-3)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl: Zuid Georgië en de Zuid Sandwich eilanden

en: Southern Hemisphere
nl: Zuidelijk halfrond

en: Space between adjacent cells
nl: Spatiëring tussen aangrenzende cellen

en: Space between content and border in cell
nl: Spatiëring tussen inhoud en rand in cel

en: Spacer
nl: Scheidingsteken

en: Spacing
nl: Spatiëring

en: Spacing and padding
nl: Spatiëring en vrije ruimte

en: Spain
nl: Spanje

en: Special Character Input
nl: Speciaal karakter invoer

en: Split cell
nl: Cel opsplitsen

en: Split column
nl: Kolom opsplitsen

en: Split row
nl: Rij opsplitsen

en: Sports
nl: Sport

en: Standard
nl: Standaard

en: Start year
nl: Startjaar

en: State or Province
nl: Staat of provincie

en: Stop checking if this rule matches?
nl: Geen verdere controles uitvoeren als deze regel van toepassing is?

en: Storage format
nl: Opslagformaat

en: Street Address
nl: Adres

en: Strikethrough
nl: Doorhalen

en: String list
nl: Stringlijst

en: Strip domain from the address
nl: Strip domein van het adres

en: Style [CSS]
nl: Stijl [CSS]

en: Su
nl: Zo

en: Subdirectory "%s" not found.
nl: Subdirectory "%s" niet gevonden.

en: Subje_ct of vacation message:
nl: Onder_werp van het vakantiebericht:

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Subject:
nl: Onderwerp:

en: Submit
nl: Bevestigen

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
nl: Verzoek verstuurd om "%s" aan het systeem toe te voegen. U kunt niet aanmelden tot uw verzoek is goedgekeurd.

en: Success
nl: Succes

en: Successfully added "%s" to the system.
nl: "%s" met succes aan het systeem toegevoegd.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
nl: Data van gebruiker "%s" met succes uit het systeem verwijderd.

en: Successfully deleted "%s".
nl: "%s" met succes verwijderd.

en: Successfully removed "%s" from the system.
nl: "%s" met succes uit het systeem verwijderd.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
nl: Configuratie met succes teruggezet. Vernieuw om wijzigingen te zien.

en: Successfully saved backup configuration.
nl: Backupconfiguratie met success opgeslagen.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
nl: Backupconfiguratiebestand %s met success opgeslagen.

en: Successfully updated "%s"
nl: "%s" met succes bijgewerkt

en: Successfully wrote %s
nl: %s met succes geschreven

en: Sudan
nl: Soedan

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Sun Rise
nl: Zonsopgang

en: Sun Set
nl: Zonsondergang

en: Sunny
nl: Zonnig

en: Sunrise
nl: Zonsopgang

en: Sunrise/Sunset
nl: Zonsopgang/Zonsondergang

en: Sunrise:
nl: Zonsopgang:

en: Sunset
nl: Zonsondergang

en: Sunset:
nl: Zonsondergang:

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Surname
nl: Achternaam

en: Svalbard and Jan Mayen
nl: Spitsbergen en Jan Mayen

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Sync log deleted
nl: Sync log verwijderd

en: Syntax error in search terms
nl: Syntaxfout in zoektermen

en: Syrian Arab Republic
nl: Syrische Arabische Republiek

en: T-Storm
nl: Onweersbui

en: T-Storm and Windy
nl: Onweersbuien en winderig

en: T-Storms
nl: Onweersbuien

en: T-Storms Early
nl: Onweersbuien vroeg

en: TSV file
nl: TSV bestand

en: Table Properties
nl: Tabeleigenschappen

en: Table Set
nl: Tabelset

en: Table properties
nl: Tabeleigenschappen

en: Taiwan, Province of China
nl: Taiwan, Provincie van China

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Tanzania, United Republic of
nl: Tanzania, Verenigde Republiek van

en: Target:
nl: Doel:

en: Tasks
nl: Taken

en: Telephone Number
nl: Telefoonnummer

en: Temp for last hour:
nl: Temperatuur van het afgelopen uur:

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Temperature:
nl: Temperatuur:

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
nl: Temperatuur<br />(%sHoog%s/%sLaag%s) &grd;%s

en: Template "%s" not found.
nl: Sjabloon "%s" niet gevonden.

en: Template Administration
nl: Sjabloonbeheer

en: Text
nl: Tekst

en: Text Only
nl: Alleen tekst

en: Text align
nl: Tekst uitlijnen

en: Texttop
nl: Tekstbovenkant

en: Th
nl: Do

en: Thai (TIS-620)
nl: Thais (TIS-620)

en: The FTP extension is not available.
nl: De FTP extentie is niet beschikbaar.

en: The History system is disabled.
nl: Het geschiedenissysteem is uitgeschakeld.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
nl: De Horde/Kolab integratie ondersteunt "%s" niet

en: The IMSP log could not be initialized.
nl: Het IMSP log kon niet worden geinitialiseerd.

en: The Maintenance:: class did not load successfully
nl: De Maintenance:: class werd niet geladen

en: The Options window has closed. Exiting.
nl: Het Optiesscherm is gesloten. Afsluiten.

en: The address "%s" has been added to your blacklist.
nl: Het adres "%s" is aan uw zwarte lijst toegevoegd.

en: The address "%s" has been added to your whitelist.
nl: Het adres "%s" is aan uw witte lijst toegevoegd.

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
nl: De beheerder dient een permanent rechtenbackend te configureren als u rechten wilt gebruiken.

en: The bottom side only
nl: Alleen de onderkant

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
nl: Het contact ID nummer is niet opgegeven, leeg gelaten of is niet gevonden in de database.

en: The contact was successfully added to your address book.
nl: Het adres is met succes aan uw adresboek toegevoegd.

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
nl: Het losgekoppelde PGP ondertekeningsblok is vereist om het ondertekende bericht te verifiëren.

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
nl: Het distrubutielijst ID is niet opgegeven, leeg gelaten of is niet gevonden in de database.

en: The distribution list was not specified.
nl: De distributielijst is niet opgegeven.

en: The driver said:
nl: Het stuurprogramma meldt:

en: The encryption features require a secure web connection.
nl: De codeermogelijkheden vereisen een beveiligde webverbinding.

en: The file %s should contain a %s setting.
nl: Het bestand %s dient een %s instelling te bevatten.

en: The file %s should contain some %s settings.
nl: Het bestand %s dient enige %s instellingen te bevatten.

en: The file cannot be copied onto itself.
nl: Het bestand kan niet naar zichzelf gekopieerd worden.

en: The file contained no data.
nl: Het bestand bevatte geen data.

en: The following are the headers for this message/rfc822 message.
nl: Het volgende zijn de koppen van dit message/rfc822 bericht.

en: The full screen mode is known to cause problems with Internet Explorer, due to browser bugs that we weren't able to workaround.  You might experience garbage display, lack of editor functions and/or random browser crashes.  If your system is Windows 9x it's very likely that you'll get a 'General Protection Fault' and need to reboot.\n\nYou have been warned.  Please press OK if you still want to try the full screen editor.
nl: Van de volledig scherm mode is bekend, dat dit problemen kan veroorzaken met Internet Explorer, vanwege browserbugs waar wij niet omheen kunnen. Het is mogelijk dat u rommel in het beeldscherm, gebrek aan editorfuncties en/of random browser- crashes ervaart. Wanneer uw systeem Windows 9x is, is het waarschijnlijk dat u een 'Algemene Beveiligings Fout' krijgt, en opnieuw dient te herstarten.\n\nU bent gewaarschuwd. Druk op OK wanneer u toch de volledig scherm editor wilt proberen.

en: The identity "%s" has been deleted.
nl: De identiteit "%s" is verwijderd.

en: The left-hand side only
nl: Alleen de linkerkant

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
nl: De plaats van het GnuPG programma dient opgegeven te worden in de Crypt_pgp:: class.

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
nl: Het bericht verstuurd op %s aan %s met onderwerp "%s" is weergegeven.
    Dit is geen garantie dat het bericht is gelezen of begrepen.

en: The name to use when linking to the compose page
nl: De naam die gebruikt wordt bij linken naar de nieuw bericht pagina

en: The number of fields must be numeric.
nl: Het aantal velden dient numeriek te zijn.

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
nl: De openssl module is vereist voor de Horde_Crypt_smime:: class.

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
nl: De voorkeursinstelling "%s" kon niet worden opgeslagen, omdat de data de maximum toelaatbare grootte overschrijdt.

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
nl: Het programma om dit datatype (%s) te bekijken, werd niet op het systeem gevonden.

en: The quote character must be one single character.
nl: Het aanhalingsteken dient ëën enkel teken te zijn.

en: The right and left sides only
nl: Alleen de rechter- en linkerkant

en: The right-hand side only
nl: Alleen de rechterkant

en: The separator must be one single character.
nl: Het scheidingsteken dient ëën enkel teken te zijn.

en: The server "%s" has been deleted.
nl: De server "%s" is verwijderd.

en: The server "%s" has been saved.
nl: De server "%s" is opgeslagen.

en: The signup request for %s has been removed.
nl: Het aanmeldingsverzoek voor %s is verwijderd.

en: The specified row (%d) does not exist.
nl: De opgegeven rij (%d) bestaat niet.

en: The temporary file "%s" does not exist.
nl: Het tijdelijk bestand "%s" bestaat niet.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
nl: De ingevoerde tekst komt niet overeen met de tekst op het scherm.

en: The top and bottom sides only
nl: Alleen de boven- en onderkant

en: The top side only
nl: Alleen de bovenkant

en: The uploaded data was lost since the previous step.
nl: De uploaded data is na de voorgaande stap verloren gegaan.

en: The uploaded file could not be saved.
nl: Het uploaded bestand is niet opgeslagen.

en: The weather.com block is not available.
nl: Het weather.com blok is niet beschikbaar.

en: Themes directory "%s" not found.
nl: Themadirectory "%s" niet gevonden.

en: There are no options available.
nl: Geen opties beschikbaar.

en: There are no parts that can be displayed inline.
nl: Er zijn geen onderdelen, welke inline weergegeven kunnen worden.

en: There are too many characters in this field. You have entered %s characters; you must enter less than %s.
nl: Er zijn te veel karakters in dit veld. U heeft %s karakters opgegeven; u dient minder dan %s op te geven.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
nl: Een probleem met het toevoegen van "%s" aan het systeem: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
nl: Een probleem met het verwijderen van data van gebruiker "%s" uit het systeem:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
nl: Een probleem met het verwijderen van "%s" uit het systeem:

en: There was a problem updating "%s": %s
nl: Een probleem met het bijwerken van "%s": %s

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
nl: Een probleem met de bestandsupload: Geen %s werd geupload.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
nl: Een probleem met de bestandsupload: Het %s is groter dan de maximum toelaatbare grootte (%d bytes).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
nl: Een probleem met de bestandsupload: Het %s is slechts gedeeltelijk geupload.

en: There was an error activating the script.
nl: Er was een fout bij het activeren van het script.

en: There was an error deactivating the script.
nl: Er was een fout bij het deactiveren van het script.

en: There was an error displaying this message part
nl: Een fout bij het bekijken van dit berichtonderdeel

en: There was an error importing the contact data.
nl: Een fout bij het importeren van de adresdata.

en: There was an error importing the iCalendar data.
nl: Een fout bij het importeren van de iCalendardata.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
nl: Een fout in het configuratieformulier. Misschien bent u een verplicht veld vergeten.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
nl: Een fout bij het uitvoeren van de opgegeven adresboekfunctie. Probeer later opnieuw, a.u.b.

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
nl: Een fout met het bijwerken van de adresdetails. Probeer later opnieuw, a.u.b.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
nl: Een fout met het bijwerken van de distributielijst. Probeer later opnieuw, a.u.b.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
nl: Deze IMAP server ondersteunt geen deling van mappen.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
nl: Dit lijkt niet een geldig rar bestand te zijn.

en: This does not appear to be a valid zip file.
nl: Dit lijkt niet een geldig zip bestand te zijn.

en: This does not seem to be a valid card number.
nl: Dit lijkt niet een geldig kaartnummer te zijn.

en: This driver allows sending of messages through an email-to-SMS gateway, for carriers which provide this service.
nl: Dit stuurprogramma maakt het versturen van berichten via een e-mail naar SMS gateway mogelijk, voor dragers die deze service ondersteunen.

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
nl: Dit stuurprogramma geeft de mogelijkheid om berichten via de Clickatell (http://clickatell.com) gateway te verzenden, d.m.v. de HTTP API

en: This driver allows sending of messages through the WIN (http://winplc.com) gateway, using the HTTP API
nl: Dit stuurprogramma geeft de mogelijkheid om berichten via de WIN (http://winplc.com) gateway te verzenden, d.m.v. de HTTP API

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
nl: Dit stuurprogramma geeft de mogelijkheid om berichten via de sms2email (http://sms2email.com) gateway te verzenden, d.m.v. de HTTP API

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
nl: Dit stuurprogramma geeft de mogelijkheid om berichten via SMTP d.m.v. de Vodafone Italy gateway te verzenden naar Vodafone nummers. Hiervoor is een Vodafone Italy e-mailadres (http://www.190.it) noodzakelijk.

en: This field is required.
nl: Dit veld is vereist

en: This field may only contain integers.
nl: Dit veld mag alleen integers bevatten.

en: This field may only contain numbers and the colon.
nl: Dit veld mag alleen getallen en de dubbele punt bevatten.

en: This field may only contain octal values.
nl: Dit veld mag alleen octaal waarden bevatten.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
nl: Dit veld dient een komma of spatie gescheiden lijst met integers te zijn

en: This field must be a valid number.
nl: Deze waarde dient een geldig getal te zijn.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
nl: Dit veld dient een kleurcode in RGB HEX-formaat te bevatten, b.v. '#1234af'.

en: This form has already been processed.
nl: Dit formulier is reeds verwerkt.

en: This is %s.
nl: Dit is %s.

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
nl: Dit is een Kolab Groupware object. Om dit object weer te geven heeft u een e-mail client nodig die het Kolab Groupware formaat begrijpt. Voor een lijst met deze e-mailclients, bezoek %s, a.u.b.

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
nl: Dit bericht is in een andere karakterset (%s) geschreven, dan uw eigen.

en: This number must be at least one.
nl: Dit getal dient tenminste één te zijn.

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
nl: Deze server kan geen zip en gzip bestanden uitpakken.

en: This system is currently deactivated.
nl: Het systeem is momenteel uitgeschakeld.

en: This value must be a number.
nl: Deze waarde dient een getal te zijn.

en: This window must be called from an Options window
nl: Dit scherm dient aangeroepen te worden vanuit een Optiesscherm

en: Thunder
nl: Onweer

en: Time
nl: Tijd

en: Time Tracking
nl: Tijdplanning

en: Time format
nl: Tijdformaat

en: Time selection
nl: Tijdselectie

en: Timestamp or unknown
nl: Tijdstempel of onbekend

en: Title
nl: Titel

en: Title (tooltip):
nl: Titel (tooltip):

en: To
nl: Aan

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
nl: Om meerdere onderdelen te selecteren, houd de Control (PC) of Command (Mac) toets vast tijdens klikken.

en: To:
nl: Aan:

en: Today
nl: Vandaag

en: Toggle HTML Source
nl: HTML bron omschakelen

en: Tomorrow
nl: Morgen

en: Too many invalid logins during the last minutes.
nl: Te veel ongeldige aanmeldingen gedurende de afgelopen minuten.

en: Top
nl: Bovenkant

en: Top frame (_top)
nl: Bovenste frame (_top)

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: True or false
nl: True of false

en: Tu
nl: Di

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turkish (ISO-8859-9)
nl: Turks (ISO-8859-9)

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks en Caicos eilanden

en: Type your choice:
nl: Typ uw keuze:

en: URL for your script delivery status report
nl: URL voor uw afleveringsstatusrapport script

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: Unable to access VFS directory.
nl: Niet in staat VFS directory aan te spreken.

en: Unable to add extra user information when signing up.
nl: Niet in staat extra gebruikersinformatie toe te voegen bij inschrijven.

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
nl: Niet in staat de rechten van VFS bestand "%s" te wijzigen.

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
nl: Niet in staat de rechten van VFS bestand %s/%s te wijzigen.

en: Unable to change to %s.
nl: Niet in staat te wijzigen naar %s.

en: Unable to check file size of "%s".
nl: Niet in staat bestandsgrootte van "%s" te controleren.

en: Unable to check file size of "%s/%s".
nl: Niet in staat bestandsgrootte van "%s/%s" te controleren.

en: Unable to connect to SQL server.
nl: Niet in staat met de SQL server te verbinden.

en: Unable to connect with SSL.
nl: Niet in staat met SSL te verbinden.

en: Unable to copy VFS file.
nl: Niet in staat VFS bestand te kopiëren.

en: Unable to create VFS directory "%s".
nl: Niet in staat VFS directory "%s" te maken.

en: Unable to create VFS directory.
nl: Niet in staat VFS directory te maken.

en: Unable to create VFS file.
nl: Niet in staat VFS bestand te maken.

en: Unable to create VFS folder "%s".
nl: Niet in staat VFS map "%s" te maken.

en: Unable to create empty VFS file.
nl: Niet in staat een leeg VFS bestand te maken.

en: Unable to decompress data.
nl: Niet in staat data uit te pakken.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
nl: Niet in staat "%s" te verwijderen, de directory is niet leeg

en: Unable to delete "%s": %s.
nl: Niet in staat "%s": %s te verwijderen.

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
nl: Niet in staat %s te verwijderen, de directory is niet leeg

en: Unable to delete VFS directory recursively.
nl: Niet in staat VFS directory recursief te verwijderen.

en: Unable to delete VFS directory.
nl: Niet in staat VFS directory te verwijderen.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
nl: Niet in staat VFS directory %s te verwijderen.

en: Unable to delete VFS file "%s".
nl: Niet in staat VFS bestand "%s" te verwijderen.

en: Unable to delete VFS file.
nl: Niet in staat VFS bestand te verwijderen.

en: Unable to delete VFS folder "%s".
nl: Niet in staat VFS map "%s" te verwijderen.

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
nl: Niet in staat VFS %s recursief te verwijderen.

en: Unable to determine current directory.
nl: Niet in staat huidige directory te bepalen.

en: Unable to extract certificate details
nl: Niet in staat certificaatdetails uit te filteren

en: Unable to load the definition of %s.
nl: Niet in staat om de definitie van %s te laden.

en: Unable to move VFS file.
nl: Niet in staat VFS bestand te verplaatsen.

en: Unable to open VFS file "%s".
nl: Niet in staat VFS bestand "%s" te openen.

en: Unable to open VFS file for writing.
nl: Niet in staat VFS bestand te openen voor schrijven.

en: Unable to open VFS file.
nl: Niet in staat VFS bestand te openen.

en: Unable to open compressed archive.
nl: Niet in staat het ingepakte bestand te openen.

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
nl: Niet in staat VFS bestand te lezen (filesize() mislukt).

en: Unable to read VFS file (getFileSize() failed).
nl: Niet in staat VFS bestand te lezen (getFileSize() mislukt).

en: Unable to read VFS file (size() failed).
nl: Niet in staat VFS bestand te lezen (size() mislukt).

en: Unable to read file:
nl: Niet in staat bestand te lezen:

en: Unable to read the vfsroot directory.
nl: Niet in staat vfsroot directory te openen.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
nl: Niet in staat om %s te hernoemen naar %s: bestemmingsmap bestaat al

en: Unable to rename VFS directory.
nl: Niet in staat VFS directory te hernoemen.

en: Unable to rename VFS directory: %s.
nl: Niet in staat VFS directory %s te hernoemen.

en: Unable to rename VFS file "%s".
nl: Niet in staat VFS bestand "%s" te hernoemen.

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
nl: Niet in staat VFS bestand %s/%s te hernoemen.

en: Unable to rename VFS file.
nl: Niet in staat VFS bestand te hernoemen.

en: Unable to run 'mkisofs'.
nl: Kan 'mkisofs' niet uitvoeren.

en: Unable to translate this Word document
nl: Niet in staat dit Word document te vertalen

en: Unable to trigger free/busy update for %s
nl: Niet in staat vrij/bezet update te initiëren voor %s

en: Unable to write VFS file "%s".
nl: Niet in staat VFS bestand "%s" te schrijven.

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
nl: Niet in staat VFS bestand te schrijven (copy() failed).

en: Unable to write VFS file data.
nl: Niet in staat VFS bestandsdata te schrijven.

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
nl: Niet in staat VFS bestand te schrijven, quota wordt overschreden.

en: Underline
nl: Onderstrepen

en: Undo Changes
nl: Herstel wijzigingen

en: Undoes your last action
nl: Doet uw laatste bewerking teniet

en: Unexpected response from server on connection:
nl: Onverwacht antwoord van de server op verbinding:

en: Unexpected response from server to:
nl: Onverwacht antwoord van server aan:

en: Unfiled
nl: Onbenoemd

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koningkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Verenigde Staten, kleine buiten liggende eilanden

en: Units
nl: Eenheden

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
nl: Onbekend apimsgid (API Message ID).

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
nl: Onbekend climsgid (Client Message ID).

en: Unknown location provided.
nl: Onbekende locatie opgegeven.

en: Unknown username or password.
nl: Onbekende gebruikersnaam of wachtwoord.

en: Unlink the current element
nl: Het huidige element loskoppelen

en: Unnamed
nl: Onbenoemd

en: Unprivileged scripts cannot access Cut/Copy/Paste programatically for security reasons.  Click OK to see a technical note at mozilla.org which shows you how to allow a script to access the clipboard.
nl: Niet gerechtigde scripts kunnen programmamatig niet Knippen/Kopiëren/Plakken, vanwege beveiligingsredenen. Klik op OK om een technische opmerking op mozilla.org te bekijken hoe u een script toestaat het prikbord te benaderen.

en: Unset color
nl: Kleur terugstellen

en: Unsupported Extension
nl: Niet ondersteunde extentie

en: Update
nl: Bijwerken

en: Update %s
nl: %s bijwerken

en: Update user
nl: Gebruiker bijwerken.

en: Updated "%s".
nl: "%s" bijgewerkt.

en: Upgrade script deleted.
nl: Upgrade script verwijderd.

en: Uploaded all application setup files to the server.
nl: Alle toepassing setupbestanden naar de server geupload.

en: Upper latin letters
nl: Latijnse hoofdletters

en: Upper roman numbers
nl: Grote Romeinse getallen

en: Use Current: %s
nl: Gebruik huidige: %s

en: Use SSL
nl: Gebruik SSL

en: Use if name/password is different for IMSP server.
nl: Gebruiken wanneer naam/wachtwoord verschilt met IMSP server.

en: User
nl: Gebruiker

en: User %s is not authorised for %s.
nl: Gebruiker %s is niet geautoriseerd voor %s.

en: User Administration
nl: Gebruikersbeheer

en: User Options
nl: Gebruikersopties

en: User Registration
nl: Gebruikersregistratie

en: User Registration has been disabled for this site.
nl: Gebruikersregistratie is uitgeschakeld op deze site.

en: User account not found
nl: Gebruikersaccount niet gevonden.

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Username "%s" already exists.
nl: Gebruikersnaam "%s" bestaat al.

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Users in the system:
nl: Gebruikers in het systeem:

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: VFS directory does not exist.
nl: VFS directory bestaat niet.

en: Vacation
nl: Afwezigheid

en: Vacation Edit
nl: Afwezigheid bewerken

en: Vacation is not supported in the current filtering driver.
nl: Vakantie wordt niet ondersteund in het huidige filterstuurprogramma.

en: Valid locations found include:
nl: Gevonden geldige locaties bevatten:

en: Validity
nl: Geldigheid

en: Value in minutes from now.
nl: Waarde in minuten vanaf nu.

en: Value is over the maximum length of %s.
nl: Waarde ligt boven de maximum lengte van %s.

en: Values
nl: Waarden

en: Values to select from
nl: Waarden waaruit geselecteerd kan worden

en: Variable
nl: Variabele

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
nl: Verificatie mislukt - er kan met dit bericht geknoeid zijn.

en: Version
nl: Versie

en: Version Control
nl: Versiecontrole

en: Vertical align
nl: Vertikaal uitlijnen

en: Vertical padding
nl: Vertikale vrije ruimte

en: Vertical:
nl: Vertikaal:

en: Very High
nl: Erg hoog

en: Viet Nam
nl: Vietnam

en: Vietnamese (VISCII)
nl: Vietnamees (VISCII)

en: View %s
nl: %s bekijken

en: View an external web page
nl: Bekijk een externe webpagina

en: View as %s
nl: Bekijken als %s

en: Virgin Islands, British
nl: Maagden eilanden, Britse

en: Virgin Islands, U.S.
nl: Maagden eilanden, V.S.

en: Visibility
nl: Zicht

en: Visibility:
nl: Zicht:

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
nl: WAARSCHUWING!!!  VERWIJDER SCRIPT HANDMATIG UIT %s.

en: Wallis and Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: We
nl: Wo

en: Weather Forecast
nl: Weersvooruitzicht

en: Weather data provided by
nl: Weerbericht gegevens geleverd door

en: Web Site
nl: Website

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Welcome
nl: Welkom

en: Welcome to %s
nl: Welkom bij %s

en: Welcome, %s
nl: Welkom, %s

en: Western (ISO-8859-1)
nl: Westers (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
nl: Westers (ISO-8859-15)

en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

en: Wh_itelist addresses:
nl: W_itte lijst adressen

en: What application should %s display after login?
nl: Welke toepassing dient %s weer te geven na aanmelding?

en: What is the delimiter character?
nl: Wat is het scheidingskarakter?

en: What is the quote character?
nl: Wat is het citaatkarakter?

en: Whereis Australia map
nl: Whereis Australië kaart

en: Which phases
nl: Welke fasen

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
nl: Welke plugins voor de Rich Text editor inschakelen.

en: Whitelist
nl: Witte lijst

en: Whitelist Edit
nl: Witte lijst bewerken

en: Whitelist is not supported in the current filtering driver.
nl: Witte lijst wordt niet ondersteund in het huidige filterstuurprogramma.

en: Whitelisted Addresses
nl: Witte lijst adressen

en: Width
nl: Breedte

en: Width in CSS units
nl: Breedte in CSS eenheden

en: Width of the %s menu on the left (takes effect on next log-in):
nl: Breedte van het %s menu aan de linkerkant (aktief bij volgende aanmelding):

en: Width of the table
nl: Breedte van de tabel

en: Width unit
nl: Breedte eenheid

en: Width:
nl: Breedte:

en: Wind Early
nl: Wind vroeg

en: Wind speed in knots
nl: Windsnelheid in knopen

en: Wisdom
nl: Wijsheid

en: Wishlist
nl: Wenslijst

en: Work
nl: Werk

en: Work Address
nl: Werkadres

en: Work Phone
nl: Tel.nr. (werk)

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
nl: Verkeerd aantal velden in regel %d. Verwacht %d, gevonden %d.

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
nl: Verkeerd aantal velden. Verwacht %d, gevonden %d.

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
nl: Verkeerde offset %d bij lezen van VFS bestand.

en: X509v3 Basic Constraints
nl: X509v3 basisbeperkingen

en: X509v3 Extended Key Usage
nl: X509v3 uitgebreid sleutelgebruik

en: X509v3 Subject Alternative Name
nl: X509v3 alternatieve onderwerpnaam

en: X509v3 Subject Key Identifier
nl: X509v3 onderwerp sleutelidentificator

en: X509v3 extensions
nl: X509v3 extenties

en: YY
nl: JJ

en: YYYY
nl: JJJJ

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: Yemen
nl: Jemen

en: Yes
nl: Ja

en: Yes, I Agree
nl: Ja, ik accepteer de voorwaarden

en: You are in TEXT MODE.  Use the [<>] button to switch back to WYSIWYG.
nl: U bent in TEKST MODE. Gebruik de [<>] knop om naar WYSIWYG terug te schakelen.

en: You are not allowed to create more than %d blocks.
nl: Het is u niet toegestaan om meer dan %d blokken te maken.

en: You are not allowed to create more than %d rules.
nl: Het is u niet toegestaan om meer dan %d regels te maken.

en: You are not allowed to create or edit custom rules.
nl: Het is u niet toegestaan om regels te maken of te bewerken.

en: You are not authenticated.
nl: U bent niet geauthentificeerd.

en: You cannot have the '\' character in your full name.
nl: U kunt geen '\' karakter in uw vollege naam hebben.

en: You did not enter a valid email address.
nl: U heeft geen geldig e-mailadres opgegeven.

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
nl: U heeft geen velden uit het geimporteerde bestand gekoppeld met de overeenkomstige velden in %s.

en: You have been logged out.
nl: U bent afgemeld.

en: You have received a new message
nl: U heeft een nieuw bericht ontvangen

en: You have to enter a valid cellphone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
nl: U dient een geldig mobiel nummer in te voeren, alleen cijfers met een optionele '+' voor het internationale kiesvoorvoegsel.

en: You have to enter a valid value.
nl: U dient een geldige waarde op te geven.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
nl: U dient een DataTree backend te configureren om inschrijvingen te kunnen gebruiken.

en: You must configure a VFS backend.
nl: U dient een VFS backend te configureren.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
nl: U dient het probleem te beschrijven, voordat u het probleemrapport kunt verzenden.

en: You must enter the URL where this link points to
nl: U dient een URL in te voeren waarnaar deze link verwijst

en: You must select an server to be deleted.
nl: U dient een server te selecteren om te verwijderen.

en: You must specify a username to clear out.
nl: U dient een gebruikersnaam op te geven om te wissen.

en: You must specify a username to remove.
nl: U dient een gebruikersnaam op te geven om te verwijderen.

en: You must specify at least one email address for which the vacation messages should be activated.
nl: U moet tenminste één E-Mail adres opgeven waarvoor het afwezigheids filter moet worden geactiveerd.

en: You must specify the username to add.
nl: U dient een gebruikersnaam op te geven om toe te voegen.

en: You must specify the username to update.
nl: U dient een gebruikersnaam op te geven om bij te kunnen werken.

en: You must specify what action to perform.
nl: U dient een bewerking op te geven welke uitgevoerd moet worden.

en: You must type a new category name.
nl: U dient een nieuwe categorienaam op te geven.

en: You need to provide an Italian phone number
nl: U dient een Italiaans telefoonnummer op te geven

en: Your %s session has expired. Please login again.
nl: Uw %s sessie is verlopen. Opnieuw aanmelden, a.u.b.

en: Your Email Address
nl: Uw e-mailadres

en: Your From: address:
nl: Uw Van: adres:

en: Your Information
nl: Uw informatie

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
nl: Uw internetadres is gewijzigd sinds het begin van uw %s sessie. Om uw veiligheid te beschermen, dient u zich opnieuw aan te melden.

en: Your Name
nl: Uw naam:

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
nl: Het toevoegen van gebruikers wordt niet ondersteund door uw authenticatie backend. Wanneer u Horde gebruikers wilt beheren, dient u een ander authenticatie backend te gebruiken.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
nl: Het weergeven van een gebruikerslijst wordt niet ondersteund door uw authenticatie backend, of deze optie is om andere redenen uitgeschakeld.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
nl: Uw browser lijkt te zijn gewijzigd sinds het begin van uw %s sessie. Om uw veiligheid te beschermen, dient u zich opnieuw aan te melden.

en: Your browser does not support this feature.
nl: Uw browser ondersteunt deze mogelijkheid niet.

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
nl: Uw browser ondersteunt deze printoptie niet. Druk op Control/Command + P om af te drukken.

en: Your current time zone:
nl: Uw huidige tijdzone:

en: Your default identity has been changed.
nl: Uw standaard identiteit is gewijzigd.

en: Your default identity:
nl: Uw standaard identiteit:

en: Your full name:
nl: Uw volledige naam:

en: Your login has expired.
nl: Uw aanmelding is verlopen.

en: Your new password for %s is: %s
nl: Uw nieuwe wachtwoord voor %s is: %s

en: Your options have been updated for the duration of this session.
nl: Uw opties zijn bijgewerkt voor de duur van deze sessie.

en: Your options have been updated.
nl: Uw opties zijn bijgewerkt.

en: Your password has been reset
nl: Uw wachtwoord is gereset

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
nl: Uw wachtwoord is vernieuwd, controleer uw e-mail en meld aan met uw nieuwe wachtwoord.

en: Your password has expired.
nl: Uw wachtwoord is verlopen.

en: Your remote servers:
nl: Uw servers op afstand:

en: Yugoslavia
nl: Joegoslavië

en: Zaire
nl: Zaïre

en: [Hide Quoted Text]
nl: [Verberg aangehaalde tekst]

en: [No Subject]
nl: [Geen onderwerp]

en: [Problem Report]
nl: [Probleemrapport]

en: [Show Quoted Text -
nl: [Aangehaalde tekst weergeven -

en: [Show Quoted Text - %s lines]
nl: [Aangehaalde tekst - %s regels]

en: [line %s of %s]
nl: [regel %s van %s]

en: _Address(es) to forward to:
nl: _Adressen waarnaar moet worden doorgestuurd:

en: _Addresses to not send responses to:
nl: _Adressen waar geen antwoord naar gestuurd moet worden:

en: _Administration
nl: B_eheer

en: _Blacklist
nl: Z_warte lijst

en: _Delete Row
nl: Ver_wijder rij

en: _Delete message completely
nl: Bericht volledig _wissen

en: _Enter each address on a new line:
nl: Plaats _ieder adres op een nieuwe regel

en: _Forward
nl: _Doorsturen

en: _Groups
nl: _Groepen

en: _Image Properties...
nl: _Afbeeldingseigenschappen...

en: _Keep a copy of messages in this account?
nl: _Bewaar een kopie van berichten in dit account?

en: _Log in
nl: _Aanmelden

en: _Log out
nl: _Afmelden

en: _Modify Link...
nl: _Wijzig link...

en: _Move message to folder:
nl: Bericht naar deze map _verplaatsen:

en: _My email addresses:
nl: _Mijn e-mail adressen:

en: _Options
nl: _Opties

en: _Permissions
nl: _Rechten

en: _Remove Link...
nl: _Verwijder link...

en: _Setup
nl: _Instellen

en: _Table Properties...
nl: _Tabeleigenschappen...

en: _Users
nl: Ge_bruikers

en: _Vacation
nl: _Vakantie

en: _Whitelist
nl: Witte li_jst

en: active
nl: actief

en: address book
nl: Adresboek

en: addressee unknown
nl: Geadresseerde onbekend

en: and
nl: en

en: calendar
nl: Kalender

en: calm
nl: Kalm

en: cannot create output file
nl: Kan outputbestand niet maken

en: cannot open input
nl: Kan input niet openen

en: click here
nl: Klik hier

en: command line usage error
nl: Commandoregel gebruiksfout

en: configuration error
nl: Configuratiefout

en: critical system file missing
nl: Kritisch systeembestand ontbreekt

en: data format error
nl: Dataformaatfout

en: disabled - click to enable
nl: uitgeschakeld - klik om in te schakelen

en: edit
nl: bewerken

en: entry not found
nl: invoer niet gevonden

en: falling
nl: dalend

en: field
nl: veld

en: file
nl: bestand

en: from the %s (%s) at %s %s
nl: van de %s (%s) op %s %s

en: gusting
nl: vlagerig

en: host name unknown
nl: hostnaam onbekend

en: immediate
nl: onmiddelijk

en: inactive
nl: inactief

en: input/output error
nl: input/output fout

en: internal software error
nl: interne softwarefout

en: lines]
nl: regels]

en: maildrop script generated by Ingo
nl: maildropscript gegenereerd door Ingo

en: match
nl: overeenkomend met

en: mkisofs error code %d while making ISO.
nl: mkisofs foutcode %d bij het aanmaken van ISO.

en: name
nl: naam

en: not implemented
nl: niet van toepassing

en: not yet implemented
nl: Nog niet van toepassing

en: notepad
nl: notitieboek

en: or
nl: of

en: percent
nl: procent

en: permission denied
nl: Recht geweigerd

en: procmail script generated by Ingo
nl: procmailscript gegenereerd door Ingo

en: remote error in protocol
nl: Remote fout in protocol

en: rising
nl: stijgend

en: service unavailable
nl: Service niet beschikbaar

en: show differences
nl: toon verschillen

en: steady
nl: stabiel

en: system error
nl: systeemfout

en: task list
nl: takenlijst

en: temporary failure
nl: tijdelijke mislukking

en: type the password twice to confirm
nl: Voer, ter bevestiging, het wachtwoord twee maal in

en: unnamed
nl: onbenoemd

en: user select
nl: Gebruikerselectie
