Ingo 2.0-cvs - en to it translation catalogue (1563 entries)

en:  (%s days ago)
it:  (%s giorni scorsi)

en:  (Accesskey %s)
it:  (Chiave di accesso %s)

en:  (in %s days)
it:  (in %s giorni)

en:  (today)
it:  (oggi)

en:  (tomorrow)
it:  (domani)

en:  (yesterday)
it:  (ieri)

en:  and
it:  e

en:  at
it:  a a

en:  or
it:  o

en: "%s" is not a directory.
it: "%s" non è una directory.

en: "%s" is not a valid choice.
it: "%s" non è una scelta valida.

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
it: "%s" non è configurato nei Registri di Horde.

en: "%s" tree renderer not found.
it: "%s" albero renderer non trovato.

en: "%s" was added to the groups system.
it: "%s" è stato aggiunto ai gruppi di sistema.

en: "%s" was added to the permissions system.
it: "%s" è stato aggiunto ai permessi di sistema.

en: "%s" was not created: %s.
it: "%s" non è stato creato: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
it: %.2fMB usati di %.2fMB disponibili (%.2f%%)

en: %d %s and %s
it: %d %s e %s

en: %d days until your password expires.
it: %d giorni allo scadere della tua password.

en: %d-day forecast
it: %d-giono previsione

en: %s - Notice
it: %s - Notizia

en: %s Fingerprint
it: %s Firma Digitale

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
it: %s Operazioni di Manutenzione - Conferma

en: %s Setup
it: %s Impostazione

en: %s Sign Up
it: %s Firma

en: %s Terms of Agreement
it: %s Termini di Accordo

en: %s already exists.
it: %s già esistente.

en: %s at %s %s
it: %s a %s %s

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
it: %s è pronto per eseguire le operazioni di manutenzione sotto selezionate. Seleziona la casella per ogni operazione(i) che vuoi eseguire ora.

en: %s is required
it: %s è richiesto

en: %s minutes
it: %s minuti

en: %s not found.
it: %s non trovato.

en: %s to %s of %s
it: %s a %s di %s

en: %s's Address Book
it: Rubrica di %s

en: %s's Calendar
it: Calendario di %s

en: %s's Notepad
it: Note di %s

en: %s's Tasklist
it: Lista Attività di %s

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
it: %s: Questo messaggio potrebbe non arrive da chi dichiara di essere. Attenzione ai link presenti in esso o fornisci ogni informazione al mittente.

en: , gusting
it: , soffiando

en: , gusting %s %s
it: , soffiando %s %s

en: , variable from %s to %s
it: , variabile da %s a %s

en: -- select --
it: -- seleziona --

en: 12 Hour Format
it: Formato 12 ore

en: 24 Hour Format
it: Formato 24 ore

en: 24 hours
it: 24 ore

en: <Previous
it: <Precedente

en: A database backend is required for this block.
it: Un database di backend è richiesto per questo blocco.

en: A fatal error has occurred
it: E' accaduto un errore fatale

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
it: Una chiave pubblica PGP è richiesta per cifrare il messaggio.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
it: Una chiava pubblica PGP è richiesta per verificare il messaggio firmato.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to decrypt a message.
it: Una chiave pubblica PGP, una chiave privata PGP, e una password sono richieste per decifrare un messaggio

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
it: Una chiave pubblica PGP, una chiave privata PGP, e una password sono richieste per firmare un messaggio

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
it: Una chiave pubblica S/MIME, una chiave privata S/MIME e una password sono richieste per decifrare una messaggio.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
it: Una chiave pubblica S/MIME, una chiave privata S/MIME e una password sono richieste per firmare un messaggio.

en: A public SMIME key is required to encrypt a message.
it: Una chiave pubblica S/MIME è richiesta per cifrare un messaggio.

en: AM Clouds
it: AM Nubi

en: AM Light Rain
it: AM Pioggia Leggera

en: AM Rain
it: AM Pioggia

en: AM Showers
it: AM Acquazzoni

en: AM Snow Showers
it: AM Nevicate

en: About this editor
it: Riguardo questo editor

en: About...
it: Riguardo...

en: Access denied creating VFS directory.
it: Accesso negato creando la directory VFS.

en: Access denied creating VFS file.
it: Accesso negato creando VFS file.

en: Account Information
it: Informazioni Account

en: Account Password
it: Passowrd Account

en: Account frozen.
it: Account congelato.

en: Action for blacklisted addresses:
it: Azione per indirizzi nella lista nera:

en: Activate Script
it: Attiva Script

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Child Group
it: Aggiungi Gruppo Figlio

en: Add Child Permission
it: Aggiungi Permessi Figlio

en: Add Here:
it: Aggiungi qui:

en: Add New Group
it: Aggiungi Nuovo Gruppo

en: Add New Permission
it: Aggiungi Nuovo Permesso

en: Add a child group to "%s"
it: Aggiungi un gruppo figlio a "%s"

en: Add a child permission to "%s"
it: Aggiungi un permesso figlio a "%s"

en: Add a new user:
it: Aggiungi un nuovo utente:

en: Add column
it: Aggiungi colonna

en: Add new members
it: Aggiungi nuovi membri

en: Add pair
it: Aggiungi la coppia

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
it: Aggiungi il %s Menu come una Mozilla Sidebar

en: Add to address book:
it: Aggiungi alla rubrica:

en: Add to my address book
it: Agiungi alla rubrica personale

en: Add user
it: Aggiungi utente

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
it: Aggiunti "%s" al sistema, ma non si possono aggiungere ulteriori informazioni: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
it: Aggiunto "%s" al sistema. Ora puoi accedere.

en: Adding users is disabled.
it: L'aggiunta di utenti è disabilitata.

en: Additional Settings
it: Ulteriori Impostazioni

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Book
it: Rubrica

en: Administer - set permissions for other users
it: Amministratore - imposta i permessi per altri utenti

en: Administration
it: Amministrazione

en: Align
it: Allinea

en: Alignment:
it: Allineamento:

en: All
it: Tutti

en: All Authenticated Users
it: Tutti gli utenti autenticati

en: All Groups
it: Tutti i gruppi

en: All Permissions
it: Tutti i permessi

en: All four sides
it: Tutti e quattro i lati

en: All of the following
it: Tutte le seguenti

en: Allow multiple addresses
it: Tutti gli indirizzi multipli

en: Allow setting of ordered list type?
it: Permettere le impostazioni di liste ordinate per tipo?

en: Already exists
it: Esiste già

en: Alternate IMSP Login
it: Login IMSP alternativa

en: Alternate IMSP Password
it: Password IMSP alternativa

en: Alternate IMSP Username
it: Utente IMPS alternativo

en: Alternate email address
it: Indirizzo email alternativo

en: Alternate templates
it: Maschere alternative

en: Alternate text:
it: Testo alternativo:

en: An illegal value was specified.
it: E' stato specificato un valore non valido.

en: An unknown error has occured.
it: Errore sconosciuto.

en: Answer
it: Risposta

en: Answered
it: Risposto

en: Any of the following
it: Una qualunque delle seguenti

en: Application
it: Applicazione

en: Application List
it: Lista Applicazioni

en: Application is ready.
it: L'applicazione è pronta.

en: Apply Filters
it: Applica i Filtri

en: Apply to Child Shares
it: Applica ai figli condivisi

en: Approve
it: Approva

en: Approximate Size
it: Dimensione Approssimativa

en: April
it: Aprile

en: Archive File Size
it: Dimensione file in archivio

en: Archive Name
it: Nome Archivio

en: Are you sure you want to delete this rule?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa regola?

en: Are you sure you want to remove the signup request for %s ?
it: Sei sicuro di voler rimuovere le richieste firmate per %s ?

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
it: Asei sicuro di voler eliminare "%s" e ogni sotto-gruppo?

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
it: Richiedere la conferma prima di eseguire le operazioni di manutenzione?

en: Assignment columns
it: Assegnamento colonne

en: Attempt to delete a non-existent group.
it: Si è cercato di eliminare un gruppo non esistente.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
it: Si è cercato di eliminare un permesso non esistente.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
it: Si è cercato di pubblicare un permesso non esistente.

en: Attempt to edit a non-existent share.
it: Si è cercato di pubblicare una condivisione non esistente.

en: Attributes
it: Attributi

en: August
it: Agosto

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
it: Auth_cyrsql: estensione imap richiesta non trovata.

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
it: Auth_cyrus: il backend non ha le capacità richieste.

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
it: Auth_cyrus: estensione imap richiesta non trovata.

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
it: Auth_ftp: Estensione FTP richiesta non trovata. Compila PHP con l'opzione --enable-ftp.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
it: Auth_imap:  Estensione IMAP richiesta non trovata.

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
it: Auth_krb5: Estensione krb5 richiesta non trovata.

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
it: Auth_ldap: l'aggiunta di utenti non è supportata per Active Directory

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
it: Auth_ldap: la cancellazione di utenti non è supportata per Active Directory

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
it: Auth_ldap: Estensione LDAP richiesta non trovata.

en: Auth_ldap: Unable to add user %s. This is what the server said:
it: Auth_ldap: Impossibile aggiungere l'utente %s. Questa è la risposta del server:

en: Auth_ldap: Unable to remove user %s
it: Auth_ldap: Impossibile cancellare l'utente %s

en: Auth_ldap: Unable to update user %s
it: Auth_ldap: Impossibile aggiornare l'utente %s

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
it: Auth_ldap: l'aggiornamento degli utenti non è supportato per Active Directory.

en: Auth_mcal: Required MCAL extension not found.
it: Auth_mcal: estensione MCAL richiesta non trovata.

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
it: Auth_smbauth: estensione smbauth richiesta non trovata.

en: Authentication at IMAP server failed.
it: L'autenticazione al server IMAP è fallita.

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: Authentication failed. %s
it: Autenticazione fallita. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
it: Autenticazione rifiutata dal server RADIUS.

en: Authentication to FTP server failed.
it: Autenticazione al server FTP fallita.

en: Authentication to the SMB server failed.
it: Autenticazione al server SMB fallita.

en: Automatically update the script after each change?
it: Aggiorna automaticamente lo script doppo ogni modifica?

en: Available fields:
it: Campi disponibili:

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Bad kerberos password.
it: Password kerberos non valida.

en: Bad kerberos username.
it: Utente kerberos non valido.

en: Base graphics directory "%s" not found.
it: Directory grafica di base "%s" non trovata.

en: Begins with
it: Inizia con

en: Birthday
it: Compleanno

en: Blacklist
it: Lista nera

en: Blacklist Edit
it: Modifica la Lista Nera

en: Blacklist is not supported in the current filtering driver.
it: La lista nera non è supportata nel driver attuale di filtri.

en: Blacklisted Address
it: Indirizzo nella Lista Nera

en: Blacklisted Addresses
it: Indirizzi nella Lista Nera:

en: Block "%s" of application "%s" not found.
it: Blocco "%s" dell'applicazione "%s" non trovato.

en: Block Settings
it: Impostazioni Blocco

en: Block Type
it: Tipo Blocco

en: Body
it: Corpo

en: Bold
it: Grassetto

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Border
it: Bordo

en: Border thickness:
it: Spessore del bordo:

en: Borders
it: Bordi

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia e Herzegovina

en: Both
it: Entrambe

en: Bottom
it: Basso

en: Brazil
it: Brasile

en: Bulleted List
it: Elenco puntato

en: CRL Distribution Points
it: Punti Distribuzione CRL

en: C_ell Properties...
it: Proprietà C_elle...

en: Cache init was not completed.
it: La cache iniziale non è stata completata.

en: Calendar
it: Calendario

en: Calm
it: Calmo

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Can not copy file(s) - source and destination are the same.
it: Impossibile copiare file(s) - la sorgente e la destinazione sono uguali.

en: Can not move file(s) - destination is within source.
it: Impossibile spostare il file(s) - la destinazione è all'interno della sorgente.

en: Can not reset password automatically, contact your administrator.
it: Impossibile reimpostare la password automaticamente, contatta l'amministratore.

en: Can not write to file "%s"
it: Impossibile scivere nel file "%s"

en: Can't administer external session handlers.
it: Impossibile gestire sessioni esterne.

en: Can't connect to IMAP server: %s
it: Impossibile collegarsi al server IMAP: %s

en: Can't open file "%s".
it: Impossibile aprire il file "%s".

en: Cancel
it: Cancella

en: Cancel Problem Report
it: Cancella il Report problema

en: Cannot delete file "%s".
it: Impossibile eliminare il file "%s".

en: Cannot find a temporary directory.
it: Impossibile trovare una directory temporanea.

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
it: Impossibile procedere senza il parametro 'targetFile'.

en: Cannot remove directory "%s".
it: Impossibile rimuovere la directory  "%s".

en: Cannot remove, %d children exist.
it: Impossibile rimuovere, esistono %d figli.

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
it: Impossibile riordinare, l'elenco fornito non corrisponde con l'elenco memorizzato.

en: Cannot route message to specified number.
it: Impossibile instradare il messaggio al numero specificato.

en: Carrier
it: Carriera

en: Case Sensitive
it: Rispetta Maiuscole minuscole

en: Categories and Labels
it: Categorie e Etichette

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Cell Phone
it: Cellulare

en: Cell Properties
it: Proprietà Celle

en: Cell padding:
it: Riempimento celle:

en: Cell properties
it: Proprietà celle

en: Cell spacing:
it: Spazio celle:

en: Cellphone
it: Cellulare

en: Center
it: Centro

en: Central European (ISO-8859-2)
it: Europa Cetrale (ISO-8859-2)

en: Certificate Details
it: Dettagli del Certificato

en: Certificate Owner
it: Proprietario del Certificato

en: Certificate Policies
it: Politiche del Certificato

en: Change
it: Cambia

en: Change Your Password
it: Cambia la tua Password

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
it: Cambia il nome e l'indirizzo che le persone vedono quando leggono e rispondono alle tue email.

en: Changes saved.
it: Modifiche salvate.

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
it: Il cambio della tua password non è supportato con la configurazione corrente.  Contatta l'amministratore.

en: Char
it: Carbone

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Choose Application:
it: Scegli l'applicazione:

en: Choose a password
it: Scegli una password

en: Choose a username
it: Scegli un nome utente

en: Choose how to display dates:
it: Scegli come visualizzare la data:

en: Choose list style type (for ordered lists)
it: Scegli il tipo di stile della lista (per liste ordinate)

en: Class definition of %s not found.
it: La definizione di classe di %s non è stata trovata.

en: Clear
it: Chiaro

en: Clear Query
it: Annulla Domanda

en: Clear out user: %s
it: Elimina l'utente: %s

en: Clear user
it: Elimina utente

en: Clear user data
it: Elimina informazioni utente

en: Clearing Late
it: Eliminare Dopo

en: Click to Continue
it: Click per Continuare

en: Close Window
it: Chiudi Finestra

en: Clouds
it: Nubi

en: Clouds Early
it: Nubi presto

en: Cloudy
it: Nuvoloso

en: Collapse Sidebar
it: Chiudi Sidebar

en: Collapsed borders
it: Chiudi i bordi

en: Color
it: Colore

en: Color Picker
it: Mappa Colori

en: Colour selection
it: Selezione colori

en: Cols:
it: Colonne:

en: Column titles
it: Titolo colonne

en: Comics
it: Comiche

en: Command
it: Comando

en: Command Shell
it: Linea di comando

en: Comment
it: Commento

en: Common Name
it: Nome Comune

en: Company
it: Azienda

en: Condition
it: Condizione

en: Conditions
it: Condizioni

en: Configuration Differences
it: Differenze nella configurazione

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
it: Configurazione per la sincronizzazione con PDAs, Smartphones e Outlook.

en: Configuration is out of date.
it: La configurazione è vecchia.

en: Configure %s
it: Configura %s

en: Confirm Password
it: Conferma la Password

en: Connection failed.
it: Collegamento fallito.

en: Connection failed:
it: Collegamento fallito:

en: Connection refused to the public keyserver.
it: Connessione al keyserver oubblico rifiutata.

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
it: Connessione al keyserver pubblico rifiutata. Motivo: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
it: Connessione al server FTP fallita.

en: Contacts
it: Contatti

en: Contacts were successfully added to your address book.
it: I contatti sono stati aggiunti con successo alla tua rubrica.

en: Contains
it: Contiene

en: Content type of compressed file:
it: Tipo di contenuto del file compresso:

en: Contents of "%s"
it: Contenuti di "%s"

en: Continue
it: Continua

en: Copy
it: Copia

en: Copy %s
it: Copia di %s

en: Copy failed: %s
it: Copia fallita: %s

en: Copy of %s
it: Copia di %s

en: Copy selection
it: Copia selezione

en: Could not PGP encrypt message:
it: Non si può cifrare in PGP il messaggio

en: Could not PGP sign message:
it: Non si può firmare in PGP il messaggio

en: Could not S/MIME encrypt message.
it: Non si può crifrare in S/MIME il messaggio

en: Could not S/MIME sign message.
it: Non si può firmare in S/MIME il messaggio

en: Could not add contact. %s
it: Non si può aggiungere il contatto. %s

en: Could not bind to LDAP server.
it: Non si può interrogare il server LDAP.

en: Could not check balance. %s
it: Non si può verificare l'equilibrio. %s

en: Could not connect to LDAP server.
it: Impossibile collegarsi al server LDAP.

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
it: Impossibile collegarsi al server "%s" usando FTP: %s

en: Could not create distribution list. %s
it: Impossibile creare una lista di distribuzione. %s

en: Could not decrypt PGP data:
it: Impossibile decifrare il dato in formato PGP:

en: Could not decrypt S/MIME data.
it: Impossibile decifrare il dato in formato S/MIME.

en: Could not delete contact. %s
it: Impossibile eliminare il contatto. %s

en: Could not delete distribution list. %s
it: Impossibile eliminare le lista di distribuzione. %s

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
it: Imposibile eliminare lo script di aggiornamento dell'impostazione "%s".

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
it: Impossibile determinare gli indirizzi email dei destinatari.

en: Could not fetch complete address book.
it: iImpossibile scaricare in modo completo la rubrica.

en: Could not fetch complete distribution list.
it: Impossibile scaricare in modo completo la lista di distribuzione.

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
it: Impossibile scaricare in modo completo la lista delle liste di distribuzione.

en: Could not load strategy "%s".
it: Impossibile caricare la strategia "%s".

en: Could not mkdir "%s".
it: Impossibile creare la directory "%s".

en: Could not obtain public key from the keyserver.
it: Impossibile ottenere la chiave pubblica dal server.

en: Could not open "%s" for writing.
it: Impossibile aprire "%s" per la riscrittura.

en: Could not open %s.
it: Impossibile aprire %s.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
it: Impossibile aprire il modulo Maintenance_Task %s

en: Could not open directory "%s".
it: Impossibile aprire la directory "%s".

en: Could not reach the LDAP server.
it: Impossibile contattare il server LDAP.

en: Could not read %s.
it: Impossibile leggere %s.

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
it: Impossibile azzerare la password per l'utente richiesto. Alcuni o tutti i dettagli non sono corretti. Riprova ancora o contatta l'amministratore se necessiti di ulteriore aiuto.

en: Could not retrieve ACL
it: Impossibile recuperare ACL

en: Could not retrieve address book. %s
it: Impossibile recuperare la rubrica. %s

en: Could not retrieve distribution list. %s
it: Impossibile recuperare la lista di distribuzione. %s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
it: Impossibile recuperare le liste di distribuzione. %s

en: Could not retrieve server's capabilities
it: Impossibile recuperare le possibilità del server

en: Could not revert configuration.
it: Impossibile invertire la configurazione.

en: Could not rmdir "%s".
it: Impossibile cancellare la directory "%s".

en: Could not save %s configuration.
it: Impossibile salvare la configurazione di %s.

en: Could not save a backup configuation.
it: Impossibile salvare una copia della configurazione.

en: Could not save a backup configuation: %s
it: Impossibile salvare una copia della configurazione: %s

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
it: Impossibile salvare lo script di aggiornamento delle impostazioni su: "%s".

en: Could not save the backup configuration file %s.
it: Impossibile salvare il file di salvataggio della configurazione di %s.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
it: Impossibile salvare il file di configurazione di %s. Puoi usare na delle opzioni per salvare il codice su %s o copiare manualmente il codice sotto su %s.

en: Could not search the LDAP server.
it: Impossibile fare una rucerca nel server LDAP.

en: Could not update contact. %s
it: Impossibile aggiornare il contatto. %s

en: Could not update distribution list. %s
it: Impossibile aggiornare la lista di distribuzione. %s

en: Could not write configuration for "%s": %s
it: Impossibile scrivere la configurazione per "%s": %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
it: Impossibile trovare la Sidebar di Mozilla. Assicurati che sia aperta.

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
it: Impossibile dare all'utente "%s" i seguenti diritti per la cartella "%s": %s

en: Counted text
it: Testo contato

en: Country
it: Nazione

en: Courses
it: Corsi

en: Create
it: Crea

en: Create a link
it: Crea un link

en: Create a new one
it: Crea uno nuovo

en: Create new folder
it: Crea Nuova Cartella

en: Create sub folders
it: Creare sotto cartelle

en: Creator Permissions
it: Creatore di permessi

en: Credit card number
it: Numero carta di credito

en: Current 4 Phases
it: Corrente 4 Fasi

en: Current Sessions
it: Sessioni correnti

en: Current Time
it: Tempo Attuale

en: Current URL is
it: La URL attuale è

en: Current Users
it: Utenti Attuali

en: Current Weather
it: Tempo Attuale

en: Current condition:
it: Condizione corrente:

en: Current style
it: Stile corrente

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
it: Personalizza le operazioni da eseguire all'avvio di %s

en: Cut
it: Taglia

en: Cut selection
it: Taglia la selezione

en: Cyprus
it: Cipro

en: DISABLED:
it: DISABILITATO:

en: Daily
it: Giornalmente

en: Date
it: Data

en: Date Received
it: Data Ricevuta

en: Date selection
it: Seleziona la data

en: Day
it: Giorno

en: De_lete Column
it: E_limina Colonna

en: Deactivate Script
it: Disattiva Script

en: December
it: Dicembre

en: Decimal numbers
it: Numeri decimali

en: Decrease Indent
it: Diminuisci la rientranza

en: Default Color
it: Colore standard

en: Default Identity
it: Identità di default

en: Default Shell
it: Shell di default

en: Definitions
it: Definizioni

en: Delete
it: Elimina

en: Delete %s
it: Cancella %s

en: Delete Cell
it: Elimina Cella

en: Delete Condition
it: Elimina la Condizione

en: Delete Group
it: Elimina Gruppo

en: Delete Log
it: Elimina Log

en: Delete Permission
it: Elimina Permesso

en: Delete and purge messages
it: Eliminare e svuotare i mesaggi

en: Delete cell
it: Elimina cella

en: Delete column
it: Elimina colonna

en: Delete existing alternate template
it: Elimina la maschera alternativa esistente

en: Delete message completely
it: Elimina messaggio completamente

en: Delete messages
it: Elimina i messaggi

en: Delete permissions for "%s"
it: Elimina i permessi per "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
it: Elimina i permessi per "%s" e ogni sotto-permesso?

en: Delete row
it: Elimina riga

en: Delete selected identity
it: Elimina l'identità selezionata

en: Delete sub folders
it: Elimina le sotto cartelle

en: Delete the current column
it: Elimina la colonna corrente

en: Delete the current row
it: Elimina la riga corrente

en: Deleted
it: Eliminato

en: Deleted setup upgrade script "%s".
it: Elimina lo script di aggiornamento delle impostazioni di "%s".

en: Deliver into my INBOX
it: Consegna nella mia INBOX

en: Deliver into my INBOX and copy to
it: Consegna nella mia INBOX e rimbalza a

en: Deliver into my INBOX and redirect to
it: Consegna nella mia INBOX e rimbalza a

en: Deliver to folder
it: Sposta nella Cartella

en: Delivery time
it: Tempo d'invio

en: Denmark
it: Danimarca

en: Describe the Problem
it: Descrivi il problema

en: Description
it: Descrizione

en: Details (also in Horde's logfile):
it: Dettagli (anche nel file di log di Horde):

en: Details have been logged for the administrator.
it: I dettagli sono stati scritti nel file di log per l'amministratore.

en: Development
it: Sviluppo

en: Dew Point
it: Punto di rugiada

en: Dew Point for last hour:
it: Punto di rugiada per l'ultima ora:

en: Dew point:
it: Punto di rugiada:

en: Direction left to right
it: Direzione da sinistra a destra

en: Direction right to left
it: Direzione da destra a sinistra

en: Disable %s
it: Disattiva %s

en: Disabled
it: Disattivato

en: Display 24-hour times?
it: Visualizza il tempo nel formato 24 ore?

en: Display Options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Display detailed forecast
it: Visualizza previsione dettagliata

en: Display detailed notification when each filter is applied?
it: Mosta notifica dettagliata dopo l'applicazione di ogni filtro?

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: Disposition Notification
it: Notifica di disposizione

en: Do _not send responses to bulk or list messages
it: N_on inviare risposte a gruppi o messaggi di liste

en: Do not delete
it: Non eliminare

en: Do not directly access maintenance.php
it: Non accedere direttamente maintenance.php

en: Do this:
it: Fai questo:

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
it: Laprima riga contiene il campo dei nomi? Se si, seleziona questa casella:

en: Doesn't begin with
it: Non inizia con

en: Doesn't contain
it: Non contiene

en: Doesn't end with
it: Non finisce con

en: Doesn't exist
it: Non esiste

en: Doesn't match (with placeholders)
it: Non corrisponde

en: Don't have an account? Sign up.
it: Non hai un'utenza? iscriviti.

en: Download
it: Scarica

en: Download %s
it: Scarica %s

en: Download generated configuration as PHP script.
it: La configurazione generata è stata scaricata come script PHP.

en: Drugs
it: Droghe

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Edit Block
it: Visualizza blocco

en: Edit Group
it: Visualizza Gruppo

en: Edit Permission
it: Visualizza Permesso

en: Edit Permissions
it: Visualizza Permessi

en: Edit Permissions for %s
it: Visualizza Permessi per %s

en: Edit options for:
it: Visualizza le opzioni per:

en: Edit permissions for "%s"
it: Visualizza i permesi per "%s"

en: Edit permissions for %s
it: Visualizza i permessi per %s

en: Egypt
it: Egitto

en: Element...
it: Elemento...

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Email addresses must match.
it: L'indirizzo Email deve corrispondere.

en: Email with confirmation
it: Email con conferma

en: Empty message.
it: Messaggio vuoto.

en: Empty result.
it: Risultato vuoto.

en: Empty search terms
it: Ricerca dei termini vuota

en: Enable %s
it: Attiva %s

en: Enable insertion of images from Photo Galleries in text?
it: Abilita l'inserimento di immagini nel testo dalla Galleria delle Fotografie?

en: Enable right click context menu?
it: Abilitare il menu di contesto cliccando il tasto destro del mouse?

en: Enabled
it: Attivato

en: End year
it: Fine anno

en: Ends with
it: Finisce con

en: Enlarge Editor
it: Ingradisci l'editor

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
it: Inserisci una domanda sicura che ti verrà chiesta se avrai necessità di azzerare la tua password, es 'qual'è il nome del tuo cucciolo?':

en: Enter the image URL here
it: Inserisci l'URL dell'immagine qui

en: Enter the letters below:
it: Inserisci le lettere sotto riportate:

en: Equal to
it: Uguale a

en: Error
it: Errore

en: Error creating block: %s
it: Errore creando il blocco: %s

en: Error deleting sync anchor: %s
it: Errore eliminando l'ancora di sincronia: %s

en: Error deleting sync log: %s
it: Errore eliminando il log di sincronia: %s

en: Error getting content: %s
it: Errore ottenendo il contenuto: %s

en: Error updating password: %s
it: Errore aggiornando la password: %s

en: Error with email message.
it: Errore con il messaggio email.

en: Error writing "%s".
it: Errore scrivendo "%s".

en: Every 15 minutes
it: Ogni 15 minuti

en: Every 2 minutes
it: Ogni 2 minuti

en: Every 30 seconds
it: Ogni 30 secondi

en: Every 5 minutes
it: Ogni 5 minuti

en: Every Login
it: Ad ogni accesso

en: Every half hour
it: Ogni mezz'ora

en: Every minute
it: Ogni minuto

en: Example values:
it: Valori d'esempio:

en: Execute
it: Esegui

en: Existing Rules
it: Regole Esistenti

en: Exists
it: Esiste

en: Expand
it: Espandi

en: Expand Sidebar
it: Espandi Sidebar

en: Expected ')'
it: Previsto ')'

en: Expected bare word or quoted search term
it: iParola prevista o termine citato di ricerca

en: Expiration Date
it: Data di scadenza

en: Exponent
it: Esponente

en: FG Color
it: Colore FG

en: FTP upload of setup
it: Aggiornamento FTP delle impostazioni

en: Failed retrieving preferences.
it: Tentativo fallito nel recupero delle preferenze.

en: Failed to connect to LDAP server.
it: Collegamento al server LDAP fallito.

en: Failed to connect to SMB server.
it: Collegamento al server SMB fallito.

en: Failed to copy from "%s".
it: Non è riuscito a copiare da "%s".

en: Failed to copy to "%s".
it: Non è riuscito a copiare a "%s".

en: Failed to create new SASL connection.
it: Non è riuscito a creare una nuova connessione SASL.

en: Failed to move to "%s".
it: Non è riuscito a spostare a "%s".

en: Failed to retrieve: %s
it: Non è riuscito a recuperare: %s

en: Fair
it: Giusto

en: Fatal Error:
it: Errore Fatale:

en: February
it: Febbraio

en: Feels Like
it: Simile a

en: Feels like:
it: Simile a:

en: File Count: %s file
it: Conteggio file: %s file

en: File Count: %s files
it: Conteggio file: %s files

en: File Manager
it: Gestione File

en: File Name
it: Nome File

en: File selection
it: Selezione file

en: File upload
it: Carica File

en: File uploads not supported.
it: Caricamento file non supportato

en: Filter All Messages
it: Filtra Tutti i Messaggi

en: Filter Only Seen Messages
it: Filtra Solo Messaggi Letti

en: Filter Only Unseen Messages
it: Filtra Solo Messaggi Non Letti

en: Filter Options
it: Opzioni Filtri

en: Filter Rule
it: Regola del Filtro

en: Filter Rules
it: Regole del Filtro

en: Filter Script Display
it: Visualizzazione Script di Filtro

en: Filter _Rules
it: _Regole del Filtro

en: Filter activity: %s message(s) have been copied to the folder "%s".
it: Attività del filtro: %s messaggio/i spostati nella cartella "%s".

en: Filter activity: %s message(s) have been deleted.
it: Attività del filtro: %s messaggio/i sono stati eliminati.

en: Filter activity: %s message(s) have been moved to the folder "%s".
it: Attività del filtro: %s messaggio/i spostati nella cartella "%s".

en: Filter activity: %s message(s) that matched the blacklist were deleted.
it: Attività del filtro: %s messaggio/i che corrispondano alla lista nera sono stati eliminati.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been copied to the folder "%s".
it: Attività del filtro: Il messaggio "%s" da "%s" è stato spostato nella cartella "%s".

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
it: Attività del filtro: Il messaggio "%s" da "%s" è stato eliminato.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
it: Attività del filtro: Il messaggio "%s" da "%s" è stato spostato nella cartella "%s".

en: Filter not found.
it: Utente non trovato.

en: Filters
it: Filtri

en: Finland
it: Finlandia

en: First Half
it: Primo Mezzo

en: First Quarter
it: Primo Quarto

en: Fix ratio
it: Rapporto fisso

en: Fog
it: Nebbia

en: Folder %s does not exist
it: La Cartella %s non esiste

en: Font Color
it: Colore della fonte

en: Food
it: Cibo

en: For an incoming message that matches:
it: Per messaggi in ingresso che combaciano con:

en: For browsers that don't support images
it: Per browser che non supportano le immagini

en: Forecast (TAF)
it: Previsione (TAF)

en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la password?

en: Forward
it: Inoltra

en: Forward is not supported in the current filtering driver.
it: L'inoltro non è supportato

en: Forwards
it: Inoltri

en: Forwards Edit
it: Modifica Inoltri

en: Fr
it: Ve

en: France
it: Francia

en: From
it: Da

en: From the
it: Da il

en: Full Description
it: Descrizione Completa

en: Full Moon
it: Lna Piena

en: Full Name
it: Nome Completo

en: Gallery to take image from
it: Galleria dalla quale prendere le immagini

en: Gallery:
it: Galleria:

en: Generate %s Configuration
it: Genera %s Configurazione

en: Generated Code
it: Codice Generato

en: Germany
it: Germania

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Given Name
it: Nome Dato

en: Global Options
it: Opzioni Globali

en: Go
it: Vai

en: Google Maps
it: Mappe Google

en: Grayscale
it: Scale di grigi

en: Greater than
it: Piu' grande di

en: Greater than or equal to
it: Meno di o uguale a

en: Greece
it: Grecia

en: Group Administration
it: Amministrazione Gruppi

en: Group names must be non-empty
it: I nomi del gruppo non devono esserre vuoti

en: Group_ldap: Unable to add group %s. This is what the server said:
it: Group_ldap: Impossibile aggiungere il gruppo %s. Questa è la risposta del server:

en: Group_ldap: Unable to delete group %s
it: Group_ldap: Impossidile eliminare il gruppo %s

en: Group_ldap: Unable to update group %s
it: Group_ldap: Impossibile aggiornare il gruppo %s

en: Groups
it: Gruppi

en: Guest Permissions
it: Permessi degli ospiti

en: Guestbook
it: Libro degli ospiti

en: Header
it: Intestazione

en: Headers
it: Intestazioni

en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Help using editor
it: Aiuto usando l'editor

en: Helper
it: Aiutante

en: Hemisphere
it: Emisfero

en: Here is the beginning of the file:
it: Questo è l'inizio del file:

en: High
it: Alto

en: Ho_me
it: Ho_rde

en: Holy See (Vatican City State)
it: Santa Sede (Citta' del Vaticano)

en: Home
it: Horde

en: Home Address
it: Indirizzo di casa

en: Home Directory
it: Directory di casa

en: Home Phone
it: Telefono di casa

en: Horizontal Rule
it: Regola orizzontale

en: Horizontal padding
it: Riempimento orizzontale

en: Horizontal:
it: Orizzontale:

en: How did you get here? (Please report!)
it: Come sei arrivato qui? (Sei pregato di fare un rapporto!)

en: How many columns would you like to merge?
it: Quante colonne vuoi unire?

en: How many fields (columns) are there?
it: Quanti campi (colonne) ci sono ?

en: How many rows would you like to merge?
it: Quante righe vuoi unire?

en: Humidity
it: Umidità

en: Humidity:
it: Umidità:

en: Hungary
it: Ungheria

en: IMAP mailbox creation failed: %s
it: Creazione della casella IMAP fallita: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
it: Cancellazione della casella IMAP fallita: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
it: Creazione della quota della casella IMAP fallita: %s

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IP Address not available.
it: Indirizzo IP non disponibile.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
it: L'indirizzo IP non è all'interno del blocco CIDR consentito.

en: I_nsert Row Before
it: I_nserisci la RIga prima

en: Iceland
it: Islanda

en: Icons Only
it: Solo Icone

en: Icons for %s
it: Icone per %s

en: Icons with text
it: Icone con testo

en: Identity's name:
it: Nome dell'Identità

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
it: Se non è stato visualizzato correttamente, %s aprire in una nuova finestra.

en: If you don't see any icons using Internet Explorer, you may need to check this box to turn off PNG transparency.
it: Se non vedi nessuna icona usando Internet Explorer, potresti dover selezionare questa casella per annullare la trasparenza delle immagini PNG.

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
it: Se vedi questo messaggio ma non l'immagine, l'imagine che vuoi caricare non può essere visualizzata dal tuo browser.

en: Image Preview:
it: Pre-Visualizzazione dell'Immagine:

en: Image URL
it: URL Immagine

en: Image URL:
it: URL Immagine:

en: Image from gallery
it: Immagine dalla galleria

en: Image from gallery:
it: Immagine dalla galleria:

en: Image upload
it: Caricamento Immagine

en: Images
it: Immagini

en: Import, Step %d
it: Importa, Passo %d

en: Important
it: Importante

en: Imported field: %s
it: Campi importati: %s

en: Imported fields:
it: Campi importati:

en: In_sert Row After
it: In_serisci riga dopo

en: Incorrect action code given.
it: Codice di azione errato dato.

en: Incorrect username and/or password.
it: Nome utente e/o password non corretto.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
it: Nome utente o indirizzo alternativo non valido. Riprova ancora o contatta l'amministratore se necessiti di ulteriore aiuto.

en: Increase Indent
it: Aumenta la rientranza

en: Individual Users
it: Utenti Individuali

en: Individual rules are not supported in the current filtering driver.
it: Regole individuali non sono supportate

en: Inexistant mailbox specified for message delivery.
it: Casella inesistente specificata per la consegna del messaggio.

en: Information
it: Informazione

en: Information no longer available.
it: Informazione non più disponibile.

en: Insert C_olumn After
it: Inserisci C_olonna Dopo

en: Insert Image
it: Inserisci Immagine

en: Insert Table
it: Inserisci Tabella

en: Insert Web Link
it: Inserisci link web

en: Insert _Column Before
it: Inserisci _Colonna Prima

en: Insert a new column after the current one
it: Inserisci una nuova colonna dopo quella corrente

en: Insert a new column before the current one
it: Inserisci una nuova colonna prima di quella corrente

en: Insert a new row after the current one
it: Inserisci una nuova riga dopo quella corrente

en: Insert a new row before the current one
it: Inserisci una nuova riga prima di quella corrente

en: Insert a paragraph after the current node
it: Inserisci un paragrafo dopo il nodo corrente

en: Insert a paragraph before the current node
it: Inserisci un paragrafo prima del nodo corrente

en: Insert alternate template
it: Inserisci una maschera alternativa

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
it: Inserisci un indirizzo email al quale potrai ricevere la nuova password:

en: Insert cell after
it: Inserisci una cella dopo

en: Insert cell before
it: Inserisci una cella prima

en: Insert column after
it: Inserisci una colonna dopo

en: Insert column before
it: Inserisci una colonna prima

en: Insert messages
it: Inserire messaggi

en: Insert paragraph after
it: Inserisci un paragrafo dopo

en: Insert paragraph before
it: Inserisci un paragrafo prima

en: Insert row after
it: Inserisci una riga dopo

en: Insert row before
it: Inserisci una riga prima

en: Insert the required answer to the security question:
it: Inserisci la risposta richiesta alla domanda di sicurezza:

en: Insert/Modify Image
it: Inserisci/MOdifica l'immagine

en: Insert/Modify Link
it: Inserisci/MOdifica il link

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
it: Crediti insufficienti per spedire alla lista di distribuzione.

en: Insufficient credit.
it: Crediti insufficienti.

en: Integer
it: Intero

en: Integer list
it: Lista intera

en: Invalid UDH. (User Data Header).
it: UDH non valida (User Data Header).

en: Invalid ZIP data
it: Data ZIP non valida

en: Invalid application.
it: Applicazione non valida.

en: Invalid batch ID.
it: Batch ID non valido

en: Invalid data submitted.
it: iL'informazione sottomessa non è valida.

en: Invalid destination address.
it: L'indirizzo di ddestinazione non è valido.

en: Invalid file format
it: Il formato del file non è valido

en: Invalid license key.
it: La chiave della licenza non è valida.

en: Invalid location provided.
it: Il logo fornito non è valido.

en: Invalid msg_type.
it: msg_type non valido.

en: Invalid or missing api_id.
it: api_id non valido o mancante.

en: Invalid or missing parameters.
it: Parametro non valido o mancante.

en: Invalid parent permission.
it: Permesso del genitore non valido.

en: Invalid partner id.
it: id del partner non valido.

en: Invalid product code.
it: Codice prodotto non valido.

en: Invalid protocol.
it: Protocollo non valido.

en: Invalid recipient: "%s"
it: Destinatario non valido: "%s"

en: Invalid share object
it: Oggetto condiviso non valido

en: Invalid source address.
it: Indirizzo sorgente non valido.

en: Inventory
it: Inventario

en: Invert selection
it: Inverti la selezione

en: Is
it: E'

en: Isn't
it: Non è

en: Issuer
it: Emittente

en: Italy
it: Italia

en: January
it: Gennaio

en: Japan
it: Giappone

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: Justify
it: Giustifica

en: Justify Center
it: Giustifica al centro

en: Justify Full
it: Giustifica tutto

en: Justify Left
it: Giustifica a sinistra

en: Justify Right
it: Giustifica a destra

en: Keep original?
it: Mantenere l'originale?

en: Kerberos server rejected authentication.
it: Il server Kerberos ha rifiutato l'autenticazione.

en: Key Creation
it: Creazione chiave

en: Key Fingerprint
it: Impronta digitale della chiave

en: Key Length
it: Lunghezza della chiave

en: Key Type
it: Tipo della chiave

en: Key Usage
it: Uso della chiave

en: Key already exists on the public keyserver.
it: La chiave è già presente sul keyserver pubblico.

en: Kids
it: Bamibini

en: La_yout
it: Di_sposizione

en: Language
it: Linguaggio

en: Last Half
it: Ultimo mezzo

en: Last Password Change
it: Ultima possibilità per il cambio della password

en: Last Quarter
it: Ultimo quarto

en: Last Updated:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Last login: %s
it: Ultima connessione: %s

en: Last login: %s from %s
it: Ultima connnessione: %s da %s

en: Last login: Never
it: Ultima connessione: Mai

en: Law
it: Legge

en: Layout
it: Disposizione

en: Leave empty for no border
it: Lascialo vuoto per averlo senza bordi

en: Lebanon
it: Libano

en: Left
it: Sinistra

en: Left header
it: Intestazione di sinistra

en: Left values
it: Valori di sinistra

en: Less than
it: Meno di

en: Less than or equal to
it: Meno di o uguale a

en: Level
it: Livello

en: Light Rain
it: Pioggia leggera

en: Link
it: Collegamento

en: Link points to:
it: Il collegamento punta a:

en: Link the email address to the compose page when displaying
it: Collega l'indirizzo email alla pagina di composizione quando viene visualizzato

en: Links
it: Collegamenti

en: List - user can see the folder
it: Elenco - l'utente può vedere le cartelle

en: List Databases
it: Elenco dei database

en: List Help Topics
it: Elenco dei soggetti dell'aiuto

en: List Tables
it: Elenco Tabelle

en: List-Archive
it: Archivio della Lista

en: List-Help
it: Aiuto della Lista

en: List-ID
it: ID Lista

en: List-Id
it: Identificativo della Lista

en: List-Owner
it: Proprietario della lista

en: List-Subscribe
it: Iscrizione alla Lista

en: List-Unsubscribe
it: Annulla l'iscrizione alla Lista

en: Listing sessions failed: %s
it: L'elenco delle sessione è fallito: %s

en: Listing users failed: %s
it: L'elenco degli utenti è fallito: %s

en: Listing users is disabled.
it: L'elenco degli utenti è disabilitato.

en: Literature
it: Letteratura

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Local time:
it: Ora locale:

en: Locale and Time
it: Lingua e Ora

en: Location
it: Luogo

en: Log in
it: Entra

en: Log out
it: Esci

en: Login
it: Entra

en: Login Tasks
it: Operazioni di Accesso

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
it: L'accesso è fallito perchè il nome utente o la password inseriti non sono corretti.

en: Login failed.
it: Accesso fallito.

en: Long text
it: Testo lungo

en: Love
it: Amore

en: Low
it: Basso

en: Lower greek letters
it: Lettere greche minuscole

en: Lower latin letters
it: Lettere latine minuscole

en: Lower roman numbers
it: Numeri romani minuscoli

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
it: MS-TNEF l'allegato non contiene informazioni.

en: Magic
it: Magico

en: Mail
it: Posta

en: Mail Admin
it: Indirizzo amministratore

en: Make lin_k...
it: Crea collegamen_to...

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
it: Gestisci l'elenco delle categorie etichettando gli articoli, e con i colori associati alle categorie.

en: Mar_k message as deleted
it: Con_trassegna messaggio come eliminato

en: March
it: Marzo

en: Margin
it: Margine

en: Mark message as:
it: Contrassegna messagio come:

en: Mark with Seen/Unseen flags
it: Contrassegnare con i flags Visto/NonVisto

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
it: Contrassegnare con altri flags (es: Importante/Risposto)

en: Matching fields
it: Campi corrispondenti

en: Max allowed credit.
it: Credito massimo permesso.

en: Max message parts exceeded.
it: Eccedute la parti massime del messaggio.

en: Max temp last 24 hours:
it: Tempo massimo ultime 24 ore:

en: Max temp last 6 hours:
it: Tempo massimo ultime 6 ore:

en: Maximum Number of Portal Blocks
it: Numero massimo del Porta Blocks

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: May
it: Maggio

en: Medicine
it: Medicina

en: Members
it: Membri

en: Merge cells
it: Unisci le celle

en: Message
it: Messaggio

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
it: Il messagio è stato verificato correttamente, ma il firmatario del certificato non può essere verificato.

en: Message expired.
it: Messaggio scaduto.

en: Message type
it: Tipo messaggio

en: Method
it: Metodo

en: Method "%s" is not defined
it: Il metodo  "%s" non è definito

en: Method not defined. Called method: %s
it: Metodo non definito. Metodo chiamata: %s

en: Metric
it: Metrica

en: Mexico
it: Messico

en: Middle
it: Mezzo

en: Min temp last 24 hours:
it: Tempo minimo ultime 24 ore:

en: Min temp last 6 hours:
it: Tempo minimo ultime 6 ore:

en: Minimum password age has not yet expired
it: Il tempo di durata minimo della pasword non è scaduto

en: Mirror
it: Specchio

en: Miscellaneous
it: Vario

en: Missing PEAR package HTTP_Request.
it: Il pacchetto PEAR HTTP_Request è mancante.

en: Missing address to redirect message to
it: Manca l'indirizzo al quale redirigere il messaggio

en: Missing configuration. You have to generate it now if you want to use this application.
it: Configurazione mancante. Devi generarne una nuova se vuoi usare questa applicazione.

en: Missing message ID.
it: ID del messaggio mancante.

en: Missing reason for reject
it: Informazioni mancante

en: Missing reason in vacation.
it: Informazioni mancante

en: Missing required PEAR package Mail.
it: Il pacchetto PEAR Mail richiesto è mancante.

en: Missing session ID.
it: ID della sessione mancante.

en: Mo
it: Lu

en: Moderate
it: Moderato

en: Modified Date
it: Data della modifica

en: Modify URL
it: Modifica URL

en: Modulus
it: Modulo

en: Month and year
it: Mese e anno

en: Monthly
it: Mensilmente

en: Moon Phases
it: Fasi lunari

en: More fields found in line %d than the expected %d.
it: Sono stati trovati più campi nella linea %d rispetto a quelli iprevisti %d.

en: Move
it: Sposta

en: Move Down
it: Sposta Sotto

en: Move Left
it: Sposta a Sinistra

en: Move Right
it: Sposta a Destra

en: Move Rule Down
it: Sposta la Regola Giù

en: Move Rule Up
it: Sposta la Regola Sù

en: Move Up
it: Sposta Sopra

en: Move down
it: Sposta sotto

en: Move up
it: Sposta sopra

en: Multiple selection
it: Selezione multipla

en: My Account
it: Mio Account

en: My Account Information
it: Informazioni del Mio Account

en: My Portal
it: Mio Portale

en: My Portal Layout
it: Disposizione del Mio Portale

en: NO, I Do NOT Agree
it: NO, non sono d'accordo

en: N_umber of days between vacation replies:
it: N_umero di giorni tra due risposte allo stesso indirizzo

en: Name
it: Nome

en: Network
it: Rete

en: Never
it: Mai

en: New Category
it: Nuova Categoria

en: New Moon
it: Luna Nuova

en: New Rule
it: Nuova Regola

en: New Username (optional)
it: Nuovo Nome Utente (opzionale)

en: New password
it: Nuova password

en: New password will expire on %x.
it: La nuova password scadrà in %x.

en: New passwords don't match.
it: La nuova password non corrisponde.

en: New window (_blank)
it: Nuova finistra (_vuota)

en: News
it: Notizie

en: Newsgroups
it: Gruppi di Notizie

en: Next
it: Prossimo

en: Next 4 Phases
it: Prossime 4 Fasi

en: Next options
it: Prossime opzioni

en: Next>
it: Prossimo>

en: Night
it: Notte

en: No available configuration data to show differences for.
it: Non sono disponibili informazioni riguardo la configurazione per mostrare le differenze.

en: No available strategy for making ISO images.
it: Non è disponibile una strategia per creare immagini ISO.

en: No backend configured for this host
it: Nessun backed configurato per questo host

en: No backends configured in backends.php
it: Nessun backed configurato in backends.php

en: No block exists at the requested position
it: Non esiste un blocco alla posizione richiesta

en: No calendar name provided for MCAL authentication.
it: Non è stato fornito il nome del calendario per l'autenticazione MCAL.

en: No change.
it: Nessuna modifica.

en: No children can be added to this permission.
it: Nessun figlio può essere aggiunto a questo permesso.

en: No configuration information specified for %s.
it: Non è stata specificata alcuna informazione sulla configurazione per %s.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
it: Non è stata specificata alcuna informazione sulla configurazione per FTP VFS.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
it: Non è stata specificata alcuna informazione sulla configurazione per SQL VFS.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
it: Non è stata specificata alcuna informazione sulla configurazione per SQL-File VFS.

en: No credit left.
it: Non è rimasto nessun credito.

en: No destination supplied.
it: Non è stata fornita la destinazione.

en: No file uploaded
it: Il file non è stato caricato

en: No headers specified
it: Nessuna intestazione specificata

en: No icons found.
it: Non sono state trovate le icone.

en: No location is set.
it: Non è stato impostato la posizione.

en: No location provided.
it: Non è stato indicato la posizione.

en: No message supplied.
it: Non è stato fornito il messaggio.

en: No name specified.
it: Non è stato specificato il nome.

en: No number specified.
it: Non è stato specificato il numero.

en: No password provided for HTTP authentication.
it: Non è stata fornita la password per l'autenticazione HTTP.

en: No password provided for IMAP authentication.
it: Non è stata fornita la password per l'autenticazione IMAP.

en: No password provided for Kerberos authentication.
it: Non è stata fornita la password per l'autenticazione Kerberos.

en: No password provided for Login authentication.
it: Non è stata fornita la password per l'autenticazione Login.

en: No password provided for PASSWD authentication.
it: Non è stata fornita la password per l'autenticazione PASSWD.

en: No password provided for SMB authentication.
it: Non è stata fornita la password per l'autenticazione SMB.

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
it: Non è disponibile alcuna patch per la versione binaria di OpenSSL. La versione binaria di OpenSSL è necessario che operi con le informazioni PKCS 12.

en: No quota set.
it: Non è stata impostata la quota.

en: No rules
it: Nessuna regola

en: No script generated.
it: Nessun script generato.

en: No separator specified.
it: Non è stato specificato il separatore.

en: No sides
it: Nessuna lato

en: No strings specified
it: Nessuna stringa specificata

en: No such file
it: Nessun tipo di file

en: No temporary directory available for cache.
it: Non è disponibile una directory temporanea per la cache.

en: No username and/or password sent.
it: Non è stata inviato il nome utente e/o password.

en: No valid XML data returned
it: Non sono ritornate informazioni XML valide

en: No values
it: Nessun valore

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
it: Non è stata trovata la versione nella configurazione originale. Rigenera la configurazione.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
it: Non è stata trovata la versione nella tua configurazione. Rigenera la configurazione.

en: None
it: Nessuno

en: None (use implicit)
it: Nessuno /uso implicito)

en: Northern Hemisphere
it: Emisfero Settentrionale

en: Norway
it: Norvegia

en: Not After
it: Non Dopo

en: Not Before
it: Non Prima

en: Not a directory
it: Non una directory

en: Not equal to
it: Non uguale a

en: Not implemented.
it: Non implementato

en: Not set
it: Non impostato

en: Not supported.
it: Non supportato.

en: Notes
it: Appunti

en: Nothing to browse, go back.
it: Nulla da visualizzare, torna indietro.

en: November
it: Novembre

en: Number
it: Numero

en: Number of characters
it: Numero di caratteri

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Number of rows
it: Numero di righe

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
it: I numeri non sono stati specificati per l'aggiornamento nella lista di distribuzione.

en: Object
it: Oggetto

en: Object Creator
it: Creatore dell'Oggetto

en: Octal
it: Ottale

en: October
it: Ottobre

en: Office
it: Ufficio

en: Old and new passwords must be different.
it: Le password vecchie e nuove devono essere differenti

en: Old password
it: Vecchia password

en: Old password is not correct.
it: La vecchia password non è corretta.

en: Only IMAP servers support shared folders.
it: Solo i server IMAP supportano le cartelle condivise.

en: Only one email address allowed.
it: E' permesso solo un indirizzo email.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
it: Solo il proprietario o l'amministratore di sistema può cambiare la proprietà o i permessi del proprietario per una condivisione

en: Open in a new window
it: Apre in una nuova finistra

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
it: Errore OpenSSL: non si possono estrarre le informazioni dalla parte firmata S/MIME.

en: Opens this link in a new window
it: Apre questo collegamento in una nuova finestra

en: Operating System
it: Sistema Operativo

en: Options
it: Opzioni

en: Options about script updating.
it: Opzioni riguardo l'aggiornamento dello script.

en: Options for %s
it: Opzioni per %s

en: Ordered List
it: Elenco ordinato

en: Organisation
it: Organizzazione

en: Organisational Unit
it: Unità Organizzativa

en: Organizing
it: Agenda

en: Original application template
it: Maschera originale dell'aplicazione

en: Original templates in %s:
it: Maschera originale in %s:

en: Other
it: Altro

en: Other Information
it: Altre Informazione

en: Other Options
it: Altre Opzioni

en: Overview
it: Sommario

en: Owner Permissions
it: Permessi del proprietario

en: PAM authentication is not available.
it: L'autenticazione PAM non è disponibile.

en: PGP Encrypted Data
it: Informazione Cifrata PGP

en: PGP Public Key
it: Chiave Pubblica PGP

en: PGP Signed/Encrypted Data
it: Informazione Firmata/Cifrata PGP

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: PHP Shell
it: Shell PHP

en: POSIX extension is missing
it: Estensione POSIX mancante

en: Padding
it: Riempimento

en: Partly Cloudy
it: Parzialmente Nuvoloso

en: Password changed successfully.
it: Password cambiata con successo.

en: Password incorrect
it: Passowrd non corretta

en: Password required for RADIUS authentication.
it: E' richiesta la password per l'autenticazione RADIUS.

en: Password with confirmation
it: Password con conferma

en: Passwords must match.
it: Le password devono corrispondere.

en: Paste
it: Incolla

en: Paste from clipboard
it: Incolla dalla clipboard

en: Path
it: Percorso

en: People
it: Persone

en: Percent
it: Percentuale

en: Perform Maintenance Operations
it: Esegui le Operazioni di Manutenzione

en: Perform maintenance operations on login?
it: Eseguire le operazioni di mantutenzione all'accesso?

en: Permission
it: Permesso

en: Permission "%s" not deleted.
it: Permesso "%s" non cancellato.

en: Permission Denied
it: Permesso Negato

en: Permissions
it: Permessi

en: Permissions Administration
it: Gestione Permessi

en: Personal Information
it: Informazioni Personali

en: Phone
it: Telefono

en: Photos
it: Fotografie

en: Please click into some cell
it: Si prega di cliccare in alcune celle

en: Please confirm that you want to remove this element:
it: Si prega di confermare che si vuole rimuovere questo elemento:

en: Please confirm that you want to unlink this element.
it: Si prega di confermare che si vuole scollegare questo elemento:

en: Please enter a month and a year.
it: Si prega di inserire un mese e un anno.

en: Please enter a name for the new category:
it: Si prega di inserire un nome per la nuova gategoria:

en: Please enter a valid IP address.
it: Si prega di inserire un indirizzo IP valido.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
it: Si prega di inserire una data valida, controlla il numero di giorni nel mese.

en: Please enter a valid time.
it: Si prega di inserire un'ora valida.

en: Please enter the name of the new folder:
it: Inserisci il nome della nuova cartella:

en: Please provide a summary of the problem.
it: Si prega di fornire un riassunto del problema.

en: Please provide your username and password
it: Si prega di fornire il proprio nome utente e password

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
it: Si prega di leggere il seguente testo. DEVI essere d'accordo con i termini d'uso del sistema.

en: Please type the new category name:
it: Si prega di scrivere ilnome della nuova categoria:

en: Poland
it: Polonia

en: Politics
it: Politica

en: Polls
it: Scrutinio

en: Portugal
it: Portogallo

en: Positioning of this image
it: Posizionamento di questa immagine

en: Positioning of this table
it: Posizionamento di questa tabella

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
it: Postare a questa cartella (non applicato da IMAP)

en: Precipitation for last %s hour(s):
it: Precipitazione per l'ultima %s ora(e)

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
it: Prefs_ldap: Estensione LDAP richiesta non trovata.

en: Prefs_session: Required session extension not found.
it: Prefs_session: estensione della sessione richiesta non trovata.

en: Pressure
it: Pressione

en: Pressure at sea level:
it: Pressione al livello del mare:

en: Pressure:
it: Pressione:

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview the image in a new window
it: Anteprima dell'immagine in una nuova finestra

en: Previous options
it: Opzioni precdenti

en: Print document
it: Stampa documento

en: Private Key
it: Chiave Privata

en: Problem
it: Problema

en: Problem Description
it: Descrizione del problema

en: Projects
it: Progetti

en: Public Key
it: Chiave Pubblica

en: Public Key Algorithm
it: Algoritmo della Chiave Pubblica

en: Public Key Info
it: Informazioni sulla Chiave Pubblica

en: Public/Private keypair not generated successfully.
it: La coppia chiave Pubblica/Privata non è stata generata con successo.

en: Purge messages
it: Elimina i messaggi

en: Query
it: Domanda

en: R_eason
it: R_agione

en: Radio selection
it: Selezione radio

en: Rain
it: Pioggia

en: Ratio
it: Rapporto

en: Read
it: Leggi

en: Read messages
it: Leggere i messaggi

en: Really delete %s? This operation cannot be undone.
it: Eliminare realmente %s? L'operazione non può essere recuperata.

en: Really remove user data for user %s? This operation cannot be undone.
it: Eliminare realmente le informazioni relative all'utente %s? L'operazione non può essere recuperata.

en: Received
it: Ricevuto

en: Redirect to
it: Redirigi a

en: Redoes your last action
it: Riesegue la tua ultima azione

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
it: Aggiorna gli elementi dinamici del menu:

en: Refresh Portal View:
it: Aggiornare la vista del portale:

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Reject with reason
it: Scarta con un ragione

en: Reload
it: Ricarica

en: Remarks
it: Osservazioni

en: Remote Servers
it: Server remoti

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
it: URL remota (http://www.example.com/horde):

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Block
it: Rimuovi il blocco

en: Remove column
it: Rimuovi la colonna

en: Remove formatting
it: Rimuovi la formattazione

en: Remove pair
it: Rimuovi la coppia

en: Remove saved script from server's temporary directory.
it: Rimuovi lo script salvato dalla directory temporanea del server.

en: Remove the
it: Rimuovi il

en: Remove this node from the document
it: Rimuovi questo nodo dal documento

en: Remove user
it: Rimuovi l'utente

en: Remove user: %s
it: Rimuovi l'utente: %s

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
it: La richiesta non può essere evasa. Codice di errore di ritorno:

en: Requested service could not be found.
it: Il servizio richiesto on può essere trovato.

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
it: "%s" richiesto non è specificato nella configurazione di %s.

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
it: "%s" richiesto non è specificato nella configurazione di VFS.

en: Required "%s" not specified in configuration.
it: "%s" richiesto non è specificato nella configurazione.

en: Required Field
it: Campo Richiesto

en: Resent To
it: Rispedisci A

en: Resent-from
it: Rispedisci Da

en: Reset
it: Azzera

en: Reset Password
it: Azzera la password

en: Reset Your Password
it: Azzera la tua password

en: Restore Last Query
it: Ripristina l'ultima domanda

en: Results
it: Risultati

en: Return to Filters List
it: Torna al Elenco Filtri

en: Return to Options
it: Ritorna alle Opzioni

en: Return to Rules List
it: Torna al Elenco Regole

en: Retype new password
it: Riscrivi la nuova password

en: Reunion
it: Riunione

en: Revert Configuration
it: Inverti la Configurazione

en: Rich Text Editor Options
it: Opzioni per il Rich Text Editor

en: Riddles
it: Indovinelli

en: Right
it: Destra

en: Right header
it: Intestazioni di destra

en: Right values
it: Valori di destra

en: Ro_w Properties...
it: Proprietà della Ri_ga...

en: Role
it: Regola

en: Rotate 180
it: Routa di 180

en: Rotate Left
it: Routa a sinistra

en: Rotate Right
it: Routa a Destra

en: Row Properties
it: Proprietà della Riga

en: Row properties
it: Proprietà della riga

en: Rows:
it: Righe:

en: Rule
it: Regola

en: Rule Copied
it: Regola Copiata

en: Rule Deleted
it: Regola Eliminata

en: Rule Disabled
it: Regola Disattivata

en: Rule Enabled
it: Regola Attivata

en: Rule Name
it: Nome Regola

en: Rules
it: Regole

en: Rules will appear between all rows and columns
it: Le regole appariranno tra tutte le righe e le colonne

en: Rules will appear between columns only
it: Le regole appariranno solo tra le colonne

en: Rules will appear between rows only
it: Le regole appariranno solo tra le righe

en: Run
it: Eseguire

en: S/MIME Cryptographic Signature
it: Firma cifrata S/MIME

en: S/MIME Encrypted Message
it: Messaggio cifrato S/MIME

en: SASL authentication is not available.
it: L'autenticazione SASL non è disponibile.

en: SMS Messaging
it: Messaggio SMS

en: SQL statement for value lookups
it: Dichiarazione SQL per il valore di looksup

en: Same frame (_self)
it: Stessa struttura (_auto)

en: Satellite Provider
it: provider satellitare

en: Save
it: Salva

en: Save "%s"
it: Salva "%s"

en: Save %s
it: Salva %s

en: Save Options
it: Salva le Opzioni

en: Save Settings
it: Salva Impostazioni

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
it: La configurazione generata è stata salvata come script PHP nella directory temporanea del tuo server.

en: Saved %s configuration.
it: salvate %s configurazioni.

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
it: Salvato lo script di aggiornamento delle impostazioni in: "%s".

en: Science
it: Scienza

en: Script Updating
it: Aggiornamento Script

en: Script not updated.
it: Script non aggiornato.

en: Script successfully activated.
it: Script attivato con successo.

en: Script successfully deactivated.
it: Script disattivato con successo.

en: Search
it: Ricerca

en: Search Engines
it: Motori di Ricerca

en: Seen
it: Visto

en: Select Files
it: File selezionati

en: Select a date
it: Seleziona una data

en: Select a field
it: Seleziona un campo

en: Select a group to add
it: Seleziona un gruppo da aggiungere

en: Select a new owner
it: Seleziona un nuovo proprietario

en: Select a server
it: Seleziona un server

en: Select a user to add
it: Seleziona un utente da aggiungere

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all date components.
it: Seleziona tutti i componenti della data.

en: Select an object
it: seleziona un oggetto

en: Select none
it: Nessuna selezione

en: Select target folder
it: Seleziona la cartella di destinazione

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
it: Seleziona i caratteri di cui hai bisogno dalle caselle sotto riportate. Puoi copiarli e incollarli dall'area di testo.

en: Select the date delimiter:
it: Seleziona il termine della data:

en: Select the date format:
it: Seleziona il formato della data:

en: Select the identity you want to change:
it: Seleziona l'identità che vuoi modificare:

en: Select the time delimiter:
it: Seleziona il limite dell'ora:

en: Select the time format:
it: Seleziona il formato dell'ora:

en: Select two matching fields.
it: Seleziona due campi che corrispondono.

en: Select your color scheme.
it: Seleziona lo schema dei colori.

en: Select your preferred language:
it: Seleziona la lingua preferita:

en: Send Problem Report
it: Invia il Report del problema

en: Send SMS
it: Invia SMS

en: Sender
it: Mittente

en: Sensor:
it: Sensore:

en: September
it: Settembre

en: Serial Number
it: Numero di Serie

en: Server data wrong or not available.
it: Informazione del server sbagliata o non disponibile.

en: Session Admin
it: Amministratore di sessione

en: Session ID expired.
it: La sessione ID è scaduta

en: Sessions
it: Sessioni

en: Set
it: Imposta

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
it: Imposta le opzioni per permetterti di azzerare la password nel caso dovessi dimenticartela.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
it: Imposta il server remoto al quale vuoi accedere dal tuo portale.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
it: Imposta la lingua preferita e le opzioni per l'ora e la data.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
it: Imposta le applicazioni di avvio, lo schema dei colori, il tempo di aggiornamento della pagina e altre opzioni di visualizzazione.

en: Settings successfully updated.
it: Impostazioni aggiornate con successo.

en: Setup
it: Impostazione

en: Setup upgrade scripts available
it: Script di aggiornamento delle impostazioni disponibili

en: Several locations possible with the parameter:
it: Diverse posizioni disponibili con il parametro:

en: Short Summary
it: Breve Sommario

en: Should access keys be defined for most links?
it: La chiave d'accesso dovrà essere definita per più collegamenti?

en: Show
it: Mostra

en: Show Active Script
it: Mostra Script Attivo

en: Show Current Script
it: Mostra Script Attuale

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
it: Mostra le differenze tra la configurazione attualmente salvata e la nuova generata.

en: Show last login time when logging in?
it: Mostra l'ora dell'ultimo accesso quando entri?

en: Show option to keep original
it: Mostra l'opzione per mantenere quella originale

en: Show picker
it: Mostra il raccoglitore

en: Show table operations menu bar?
it: Mostrare la tabella delle operazioni del menu bar?

en: Show the %s Menu on the left?
it: Mostra il menu di %s sulla sinistra?

en: Show upload
it: Mostra il caricamento

en: Sign up
it: Contrassegna

en: Signature
it: Firma

en: Signature Algorithm
it: Algoritmo di firma

en: Size
it: Dimensione

en: Skip Maintenance
it: Salta le operazioni di manutenzione

en: Snow
it: Neve

en: Sort order selection
it: Ordina l'ordinamento di selezione

en: Source address
it: Indirizzo sorgente

en: South Africa
it: Sud Africa

en: Southern Hemisphere
it: emisfero Meridionale

en: Space between adjacent cells
it: Spazio tra celle aidacenti

en: Space between content and border in cell
it: Spazio tra il contenuto e il bordo in una cella

en: Spacer
it: Distanziatore

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing and padding
it: Spaziatura e riempimento

en: Spain
it: Spagna

en: Special Character Input
it: Inserimento Caratteri Speciali

en: Split cell
it: Separa la cella

en: Split column
it: Separa la colonna

en: Split row
it: Separa la righa

en: Start year
it: Anno di partenza

en: State or Province
it: Stato o Provincia

en: Stop checking if this rule matches?
it: Esci dai filtri se questa regola corrisponde?

en: Storage format
it: Formato di memorizzazione

en: Street Address
it: Indirizzo

en: Strip domain from the address
it: Togli il dominio dall'indirizzo

en: Style [CSS]
it: Stile [CSS]

en: Su
it: Do

en: Subdirectory "%s" not found.
it: Sottodirectory "%s" non trovata.

en: Subje_ct of vacation message:
it: Oggetto del messaggio di vacanze:

en: Subject
it: Oggetto

en: Submit
it: Sottometti

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
it: E' stata inviata la richiesta per aggiungere "%s" al sistema. Non puoi accedere fintanto  che la richiesta non viene approvata.

en: Successfully added "%s" to the system.
it: "%s" è stato aggiunto con successo al sistema.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
it: Le informazioni relative all'utente "%s" sono state cancellate con sussesso dal sistema.

en: Successfully deleted "%s".
it: "%s" eliminata con successo.

en: Successfully removed "%s" from the system.
it: "%s" rimosso con successo dal sistema.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
it: Configurazione invertita con successo. Ricarica per vedere i cambiamenti.

en: Successfully saved backup configuration.
it: Copia della configurazione salvata con successo.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
it: Copia del file di configurazione di %s salvata con successo.

en: Successfully updated "%s"
it: Aggiornato con successo "%s"

en: Successfully wrote %s
it: Scritto con successo %s

en: Summary
it: Sommario

en: Support
it: Supporto

en: Surname
it: Soprannome

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syntax error in search terms
it: Errore di sintassi nei termini di ricerca

en: Table Properties
it: Proprietà della Tabella

en: Table Set
it: Impostazione della Tabella

en: Table properties
it: Proprietà della tabella

en: Target:
it: Obiettivo:

en: Tasks
it: Attività

en: Telephone Number
it: Numero di telefono

en: Temp for last hour:
it: Temperatura per l'ultima ora:

en: Temperature
it: Temperatura

en: Temperature:
it: Temperatura:

en: Template "%s" not found.
it: Maschera "%s" non trovata.

en: Template Administration
it: Gestione Maschera

en: Text
it: Testo

en: Text Only
it: Solo Testo

en: Text align
it: Allineamento testo

en: Th
it: Gi

en: The FTP extension is not available.
it: L'estensione FTP non è disponibile.

en: The History system is disabled.
it: La cronistoria del sistema è disabilitata.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
it: Il motore di integrazione Horde/Kolab non supporta "%s"

en: The IMSP log could not be initialized.
it: Il log di IMSP non può essere inizializzato.

en: The Maintenance:: class did not load successfully
it: La classe Maintenance:: non è stata caricata con successo

en: The Options window has closed. Exiting.
it: La finistra delle Opzioni si è chiusa. Uscire.

en: The bottom side only
it: Solamente il lato inferiore

en: The contact was successfully added to your address book.
it: Il contatto è stato aggiunto con successo alla tua rubrica.

en: The distribution list was not specified.
it: Non è stata specificata la lista di distribuzione.

en: The driver said:
it: Il driver ha risposto:

en: The encryption features require a secure web connection.
it: La funzione di cifratura richiede una connessione web sicura.

en: The file %s should contain a %s setting.
it: Il file %s dovrebbe contenere una %s impostazione.

en: The file %s should contain some %s settings.
it: Il file %s dovrebbe contenere alcune %s impostazioni.

en: The file contained no data.
it: Il file non contiene informazioni.

en: The following are the headers for this message/rfc822 message.
it: Le seguenti sono le intestazioni per questo messaggio/rfc822 messaggio.

en: The identity "%s" has been deleted.
it: L'identità "%s" è stata camcellata.

en: The number of fields must be numeric.
it: Il numero dei campi deve essere di tipo numerico.

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
it: Il modulo openssl è richiesto per la classe Horde_Crypt_smime::.

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
it: La preferenza "%s" non può essere salvata perchè l'informazione contenuta eccede la massima dimensione disponibile

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
it: Il programma usato per visualizzare questo tipo di informazione (%s) non è stato trovato nel sistema.

en: The server "%s" has been deleted.
it: Il server "%s" è stato eliminato.

en: The server "%s" has been saved.
it: Il server "%s" è stato salvato.

en: The signup request for %s has been removed.
it: La richiesta di iscrizione per %s è stata rimossa.

en: The specified row (%d) does not exist.
it: La riga specificata (%d) non esiste.

en: The temporary file "%s" does not exist.
it: Il file temporaneo "%s" non esiste.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
it: Il testo digitato non corrisponde al testo sullo schermo.

en: The uploaded data was lost since the previous step.
it: L'informazione caricata è stata persa sin dall'ultimo passo.

en: The uploaded file could not be saved.
it: Il file caricato non può essere salvato.

en: Themes directory "%s" not found.
it: La directory dei temi "%s" non è stata trovata.

en: There are no options available.
it: Non ci sono opzioni disponibili.

en: There are no parts that can be displayed inline.
it: Non ci sono parti che possono essere visualizzate inline.

en: There are too many characters in this field. You have entered %s characters; you must enter less than %s.
it: Ci sono troppi caratteri in questo campo. Hai digitato %s caratteri; devi digitare un numero di caratteri minore di %s.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
it: Ci sono alcuni problemi nell'aggiungere "%s" al sistema: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
it: C'è stato un problema nel cancellare le informazioni per l'utente "%s" dal sistema:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
it: C'è stato un problema nel rimuovere "%s" dal sistema:

en: There was a problem updating "%s": %s
it: C'è stato un problema nell'aggiornamento di "%s": %s

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
it: C'è stato un problema con il caricamento del file: Nessun %s è stato caricato.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
it: C'è stato un problema con il caricamento del file: Il %s era più lungo della massima dimensione permessa (%d bytes).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
it: C'è stato un problema con il caricamento del file: Il %s è stato caricato solo parzialmente.

en: There was an error activating the script.
it: Errore nel attivazione del script.

en: There was an error deactivating the script.
it: Errore nel disattivazione del script.

en: There was an error displaying this message part
it: C'è stato un errore nella visualizzazione di questa parte del messaggio

en: There was an error importing the contact data.
it: C'è stato un errore nell'importare le informazioni del contatto.

en: There was an error importing the iCalendar data.
it: C'è stato un errore nell'importare le informazioni di iCalendar.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
it: C'è stato un erore nella form di configurazione. Probabilmente hai dimenticato un campo richiesto.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
it: C'è stato un errore nell'eseguire la specifica funzione della rubrica. Si prega di riprovare più tardi.

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
it: C'è stato un errore nell'aggiornamento dei dettagli del contatto. Si prega di provare più tardi.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
it: C'è stato un errore nell'aggiornamento della lista di distribuzione. Si prega di provare più tardi.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
it: Questo server IMAP non supporta la condivisione di cartelle.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
it: Questo sembra non essere un archivio di tipo rar valido.

en: This does not appear to be a valid zip file.
it: Questo sembra non essere un file di tipo zip valido.

en: This does not seem to be a valid card number.
it: Questo non sembra essere un numero di carta valido.

en: This field may only contain integers.
it:  Questo campo può contenere solo interi.

en: This field may only contain numbers and the colon.
it:  Questo campo può contenere solo numeri e due punti.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
it: Questo campo può essere solo una lista di interi saparati da virgola o spazio

en: This field must be a valid number.
it: Questo campo deve essere un numero valido.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
it: Questo campo deve contenere un coloro in formato RGB esadecimale, ad esempio '#1234af'.

en: This form has already been processed.
it: Questa form è gia stata processata.

en: This is %s.
it: Questo è %s.

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
it: Questo messaggio è stato scritto in un set di caratteri (%s) diverso dal tuo.

en: This number must be at least one.
it: Questo numero deve essere unico.

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
it: Questo server non può decomprimere file in formato zip e gzip.

en: This system is currently deactivated.
it: Al momento questo sistema non è attivo.

en: This value must be a number.
it: Questo valore deve essere un numero.

en: This window must be called from an Options window
it: Questa finestra deve essere chiamata da una finestra delle Opzioni

en: Thunder
it: Tuono

en: Tickets
it: Biglietti

en: Time
it: Ora

en: Time format
it: Formato dell'ora

en: Time selection
it: Selezione dell'ora

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
it: Per selezionere più voci, tieni premuto il tasto Control (PC) o Command (Mac) mentri stai cliccando.

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Too many invalid logins during the last minutes.
it: Troppe accessi non validi durente gli ultimi minuti.

en: Top
it: Alto

en: Translations
it: Traduzioni

en: True or false
it: Vero o falso

en: Tu
it: Ma

en: Turkey
it: Turchia

en: Type your choice:
it: Digita la tua scelta:

en: Unable to access VFS directory.
it: Impossibile accedere alla directory VFS.

en: Unable to add extra user information when signing up.
it: Impossibile aggiungere altre informazioni sugli utenti mentre durante la sottoscrizione.

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
it: Impossibile cambiare i permessi per il file VFS "%s".

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
it: Impossibile cambiare i permessi per il file VFS %s/%s.

en: Unable to change to %s.
it: Impossibile cambiare a %s.

en: Unable to check file size of "%s".
it: Impossibile verificare la dimensione di "%s".

en: Unable to check file size of "%s/%s".
it: Impossibile verificare la dimensione di "%s/%s".

en: Unable to connect to SQL server.
it: Impossibile connettersi al server SQL.

en: Unable to connect with SSL.
it: Impossibile connettersi con SSL.

en: Unable to copy VFS file.
it: Impossibile copiare il file VFS.

en: Unable to create VFS directory "%s".
it: Impossibile creare la directory VFS "%s".

en: Unable to create VFS directory.
it: Impossibile creare la directory VFS.

en: Unable to create VFS file.
it: Impossibile creare il file VFS.

en: Unable to create VFS folder "%s".
it: Impossibile creare la cartella VFS "%s".

en: Unable to create empty VFS file.
it: Impossibile creare il file VFS vuoto.

en: Unable to decompress data.
it: Impossibile decomprimere le informazioni.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
it: Impossibile eliminare "%s", la directory non è vuota.

en: Unable to delete "%s": %s.
it: Impossibile eliminare "%s": %s.

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
it: Impossibile eliminare %s, la directory non è vuota

en: Unable to delete VFS directory recursively.
it: Impossibile eliminare la directory VFS in modo ricorsivo.

en: Unable to delete VFS directory.
it: Impossibile eliminare la directory VFS.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
it: Impossibile eliminare la directory VFS: %s.

en: Unable to delete VFS file "%s".
it: IMpossibile eliminare il file VFS "%s".

en: Unable to delete VFS file.
it: Impossibile eliminare il file VFS.

en: Unable to delete VFS folder "%s".
it: Impossibile eliminare la cartella VFS "%s".

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
it: Impossibile eliminare VFS in modo ricorsivo: %s.

en: Unable to determine current directory.
it: Impossibile determinare la directory attuale.

en: Unable to extract certificate details
it: Impossibile estarre i dettagli del certificato

en: Unable to load the definition of %s.
it: Impossibile caricare le definizioni di %s.

en: Unable to move VFS file.
it: Impossibile spostare il file VFS.

en: Unable to open VFS file "%s".
it: Impossibile aprire il file VFS "%s".

en: Unable to open VFS file for writing.
it: Impossibile aprire il file VFS per la scrittura.

en: Unable to open VFS file.
it: Impossibile aprire il file VFS.

en: Unable to open compressed archive.
it: Impossibile aprie l'archivio compresso.

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
it: Imposibile leggere il file VFS (filesize file() failed).

en: Unable to read VFS file (getFileSize() failed).
it: Impossibile leggere il file VFS (getFileSize() failed).

en: Unable to read file:
it: Impossibile leggere il file:

en: Unable to read the vfsroot directory.
it: Impossibile leggere la directory vfsroot.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
it: Impossibile rinominare %s in %s: la cartella di destinazione è gia presente

en: Unable to rename VFS directory.
it: Impossibile rinominare la directory VFS.

en: Unable to rename VFS directory: %s.
it: Impossibile rinominare la directory VFS: %s.

en: Unable to rename VFS file "%s".
it: Impossibile rinominare il file VFS "%s".

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
it: Impossibile rinominare il file VFS %s/%s.

en: Unable to rename VFS file.
it: Impossibile rinominare il file VFS.

en: Unable to run 'mkisofs'.
it: Impossibile eseguire 'mkisofs'.

en: Unable to translate this Word document
it: Impossibile tradurre questo documento Word

en: Unable to trigger free/busy update for %s
it: Impossibile dare l'avvio all'aggiornamento free/busy per %s

en: Unable to write VFS file "%s".
it: Impossibile scrivere il file VFS "%s".

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
it: Impossibile scrivere il file VFS (copy() failed).

en: Unable to write VFS file data.
it: Impossibile scrivere le informazioni nel file VFS.

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
it: Impossibile scrivere il file VFS, la quota consentita verrà ecceduta.

en: Underline
it: Sottolineato

en: Undo Changes
it: Annulla Modifiche

en: Undoes your last action
it: Non fare la tua ultima azione

en: Unexpected response from server on connection:
it: Risposta inattesa dal server durante la connessione:

en: Unexpected response from server to:
it: Risposta inattesa dal server a:

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown username or password.
it: Nome utente e password sconosciuti

en: Unlink the current element
it: Non collegare l'elemento corrente

en: Unnamed
it: Senza nome

en: Unsupported Extension
it: Estensione non supportata

en: Update
it: Aggiorna

en: Update %s
it: Aggiorna %s

en: Update user
it: Aggiorna utente

en: Updated "%s".
it: Aggiorna "%s".

en: Upgrade script deleted.
it: Script di caricamente eliminata.

en: Upload
it: Carica

en: Uploaded all application setup files to the server.
it: caricati tutti i file di impostazione delle applicazioni sul server.

en: Upper latin letters
it: caratteri latini maiuscoli

en: Upper roman numbers
it: Numeri romani maiuscoli

en: Use Current: %s
it: usa il corrente: %s

en: Use SSL
it: Usa SSL

en: Use if name/password is different for IMSP server.
it: Usa se il nome utente/password è differente da quella del server IMSP.

en: User
it: Utente

en: User %s is not authorised for %s.
it: Lutente %s non è autorizzato per %s.

en: User Administration
it: Gestione Utenti

en: User Options
it: Opzioni Utenti

en: User Registration
it: Registrazione Utenti

en: User Registration has been disabled for this site.
it: Laregistrazione degli utenti è stata disabilitata per questo sito.

en: User account not found
it: Nome utente non trovato

en: Username
it: Nome Utente

en: Username "%s" already exists.
it: Nome Utente "%s" è gia presente.

en: Username:
it: Nome Utente:

en: Username:
it: Nome Utente:

en: Users in the system:
it: Utenti nel sistema:

en: VFS directory does not exist.
it: La directory VFS non esiste.

en: Vacation
it: Vacanze

en: Vacation Edit
it: Modifica Vacanze

en: Vacation Message
it: Messaggio Vacanze

en: Vacation is not supported in the current filtering driver.
it: Vacanze non sono supportate nel attuale driver dei filtri.

en: Valid locations found include:
it: Posizioni valide trovate includono:

en: Validity
it: Validità

en: Value in minutes from now.
it: Valore in minuti da ora.

en: Value is over the maximum length of %s.
it: Il valore è maggiore dlla massima lunghezza di %s.

en: Values
it: Valori

en: Values to select from
it: Valori dai quali selezionare

en: Variable
it: Variabile

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
it: Verifica fallita - questo messaggio può essere stato alterato con.

en: Version
it: Versione

en: Version Control
it: Versione di Controllo

en: Vertical align
it: Allineamento verticale

en: Vertical padding
it: Riempimento verticale

en: Vertical:
it: Verticale:

en: Very High
it: Molto Alto

en: View %s
it: Visualizza %s

en: View an external web page
it: Visualizza una pagina web esterna

en: View as %s
it: Visualizza come %s

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visibility:
it: Visibilità:

en: WARN
it: ATTENZIONE

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
it: ATTENZIONE!!! RIMUOVI LO SCRIPT MANUALMENTE DA %s.

en: Warning
it: Attenzione

en: We
it: Me

en: Weather Forecast
it: Bollettino meteorologico

en: Weather data provided by
it: Bollettino meteorologico fornito da

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome to %s
it: Benvenuto a %s

en: Welcome, %s
it: Benvenuto, %s

en: Wh_itelist addresses:
it: Indirizzi della Lista B_ianca:

en: What application should %s display after login?
it: Quale applicazione dovrà visualizzare %s dopo l'accesso?

en: What is the delimiter character?
it: Qual'è il carattere di delimitazione?

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
it: Quale plugins abilitare per il Rich Text editor.

en: Whitelist
it: Lista bianca

en: Whitelist Edit
it: Modifica la Lista Bianca

en: Whitelist is not supported in the current filtering driver.
it: Whitelist non è supportata

en: Whitelisted Addresses
it: Indirizzi nella Lista Bianca:

en: Width
it: Larghezza

en: Width in CSS units
it: Larghezza in unità CSS

en: Width of the %s menu on the left (takes effect on next log-in):
it: Larghezza del menu di %s sulla sinistra (avrà effetto col prossimo accesso):

en: Width of the table
it: Larghezza della tabella

en: Width unit
it: Unità di larghezza

en: Width:
it: Larghezza:

en: Wind
it: Vento

en: Wind speed in knots
it: Velocità del vento in nodi

en: Wind:
it: Vento:

en: Wind:
it: Vento:

en: Wisdom
it: Saggezza

en: Work
it: Lavoro

en: Work Address
it: Indirizzo del lavoro

en: Work Phone
it: Telefono del lavoro

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
it: Numero di campi errato nella linea %d. Attesi %d, trovati %d.

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
it: Numero di campi errato. Attesi %d, trovati %d.

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
it: Compensazione sbagliata %d durante la lettura di un file VFS.

en: Yearly
it: Annualmente

en: Yes
it: Si

en: Yes, I Agree
it: Si, sono d'accordo

en: You are in TEXT MODE.  Use the [<>] button to switch back to WYSIWYG.
it: Sei in formato testo. Usa il bottone [<>] per tornare al formato WYSIWYG.

en: You are not allowed to create more than %d blocks.
it: Non hai il permesso di creare più di %d blocchi.

en: You are not authenticated.
it: Non ti sei autenticato.

en: You cannot have the '\' character in your full name.
it: Non puoi avere il carattere '\' nel tuo nome completo.

en: You did not enter a valid email address.
it: Non hai inserito un indirizzo email valido.

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
it: Non hai associato nessun dei campi dal file importato con i campi corrispondenti in %s.

en: You have been logged out.
it: Sei stato disconnesso.

en: You have to enter a valid cellphone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
it: Devi inserire un numero di cellulare valido, contenente solo numeri con l'opzione del '+' per i prefissi internazionali.

en: You have to enter a valid value.
it: Devi inserire un valore valido.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
it: Devi configurare un backend per il DataTree per usare Signups.

en: You must configure a VFS backend.
it: Devi configurare un backend VFS.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
it: Devi prima descrivere il problema prima di mandarlo come report.

en: You must enter the URL where this link points to
it: Devi inserire l'URL alla quale punta questo collegamento

en: You must select an server to be deleted.
it: Devi selezionare un server da eliminare.

en: You must specify a username to clear out.
it: Devi specificare un utente da azzerare.

en: You must specify a username to remove.
it: Devi specificare un utente da rimuovere.

en: You must specify at least one email address for which the vacation messages should be activated.
it: Occorre specificare almeno un indirizzo email per il quale attivare le regole di vacanza

en: You must specify the username to add.
it: Devi specificare un utente da aggiungere.

en: You must specify the username to update.
it: Devi specificare un utente da aggiornare.

en: You must specify what action to perform.
it: Devi specificare un'azione da eseguire.

en: You must type a new category name.
it: Devi specificare il nome della nuova categoria.

en: You need to provide an Italian phone number
it: Devi inserire un numero di telefono italiano

en: Your %s session has expired. Please login again.
it: La tua sessione %s è scaduta. Si prega di collegarsi nuovamente.

en: Your Email Address
it: Il tuo indirizzo Email

en: Your From: address:
it: Il campo Da: del tuo indirizzo:

en: Your Information
it: Le tue informazioni

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
it: Il tuo indirizzo Internet è cambiato dall'inizio della tua sessione %s. Per proteggere la tua sicurezza, devi ricolegarti nuovamente.

en: Your Name
it: Il tuo Nome

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
it: Il tuo backend di autenticazione non supporta l'aggiunta di nuovi utenti. Se vuoi usare Horde per gestire gli utenti, devi usare un backend di autenticazione differente

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
it: Il tuo backend di autenticazione non supporta l'elenco degli utenti, o la funzione è stata disabilitata per altre ragioni.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
it: Sembfra che il tuo browser sia cambiata dall'inizio della tua sessione %s. Per proteggere la tua sicurezza, devi accedere nuovamente.

en: Your browser does not support this feature.
it: Il tuo browser non supporta questa funzione.

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
it: Il tuo browser non supporta questa opzione di stampa. Premi Control/Command + P per stampare.

en: Your current time zone:
it: Il tuo fuso orario:

en: Your default identity has been changed.
it: La tua identità di default è stata modificata.

en: Your default identity:
it: La tua identità di default:

en: Your full name:
it: Il tuo nome completo:

en: Your login has expired.
it: La tua login è scaduta.

en: Your new password for %s is: %s
it: La tua nuova password per %s è: %s

en: Your options have been updated for the duration of this session.
it: Le tue opzioni sono state aggiornate per la durata di questa sessione.

en: Your options have been updated.
it: Le tue opzioni sono state aggiornate.

en: Your password has been reset
it: La tua password è stata azzerata

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
it: La tua password è stata azzerata, controlla la tua email e accedi con la tua nuova password.

en: Your password has expired.
it: La tua password è scaduta.

en: Your remote servers:
it: I tuoi server remoti:

en: [Hide Quoted Text]
it: [Nascondi il testo citato]

en: [No Subject]
it: [Nessun Oggetto]

en: [Problem Report]
it: [Report del problema]

en: [Show Quoted Text -
it: [Mostra il testo citato -

en: [Show Quoted Text - %s lines]
it: [Mostra il testo citato - %s linee]

en: [line %s of %s]
it: [linea %s di %s]

en: _Address(es) to forward to:
it: Indirizzo(i) ai quali inoltrare:

en: _Addresses to not send responses to:
it: _Indirizzi ai quali non rispondere:

en: _Administration
it: _Amministrazione

en: _Blacklist
it: _Lista nera

en: _Delete Row
it: _Cancella Riga

en: _Delete message completely
it: _Elimina messaggio completamente

en: _Enter each address on a new line:
it: _Inserisci ogni indirizzo su una nuova riga:

en: _Forward
it: _Inoltra

en: _Groups
it: _Gruppi

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Image Properties...
it: proprietà dell'_Immagine...

en: _Keep a copy of messages in this account?
it: _Mantieni una copia dei messaggi in questo account?

en: _Log in
it: _Entra

en: _Log out
it: _Esci

en: _Modify Link...
it: _Modifica Collegamento...

en: _Move message to folder:
it: _Sposta messaggi alla cartella:

en: _My email addresses:
it: _Miei indirizzi di posta:

en: _Options
it: _Opzioni

en: _Permissions
it: _Permessi

en: _Remove Link...
it: _Elimina Collegamento...

en: _Setup
it: _Impostazione

en: _Table Properties...
it: Proprietà della _Tabella...

en: _Users
it: Utenti

en: _Vacation
it: _Vacanze

en: _Whitelist
it: _Lista bianca

en: address book
it: rubrica

en: addressee unknown
it: indirizzi sconosciuti

en: and
it: e

en: calendar
it: calendario

en: calm
it: calmo

en: cannot create output file
it: non posso creare il file di ouput

en: cannot open input
it: non posso aprire l'input

en: click here
it: premi qui

en: command line usage error
it: errore nell'uso della linea di comando

en: configuration error
it: errore di configurazione

en: data format error
it: errore nel formato della data

en: display forecast (taf)
it: visualizza previsione (taf)

en: edit
it: pubblica

en: entry not found
it: entry non trovata

en: field
it: campo

en: from the %s (%s) at %s %s
it: dal %s (%s) al %s %s

en: host name unknown
it: nome host sconosciuto

en: immediate
it: immediato

en: input/output error
it: errore di input/output

en: internal software error
it: errore interno del software

en: lines]
it: linee]

en: match
it: corrisponde

en: mkisofs error code %d while making ISO.
it: errore di codice %d di mkisofs durante la scrittora ISO.

en: name
it: nome

en: not implemented
it: non implementato

en: not yet implemented
it: non ancora implementado

en: notepad
it: blocco note

en: or
it: o

en: percent
it: percento

en: permission denied
it: permesso negato

en: procmail script generated by Ingo
it: script procmail generato da Ingo

en: remote error in protocol
it: errore remoto nel protocollo

en: service unavailable
it: servizio non disponibile

en: show differences
it: mostra le differenze

en: sieve filter generated by Ingo
it: filtro sieve generato da Ingo

en: steady
it: costante

en: system error
it: errore di sistema

en: task list
it: elenco attività

en: temporary failure
it: guasto temporaneo

en: type the password twice to confirm
it: scrivi la password due volte per confermare

en: unified
it: unificato

en: unnamed
it: senza nome

en: user select
it: utente selezionato
