Ingo H3 (1.1.1-cvs) - en to da translation catalogue (1925 entries)

en:  (%s days ago)
da:  (%s dage siden)

en:  (in %s days)
da:  (om %s dage)

en:  (today)
da:  (i dag)

en:  (tomorrow)
da:  (i morgen)

en:  (yesterday)
da:  (i går)

en:  and
da:  og

en:  at
da:  med

en:  or
da:  eller

en: "%s" is not a directory.
da: "%s" er ikke et katalog.

en: "%s" is not a valid choice.
da: "%s" er intet gyldigt valg.

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
da: "%s" er ikke konfigureret i Hordes fortegnelse.

en: "%s" tree renderer not found.
da: "%s" træ-opbygger ikke fundet.

en: "%s" was added to the groups system.
da: "%s" blev tilføjet i gruppe-systemet.

en: "%s" was added to the permissions system.
da: "%s" blev tilføjet tilladelses-systemet.

en: "%s" was not created: %s.
da: "%s" blev ikke dannet: %s.

en: %.2fMB used of %.2fMB allowed (%.2f%%)
da: %.2fMB brugt ud af %.2fMB tilladt (%.2f%%)

en: %d %s and %s
da: %d %s og %s

en: %d days until your password expires.
da: %d dage til dit kodeord udløber.

en: %d-day forecast
da: %d-dags udsigt

en: %s - Notice
da: %s - Notits

en: %s Fingerprint
da: %s fingeraftryk

en: %s Maintenance Operations - Confirmation
da: %s Vedligeholdelse - Bekræftelse

en: %s Setup
da: %s opsætning

en: %s Sign Up
da: %s opskrivning

en: %s Terms of Agreement
da: %s brugsbetingelser

en: %s already exists.
da: %s eksisterer allerede.

en: %s at %s %s
da: %s ved %s %s

en: %s is ready to perform the maintenance operations checked below. Check the box for any operation(s) you want to perform at this time.
da: %s er parat til at udføre de vedligeholdelseshandlinger, som er markeret nedenfor.  Sæt hak ud for de handlinger, som du ønsker udført nu.

en: %s is required
da: %s krævet

en: %s minutes
da: %s minutter

en: %s not found.
da: %s ikke fundet.

en: %s to %s of %s
da: %s til %s af %s

en: %s's Address Book
da: %ss adressekartotek

en: %s's Calendar
da: %ss kalender

en: %s's Notepad
da: %ss notesblok

en: %s's Tasklist
da: %ss opgaver

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
da: %s: Denne besked er muligvis ikke fra den person, som den hævder at være fra.  Vær varsom med at følge henvisninger eller forsyne afsenderen med personlige informationer.

en: , gusting
da: , diset

en: , gusting %s %s
da: , blæsende %s %s

en: , variable from %s to %s
da: , skriftende fra %s til %s

en: -- select --
da: -- vælg --

en: 12 Hour Format
da: 12-timers format

en: 24 Hour Format
da: 24-timers format

en: 24 hours
da: 24 timer

en: <Previous
da: <Foregående dag

en: A database backend is required for this block.
da: En database-backend er krævet for denne blok.

en: A fatal error has occurred
da: Der er opstået en graverende fejl

en: A public PGP key is required to encrypt a message.
da: En offentlig PGP-nøgle er krævet for at kryptere en besked.

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
da: En offentlig PGP-nøgle er krævet for at verificere en signeret besked.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to decrypt a message.
da: En offentlig PGP-nøgle, privat PGP-nøgle og et løsen er krævet for at dekryptere en besked.

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
da: En offentlig PGP-nøgle, privat PGP-nøgle og et løsen er krævet, for at signere en besked.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
da: En offentlig S/MIME-nøgle, privat S/MIME-nøgle og et løsen er krævet, for at dekryptere en besked.

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
da: En offentlig S/MIME-nøgle, personlig S/MIME-nøgle og løsen er krævet for at signere en besked.

en: A public SMIME key is required to encrypt a message.
da: En offentlig S/MIME-nøgle er krævet for at kryptere en besked.

en: AM Clouds
da: Formiddag Skyet

en: AM Light Rain
da: Formiddag Let Regn

en: AM Rain
da: Formiddag Regn

en: AM Showers
da: Formiddag Byger

en: AM Snow Showers
da: Formiddag Snebyger

en: About this editor
da: Om denne skribent

en: About...
da: Om...

en: Access denied creating VFS directory.
da: Adgang nægtet ved dannelse af VFS-katalog.

en: Access denied creating VFS file.
da: Adgang nægtet ved dannelse af VFS-fil.

en: Account Information
da: Konto-information

en: Account Password
da: Kontoens kodeord

en: Account frozen.
da: Konto indefrosset.

en: Accounting
da: Kontering.

en: Action for blacklisted addresses:
da: Handling for uønskede adresser:

en: Activate Script
da: Aktivér script

en: Activating the script for "%s" failed: (%d) %s
da: Aktivering af scripted til "%s" mislykkedes: (%d) %s

en: Add
da: Tilføj

en: Add Child Group
da: Tilføj undergruppe

en: Add Child Permission
da: Tilføj underordnede tilladelse

en: Add Here:
da: Tilføj her:

en: Add New Group
da: Tilføj ny gruppe

en: Add New Permission
da: Tilføj ny rettighed

en: Add a child group to "%s"
da: Tilføj undergruppe til "%s"

en: Add a child permission to "%s"
da: Tilføj en underrettighed til "%s"

en: Add a new user:
da: Oprette en ny bruger:

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Add new members
da: Tilføj nye medlemmer

en: Add pair
da: Opret par

en: Add the %s Menu as a Mozilla Sidebar
da: Tilføj %s-menuen som en Mozilla Sidebar

en: Add to address book:
da: Tilføj til adressekartotek:

en: Add to my address book
da: Tilføj til mit adressekartotek

en: Add user
da: Opret bruger

en: Added "%s" to the system, but could not add additional signup information: %s.
da: Har tilføjet "%s" til systemet, men kunne ikke tilføje ekstra opskrivningsinformation: %s.

en: Added "%s" to the system. You can log in now.
da: Tilføjet "%s" til systemet. Du kan logge ind nu.

en: Adding users is disabled.
da: Oprettelse af brugere er slået fra

en: Additional Settings
da: Yderligere indstillinger

en: Address
da: Adresse

en: Address Book
da: Adressekartotek

en: Administer - set permissions for other users
da: Administrér - indstil tilladelser for andre brugere

en: Ads
da: Reklamer

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: Alias
da: Kaldenavn

en: Align
da: Opstilling

en: Alignment:
da: Justering:

en: All
da: Alle

en: All Authenticated Users
da: Alle ægtede brugere

en: All Groups
da: Alle grupper

en: All Permissions
da: Alle tilladelser

en: All four sides
da: Alle fire sider

en: All of the following
da: Alle nedenstående

en: Allow Rules
da: Tillad regler

en: Allow multiple addresses
da: Tillad multiple adresser

en: Allow setting of ordered list type?
da: Tillad angivelse af ordnet listetype?

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: Alternate IMSP Login
da: Alternativ IMSP-login

en: Alternate IMSP Password
da: Alternativ IMSP-kodeord

en: Alternate IMSP Username
da: Alternativ IMSP-brugernavn

en: Alternate email address
da: Din e-mail-adresse

en: Alternate templates
da: Alternative skabeloner

en: Alternate text:
da: Alternativ tekst:

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: An illegal value was specified.
da: Den værdi, der blev angivet, var ikke gyldig.

en: An unknown error has occured.
da: Der er opstået en ukendt fejl.

en: Anonymous Proxy
da: Anonymiserende proxy

en: Answer
da: Besvar

en: Answered
da: Besvaret

en: Antarctica
da: Sydpolen

en: Any of the following
da: Vilkårlige af nedenstående

en: Application
da: Applikation

en: Application List
da: Applikationsliste

en: Application is ready.
da: Applikation er parat.

en: Apply Filters
da: Påfør filtre

en: Apply to Child Shares
da: Påfør underdelinger

en: Approve
da: Godkend

en: Approximate Size
da: Cirkastørrelse

en: Arabic (Windows-1256)
da: Arabisk (Windows-1256)

en: Archive File Size
da: Arkiv-filstørrelse

en: Archive Name
da: Arkivnavn

en: Are you sure you want to delete this rule?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne regel?

en: Are you sure you want to remove the signup request for %s ?
da: Er du sikker på, at du vil slette opskrivningsanmodningen for %s ?

en: Are you sure you wish to delete "%s" and any sub-groups?
da: Er du sikker, at du ønsker at slette "%s" og enhver undergruppe?

en: Armenia
da: Armenien

en: Armenian (ARMSCII-8)
da: Armensk (ARMSCII-8)

en: Art
da: Kunst

en: Ascension Island
da: Ascensionøen

en: Ascii Art
da: ASCII Art

en: Asia/Pacific Region
da: Asiatisk/stillehavsregion

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
da: Spørg efter bekræftelse før udførelse af vedligeholdelseshandlinger?

en: Assignment columns
da: Tildel kolonner

en: Attempt to delete a non-existent group.
da: Forsøg på at slette en ikke-eksisterende gruppe.

en: Attempt to delete a non-existent permission.
da: Forsøg på at slette en ikke-eksisterende tilladelse.

en: Attempt to edit a non-existent permission.
da: Forsøg på at ændre en ikke-eksisterende tilladelse.

en: Attempt to edit a non-existent share.
da: Forsøg på at ændre en ikke-eksisterende deling.

en: Attributes
da: Attributter

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Auth_cyrsql: Required imap extension not found.
da: Auth_cyrsql: Krævet IMAP-udviddelse ikke fundet.

en: Auth_cyrus: Backend does not have required capabilites.
da: Auth_cyrus: Backend har ikke de nødvendige evner.

en: Auth_cyrus: Required imap extension not found.
da: Auth_cyrus: Krævet IMAP-udviddelse ikke fundet.

en: Auth_ftp: Required FTP extension not found. Compile PHP with the --enable-ftp switch.
da: Auth_ftp: Krævet FTP-udviddelse ikke fundet. Oversæt PHP med --enable-ftp-flaget.

en: Auth_imap: Required IMAP extension not found.
da: Auth_imap: Krævet IMAP-udviddelse ikke fundet.

en: Auth_krb5: Required krb5 extension not found.
da: Auth_krb5: Krævet KRB5-udviddelse ikke fundet.

en: Auth_ldap: Adding users is not supported for Active Directory
da: Auth_ldap: Tilføjelse brugere er ikke understøttet for Active Directory

en: Auth_ldap: Removing users is not supported for Active Directory
da: Auth_ldap: Sletning af brugere er ikke understøttet ved Active Directory

en: Auth_ldap: Required LDAP extension not found.
da: Auth_ldap: Krævet LDAP-udviddelse ikke fundet.

en: Auth_ldap: Unable to add user %s. This is what the server said:
da: Auth_ldap: Kunne ikke tilføje bruger %s. Serveren sagde:

en: Auth_ldap: Unable to remove user %s
da: Auth_ldap: Kan ikke slette bruger %s

en: Auth_ldap: Unable to update user %s
da: Auth_ldap: Kan ikke opdatere bruger %s

en: Auth_ldap: Updating users is not supported for Active Directory.
da: Auth_ldap: Opdatering af brugere er ikke understøttet ved Active Directory.

en: Auth_mcal: Required MCAL extension not found.
da: Auth_mcal: Krævet MCAL-udviddelse ikke fundet.

en: Auth_smbauth: Required smbauth extension not found.
da: Auth_smbauth: Krævet SMBAUTH-udviddelse ikke fundet.

en: Authentication at IMAP server failed.
da: Ægtning ved IMAP-server fejlede.

en: Authentication failed
da: Ægtning fejlede

en: Authentication failed. %s
da: Ægtning fejlede. %s

en: Authentication rejected by RADIUS server.
da: Ægtning afvist af RADIUS-server.

en: Authentication to FTP server failed.
da: Ægtning overfor FTP-server fejlede.

en: Authentication to the SMB server failed.
da: Ægtning overfor SMB-server fejlede.

en: Automatically update the script after each change?
da: Opdatér automatisk scriptet efter hver ændring?

en: Available fields:
da: Felter til rådighed:

en: Azerbaijan
da: Aserbaidjan

en: BOFH Excuses
da: BOFH-undskyldninger

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Bad kerberos password.
da: Dårligt kerberos-kodeord.

en: Bad kerberos username.
da: Dårligt kerberos-brugernavn.

en: Bahamas
da: Bahama

en: Baltic (ISO-8859-13)
da: Baltikum (ISO-8859-13)

en: Base graphics directory "%s" not found.
da: Basis grafikkatalog "%s" ikke fundet.

en: Baseline
da: Basislinie

en: Begins with
da: Starter med

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bind failed: (%s) %s
da: Tilkobling fejlede: (%s) %s

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Blacklist
da: Blackliste

en: Blacklist Edit
da: Ændre sortlistning

en: Blacklist is not supported in the current filtering driver.
da: Sortlistning understøttes ikke af den nuværende filtreringsmekanisme.

en: Blacklisted Addresses
da: Sortlistede adresser

en: Block "%s" of application "%s" not found.
da: Blok "%s" af applikation "%s" ikke fundet.

en: Block Settings
da: Blok-egenskaber

en: Block Type
da: Bloktype

en: Body
da: Besked

en: Bold
da: Fed

en: Bolivia
da: Bolivien

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Border
da: Rand

en: Border thickness:
da: Rammetykkelse:

en: Borders
da: Rande

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien og Herzegovina

en: Both
da: Begge

en: Botswana
da: Botsvana

en: Bottom
da: Bund

en: Bouvet Island
da: Bouvetøen

en: Brazil
da: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
da: Britisk-Indien Oceanområde

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Bulleted List
da: Punktliste

en: CRL Distribution Points
da: CRL distributionssteder

en: C_ell Properties...
da: Celle-egenskaber...

en: Cache init was not completed.
da: Initialisering af midlertidigt lager ikke færdiggjort.

en: Calendar
da: Kalender

en: Calm
da: Vindstille

en: Cambodia
da: Kambodia

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Can not reset password automatically, contact your administrator.
da: Kan ikke nulstille kodeord automatisk; kontakt din administrator.

en: Can not write to file "%s"
da: Kan ikke skrive til fil "%s"

en: Can't administer external session handlers.
da: Kan ikke håndtere eksterne sessionshåndtag.

en: Can't connect to IMAP server: %s
da: Kan ikke forbinde til IMAP server. %s

en: Can't open file "%s".
da: Kan ikke åbne fil "%s".

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel Problem Report
da: Afbryd reportering af problem

en: Cannot delete file "%s".
da: Kan ikke slette fil "%s".

en: Cannot find a temporary directory.
da: Kan ikke finde et midlertidigt katalog.

en: Cannot proceed without 'targetFile' parameter.
da: Kan ikke fortsætte uden 'targetFile'-parametren.

en: Cannot remove directory "%s".
da: Kan ikke fjerne katalog "%s".

en: Cannot remove, %d children exist.
da: Kan ikke fjerne, %d børn eksisterer.

en: Cannot reorder, number of entries supplied for reorder does not match number stored.
da: Kan ikke omfordele; antallet af punkter angivet til omfordeling svarer ikke til det opbevarede antal.

en: Cannot route message to specified number.
da: Kan ikke dirigere besked til angivne nummer.

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Caption
da: Billedtekst

en: Carrier
da: Udbyder

en: Case Sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Categories and Labels
da: Kategorier og Mærker

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Cell Phone
da: Mobil

en: Cell Properties
da: Celle-egenskaber

en: Cell padding:
da: Celleforring:

en: Cell properties
da: Celle-egenskaber

en: Cell spacing:
da: Celle-mellemrum:

en: Cellphone
da: Mobiltelefon

en: Celtic (ISO-8859-14)
da: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Center
da: Centrér

en: Central African Republic
da: Den centralafrikanske Republik

en: Central European (ISO-8859-2)
da: Central-europæisk (ISO-8859-2)

en: Certificate Details
da: Certifikat-detaljer

en: Certificate Owner
da: Certifikat-ejer

en: Certificate Policies
da: Certifikat-politikker

en: Chad
da: Tchad

en: Change
da: Ændre

en: Change Your Password
da: Ændre dit kodeord

en: Change the name and address that people see when they read and reply to your emails.
da: Her kan du ændre det navn og den adresse, som andre ser, når de læser og svarer på dine e-mail.

en: Changes saved.
da: Ændringer gemt.

en: Changing your password is not supported with the current configuration.  Contact your administrator.
da: Kodeordsændring er ikke understøttet af den nuværende opsætning.  Kontakt din administrator.

en: Char
da: Tegn

en: Chec_k Link...
da: Hak link af...

en: China
da: Kina

en: Chinese Simplified (GB2312)
da: Simplificeret kinesisk (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
da: Traditionelt kinesisk (Big5)

en: Choose Application:
da: Vælg applikation:

en: Choose a password
da: Vælg et kodeord

en: Choose a username
da: Vælg et brugernavn

en: Choose how to display dates:
da: Vælg hvordan datoer skal vises:

en: Choose list style type (for ordered lists)
da: Vælg liste-stil (for ordnede lister)

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Class definition of %s not found.
da: Klassedefinition af %s ikke fundet.

en: Clear
da: Klart

en: Clear MSOffice tags
da: Fjern MSOffice-opmærkninger

en: Clear Query
da: Nulstil forespørgsel

en: Clear out user: %s
da: Rens bruger ud: %s

en: Clear user
da: Nulstil bruger

en: Clear user data
da: Visk brugerdata ud

en: Clearing Late
da: Sen opklaring

en: Click to Continue
da: Klik for at fortsætte

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Clouds
da: Skyer

en: Clouds Early
da: Skyer tidligt

en: Cloudy
da: Skyet

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocos (Keeling) Øerne

en: Collapse Sidebar
da: Fold sidepanel sammen

en: Collapsed borders
da: Sammenfoldede rande

en: Colombia
da: Kolumbien

en: Color
da: Farve

en: Color Picker
da: Farvevælger

en: Colour selection
da: Farvevalg

en: Cols:
da: Kols:

en: Column titles
da: Kolonnetitler

en: Comics
da: Tegneserier

en: Command
da: Kommando

en: Command Shell
da: Kommandolinie

en: Comment
da: Kommentar

en: Comoros
da: Comorerne

en: Company
da: Firma

en: Computers
da: Computere

en: Condition
da: Forhold

en: Conditions
da: Betingelser

en: Configuration Differences
da: Konfigurationsforskelle

en: Configuration for syncing with PDAs, Smartphones and Outlook.
da: Konfiguration til synkronisering med PDAer, Smartphones og Outlook.

en: Configuration is out of date.
da: Konfigurationen er forældet.

en: Configure %s
da: Konfigurér %s

en: Confirm Password
da: Bekræft kodeord

en: Congo
da: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
da: Kongo, Den demokratiske republik

en: Connection failed.
da: Forbindelse mislykkedes.

en: Connection failed:
da: Forbindelse mislykkedes:

en: Connection failure
da: Forbindelsesfejl

en: Connection refused to the public keyserver.
da: Forbindelse til offentlig nøgleserver nægtet.

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
da: Forbindelse til offentlig nøgleserver nægtet. Årsag: %s (%s)

en: Connection to FTP server failed.
da: Forbindelse til FTP-server mislykkedes.

en: Contacts
da: Kontakter

en: Contacts were successfully added to your address book.
da: Kontakter blev tilføjet til dit adressekartoteket

en: Contains
da: Indeholder

en: Content type of compressed file:
da: Indholdstype af komprimeret fil:

en: Contents of "%s"
da: Indhold af "%s"

en: Continue
da: Fortsæt

en: Cookie
da: Småkage

en: Copy
da: Kopier

en: Copy %s
da: Kopiér %s

en: Copy failed: %s
da: Kopiering mislykkedes: %s

en: Copy of %s
da: Kopi af %s

en: Copy selection
da: Kopiér markering

en: Cost ID
da: Gebyr ID

en: Cote d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Could not PGP encrypt message:
da: Kunne ikke PGP-kryptére besked:

en: Could not PGP sign message:
da: Kunne ikke PGP-signére besked:

en: Could not S/MIME encrypt message.
da: Kunne ikke S/MIME-kryptere besked.

en: Could not S/MIME sign message.
da: Kunne ikke S/MIME-signére besked.

en: Could not add contact. %s
da: Kunne ikke tilføje kontakt. %s

en: Could not bind to LDAP server.
da: Kunne ikke koble til LDAP-server.

en: Could not check balance. %s
da: Kunne ikke kontroller balance. %s

en: Could not connect to LDAP server.
da: Kunne ikke forbinde til LDAP-server.

en: Could not connect to server "%s" using FTP: %s
da: Kunne ikke forbinde til server "%s" ved brug af FTP: %s

en: Could not create distribution list. %s
da: Kunne ikke oprette distributionsliste. %s

en: Could not decrypt PGP data:
da: Kunne ikke dekryptere PGP-data:

en: Could not decrypt S/MIME data.
da: Kunne ikke dekryptere S/MIME-data.

en: Could not delete contact. %s
da: Kunne ikke slette kontakt. %s

en: Could not delete distribution list. %s
da: Kunne ikke slette distributionsliste. %s

en: Could not delete setup upgrade script "%s".
da: Kunne ikke slette <em>script</em> "%s" til opgradering af opsætning.

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
da: Kunne ikke bestemme modtagerens e-mail-adresse.

en: Could not fetch complete address book.
da: Kunne ikke hente hele adressekartotek.

en: Could not fetch complete distribution list.
da: Kunne ikke hente hele distributionsliste.

en: Could not fetch the complete list of distribution lists.
da: Kunne ikke hente fuldstændig fortegnelse over distributionslister.

en: Could not load strategy "%s".
da: Kunne ikke hente strategi "%s".

en: Could not mkdir "%s".
da: Kunne ikke mkdir "%s".

en: Could not obtain public key from the keyserver.
da: Kunne ikke hente offentlig nøgle fra nøgleserver.

en: Could not open "%s" for writing.
da: Kunne ikke åbne "%s" for skrivning.

en: Could not open %s.
da: Kunne ikke åbne %s.

en: Could not open Maintenance_Task module %s
da: Kunne ikke åbne modul til vedligeholdelse %s

en: Could not open directory "%s".
da: Kunne ikke åbne katalog "%s".

en: Could not reach the LDAP server.
da: Kunne ikke nå LDAP-serveren.

en: Could not read %s.
da: Kunne ikke læse %s.

en: Could not reset the password for the requested user. Some or all of the details are not correct. Try again or contact your administrator if you need further help.
da: Kunne ikke nulstille kodeordet for den anmodede bruger.  Nogle eller alle detaljer er ukorrekte. Prøv igen eller kontakt din administrator, hvis du har behov for yderligere hjælp.

en: Could not retrieve ACL
da: Kunne ikke hente ACL

en: Could not retrieve address book. %s
da: Kunne ikke hente adressekartoteket. %s

en: Could not retrieve distribution list. %s
da: Kunne ikke hente distributionsliste. %s

en: Could not retrieve distribution lists. %s
da: Kunne ikke hente distributionslister. %s

en: Could not retrieve server's capabilities
da: Kunne ikke hente servers evner

en: Could not revert configuration.
da: Kunne ikke gendanne konfiguration.

en: Could not rmdir "%s".
da: Kunne ikke rmdir "%s".

en: Could not save %s configuration.
da: Kunne ikke gemme %s-konfiguration

en: Could not save a backup configuation.
da: Kunne ikke gemme en backup-konfiguration.

en: Could not save a backup configuation: %s
da: Kunne ikke gemme en backup-konfiguration: %s

en: Could not save setup upgrade script to: "%s".
da: Kunne ikke gemme script til opgradering af opsætning til: "%s".

en: Could not save the backup configuration file %s.
da: Kunne ikke gemme backup-konfigurationsfilen %s.

en: Could not save the configuration file %s. You can either use one of the options to save the code back on %s or copy manually the code below to %s.
da: Kunne ikke gemme konfigurationsfilen %s. Du kan enten anvende en af mulighederne for at gemme koden tilbage på %s eller manuelt kopiere koden nedenfor til %s.

en: Could not search the LDAP server.
da: Kunne ikke søge LDAP-serveren.

en: Could not unlink "%s".
da: Kunne ikke <em>unlink</em> "%s".

en: Could not update contact. %s
da: Kunne ikke opdatere kontakt. %s

en: Could not update distribution list. %s
da: Kunne ikke opdatere distributionsliste. %s

en: Could not write configuration for "%s": %s
da: Kunne ikke skrive konfiguration for "%s": %s

en: Couldn't find the Mozilla Sidebar. Make sure the sidebar is open.
da: Kunne ikke finde Mozilla Sidebar. Forvis dig om at sidebaren er åben.

en: Couldn't give user "%s" the following rights for the folder "%s": %s
da: Kunne ikke give bruger "%s" følgende rettigheder til mappen "%s": %s

en: Counted text
da: Optalt tekst

en: Country
da: Land

en: Courses
da: Kurser

en: Create
da: Opret

en: Create a link
da: Opret en henvisning

en: Create a new one
da: Opret en ny

en: Create new folder
da: Opret ny mappe

en: Create sub folders
da: Opret undermappe

en: Creator Permissions
da: Skabers rettigheder

en: Credit card number
da: Kreditkort-nummer

en: Croatia
da: Kroatien

en: Current 4 Phases
da: Nuværende 4 faser

en: Current Sessions
da: Indeværende session

en: Current Time
da: Aktuel tid

en: Current URL is
da: Nuværende URL er

en: Current Users
da: Nuværende brugere

en: Current Weather
da: Aktuelt vejr

en: Current condition:
da: Nuværende vejr:

en: Current style
da: Aktuel stil

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
da: Tilpas opgaver, der bliver udført, når du logger ind i %s.

en: Cut
da: Klip

en: Cut selection
da: Klip valg

en: Cyprus
da: Cypern

en: Cyrillic (KOI8-R)
da: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
da: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
da: Kyrillisk/Ukrainsk (KOI8-U)

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: DISABLED:
da: Slået FRA:

en: Daily
da: Daglig

en: DataTree Browser
da: DataTree stifinder

en: Database Lookup
da: Database-opslag

en: Date
da: Dato

en: Date Received
da: Modtagelsesdato

en: Date selection
da: Datovalg

en: Day
da: Dag

en: De_lete Column
da: Slet kolonne

en: Deactivate Script
da: Inaktivér script

en: Decimal numbers
da: Decimaltal

en: Decrease Indent
da: Mindsk indrykning

en: Default
da: Standard

en: Default Color
da: Standardfarve

en: Default Identity
da: Standard-identitet

en: Default Shell
da: Standard-skal

en: Definitions
da: Definitioner

en: Delete
da: Slet

en: Delete %s
da: Slet %s

en: Delete Cell
da: Slet celle

en: Delete Condition
da: Slet betingelse

en: Delete Group
da: Slet gruppe

en: Delete Log
da: Slet logbog

en: Delete Permission
da: Slet tilladelser

en: Delete and purge messages
da: Fjern og udslet beskeder

en: Delete cell
da: Slet celle

en: Delete column
da: Slet kolonne

en: Delete existing alternate template
da: Slet eksisterende, alternative skabelon

en: Delete message completely
da: Slet beskeder totalt

en: Delete messages
da: Slet beskeder

en: Delete permissions for "%s"
da: Slet tilladelser for "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
da: Slet tilladelser for "%s" og alle underordnede tilladelser?

en: Delete row
da: Slet række

en: Delete selected identity
da: Slet valgte identitet

en: Delete sub folders
da: Slet undermapper

en: Delete the current column
da: Slet den aktuelle kolonne

en: Delete the current row
da: Slet den aktuelle række

en: Deleted
da: Slettet

en: Deleted setup upgrade script "%s".
da: Opgraderingsscript "%s" slettet.

en: Deliver into my Inbox
da: Aflevér i min Indbakke

en: Deliver into my Inbox and copy to
da: Aflevér i min Indbakke og kopiér til

en: Deliver into my Inbox and redirect to
da: Aflevér i min Indbakke og omadressér til

en: Deliver to folder
da: Aflevér i mappe

en: Delivery time
da: Leveringstidspunkt

en: Denmark
da: Danmark

en: Describe the Problem
da: Beskriv problemet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Details (also in Horde's logfile):
da: Detaljer (også i Horde's logfil):

en: Details have been logged for the administrator.
da: Detaljer er skrevet til logbogen af hensyn til administratoren.

en: Development
da: Udvikling

en: Dew Point
da: Dugpunkt

en: Dew Point for last hour:
da: Dugpunkt for sidste time:

en: Dew point:
da: Dugpunkt:

en: Direction left to right
da: Retning venstre til højre

en: Direction right to left
da: Retning højre til venstre

en: Directory
da: Katalog

en: Disable %s
da: Slå %s fra

en: Disabled
da: Slået fra

en: Display 24-hour times?
da: Vis tid med 24 timer?

en: Display Options
da: Indstillinger for visning

en: Display detailed forecast
da: Vis uddybende vejrudsigt

en: Display detailed notification when each filter is applied?
da: Vis detaljerede notifikationer når hvert filter udføres?

en: Display forecast (TAF)
da: Vis vejrudsigt (TAF)

en: Display format
da: Visningsformat

en: Disposition Notification
da: Overdragelsesnotits

en: Do _not send responses to bulk or list messages
da: Send ikke meddelelser til masse- eller liste-beskeder

en: Do not delete
da: Fortryd sletning

en: Do not directly access maintenance.php
da: Du må ikke kalde maintenance.php direkte

en: Do this:
da: Gør dette:

en: Does the first row contain the field names? If yes, check this box:
da: Indeholder den første række feltnavne? Hvis ja, markér denne boks:

en: Doesn't begin with
da: Starter ikke med

en: Doesn't contain
da: Indeholder ikke

en: Doesn't end with
da: Slutter ikke med

en: Doesn't exist
da: Findes ikke

en: Doesn't match (with placeholders)
da: Passer ikke (med pladsholder)

en: Dominica
da: Den dominikanske Republik

en: Dominican Republic
da: Den dominikanske Republik

en: Don't have an account? Sign up.
da: Har du ikke nogen konto? Meld dig til.

en: Download
da: Hent

en: Download %s
da: Hent %s

en: Download generated configuration as PHP script.
da: Hent genereret konfiguration ned som PHP-script.

en: Drop down list
da: Rullegardin-liste

en: Drugs
da: Medikamenter

en: E-Mail
da: E-mail

en: EMail-to-SMS gateway driver, for carriers which provide this service.
da: EMail-til-SMS gateway-driver, for operatører, som udbyder denne service.

en: Ecuador
da: Equador

en: Edit
da: Rediger

en: Edit %s
da: Ret %s

en: Edit Block
da: Ændre blok

en: Edit Group
da: Ændre gruppe

en: Edit Permission
da: Ændre tilladelse

en: Edit Permissions
da: Ændre tilladelser

en: Edit Permissions for %s
da: Ændre tilladelser for %s

en: Edit options for:
da: Ændre valg for:

en: Edit permissions for "%s"
da: Ændre tilladelser for "%s"

en: Edit permissions for %s
da: Ændre tilladelser for %s

en: Education
da: Uddannelse

en: Egypt
da: Ægypten

en: Email
da: eMail

en: Email Address
da: e-mail-adresse

en: Email addresses must match.
da: E-mail-adresser skal passe.

en: Email with confirmation
da: E-mail med bekræftelse

en: Emoticons
da: Smileys

en: Empty message.
da: Tom besked.

en: Empty result.
da: Intet resultat.

en: Empty search terms
da: Tomt udtryk

en: Enable %s
da: Slå %s til

en: Enable insertion of images from Photo Galleries in text?
da: Aktivér indsættelse af billeder fra Fotogallerier i tekst?

en: Enable right click context menu?
da: Aktivér højre-klik context-menu?

en: Enabled
da: Slået til

en: End year
da: Slut-år

en: Ends with
da: Ender med

en: Enlarge Editor
da: Forstør editeringsværktøj

en: Enter a security question which you will be asked if you need to reset your password, e.g. 'what is the name of your pet?':
da: Indtast et sikkerhedsspørgsmål, som du vil blive spurgt, når du har brug for at ændre dit kodeord, fx 'hvad er dit kæledyrs navn?':

en: Enter the image URL here
da: Indtast URL til billed her

en: Enter the letters below:
da: Indtast bogstaver nedenfor:

en: Equal to
da: Lig med

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorial Guinea

en: Eritrea
da: Æritrea

en: Error
da: Fejl

en: Error creating block: %s
da: Fejl ved dannelse af blok: %s

en: Error deleting sync anchor: %s
da: Fejl under sletning af sync-hægte: %s

en: Error deleting sync log: %s
da: Fejl under sletning af sync log: %s

en: Error getting content: %s
da: Fejl under hentning af indhold: %s

en: Error retrieving current script: (%d) %s
da: Der opstod en fejl under hentning af aktuel rutine: (%d) %s

en: Error saving changes.
da: Fejl under lagring af ændringer.

en: Error updating password: %s
da: Fejl under opdatering af kodeord: %s

en: Error with email message.
da: Fejl forbundet med e-post besked.

en: Error writing "%s".
da: Fejl under skrivning af "%s".

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Ætiopien

en: Ethnic
da: Etnisk

en: Europe
da: Europa

en: Every 15 minutes
da: Hver kvarter

en: Every 2 minutes
da: Hvert 2. minut

en: Every 30 seconds
da: Hver halve minut

en: Every 5 minutes
da: Hver 5. minut

en: Every Login
da: Altid ved login

en: Every half hour
da: Hver halve time

en: Every minute
da: Hver minut

en: Example values:
da: Eksempelværdier:

en: Execute
da: Udfør

en: Existing Rules
da: Eksisterende regler

en: Exists
da: Findes

en: Expand
da: Udvid

en: Expand Sidebar
da: Fold sidepanel ud

en: Expected ')'
da: Forventede ')'

en: Expected 1 object, got %d.
da: Forventede 1 objekt, fik %d.

en: Expected bare word or quoted search term
da: Forventede rent ord eller citeret søgeterm

en: Expiration Date
da: Forældelsesdato

en: Exponent
da: Eksponent

en: FG Color
da: FG-farve

en: FTP upload of setup
da: FTP-lagring af opsætning

en: Failed retrieving preferences.
da: Kunne ikke ændre indstillingerne.

en: Failed to connect to LDAP server.
da: Kunne ikke få forbindelse til LDAP serveren.

en: Failed to connect to SMB server.
da: Kunne ikke forbinde til SMB-server.

en: Failed to copy from "%s".
da: Fejl under kopiering fra "%s".

en: Failed to copy to "%s".
da: Kunne ikke kopiere til "%s".

en: Failed to create new SASL connection.
da: Kunne ikke etablere ny SASL-forbindelse.

en: Failed to move to "%s".
da: Kunne ikke flytte til "%s".

en: Failed to retrieve: %s
da: Kunne ikke hente: %s

en: Fair
da: Smukt

en: Falkland Islands (Malvinas)
da: Falklandsøerne (Malvinas)

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: Fatal Error:
da: Dødelig fejl:

en: Faxes
da: Faksimiler

en: February
da: Februar

en: Feels Like
da: Føles

en: Feels like:
da: Føles:

en: Few Showers
da: Få byger

en: Few Snow Showers
da: Få snebyger

en: Field matrix
da: Feltmatrice

en: Figlet font
da: Figlet skriftstypografi

en: File
da: Fil

en: File Count: %s file
da: Antal filer: %s fil

en: File Count: %s files
da: Antal filer: %s filer

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: File Name
da: Filnavn

en: File selection
da: Filvalg

en: File upload
da: Fillagring

en: File uploads not supported.
da: Fillagring ikke understøttet.

en: Filter All Messages
da: Filtrér alle beskeder

en: Filter Only Seen Messages
da: Filtrér kun læste beskeder

en: Filter Only Unseen Messages
da: Filtrér kun ulæste beskeder

en: Filter Options
da: Filter-indstillinger

en: Filter Rule
da: Filterregel

en: Filter Rules
da: Filterregler

en: Filter Script Display
da: Visning af filter-script

en: Filter _Rules
da: Filterregler

en: Filter activity: %s message(s) have been copied to the folder "%s".
da: Filteraktivitet: %s besked(er) er blevet kopieret til mappen "%s".

en: Filter activity: %s message(s) have been deleted.
da: Filteraktivitet: %s besked(er) er blevet slettet.

en: Filter activity: %s message(s) have been moved to the folder "%s".
da: Filteraktivitet: %s besked(er) er flyttet til mappen "%s".

en: Filter activity: %s message(s) that matched the blacklist were deleted.
da: Filteraktivitet: %s besked(er), der var sortlistet, er slettet.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been copied to the folder "%s".
da: Filteraktivitet: Beskeden "%s" fra "%s" er kopieret til mappen "%s".

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
da: Filteraktivitet: Beskeden "%s" fra "%s" er slettet.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
da: Filteraktivitet: Beskeden "%s" fra "%s" er flyttet til mappen "%s".

en: Filter not found.
da: Filter ikke fundet

en: Filters
da: Filtre

en: First Half
da: Første halvdel

en: First Quarter
da: Første kvartal

en: Fix ratio
da: Fiksér størrelsesforhold

en: Float
da: Flydende

en: Fog
da: Tåge

en: Folder %s does not exist
da: Mappe %s eksisterer ikke

en: Font Color
da: Typografifarve

en: Food
da: Mad

en: For an incoming message that matches:
da: For en indkommende besked, som passer til:

en: For browsers that don't support images
da: For webprogrammer, som ikke understøtter billeder

en: Forecast (TAF)
da: Vejrudsigt (TAF)

en: Forecast Days (note that the returned forecast returns both day and night; a large number here could result in a wide block)
da: Udsigtsdage (bemærk at den returnere vejrudsigt vedrører både dag og nat; et stort antal her kan resultere i en meget bred blok)

en: Forgot your password?
da: Glemt dit kodeord?

en: Forms
da: Formularer

en: Fortune
da: Ordsprog

en: Fortune type
da: Epigramtype

en: Fortunes
da: Epigrammer

en: Fortunes 2
da: Epigrammer 2

en: Forums
da: Fora

en: Forward
da: Videresend

en: Forward is not supported in the current filtering driver.
da: Videresendelse er ikke understøttet af den nuværende filtermekanisme.

en: Forwards
da: Videresendelse

en: Forwards Edit
da: Redigér videresendelser

en: Fr
da: Fre

en: Frames
da: Rammer

en: France
da: Frankrig

en: France, Metropolitan
da: Frankrig, Metropolitan

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
da: Franske sydlige Territorier

en: From
da: Fra

en: From the
da: Fra

en: From:
da: Fra:

en: Full Description
da: Fuld beskrivelse

en: Full Moon
da: Fuldmåne

en: Full Name
da: Fuldt navn

en: Gallery to take image from
da: Galleri hvorfra billede skal tages fra

en: Gallery:
da: Galleri:

en: Generate %s Configuration
da: Generér %s-konfiguration

en: Generated Code
da: Genereret kode

en: Generated by Ingo (http://www.horde.org/ingo/)
da: Genereret af Ingo (http://www.horde.org/ingo/)

en: Georgia
da: Georgien

en: Germany
da: Tyskland

en: Given Name
da: Fornavn

en: Global Options
da: Grundlæggende indstillinger

en: Go
da: Udfør

en: Goedel
da: Gödel

en: Google Search
da: Google-søgning

en: Grayscale
da: Gråtoner

en: Greater than
da: Større end

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Greece
da: Grækenland

en: Greek (ISO-8859-7)
da: Græsk (ISO-8859-7)

en: Greenland
da: Grønland

en: Group Administration
da: Gruppe-administration

en: Group names must be non-empty
da: Gruppenavne må ikke være tomme

en: Group_ldap: Unable to add group %s. This is what the server said:
da: Group_ldap: Kan ikke tilføje gruppe %s. Serveren melder:

en: Group_ldap: Unable to delete group %s
da: Group_ldap: Kan ikke slette gruppe %s

en: Group_ldap: Unable to update group %s
da: Group_ldap: Kan ikke opdatere gruppe %s

en: Groups
da: Grupper

en: Guatemala
da: Guatamala

en: Guest Permissions
da: Gæstetilladelser

en: Guestbook
da: Gæstebog

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last cell in row.
da: HTMLArea nægter på fej vis at slette den sidste celle i række.

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last column in table.
da: HTMLArea nægter på fej vis at slette den sidste kolonne i tabel.

en: HTMLArea cowardly refuses to delete the last row in table.
da: HTMLArea nægter på fej vis at slette den sidste række i tabel.

en: HTTP Authentication not found.
da: HTTP-ægtning ikke fundet.

en: Haiti
da: Haïti

en: Hash-Algorithm
da: Hash-algoritme

en: Haze
da: Dis

en: Header
da: Toptekst

en: Headers
da: Overskrifter

en: Heavy T-Storm
da: Kraftig torden

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
da: Hebraisk (ISO-8859-8-I)

en: Height
da: Højde

en: Help
da: Hjælp

en: Help using editor
da: Hjælp til redigeringsværktøj

en: Helper
da: Hjælper

en: Hemisphere
da: Hemisfære

en: Here is the beginning of the file:
da: Her er starten af filen:

en: High
da: Høj

en: Ho_me
da: Hjem

en: Holy See (Vatican City State)
da: Helligsø (Vatikanstaten)

en: Home
da: Hjem

en: Home Address
da: Privat-adresse

en: Home Directory
da: Hjemmekatalog

en: Home Phone
da: Privat-telefon

en: Horde/Kolab: Invalid %s XML data encountered in message %s
da: Horde/Kolab: Ugyldig %s XML data påtruffet i besked %s

en: Horde/Kolab: No message corresponds to object %s
da: Horde/Kolab: Ingen besked svarer til objekt %s

en: Horde/Kolab: No object of type %s found in message %s
da: Horde/Kolab: Intet objekt af type %s fundet i besked %s

en: Horde/Kolab: Successfully removed %s "%s"
da: Horde/Kolab: Slettede %s "%s"

en: Horde/Kolab: The integration engine requires the 'domxml' PHP extension
da: Horde/Kolab: Integrationsmaskinen kræver PHP-udviddelse 'domxml'

en: Horde/Kolab: Unable to create new XML tree for object %s
da: Horde/Kolab: Kan ikke danne nyt XML-træ for objekt %s

en: Horde/Kolab: Unable to remove %s "%s": %s
da: Horde/Kolab: Kan ikke slette %s "%s": %s

en: Horde/Kolab: Unable to retrieve MIME ID for the part of type %s
da: Horde/Kolab: Kan ikke indhente MIME-ID for delen af type %s

en: Horde/Kolab: Unable to synchronise %s "%s": %s
da: Horde/Kolab: Kan ikke synkronisere %s "%s": %s

en: Horde/Kolab: Unable to synchronise shares: %s
da: Horde/Kolab: Kan ikke synkronisere delinger: %s

en: Horde/Kolab: Unknown share "%s"
da: Horde/Kolab: Ukendt deling "%s"

en: Horizontal Rule
da: Vandret streg

en: Horizontal padding
da: Vandret for

en: Horizontal:
da: Vandret:

en: How did you get here? (Please report!)
da: Hvordan bar du dig ad med at havne her? (Indrapportér!)

en: How many columns would you like to merge?
da: Hvor mange kolonner ønsker du at sammenlægge?

en: How many fields (columns) are there?
da: Hvor mange felter (kolonner) er der?

en: How many rows would you like to merge?
da: Hvor mange rækker ønsker du at sammenlægge?

en: Humidity
da: Fugtighed

en: Humidity:
da: Fugtighed:

en: Humorists
da: Humorister

en: Hungary
da: Ungarn

en: IMAP mailbox creation failed: %s
da: Oprettelse af IMAP-mappe fejlede: %s

en: IMAP mailbox deletion failed: %s
da: Sletning af IMAP-mappe fejlede: %s

en: IMAP mailbox quota creation failed: %s
da: Definering af kvote for IMAP-mappe fejlede: %s

en: IP Address
da: IP-adresse

en: IP Address not available.
da: IP-adresse ikke tilgængelige.

en: IP Address not within allowed CIDR block.
da: IP-adresse ikke indenfor CIDR-blok.

en: I_nsert Row Before
da: Indsæt række før

en: Iceland
da: Island

en: Icons Only
da: Kun ikoner

en: Icons for %s
da: Ikoner for %s

en: Icons with text
da: Ikoner med tekst

en: Identity's name:
da: Identitetsnavn:

en: If it is not displayed correctly, %s to open it in a new window.
da: Hvis den ikke vist korrekt, %s for at åbne den i et nyt vindue.

en: If you don't see any icons using Internet Explorer, you may need to check this box to turn off PNG transparency.
da: Hvis du ikke ser nogen ikoner ved brug af Internet Explorer skal du måske hakke denne boks af for at slå PNG-transparens fra.

en: If you see this message but no image, the image you want to upload can't be displayed by your browser.
da: Hvis du ser denne besked i stedet for et billede, så vil du ikke kunne se det i din net-læser efter oplægning.

en: Image Preview:
da: Billed-forhåndsvisning:

en: Image URL
da: Billed-URL

en: Image URL:
da: Billed-URL:

en: Image from gallery
da: Billede fra galleri

en: Image from gallery:
da: Billede fra galleri:

en: Image upload
da: Billed-oplægning

en: Images
da: Billeder

en: Import, Step %d
da: Importering, trin %d

en: Important
da: Vigtigt

en: Imported field: %s
da: Importerede felter: %s

en: Imported fields:
da: Importerede felter:

en: In_sert Row After
da: Indsæt række efter

en: Incorrect action code given.
da: Fejlagtig handlingskode angivet.

en: Incorrect username and/or password.
da: Ukorrekt brugernavn og/eller kodeord.

en: Incorrect username or alternate address. Try again or contact your administrator if you need further help.
da: Ukorrekt brugernavn eller alternativ adresse. Prøv igen eller kontakt din administrator, hvis du har brug for yderligere hjælp.

en: Increase Indent
da: Forøg indrykning

en: India
da: Indien

en: Individual Users
da: Individuelle brugere

en: Individual rules are not supported in the current filtering driver.
da: Individuelle regler er ikke understøttet af den nuværende filtermekanisme.

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Inexistant mailbox specified for message delivery.
da: Ikke-eksisterende brevbakke angivet til aflevering af besked.

en: Information no longer available.
da: Information ikke længere tilgængelig

en: Insert C_olumn After
da: Indsæt kolonne efter

en: Insert Image
da: Indsæt billede

en: Insert Table
da: Indsæt tabel

en: Insert Web Link
da: Indsæt web-henvisning

en: Insert _Column Before
da: Indsæt kolonne før

en: Insert a new column after the current one
da: Indsæt en ny kolonne efter den aktuelle

en: Insert a new column before the current one
da: Indsæt en ny kolonne før den aktuelle

en: Insert a new row after the current one
da: Indsæt en ny række efter den aktuelle

en: Insert a new row before the current one
da: Indsæt en ny række før den aktuelle

en: Insert a paragraph after the current node
da: Indsæt en paragraf efter det aktuelle punkt

en: Insert a paragraph before the current node
da: Indsæt en paragraf før det aktuelle punkt

en: Insert alternate template
da: Indsæt alternativ skabelon

en: Insert an email address to which you can receive the new password:
da: Indtast en e-mail-adresse, hvortil du kan modtage det nye kodeord:

en: Insert cell after
da: Indsæt celle efter

en: Insert cell before
da: Indsæt celle før

en: Insert column after
da: Indsæt kolonne efter

en: Insert column before
da: Indsæt kolonne før

en: Insert messages
da: Indsæt beskeder

en: Insert paragraph after
da: Indsæt paragraf efter

en: Insert paragraph before
da: Indsæt paragraf efter

en: Insert row after
da: Indsæt række efter

en: Insert row before
da: Indsæt række før

en: Insert the required answer to the security question:
da: Indtast det krævede svar til sikkerhedsspørgsmålet:

en: Insert/Modify Image
da: Indsæt/ændre billede

en: Insert/Modify Link
da: Indsæt/ændre henvisning

en: Insufficient credit to send to the distribution list.
da: Utilstrækkelig kredit til at sende til distributionslisten.

en: Insufficient credit.
da: Utilstrækkelige kredit.

en: Integer
da: Heltal

en: Integer list
da: Heltalsliste

en: Invalid UDH. (User Data Header).
da: Ugyldig UDH. (User Data Header).

en: Invalid ZIP data
da: Ugyldige ZIP-data

en: Invalid application.
da: Ugyldigt applikation.

en: Invalid batch ID.
da: Ugyldigt skript-ID.

en: Invalid data submitted.
da: Ugyldige data afsendt.

en: Invalid destination address.
da: Ugyldig destination.

en: Invalid file format
da: Ugyldigt filformat

en: Invalid license key.
da: Ugyldig licensnøgle.

en: Invalid location provided.
da: Ugyldig placering angivet.

en: Invalid msg_type.
da: Ugyldig msg_type.

en: Invalid or missing api_id.
da: Ugyldig eller manglen api_id.

en: Invalid or missing parameters.
da: Ugyldige eller manglende parametre.

en: Invalid parent permission.
da: Ugyldige forældre-tilladelser.

en: Invalid partner id.
da: Ugyldig partner-id.

en: Invalid product code.
da: Ugyldig produkt-kode.

en: Invalid protocol.
da: Ugyldig protokol.

en: Invalid recipient: "%s"
da: Ugyldig modtager: "%s"

en: Invalid share object
da: Ugyldigt delingsobjekt

en: Invalid source address.
da: Ugyldig oprindelsesadresse.

en: Invalid unicode data.
da: Ugyldig unicode-data.

en: Inventory
da: Indbo

en: Invert selection
da: Invertér markering

en: Iran, Islamic Republic of
da: Iran, Den islamisk republik

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Is
da: Er

en: Isle of Man
da: Man

en: Isn't
da: Er ikke

en: Isolated T-Storms
da: Stedvis torden

en: Issuer
da: Udsteder

en: Italic
da: Italiensk

en: Italy
da: Italien

en: January
da: Januar

en: Japanese (ISO-2022-JP)
da: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Jordan
da: Jorden

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Justify
da: Justér

en: Justify Center
da: Centrér

en: Justify Full
da: Lige margener

en: Justify Left
da: Venstrejusteret

en: Justify Right
da: Højrejusteret

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Keep original?
da: Bevar original?

en: Kerberos server rejected authentication.
da: Kerberos server afviste godkendelse af identitet.

en: Kernel Newbies
da: Kerne-<em>Newbies</em>

en: Key Creation
da: Nøgle-skabelse

en: Key Fingerprint
da: Nøgle-fingeraftryk

en: Key Length
da: Nøglelængde

en: Key Type
da: Nøgletype

en: Key Usage
da: Nøgleanvendelse

en: Key already exists on the public keyserver.
da: Nøgle eksisterer allerede på den offentlige nøgleserver.

en: Kids
da: Børn

en: Korea, Democratic People's Republic of
da: Sydkorea

en: Korea, Republic of
da: Nordkorea

en: Korean (EUC-KR)
da: koreansk (EUC-KR)

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
da: LDAP understøttelse er nødvendig men LDAP-modulet er ikke tilgængelig eller ikke lastet.

en: La_yout
da: Udformning

en: Language
da: Sprog

en: Lao People's Democratic Republic
da: Laos

en: Last Half
da: Sidste halvdel

en: Last Password Change
da: Sidste kodeordsændring

en: Last Quarter
da: Sidste kvartal

en: Last Updated:
da: Sidst opdateret:

en: Last login: %s
da: Sidste login: %s

en: Last login: %s from %s
da: Sidste indlogning: %s fra %s

en: Last login: Never
da: Sidste login: Aldrig

en: Latvia
da: Letland

en: Law
da: Lov

en: Leave empty for no border
da: Tom ved ingen rammer

en: Lebanon
da: Libanon

en: Left
da: Venstre

en: Left header
da: Venstre toptekst

en: Left values
da: Venstre værdier

en: Lesotho
da: Lesoto

en: Less than
da: Mindre end

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: Level
da: Niveau

en: Liberia
da: Liberien

en: Libyan Arab Jamahiriya
da: Libyen

en: Light Drizzle
da: Støvregn

en: Light Rain
da: Let regn

en: Light Rain Early
da: Let regn tidligt

en: Light Rain Late
da: Let regn sent

en: Light Rain Shower
da: Let byge

en: Light Rain with Thunder
da: Let byge med torden

en: Light Snow
da: Let sne

en: Light Snow Shower
da: Let sne byge

en: Limerick
da: Vittighed

en: Link
da: Henvisning

en: Link points to:
da: Forbind punkter til:

en: Link the email address to the compose page when displaying
da: Forbind e-mail-adressen med indskrivningssiden ved fremvisning

en: Links
da: Henvisninger

en: Linux Cookie
da: Linux-kiks

en: List - user can see the folder
da: Liste - bruger kan se mappen

en: List Databases
da: List databaser

en: List Help Topics
da: Oplistning af hjælpeemner

en: List Tables
da: List tabeller

en: List-Archive
da: Liste-Archive

en: Listing sessions failed: %s
da: Listning af sessions fejlede: %s

en: Listing users failed: %s
da: Listning af brugere fejlede: %s

en: Listing users is disabled.
da: Visning af brugere er slået fra.

en: Literature
da: Litteratur

en: Lithuania
da: Litauen

en: Loading...
da: Henter...

en: Local time:
da: Lokal tid:

en: Locale and Time
da: Regionaldata og tid

en: Location
da: Sted

en: Log in
da: Log ind

en: Log of previous sync session
da: Log af tidligere synkroniseringssessioner

en: Log out
da: Log ud

en: Login
da: Log ind

en: Login Tasks
da: Login-opgaver

en: Login failed because your username or password was entered incorrectly.
da: Log ind fejlede fordi dit brugernavn eller kodeord blev angivet forkert.

en: Login failed.
da: Logind mislykkedes.

en: Long text
da: Lang tekst

en: Love
da: Kærlighed

en: Low
da: Lav

en: Lower greek letters
da: Små græske tegn

en: Lower latin letters
da: Små latinske tegn

en: Lower roman numbers
da: Små romertal

en: Luxembourg
da: Luxemborg

en: MS-TNEF Attachment contained no data.
da: MS-TNEF-bilag indholdt ingen data.

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
da: Makedonien, Den tidligere jugoslaviske republik

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Magic
da: Magi

en: Mail
da: E-mail

en: Mail Admin
da: E-mail-administrator

en: Make lin_k...
da: Dan henvisning...

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Manage the list of categories you have to label items with, and colors associated with those categories.
da: Håndtér listen af kategorier, som du skal markere emner med, og farverne, der skal knyttes til disse kategorier.

en: Map24 map
da: Map24-kort

en: MapQuest map
da: MapQuest-kort

en: Mappings stored.
da: Kortlægning gemt.

en: Mar_k message as deleted
da: Markér beskeden slettet

en: March
da: Marts

en: Margin
da: Margen

en: Mark message as:
da: Markér beskeden:

en: Mark with Seen/Unseen flags
da: Markér med Set/Uset-flag

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
da: Markér med andre flag (fx Vigtig/Besvaret)

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Matches (with placeholders)
da: Passer til (med pladsholdere)

en: Matching fields
da: Overenspassende felter

en: Mauritania
da: Mauritanien

en: Max allowed credit.
da: Max tilladt kredit.

en: Max message parts exceeded.
da: Maksimum besked-dele overskredet.

en: Max temp last 24 hours:
da: Maks. temp. sidst 24 timer:

en: Max temp last 6 hours:
da: Maks. temp. sidste 6 timer:

en: Maximum Number of Portal Blocks
da: Maksimum antal af portalblokke

en: Maximum Number of Rules
da: Maksimalt antal regler

en: Maximum length
da: Maksimumlængde

en: Maximum number of blacklisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to blacklist.
da: Maksimalt antal sortlistede adresser oversteget (Antal adresser: %s, maksimalt antal: %s).  Kunne ikke tilføje nye adresser til sortlistning.

en: Maximum number of whitelisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to whitelist.
da: Maksimalt antal hvidlistede adresser oversteget (Antal adresser: %s, maksimalt antal: %s).  Kunne ikke tilføje nye adresser til hvidlistning.

en: May
da: Maj

en: Medicine
da: Medicin

en: Members
da: Medlemmer

en: Menu mode:
da: Menu-tilstand:

en: Merge cells
da: Forén celler

en: Message
da: Besked

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
da: Besked succesfuldt verificeret med underskriverens certifikat kunne ikke verificeres.

en: Message expired.
da: Besked udløbet.

en: Message type
da: Beskedtype

en: Metar block not available.
da: Metarblok ikke tilgængelig.

en: Metar block not available. Details have been logged for the administrator.
da: Metarblok ikke tilgængelig. Detaljer er blevet noteret til brug for administratoren.

en: MetarDB is not connected.
da: MetarDB er ikke forbundet.

en: Method
da: Metode

en: Method "%s" is not defined
da: Metode "%s" er ikke defineret

en: Method not defined. Called method: %s
da: Metode ikke defined. Metode kaldt: %s

en: Metric
da: Måleenhed

en: Micronesia, Federated States of
da: Mikronesien

en: Middle
da: Midt

en: Mime Type
da: MIME-type

en: Min temp last 24 hours:
da: Min. temp. sidste 24 timer:

en: Min temp last 6 hours:
da: Min. temp. sidste 6 timer:

en: Minimum password age has not yet expired
da: Minimum kodeordsalder er endnu ikke udstået

en: Mirror
da: Spejle

en: Miscellaneous
da: Forskelligt

en: Missing PEAR package HTTP_Request.
da: Mangler PEAR-pakke HTTP_Request.

en: Missing address to notify
da: Mangler adresser at informere

en: Missing address to redirect message to
da: Mangler adresser at omadressere til

en: Missing configuration. You have to generate it now if you want to use this application.
da: Konfiguration mangler. Du bliver nødt til at generere den nu, hvis du ønsker at bruge denne applikation.

en: Missing message ID.
da: Mangler besked-id.

en: Missing reason for reject
da: Mangler årsag for afvisning

en: Missing reason in vacation.
da: Mangler årsag i ferie.

en: Missing required PEAR package Mail.
da: Mangler krævet PEAR-pakke Mail.

en: Missing session ID.
da: Mangler session-ID.

en: Mo
da: Man

en: Mobile Mail
da: Mobil E-post

en: Moderate
da: Jævn

en: Modified Date
da: Ændringsdato

en: Modify URL
da: Ændre URL

en: Moldova, Republic of
da: Moldova

en: Mongolia
da: Mongolien

en: Month and year
da: Måned og år

en: Monthly
da: Månedlig

en: Moon Phases
da: Månefaser

en: More fields found in line %d than the expected %d.
da: Flere felter fundet i linie %d end det forventede %d.

en: Morocco
da: Marokko

en: Mostly Clear
da: Mest skyfrit

en: Mostly Cloudy
da: Mest skyet

en: Mostly Cloudy and Windy
da: Mest skyet og blæsende

en: Mostly Sunny
da: Mest sol

en: Move
da: Flyt

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Right
da: Mod højre

en: Move Rule Down
da: Flyt regel ned

en: Move Rule Up
da: Flyt regel op

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: Mozambique
da: Mocambique

en: Multi-level drop down lists
da: Multi-niveau rullegardinslister

en: Multimap UK map
da: Multimap UK kort

en: Multiple selection
da: Multiple valg

en: My Account
da: Min konto

en: My Account Information
da: Mine konto-informationer

en: My Portal
da: Min Portal

en: My Portal Layout
da: Min Portal-udformning

en: NO, I Do NOT Agree
da: NEJ, jeg er IKKE enig

en: N_umber of days between vacation replies:
da: Antal dage mellem ferie-svar:

en: Name
da: Navn

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Netherlands Antilles
da: Hollandske Antiller

en: Netscape certificate type
da: Netscape certificte type

en: Network
da: Netværk

en: Never
da: Aldrig

en: New Caledonia
da: Ny Kaledonien

en: New Category
da: Ny kategori

en: New Moon
da: Nymåne

en: New Rule
da: Ny regel

en: New Username (optional)
da: Nyt brugernavn (valgfrit)

en: New password
da: Nyt kodeord

en: New password will expire on %x.
da: Nyt kodeord vil udløbe den %x.

en: New passwords don't match.
da: Nye kodeord er ikke ens.

en: New window (_blank)
da: Nyt vindue (_blank)

en: News
da: Nyheder

en: Newsgroups
da: Nyhedsgrupper

en: Next
da: Næste

en: Next 4 Phases
da: Næste 4 faser

en: Next options
da: Næste tilvalg

en: Next>
da: Næste>

en: Night
da: Nat

en: No
da: Nej

en: No "%s" element found in backend configuration.
da: "%s" element ikke fundet i <em>backend</em>-konfiguration.

en: No available configuration data to show differences for.
da: Ingen tilgængelige konfigurationdata at vise forskelle for.

en: No available strategy for making ISO images.
da: Ingen tilgængelig strategi til at lave ISO-billeder.

en: No backend configured for this host
da: Ingen <em>backend</em> konfigureret for denne server

en: No backends configured in backends.php
da: Ingen <em>backends</em> konfigureret i <code>backends.php</code>

en: No batch template.
da: Ingen skript-skabelon.

en: No block exists at the requested position
da: Der eksisterer ikke nogen blok på den forespurgte position

en: No calendar name provided for MCAL authentication.
da: Ingen kalender angivet til MCAL-ægtning.

en: No change.
da: Ingen ændring.

en: No children can be added to this permission.
da: Der kan ikke tilføjes børn til denne tilladelse.

en: No configuration information specified for %s.
da: Ingen konfiguration-information angivet for %s.

en: No configuration information specified for FTP VFS.
da: Ingen konfiguration-information angivet for FTP VFS.

en: No configuration information specified for SQL VFS.
da: Ingen konfiguration-information angivet for SQL VFS.

en: No configuration information specified for SQL-File VFS.
da: Ingen konfiguration-information angivet for SQL-File VFS.

en: No credit left.
da: Kredit udtømt.

en: No destination supplied.
da: Intet bestemmelsessted angivet.

en: No file uploaded
da: Ingen fil sendt

en: No filters. Click "%s" to create a new filter.
da: Ingen filtre. Click "%s" for at oprettet et nyt filter.

en: No headers specified
da: Ingen brevhoveder angivet

en: No icons found.
da: Fandt ingen ikoner.

en: No location is set.
da: Intet sted indstillet.

en: No location provided.
da: Intet sted angivet.

en: No message supplied.
da: Ingen besked angivet.

en: No name specified.
da: Intet navn angivet.

en: No number specified.
da: Intet nummer angivet.

en: No offensive fortunes
da: Ingen anstødelige epigrammer

en: No password provided for HTTP authentication.
da: Intet kodeord angivet til brug for HTTP-ægtning.

en: No password provided for IMAP authentication.
da: Intet kodeord angivet til brug for IMAP-ægtning.

en: No password provided for Kerberos authentication.
da: Intet kodeord angivet til brug for Kerberos-ægtning.

en: No password provided for Login authentication.
da: Intet kodeord angivet for Logind-ægtning.

en: No password provided for PASSWD authentication.
da: Intet kodeord angivett til PASSWD-ægtning.

en: No password provided for SMB authentication.
da: Intet kodeord angivet for SMB-ægtning.

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
da: Sti til OpenSSL-biblioteket mangler.  OpenSSL-biblioteket er nødvendigt for at håndtere PKCS12-data.

en: No pending signups.
da: Ingen ventende opskrivninger.

en: No quota set.
da: Kvote ikke indstillet.

en: No rules
da: Ingen streger

en: No script generated.
da: Script ikke genereret.

en: No separator specified.
da: Ingen skilletegn angivet.

en: No sides
da: Ingen sider

en: No strings specified
da: Ingen tekst-strenge angivet

en: No such file
da: Ingen sådan fil

en: No temporary directory available for cache.
da: Der mangler et midlertidigt katalog til mellemlager.

en: No username and/or password sent.
da: Intet brugernavn og/eller kodeord sendt.

en: No valid XML data returned
da: Ingen gyldige XML-data returneret

en: No values
da: Ingen værdier

en: No version found in original configuration. Regenerate configuration.
da: Original konfiguration mangler versionsnummer. Regenerér konfiguration.

en: No version found in your configuration. Regenerate configuration.
da: Din konfiguration mangler versionsnummer. Regenerér konfiguration.

en: None
da: Ingen

en: None (use implicit)
da: Ingen (brug implicit)

en: Nordic (ISO-8859-10)
da: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Norfolk Island
da: Norfolk

en: Northern Hemisphere
da: Nordlige halvkugle

en: Northern Mariana Islands
da: Nordlige Marianaøer

en: Norway
da: Norge

en: Not After
da: Ikke senere end

en: Not Before
da: Ikke før

en: Not a directory
da: Ikke noget katalog

en: Not equal to
da: Ikke lig med

en: Not implemented.
da: Ikke implementeret.

en: Not set
da: Ikke indstillet

en: Not supported.
da: Ikke understøttet.

en: Notes
da: Noter

en: Nothing to browse, go back.
da: Intet at browse, vend tilbage.

en: Notify email address
da: Informér e-post-adresser

en: Number
da: Tal

en: Number of characters
da: Antal tegn

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Numbers not specified for updating in distribution list.
da: Tal ikke angivet for opdatering i distributionsliste.

en: Object
da: Objekt

en: Object Creator
da: Objektdanner

en: Octal
da: Oktal

en: October
da: Oktober

en: Offense filter
da: Anstødende filter

en: Office
da: Kontor

en: Old and new passwords must be different.
da: Gammelt og nyt kodeord skal være forskellige.

en: Old password
da: Gammelt kodeord

en: Old password is not correct.
da: Gammelt kodeord er ikke korrekt.

en: Only IMAP servers support shared folders.
da: Delte mapper understøttes kun af IMAP-servere.

en: Only flag the message
da: Markér kun beskeden

en: Only offensive fortunes
da: Kun anstødelige epigrammer

en: Only one email address allowed.
da: Kun én e-post-adresse tilladt.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
da: En delings ejerskab og ejertilladelser må kun ændre af en systemadministrator eller ejeren selv

en: Open in a new window
da: Åben i et nyt vindue

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
da: OpenSSL-fejl: Data kunne ikke uddrages fra signeret S/MIME-del.

en: Opens this link in a new window
da: Åben denne henvisning i et nyt vindue

en: Operating System
da: Operativsystem

en: Options
da: Indstillinger

en: Options about script updating.
da: Indstillinger vedrørende script-opdatering.

en: Options for %s
da: Indstillinger for %s

en: Ordered List
da: Ordnet liste

en: Organisational Unit
da: Organisatorisk enhed

en: Organizing
da: Organisering

en: Original application template
da: Oprindelig applikationsskabelon

en: Original templates in %s:
da: Oprindelige skabeloner i %s:

en: Other
da: Anden

en: Other Information
da: Anden information

en: Other Options
da: Andre indstillinger

en: Overview
da: Overblik

en: Owner Permissions
da: Ejerrettigheder

en: PAM authentication is not available.
da: PAM-ægtning er ikke tilgængelige.

en: PEAR::Mail backend
da: PEAR::Mail-motor

en: PGP Digital Signature
da: PGP digital signatur

en: PGP Encrypted Data
da: PGP-krypteret data

en: PGP Public Key
da: Offentlig PGP-nøgle

en: PGP Signed/Encrypted Data
da: PGP-signeret/krypteret data

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: PHP Shell
da: PHP-skal

en: PM Light Rain
da: Eftm. let regn

en: PM Rain
da: Eftm. regn

en: PM Showers
da: Eftm. byger

en: PM Snow
da: Eftm. sne

en: PM Snow Showers
da: Eftm. snebyger

en: PM Sun
da: Eftm. sol

en: PM T-Storms
da: Eft. torden

en: POSIX extension is missing
da: POSIX-udviddelse mangler

en: P_HP Shell
da: PHP-skal

en: Padding
da: Forring

en: Palestinian Territory, Occupied
da: Palæstina

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Partly Cloudy
da: Delvist skyet

en: Password
da: Kodeord

en: Password changed successfully.
da: Kodeord ændret.

en: Password incorrect
da: Kodeord forkert

en: Password required for RADIUS authentication.
da: Kodeord krævet ved RADIUS-ægtning.

en: Password with confirmation
da: Kodeord med bekræftelse

en: Password:
da: Kodeord:

en: Password:
da: Kodeord:

en: Passwords must match.
da: Kodeordene skal være ens.

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste from clipboard
da: Indsæt fra udklipsholder

en: Path
da: Sti

en: Pending Signups:
da: Ventende opskrivninger:

en: People
da: Folk

en: Percent
da: Procent

en: Perform Maintenance Operations
da: Udfør vedligeholdelse

en: Perform maintenance operations on login?
da: Udfør vedligeholdelse ved log ind?

en: Permission
da: Tilladelser

en: Permission "%s" not deleted.
da: Tilladelse "%s" ikke slettet.

en: Permission Denied
da: Tilladelse nægtet

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Permissions Administration
da: Tilladelses-administration

en: Personal Information
da: Profiler

en: Pets
da: Kæledyr

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Phone
da: Telefon

en: Photos
da: Fotos

en: Pixels
da: Prikker

en: Platitudes
da: Banaliteter

en: Please click into some cell
da: Klik i en celle

en: Please confirm that you want to remove this element:
da: Bekræft at du ønsker at slette dette element:

en: Please confirm that you want to unlink this element.
da: Bekræft at du ønsker at aflænke dette element.

en: Please enter a month and a year.
da: Indtast en måned og et årstal.

en: Please enter a name for the new category:
da: Indtast et navn til den nye kategori:

en: Please enter a valid IP address.
da: Indtast en gyldig IP-adresse.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
da: Indtast en gyldig dato, tjek antallet af dage i måneden.

en: Please enter a valid time.
da: Indtast en gyldig tidsangivelse.

en: Please enter the name of the new folder:
da: Indtast venligst navnet til den nye mappe:

en: Please provide a summary of the problem.
da: Skriv venligst, hvad problemet går ud på og hvad der sker.

en: Please provide your username and password
da: Indtast venligst brugernavn og kodeord

en: Please read the following text. You MUST agree with the terms to use the system.
da: Læs følgende tekst. Du SKAL være enig i betingelserne for at bruge systemet.

en: Please type the new category name:
da: Indtast det nye kategorinavn:

en: Poland
da: Polen

en: Politics
da: Politik

en: Polls
da: Meningsmålinger

en: Positioning of this image
da: Placering af billedet

en: Positioning of this table
da: Placering af denne tabel

en: Post to this folder (not enforced by IMAP)
da: Send til denne mappe (ikke gennemtvunget af IMAP)

en: Precipitation for last %s hour(s):
da: Nedbør gennem senest %s timer:

en: Precipitation<br />chance
da: Nedbør<br />chance

en: Prefs_ldap: Required LDAP extension not found.
da: Prefs_ldap: Krævet LDAP-udviddel ikke fundet.

en: Prefs_session: Required session extension not found.
da: Prefs_session: Krævet session-udviddelse ikke fundet.

en: Pressure
da: Tryk

en: Pressure at sea level:
da: Tryk ved overfladen:

en: Pressure:
da: Tryk:

en: Preview
da: Glimt

en: Preview the image in a new window
da: Betragt billedet i et nyt vindue

en: Previous options
da: Forrige tilvalg

en: Print document
da: Udskriv dokument

en: Private Key
da: Privat nøgle

en: Problem Description
da: Problembeskrivelse

en: Projects
da: Projekter

en: Prompt text
da: Stikordstekst

en: Public Key
da: Offentlige nøgle

en: Public Key Algorithm
da: Offentlig-nøgle-algoritme

en: Public Key Info
da: Offentlig nøgle information

en: Public/Private keypair not generated successfully.
da: Offentlig/privat-nøglesæt-generering mislykkedes.

en: Purge messages
da: Udrens beskeder

en: Query
da: Forespørgsel

en: Quota
da: Kvote

en: RSA Public Key (%d bit)
da: Offentlig RSA-nøgle (%d bit)

en: R_eason
da: Årsag

en: Radio selection
da: Enkeltvis valg

en: Rain
da: Regn

en: Rain Early
da: Regn tidligt

en: Rain Late
da: Regn sent

en: Rain Shower
da: Regnbyger

en: Rain and Snow
da: Regn og sne

en: Rain to Snow
da: Slud

en: Random Fortune
da: Tilfældigt epigram

en: Ratio
da: Forhold

en: Read
da: Læs

en: Read messages
da: Læs beskeder

en: Really delete %s? This operation cannot be undone.
da: Virkelig slette %s? Denne operation kan ikke blive omgjort.

en: Really remove user data for user %s? This operation cannot be undone.
da: Virkelig slette data for bruger %s? Denne operation kan ikke blive omgjort.

en: Received
da: Modtaget

en: Redirect to
da: Omadresser til

en: Redoes your last action
da: Omgør din sidste handling

en: Refresh
da: Opdater

en: Refresh Dynamic Menu Elements:
da: Opfrisk dynamiske menu-elementer:

en: Refresh Portal View:
da: Genopfrisk portalvisning:

en: Regex
da: Regulært udtryk

en: Regular expression
da: Regulære udtryk

en: Reject with reason
da: Afvis med årsag

en: Relationship Browser
da: Relationslæser

en: Reload
da: Genopfrisk

en: Remarks
da: Noter

en: Remote Servers
da: Fjerne servere

en: Remote URL (http://www.example.com/horde):
da: Fjern URL (http://www.eksempel.dk/horde):

en: Remove
da: Slet

en: Remove Block
da: Slet blok

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Remove formatting
da: Slet formatering

en: Remove pair
da: Slet par

en: Remove saved script from server's temporary directory.
da: Fjern lagret skript fra servers midlertidige katalog.

en: Remove the
da: Fjern

en: Remove this node from the document
da: Fjern dette punkt fra dokumentet

en: Remove user
da: Slet bruger

en: Remove user: %s
da: Slet bruger: %s

en: Request couldn't be answered. Returned errorcode:
da: Anmodning kunne ikke besvares. Returneret fejlkode:

en: Requested service could not be found.
da: Anmodet tjeneste kunne ikke findes.

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
da: Krævede '%s' er ikke angivet i %s-konfiguration.

en: Required "%s" not specified in VFS configuration.
da: Krævet "%s" er ikke angivet i VFS konfiguration.

en: Required "%s" not specified in configuration.
da: Krævede "%s" er ikke angivet i konfigurationen.

en: Required Field
da: Krævet felt

en: Resent To
da: Gensendt til

en: Resent-from
da: Gensendt fra

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset Password
da: Nulstil kodeord

en: Reset Your Password
da: Nulstil dit kodeord

en: Restore Last Query
da: Genskab sidste forespørgsel

en: Results
da: Resultater

en: Return to Filters List
da: Vend tilbage til filterfortegnelsen

en: Return to Options
da: Tilbage til indstillingerne

en: Return to Rules List
da: Vend tilbage til regelfortegnelsen

en: Retype new password
da: Gentast nyt kodeord

en: Revert Configuration
da: Gendan konfiguration

en: Rich Text Editor Options
da: Indstillinger for Rich Text-redigering

en: Riddles
da: Gåder

en: Right
da: Højre

en: Right header
da: Højre toptekst

en: Right values
da: Højre værdier

en: Ro_w Properties...
da: Række-egenskaber...

en: Role
da: Regel

en: Romania
da: Rumænien

en: Rotate 180
da: Rotér 180

en: Rotate Left
da: Rotér venstre

en: Rotate Right
da: Rotér højre

en: Row Properties
da: Række-egenskaber

en: Row properties
da: Række-egenskaber

en: Rows:
da: Rækker:

en: Rule
da: Regel

en: Rule Copied
da: Regel kopieret

en: Rule Deleted
da: Regel slettet

en: Rule Disabled
da: Regel slået fra

en: Rule Enabled
da: Regel slået til

en: Rule Name
da: Regelnavn

en: Rule:
da: Regel:

en: Rules
da: Streger

en: Rules will appear between all rows and columns
da: Streger vil optræde mellem rækker og kolonner

en: Rules will appear between columns only
da: Streger vil kun optræde mellem kolonner

en: Rules will appear between rows only
da: Streger vil kun optræde mellem rækker

en: Run
da: Udfør

en: Russian Federation
da: Rusland

en: S/MIME Cryptographic Signature
da: Kryptografisk S/MIME-signatur

en: S/MIME Encrypted Message
da: S/MIME-signeret besked

en: SASL authentication is not available.
da: SASL-ægtning er ikke tilgængelig.

en: SMS Messaging
da: SMS

en: SQL Shell
da: SQL-fortolker

en: SQL statement for value lookups
da: SQL-udtryk for opslag af værdier

en: STARTTLS failed: (%s) %s
da: STARTTLS fejlede: (%s) %s

en: SUCCESS
da: SUCCES

en: S_QL Shell
da: SQL-fortolker

en: Sa
da: Lør

en: Saint Helena
da: Skt. Helena

en: Saint Kitts and Nevis
da: Skt. Kitts og Nevis

en: Saint Lucia
da: Skt. Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Skt. Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Skt. Vincent og Grenadinerne

en: Same frame (_self)
da: Samme ramme (_self)

en: Sao Tome and Principe
da: Soa Tome og Principe

en: Satellite Provider
da: Satelitudbyder

en: Saudi Arabia
da: Saudiarabien

en: Save
da: Gem

en: Save "%s"
da: Gem "%s"

en: Save %s
da: Gem "%s"

en: Save Options
da: Gemme Indstillinger

en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: Save generated configuration as a PHP script to your server's temporary directory.
da: Gem genereret konfiguration som PHP-skript i din servers midlertidige katalog.

en: Saved %s configuration.
da: Gemt %s-konfiguration.

en: Saved setup upgrade script to: "%s".
da: Gemte skript for opgradering af opsætning til: "%s".

en: Scattered T-Storms
da: Spredt torden

en: Science
da: Videnskab

en: Script Updating
da: Opdaterer script

en: Script not updated.
da: Script ikke opdateret.

en: Script successfully activated.
da: Script slået til.

en: Script successfully deactivated.
da: Script slået fra.

en: Search
da: Søg

en: Search Engines
da: Søgemaskiner

en: Seen
da: Set

en: Select Files
da: Vælg filer

en: Select a date
da: Vælg en dato

en: Select a field
da: Vælg et felt

en: Select a group to add
da: Vælg en gruppe at tilføje

en: Select a new owner
da: Vælg en ny ejer

en: Select a server
da: Vælg en server

en: Select a user to add
da: Vælg en bruger at tilføje

en: Select all
da: Vælg alle

en: Select all date components.
da: Vælg alle dato-komponenter.

en: Select an object
da: Vælg et objekt

en: Select none
da: Vælg ingen

en: Select target folder
da: Vælg endelig mappe

en: Select the characters you need from the boxes below. You can then copy and paste them from the text area.
da: Vælg de tegn du har brug for fra kasserne nedenfor. De kan så klippes og kopieres fra textfeltet.

en: Select the date delimiter:
da: Vælg dato-adskilleren:

en: Select the date format:
da: Vælg datoformat:

en: Select the identity you want to change:
da: Vælg den identitet, som du vil ændre:

en: Select the time delimiter:
da: Vælg tids-adskilleren:

en: Select the time format:
da: Vælg tidsformat:

en: Select two matching fields.
da: Vælg to felter, der svarer til hinanden.

en: Select your color scheme.
da: Vælg din farvesammensætning.

en: Select your preferred language:
da: Vælg dit foretrukne sprog:

en: Self-Defined Header
da: Egen-defined brevhoved

en: Send Problem Report
da: Send problembeskrivelse

en: Sender
da: Afsender

en: Sensor:
da: Føler:

en: Serbia and Montenegro
da: Serbien og Montenegro

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Server data wrong or not available.
da: Server-data forkert eller ikke tilgængelig.

en: Session Admin
da: Sessionsadministrator

en: Session ID expired.
da: Session-ID udløbet.

en: Sessions
da: Sessioner

en: Set
da: Mængde

en: Set options to allow you to reset your password if you ever forget it.
da: Indstillinger der tillader dig at nulstille dit kodeord, hvis du nogensinde skulle glemme det.

en: Set up remote servers that you want to access from your portal.
da: Indstil fjerne servere, som du ønsker at tilgå fra din portal.

en: Set your preferred language, timezone and date options.
da: Indstil din foretrukne sprog-, tidszone- og datovalg.

en: Set your startup application, color scheme, page refreshing, and other display options.
da: Indstil dine opstartsapplikationer, farvesammensætning, sideopfrisknin og andre visningstilvalg.

en: Settings successfully updated.
da: Præferencerne opdateret.

en: Setup
da: Indstilling

en: Setup upgrade scripts available
da: Skripts til opgradering af opsætning tilgængelige

en: Several locations possible with the parameter:
da: Flere steder mulig med parameteren:

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Short Summary
da: Kort opsummering

en: Should access keys be defined for most links?
da: Skal hurtig-taster defineres for de fleste henvisninger? (÷)

en: Show
da: Vis

en: Show Active Script
da: Vis aktivt script

en: Show Current Script
da: Vis nuværende script

en: Show differences between currently saved and the newly generated configuration.
da: Vis forskellene mellem den gemte og den nyligt genererede konfiguration.

en: Show last login time when logging in?
da: Vis tidspunkt for seneste tilgang ved pålogning?

en: Show option to keep original
da: Vis mulighed for at beholde oprindelig

en: Show picker
da: Vis snupper

en: Show table operations menu bar?
da: Vis Tabeloperationer-knappen i menuen?

en: Show the %s Menu on the left?
da: Vis %s-menuen til venstre?

en: Show the Table Cell Properties dialog
da: Vis dialogvindue med egenskaber for tabelcellen

en: Show the Table Properties dialog
da: Vis dialogvindue med egenskaber for tabellen

en: Show the Table Row Properties dialog
da: Vis dialogvindue med egenskaber for tabelrækken

en: Show the image properties dialog
da: Vis dialogvindue med egenskaber for billedet

en: Show upload
da: Vis afsendte

en: Showers
da: Byger

en: Showers Early
da: Byger tidligt

en: Showers Late
da: Byger sent

en: Showers in the Vicinity
da: Byger i nærheden

en: Shrink
da: Skrump

en: Shrink or move neighbouring block(s) out of the way first
da: Skrump eller flyt naboblokke af vejen først

en: Sign up
da: Skriv ind

en: Signature
da: Underskrift

en: Signature Algorithm
da: Signaturalgoritme

en: Size
da: Størrelse

en: Skip Maintenance
da: Spring vedligeholdelse over

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Snow
da: Sne

en: Snow Shower
da: Snebyge

en: Snow Showers
da: Snebyger

en: Snow Showers Early
da: Snebyger tidligt

en: Snow Showers Late
da: Snebyger sent

en: Snow depth:
da: Snedybde:

en: Snow equivalent in water:
da: Sneækvivalent i vand:

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: Songs & Poems
da: Sange og poesi

en: Sort order selection
da: Sorteringsvalg

en: Source address
da: Afsenderadresse

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South European (ISO-8859-3)
da: Sydeuropæisk (ISO-8859-3)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: Syd Georgia og De sydlige Sandwichøer

en: Southern Hemisphere
da: Sydlige halvkugle

en: Space between adjacent cells
da: Luft mellem naboceller

en: Space between content and border in cell
da: Luft mellem indhold og ramme i celle

en: Spacer
da: Mellemrumstanget

en: Spacing
da: Mellemrum

en: Spacing and padding
da: Luft og forring

en: Spain
da: Spanien

en: Spam
da: Skidtpost

en: Special Character Input
da: Indtastning for specialkarakter

en: Split cell
da: Del celle

en: Split column
da: Del kolonne

en: Split row
da: Del række

en: Sports
da: Sport

en: Start year
da: Begyndelsesår

en: State or Province
da: Delstat eller provins

en: Stop checking if this rule matches?
da: Stop videre undersøgelser, hvis denne regel passer?

en: Storage format
da: Lagringsformat

en: Street Address
da: Vej

en: Strikethrough
da: Gennemstregning

en: String list
da: Liste af strenge

en: Strip domain from the address
da: Fjern domæne fra adressen

en: Style [CSS]
da: Stil [CSS]

en: Su
da: Søn

en: Subdirectory "%s" not found.
da: Underkatalog "%s" ikke fundet.

en: Subje_ct of vacation message:
da: Emne til ferie-besked:

en: Subject
da: Emne

en: Subject:
da: Emne:

en: Submit
da: Godkend

en: Submitted request to add "%s" to the system. You cannot log in until your request has been approved.
da: Anmodning om at tilføje "%s" til system afsendt.  Du kan ikke logge på før din anmodning er blevet anerkendt.

en: Subscript
da: Lav skrift

en: Success
da: Udført

en: Successfully added "%s" to the system.
da: "%s" blev tilføjet til systemet.

en: Successfully cleared data for user "%s" from the system.
da: Data for bruger "%s" blev slettet fra systemet.

en: Successfully deleted "%s".
da: "%s" slettet.

en: Successfully removed "%s" from the system.
da: "%s" slettet fra systemet.

en: Successfully reverted configuration. Reload to see changes.
da: Konfiguration tilbageført. Genindlæs for at se ændringerne.

en: Successfully saved backup configuration.
da: Reservekonfiguration gemt.

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
da: Reservekonfigurationfil %s gemt.

en: Successfully updated "%s"
da: "%s" opdateret.

en: Successfully wrote %s
da: "%s" skrevet.

en: Summary
da: Indhold

en: Sun Rise
da: Solopgang

en: Sun Set
da: Solnedgang

en: Sunny
da: Solrigt

en: Sunrise
da: Solopgang

en: Sunrise/Sunset
da: Solopgang/solnedgang

en: Sunrise:
da: Solopgang:

en: Sunset
da: Solnedgang

en: Sunset:
da: Solnedgang:

en: Superscript
da: Hævet skrift

en: Support
da: Hjælp

en: Suriname
da: Surinam

en: Surname
da: Efternavn

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Sync log deleted
da: Sync log slettet

en: Syntax error in search terms
da: Syntaksfejl i søgeled

en: Syrian Arab Republic
da: Syrien

en: T-Storm
da: Torden

en: T-Storm and Windy
da: Torden og vind

en: T-Storms
da: Torden

en: T-Storms Early
da: Torden tidligt

en: TSV file
da: TSV-fil

en: Table
da: Tabel

en: Table Properties
da: Tabel-egenskaber

en: Table Set
da: Tabelmængde

en: Table properties
da: Tabel-egenskaber

en: Taiwan, Province of China
da: Taiwan, Den kinesiske provins

en: Tajikistan
da: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic of
da: Tanzania

en: Target:
da: Mål:

en: Tasks
da: Opgaver

en: Telephone Number
da: Telefonnummer

en: Temp for last hour:
da: Temp. sidste time:

en: Temperature
da: Temperatur

en: Temperature:
da: Temperatur:

en: Temperature<br />(%sHi%s/%sLo%s) &deg;%s
da: Temperatur<br />(%sHøj%s/%sLav%s) &deg;%s

en: Template "%s" not found.
da: Skabelon "%s" ikke fundet.

en: Template Administration
da: Skabelon-administration

en: Text
da: Tekst

en: Text Only
da: Ren tekst

en: Text align
da: Tekst-justering

en: Texttop
da: Tekst-top

en: Th
da: Tor

en: The FTP extension is not available.
da: FTP-udviddelsen er ikke tilgængelig.

en: The History system is disabled.
da: Historik-systemet er slået fra.

en: The Horde/Kolab integration engine does not support "%s"
da: Horde/Kolab-integrationsmotoren understøtter ikke "%s"

en: The IMSP log could not be initialized.
da: IMSP-loggen kunne ikke klargøres.

en: The Maintenance:: class did not load successfully
da: Maintenance::-klassen blev ikke indlæst

en: The Options window has closed. Exiting.
da: Tilvalgsvinduet er blevet lukket. Afslutter.

en: The address "%s" has been added to your blacklist.
da: Adressen "%s" er sat på din negativliste.

en: The address "%s" has been added to your whitelist.
da: Adressen "%s" er sat på din positivliste.

en: The administrator needs to configure a permanent Permissions backend if you want to use Permissions.
da: Administratoren bliver nødt til at konfigurere en permanent Tilladelses-backend, hvis du vil anvende Tilladelser.

en: The bottom side only
da: Kun undersiden

en: The contact ID number was not specified, left blank or was not found in the database.
da: Kontakt-ID-nummeret blev ikke angivet, efterladt tomt eller blev ikke fundet i databasen.

en: The contact was successfully added to your address book.
da: Kontakten blev tilføjet til dit adressekartoteket.

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
da: Den løsgjorte PGP-signatur-blok er krævet for at kunne verificere den signerede besked.

en: The distribution list ID was either not specified, left blank or not found in the database.
da: Distributionsliste-ID er enten ikke angivet, tomt eller ikke fundet i databasen.

en: The distribution list was not specified.
da: Distributionslisten ikke angivet.

en: The driver said:
da: Mekanismen sagde:

en: The encryption features require a secure web connection.
da: Krypteringsfaciliteterne kræver en sikker web-forbindelse.

en: The file %s should contain a %s setting.
da: Filen %s bør indeholde en %s-indstilling.

en: The file %s should contain some %s settings.
da: Filen %s bør indeholde nogle %s-indstillinger.

en: The file cannot be copied onto itself.
da: Filen kan ikke kopieres ovenpå sigselv.

en: The file contained no data.
da: Filen indeholdt ingen data.

en: The following are the headers for this message/rfc822 message.
da: Følgende er hovederne fra denne message/rfc822-besked.

en: The full screen mode is known to cause problems with Internet Explorer, due to browser bugs that we weren't able to workaround.  You might experience garbage display, lack of editor functions and/or random browser crashes.  If your system is Windows 9x it's very likely that you'll get a 'General Protection Fault' and need to reboot.\n\nYou have been warned.  Please press OK if you still want to try the full screen editor.
da: Fuldskærmstilstand vides at volde problemer i Internet Explorer grundet browser-fejl, som vi ikke har kunnet omgå. Du vil muligvis opleve forvanskede visninger, mangel på editeringsfunktioner og/eller tilfældige browser-nedbrud. Hvis dit system er Windows&nbsp;9x vil du med høj sandsynlighed opleve 'Generel beskyttelsesfejl' og vil blive nødt til at genstarte maskinen.\n\nDu er nu advaret.  Tryk OK hvis du stadig ønsker at prøvet fuldskærmsredigering.

en: The identity "%s" has been deleted.
da: Identiteten "%s" er slettet.

en: The left-hand side only
da: Kun venstre side.

en: The location of the GnuPG binary must be given to the Crypt_pgp:: class.
da: Placeringen af GnuPG-programmet skal gives til Crypt_pgp::-klassen.

en: The message sent on %s to %s with subject "%s" has been displayed.
    This is no guarantee that the message has been read or understood.
da: Beskeden, som er sendt den %s til %s med emnet "%s" er blevet vist.
    Dette er ingen garanti for, at beskeden rent faktisk er blevet læst eller forstået.

en: The name to use when linking to the compose page
da: Navnet, der skal bruge, når der henvises til skrivesiden

en: The number of fields must be numeric.
da: Antallet af felter skal være et tal.

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_smime:: class.
da: openssl-modulet er krævet af Horde_Crypt_smime::-klassen.

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeded the maximum allowable size
da: Præferencen "%s" kunne ikke gemmes fordi dens data overskrider den maksimalt tilladte størrelse

en: The program used to view this data type (%s) was not found on the system.
da: Programmet, der bruges til at betragte denne datatype (%s), blevet ikke fundet på systemet.

en: The quote character must be one single character.
da: Citationstegnet skal være et enkelt tegn.

en: The right and left sides only
da: Kun højre og venstre side

en: The right-hand side only
da: Kun siden til højre

en: The separator must be one single character.
da: Adskillelsestegnet skal være et enkelt tegn.

en: The server "%s" has been deleted.
da: Serveren "%s" er slettet.

en: The server "%s" has been saved.
da: Serveren "%s" er gemt.

en: The signup request for %s has been removed.
da: Opskrivningsanmodningen for %s er slettet.

en: The specified row (%d) does not exist.
da: Den angivne række (%d) eksisterer ikke.

en: The specified row does not exist.
da: Den angivne række eksisterer ikke.

en: The temporary file "%s" does not exist.
da: Den midlertidige fil "%s" findes ikke.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
da: Den tekst, som du indtastede, passer ikke til teksten på skærmen.

en: The top and bottom sides only
da: Kun top og bund

en: The top side only
da: Kun top

en: The uploaded data was lost since the previous step.
da: Den afsendte information er tabt siden sidste trin.

en: The uploaded file could not be saved.
da: Den overførte fil kunne ikke gemmes.

en: The weather.com block is not available.
da: weather.com-blokken er ikke tilgængelig.

en: Themes directory "%s" not found.
da: Tema-kataloget "%s" ikke fundet.

en: There are no options available.
da: Ingen tilvalg til rådighed.

en: There are no parts that can be displayed inline.
da: Der forefindes ingen dele, som kan vises indlejret.

en: There are too many characters in this field. You have entered %s characters; you must enter less than %s.
da: Der er for mange tegn i dette felt. Du har indtastet %s tegn; du skal indtaste mindre end %s.

en: There was a problem adding "%s" to the system: %s
da: Der opstod et problem under tilføjelsen af '%s' til systemet: %s

en: There was a problem clearing data for user "%s" from the system:
da: Der opstod et problem under fjernelse af data for bruger "%s" fra systemet:

en: There was a problem removing "%s" from the system:
da: Der opstod et problem under sletning af "%s" fra systemet:

en: There was a problem updating "%s": %s
da: Der opstod et problem under opdatering af "%s": %s

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
da: Der opstod et problem under filoverførslen: Ingen %s blev overført.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
da: Der opstod et problem under filoverførslen: %s var større end den maksimalt tilladte størrelse (%d bytes).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
da: Der opstod et problem under filoverførslen: %s blev kun delvist overført.

en: There was an error activating the script.
da: Der opstod en fejl under aktivering af scriptet.

en: There was an error deactivating the script.
da: Der opstod en fejl under deaktivering af scriptet.

en: There was an error displaying this message part
da: Der opstod en fejl under visning af denne beskeddel

en: There was an error importing the contact data.
da: Der opstod en fejl under importeringen af kontaktinformation.

en: There was an error importing the iCalendar data.
da: Der opstod en fejl under importeringen af iCalendar data.

en: There was an error in the configuration form. Perhaps you left out a required field.
da: Der opstod en fejl i konfigurationsformularen. Nuligvis har du udeladt et krævet felt.

en: There was an error performing the specified address book function. Please try again later.
da: Der opstod et problem under udførelse af den angivne adressekartoteksfunktion. Prøv igen.

en: There was an error updating the contact details. Please try again later.
da: Der opstod en fejl under opdatering af kontakt-detaljerne. Prøv igen.

en: There was an error updating the distribution list. Please try again later.
da: Der opstod en fejl under opdatering af distributionslisten. Prøv igen.

en: This IMAP server does not support sharing folders.
da: Denne IMAP-server understøtter ikke deling af mapper.

en: This does not appear to be a valid rar archive.
da: Dette tyder ikke på at være et gyldigt rar-arkiv.

en: This does not appear to be a valid zip file.
da: Denne tyder ikke på at være en gyldig zip-fil.

en: This does not seem to be a valid card number.
da: Dette tyder ikke på at være et gyldigt kortnummer.

en: This driver allows sending of messages through the Clickatell (http://clickatell.com) gateway, using the HTTP API
da: Denne driver tillader afsendelse af beskeder igennem Clickatell (http://clickatell.com) adgangspunktet ved brug af HTTP API

en: This driver allows sending of messages through the WIN (http://winplc.com) gateway, using the HTTP API
da: Denne driver tillader afsendelse af beskeder igennem WIN (http://winplc.com) adgangspunktet ved brug af HTTP API

en: This driver allows sending of messages through the sms2email (http://sms2email.com) gateway, using the HTTP API
da: Denne driver tillader afsendelse af beskeder igennem sms2email (http://sms2email.com) adgangspunktet ved brug af HTTP API

en: This driver allows sending of messages via SMTP through the Vodafone Italy gateway, only to Vodafone numbers. It requires an email account with Vodafone Italy (http://www.190.it).
da: Denne driver tillader afsendelse af beskeder via SMTP igennem Vodafone Italien adgangspunktet, dog kun til Vodafone-numre. Den kræver en e-mailkonto hos Vodafone Italien (http://www.190.it).

en: This field is required.
da: Dette felt er krævet.

en: This field may only contain integers.
da: Dette felt må kun indeholde heltal.

en: This field may only contain numbers and the colon.
da: Dette felt må kun indeholde numre og kolon.

en: This field may only contain octal values.
da: Dette felt må kun indeholde oktale værdier.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
da: Dette felt skal være en komma- eller mellemrumsadskildt liste af heltal

en: This field must be a valid number.
da: Dette felt skal være et gyldigt nummer.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
da: Dette felt skal indeholde en farvekode i RGB hex-format, fx '#1234af'.

en: This form has already been processed.
da: Denne formular er allerede processeret.

en: This is %s.
da: Dette er %s.

en: This is a Kolab Groupware object. To view this object you will need an email client that understands the Kolab Groupware format. For a list of such email clients please visit %s
da: Dette er et Kolab Groupware-objekt. For at se dette objekt har du brug for en e-mail-klient, som forstår Kolab Groupware-formatet. Besøg %s for en liste af klienter.

en: This message was written in a character set (%s) other than your own.
da: Denne besked er skrevet med et andet tegnsæt (%s) end dit eget.

en: This number must be at least one.
da: Tallet skal være min. 1.

en: This server can't uncompress zip and gzip files.
da: Denne server kan ikke dekomprimere zip- og gzip-filer.

en: This system is currently deactivated.
da: Dette system er deaktiveret.

en: This value must be a number.
da: Denne værdi skal være et tal.

en: This window must be called from an Options window
da: Dette vindue skal kaldes fra et Tilvalgsvindue

en: Thunder
da: Torden

en: Tickets
da: Sager

en: Time
da: Tid

en: Time Tracking
da: Tidsopgørelse

en: Time format
da: Tidsformat

en: Time selection
da: Tidsvalg

en: Title
da: Titel

en: To
da: Til

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
da: For at vælge multiple indgange skal Ctrl- (PC) eller Command (Mac)-tasten holdes nede medens der klikkes.

en: To:
da: Til:

en: Today
da: I Dag

en: Toggle HTML Source
da: Skift HTML-kilde

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Too many invalid logins during the last minutes.
da: For mange ugyldige logind-forsøg i løbet af de sidste minutter.

en: Translations
da: Oversættelser

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: True or false
da: Sand eller falsk

en: Tu
da: Tir

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Turkish (ISO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks og Caicos Øerne

en: Type your choice:
da: Skriv dit valg:

en: U.V. index:
da: U.V.-indeks:

en: URL for your script delivery status report
da: URL for skript til modtagelse af status rapporten

en: Unable to access VFS directory.
da: Kunne ikke tilgå VFS-katalog.

en: Unable to add extra user information when signing up.
da: Kan ikke tilføje ekstra bruger information under opskrivning.

en: Unable to change permission for VFS file "%s".
da: Kan ikke ændre tilladelser for VFS-fil "%s".

en: Unable to change permission for VFS file %s/%s.
da: Kan ikke ændre tilladelser for VFS-fil %s/%s.

en: Unable to change to %s.
da: Kan ikke skifte til %s.

en: Unable to check file size of "%s".
da: Kan ikke tjekke filstørrelsen af "%s".

en: Unable to check file size of "%s/%s".
da: Kan ikke tjekke filstørrelsen af "%s/%s".

en: Unable to connect to SQL server.
da: Kunne ikke få forbindelse til SQL serveren.

en: Unable to connect with SSL.
da: Kan ikke få forbindelse med SSL.

en: Unable to copy VFS file.
da: Kan ikke kopiere VFS-fil.

en: Unable to create VFS directory "%s".
da: Kan ikke danne VFS-katalog "%s".

en: Unable to create VFS directory.
da: Kan ikke danne VFS-katalog.

en: Unable to create VFS file.
da: Kan ikke lave VFS-fil.

en: Unable to create VFS folder "%s".
da: Kan ikke oprette VFS-mappe "%s".

en: Unable to create empty VFS file.
da: Kan ikke lave tom VFS-fil.

en: Unable to decompress data.
da: Kan ikke dekomprimere data.

en: Unable to delete "%s", the directory is not empty.
da: Kan ikke slette "%s"; kataloget er ikke tomt.

en: Unable to delete "%s": %s.
da: Kan ikke slette "%s": %s.

en: Unable to delete %s, the directory is not empty
da: Kan ikke slette %s; kataloget er ikke tomt

en: Unable to delete VFS directory recursively.
da: Kan ikke slette VFS-kataloget rekursivt.

en: Unable to delete VFS directory.
da: Kan ikke slette VFS-katalog.

en: Unable to delete VFS directory: %s.
da: Kan ikke slette VFS-katalog: %s.

en: Unable to delete VFS file "%s".
da: Kan ikke slette VFS-fil "%s".

en: Unable to delete VFS file.
da: Kan ikke slette VFS-fil.

en: Unable to delete VFS folder "%s".
da: Kan ikke slette VFS-mappe "%s".

en: Unable to delete VFS recursively: %s.
da: Kan ikke slette VFS rekursivt: %s.

en: Unable to determine current directory.
da: Kan ikke bestemme aktuelt katalog.

en: Unable to extract certificate details
da: Kan ikke uddrage certifikat-detaljer

en: Unable to load the definition of %s.
da: Kan ikke indlæse definitionen af %s.

en: Unable to move VFS file.
da: Kan ikke flytte VFS-fil.

en: Unable to open VFS file "%s".
da: Kan ikke åbne VFS-fil "%s".

en: Unable to open VFS file for writing.
da: Kan ikke åbne VFS-fil til skrivning.

en: Unable to open VFS file.
da: Kan ikke åbne VFS-fil.

en: Unable to open compressed archive.
da: Kan ikke åbne komprimeret arkiv.

en: Unable to read VFS file (filesize() failed).
da: Kan ikke læse VFS-fil (filesize() fejlede).

en: Unable to read VFS file (getFileSize() failed).
da: Kan ikke læse VFS-fil (getFileSize() fejlede).

en: Unable to read file:
da: Kan ikke læse fil:

en: Unable to read the vfsroot directory.
da: Kan ikke læse vfsroot-kataloget.

en: Unable to rename %s to %s: destination folder already exists
da: Kan ikke omdøbe %s til %s: målmappen findes allerede

en: Unable to rename VFS directory.
da: Kan ikke omdøbe VFS-katalog.

en: Unable to rename VFS directory: %s.
da: Kan ikke omdøbe VFS-katalog: %s.

en: Unable to rename VFS file "%s".
da: Kan ikke omdøbe VFS-fil "%s".

en: Unable to rename VFS file %s/%s.
da: Kan ikke omdøbe VFS-fil %s/%s.

en: Unable to rename VFS file.
da: Kan ikke omdøbe VFS-fil.

en: Unable to run 'mkisofs'.
da: Kan ikke afvikle 'mkisofs'.

en: Unable to translate this Word document
da: Kunne ikke oversætte dette Word dokument

en: Unable to write VFS file "%s".
da: Kan ikke skrive VFS-fil "%s".

en: Unable to write VFS file (copy() failed).
da: Kan ikke skrive VFS-fil (copy() fejlede).

en: Unable to write VFS file data.
da: Kan ikke skrive VFS-fildata.

en: Unable to write VFS file, quota will be exceeded.
da: Kan ikke skrive VFS-fil; kvoten vil blive overskredet.

en: Underline
da: Underlinieret

en: Undo Changes
da: Fortryd ændringer

en: Undoes your last action
da: Omgør din sidste handling

en: Unexpected response from server on connection:
da: Uventet reaktion fra server på forbindelsen:

en: Unexpected response from server to:
da: Uventet reaktion fra server på:

en: Unfiled
da: Ikke anbragt

en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbrittanien

en: United States
da: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da: USAs underordnede øer

en: Units
da: Enheder

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown apimsgid (API Message ID).
da: Ukendt apimsgid (API Message ID).

en: Unknown climsgid (Client Message ID).
da: Ukendt climsgid (Client Message ID).

en: Unknown location provided.
da: Ukendt sted angivet.

en: Unknown username or password.
da: Ukendt brugernavn eller kodeord.

en: Unlink the current element
da: Hægt aktuelt element af.

en: Unnamed
da: Ikke navngivet

en: Unprivileged scripts cannot access Cut/Copy/Paste programatically for security reasons.  Click OK to see a technical note at mozilla.org which shows you how to allow a script to access the clipboard.
da: Upriviligerede skripter kan ikke tilgå klippe/kopi/indsæt programmæssigt af sikkerhedsårsager.  Klik OK for at se en teknisk note hos mozilla.org, som viser dig, hvordan du kan tillade et skript at tilgå udklipsholderen.

en: Unset color
da: Farve ikke indstillet

en: Unsupported Extension
da: Udviddelse ikke understøttet

en: Update
da: Opdatér

en: Update %s
da: Opdatér %s

en: Update user
da: Opdatér bruger

en: Updated "%s".
da: "%s" opdateret.

en: Upgrade script deleted.
da: Opgraderings-foreskrift slettet.

en: Uploaded all application setup files to the server.
da: Opsætningsfiler til alle applikationer lagt op på server.

en: Upper latin letters
da: Store latinske bogstaver

en: Upper roman numbers
da: Store romertal

en: Use Current: %s
da: Anvend nuværende: %s

en: Use SSL
da: Brug SSL

en: Use if name/password is different for IMSP server.
da: Brug hvis navn/kodeord er forskellig for IMSP-server.

en: User
da: Bruger

en: User %s is not authorised for %s.
da: Bruger %s ikke bemyndiget til %s.

en: User Administration
da: Bruger-administration

en: User Options
da: Brugerindstillinger

en: User Registration
da: Bruger-registrering

en: User Registration has been disabled for this site.
da: Bruger-registrering er blevet slået fra på dette websted.

en: User account not found
da: Brugerkonto ikke fundet

en: Username
da: Brugernavn

en: Username "%s" already exists.
da: Brugernavn "%s" findes allerede.

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Users in the system:
da: Brugere i systemet:

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: VFS directory does not exist.
da: VFS-katalog eksisterer ikke.

en: Vacation
da: Ferie

en: Vacation Edit
da: Ændre ferie

en: Vacation is not supported in the current filtering driver.
da: Ferie er ikke understøttet i den nuværende filtermekanisme.

en: Valid locations found include:
da: Gyldige fundet steder inkluderer:

en: Validity
da: Gyldighed

en: Value in minutes from now.
da: Værdi er minutter fra nu.

en: Value is over the maximum length of %s.
da: Værdi er mere end den maksimale længde af %s.

en: Values
da: Værdier

en: Values to select from
da: Værdier, der kan vælges iblandt

en: Variable
da: Skiftende

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
da: Efterprøvning fejlede - der er blevet pillet ved denne besked.

en: Version Control
da: Versionskontrol

en: Vertical align
da: Lodret opstilling

en: Vertical padding
da: Lodret forring

en: Vertical:
da: Lodret:

en: Very High
da: Meget høj

en: Viet Nam
da: Vietnam

en: Vietnamese (VISCII)
da: Vietnamesisk (VISCII)

en: View %s
da: Vis %s

en: View an external web page
da: Se på ekstern webside

en: View as %s
da: Vis som %s

en: Virgin Islands, British
da: Jomfruøer, Britiske

en: Virgin Islands, U.S.
da: Jomfruøer, Amerikanske

en: Visibility
da: Synlighed

en: Visibility:
da: Synlighed:

en: Vodafone Italy via SMTP
da: Vodafone Italien via SMTP

en: WARNING!!! REMOVE SCRIPT MANUALLY FROM %s.
da: ADVARSEL!!! FJERN SCRIPT MANUELT FRA %s.

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futuna

en: Warning
da: Advarsel

en: We
da: Ons

en: Weather Forecast
da: Vejrudsigt

en: Weather data provided by
da: Vejrinformation stillet tilrådighed af

en: Web Site
da: Website

en: Weekly
da: Ugentlig

en: Welcome
da: Velkommen

en: Welcome to %s
da: Velkommen til %s

en: Welcome, %s
da: Velkommen, %s

en: Western (ISO-8859-1)
da: Vestlig (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
da: Vestlig (ISO-8859-15)

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: Wh_itelist addresses:
da: Hvidlistede adresser:

en: What application should %s display after login?
da: Hvilken applikation skal %s vise efter logind?

en: What is the delimiter character?
da: Hvad er separatortegnet?

en: What is the quote character?
da: Hvad er citationstegnet?

en: Whereis Australia map
da: Whereis Australien-kort

en: Which phases
da: Hvilke faser

en: Which plugins to enable for the Rich Text editor.
da: Hvilke plugins skal aktiveres for Rich Text-værktøjet.

en: Whitelist
da: Positivliste

en: Whitelist Edit
da: Ændre hvidliste

en: Whitelist is not supported in the current filtering driver.
da: Hvidlistning er ikke understøttet i den nuværende filtermekanisme.

en: Whitelisted Addresses
da: Hvidlistede adresser

en: Width
da: Bredde

en: Width in CSS units
da: Bredde i CSS-enheder

en: Width of the %s menu on the left (takes effect on next log-in):
da: Bredde af %s-menuen til venstre (bliver aktiveret ved næste logind):

en: Width of the table
da: Bredde af tabellen

en: Width unit
da: Bredde-enhed

en: Width:
da: Bredde:

en: Wind
da: Vind

en: Wind Early
da: Blæst tidligt

en: Wind speed in knots
da: Vindhastighed i knob

en: Wind:
da: Vind:

en: Wind:
da: Vind:

en: Wisdom
da: Visdom

en: Wishlist
da: Ønskeliste

en: Work
da: Arbejde

en: Work Address
da: Adresse (arbejde)

en: Work Phone
da: Telefon (arbejde)

en: Wrong number of fields in line %d. Expected %d, found %d.
da: Forkert antal felter i linie %d. Forventede %d, fandt %d.

en: Wrong number of fields. Expected %d, found %d.
da: Forkert antal felter. Forventede %d, fandt %d.

en: Wrong offset %d while reading a VFS file.
da: Forkert forskydning %d under indlæsning af en VFS-fil.

en: X509v3 extensions
da: X509v3 udviddelser

en: YY
da: ÅÅ

en: YYYY
da: ÅÅÅÅ

en: Yahoo! map
da: Yahoo!-kort

en: Yearly
da: Årlig

en: Yes
da: Ja

en: Yes, I Agree
da: Ja, jeg er enig

en: You are in TEXT MODE.  Use the [<>] button to switch back to WYSIWYG.
da: Du befinder dig i TEKST MODUS.  Brug [<>]-knappen til at skifte tilbage til WYSIWYG.

en: You are not allowed to create more than %d blocks.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette mere end %d blokke.

en: You are not allowed to create more than %d rules.
da: Du har ikke tilladelse til at danne flere end %d regler.

en: You are not allowed to create or edit custom rules.
da: Du har ikke tilladelse til at danne eller ændre fælles regler.

en: You are not authenticated.
da: Du er ikke ægtet.

en: You cannot have the '\' character in your full name.
da: Du kan ikke have '\'-tegnet i dit fulde navn.

en: You did not enter a valid email address.
da: Du indtastede ikke en gyldig e-post-adresse.

en: You didn't map any fields from the imported file to the corresponding fields in %s.
da: For at importere skal du tilordne felter fra den fil du importerer til de tilsvarende felter i %s.

en: You have been logged out.
da: Du er blevet logget ud.

en: You have received a new message
da: Du har modtaget en ny besked

en: You have to enter a valid cellphone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
da: Du skal indtaste et fungerende mobilnummer; kun cifre med et valgfri '+' for den international retningskode.

en: You have to enter a valid value.
da: Du skal indtaste en gyldig værdi.

en: You must configure a DataTree backend to use Signups.
da: Du skal konfigurere en DataTree-backend for at kunne anvende Opskrivninger.

en: You must configure a VFS backend.
da: Du skal konfigurere end VFS-backend.

en: You must describe the problem before you can send the problem report.
da: Du bliver nød til at lave en problembeskrivelse, før du kan sende den ind.

en: You must enter the URL where this link points to
da: Du skal indtaste den URL hvortil denne hægte skal henvise

en: You must select an server to be deleted.
da: Du skal vælge den server, som skal slettes.

en: You must specify a username to clear out.
da: Du skal angive brugernavnet, som du vil fjerne.

en: You must specify a username to remove.
da: Du skal angive brugernavnet, som du vil fjerne.

en: You must specify at least one email address for which the vacation messages should be activated.
da: Du skal angive mindst én e-mail-adresse hvortil ferie-beskeder skal være aktiveret.

en: You must specify the username to add.
da: Du skal angive brugernavnet, som du vil tilføje.

en: You must specify the username to update.
da: Du skal angive brugernavnet, som du vil opdatere.

en: You must specify what action to perform.
da: Du skal angive den handling, som skal udføres.

en: You must type a new category name.
da: Du skal angive et nyt kategorinavn.

en: You need to provide an Italian phone number
da: Du bliver nødt til at angive et italienske telefonnummer

en: Your %s session has expired. Please login again.
da: Din %s session er udløbet. Log venligst ind igen.

en: Your Email Address
da: Din e-post-adresse

en: Your From: address:
da: Din From: adresse:

en: Your Information
da: Dine informationer

en: Your Internet Address has changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
da: Din Internet-adresse er skiftet siden begyndelsen af din %s-session. For at beskytte din sikkerhed bliver du nødt til at logge ind igen.

en: Your Name
da: Dit navn

en: Your authentication backend does not support adding users. If you wish to use Horde to administer user accounts, you must use a different authentication backend.
da: Din ægtnings-backend understøtter ikke tilføjelsen af brugere. Hvis du ønsker at bruge Horde til at administrere brugerkonti, bliver du nødt til at bruge en anden ægtnings-backend.

en: Your authentication backend does not support listing users, or the feature has been disabled for some other reason.
da: Din autorisations-backend understøtter ikke oplistningen af brugere eller er den funktion af en eller anden grund blevet slået fra.

en: Your browser appears to have changed since the beginning of your %s session. To protect your security, you must login again.
da: Din browser synes at være skiftet siden begyndelsen af din %s-session. For at beskytte din sikkerhed, skal du logge ind igen.

en: Your browser does not support this feature.
da: Din browser understøtter ikke denne funktionalitet.

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Command + P to print.
da: Din browser understøtter ikke denne print-mulighed. Tryk Ctrl/Command + P for at printe.

en: Your current time zone:
da: Din aktuelle tidszone:

en: Your default identity has been changed.
da: Din forvalgte identitet er ændret.

en: Your default identity:
da: Din standard-identitet:

en: Your full name:
da: Dit fulde navn:

en: Your login has expired.
da: Dit logind er udløbet.

en: Your new password for %s is: %s
da: Dit nye kodeord for %s er: %s

en: Your options have been updated for the duration of this session.
da: Dine tilvalg er blevet opdateret for varigheden af denne session.

en: Your options have been updated.
da: Dine tilvalg er opdateret.

en: Your password has been reset
da: Dit kodeord er blevet nulstillet

en: Your password has been reset, check your email and log in with your new password.
da: Dit kodeord er blevet nulstille; kontrollér din indbakke og log ind med dit nye kodeord.

en: Your password has expired.
da: Dit kodeord er udløbet.

en: Your remote servers:
da: Dine fjerne servere:

en: Yugoslavia
da: Jugoslavien

en: Zaire
da: Zaïre

en: [Hide Quoted Text]
da: [Skjul citeret tekst]

en: [No Subject]
da: [Intet emne]

en: [Problem Report]
da: [Problembeskrivelse]

en: [Show Quoted Text -
da: [Vis citeret tekst -

en: [Show Quoted Text - %s lines]
da: [Vis citeret tekst - %s linier]

en: [line %s of %s]
da: [linie %s ud af %s]

en: _Address(es) to forward to:
da: Adresser at videresende til:

en: _Addresses to not send responses to:
da: Adresser, som der ikke skal sendes respons til:

en: _Administration
da: Administration

en: _Blacklist
da: Blackliste

en: _CLI
da: CLI

en: _DataTree
da: DataTree

en: _Delete Row
da: Slet række

en: _Delete message completely
da: Slet besked totalt

en: _Enter each address on a new line:
da: Kun én adresse pr. linie:

en: _Forward
da: Videresend

en: _Groups
da: Grupper

en: _Help
da: Hjælp

en: _Image Properties...
da: Billed-egenskaber...

en: _Keep a copy of messages in this account?
da: Behold en kopi af beskeder i denne konto?

en: _Log in
da: Log ind

en: _Log out
da: Log ud

en: _Modify Link...
da: Ændring henvisning...

en: _Move message to folder:
da: Flyt beskeder til mappe:

en: _My email addresses:
da: Mine e-mail-adresser:

en: _Options
da: Indstillinger

en: _Permissions
da: Tilladelser

en: _Remove Link...
da: Slet henvisning...

en: _Script
da: Script

en: _Setup
da: Opsætning

en: _Table Properties...
da: Tabel-egenskaber...

en: _Users
da: Brugere

en: _Vacation
da: Ferie

en: _Whitelist
da: Positivliste

en: active
da: aktivt

en: address book
da: adressekartotek

en: addressee unknown
da: adressent ukendt

en: and
da: og

en: calendar
da: kalender

en: calm
da: vindstille

en: cannot create output file
da: kan ikke danne uddata-fil

en: cannot open input
da: kan ikke åbne inddata

en: click here
da: klik her

en: command line usage error
da: fejl ved anvendelse af kommando-linie

en: configuration error
da: konfigurationsfejl

en: critical system file missing
da: mangler kritisk systemfil

en: data format error
da: fejl i dataformat

en: disabled - click to enable
da: slået fra - klik for at slå til

en: edit
da: rediger

en: entry not found
da: indgang ikke fundet

en: falling
da: faldende

en: field
da: brevhovede

en: file
da: fil

en: from the %s (%s) at %s %s
da: fra %s (%s) med %s %s

en: gusting
da: stormfuld

en: host name unknown
da: ukendt maskinnavn

en: immediate
da: øjeblikkeligt

en: inactive
da: inaktivt

en: inline
da: indlejret

en: input/output error
da: inddata/uddata-fejl

en: internal software error
da: intern software-fejl

en: lines]
da: linier]

en: maildrop script generated by Ingo
da: maildrop script genereret af Ingo

en: match
da: passer til

en: mkisofs error code %d while making ISO.
da: mkisofs fejlkode %d under dannelse af ISO.

en: name
da: navn

en: not implemented
da: ikke implementeret

en: not yet implemented
da: endnu ikke implementeret

en: notepad
da: notesblok

en: or
da: eller

en: percent
da: procent

en: permission denied
da: tilladelse nægtet

en: pixels
da: prikker

en: procmail script generated by Ingo
da: procmail script genereret af Ingo

en: remote error in protocol
da: fejl i protokol fra fjern side

en: rising
da: stigende

en: service unavailable
da: tjeneste utilgængelig

en: show differences
da: vis forskelle

en: steady
da: stabilt

en: system error
da: systemfejl

en: task list
da: opgaveliste

en: temporary failure
da: midlertidig fejltilstand

en: type the password twice to confirm
da: indtast kodeordet to gange for at bekræfte

en: unified
da: sammensmeltet

en: unnamed
da: unavngiven

en: user select
da: brugervalg
